مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services

فروشگاه چسب بتن ( قیمت روز انواع چسب بتن )

فروشگاه فروش چسب بتن ( قیمت روز انواع چسب بتن )

 

امروزه پلیمرها یا انواع چسب های بتن ، کاربردهای مختلفی در اجرای بتن دارند . این کاربرد در زمینه کاهش نفوذپذیری ، افزایش چسبندگی ، افزایش خواص خمشی ، افزایش ضریب الاستسیته و ... می باشد. شما می توانید جهت کسب مشاوره و اطلاعات تکمیلی فنی ، اجرایی  و مالی با بخش فنی و مهندسی و یا فروش مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 09120916271-44618462-44618379-021 ) تماس حاصل فرمایید.

 

 

چسب های بتن دارای انواع مختلفی می باشد. به طور کلی چسب های را می توان به دو تیپ چسب بتن اپوکسی و لاتکس یا پلیمری تقسیم کرد. از چسب های بتن برای ترمیم بتن ، آب بندی بتن و افزایش خصوصیات شیمیایی و مکانیکی بتن ، اتصال بتن قدیم به جدید و ... استفاده می گردد. در متن زیر به شرح چسب های بتن و کاربرد آنها پرداخته می شود.

 

چسب بتن چیست انواع چسب بتن و کاربرد چسب های بتن

چسب بتن پیلیمری یا لاتکس یکی از مواد افزودنی بتن است که امروزه در صنعت ساختمان برای آب بند نمودن بتن و افزایش چسبندگی بتن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از چسب بتن برای ترمیم و تعمیر آسیب دیدگیهای سطحی و عمقی استفاده می شود چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن کاربد های مختلفی دارد. چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن بدون نیاز به افزودن آب می باشد و هموژن است چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن مقاومت کششی و خمشی بالایی دارد و کارایی در بالابردن افزایش دوام بتن گچ و آهک نیز دارد ولی مهمترین خواصیتی که چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن دارد بالا بردن چسبندگی در بتن است. چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن، برای افزایش چسبندگی بتن تازه به منظور چسبیدن به بتن قدیمی در موارد مختلف از قبیل تعمیر سازه های بتنی کاربرد دارد. بیشترین استفاده از چسب بتن مربوط به كارهاى تعمیراتى مى باشد چون این افزودنى با ملات، مخلوط هماهنگ و همگنى تشكیل می دهد و در ضمن اینكه مانع تراوش آب و تفكیکدانه هاى ریز و درشت مى شود همچنین چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن میزان چسبندگى بتن تازه را با ملات قدیمى تر را افزایش مى دهند.


 مشخصات چسب بتن: حالت فیزیكى چسب بتن به صورت مایع و رنگ این چسب بتن شیرى رنگ است.

وزن چسب بتن تولیدی کلینیک فنی و تخصصی بتن 1gr/cm³ می باشد و چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن کلر ندارد.بسته بندى چسب بتن درظرف های پلاستیكى 4 و 20 لیترى می باشد.

 زمان نگهدارى چسب بتن:  زمان نگهداری چسب بتن تا شش ماه است و این چسب بتن را باید به دور از گرماى شدید و یخ زدگى نگهداری کرد.

ویژگی ها و تأثیرات چسب بتن:  مهمترین خاصیت چسب بتن تولید چسبندگی قابل توجهی در بتن یا ملات است كه خود عامل افزایش چسبندگی بتن یا ملات جدید درحال اجرا است. همچنین می توان گفت ویژگی های دیگر این چسب بتن كاهش نفودناپذیری بتن و ملات است که موجب آب بند بودن آن نیر می شود و باعث جلوگیری از ترکخوردن و باد كردن بتن می شود ، به همین دلیل استفاده از چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن باعث افزایش مقاومت فشاری و بالارفتن عمر مفید سازه می شود.


مزایای برجسته چسب بتن  ارائه شده توسط مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران

 چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن مقرون به صرفه می باشد .چسبندگی بالا به بتن حدودا 4 برابر ملات سیمان چسب بتن کلنیک فنی و تخصصی بتن  موجب بهبود مقاومت شیمیایی , مقاومت سایشی , مقاومت كششی و فشاری می شود.


با استفاده ازاین چسب بتن علاوه بر آن که انعطاف پذیری بتن افزایش میابد دوام آن نیز بهبود میابد. چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن قابلیت اجرای آسان به بتن میدهد و این امکان اجرای لایه های نازک بتن را ایجاد میکند.

چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن سازگار با انواع سیمان می باشد

توضیح فنی چسب بتن: چسب بتن در ترکیب با بتن و ملات های ساخته شده از جمله سیمان و آهک موجب افزایش مقاومت کششی وجلوگیری از ایجاد ترک در ملات می شود همچنین چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن قابل استفاده با گچ نیز می باشد و کارائی و حالت خمیری و روانی بتن و ملات تازه را بالامی برد.

چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، موجب افزایش مقاومت خمشی بتن را تا حداکثر 50% می شود همچنین با استفاده از این چسب بتن و افزایش چسبندگی بتن و مقاومت سایشی بتن نیر بالا می برد، همچنین با افزودن این چسب بتن و کاهش نفوذ آب و مواد شیمیایی و افزایش مقاومت تأثیر چشم گیری در مقابل یخبندان و یخ زدن بتن و ملات دارد هم چنین این افرودنی بتن(چسب بتن) تأثیر چشم گیری در افزایش مقاومت محصولات سیمانی در محیط های قلیائی و در مناطق شدید مرطوب دارد لازم به ذکر استاین چسب بتن هیچ گونه خورندگی بر روی میلگرد به جایی نمی گزارد.موارد كاربرد چسب بتن:  از چسب بتن برای آب بندی بتن استفاده می کنند.

از چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن برای افزایش چسبندگی بتن استفاده می شود.

از چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن برای ترمیم و تعمیر آسیب دیدگیهای سطحی و عمقی سازه های بتنی كه در خشكی بوده و یا اینکه با رطوبت در تماس هستند.

از چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن برای آب بندی بتن استفاده می شود.همچنین ازچسب بتن را برای نماسازی بر روی بتن قدیمی نیر استفاده می شود.

از چسب بتن برای ساخت ملات های ترمیمی و قدیمی یا بتن خود تراز شونده و برای کف سازی و پرکردن درز های اجرائی و ساخت و ترمیم سطوح بتنی می توان استفاده کرد.

میزان مصرف چسب بتن: دز مصرفی چسب بتن به میزان 5% الی 20% وزن سیمان مصرفی ، به بتن اضافه باید کرد.

                                       
نگهداری چسب بتن: چسب بتن در درجه حرارت C˚5 + الی C˚30 نگهداری شود. چسب بتن کلینیک فنی و تخصصی بتن حداکثر 12 ماه پس از تاریخ تولید قابل مصرف می باشد.

 

 

DEZOBOND   P-2200

Multi use water resistant latex additive and bonding agent for cementitious mortars

شرح :

Dezobond P-2200  به عنوان یک افزودنی بر پایه لاتکس طراحی شده است که همراه سیمان پرتلند و ماسه تشکیل ملات پرمقاومتی را برای نصب سرامیک روی دیوار و کف ، سنگ مرمر ، موزائیک ، کاشی معدنی ، آجر لعاب دار و سنگ های طبیعی  مهیا می سازند. Dezobond P-2200 همچنین  به عنوان لایه پیوند زا در ترمیم سازه های به کار می رود .

 

مصارف اولیه :

Dezobond P-2200 در مکان هایی که نیاز به مقاومت در برابر آب ، مواد شیمیایی و سایش باشد به کار می رود . به عنوان مثال : مصرف در استخرها ، کارخانه های لبنیات ، صنایع غذایی ، کشتارگاه و غیره . همچنین ممکن است برای بهبود خصوصیات ملاتهای سیمانی برای نصب کاشی یا اضافه شدن به دوغاب و چسب های پایه سیمانی به کار می رود . زمانی که به عنوان یک افزودنی به همراه چسب های پودری مصرف می شود باعث ایجاد انعطاف می گردد .

همچنین می توان از این محصول به عنوان لایه پیوندزا در ترمیم سازه های بتنی استفاده کرد.

 

امتیازات :

 • افزایش چسبندگی
 • بهبود انعطاف پذیری
 • مقاومت شیمیایی
 • پایداری در برابر ضربه و تغییرات دما
 • آب بندی
 • با صرفه
 • غیرسمی

 

بسته بندی :

Dezobond P-2200 در ظروف 4 ، 10 ، 210 لیتری بسته بندی و عرضه می شود.

 

ترکیبات :

یک نوع لاستیک محلول در آب به همراه افزودنی های آب گریز ، ضد قارچ و ضد کف .

 

ویژگی ها :

مشخصات فنی زیر مربوط به اختلاط Dezobond P-2200 با ملاتی متشکل از 3 بخش ماسه و یک بخش سیمان می باشد :

شکل ظاهری : مایع سفید غلیظ

وزن مخصوص : 1.01 در 20 درجه سانتیگراد

مقاومت فشاری  : تا 40 مگاپاسکال بسته به مصالح مصرفی

مقاومت کششی: 6.5 مگاپاسکال

تاب خمشی : 13 مگاپاسکال

تاب برشی : 6 مگاپاسکال

پایداری در برابر یخ و ذوب : عالی

چسبندگی به بتن ، آجر ، فولاد ، شیشه ، سنگ ، سرامیک و غیره بسیار عالی است .

نفوذ آب با ارتفاع 3 متر : بدون نفوذ

جذب : کمتر از 2 درصد

رطوبت پذیری : تا 96 درصد کاهش می یابد.

کارآیی ملات : حدود 3 ساعت در 35 درجه سانتیگراد

سمی بودن : غیر سمی است و می توان آن را در منابع آب آشامیدنی نیز استفاده نمود .

پایداری شیمیایی : پایداری عالی در برابر قلیاها ، اسیدهای رقیق ، شیر ، فاضلاب جاری ، کانی ها و روغن ها . روش اجرا :

 

آماده سازی سطح :

همانند تمامی مواد چسبنده آماده سازی سطح دارای اهمیت بسیار زیادی است.تمام شیرابه ها ، زوغن ، گریس ، روغن قالب و ماده عمل آوری را برداشته و سطحی با منافذ باز ایجاد نمایید . قبل از اجرای ملات محتوی سطح را اشباع نموده به گونه  Dezobond P-2200 سطح را اشباع نموده به گونه ای که آب اضافی روی سطح نباشد .

 

اختلاط :

اختلاط بایستی توسط همزن های قوی انجام شود ، اگر چه تا 25 کیلوگرم را می توان با دست هم زد .

ابتدا ماسه و سیمان را داخل مخلوط کن ریخته و به مدت یک دقیقه به هم بزنید. سپس Dezobond P-2200 ( که در صورت لزوم با آب رقیق شده است ) را اضافه نموده و به مدت 3 دقیقه اختلاط را ادامه دهید .

با توجه به خاصیت روان کنندگی Dezobond P-2200 دقت شود که اختلاط طولانی نشود ، مخلوط به مدت 3 ساعت در 35 درجه سانتیگراد دارای کارآیی است . در صورت امکان مخلوط را در برابر باد و باران و آفتاب قرار ندهید .

 

 

اجرا :

برای اجرا از ماله دندانه دار استفاده کنید . برای پرهیز از تشکیل پوسته بر روی ملات حداکثر به وسعت یک مترمربع پخش نمایید. کاش های خشک را روی ملات قرار داده و با کمی حرکت چرخشی از تماس کامل آنها با ملات مطمئن شوید . وقتی کاشی ها در وضعیت نهایی قرار گرفتند به کمک یک ماله چوبی به آهستگی روی آنها ضربه بزنید . حداقل 24 ساعت زمان گیرش در نظر گرفته و آنگاه بندکشی نمایید . به خصوص اگر نصب کاشی در معرض رطوبت دائمی قرار دارد ، یا جهت نصب وسایل سنگین تزئینی توصیه می شود که از ملات سفت استفاده کنید و با فشار بر روی کاشی از جایگزینی کامل آن در ملات مطمئن شوید . برآمدگی و فرورفتگی پشت کاشی ها باید با ملات پوشش داده شوند . و بهتر است پشت کاشی را نیز به ملات آغشته نمایید تا تماس کامل چسب تضمین گردد.

 

نکات قابل توجه :

درزهای انبساطی :

هر جا که کاشی کاری بر روی سطح بتنی حاولی انبساط انجام می شود لازم است درز موجود در ملات محتوی Dezobond P-2200 نیز امتداد یابد . این عمل به آسانی با استفاده از یک زوار چوبی که در یک لایه پلی اتیلن پیچیده شده باشد انجام می گیرد.

طرح اختلاط :

لایه نازک کاری برای نصب کاشی روی دیوار و کف :

 • سیمان تازه 50 کیلوگرم
 • ماسه دانه بندی متوسط 50 کیلوگرم
 • Dezobond P-2200 10 لیتر
 • آب به طو معمول به نسبت یک به یک برای رقیق کردن Dezobond P-2200 مناسب است .

 

 

مجموعه فوق حدود 50 لیتر ملات به وجود می آورد . مواد فوق را تا حصول یک ملات سفت بهم بزنید .

 

لایه ضخیم برای نصب :

 • سیمان تازه 50 کیلوگرم
 • ماسه با دانه بندی متوسط 150 کیلوگرم
 • Dezobond P-2200 10 لیتر
 • آب را به اندازه ای اضافه کنید که ملات دلخواه به دست آید. مجموعه فوق حدود 100 لیتر ملات به وجود می آورد.

 

 

بندکشی :

با استفاده از Dezobond P-2200  می توان یک ماده بندکشی آب بند و مقاوم در برابر مواد شیمیایی برای استخر ، کشتارگاه ، آغل حیوانات ، صنایع شیر و غیره تولید نمود .

نسبت ماسه به سیمان بسته به عرض درز تغییر می کند :

طرح ماده بندکشی برای پر کردن درز کاشی ها :

 

 

اندازه درز

ماسه نرم

سیمان

Dezobond P-2200

مقدار محصول

تا 3 میلیمتر

50 کیلوگرم

50 کیلوگرم

10 لیتر

0.05 مترمکعب

تا 12 میلیمتر

100 کیلوگرم

50 کیلوگرم

10 لیتر

0.075 مترمکعب

بیش از 12 میلیمتر

150 کیلوگرم

50 کیلوگرم

10 لیتر

0.10 مترمکعب

 

 

 

انبارداری :

در محیط سرپوشیده و به دور از تابش آفتاب و دمای زیاد نگهداری شود. عدم توجه به روش انبارداری صحیح باعث آسیب رسیدن به محصول و یا ظرف آن می گردد .

 

تاییدیه کیفیت :

تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران عرضه می گردد مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشند.

 

 

 

چسب اپوکسی بتن

چسب اپوکسی بتن چیست ؟ از جمله انواع چسب بتن ، چسب بتن اپوکسی می باشد . چسب های بتن اپوکسی سه کاربرد عمده دارند. از جمله کاربرد های چسب اپوکسی بتن می توان به استفاده از چسب بتن اپوکسی در ترمیم سازه های بتنی ، استفاده از چسب بتن اپوکسی در آب بندی سازه های بتنی و استفاده از چسب اپوکسی بتن در اتصال بتن قدیم به جدید استفاده کرد. چسب های بتن اپوکسی بتن به دو نوع چسب اپوکسی بتن آب دوست و معمولی اشاره کرد.

از مزایای چسب اپوکسی بتن می توان به چسبندگی بالا ، مقاومت بالا ، مقاومت شیمیایی بالا اشاره کرد.

 

 

DEZOBOND   P-1800

Epoxy bonding agent for concrete repairs, Bonding concrete to concrete ,steel and granolithic

براساس استاندارد      ASTM C881 Type 2

شرح :

Dezobond P-1800  یک چسب اپوکسی دائمی برای اتصال بتن ، ملات ، نصب سنگ ، کاشی و سرامیک ضد اسید در داخل و یا خارج سازه می باشد . این محصول قادر به تحمل مقداری رطوبت قبل و حین سخت شدن می باشد ولی پس از سخت شدن تبدیل به لایه ای آب بند می شود . قدرت چسبندگی نهایی این محصول بیشتر از مقاومت کششی بتن می باشد. Dezobond P-1800کاهش حجم ندارد و تشکیل لایه ای هموار و بدون تنش می دهد.

مصارف اولیه :

Dezobond P-1800 را می توان بر روی سطوح تمیز ، سفت و بادوام استفاده نمود مانند : بتن ، فولاد ، کاشی و آجر لعاب دار ، آجرهای سنگی و سرامیکی ، آجر و یا کف موزائیکی . همچنین برای پوشش دادن سطح سنگ فرش ها ، بتن قدیمی پوسیده و آجرهای صنعتی و نیمه صنعتی ، کاشی های معمولی و ضد اسید .

 امتیازات :

 • مقاومت زیاد
 • بدون انقباض
 • تحمل رطوبت
 • دوام زیاد
 • مقاوم در برابر حملات شیمیایی
 • نصب و کسب مقاومت سریع
 • بسته بندی توزین شده

بسته بندی :

 در بسته های3 یا 4 یا  15 کیلوگرمی شامل رزین پایه پودر و واکنش گر عرضه می گردد.

 

ویژگی ها :

وزن مخصوص : 1485 کیلوگرم در مترمکعب

مدت زمان کارآیی : در دمای 25 درجه سانتیگراد به مدت 50  دقیقه و در دمای 40 درجه سانتیگراد به مدت 30 دقیقه .

سخت شدن ظاهری: در دمای 25 درجه سانتیگراد ، 9.5 و در دمای 40 درجه سانتیگراد ، 5.5 ساعت

سخت شدن نهایی : 7 روز

مقاومت فشاری در دمای 23 درجه سانتیگراد : 55 مگاپاسکال در 7 روز

مقاومت کششی در درمای 23 درجه سانتیگراد : 25 مگاپاسکال در 7 روز

مقاومت چسبندگی برابر استاندارد ( ASTM D4541 ) : بیشتر از 2.5 مگاپاسکال

برای اطلاعات بیشتر رجوع شود به استاندارد  ASTM C881 Type 2, Grade 2, Class B & C

روش اجرا :

آماده سازی سطح :

سطوح را به طور کامل تمیز نمائید . تمام تکه های جدا شده ، شیرآبه سیمان ، گرد و خاک ، ماده عمل آوری ،سخت کننده های کف ، روغن ، گریس ، چربی ، قیر و یا رنگ بایستی زبر شوند . سطوح صیقلی بایستی زبر شوند . اگر روغن ، گریس ، چربی ، قیر و مانند آن ها وجود دارد بایستی قبل از انجام دیگر کارهای آماده سازی پاک شوند .تمام شیرابه ها یا بتنهای تردد و شکننده بایستی با زخمه زنی یا شن پاشی برداشته یا خراشیده شوند تا سطحی سفت بدست آید . بتن جدید بایستی خشک شود تا انقباض و تغییر حالت آن به حداقل برسد . چنانچه سطح بتن با روغن قالب اشیاع شده باشد لازم است تمامی عمق اشباع با ماسه پاشی ، تراشیدن و در صورت لزوم تخریب تمامی بتن آلوده برداشته شود . تمام مواد عمل آوری باید پاک شده و یا تراشیده شوند و عملیات بر روی سطحی تمییز و عاری از گرد و خاک انجام پذیرد.

 

اختلاط :

تمامی محتوی ظروف کوچک تر ( بخش واکنش گر رزین پایه ) را در ظرف بزرگتر بریزید . به طور کامل آنرا مخلوط نماید . برای اختلاط از یک کاردک سفت و یا یک دریل دور کند با هم زن استفاده کنید تا مخلوطی هم رنگ و یکنواخت بدست آید . این عمل به طور معمول حدود سه تا پنج دقیقه به طول خواهد کشید . سعی نکنید که بخشی از آن را مخلوط و یا آن را رقیق نمائید.

 

 

راهنمای اجرا :

Dezobond P-1800 بایستی در یک لایه یکنواخت به کمک قلم موی کوتاه یا ماله ، و یا کاردک روی سطح زده شود . برای مدت زمانی رها شده و سپس پوشش رویی اجرا گردد. این مدت زمان به شرایط کار بستگی دارد ولی به طور معمول 30 دقیقه در دمای 25 درجه و 10 دقیقه در 40 درجه سانتیگراد می باشد . در این مدت سطح Dezobond P-1800 بایستی تمیز نگهداشته شود . به خصوص روی سطوح افقی .

 

اندود کردن و ملات کاری :

در هنگام اندود کردن و یا اجرای ملات روی Dezobond P-1800 روش های الزامی کار بایستی مد نظر قرار گیرند . عمل آوری سنگ فرش ، کاشی ، اندود و یا ملات ضروری است . برای این منظور می توانید با آب تمیز سطوح را خیس نموده و یک ورق پلی اتیلن روی آن قرار دهید و یا با مواد عمل آوری سری Dezocure سطوح را پوشش دهید . عدم توجه به این موارد باعث ترک خوردن و یا شکستن ملات می شود .

درزهای انبساطی موجود در سازه بایستی در ملات و یا اندود سطحی نیز ادامه یابد و پس از خشک شدن با انواع محصولات گروه Dezoflex پرشوند.

 

دما :

به  دلیل  اینکه  هوای  سرد  باعث  تاخیر  در  گیرش      Dezobond P-1800 می شود ، سعی کنید حتی الامکان از اجرای آن در دمای سرد خودداری شود . اگر چه Dezobond P-1800 در دماهای پایین نیز به آرامی سخت می شود ، دمای 7+ تا 10+ درجه سانتی گراد را می توان حداقل دمای کار لحاظ نمود تا اندود کاری با موفقیت انجام پذیرد.

 

مراقبت از وسایل کار :

تا زمانیکه Dezobond P-1800 به طور کامل خشک نشده ، میتوان آن را با حلال شماره 2 تمیز نمود ولی پس از خشک شدن بایستی با ضربه و یا سوزاندن ابزار را تمییز نمود.

 

پوشش دهی :

هر کیلوگرم می تواند 1 تا 2.7 مترمربع را بسته به وضعیت سطح  ، ضخامت اجرا و نوع مصرف پوشش دهد .

 

انبار داری :

این محصول را در محیط سربسته و به دور از تابش مستقیم خورشید و دمای زیاد نگهداری نمائید . در مناطق گرمسیری می بایستی این محصول در جای تهویه دار نگهداری گردد.

عدم توجه به روش انبارداری مناسب باعث آسیب دیدن محصول و یا ظرف آن می شود.

 

نکات ایمنی :

همانند تمامی محصولات شیمیایی دقت شود تا از تماس با چشمها ، دهان ، پوست و مواد غذایی پرهیز گردد ( این دستورالعمل در مورد بخار آن تا زمان خشک شدن نیز جاری می باشد ). در صورت تماس با پوست و چشمها بلافاصله آن را تمیز نماید . اگر به طور اتفاقی بلعیده شد . اقدامات پزشکی انجام شود . در ظرف ها را پس از استفاده ببندید و برای اطلاع از انبار داری ویژه یا انهدام باقیمانده مواد به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه کیفیت :

تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

دسترسی به مطالب مرتبط :

اسکن میلگرد و یا آرماتور در بتن ، روان کننده بتن ، افزودنی های بتن ، گروت چیست ، گروت اپوکسی ، ترمیم کننده بتن ، ترمیم بتن ، فوق روان کننده بتن ، افزودنی بتن ، مقاوم سازی بتن ، تعمیر بتن ، بتن ریزی در هوای گرم ، بتن ریزی در هوای سرد ، عمل آوردن بتن ، ماستیک پلی یورتان ، کف پوش اپوکسی ، واتراستاپ بتن ،ژل میکروسیلیس ،  آب بندی استخر ، محصولات کلینیک بتن ایران ، پودر میکروسیلیس ، انواع ترک های بتن ( انواع ترک خوردگی بتن ) ، خمیر یا چسب کاشت میلگرد و آرماتور ،  فوق روان کننده پلی کربوکسیلات بتن ،  چسب بتن ، الیاف بتن ،  آب بندی بتن ، مدت زمان مجاز حمل بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، عمل آوری بتن با بخار ، آزمایش چکش اشمیت ، مزایای کف پوش اپوکسی ، انواع مصالح ترمیم بتن ، چسب بتن اپوکسی ، مقاوم سازی با الیاف FRP ، انواع روش کیورینگ بتن ، طرح اختلاط بتن ، نکات اجرایی بتن حجیم ، وزن مخصوص ماستیک پلی یورتان ، وزن مخصوص گروت اپوکسی و استاندارد اجرا ، اثرات هوای گرم بر بتن ریزی ، آزمایش هافسل بتن ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش ذوب و یخ بتن ، آزمایش کربناتاسیون بتن ، آزمایش نفوذ یون کلر ، اسکن بتن ، ترمیم تیر بتنی ، اسکن میلگرد در بتن ، کیورینگ بتن ، تراکم بتن ، کارایی بتن ، مقالات به روز مهندسی عمران ،

 

تاریخ: 1398/2/23
بازدید: 7

آیا جوشکاری میلگرد یا آرماتور مجاز می باشد ؟

جوشکاری آرماتور

اتصال میلگردها از طریق جوشکاری با روش جوش نوک به نوک، خمیری یا جوش ذوبی با الکترود با دستور و موافقت قبلی دستگاه نظارت مجاز میباشد . در این خصوص رعایت ضوابط و مندرجات آیین نامه بتن ایران الزامی است و علاوه بر آن باید نکات زیر نیز مورد توجه قرار گیرد.

الف: اتصال جوشی میلگرد سرد اصلاح شده جز با روشهای خاص مناسب و تحت کنترل دقیق ، مجاز نمیباشد. در صورتی که برای هر نوع فولاد، الکترود مخصوص و روش جوشکاری مناسب اختیار شود، میتوان از روش اتصال جوش ذوبی استفاده نمود.

ب: قبل از جوشکاری باید میلگردها را گرم نمود و جوشکاری توسط کارگران آزموده و مجرب انجام شود.

پ : نوع جوش، مشخصات دستگاهها و تجهیزات جوشکاری باید به تأیید دستگاه نظارت برسد.

 

 

 

 

 

 

 

دسترسی به مطالب مرتبط :

اسکن میلگرد و یا آرماتور در بتن ، روان کننده بتن ، افزودنی های بتن ، گروت چیست ، گروت اپوکسی ، ترمیم کننده بتن ، ترمیم بتن ، فوق روان کننده بتن ، افزودنی بتن ، مقاوم سازی بتن ، تعمیر بتن ، بتن ریزی در هوای گرم ، بتن ریزی در هوای سرد ، عمل آوردن بتن ، ماستیک پلی یورتان ، کف پوش اپوکسی ، واتراستاپ بتن ،ژل میکروسیلیس ،  آب بندی استخر ، محصولات کلینیک بتن ایران ، پودر میکروسیلیس ، انواع ترک های بتن ( انواع ترک خوردگی بتن ) ، خمیر یا چسب کاشت میلگرد و آرماتور ،  فوق روان کننده پلی کربوکسیلات بتن ،  چسب بتن ، الیاف بتن ،  آب بندی بتن ، مدت زمان مجاز حمل بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، عمل آوری بتن با بخار ، آزمایش چکش اشمیت ، مزایای کف پوش اپوکسی ، انواع مصالح ترمیم بتن ، چسب بتن اپوکسی ، مقاوم سازی با الیاف FRP ، انواع روش کیورینگ بتن ، طرح اختلاط بتن ، نکات اجرایی بتن حجیم ، وزن مخصوص ماستیک پلی یورتان ، وزن مخصوص گروت اپوکسی و استاندارد اجرا ، اثرات هوای گرم بر بتن ریزی ، آزمایش هافسل بتن ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش ذوب و یخ بتن ، آزمایش کربناتاسیون بتن ، آزمایش نفوذ یون کلر ، اسکن بتن ، ترمیم تیر بتنی ، اسکن میلگرد در بتن ، کیورینگ بتن ، تراکم بتن ، کارایی بتن ، مقالات به روز مهندسی عمران

تاریخ: 1398/2/23
بازدید: 6

مشخصات و طول وصله کردن میلگرد یا آرماتور

 وصله کردن آرماتور

حتی الامکان باید میلگردهای مصرفی به صورت یکپارچه باشند . تمام اتصالات میلگردها باید در نقشه های اجرایی منعکس گردد و تعداد اتصالات به حداقل ممکن کاهش یابد . در صورتی که وجود اتصال اجتنابناپذیر باشد، این اتصالات باید در مقاطعی قرار داده شوند که تنش وارده بر عضو یا قطعه بتنی حداکثر نباشد و از تمرکز تمامی وصلهها در یک مقطع نیز خودداری شود. وصله کردن میلگردها باید به روشهای پوششی، اتکایی، جوشی، مکانیکی و بالاخره وصلههای مرکب مطابق آییننامه بتن ایران و زیر نظر دستگاه نظارت انجام شود. طول وصله برای آرماتور صاف، دو برابر طول وصله مشابه در آرماتورهای آجدار میباشد. در صورتی که محل وصلهها در نقشههای اجرایی و دستورالعملهای بعدی دستگاه نظارت منعکس نباشد، رعایت نکات زیر الزامی است.

الف: در قطعات تحت خمش و خمش توأم با فشار، نباید بیش از نصف میلگردها در یک مقطع وصله شوند.

 ب: در صورت وجود کشش یا کشش ناشی از خمش، حداکثر میلگردها در یک مقطع را میتوان به 1 وسیله پوشش وصله نمود.

پ: وصله کردن میلگردهای تحتانی قطعات خمشی در وسط دهانه یا نزدیک به آن و یا میلگردهای بالایی قطعه خمشی روی تکیه گاه یا نزدیک آن، مجاز نیست.

ت: به طور کلی هر وصله باید 40 برابر قطر میلگرد، با وصله مجاور فاصله داشته و در یک مقطع قرار نگیرد.

 

 

 

 

 

دسترسی به مطالب مرتبط :

اسکن میلگرد و یا آرماتور در بتن ، روان کننده بتن ، افزودنی های بتن ، گروت چیست ، گروت اپوکسی ، ترمیم کننده بتن ، ترمیم بتن ، فوق روان کننده بتن ، افزودنی بتن ، مقاوم سازی بتن ، تعمیر بتن ، بتن ریزی در هوای گرم ، بتن ریزی در هوای سرد ، عمل آوردن بتن ، ماستیک پلی یورتان ، کف پوش اپوکسی ، واتراستاپ بتن ،ژل میکروسیلیس ،  آب بندی استخر ، محصولات کلینیک بتن ایران ، پودر میکروسیلیس ، انواع ترک های بتن ( انواع ترک خوردگی بتن ) ، خمیر یا چسب کاشت میلگرد و آرماتور ،  فوق روان کننده پلی کربوکسیلات بتن ،  چسب بتن ، الیاف بتن ،  آب بندی بتن ، مدت زمان مجاز حمل بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، عمل آوری بتن با بخار ، آزمایش چکش اشمیت ، مزایای کف پوش اپوکسی ، انواع مصالح ترمیم بتن ، چسب بتن اپوکسی ، مقاوم سازی با الیاف FRP ، انواع روش کیورینگ بتن ، طرح اختلاط بتن ، نکات اجرایی بتن حجیم ، وزن مخصوص ماستیک پلی یورتان ، وزن مخصوص گروت اپوکسی و استاندارد اجرا ، اثرات هوای گرم بر بتن ریزی ، آزمایش هافسل بتن ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش ذوب و یخ بتن ، آزمایش کربناتاسیون بتن ، آزمایش نفوذ یون کلر ، اسکن بتن ، ترمیم تیر بتنی ، اسکن میلگرد در بتن ، کیورینگ بتن ، تراکم بتن ، کارایی بتن ، مقالات به روز مهندسی عمران

تاریخ: 1398/2/23
بازدید: 6

بتن سبک ساختمانی

 بتن سبک ساختمانی

در ساخت بتن سبک ساختمانی از مصالح سنگی سبک و تولید شده از شیلها، رسها، اسلیت و روباره آهنگدازی استفاده میشود. وزن واحد حجم مصالح سنگی به کار گرفته شده، 1450 تا 1850 کیلوگرم در مترمکعب بوده و مقاومت 28 روزه آزمونه استوانهای باید از 175 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع بیشتر باشد. دانه بندی مصالح باید با استاندارد (د ـ ت 203 (مطابقت نماید. بتن سبک ساختمانی در مقایسه با بتن معمولی، علیرغم پایین بودن وزن مخصوص مصالح سنگی، دارای کارایی یکسانی میباشد. کارایی بتن سبک ساختمانی با اسلامپ 50 تا 75 میلیمتر، برابر کارایی بتن معمولی با اسلامپ 75 تا 125 میلیمتر میباشد. در کلیه شرایط آب و هوایی چه آب و هوای معمولی و چه آب و هوای سرد، کاربرد بتن سبک با حباب هوا توصیه میشود.

 

 

 

 

 

دسترسی به مطالب مرتبط :

اسکن میلگرد و یا آرماتور در بتن ، روان کننده بتن ، افزودنی های بتن ، گروت چیست ، گروت اپوکسی ، ترمیم کننده بتن ، ترمیم بتن ، فوق روان کننده بتن ، افزودنی بتن ، مقاوم سازی بتن ، تعمیر بتن ، بتن ریزی در هوای گرم ، بتن ریزی در هوای سرد ، عمل آوردن بتن ، ماستیک پلی یورتان ، کف پوش اپوکسی ، واتراستاپ بتن ،ژل میکروسیلیس ،  آب بندی استخر ، محصولات کلینیک بتن ایران ، پودر میکروسیلیس ، انواع ترک های بتن ( انواع ترک خوردگی بتن ) ، خمیر یا چسب کاشت میلگرد و آرماتور ،  فوق روان کننده پلی کربوکسیلات بتن ،  چسب بتن ، الیاف بتن ،  آب بندی بتن ، مدت زمان مجاز حمل بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، عمل آوری بتن با بخار ، آزمایش چکش اشمیت ، مزایای کف پوش اپوکسی ، انواع مصالح ترمیم بتن ، چسب بتن اپوکسی ، مقاوم سازی با الیاف FRP ، انواع روش کیورینگ بتن ، طرح اختلاط بتن ، نکات اجرایی بتن حجیم ، وزن مخصوص ماستیک پلی یورتان ، وزن مخصوص گروت اپوکسی و استاندارد اجرا ، اثرات هوای گرم بر بتن ریزی ، آزمایش هافسل بتن ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش ذوب و یخ بتن ، آزمایش کربناتاسیون بتن ، آزمایش نفوذ یون کلر ، اسکن بتن ، ترمیم تیر بتنی ، اسکن میلگرد در بتن ، کیورینگ بتن ، تراکم بتن ، کارایی بتن ، مقالات به روز مهندسی عمران

 

 

 

 

تاریخ: 1398/1/30
بازدید: 46

بتن ریزی و متراکم ساختن بتن بر اساس نشریه 55

  بتن ریزی و متراکم ساختن بتن

به منظور اجرای عملیات صحیح بتنریزی، پیمانکار باید قبل از شروع کار تدارکات و اقدامات اولیه را به شرح مندرجات این قسمت به عمل آورد. برنامه اجرای کار شامل حجم و مشخصات مصالح مورد مصرف، ظرفیت و قدرت دستگاههای ساخت و انتقال بتن، نیروی انسانی متخصص، آماده نمودن محل کار، قالببندی، نصب آرماتور، نصب لولهها و قطعات مدفون در بتن و بالاخره موقعیت درزهای ساختمانی

باید به تصویب دستگاه نظارت رسیده باشد. بتنریزی باید به نحوی انجام شود که خصوصیات و کیفیت بتن، نظیر نسبت آب به سیمان، اسلامپ، میزان هوای موجود و بالاخره یکنواختی بتن حفظ شود . عملیات بتنریزی نباید باعث جداشدگی، آب انداختن و پیدایش خلل و فرج در بتن گردد . افزودن آب به منظور جا انداختن بتن در قالب به هیچ وجه مجاز نیست. بتنریزی در مواقع بارندگی، ریزش برف، وزش

باد شدید، تابش مستقیم خورشید و دمای نامناسب مجاز نبوده و در این موارد باید بتنریزی با اتخاذ تدابیر لازم و رعایت دستورالعملهای مندرج در این بخش و دستورات دستگاه نظارت انجام شود. به طور کلی بدون اجازه قبلی دستگاه نظارت هیچ نوع بتنریزی مجاز نمیباشد.

در هر کارگاه بتنریزی، پیمانکار باید تمامی اطلاعات لازم از قبیل درجه حرارت، رطوبت، سرعت وزش باد، تاریخ و مدت انجام بتنریزی، موقعیت و مشخصات سازه اجرا شده و شماره آزمونهها ی آزمایشی را، ثبت و جزو اسناد و مدارک کارگاهی، ضبط و نگهداری نماید. 

 

 

 

 

 

 

دسترسی به مطالب مرتبط :

اسکن میلگرد و یا آرماتور در بتن ، روان کننده بتن ، افزودنی های بتن ، گروت چیست ، گروت اپوکسی ، ترمیم کننده بتن ، ترمیم بتن ، فوق روان کننده بتن ، افزودنی بتن ، مقاوم سازی بتن ، تعمیر بتن ، بتن ریزی در هوای گرم ، بتن ریزی در هوای سرد ، عمل آوردن بتن ، ماستیک پلی یورتان ، کف پوش اپوکسی ، واتراستاپ بتن ،ژل میکروسیلیس ،  آب بندی استخر ، محصولات کلینیک بتن ایران ، پودر میکروسیلیس ، انواع ترک های بتن ( انواع ترک خوردگی بتن ) ، خمیر یا چسب کاشت میلگرد و آرماتور ،  فوق روان کننده پلی کربوکسیلات بتن ،  چسب بتن ، الیاف بتن ،  آب بندی بتن ، مدت زمان مجاز حمل بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، عمل آوری بتن با بخار ، آزمایش چکش اشمیت ، مزایای کف پوش اپوکسی ، انواع مصالح ترمیم بتن ، چسب بتن اپوکسی ، مقاوم سازی با الیاف FRP ، انواع روش کیورینگ بتن ، طرح اختلاط بتن ، نکات اجرایی بتن حجیم ، وزن مخصوص ماستیک پلی یورتان ، وزن مخصوص گروت اپوکسی و استاندارد اجرا ، اثرات هوای گرم بر بتن ریزی ، آزمایش هافسل بتن ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش ذوب و یخ بتن ، آزمایش کربناتاسیون بتن ، آزمایش نفوذ یون کلر ، اسکن بتن ، ترمیم تیر بتنی ، اسکن میلگرد در بتن ، کیورینگ بتن ، تراکم بتن ، کارایی بتن ،

تاریخ: 1398/1/28
بازدید: 46

حداکثر قطر مصالح سنگی و سنگدانه برای بتن پمپی

حداکثر قطر مصالح سنگی

حداکثر قطر مصالح سنگی با توجه به قطر لوله خروجی و تخلیه و ظرفیت پمپاژ در سرعتهای مختلف مطابق ارقام جدول 5-6-4-2 خواهد بود. جدول 5-6-4-2 حداکثر قطر شن و ظرفیت پمپاژ با توجه به قطر لوله تخلیه

حداکثر قطر شن (میلیمتر) ظرفیت متوسط پمپاژ بر حسب متر مکعب در ساعت

سرعت تخلیه

2/1 متر بر ثانیه

سرعت تخلیه

9/0 متر بر ثانیه

سرعت تخلیه

6/0 متر بر ثانیه

سرعت تخلیه

بتن پرمایه بتن کممایه 3/0 متر بر ثانیه

قطر لوله تخلیه

(میلیمتر)

18 14 9 4/5 19 19 ) 75 " (3

33 25 17 8/3 19 25 ) 100 " (4

55 41 28 14 25 38 ) 125 " (5

80 60 40 20 38 50 ) 150 " (6

- 74 50 25 38 50 ) 175 " (7

- - 71 35 50 68 ) 200 " (8

 

 

 

 

دسترسی به مطالب مرتبط :

اسکن میلگرد و یا آرماتور در بتن ، روان کننده بتن ، افزودنی های بتن ، گروت چیست ، گروت اپوکسی ، ترمیم کننده بتن ، ترمیم بتن ، فوق روان کننده بتن ، افزودنی بتن ، مقاوم سازی بتن ، تعمیر بتن ، بتن ریزی در هوای گرم ، بتن ریزی در هوای سرد ، عمل آوردن بتن ، ماستیک پلی یورتان ، کف پوش اپوکسی ، واتراستاپ بتن ،ژل میکروسیلیس ،  آب بندی استخر ، محصولات کلینیک بتن ایران ، پودر میکروسیلیس ، انواع ترک های بتن ( انواع ترک خوردگی بتن ) ، خمیر یا چسب کاشت میلگرد و آرماتور ،  فوق روان کننده پلی کربوکسیلات بتن ،  چسب بتن ، الیاف بتن ،  آب بندی بتن ، مدت زمان مجاز حمل بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، عمل آوری بتن با بخار ، آزمایش چکش اشمیت ، مزایای کف پوش اپوکسی ، انواع مصالح ترمیم بتن ، چسب بتن اپوکسی ، مقاوم سازی با الیاف FRP ، انواع روش کیورینگ بتن ، طرح اختلاط بتن ، نکات اجرایی بتن حجیم ، وزن مخصوص ماستیک پلی یورتان ، وزن مخصوص گروت اپوکسی و استاندارد اجرا ، اثرات هوای گرم بر بتن ریزی ، آزمایش هافسل بتن ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش ذوب و یخ بتن ، آزمایش کربناتاسیون بتن ، آزمایش نفوذ یون کلر ، اسکن بتن ، ترمیم تیر بتنی ، اسکن میلگرد در بتن ، کیورینگ بتن ، تراکم بتن ، کارایی بتن ،

 

تاریخ: 1398/1/28
بازدید: 42

دانه بندی مناسب و بهینه مصالح سنگی برای بتن پمپی

مناسب ترین دانه بندی

مناسبترین دانه بندی برای بتن پمپی، بر اساس استاندارد 83-304-ACI توصیه میشود.

 

 

 

 

دسترسی به مطالب مرتبط :

اسکن میلگرد و یا آرماتور در بتن ، روان کننده بتن ، افزودنی های بتن ، گروت چیست ، گروت اپوکسی ، ترمیم کننده بتن ، ترمیم بتن ، فوق روان کننده بتن ، افزودنی بتن ، مقاوم سازی بتن ، تعمیر بتن ، بتن ریزی در هوای گرم ، بتن ریزی در هوای سرد ، عمل آوردن بتن ، ماستیک پلی یورتان ، کف پوش اپوکسی ، واتراستاپ بتن ،ژل میکروسیلیس ،  آب بندی استخر ، محصولات کلینیک بتن ایران ، پودر میکروسیلیس ، انواع ترک های بتن ( انواع ترک خوردگی بتن ) ، خمیر یا چسب کاشت میلگرد و آرماتور ،  فوق روان کننده پلی کربوکسیلات بتن ،  چسب بتن ، الیاف بتن ،  آب بندی بتن ، مدت زمان مجاز حمل بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، عمل آوری بتن با بخار ، آزمایش چکش اشمیت ، مزایای کف پوش اپوکسی ، انواع مصالح ترمیم بتن ، چسب بتن اپوکسی ، مقاوم سازی با الیاف FRP ، انواع روش کیورینگ بتن ، طرح اختلاط بتن ، نکات اجرایی بتن حجیم ، وزن مخصوص ماستیک پلی یورتان ، وزن مخصوص گروت اپوکسی و استاندارد اجرا ، اثرات هوای گرم بر بتن ریزی ، آزمایش هافسل بتن ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش ذوب و یخ بتن ، آزمایش کربناتاسیون بتن ، آزمایش نفوذ یون کلر ، اسکن بتن ، ترمیم تیر بتنی ، اسکن میلگرد در بتن ، کیورینگ بتن ، تراکم بتن ، کارایی بتن ،

 

تاریخ: 1398/1/28
بازدید: 45

مدول و ضریب نرمی مناسب ماسه مصرفی در بتن

ضریب نرمی ماسه

ضریب نرمی ماسه مصرفی بتن، 4/2 تا 3 میباشد (به طور کل برای بتن پمپی 3/0±7/2.(

 

 

 

 

دسترسی به مطالب مرتبط :

اسکن میلگرد و یا آرماتور در بتن ، روان کننده بتن ، افزودنی های بتن ، گروت چیست ، گروت اپوکسی ، ترمیم کننده بتن ، ترمیم بتن ، فوق روان کننده بتن ، افزودنی بتن ، مقاوم سازی بتن ، تعمیر بتن ، بتن ریزی در هوای گرم ، بتن ریزی در هوای سرد ، عمل آوردن بتن ، ماستیک پلی یورتان ، کف پوش اپوکسی ، واتراستاپ بتن ،ژل میکروسیلیس ،  آب بندی استخر ، محصولات کلینیک بتن ایران ، پودر میکروسیلیس ، انواع ترک های بتن ( انواع ترک خوردگی بتن ) ، خمیر یا چسب کاشت میلگرد و آرماتور ،  فوق روان کننده پلی کربوکسیلات بتن ،  چسب بتن ، الیاف بتن ،  آب بندی بتن ، مدت زمان مجاز حمل بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، عمل آوری بتن با بخار ، آزمایش چکش اشمیت ، مزایای کف پوش اپوکسی ، انواع مصالح ترمیم بتن ، چسب بتن اپوکسی ، مقاوم سازی با الیاف FRP ، انواع روش کیورینگ بتن ، طرح اختلاط بتن ، نکات اجرایی بتن حجیم ، وزن مخصوص ماستیک پلی یورتان ، وزن مخصوص گروت اپوکسی و استاندارد اجرا ، اثرات هوای گرم بر بتن ریزی ، آزمایش هافسل بتن ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش ذوب و یخ بتن ، آزمایش کربناتاسیون بتن ، آزمایش نفوذ یون کلر ، اسکن بتن ، ترمیم تیر بتنی ، اسکن میلگرد در بتن ، کیورینگ بتن ، تراکم بتن ، کارایی بتن ،

 

تاریخ: 1398/1/28
بازدید: 45

نکات اجرایی و روش ساخت بتن در کارگاه

ساخت بتن

کارگاه ساخت بتن باید دارای امکانات و تجهیزا ت کامل برای دریافت و انبار نمودن، حمل، اندازهگیری و توزین مصالح برای ساخت بتن باشد. نوع و ظرفیت تجهیزات حمل بتن، باید با ظرفیتهای خواسته شده متناسب باشد. به نحوی که در اختلاط و تهیه بتن با توجه به برنامه زمانبندی پروژه ، وقفهای حادث نگردد. پیمانکار موظف است جزئیات کار در کارگاه ساخت بتن را، مشخص و مراتب را به دستگاه نظارت منعکس نماید تا پس از تصویب د 290 مشخصات فني عمومي كارهاي ساختماني روش حجمی تنها پس از دریافت اجازه دستگاه نظارت و در مورد کارهای کوچک امکان پذیر خواهد بود. کنترل رطوبت مصالح سنگی خصوصاً ماسه قبل از ورود به دستگاه بتن ساز با توجه به میزان اسلامپ و نسبت آب به سیمان مورد نیاز، از اهمیت ویژهای برخوردار است. این رطوبت باید قبلاً اندازهگیری شده و نتایج آن در محاسبه میزان آب منظور شود.

5-5-2-3 آب و مواد افزودنی

دستگاه بتنساز باید برای اندازهگیری حجمی یا وزنی آب و مواد افزودنی به تجهیزات لازم و دقیق مجهز باشد. در کارگاههای بزرگ، اندازهگیری آب و مواد افزودنی باید به طور خودکار انجام شود . اضافه نمودن مواد افزودنی باید به صورت مایع و همراه با آب صورت پذیرد . اضافه نمودن آب به دستگاه بتن ساز، باید با فشار مناسب همراه باشد.

 

اندازه گیری و رواداری ها

لوازم و تجهیزات کارگاه بتن باید به اندازهگیریهای دقیق و خودکار مجهز باشد، در صورت لزوم دستگاه نظارت به دفعات، دقت این سیستمها را مورد بازدید قرار خواهد داد . در صورت مشاهده ایراد در سیستمها، دستگاه نظارت دستور توقف کار را صادر خواهد نمود . میزان رواداری در اندازهگیری مصالح متشکله بتن، باید با ارقام جدول 5-5-2-4 مطابقت نماید.

جدول 5-5-2-4 رواداریهای اندازه گیری مصالح متشکله بتن نسبت به وزن هریک از آنها

ردیف نوع مصالح حد مجاز رواداری (درصد)

1 شن و ماسه 2±

±1 سیمان 2

±1 آب 3

±1 هوا 4

5 مواد مضاف 3±

 

اختلاط مصالح

برای تهیه بتنی با کیفیت خوب و یکنواخت ، اجزای متشکله در هر ساخت بتن ، باید با دقت اندازهگیری و مخلوط شوند. توزین و اندازهگیری به روش وزنی صورت میگیرد . به دلیل تقریب در اندازه گیری مصالح سنگی خصوصاً ماسه، روش توزین و اندازهگیری به طریق حجمی ، مجاز نیست. عمل اختلاط باید تا آنجا انجام شود که یکنواختی در ظاهر بتن مشاهده شود . مخلوطکنها نباید بیش از اندازه تعیین شده توسط کارخانه سازنده، بار شوند. همچنین سرعت چرخش مخلوطکن و همزن، نباید از مقادیر مشخص شده توسط کارخانه سازنده، بیشتر باشند. پیمانکار موظف است با توجه به برنامه زمانبندی کارها برای ساخت بتن، به تعداد کافی دستگاههای بتنساز در کارگاه فراهم سازد تا ساخت بتن بدون وقفه میسر باشد. بعد از ساخت هر نوبت بتن، باید اطمینان حاصل شود که تیغههای بتنیر ، به بتن ساخته شده قبلی، آغشته نبوده و در شروع هر روز کاری از تمیزی آن اطمینان حاصل شود. چنانچه عمل اختلاط به خوبی انجام شود، آزمونههای گرفته شده از هر ساخت بتن، از نظر میزان هوا، میزان اسلامپ، وزن واحد و میزان مصالح، باید یکسان باشند. حداکثر رواداری از آزمونههای گرفته شده در هر ساخت بایستی با ضوابط (د ـ ت 501 (مطابقت نماید.

 

مخلطو کن های ثابت

مخلوطکنهای ثابت اعم از بتنیرهای معمولی، بتنساز مرکزی به صورت دورانی با بازشو از بالا و یا از نوع گردشی حول محور، باید بتوانند بتن را در زمانهای مشخص، مخلوط و آماده نمایند. انواع مخلوطکنها باید مجهز به وسایل کنترل مواد وارده، زمان اختلاط و تخلیه باشند . پیمانکار موظف است برای وارد نمودن مصالح به داخل جام مخلوطکن در تنظیم زمان اختلاط به نکات زیر توجه نماید.

الف: ابتدا باید قبل از ورود مصالح مقداری از آب مورد لزوم [حدوداً (10 [(%به جام وارد شود. بقیه آب باید به تدریج با ماسه و سیمان و به صورت یکنواخت وارد جام گردد ، به طوری که (15 (%آب پس از وارد شدن کلیه مصالح به جام وارد شود.

ب: پس از وارد نمودن (10 (%مصالح به جام مخلوطکن، سیمان همراه بقیه مصالح به صورت یکنواخت به جام وارد میشود. در شرایط آب و هوای سرد، آب گرم به بتن اضافه میشود. برای جلوگیری از گرفتن سریع بتن اضافه نمودن سیمان، باید با تأخیر و پس از اضافه نمودن تمام مصالح سنگی صورت گیرد.

پ: مواد افزودنی باید به صورت مایع همراه با آب و به طور یکنواخت به جام وارد شود . ماده افزودنی کندگیر کننده، باید همراه با سایر مصالح به صورت یکنواخت به جام وارد شود ، چه در غیر این صورت باعث تغییرات عمده در گیرش اولیه و ایجاد حباب هوا در بتن خواهد شد. به هر صورت اضافه نمودن ماده کندگیر کننده، نباید بیش از یک دقیقه بعد از اضافه نمودن آخرین نسبت آب به جام یا قبل از سپری شدن زمان اختلاط، هرکدام که کمتر باشد، صورت گیرد . چنانچه با تأیید  دستگاه نظارت اضافه نمودن دو یا چند ماده مضاف برای هر ساخت بتن مجاز شناخته شود ، این مواد باید به صورت جداگانه اضافه شوند تا از اثرات سوء احتمالی آنها بر یکدیگر جلوگیری به عمل آید.

ت: مدت اختلاط از زمانی شروع میشود که تمامی مصالح شن، ماسه و سیمان وارد جام مخلوط کن شود. اضافه شدن قسمت آخر آب (10 (%نباید بعد از سپری شدن مدت اختلاط باشد. مدت  اختلاط برای تهیه بتن یکنواخت برای هر ساخت، بستگی به میزان بتن و قدرت مخلوط کن داشته و رعایت دستورالعملهای کارخانه سازنده الزامی است. حداقل زمان اختلاط قبل از اضافه نمودن (10 (%مانده آب در جدول 5-5-3-2) ت) داده شده است. در صورتی که نتایج آزمایشها بر روی آزمونههای برداشت شده در هر ساخت بتن بر اساس استاندارد (د ـ ت 501 (از نظر یکنواختی و تراکم در شروع، وسط و آخر تخلیه یکسان باشد ، میتوان با نظر دستگاه نظارت در مدت اختلاط تجدیدنظر به عمل آورد. مدت تخلیه بتن از دستگاه، شامل مدت اختلاط محسوب نمیشود.

 

جدول ٥-٥-٣-٢) ت) مدت زمان اختلاط با توجه به حجم مخلوطكن

ظرفیت مخلوط کن (متر مکعب) زمان اختلاط (دقیقه)

1/5 کمتر 1/5

2 2

2/5 3

2/75 4

3 4/5

آماده بتن 3-3-5-5 1

بتن آماده ممکن است به یکی از چهار طریق زیر تهیه شود:

1 -تمامی عملیات ساخت در بتنساز مرکزی، انجام و بتن ساخته شده با تراک میکسر و با سرعت هم زدن به محل کار حمل شود. انجام میشود. 3 2 -عمل اختلاط، قسمتی در مخلوطکن ثابت و قسمتی در تراک میکسر عمل اختلاط، کلاً در تراک میکسر انجام میشود.

4 -اختلاط حجمی مصالح به صورت خشک در میکسر متحرک ، انجام و آب به صورت پیوسته به جام مخلوطکن اضافه میشود. انجام این روش باید با استاندارد (د ـ ت 517 (مطابقت نماید.

چنانچه بتن آماده مطابق روش دوم ساخته میشود، باید بر اساس توصیه (د ـ ت 501 ،(70 تا 100 دور گردش با سرعت اختلاط توصیه شده توسط کارخانه سازنده صورت گیرد. گردش با سرعت اختلاط 4 نباید از 100 دور بیشتر باشد.

 

گردش بیش از 100 دور باید با سرعت هم زدن انجام شود. در این روش حداکثر زمان حمل، 90 دقیقه و حداکثر تعداد دور بعد از اضافه کردن آب به مصالح سنگی و سیمان یا اضافه کردن سیمان به مصالح سنگی و آب، 300 دور خواهد بود. حجم بتن در این حالت، نباید از آنچه توسط کارخانه سازنده تراک میکسر مشخص شده، بیشتر باشد.

توضیح: معمولاً سرعت اختلاط، 6 تا 18 دور در دقیقه و سرعت هم زدن، 2 تا 6 دور در دقیقه میباشد.

دست با اختلاط 4-3-5-5 اختلاط بتن با دست به هیچ وجه مجاز نیست، به جز موارد استثنایی و کم اهمیت، با دستورات دستگاه نظارت و برای بتن از رده C15 به پایین.

رعایت نکات زیر توسط پیمانکار برای ساخت بتن با دست الزامی است:

الف: حداکثر حجم بتن برای هر بار ساخت با دست، 300 لیتر است.

ب: برای تهیه بتن، ابتدا روی یک سطح صاف، تمیز و غیر قابل نفوذ شن به صورت یکنواخت ریخته، سپس روی آن ماسه یکنواخت پخش میشود. در هر حالت ضخامت دو قشر، نبایستی از 30 سانتیمتر تجاوز نماید.

پ: سیمان خشک به صورت یکنواخت روی مصالح سنگی، پخش و سپس با وسایل مناسب به طور کامل مخلوط میشود.

ت: پس از اختلاط کامل مصالح، آب به تدریج به مخلوط ، اضافه و به طور یکنواخت مخلوط میشود تا بتن همگن به دست آید.

ث: چنانچه از پیمانههای حجمی استفاده شود، باید وزن مصالح سنگی خشک قبلاً با روش اشتو 19-T به دقت، اندازهگیری و پیمانه های حجمی بر این اساس ساخته شده باشد.

ج: بتن ساخته شده با دست، باید حداکثر 30 دقیقه پس از ساخت مصرف شود.

 

درجه حرارت مخلوط بتن

علاوه بر عواملی نظیر اسلامپ، میزان آب و هوای موجود در بتن، درجه حرارت مخلوط نیز از عوامل مؤثر بر کیفیت و یکنواختی بتن است که باید تحت کنترل باشد . در این خصوص رعایت ضوابط و مندرجات این نشریه تحت عنوان “بتنریزی در هوای گرم” و “بتن ریزی در هوای سرد” الزامی است.

 

اختلاط مجدد بتن

در هوای گرم، بتن تازه ضمن حمل و قبل از آبگیری و گیرش اولیه، تمایل به سفت شدن دارد. بدین لحاظ تحت کنترل شدید و با اجازه دستگاه نظارت میتوان آب مورد نیاز بتن برای افزایش اسلامپ حداکثر به میزان 25 میلیمتر را پس از رسیدن تراک میکسر به محل تخلیه، اضافه نمود. انجام این کار در صورتی مجاز است که نکات زیر مورد توجه قرار گیرند.

الف: مقدار نسبت آب به سیمان از حداکثر مجاز تجاوز ننماید.

ب: میزان اسلامپ از میزان تعیین شده به هیچ وجه تجاوز ننماید.

پ: میزان گردش جام با سرعت هم زدن از مقادیر مجاز تعیین شده، تجاوز ننماید.

ت: عمل اختلاط مجدد، حداقل به مدت نصف زمان اختلاط یا نصف میزان دورهای با سرعت اختلاط ادامه یابد.

 

 آزمونه برداری، آزمایش و کنترل

به منظور کنترل یکنواختی بتن ساخته شده دستگاه نظارت، از ابتدا، وسط و آخر هر ساخت بتن آزمونه برداری مینماید. این آزمونهها باید با یکدیگر مشابه باشند. این تشابه با ارزیابی چشمی و با کمک غلظت سنج نصب شده روی تراک میکسرها کنترل میشود . در کارگاههای بزرگ، ساخت و یکنواختی بتن در هر ساخت توسط آزمایشگاه کنترل میشود که باید با مندرجات استاندارد (د ـ ت 501 (مطابقت نماید.

 

حمل بتن

روشهای مختلفی برای حمل بتن از محل ساخت تا مصرف، معمول و متداول است. هریک از روشهای حمل دارای محاسن و معایبی میباشد و انتخاب هریک از آنها بستگی به شرایط پروژه، مشخصات مصالح متشکله، میزان و حجم بتن، زمان حمل و بالاخره شرایط آب و هوایی محل ساخت خواهد داشت.

انتخاب روش حمل باید چنان صورت گیرد که در ف اصله زمانی حمل، نسبت آب به سیمان، اسلامپ، میزان هوا و نهایتاً یکنواختی بتن، دستخوش تغییرات قابل ملاحظهای نگردد. در انتخاب روش حمل باید به جدا شدن مواد از یکدیگر، آب انداختن و یا داخل شدن مواد خارجی به داخل بتن توجه خاص مبذول گردد. حتیالامکان باید محل ساخت بتن و محل اجرا به هم نزدیک باشد تا نقل و انتقال بتن به حداقل ممکن کاهش یابد. بدین لحاظ پیمانکار باید محل ساخت بتن، روش حمل و نقل و نوع و مشخصات ماشین آلات حمل را قبلاً به تأیید دستگاه نظارت برساند . در پارهای موارد ساخت بتن در دستگاه حمل کننده بتن صورت میگیرد که بعداً بدان اشاره خواهد شد.

وسایل حمل و نقل بتن باید دارای اندازه و مشخصاتی باشند که با توجه به برنامه اجرایی کارها همواره بتوان با ضریب اطمینانی قابل قبول، جریان یکنواخت و ممتد بتن را به محل اجرا تضمین نمود . پیمانکار موظف است در انتهای هر مرحله بتنریزی (در پایان هر قسمت از کار یا پایان هر روز کاری ) وسایل حمل و نقل را، تمیز و پاکیزه نموده و آنها را برای مرحله بعدی آماده نماید . وسایل و روشهای مختلف حمل، عبارتند از:

کامیون با جام دوار

مقدار دوران و چگونگی اختلاط، هم زدن و تخلیه، باید بر اساس توصیه های کارخانه سازنده و زیر نظر دستگاه نظارت تعیین شود. حداکثر زمان برای حمل پس از اضافه شدن سیمان به جام مخلوط کن با احتساب زمان تخلیه بتن، نباید از 90 دقیقه تجاوز نماید. چنانچه به علت گرمای محیط، امکان گیرش سریعتر بتن وجود داشته باشد، با نظر دستگاه نظارت زمان مذکور تقلیل خواهد یافت.

 

تراک میکسر

ممکن است تمامی مراحل ساخت بتن در تراک میکسر انجام شود . در این حالت پس از وارد شدن همه عوامل متشکله بتن به جام مخلوطکن، چرخش جام باید بر اساس توصیه کارخانه سازنده با توجه به مشخصات آن صورت گیرد. در این حالت در شرایط معمولی، جام بایستی با سرعت اختلاط حدود 70 تا 100 دور دوران نماید. چنانچه زمان حمل و تخلیه بیش از زمان لازم برای دوران فوق باشد ، در بقیه مدت زمان حمل باید جام با سرعت همزن یا بدون هم زدن حمل شود و قبل از تخلیه بتن درون قالب، 10 تا 15 دور با سرعت اختلاط بچرخد. در این روش ساخت، حداکثر بتن ساخته شده در هر مرحله، نباید تراک میکسر تجاوز نماید. 2 از (63 (%حجم اسمی

 

اختلاط دو مرحله ای

در این روش عمل اختلاط به مدت 15 تا 30 ثانیه در بتنساز ثابت و بقیه تا تکمیل اختلاط در تراک میکسر انجام میشود. مشخصات اختلاط و حجم بتن عیناً مانند بتن ساخته شده در بند 5-6-2-1 است، با این تفاوت که زمان اختلاط در تراک میکسر تا رسیدن به بتنی یکنواخت بر اساس استاندارد (د ـ ت 501 (تقلیل خواهد یافت.

 

 

اختلاط خشک

در این روش مصالح خشک به صورت جداگانه در جام ریخته و آب در مخزنی مجزا و خارج از جام اصلی توسط تراک میکسر تا محل مصرف حمل میشود . در محل مصرف آب با فشار از ابتدا و انتهای مخزن وارد جام شده و جام با سرعت اختلاط 70 الی 100 دور میچرخد. این روش برای مواقعی مورد استفاده است که نقاط مصرف اجباراً نسبت به منبع اصلی مصالح دور بوده و کار به صورت پراکنده انجام میشود. باید توجه داشت که مصالح سنگی وارد شده به جام کاملاً خشک باشد ، تا عمل آبگیری سیمان شروع نشود. حجم بتن ساخته شده در هر ساخت ، نباید از (63 (%ظرفیت اسمی تراک میکسر تجاوز نماید.

 

حمل بتن ساخته شده توسط بتن ساز مرکزی

روشهای زیر برای حمل بتن ساخته شده توصیه میشود:

 

تراک میکسر

میتوان بتن ساخته شده در بتنساز مرکزی را با تراک میکسر حمل نمود . تراک میکسر باید بعد از بارگیری با سرعت هم زدن یا ثابت بسته به فاصله حمل حرکت نماید . کل زمان حمل، نباید از مدتهای مندرج در بند 5-6-2 تجاوز نماید و حجم بتن حمل شده، نباید از (80 (%ظرفیت اسمی تراک میکسر بیشتر باشد.

 

تراک یا جام ثابت

در این روش جام بتن با همزن یا بدون همزن با بازشو از بالا یا از کف بر روی تراک حمل میشود . سیستم دارای دریچه تخلیه و ویبراتور در محل تخلیه برای تأمین جریان منظم بتن میباشد. این روش، خاص جادههای هموار است و زمان حمل، نباید از 45 دقیقه تجاوز نماید.

 

جام انتقال با ریل

هنگامیکه محل مصرف به کارگاه ساخت بتن نزدیک باشد، معمولترین روش برای انتقال بتنهای حجیم، استفاده از جام، ریل و کابل است. باید هنگام حمل و تخلیه با جام دقت شود که جداشدگی در اجزای متشکله بتن رخ ندهد. زمان حمل با روشهای فوق نباید از 45 دقیقه تجاوز نماید.

 

روش دستی

حمل بتن با انواع چرخهای دستی، فرغون و دامپر مجاز نیست، مگر در کارهای کوچک که حجم ساخت بتن از 300 لیتر در هر نوبت تجاوز ننماید، رده بتن از C20 پایینتر و فواصل حمل کوتاه باشد (کمتر از 120 متر برای دامپر و 60 متر با چرخ دستی بدون موتور)، شرایط جوی مساعد بوده و قبلاً تأیید دستگاه نظارت کسب شده باشد. وسایل مزبور باید دارای چرخهای لاستیکی بوده، مسیر حمل کاملاً صاف و افقی باشد و حمل با دقت کامل انجام شود تا جداشدگی اجزای بتن رخ ندهد.

 

ناوه شیبدار

ناوه شیبدار، باید فلزی یا دارای روکش فلزی بوده، کاملاً آببند باشد و شیب آن ، ثابت و به گونهای اختیار شود که هنگام حمل، عمل جدایی در اجزای بتن حادث نشود. در انتهای ناوه، باید قیف قائم برای تخلیه بتن به قالب پیشبینی شود. با توجه به شرایط آب و هوایی محل کار، کنترل اسلامپ و سایر مشخصههای اصلی بتن توسط دستگاه نظارت صورت میگیرد.

 

تلمبه کردن بتن

منظور از تلمبه کردن بتن، نقل و انتقال آن به صورت تحت فشار با استفاده از لوله است. با توجه به شرایط محل، نحوه تلمبه کردن باید قبلاً به تصویب دستگاه نظارت برسد . حتیالامکان باید محل پمپ در نزدیکی محل تخلیه انتخاب شود. قبل از شروع بتنریزی به منظور پرهیز از قطع ناگهانی پمپاژ، باید از صحت و کارایی تمامی لوازم و ادوات اطمینان حاصل شود. تأیید دستگاه نظارت، لازمه شروع عملیات

بتن ریزی با پمپ است.

 

حداکثر قطر مصالح سنگی

حداکثر قطر مصالح سنگی با توجه به قطر لوله خروجی و تخلیه و ظرفیت پمپاژ در سرعتهای مختلف مطابق ارقام جدول 5-6-4-2 خواهد بود. جدول 5-6-4-2 حداکثر قطر شن و ظرفیت پمپاژ با توجه به قطر لوله تخلیه

حداکثر قطر شن (میلیمتر) ظرفیت متوسط پمپاژ بر حسب متر مکعب در ساعت

سرعت تخلیه

2/1 متر بر ثانیه

سرعت تخلیه

9/0 متر بر ثانیه

سرعت تخلیه

6/0 متر بر ثانیه

سرعت تخلیه

بتن پرمایه بتن کممایه 3/0 متر بر ثانیه

قطر لوله تخلیه

(میلیمتر)

18 14 9 4/5 19 19 ) 75 " (3

33 25 17 8/3 19 25 ) 100 " (4

55 41 28 14 25 38 ) 125 " (5

80 60 40 20 38 50 ) 150 " (6

- 74 50 25 38 50 ) 175 " (7

- - 71 35 50 68 ) 200 " (8

 

مناسب ترین دانه بندی

مناسبترین دانه بندی برای بتن پمپی، بر اساس استاندارد 83-304-ACI توصیه میشود.

 

ضریب نرمی ماسه

ضریب نرمی ماسه مصرفی بتن، 4/2 تا 3 میباشد (به طور کل برای بتن پمپی 3/0±7/2.(

 

 

میزان شن

درصد وزنی شن در مخلوط بتن با توجه به حداکثر قطر مصالح سنگی و ماسه های مختلف باید با ارقام جدول 5-6-4-5 مطابقت نماید. برای افزایش کارایی بتن پمپی باید (10  %از مقادیر جدول کسر شود  )

جدول 5-6-4-5 درصد وزنی شن در واحد حجم بتن

درصد وزنی شن خشک در واحد حجم بتن

ضریب نرمی

ماسه 3

ضریب نرمی

2/80 ماسه

ضریب نرمی

2/60 ماسه

ضریب نرمی

2/40 ماسه

حداکثر قطر شن (میلیمتر)

44 46 48 50 ) 9/5 "

8

3(

53 55 57 59 ) 12/5 "

2

1(

60 62 64 66 ) 19 "

4

3(

65 67 69 71 ) 25 " (1

69 71 73 75 ) 38 "

2

3(

72 74 76 78 ) 50 " (2

ـ میزان شن خشک باید با استاندارد (د ـ ت 209 (مطابقت نماید.

ـ میزان شن جدول با روش سعی و خطا برای بتن آرمه با کارایی مناسب توصیه شده است، در صورتی که کارایی کمتری

برای انواعی از بتن نظیر بتن پیادهروها موردنظر باشد، میتوان (10 (%به ارقام جدول، اضافه و برای کارایی بیشتر و پمپاژ

آسانتر میتوان (10 (%از ارقام فوق کسر نمود.

 

سایر مشخصه های مهم

حداکثر نسبت آب به سیمان باید به رقم 45/0 محدود شود و میزان اسلامپ بین 150 تا 200 میلیمتر باشد. مواد افزودنی لازم برای تأمین اسلامپ و تأخیر در گیرش بتن با نظر و تأیید دستگاه نظارت مورد استفاده قرار میگیرند.

 

 

 

 

 

 

 

دسترسی به مطالب مرتبط :

اسکن میلگرد و یا آرماتور در بتن ، روان کننده بتن ، افزودنی های بتن ، گروت چیست ، گروت اپوکسی ، ترمیم کننده بتن ، ترمیم بتن ، فوق روان کننده بتن ، افزودنی بتن ، مقاوم سازی بتن ، تعمیر بتن ، بتن ریزی در هوای گرم ، بتن ریزی در هوای سرد ، عمل آوردن بتن ، ماستیک پلی یورتان ، کف پوش اپوکسی ، واتراستاپ بتن ،ژل میکروسیلیس ،  آب بندی استخر ، محصولات کلینیک بتن ایران ، پودر میکروسیلیس ، انواع ترک های بتن ( انواع ترک خوردگی بتن ) ، خمیر یا چسب کاشت میلگرد و آرماتور ،  فوق روان کننده پلی کربوکسیلات بتن ،  چسب بتن ، الیاف بتن ،  آب بندی بتن ، مدت زمان مجاز حمل بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، عمل آوری بتن با بخار ، آزمایش چکش اشمیت ، مزایای کف پوش اپوکسی ، انواع مصالح ترمیم بتن ، چسب بتن اپوکسی ، مقاوم سازی با الیاف FRP ، انواع روش کیورینگ بتن ، طرح اختلاط بتن ، نکات اجرایی بتن حجیم ، وزن مخصوص ماستیک پلی یورتان ، وزن مخصوص گروت اپوکسی و استاندارد اجرا ، اثرات هوای گرم بر بتن ریزی ، آزمایش هافسل بتن ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش ذوب و یخ بتن ، آزمایش کربناتاسیون بتن ، آزمایش نفوذ یون کلر ، اسکن بتن ، ترمیم تیر بتنی ، اسکن میلگرد در بتن ، کیورینگ بتن ، تراکم بتن ، کارایی بتن ،

 

 

 

تاریخ: 1398/1/26
بازدید: 38

خواص، مشخصات و آزمایش های بتن تازه

اهمیت توجه ویژه  به بتن تازه

• بازه زمانی 48 ساعت پس از بتن ریزی اهمیت فوق العاده ای از نظر عملکرد بتن در سازه دارد.

• خصوصیات بتن در این بازه زمانی بر روی عملکرد درازمدت، مقاومت فشاری، مدول الاستیسیته، خزش، جمع شدگی، و دوام بتن تاثیرگذار است.

• دانستن رفتار بتن در حالتی که تازه است ( حالت پلاستیک) موجب تسهیل مطالعه خصوصیات آن و عوامل موثر مربوطه می باشد.

 

مشخصات بتن تازه

• کارآیی یا کارپذیری

• افت کارآیی

• جداشدگی

• آب انداختگی

• جمع شدگی پالستیک

• زمان گیرش

• دما

 

رئولوژیRheology )  )

• رئولوژی در حقیقت بررسی جریان یک ماده، عموما در حالت سیال و یا به صورت »جامد نرم« و یا جامدی که رفتاری همانند یک سیال پالستیک دارد ( یعنی ارتجاعی نیست) ، در مقابل نیروی وارده است.

• موضوع بحث دانش رئولوژی عموما درمورد موادی است که ساختار مولکولی نسبتا پیچیده ای دارند، نظیر مخلوطهای معلق جامد در مایع (سوسپانسیون) ، پلیمرها و ... مکانیک جامدات وقتی یک ماده جامد تحت نیروی برشی قرار می گیرد، رفتار آن از قانون هوک تبعیت می کند:

τ = F / A

که τ تنش برشی، F نیروی اعمال شده و A سطح مقطع نمونه به موازات نیروی اعمالی است.

مکانیک جامدات

• در این حالت تغییر شکل نمونه از رابطه زیر تعیین می شود:

τ = G ɣ

که G مدول برشی یا مدول سختی و ɣ کرنش برشی نمونه است.

• در محاسبات مهندسی، مقدار کرنش برشی برابرΘ tan = l / Δx = γ در نظر گرفته می شود.

 

 

لزجت (ویسکوزیته)

• لزجت میزان مقاومت یک سیال که تحت اثر یک نیروی برشی یا کششی قرار گرفته در برابر تغییر شکل است.

• در تعابیر معمول لزجت سیاالت در حقیقت »غلظت« یا »اصطکاک داخلی« یا »روانی« آنهاست.

• بنابراین آب سیالی رقیق است )لزجت پایین( و در مقابل عسل سیالی غلیظ )لزجت باال( هستند.

• هرچه لزجت سیالی پایین تر باشد، راحت تر به حرکت می افتد )روان تر(. لزجت

• سیاالت بر حسب لزجت آنها به دو دسته تقسیم می شوند:

• سیاالت نیوتنی: سیاالتی که رابطه بین تنش و کرنش برشی در آنها خطی است و مبدا می گذرد. در اینحالت نسبت بین این دو که معادل لزجت سیال است (شبیه مدول برشی در جامدات)

• سیاالت غیر نیوتنی: سیاالتی که رفتار آنها متفاوت با سیاالت نیوتنی باشد. در اکثر موارد لزجت سیاالت غیر نیوتنی وابسته به نرخ تنش یا

تاریخچه اعمال تنش است.

سیال نیوتنی(Fluid Newtonian(

τ = μ

𝑑𝑢

𝑑𝑦

τ تنش برشی

𝑑𝑢

𝑑𝑦

سرعت برشی یا نرخ برش μ ضریب لزجت دینامیکی )تنش برشی الزم برای ایجاد گرادیان سرعت واحد در سیال( سیال نیوتنی سیال غیر نیوتنی ( Newtonian-Non Fluid )

• رفتار سیاالت غیر نیوتنی عمدتا بر اساس مدل پالستیکی بینگهام بررسی می شود

• طبق این مدل، سیال غیر نیوتنی در یک محدوده تنشی اولیه مانند ماده جامد می کند، که حد باالی این محدوده »تنش بحرانی« یا »تنش تسلیم« نامیده  می شود τ( )

• در مقادیر باالتر از تنش تسلیم، سیال به گونه ای جریان می یابد که نرخ برش،𝑑𝑢

𝑑𝑦 ، مستقیما متناسب است با مقدار تنش مازاد بر تنش بحرانی:

τ = τ0 + μ

𝑑𝑢

𝑑𝑦 سیال غیر نیوتنی

 

رفتار بتن

• این موضوع تقریبا پذیرفته شده است که مخلوطهای معلق جامد در مایع نسبتا غلیظ رفتاری شبیه سیالیت غیر نیوتنی دارند.

• بنابراین روانی و جریان بتن با حداقل دو مشخصه تعیین می شود:

• تنش تسلیم: بتن در برابر جاری شدن مقاومت اولیه نشان می دهد که غیر قابل صرفنظر کردن است.

• لزجت پالستیک: که تعیین کننده رفتار بتن بعد از روانی و جاری شدن است.

 

کارآیی بتن (Workability )

• کارآیی بتن معادل انرژی الزم برای کارکردن و شکل دادن به بتن است بدون آنکه جداشدگی ایجاد شود.

• کارآیی یک مشخصه اساسی و پایه بتن نیست.

• کارآیی بیان کننده دو مشخصه است:

• یکنواختی ( (Consistency : مقایسه بین بتنها از بعد آسانی روانی

• چسبندگی(Cohesivenes   ) : عدم تمایل بتن برای جداشدگی و آب انداختگی

 

اهمیت کارآیی بتن

• ازآنجاکه مقاومت بتن با افزایش تخلخل آن به طور قابل مالحظه ای کاهشمی یابد، بنابراین، ساخت بتنی با دانسیته باال و متراکم، بسیار اهمیت دارد.

• برای دست یابی به این مهم، بتن باید کارآیی کافی جهت تراکم کامل داشته باشد تا امکان رسیدن به آن در شرایط معین و با صرف کار و انرژی متناسب، فراهم شود.

• حفره های خالی در بتن سخت شده در حقیقت حباب های هوای محبوس شده و یا فضاهایی هستند که دراثر خارج شدن آب اضافی، باقی می مانند.

• حجم فضاهای خالی نوع دوم، تنها به نسبت آب به سیمان مخلوط وابسته است، درحالی که، وجود حباب های هوا به دانه بندی ذرات ریز

مخلوط بستگی دارد و حباب ها از مخلوط های تر زودتر از مخلوط های خشک خارج می شوند.

• بنابراین می توان نتیجه گرفت که برای یک روش مشخص تراکم، میزان آب بهینه ای برای مخلوط وجود دارد که در آن حجم حباب ها و فضاهای ناشی از آب حداقل بوده و دانسیته حداکثر می گردد.

 

تراکم بتن (Compaction  ) چیست ؟

• بعد ریختن بتن باید آن را تا رسیدن به یک ماده همگن و یکنواخت متراکم نمود.

• بدین منظور بتن را باید تا رسیدن به وزن مخصوص حداکثر عملی آن لرزاند تا از هر گونه حفر، هوای محبوس، و الیه های ماسه و شن مصون مانده و بتواند اطراف سطوح قالب ها و اجسام داخل بتن را کامالً پر نماید.

• اگر ویبره و تراکم اضافی اعمال شود، ممکن است اثر معکوس داشته و کاهش دوام بتن با ماده هوازا را به سبب خروج حباب ها به دنبال داشته باشد.

 

جداشدگی بتن (Segregation ) چیست ؟

• جداشدگی عبارت است از برهم خوردن یکنواختی پخش ذرات که سبب جدا شدن اجزاء یک مخلوط ناهمگن می شود. درخصوص بتن، علت اولیه جداشدگی در مخلوط، اختالف بین اندازه های دانه ها می باشد.

• دو نوع جدایی مشاهده شده است:

• دانه های درشت تر به علت حرکت سریع تر در شیب ها نسبت به ریزدانه ها تمایل به جدایی از بقیه دانه ها دارند.

• نوع دوم که معموالً در مخلوط های آب دار اتفاق می افتد، جدا شدن دوغاب )سیمان و آب( از سایر اجزاء مخلوط می باشد که عموما در اثر تراکم بیش از حد است.

• علاوه بر دانه بندی، جداشدگی به روش های حمل و ریختن و جا دادن بتن بستگی دارد.

• اگر بتن به مسافت های طوالنی حمل نشود و مستقیماً در محل نهایی خود ریخته شود، خطر جدایی دانه ها کم خواهد شد.

• اما از طرف دیگر، پرتاب بتن از یک فاصله قابل مالحظه به داخل قالب و یا عبور آن از ناودانی های طوالنی که گاه با تغییر جهت نیز همراه است و تخلیه بتن برعکس یک مانع موجود، همه عواملی هستند که به جدایی بیشتر کمک می کنند.

• نباید بتن در قالب جریان یافته و یا آنرا در طول قالب حرکت داد.

• همچنین باید از پخش توده بلندی از بتن در قالب توسط ویبراتور به فاصله و مساحت زیاد، جداً خودداری کرد.

• انجام کار زیاد روی بتن به هنگام لرزاندن آن، خطر جدایی دانه ها دراثر استفاده ناصحیح از ویبراتور افزایش می یابد که دانه های درشت در کف قالب و دوغاب سیمان در باالی آن جمع می شود.

• چنین بتنی ضعیف بوده و پس از خشک شدن در شیرة بتن باالی آن ترک های ریز ایجاد می شود و با سایش به آسانی به صورت گرد درمی آید.

 

آب انداختگی (Bleeding )

• آب انداختن بتن درحقیقت نوعی جدایی در بتن می باشد که در آن قسمتی از آب مخلوط به باال و سطح بتن آمده و از دانه ها جدا

می شود.

• درحقیقت علت آن تفاوت جرم حجمی دانه ها و آب و عدم توانایی ذرات جامد در نگهداشتن همة آب مخلوط بتن است.

• آب انداختن بتن را از لحاظ کمی می توان به صورت کل نشست )تقلیل در ارتفاع( در واحد ارتفاع بتن بیان نمود.

• دراثر آب انداختن بتن، الیه باالی بتن بسیار پرآب شده و الیه سطحی کم مقاومتی درمقابل سایش ایجاد می شود.

• در حالت بتن ریزی الیه ای هم با ریختن الیه بعدی بتن و محبوس شدن آب اضافی، الیه ای بسیار ضعیف و متخلخل و کم دوام از بتن، بین هر دو الیه ایجاد می شود.

• عالوه بر جمع شدن آب در سطح بتن، مقداری از آب باال آمده نیز در زیر سنگدانه های درشت و یا زیر آرماتور محبوس شده و ناحیه ای با چسبندگی بسیار ضعیف را ایجاد می کند.

• آب انداختن بتن لزوماً عملی زیانبار نیست؛ اگر آب بخار شود نسبت آب به سیمان مؤثر مخلوط پایین آمده و مقاومت افزایش می یابد.

• اما در صورتی که آب باال آمده به همراه خود مقدار قابل توجهی ذرات ریز سیمان را به باال و سطح بتن بیاورد، الیه ای از شیره بتن روی سطح تشکیل می شود. این الیه در باالی دال یک سطح کامالً متخلخل و کم مقاومت درمقابل سایش پدید می آورد.

• همچنین در باالی هر قسمت بتن ریزی شده این سطح ضعیف تشکیل می شود که چسبندگی آن با الیه باال بسیار کم خواهد بود.

• عوامل موثر در آب انداختگی:

• میزان آب مخلوط: هر چه میزان آب موجود در مخلوط بتن بیشتر باشد، احتمال آب انداختگی بیشتر خواهد شد.

• ریزی سیمان: آب انداختن بتن با ریزتر شدن سیمان کاهش می یابد و پاره ای از واکنش های سیمان نیز در آن اثر می گذارند.

• دما: دمای باالتر سرعت آب انداختن را زیاد می کند، لیکن کل ظرفیت آب انداختن بتن بی تغییر باقی می ماند.

 

عوامل موثر در آب انداختگی:

• عیار مخلوط: مخلوط های پرعیار نسبت به مخلوط های کم عیار، خطر آب انداختن کمتری دارند.

• مواد پوزولانی: اضافه کردن مواد پوزوالنی و یا پودر آلومینیوم، خطر آب انداختگی را کاهش می دهد.

• مواد هوازا: اضافه کردن مواد هوازا، خطر آب انداختن را کم می کند.

 

عوامل موثر بر کارآیی

 • نسبت آب به سیمان و میزان آب اختالط
 • شکل و نوع سنگدانه ها
 • نسبت سنگدانه به سیمان
 • افزودنی ها
 • دما
 • زمان

 

آب بتن

 • با اضافه کردن آب، میزان کارآیی بتن افزایش پیدا می کند.
 • آب باعث می شود که دانه ها و ذرات، همچون ساچمه در مخلوط کار می کنند و بین آنها اصطکاک کاهش می یابد.
 • با توجه به اینکه نسبت آب به سیمان مهمترین عامل تاثیرگذار در مقاومت و سایر مسائل مربوط به دوام بتن است، لذا اضافه کردن بی
 • رویه آب به منظور افزایش کارآیی اثر نامطلوبی بر کیفیت بتن می گذارد.

 

شکل و نوع سنگدانه ها

 • سنگدانه های ریز به آب بیشتری جهت تر نمودن سطح مخصوص باالی خود نیاز دارند.
 • همچنین دانه های با شکل نامنظم و زاویه دار با بافت خشن، نسبت به دانه های نسبتاً گرد، به آب بیشتری نیاز دارند.
 • تخلخل و جذب آب مصالح سنگی نیز در کارآیی اهمیت دارد و می تواند با جذب قسمتی از آب مخلوط، کارآیی را پایین آورد.

 

 

نسبت سنگدانه ها

 • برای یک نسبت آب به سیمان ثابت، کارآیی با کاهش نسبت سنگدانه به سیمان افزایش می یابد و این به دلیل افزایش میزان آب نسبت به کل سطح ذرات جامد مخلوط می باشد.
 • نسبت باالی حجمی سنگدانه های درشت به ریز، باعث جدایی دانه ها و کاهش کارآیی شده و مخلوط به دست آمده خشن، و پرداخت آن مشکل می باشد.
 • برعکس، زیاد شدن مصالح ریزدانه در مخلوط، سبب افزایش کارآیی می شود

 

افزودنی ها

 • با افزودن ماده کاهش دهندة آب و ثابت نگهداشتن مقدار آب، می توان روانی را افزایش داد.
 • مواد هوازا، میزان آب الزم برای رسیدن به کارآیی معینی را کاهش می دهند و درصورت ثابت بودن مقدار آب، با افزودن ماده حباب هوازا می توان روانی را افزایش داد.
 • مخلوط های پوزوالنی تمایل به بهبود چسبندگی بتن دارند و کاربرد نوع خاص خاکستر بادی با ذرات گردگوشه، سبب افزایش کارآیی مخلوط های بتنی شده است.

 

زمان و دما

 • بتن تازه با زمان سخت و سفت می شود، لیکن این امر باید از گیرش سیمان متمایز گردد.
 • مقداری از آب مخلوط توسط دانه ها جذب می شود، مقداری دیگر بخار می شود )به خصوص اگر بتن در معرض باد و اشعه خورشید قرار گیرد( و مقداری نیز دراثر فعل و انفعاالت شیمیایی اولیه خارج می گردد.
 • سفت شدن بتن درحقیقت با کم شدن کارآیی در طی زمان، اندازه گیری و ارزیابی می شود.
 • افزایش درجه حرارت با کاهش کارآیی و اسلامپ همراه است.

 

 

آزمایش اسلامپ (Test Slump )

• مخروط ناقص فلزی به ارتفاع 300میلیمتر و قطر قاعده 200میلیمتر و قطر قاعده کوچکتر در بال با اندازة 100میلیمتر در سه لایه از بتن پرشده و هر الیه توسط میله فلزی به قطر 16میلیمتر با انتهای گردشده با 25 ضربه متراکم می گردد.

• بتن اضافی در باال با غلتیدن میله فوق روی مخروط، پاک می شود.

• بالفاصله بعد از پرکردن، مخروط به آرامی در ظرف مدت 52 ثانیه و به صورت قائم، باال کشیده می شود و بتن داخل آن افت می کند.

• افت بتن و ارتفاع کم شده با خط کش از وسط قاعدة باال اندازه گیری و با دقت 5میلیمتر یادداشت می شود.

• دانه های سنگی متفاوت می توانند اسالمپ یکسانی برای کارآیی های مختلف نشان دهند که این مبین آن است که درواقع ارتباط کامالً روشنی بین میزان کارآیی و اسالمپ وجود ندارد.

• آزمایش اسالمپ، به آسانی تغییرات مصالحی را که ممکن است ساعت به ساعت یا روز به روز در کارگاه اتفاق بیفتد، نشان می دهد (پیوستگی).

• به عنوان مثال، افزایش اسالمپ ممکن است ناشی از افزایش غیرمنتظره رطوبت سنگدانه ها در کارگاه باشد و یا به علت تغییر در منحنی دانه بندی مصالح، به خصوص ماسه، ایجاد شود.

 

 

افت اسلامپ

• افت اسالمپ افت روانی بتن تازه با گذشت زمان درنتیجة سفت شدن تدریجی و گیرش خمیر سیمان پرتلند هیدراته شده است.

• تحت شرایط معمول، حجم محصوالت هیدراتاسیون، در مدت نیم ساعت اول پس از افزودن آب به سیمان، کوچک است و افت اسالمپ قابل صرف نظر کردن است.

• برای غلبه کردن بر مشکالت ناشی از افت اسالمپ، می توان از شروع کردن کار با بتن مخلوط شدة آماده ای که اسالمپ اولیة آن بیشتر است یا اضافه کردن مقداری از آب درست قبل از جای دادن بتن و مخلوط کردن مجدد بتن به طور مطلوب استفاده کرد.

 

 دلیل اصلی بروز مشکلات ناشی از افت اسلمپ در بتن عبارتند از:

• استفاده از سیمان با گیرش غیرمعمول؛

• صرف مدت طولانی، به میزان غیرمعمول، برای مخلوط کردن، انتقال، جای دادن، متراکم کردن، یا عملیات ساخت؛

• دمای زیاد بتن، ناشی از حرارت زیاد هیدراتاسیون، و یا استفاده از مصالحی برای ساخت بتن که در دمای زیاد محیط انبار شده اند.

• در ساخت با اضافه کردن آب زیادی به بتن عمال موجب افزایش نسبت آب به سیمان شده که دوام کم و خرابی بسیاری از بتن ها دلالت بر بی مباالاتی در افزودن آب اضافه که در محاسبات طرح اختلاط منظور نشده، می باشد.

 

آزمایش ضریب تراکم (Factor Compacting )

• آزمایش ضریب تراکم، روشی است که به طور معکوس با اعمال کار مشخصی درجه تراکم مخلوط را اندازه گرفته و از این جهت آزمایش

مناسبی است.

• در این آزمایش، کار اعمال شده شامل کار غلبه کننده بر اصطکاک سطح است.

• درجه تراکم که در اینجا فاکتور یا ضریب تراکم نام گرفته، از تعیین نسبت بین وزن مخصوص به دست آمده در آزمایش به وزن مخصوص همان بتن با تراکم کامل، نتیجه می شود.

• دستگاه آزمایش شامل دو مخروط ناقص و یک استوانه می باشد که باالی یکدیگر قرار می گیرند.

• ابتدا مخروط باالیی به آرامی از بتن پر می شود و درحقیقت کاری برای تراکم صورت نمی پذیرد.

• سپس دریچه انتهای مخروط باز می شود تا بتن در مخروط دوم که کمی کوچک تر از مخروط اولی است، بریزد.

• بتن اضافی از سر مخروط فوق بیرون می ریزد و همواره یک مقدار بتن مطابق استاندارد در آن باقی می ماند.

• سپس دریچه پایین مخروط دوم باز و بتن به داخل استوانه می ریزد.

• بتن اضافی سر استوانه توسط دو ماله جمع و سطحی صاف به دست می آید و آنگاه وزن بتن داخل استوانه اندازه گیری می شود.

• با داشتن حجم استوانه، وزن مخصوص بتن محاسبه شده و ضریب تراکم از تقسیم این وزن مخصوص به وزن مخصوص بتن در حالت تراکم کامل، به دست می آید.

• وزن مخصوص در حالت تراکم کامل، با پر کردن استوانه فوق از بتن در 4الیه و کوبیدن یا لرزاندن هر الیه، محاسبه می شود. همچنین می توان با به دست آوردن حجم مطلق مواد تشکیل دهنده مخلوط، وزن مخصوص در حالت تراکم کامل را محاسبه نمود.

 

 

آزمایش ویبی(Test Vebe )

• در این آزمایش مخروط استاندارد اسالمپ، روی استوانه ای به قطر 240میلیمتر و ارتفاع 200میلیمتر قرار می گیرد.

• مخروط اسالمپ به روش قبل از بتن پر شده و بعد از تراکم، اسالمپ اندازه گیری می شود.

• سپس صفحه شفافی به وزن تقریبی 75/2کیلوگرم روی بتن قرار داده می شود و آنگاه توسط میز لرزاننده که به سیستم متصل است، لرزشی با فرکانس 50 هرتز ایجاد می شود.

• دراین حال، استوانه و صفحه زیر آن تا حدود 0/35 میلیمتر در جهت قائم حرکت می کنند.

• تراکم کامل زمانی است که صفحه شفاف کامالً توسط بتن پوشیده می شود و تمامی فضاهای خالی سطح بتن محو می گردد.

• در این آزمایش چنین فرض می شود که انرژی الزم برای تراکم کامل درحقیقت با اندازه گیری کارآیی مربوط بوده و می تواند با اندازه گیری زمان الزم برای این عمل، بیان شود.

1 از لرزیدن به V 2 قبل • در پاره ای موارد تغییرات حجم بتن از V

بعد از آن،

2 به صورت نسبت V

/V1

که در زمان اندازه گیری ضرب می شود، درنظر گرفته شده و زمان اصالح می شود.

 

رابطه بین نتایج آزمایش اسلامپ و ویبی بتن

آزمایشهای کارآیی

• نمی توان ارتباط منحصر و یکتایی بین نتایج آزمایش های مختلف کارآیی پیدا نمود و این به دلیل اندازه گیری رفتار بتن تحت شرایط

متفاوت در این آزمایش ها است.

• ضریب تراکم آزمایشی است که به طور معکوس با کارآیی ارتباط دارد و حال آنکه آزمایش ویبی، تابع مستقیمی از کارآیی است.

• آزمایش وی بی، خواص بتن تازه تحت لرزش را اندازه می گیرد، لیکن ضریب تراکم در مقایسه با آن در شرایط ریزش آزاد و بدون لرزش

می باشد.

• بین نتایج آزمایشهای کارآیی ارائه شده تا بحال روابطی وجود دارد، اما این روابط حالت کلی دارند چون هر آزمایشی پارامتر متفاوتی را

محاسبه می کند.

• نتایج بدست آمده از این آزمایشها تحت تاثیر نسبت سنگدانه به سیمان و درصد هوا است.

• نکته بسیار مهم اینجاست که هر کدام از این آزمایشات فقط یک مولفه از خصوصیات بتن تازه را اندازه گیری می کنند.

آزمایشهای کارآیی

• برای ارزیابی خواص بتن در حالت تازه، نیاز به تعیین پارامترهای بیشتری وجود دارد.

• به طور مشخص، بدست آوردن ضریب لزجت و تنش تسلیم به منظور تعیین خواص بتن تازه الزم است.

• روشهای آزمایشگاهی برای تخمین این دو مشخصه پیشنهاد شده اند که آزمایش دونقطه ای از پرکاربردترین آنهاست.

 

آزمایش دو نقطه ای بتن (Test Point-Two )

• جزو اولین آزمایشهای پیشنهادی برای ارزیابی رئولوژی بتن تازه بر اساس مدل بینگهام است.

• اولین بار توسط محققی به نام تاترسال Tattersall در دانشگاه شفیلد انگلستان انجام شد.

• او تصمیم گرفت میزان گشتاور الزم برای گرداندن یک جسم میله ای در بتن را اندازه گیری کند.

• دستگاهی طراحی شده است که شامل یک محفظه برای بتن است که در داخل یک قاب تثبیت شده است.

• یک میله با چند دنده در انتهای آن در اثر اعمال نیرو توسط یک موتور هیدرولیکی در داخل بتن تازه می گردد.

• گشتاور الزم برای گرداندن میله از روی فشار روغن موجود در موتور هیدرولیکی و قرائت عدد نشان داده شده در پمپ فشار بدست می آید.

• با وارد کردن گشتاورهای مختلف و اندازه گیری سرعت گردش میله، رفتار حرکتی بتن بررسی می گردد.

• این آزمایش در مقایسه با آزمایش های قبلی که فقط وضعیت بتن را در یک نقطه ازنظر کرنش مشخص می کند، قادر به ارائه رفتار تحت

تنش و کرنش های مختلف و تغییرات کرنش می باشد و به همین جهت، به آزمایش دونقطه ای مشهور شده است.

• با بدست آوردن سرعت های دورانی مختلف به ازاء گشتاورهای مختلف، می توان از رابطه زیر برای ارزیابی خواص بتن استفاده کرد:

T = g + hN که در آن T گشتاور اعمالی، N سرعت دوران پره، g و h ضرایبی هستند که از روی برازش نمودار بدست می آیند.

g ضریب معادل تنش تسلیم و h ضریب معادل لزجت )ویسکوزیته( ماده می باشد.

آزمایش دو نقطه ای

T = g + hN

τ = τ0 + μ

𝑑𝑢

𝑑𝑦

g ≈ τ0

h ≈ μ

 

مزایای آزمایش دو نقطه ای

• این روش قادر به اندازه گیری لزجت و تنش تسلیم به صورت همزمان است.

• این دستگاه استفاده بسیار زیادی در عمل، خصوصا در کاربردهای آزمایشگاهی در مقایسه با سایر رئومترها دارد.

• با توجه به ساختار دستگاه می توان مشخصات انواع مختلفی از بتن و خمیر سیمان با کارآیی های متفاوت را اندازه گیری کرد.

• این روش می تواند تاثیر لرزش را بر رئولوژی بتن اندازه گیری کند.

 

معایب آزمایش دو نقطه ای

• دستگاه در مقایسه با سایر رئومترهای متداول دارای حجم نسبتا باالیی است، لذا استفاده از آن در کارهای اجرایی محدودتر است.

• دستگاه نیاز به کالیبراسیون دارد.

• دستگاه در درازمدت می تواند باعث جداشدگی در بتن شود.

 

عوامل موثر بر رئولوژی بتن

• هر چه نسبت آب به سیمان بتن بالاتر باشد، تنش لازم برای به حرکت در آوردن آن (تنش تسلیم) پایینتر خواهد بود.

• همچنین بالا رفتن نسبت آب به سیمان موجب افزایش روانی و کاهش لزجت بتن خواهد شد.

• بنابراین افزایش روانی بتن معادل با کاهش تنش تسلیم خواهد بود.

 

 

 

 

 

دسترسی به مطالب مرتبط :

اسکن میلگرد و یا آرماتور در بتن ، روان کننده بتن ، افزودنی های بتن ، گروت چیست ، گروت اپوکسی ، ترمیم کننده بتن ، ترمیم بتن ، فوق روان کننده بتن ، افزودنی بتن ، مقاوم سازی بتن ، تعمیر بتن ، بتن ریزی در هوای گرم ، بتن ریزی در هوای سرد ، عمل آوردن بتن ، ماستیک پلی یورتان ، کف پوش اپوکسی ، واتراستاپ بتن ،ژل میکروسیلیس ،  آب بندی استخر ، محصولات کلینیک بتن ایران ، پودر میکروسیلیس ، انواع ترک های بتن ( انواع ترک خوردگی بتن ) ، خمیر یا چسب کاشت میلگرد و آرماتور ،  فوق روان کننده پلی کربوکسیلات بتن ،  چسب بتن ، الیاف بتن ،  آب بندی بتن ، مدت زمان مجاز حمل بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، عمل آوری بتن با بخار ، آزمایش چکش اشمیت ، مزایای کف پوش اپوکسی ، انواع مصالح ترمیم بتن ، چسب بتن اپوکسی ، مقاوم سازی با الیاف FRP ، انواع روش کیورینگ بتن ، طرح اختلاط بتن ، نکات اجرایی بتن حجیم ، وزن مخصوص ماستیک پلی یورتان ، وزن مخصوص گروت اپوکسی و استاندارد اجرا ، اثرات هوای گرم بر بتن ریزی ، آزمایش هافسل بتن ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش ذوب و یخ بتن ، آزمایش کربناتاسیون بتن ، آزمایش نفوذ یون کلر ، اسکن بتن ، ترمیم تیر بتنی ، اسکن میلگرد در بتن ، کیورینگ بتن ، تراکم بتن ، کارایی بتن ،

 

 

تاریخ: 1398/1/26
بازدید: 43

طرح اختلاط کارگاهی ( تقریبی ) بتن براساس نشریه 55

طرح اختلاط بتن

با توجه به نوع سازه و شرایط اجرای هر پروژه، ویژگیهای بتن در مشخصات فنی خصوصی ذکر میشود. پیمانکار موظف است بر اساس مشخصات فوقالذکر و رعایت مندرجات این نشریه نسبت به ساخت بتن اقدام نماید. طرح اختلاط توسط آزمایشگاه مورد تأیید، تهیه و توسط دستگاه نظارت به پیمانکار ابلاغ میشود. مشخصههایی که باید در طرح اختلاط مورد توجه قرار گیرند، عبارتند از:

1-حداکثر اندازه مصالح سنگی در این مورد به مندرجات فصل مصالح مراجعه شود.

2- نسبت آب به سیمان: نسبت آب به سیمان با توجه به شرایط رویارویی از جدول 5-3-3-1 حاصل میشود.

 

میزان هوای بتن

حداکثر میزان هوای موجود در بتن، نباید از ارقام مندرج در جدول 5-3-3-3 تجاوز نماید.

 

میزان آب

میزان آب بتن با توجه به اسلامپ خواسته شده، نوع سیمان مصرفی و نسبت آب به سیمان توصیه شده، مشخص میشود. میزان تقریبی آب بتن با توجه به بعضی خصوصیات اصلی به عنوان ر اهنما در جدول 5-4-3-4 آمده است. بدیهی است میزان دقیق آب مصرفی برای دستیابی به مقاوم تهای خواسته شده، براساس طرح اختلاط و مندرجات این نشریه مشخص میشود.

 

جدول 5-4-3-4 میزان تقریبی آب مصرفی بتن بر حسب لیتر در متر مکعب

اندازه بزرگترین دانه ها (میلیمتر)

*150 *75 *50 37/5 25 19 12/5 9/5

نوع بتن اسلامپ (میلیمتر)

125 145 155 160 180 185 200 205 50 - 30

140 160 170 175 195 200 215 225 100 - 80

- 170 180 185 205 210 230 240 180 - 150

0/2 0/3 0/5 1 1/5 2 2/5 3

درصد تقریبی هوای موجود در بتن

بتن معمولی

120 135 140 145 160 165 175 180 50 - 30

135 150 155 160 175 180 190 200 100 - 80

- 160 165 170 185 190 205 215 180 - 150

3 3/5 4 4/5 5 6 7 8

متوسط هوای توصیه شده (درصد) بتن هوادار

* میزان اسلامپ برای بتنهایی که حداکثر قطر دانهها بیش از 5/37 میلیمتر است، باید پس از حذف مصالح بزرگتر از 5/37 میلیمتر تعیین شود.

 

سیمان و مصالح سنگی

میزان سیمان و مصالح سنگی با توجه به طرح اختلاط، نسبت آب به سیمان و سایر مشخصه های بتن توسط آزمایشگاه مورد تأیید، تعیین و توسط دستگاه نظارت به پیمانکار ابلاغ میشود.

5-4-4 نسبتهای تقریبی اختلاط

چنانچه به دلایلی نسبتهای اختلاط مصالح در مشخصات فنی خصوصی ذکر نشده باشد و یا اینکه امکان تهیه طرح اختلاط فراهم نباشد، میتوان در مواردی که میزان بتن مصرفی روزانه کم باشد (حداکثر تا 30 متر مکعب) با تأیید و اجازه قبلی دستگاه نظارت و تنه ا به عنوان راهنمای اولیه از ارقام جدول 5-4-4 استفاده نمود. بدیهی است ارقام ارائه شده در این جدول صرفاً جنبه راهنمایی داشته، پیمانکار ملزم به رعایت تمامی مشخصات و مندرجات این نشریه برای دستیابی به کمیت و کیفیت مطلوب بتن خواهد بود.

جدول 5-4-4 نسبتهای تقریبی اختلاط برای یک متر مکعب بتن

رده بتن سیمان تقریبی (کیلوگرم) ماسه تقریبی (لیتر) شن تقریبی (لیتر)

830 530 350 C 25

880 530 300 C 20

930 530 250 C 16

970 530 200 C 12

1050 530 150 C 10

 

تاریخ: 1398/1/24
بازدید: 62

وزن بتن ( وزن مخصوص بتن )

وزن بتن بر اساس نشریه 55

از دیگر مشخصههای مهم بتن، وزن آن است. این مسئله خصوصاً در سازه هایی که وزن از نظر ایستایی نقش مهمی را ایفا مینماید، نمود بارزتری مییابد . یکی از عوامل مؤثر در بالا بردن وزن بتن به کار گرفتن مواد سنگی درشت و با وزن مخصوص زیاد است. وزن واحد حجم بتن ساخته شده، باید بر اساس تجربه و اندازهگیری در کارگاه به دست آید . در صورت در اختیار نبودن این اطلاعات ارقام جدول 5-3-6 برای تخمین اولیه توصیه میشود.

 

جدول 5-3-6 وزن هر متر مکعب بتن تازه (برای تخمین اولیه)

وزن هر متر مکعب بتن (کیلوگرم در متر مکعب)

بتن معمولی بتن با حباب هوا

حداکثر قطر شن (میلیمتر)

2190 2285 10

2235 2315 12/5

2280 2355 20

2315 2375 25

2355 2420 40

2375 2445 50

2400 2463 70

2435 2505 150

 

تاریخ: 1398/1/24
بازدید: 42


        صفحه: 1 از  118      شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 123   نفر    بازدید امروز : 12460   نفر    بازدید دیروز : 11855   نفر    بازدید  این ماه :  12460   نفر    بازدید ماه گذشته : 458484   نفر    بازدید کل : 8464141   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده