واردات روان کننده بتن (خرید روان کننده بتن )

واردات روان کننده بتن (خرید روان کننده بتن )

افزودنی های بتن از جمله انواع روان کننده و فوق روان کننده نقش پررنگ و غیر قابل انکاری در بتن ریزی و دوام سازه های بتنی در زمان اجرا و بهره برداری دارند.

روان کننده ها دارای انواع مختلفی می باشند که هریک بسته به نوع سازه ، حجم ، نوع تجهیزات بتن ریزی ، اسلامپ مورد نیاز ، عیار بتن و مضالح تشکیل دهنده و ... می توانند موثر باشند.

روان کننده و فوق روان کننده های معمول در ایران دارای انواع ملامینی ، لینگو ، نفتالینی و پلی کربوکسیلاتی می باشند. شما می توانید برای مشاوره فنی ، کسب اطلاعات و مشخصات فنی ، استعلام قیمت انواع افزودنی و روان کننده بتن و نیز خرید روان کننده بتن با بخش بازرگانی مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( شرکت تولیدی رایحه بتن سبز – واردات روان کننده بتن – تولید کننده روان کننده بتن) 44618462-44618379 تماس حاصل فرمایید. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، همراه مطمئن صنعتگران بتن و ساختمان کشور ، در خدمات پروژه های عمرانی و کارفرمایان و مشاوران گرامی می باشد.

 

روان کننده بتن چیست ؟

افزودني‌هاي كاهنده آب  مواد آلي و يا تركيبي از مواد آلي و معدني هستند كه براي افزايش رواني بتن در مقدار آب معين، يا كاهش مقدار آب مصرفي با حفظ رواني، و يا هر دو به كار مي‌روند.

برخي از اين افزودني‌ها ممكن است داراي تاثيرات جانبي كُندگيري، زودگيري، زود سخت‌كنندگي يا هوازايي در بتن باشند كه در هنگام مصرف بايستي در نظر گرفته شوند. تركيبات و فرآيندهاي مختلفي براي توليد كاهنده‌هاي آب به كار مي‌روند كه مي‌توانند منجر به خواص جانبي گوناگون ‌شوند. با اصلاح ساختار برخي از افزودني‌هاي كاهنده آب كه داراي اثر كندگيري هستند، مي‌توان آنها را به كاهنده‌هاي آب خنثي يا حتي زودگير تبديل كرد يا اثر هوازايي آنها را به غير هوازايي و در مواردي حتي هوازدايي (كاهش مقدار هوا) تغيير داد.

 

روان‌کننده‌ها  كه نخستين گروه كاهنده ‌هاي آب هستند و كاربرد آنها از دهه 1930 ميلادي آغاز شده است ، بسته به خواص جانبي خود و بر اساس استاندارد ASTM C494 به دسته‌هاي زير تقسيم مي‌شوند:

 • روان‌كننده (كاهنده آب) معمولي (Type A)

 • روان‌كننده (كاهنده آب) كندگير (Type D)

 • روان‌كننده (كاهنده آب) زودگير (Type E)

 

روان‌كننده‌ها در بسياري از پروژه‌هاي كوچك و بزرگ و به ويژه در بتن‌هاي حجيم مانند بدنه سدها و توليد قطعات بزرگ بتني به كار مي‌روند و مي‌توان آنها را پرمصرف‌ترين كاهنده‌هاي آب به شمار آورد. اين افزودني‌ها در مقادير مصرف متعارف، مقدار آب اختلاط بتن را 5 تا 12 درصد كاهش مي‌دهند و در مقادير زياد مصرف ممكن است تاثيرات جانبي همچون كندگيري بيش از اندازه يا هوازايي داشته باشند. به همين دليل دامنه مقدار مصرف آنها محدود است. اين افزودني‌ها با نام‌هاي پلاستي‌سايزر، كاهنده آب يا روان‌كننده بتن عرضه و مصرف مي‌شوند.

 

 

DEZOPLAST D-130

افزودنی روان کننده یا کاهنده آب بتن

شرح محصول : DEZOPLAST D-130   ، افزودنی کاهنده آب و روان کننده بتن برپایه لیگنوسولفونات جهت بتن ریزی در شرایط آب و هوایی معتدل با حفظ اسلامپ در زمان محدود طراحی شده است.

قابلیت کاهش آب اختلاط به میزان حداقل 5% جهت ساخت بتن با اسلامپ یکنواخت را داشته ، در نتیجه کاهش نفوذپذیری و جمع شدگی و افزایش مقاومت فشاری بتن را در پی خواهد داشت.

جهت افزایش روانی ، بدون افزایش میزان آب قابل استفاده است. یا اینکه افزایش روانی و کاهش آب را در یک زمان با استفاده از DEZOPLAST D-130 کسب کرد.

 

نحوه اثر گذاری DEZOPLAST D-130 :

 • جذب ذرات سیمان گردیده که این امر موجب جلوگیری از تجمع ذرات شده و آب موجود در بین ذرات را آزاد می نماید. این فرآیند باعث پخش مطلوب سیمان در مخلوط بتن شده و برای کسب روانی مطلوب نیاز به آب کمتری دارد.
 • ژل بتن ( خمیر سیمان ) که عامل چسبندگی مصالح سنگی بوده را افزایش می دهد ، افزایش ژل باعث بهبود حفظ آب و چسبندگی داخلی مخلوط شده و همچنین منجیر به کاهش آب انداختگی و جداشدگی و بهبود کارآیی و جای پذیری بتن می شود.

 

کاربرد و موارد استفاده :

این محصول قابل استفاده در انواع بتن به شرح ذیل می باشد :

 • بتن معماری
 • بتن درجا برای کاربردهای مختلف
 • بتن حاوی توکیبات پوزولان شامل خاکستر بادی، میکروسیلیکا و روباره

 

مزایای استفاده از DEZOPLAST D-130 در بتن تازه:

 • بهبود پرداخت پذیری
 • بهبود کارایی
 • کاهش آب مورد نیاز در بتن
 • افزایش قابلیت پمپ پذیری
 • کاهش جداشدگی در روانی مورد نظر

 

مزایای استفاده از DEZOPLAST D-130 در بتن سخت شده:

 • افزایش مقاومت در تمام سنین
 • کاهش نفوذپذیری
 • بهبود سطح نهایی پس از قالب برداری
 • کاهش ترکهای ناشی از جمع شدگی
 • افزایش دوام بتن

 

مطابقت با استاندارد :

 • ASTM C494 TYPE A
 • EN 934-2-TABLE 2
 • ISIRI 2930 –TABLE 2

 

خصوصيات فيزيكي و شيميايي :

ترکیبات شیمیایی

لیگنوسولفونات اصلاح شده

رنگ

قهوه ای

طبیعت یونی

آنیونی

حالت فیزیکی

مایع

PH

1+-4

کلراید ( PPM )

حداکثر 500

وزن مخصوص ( کیلوگرم بر لیتر ) در دمای 20 درجه سانتیگراد

0.02+- 1.18

 

میزان مصرف  :

 • DEZOPLAST D-130   قابل استفاده به میزان 0.2 تا 0.9 درصد نسبت به وزن ترکیبات سیمانی می باشد. میزان مصرف با توجه به طرح اختلاط و خصوصیات مورد نیاز تعیین می شود.
 • پیشنهاد می شود جهت تعیین میزان مصرف DEZOPLAST D-130 و تاثیر آن بر روی خواص بتن تازه و سخت شده مانند کارایی ، حفظ کارایی ، گیرش و مقاومت های اولیه و نهایی تست هایی در محل کارگاه و با مصالح و شرایط موجود انجام شود.

 

روش استفاده :

 • آماده مصرف و با هر نسبتی با آب مخلوط می شود.
 • هم زمان با آب اختلاط به میکسر میتوان اضافه کرد.
 • به طور مستقیم به سیمان و ترکیبات خشک افزوده نشود.
 • در پایان عمل اختلاط میتوان به میکسر بچینگ و یا به داخل تراک میکسر افزود. در این حالت به ازاء هر مترمکعب یک دقیقه اختلاط با دور تند انجام شود.

 

سازگاری با ترکیبات سیمان :

مناسب برای استفاده با انواع سیمان و یا ترکیبات جایگزین سیمانی از جمله : خاکستر بادی میکروسیلیس و سرباره می باشد.

 

سازگاری DEZOPLAST D-130   با افزودنی های دیگر :

 • با سایر افزودنی ها از پیش مخلوط یا مصرف نشود مگر آنکه تولید کننده مجاز بداند.
 • توصیه می شود که در چنین شرایطی با واحد فنی شرکت رایحه بتن سبز ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) مشورت شود.

 

بسته بندی :

DEZOPLAST D-130  در گالن های 20 ، بشکه های 250 کیلوگرمی عرضه می گردد.

انبار داري :

توصیه می شود که انباداری در دمای 5 تا 40 درجه سانتیگراد به دور از تابش مستقیم آفتاب باشد. در صورت یخ زدگی دمای مواد را بالا آورده تا ذوب شود و سپس توسط یک میکسر مخلوط شود.

 

عمر نگهداري :

در صورت حفظ و نگهداری در شرایط مناسب پیشنهادی و در بسته بندی اولیه تا 12 ماه قابل نگهداری می باشد.

ایمنی :

DEZOPLAST D-130   ماده ای کم ضرر می باشد. در شرایط عادی آسیبی به پوست نمی رساند. اما به عنوان یک ترکیب شیمیایی و رعایت موارد احتیاطی برای جلوگیری از تماس با پوست و با چشم از دستکش های محافظ و عینکاستفاده شود و یا پس از تماس مستقیم با پوست و یا چشم با آب شسته شود.

خدمات فني :

بخش فني شرکت رایحه بتن سبز ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) در جهت ارائه مشاوره فنی مربوط به بتن و بتن ریزی و نحوه استفاده صحیح از مواد خود در کارگاه آماده همکاری و انجام خدمات می باشد.

 

آشنایی با مراحل نصب اسکلت فلزی

آشنایی با مراحل نصب اسکلت فلزی

برای ساختن سازه های ساختمانی در دنیای امروز روش‌ های متعددی ابداع شده است که بسیاری از آنها به شکلی متداول در سطح جهانی مهندسی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از قدیمی ترین روش های ساخت و ساز استفاده از اسکلت فلزی می باشد. شاید بتوان سازه های ‌فلزی برای ساختمان های مدرن امروزی را در پی تغییر در تفکرات ساختمان سازی های قدیمی و کلاسیک دانست. چرا که تاریخ ساختمان سازی نشان دهنده ی این واقعیت است که از زمان پیدایش تفکر ایجاد اسکلت برای ساختمان، اولین متریال مورد توجه انسان ها چوب بوده که همراه با دنیای رو به رشد یک صد سال اخیر جوامع انسانی فولاد و آهن جای آن را گرفته ‌اند. به هر صورت سازه های فلزی از دیرباز عضو جدا نشدنی و گاها بسیار مهم در جمع شیوه های ساختمان سازی بوده است و نصب اسکلت فلزی همواره یکی از حساس ترین و در عین حال پررونق ترین فعالیت ها در ساختمان سازی های مدرن می باشد.

از آن جهت که غالباً برای ساختمان های بلند مرتبه انتخاب می شوند، از حساسیت های بالای مهندسی برخوردار هستند. به گونه ‌ای که نصب اسکلت فلزی به تنهایی می ‌تواند بار مهندسی یک ساختمان بلند مرتبه را بر دوش بکشد. همه ی توانمندی های مهندس در ساخت در طراحی و محاسبات اسکلت فلزی بنا خلاصه می شود. از این رو نصب اسکلت فلزی که آوردگاه عملی این محاسبات و مهندسی ها می باشد، باید همواره همراه با دقتی بسیار، حساسیتی بالا و مهارتی کامل به نحو احسن به انجام برسد.

 

نصب اسکلت فلزی

نصب اسکلت فلزی در طول سالیان دراز که مورد توجه صنعت ساختمان سازی بوده است، در این روز ها دارای مراحل استانداردی می باشد. به گونه ای که هر سازنده ‌ای می ‌تواند با دانش کاملی بر این استاندارد ها همراه با کسب مهارت های لازم در نصب اسکلت فلزی، اقدام به ساخت نماید.

در ادامه همراه با این مقاله به صورتی مختصر در باب مراحل کلی در نصب اسکلت فلزی اشاره خواهیم کرد. یک مقاله ی کوتاه نمی ‌تواند به طور مفصل در باب یک علم بزرگ و مهندسی صحبت نماید؛ اما می تواند به خوبی در باب اهمیت جایگاه مهندسی علم مذکور سخنی هر چند مختصر داشته باشد. از این رو همراه با نگاهی اجمالی در کلامی ساده و مختصر به مراحل نصب اسکلت فلزی در دل پروژ ه های بزرگ امروزی می پردازیم.

صفحه ستون و بولت ها در نصب اسکلت فلزی

احتمالا ساخت فونداسیون را در مراحل نصب اسکلت فلزی در نظر نگیرند؛ اما نمی توان از قرار دادن بولت‌ های صفحه ستون در فونداسیون چشم پوشی نمود. دقت در محل قرارگیری بولت های صفحه ستون می ‌تواند دقت در موقعیت نصب ستون های را به دنبال داشته باشد. این دقت تا جایی مهم است که برای رسیدن به موقعیت مناسب از دوربین های نقشه برداری استفاده می شود. بولت های صفحه ستون را قبل از عملیات بتن ریزی در اسکلت فونداسیون محکم کرده تا در زمان بتن ریزی دچار تغییر موقعیت و جا به جایی نشود.

ساخت و نصب ستون ها در مسیر نصب اسکلت فلزی

ستون ها در هر نوع سازه ای از اجزای اصلی ساختمان محسوب می ‌شوند. چرا که بار کلی ساختمان را به سمت فونداسیون منتقل کرده و باعث ثبات کامل سازه می ‌شوند. برای ستون ها مقاطع گوناگون تعریف شده است که نوع مربعی و یا H شکل از بهترین انواع برای سطح مقطع ستون می باشد.

 

سازه های فلزی

در مراحل نصب اسکلت فلزی، ساخت ستون ها و در ادامه نصب آنها بر فونداسیون بر روی بولت های از قبل کار گذاشته شده از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در این مرحله هر ستون به طور جداگانه خواه در محل سازه و یا در کارگاه با استفاده از تیرآهن های گوناگون ساخته شده و در محل مخصوص به خود نصب می شوند.

ساخت و نصب تیر ها قدم تکمیلی در رسیدن به ساختار نهایی

ساخت و نصب تیر ها، مرحله ی بعد از اجرای ستون ها در نصب اسکلت فلزی می باشد. بسته به نوع که به جهت چه نوع اتصالی طراحی شده باشند، اقدامات لازم به جهت طراحی و ساخت تیر ها صورت می گیرد. انواع اتصالات در نصب اسکلت فلزی می تواند نوع جوشی، پیچی و یا پرچی باشد. در این مرحله انتخاب نوع جوش، نوع الکترود، عمق جوش و یا نوع و جنس پیچ و پرچ از جمله موارد مهندسی شده است که باید همراه با بررسی ‌های لازم انتخاب و اجرایی گردد.

در ساخت و نصب تیر ها چهار روش متداول کشویی، اسپالیسی، مفصلی و فلنچی وجود دارد که هر کدام بسته به شرایط مورد استفاده قرار می گیرند. اما از این بین نوع کشویی به جهت سادگی در ساخت از محبوبیت و کاربرد وسیعتری در طراحی و نصب اسکلت فلزی برخوردار است.

اجرای بادبند ها، ساده اما با اهمیت

در مونتاژ اسکلت فلزی قطعات با عنوان بادبند ها وجود دارند که آنها را مابین ستون ها و تیر ها قرار می دهند. البته برای هر نوع اسکلت فلزی بسته به طراحی ای که از قبل صورت گرفته است، بادبند مخصوص طراحی و تولید خواهد شد. اجرای صحیح در نصب بادبند ها از جمله مهمترین مراحل در نصب اسکلت فلزی می باشد. بادبند ها در مسیر نیرو های اصلی وارد بر ساختمان قرار نمی گیرند. بلکه هدف از نصب آنها مهار نیرو های جانبی وارد بر می باشد. اهمیت مهار و کنترل این نیرو های جانبی تا آنجا است که نصب صحیح و اصولی بادبند ها از توجه بالایی در محاسبات مهندسی برخوردار شده است. از این رو هیچ مهندس تا پیمانکاری اهمیت نصب بادبند ها در استحکام کلی را دست کم نخواهد گرفت.

در این بین برخی از نکات در روند اجرایی نصب اسکلت فلزی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. موضوعاتی مانند چک لیست های ساخت و نصب اسکلت فلزی، رعایت تمامی استاندارد ها همراه با نکات مهم در جوشکاری اجزای اسکلت، بررسی تمام اندازه ها و محاسبات کامپیوتری به شکل دستی، در نظر گرفتن نکات مهندسی تا اجرای اصولی در فونداسیون و... می توانند از این دست موارد باشند.

 

طراحی سقف وافل

طراحی سقف وافل

سقف وافل از جمله ایده های جدید در علم عمران می باشد. تفکری در جهت نصب سقف هایی سبک و در عین حال سریع در روند ساخت و ساز. ایده ای خلاقانه با جهت دست یابی به تضاد هایی که بتوانند سطوحی وسیع و یکپارچه را پاسخگو باشند. طرح کلی یک سقف وافل بر اساس ایجاد یک ساختار مشبک گونه می ‌باشد. طراحی سقف وافل با در نظر گرفتن این ایده که می توان با تزریق بتن بر سطحی که توسط قالب هایی در کنار هم ایجاد شده اند، به وجود آمده است. در طراحی سقف وافل اولین فاکتوری که می ‌تواند مهم به نظر برسد، ساختار قالب ها می باشد. قالب های مکعب مربع و مکعب مستطیل از جمله پر کاربرد ترین طرح ها در ایده های اولیه ی یک سقف وافل می باشند. بسته به نوع سقف و اندازه های آن، طول دهانه ی ستون ها، سلیقه ی کارفرما و امکانات موجود می توان طول و عرض این قالب ‌ها را تنظیم نمود. اما آن چه بیشترین ایده های کاربردی را به سمت خود جلب می‌ کند. طراحی سقف وافل بر اساس ایجاد قالب هایی با سبک مکعب مربع می باشد. چرا که این نوع از قالب ها در عین زیبایی و چشم نوازی، از استحکام کافی و مقبول تری برخوردار هستند و هم چنین در ارائه ‌ی قالب ها به جهت نصب از دیگر انواع قالب ‌ها در دسترس تر بوده است.

 

طراحی سقف وافل با نگرش زیبا پسندی

ایجاد یک شبکه از قالب های مکعبی در کنار هم، شاید بتواند یک طرح کلی از یک سقف وافل را ارائه کند، اما به همین سادگی نمی ‌تواند نگاه زیبا شناسانه ی برخی از طراحان را ارضا نماید. طراحانی که به جهت هر چه زیباتر کردن بنای خود سعی دارند که ایده هایی جدید و در عین حال زیبا ارائه کنند. سقف وافل که دارای ماهیت زیبایی است، به راحتی می ‌تواند در ایجاد یک فضای زیبا و خلاقانه به کمک معماران بیاید. طراحی سقف وافل برای معماری که به دنبال ایجاد یک سقف وافل در بنای خود است می ‌تواند به یک دغدغه تبدیل شود. دغدغه ‌ای که با درک الزامات سقف وافل و با توجه به پتانسیل های زیبا شناسی در آن، دست معمار را در خلق یک بنای هر چه زیباتر باز خواهد گذاشت.

طراحی سقف وافل با نگرشی برای زندگی

سقف وافل به هر صورتی در طراحی و اجرا می ‌تواند نگرش انسان ‌ها را به آن بنا متفاوت کند. حال یک بنای عمومی باشد و یا یک خانه ی ساده ی مسکونی. ایده در ساخت بنا ها با رویکرد های کلاسیک به علت وجود طرح های گسترده و ثابت شده، بسیار فراوان و همگانی هستند. اما طراحی سقف وافل در یک بنا می ‌تواند به تولید یک نگرش جدید و جذاب در رویکرد بنا هایی در فاز طراحی که به دنبال ایده های جذاب هستند، بیانجامد. طراحی سقف وافل با ایده های زیبا شناسانه در یک بنا به راحتی می تواند احساسات هر فردی را تحریک کند. در نظر بگیرید که مثلا اتاق خواب خانه ی شما که احتمالا دارای یک طرح ساده ی کلاسیک با یک رنگ ساده ی سفید است، در هنگامی که دارای یک سقف وافل باشد، همان رنگ سفید در داخل فضا های موجود در سقف، در مواجهه با بازی نور، می تواند به خلق سایه روشن هایی جذاب و دل پسند بیانجامد. طراحی سقف وافل اگر با توجه به سلیقه ی شما اجرایی شود، می تواند به تکمیل شخصیت خانه ی شما و یا بنای شما با توجه به سلیقه ی شما کمک کند. شخصیتی که بعد ها با توجه به خلق دکوراسیون شخصی شما در فضا های موجود در حفره های سقف وافل تکمیل می گردد.

 

استفاده از طراحی سقف وافل با یک الگوی ساده تا به کارگیری یک الگوی به مراتب پیچیده ‌تر منجر خواهد شد که سقف بنای شما از یک سقف عادی تا یک سقف خاص و زیبا و چشم گیر متفاوت بشود. طراحی سقف وافل با در نظر گرفتن شرایط نور پردازی در آینده و هم چنین بازی با نور خورشید در فضا های خالی سقف، چیز هایی است که در نگاه یک معمار که دقیقا می داند که چه چیزی را از بنای خود طلب کند، نقش خواهد بست. استفاده از قالب های لوزی شکل، قالب های بیضی شکل، در ابعاد و سایز های متنوع و جذاب مستطیلی، در حالتی که قاب های مستطیلی دارای مقدار های یکسانی هم نیستند و حتی در حالت هایی خاص، در استفاده از طرح‌ هایی مانند ستاره ای نیز می تواند در طراحی سقف وافل با رویکرد زیبا شناسی بسیار تاثیر گذار باشد.

طراحی سقف وافل در نگاه باید ها و نباید ها

طراحی سقف وافل را اگر از نگاه زیبا شناسی خارج کنیم، در یک رویکرد فنی و مهندسی با توجه به طراحی این نوع از سقف ها به جهت دارا بودن دهانه های نیمه بلند و یا بلند می توان به حساسیت طراحی در آن پی برد. طراحی سقف وافل از نگاه فنی و مهندسی را می‌ توان با کمک نرم افزار Safe به خوبی انجام داد. در طراحی درست و اصولی سقف وافل، اولین گام انتخاب سیستم لرزه بر مناسب برای ساختمان می باشد. عواملی مانند: میزان لرزه خیزی منطقه، مساحت بنا، ارتفاع سازه، نوع کاربرد و نوع خاک می تواند از جمله عوامل تاثیر گذار بر این فاکتور طراحی سقف وافل باشد. در طرح کلی ایجاد یک سقف وافل کنترل ‌هایی کلی وجود دارد که می ‌توان از آنها به موارد زیر اشاره کرد.

·       کنترل فاصله ی مرکز به مرکز تیرچه ها و دال فوقانی با رعایت تناسب بندی در حالتی که کلیه ی شرایط و ضوابط آیین نامه ای اجرا شده باشد.

·       در نظر گرفتن خیز بلند مدت و کوتاه مدت در کنترل ضخامت سقف

·       دیتیلینگ درست آماتور های خمشی در طراحی خمشی سقف

·       طراحی صحیح کورد ها و کالکتور ها در سقف

·       کنترل صحیح بر برش یک سویه ی سقف در مقاطع بحرانی

·       کنترل بر ارتعاشات سقف

·       کنترل بر طراحی سقف به جهت رسیدن به شکل مورد نظر

کنترل برش های یک طرفه و دو طرفه ی سقف در مقاطع بحرانی

فروش پرایمر قیری ( پرایمر آب بندی )

فروش پرایمر قیری ( پرایمر آب بندی )

پرایمر های محافظتی یا آب بندی انواع مختلفی دارد. پرامیر های می توانند پایه اپوکسی ، اکرلکیکی یا قیری داشته باشد. از منظر حفاظتی به طور عمده ، پرایمرهای قیری به عنوان پرایمر شناخته می شوند. شما می توانید برای مشاوره ، دریافت مشخصات فنی ، اخذ قیمت خرید و تهیه انواع پرایمر از جمله پرایمر قیری با بخش بازرگانی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمائید.

 

DEZOPROOF   P-900             

پوشش محافظت کننده بتن و فولاد بر پایه قیر اصلاح شده

(    براساس استاندارد ASTM-D-2939   )

 

شرح :

DEZOPROOF P-900  یک پوشش محافظتی پایه ی قیر می باشد که به منظور ایجاد مانعی دائمی در مقابل عبور آب و بخار آب طراحی شده و می تواند برای ایجاد لایه های مانع تبخیر ، پوسته های نم گیر ، پوشش مخازن و لوله های آب آشامیدنی ، حمفاظت از سازه های بتنی زیر زمینی ، عمل آوری بن ضمن حفظ آب و نیز محافظت از سطوح فلزی در برابر خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد .

 

 

خصوصيات :

 • تک جزئی است و با آب رقيق مي گردد.
 • خشک شدن سریع
 • قابل استفاده بر سطوح مرطوب
 • بعد از مصرف و پس از تبخير آب  ،  خشك شده  و يك لايه قابل انعطاف الاستيك از خود ايجاد مي نمايد.
 • پس از خشك شدن ، در برابر رطوبت مقاوم بوده و در آب حل نمي شود .
 • برخورداری از خاصیت حفظ و نگهداری فوق العاده آب به منظور عمل آوری مخلوط بتنی
 • چسبندگی عالی به اکثر سطوح رایج در ساختمان
 • سهولت در اجرا به سبب  رقيق شدن با آب  ،  كه مي توان از جاروب پلاستيكی ، برس ،  ماله  و  يا اسپري  ( پيستوله نازل درشت  )  براي اجراي  آن روي سطح كار استفاده نمود .

 

موارد مصرفي :

 عايق جهت عايق كاري  ديوارها ، سقف ها ، زير زمين ها ،  تونل ها ،  سردخانه ها ، عرشه پل ها ،  استخرها ،  سرويسها ي بهداشتي ، مخازن و  خصوصا  فونداسيونها  و  محافظت در برابر تاثير كلر و سولفات بر روي بتن به كار مي رود.

 

 

طريقه مصرف :

 سطوح باید تمیز ، خشک و عاری از روغن و گریس باشند . کلیه ذرات پراکنده و چسبنده مانند ذرات آهن ، براده و پوسته فلزات و نیز لکه های ملات یا سیمان باید برطرف شوند . برای زدودن این قبیل مواد باید از برس سیمی یا برس زبر استفاده نموده و در نهایت گرد و غبار حاصله توسط یک برس نرم و یا هوای فشرده تخلیه گردد .برای تمیز کردن روغن و گریس از سطوح کار باید از عامل یا ماده زداینده مخصوص هر گریس یا روغن استفاده شود . برای چسبندگی مناسب و بهینه به فولاد توصیه می شود سطوح فولادی را با معیار SA2 ½ تحت عملیات Grit Blasting ( ماسه پاشی درشت دانه ) قرار دهید.    DEZOPROOF  P-900  بر روی سطوح مرطوب ، آجر و اندود قابل استفاده است مشروط بر آنکه هیچ گونه آب سطحی آزاد یا آب انداختگی روی سطح کار موجود نباشد . در موارد تردید پیشنهاد می شود به طور آزمایش مقدار محدودی DEZOPROOF  P-900   روی سطح مورد نظر اعمال گردد.

 

ميزان مصرف:

هر 1 كيلوگرم براي 1 تا 2 متر مربع قابل استفاده مي باشد. البته اين مقدار با توجه به شرايط موجود و ناهمواري سطح، ميزان مصرف قابل افزايش يا كاهش مي باشد.

 

اجرا :

پیش از استفاده کاملا به هم بزنید.

پوسته های نم گیر ، لایه های عمودی مانع تبخیر حفاظت از مخازن آب و خطوط لوله:

یک لایه کامل DEZOPROOF  P-900 را روی سطح کار اعمال کرده و صبر کنید تا خشک شود. نسبت پوشش دهی باید حدود 3 متر مربع بر لیتر باشد . لایه دوم را عمود بر لایه اول ، روی سطح کار اجرا کنید  .

 

اندود یا پوششهای بتنی:

در مواردی که پوشش رویه سطح کار با اندود بتنی ضروری باشد ، باید ماسه تمیز با سایز اسمی 2 میلیمتر روی پوشش خیس دوم پخش شود تا سطحی با قابلیت چسبندگی مکانیکی خوب برای زیر سازی بدست آید . قبل از اجرای اندود باید تمام ماسه های پراکنده از سطح کار زدوده شوند . ( در حین اجرای اندود دقت فرمائید که رویه سطح کار آسیب نبیند. )

 

 

ماده عمل آورنده :

برای رویه های ضد رطوبت ، دو لایه DEZOPROOF  P-900   به کار برید . این کار ضمن انطباق با استاندارد ASTM C309 ، عمل آوری و کارآیی را بیش از 80 درصد ارتقا می دهد . این محصول بر روی بتن مرطوب نیز قابل استفاده است .

 

ترمیم ها :

نواحی آسیب دیده DEZOPROOF  P-900  به راحتی با اعمال پوشش مجدد ترمیم شده و رویه ای یک دست حاصل می گردد.

 

تمیزکاری و نگهداری ابزار :

کلیه ابزار و تجهیزات باید بلافاصله پس از استفاده با حلال ویژه تمیز گردد . اگر  دمای سطح زیر کار بین 6 تا  55  درجه سانتیگراد باشد ، عملیات اجرایی را می توان آغاز کرد.

 

ویژگیها :

خميري

حالت فيزيكي

قهوهاي - مشكي

رنگ

بسته به دماي حرارت محيط 1 الي 4 ساعت

زمان خشك شدن

آب

رقيق كننده

غير قابل اشتعال

اشتغال پذيري

1-1.3 gr/cm3

وزن مخصوص

تا 5- درجه سانتيگراد بدون ترك خوردگي

انعطاف پذيري

در 100 درجه سانتيگراد بدون شره

مقاومت حرارتي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انبار داری :

در انبار سرپوشيده در دماي 40-30 درجه سانتيگراد به مدت 12 ماه قابل استفاده مي باشد. .عدم  رعایت شرایط انبار داری مناسب ممکن است باعث آسیب دیدن محصول و یا ظرف آن گردد . برای کسب اطلاع بیشتر از روش انبارداری مناسب با بخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن تماس حاصل نمایید.

 

 

نکات ایمنی :

 

 

 

DECOPROOF  P-900   محتوی هیچ ماده خطرناکی نمی باشد . برای آگاهی بیشتر به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

تاییدیه فنی :

تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران عرضه می گردد مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد.

 

محصولات آب بندی بتن

محصولات آب بندی بتن

از جمله سازه هایی که به واسطه ماهیت کاربری از آنها نیازمند آب بندی و محافظت می باشند مخازن بتنی آب و فاضلاب می باشد. این سازه ها با توجه به مجاورت با آب که اغلب شامل املاح نیز می باشد مستعد خوردگی و سایر فرآیند تخریب می باشد. از این رو امروزه کارفرمایان با لحاظ تدابیر پیش گیرانه و بعضا به واسطه نشت آب ، اقدام به آب بندی و حفاظت سازه ها بتنی مخازن می نمایند. در این متن سعی می گردد خلاصه ای در خصوص آب بندی سازه های بتنی آورده شود.

شما می توانید برای مشاوره و اجرای آب بندی انواع سازه های بتنی ، از جمله آب بندی مخازن بتنی آب و فاضلاب با بخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( به عنوان معتبرترین برند در تعمیر و آب بندی سازه های بتنی ) تماس حاصل بفرماید.

شماره های تماس : 44618462-44618379 – 09120258371

برخی از مصالح و محصولات آب بندی سازه های بتنی تولیدی شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران به شرح ذیل می باشد :

 

 

آب بندی مخازن بتنی آب و فاضلاب

کلیات :

آب بندی سازه های بتنی به لحاظ مشکلات بهره بردای، پرت آب ،احتمال نشست در سازه های مجاور ، دوام سازه های بتنی ( پر واضح است که نفوذپذیری مهم ترین عامل در بروز انواع علل تخریب از جمله خوردگی میلگرد ها به عنوان رایج ترین علت در تخریب سازه های بتنی می باشد و با کاهش حداکثری نفوذپذیری بتن در جسم و البته کنترل و آب بندی درزها تا حدود قابل توجهی بروز این آسیب های به تعویق می افتد ) و نیز ناهنجاریهای دیداری از اهمیت بالایی برخودار می باشد. تا جایی که در بسیاری از پروژه های پر اهمیت و بزرگ ، به خصوص در سازه های هیدرولیکی مانند مخازن نگهداری ، تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، سازه های آبگیر ، تیکنر و کولینگ تاور ها ،  به لحاظ حفظ سرمایه در بازه های زمانی تعریف شده و عدم آسیب دیدگی زودهنگام و نیاز به تعمیرات متناسب ، در مرحله  اجرا پوشش لازم براساس شرایط مختلف بر روی سطح کل سازه اجرا می گردد تا علاوه بر جلوگیری از مشکلات نشت آب ، با جلوگیری از عوامل خوردنده که به طورم معمول در پتروشیمی، کارخانجات فولاد و صنایع رایج هست از تخریب زودهنگام جلوگیری شود.

      امروزه روشهای مختلفی جهت حفاظت و آب بندی سازه های بتنی در سطح جهان شناخته شده می باشد. از جمله این روشها می توان به انواع پوشش های اپوکسی ، نفوذگرهای سیمانی ، پلی یورتان ، پلی یورا ، پوشش های قیری ، ژئوممبرین ، جی سی ال ، تزریق رزین اپوکسی ، تزریق رزین پلی یورتان ، تزریق مواد پایه سیمانی ،  سیلیکون ها ، سیلوکسان ، اکرلیکی-سیمانی ، اکرلیکها ، سیستم های زهکشی، فایبرگلاس ، رابر لاینیگ ، کاشی ضد اسید ،  و ... اشاره کرد. هر یک از این سیستم ها می توانند بسته به شرایط محیطی ، اجرایی و بهره برداری کاربردی و موفق باشند.

 

برخی از عوامل موثر در انتخاب پوشش محافظتی و آب بند به شرح ذیل می باشد :

 • نوع کاربری سازه
 • ابعاد و دسترسی به سازه
 • محدودیت زمانی و مکانی اجرا
 • نوع سیال در تماس با سازه از منظر شیمیایی ، فیزیکی و دمایی
 • دمای محیط و تغییرات دمایی منطقه
 • در معرض تابش آفتاب بودن یا نبودن
 • فشار و هد بار
 • مجاورت و یا عدم مجاور با آب شرب
 • فصل زمان اجرا
 • مسقف یا غیر مسقف بودن سازه
 • جاری یا ساکن بودن سیال
 • مبحث اتقصادی
 • در دسترسی بودن تجهیزات ، متریال مصرفی و پرسنل متخصص اجرایی جهت اجرای پوشش ( باید توجه داشت که بهترین متریال در صورت اجرا توسط مجریان بی تجربه و عدم رعایت نکات اجرایی می توانند با وجود صرف هزینه های بالا دارای عمر پایینی باشند- مشاهده پروژه هایی که با وجود صرف هزینه های بالا  شاهد بروز مشکل در زمانی کوتاه پس از بهره برداری هستیم دور از دسترس نیست )
 • دوام مورد نظر کارفرما و بهره بردار
 • شرایط و نوع بستر کار
 • و ...

بدیهی است که در هر پروژه بسته به شرایط و عوامل فوق الذکر از یک سو و از سوی دیگر مشخصات ذاتی ، مزایا و محدودیت های متریال و روش اجرا ، روش مناسب گزینش می گردد. به طور مثال محدودی تزمانی چند ساعته در یک کارخانه ممکنه باعث شود تنها گزینه ممکنه تزریق رزین پلی یورتان به حساب آید حتی اگر دارای بهترین مشخصات فنی از منظر دوام نباشد. یا در یک مخزن نگهداری اسید سولفوریک 98 درصد چاره ای جز استفاده از کاشی یا آجر ضد اسید نیست هر چند که به علت خصوصیات اجرایی دارای دوام بلند مدتی نباشد.

بنابراین در یک پروژه ممکن است یک یا چند گزینه از موارد فوق تعیین کننده نوع پوشش باشند. لذا آنچه به عنوان یک اصل ( مانند سایر بخش های مهندسی ) باید مد نظر کارشناس طراح و مجری آب بندی باشد این است که همیشه باید اقتصادی ترین روش ممکن با لحاظ پاس کردن شرایط مورد نظر انتخاب شود. این بدان معنی است که الزاما گرانترین روش و مصالح  بهترین روش نبوده و حتی ممکن است عملکرد بلند مدت یک پوشش گرانقیمت ،  ضعیف تر از یک پوشش ارزان تر باشد.

نکته دیگری که باید مد نظر قرار داد ، در مخازن بتنی همواره استفاده از پوشش های محافظتی پایه سیمانی به لحاظ نزدیکی عملکردی و ساختاری با بتن بستر دارای عملکرد بهتری نسبت به سایر روش های می باشند ، اهمیت این امر به خصوص در مناطقی که دارای دماهای بالا و پایین و یا تغییرات دمایی هستیم و یا حتی مخازن با ابعاد بزرگ وجود دارد از اهمیت بالاتری برخودار است. البته باید توجه داشت وجه دوم الزامی دارای بودن شرایط و دوام لازم در برابر سیال در تماس می باشد. چرا که پوشش های پایه سیمانی نیز مانند خود بتن بستر دارای مقاومت پایینی در برابر مواد خورنده بالا و اسید می باشند.

به عنوان نکته نهایی در این بخش یادآور می گردد شاید مهمترین گام در موفقیت عملیات آب بندی ، کارشناسی و گزینش بهینه روش و متریال مصرفی می باشد.

 

روش پیشنهادی :

در ابتدا لازم به ذکر است این شرکت جز محدود شرکتهای تولید کننده ، وارد کننده و مجری تخصصی انواع پوشش های آب بندی و محافظتی می باشد. از این رو روش پیشنهادی صرفا براساس کارشناسی انجام شده و تجارت جاری در پروژه های مختلف بوده و به هیچ وجه اصرار در به کارگیری روشی خاص ملاک نبوده است.

با توجه به موارد فوق الذکر  و نیز آنالیز ارائه شده از سوی کارشناسان محترم شرکت طوس آب ، ابعاد مخازن و شرایط محیطی منطقه ، پیشنهاد این شرکت بر پایه دو گزینه پایه سیمانی می باشد.  پوشش های پایه سیمانی به علت دارا بودن ضریب انبساط حرارتی منطبق با بتن بستر و عملکردی یکپارچه و مشابه با بتن در برابر تغییرات دمایی متناوب منطقه و انبساط و انقباض ناشی از آن و همچنین نشست و جابجایی های کوچک مخازن پس از ورود به مدار بهره برداری و آب بگیری آسیب نمی بینند ( در پوشش های رزینی به علت غیر منعطف بودن و ضریب انبساط حرارتی متفاوت با بتن بستر ، در اغلب مواقع شاهده طبله یا ترک خوردگی این پوشش ها هستیم ) . همچنین با توجه به عدم وجود حساسیت بالا به رطوبت در مرحله اجرا ( بر خلاف پوشش های رزینی از جمله اپوکسی ، پلی یورتان و پلی اورا ) دارای سرعت اجرایی بالا و به تبع مشکلات کمتر کیفی بر اثر اشتباهات رایج و محتمل اجرایی می باشند. همچنین در پوشش های  رزینی در صورتی که به هر علتی یه نقطه دچار مشکل و آب به پشت پوشش نفوذ کند. ، ایجاد این امر باعث گسترش بلندشدگی پوشش و یا ترک خوردگی در سایر نقاط مجاور و پیشرفت آن از نظر خرابی می گردد.

علاوه بر این موارد فنی ، به تبع هزینه های استفاده از پوشش های سیمانی نسبت به پوشش های اپوکسی یا پلی یورتان پایین و اقتصادی تر می باشد.

 

در این راستا و باعنایت به موارد ذکر شده ، پیشنهادات این شرکت به شرح ذیل است :

گزینه نخست، پوشش سوپر الاستومری Betogard SF-127  ، تولید شرکت رایحه بتن سبز ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) ساخت ایران : این پوشش بر پایه رزین های اکرلیکی ویژه و مواد شبه سیمانی با نسبت 1 به 2 ( ده کیلوگرم مایع + 20 کیلوگرم پودر ) بوده و از نظر کیفی از بسیاری از محصولات مشابه خارجی بالاتر می باشد. این پوشش با میزان مصرف در حدود دو کیلوگرم برای هر مترمربع  در دو لایه ، دارای تاییدیه آب شرب معتبر از پروژهشگاه رازی می باشد. از مزایای این پوشش می توان به چسبندگی خوب ، ضریب انبساط حرارتی منطبق با بتن بستر ، ایجاد پل بر روی ترک و درزها تا عرض 1.5 میلیمتر ، امکان اجرا بر روی سطوح با زبری و تخلخل کم بدون ترمیم ، انعطاف پذیری بالا ، مقاومت مکانیکی و شیمیایی قابل قبول ، عدم حساسیت به رطوبت در زمان اجرا ، مقاوم در برابر UV ، عدم نیاز به کیورینگ ویژه ، سرعت بالا در مدار آمدن ، قابلیت ترمیم موضعی در صورت آسیب دیدگی احتمالی، سهولت و سرعت بالای تامین با توجه به حجم کار و ... اشاره کرد. مراحل اجرایی پوشش Betogard SF-127 به شرح ذیل است.

 • ساب سطوح بتنی به منظور حذف لایه های ضعیف از سطح بتن و مشخص شدن معایب و مشکلات-درصورت نیاز
 • تخریب بتن های کرمو ، آسیب دیده ، بتن های ضعیف، ترک ها و درزهای اجرایی و ... ، به شکل هندسی و زوایای نسبتا قائم و عمق تقریبا یکنواخت
 • شستشوی مخزن به منظور حذف گرد و غبار و لایه های ضعیف با واترجت
 • اجرای ماهیچه کشی در اتصالات قائم  کف به دیواره و دیوار به دیوار ، با استفاده از ملات پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر و چسب اتصال Dezobond P-2200
 •  ترمیم موضعی محل های کرمو و درزها با ملات پایه سیمانی آب بند Dezosive WM  و چسب لاتکس Dezobond P-2200
 • اجرای دو لایه پوشش Betogard SF-127 به همراه توری فایبرگلاس بر روی درزهای ترمیم شده ، اتصال کف به دیوارها ، محل بولتها ، محل های کرموی ترمیم شده ...
 • اجرای پوشش سوپر الاستومری سیمانی – اکرلیکی Betogard SF-127 در دو لایه .

 

گزینه دوم ، استفاده از پوشش نفوذگر کریستال شونده Betogard P-30 ، تولید شرکت رایحه بتن سبز ساخت ایران :

 • ساب سطوح بتنی به منظور باز شدن حفرات مویینه بتن ، حذف لایه های ضعیف از سطح بتن و مشخص شدن معایب و مشکلات
 • تخریب بتن های کرمو ، آسیب دیده ، بتن های ضعیف، ترک ها و درزهای اجرایی و ... ، به شکل هندسی و زوایای نسبتا قائم و عمق تقریبا یکنواخت
 • شستشوی مخزن به منظور حذف گرد و غبار و لایه های ضعیف با واترجت
 • اجرای ماهیچه کشی در اتصالات قائم  کف به دیواره و دیوار به دیوار ، با استفاده از ملات پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر و چسب اتصال Dezobond P-2200
 •  ترمیم موضعی محل های کرمو و درزها با ملات پایه سیمانی آب بند کریستال شونده Dezosive WP
 • مرطوب کردن سطح کار
 • اجرای پوشش سوپر الاستومری سیمانی – اکرلیکی Betogard P-30 ، به میزان دو تا سه کیلوگرم ، در دو لایه .
 • عمل آوری و مرطوب نگه داشتن پوشش به میزان 7 تا 28 روز برای واکنش زادیی حداکثری و نفوذ پوشش در بتن.

 

 

انواع مصالح تعمیر سازه های بتنی

انواع مصالح تعمیر سازه های بتنی

امروزه روش ها و مصالح مختلفی برای تعییارت سازه های بتنی وجود دارد . شما می توانید برای مشاوره و تهیه انواع مصالح تعمیر سازه های بتنی  با بخش فنی و مهندسی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462 44618379 ) تماس حاصل فرمایید.

برخی از مصالح تعمیر سازه های بتنی تولید شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران به شرح ذیل می باشد :

 • ملات تعمیراتی سازه هایی Dezosive 1020
 • ملات تعمیراتی کف های بتنی Dezosive SL
 • رزین تزریقی Dezosive 4000
 • چسب بتن Dezobond P-2200
 • چسب بتن اپوکسی Dezobond P-1800
 • ملات تعمیری آب بند Betosive WP
 • ملات ترمیمی آرایشی Dezosive 1010

 

دستورالعمل تعمیر بتن

ترمیم ترک های سازه ای به روش تزریق رزین اپوکسی

به گزارش کمیته ACI E706

معرفی :

ترک خوردگی از سازه های بتنی غیر قابل پیش گیری می باشد. لذا برای تعمیر نیاز به شناخت کافی و لازم از علل ایجاد ان می باشد. برخی علل ترک خوردگی در سازه های بتنی شامل موارد زیر می شود :

 1. جمع شدگی ناشی از خشک شدن
 2. جمع شدگی حرارتی یا انبساطی
 3. نشست
 4. عدم تعبیه مناسب درزها
 5. اعمال بار بیش از طرح که باعث ایجاد انواع بارهای خمشی ، کششی و یا برشی می گردد
 6. جلوگیری از جابجایی

یک روش کاربردی برای تعمیر ترکها ، تزریق رزین اپوکسی تحت فشار درون ترک می باشد. تزریق اپوکسی درون ترک ها بسته به محل ترک ، افقی یا عمودی بود و عرض ترک دارای روش های مختلفی می باشد. همچنین این امر به ابعاد و دسترسی به ترک نیز بستگی دارد.

می توان از یک یا دو طرف سازه به درون ترک تزریق کرد. در صورتی که فقط امکان تزریق از یک سمت وجود داشته باشد ممکن است نیاز به تغییر پمپ ، ویسکوزیته رزین ، فاصله پکر و ... برای اطمینان از پر شدن کامل پکر باشد.

با توجه خصوصیات این روش ، تزریق رزین می تواند باعث بازگرداندن خصوصیات سازه ای ترک و حذف رطوبت در ترکها تا 0.002 اینچ ( 0.05) و بیشتر گردد. با این حال قبل از اجرای ترمیم باید علت آسیب و هدف از تعمیر تعیین شود. اگر بعد از تعمیر امکان جابجایی ترک وجود داشته باشد، اپوکسی روش مناسبی نیست. ترمیم با اپوکسی را در ترک های افقی با عرض کافی را می توان به صورت ثقلی اجرا نمود.

هدف از تعمیر چیست؟

بازگرداندن خصوصیات سازه ای و جلوگیری از نشت رطوبت.

 

چه زمانی از این روش استفاده کنیم ؟

برای ترمیم ترکهای افقی و قائم سرباز که روش های معمول ترمیم نمی تواند در ترک نفوذ و باعث بازگرداندن ساختار سازه گردد.

قبل از استفاده از این روش باید علت ایجاد ترک و نیاز به تعمیر سازه ای ترک مشخص گردد. اگر ترک غیر سازه ای باشد می توان برای پرکردن آن از تزریق ماستیک پلی یورتان یا ملات های غیر سازه ای استفاده نمود. اگر ترک سازه ای باشد ، پیش از ترمیم باید علت ایجاد کننده ترک رفع گردد. اگر امکان خشک شدن ترک وجود نداشته باشد باید از رزین های اپوکسی آبدوست استفاده نمود. در صورتی که علت ایجاد ترک خوردگی میلگرد باشد تزریق اپوکسی مناسب نیست چرا که با توسعه خوردگی ترک های جدید ایجاد خواهد گردید.

 

چگونه سطح را آماده سازی کنیم : ( به شکل یک نگاه کنید )

سطح کار باید به عرض 0.5 اینچ ( 13 میلیمتر ) از هر طرف تمیز گردد. این به دلیل اطمینان یافتن از چسبندگی مناسب مصالح مهر و موم ترک به بتن می باشد. برای این کار استفاده از برس سیمی توصیه می شود چرا که استفاده از لوازم مکانیکی ممکن است باعث نفوذ گرد و غبار به درون ترک شود. کلیه آلودگی ها باید با فشار آب ، فشار هوا و یا وکیوم پاکسازی و حذف گردد. هنگامی که برای تمیز کردن ترک از فشار آب استفاده می شود سپس درون ترک باید با هوای فشرده و حرارت خشک شود. در غیر این صورت زمان کافی را بدهید تا رطوبت ترک حذف گردد.

در صورتی که لبه های ترک ضعیف و یا تخریب شده می بایست ترک به شکل V بازگردد. همچنین برای زمانی که تزریق با فشار بالا نیاز است و یا نیاز به مهر و موم بهتر ترک است می بایست ترک را به شکل V باز نمود.

 

چگونه مصالح مناسب را انتخاب کنیم ؟

ویسکوزیته مناسب بتن به عرض ترک ، ضخامت بتن و دسترسی به ترک بستگی دارد. برای زمانی که عرض ترک 0.01 ( 0.3 میلیمتر ) یا کمتر می باشد باید از اپوکسی با ویسکوزیته پایین (500 cps or less) استفاده نمود. برای زمانی که عرض بیشتر یا به یک طرف ترک دسترسی وجود دارد استفاده از یک رزین با ویسکوزیته ژل مانند مناسب است. در استاندارد ASTM C 881, مشخصات استاندارد برای چسبانده رزین اپوکسی ، براساس موارد اصولی مورد نیاز جهت انتخاب نوع و مشخصات اپوکسی( جدول 1 ) آورده شده است.

برای بتن های با ابعاد بیش از 12 اینج ( 305 میلیمتر ) باید از رزین های با ویسکوزیته پایین و زمان گیرش بیشتر ، مانند ترک های کم عرض استفاده کرد. به جزء موارد ذکر شده در جدول یک  برای انتخاب رزین ممکن است موراد ذیل نیز لحاظ گردد.

 • مدول الاستسیته
 • زمان گیرش
 • تحمل رطوبت
 • رنگ
 • مقاومت فشاری، خمشی و کششی

 

چه تجهیزاتی مورد نیاز می باشد ؟

تجهیز پمپ تزریق رزین اپوکسی با فشار بالا و فشار پایین ، شامل گان ، دسته کنترل خروج ، موتور ، شلنگ انتقال و مخزن رزین . نوع و ابعاد پمپ بسته به شرایط و ابعاد پروژه تعمیر و محدودیت های اقتصادی می باشد.

 

موارد ایمنی شامل چه مواردی می شود ؟

رزین های اپوکسی موارد خطرناکی بوده که از برخورد آن به بدن باید خود داری کرد. برای این امر باید از تجهیزات زیر استفاده نمود :

 • در اختیار داشتن دیتاشیت ایمنی محصول (MSDS) در سایت
 • استفاده از لباس و عینک ایمنی مقاوم
 • داشتن دستکش و کرم های محافظتی
 • در اختیار داشتن لوازم و محصول شستشوی چشم
 • استفاده از ماسک در صورت نیاز
 • نصب تجهیز تهویه در محیط های سربسته
 • نگهداری امن تحت عنوان مواد خطرناک
 • داشتن مواد تمیز کننده دست
 • اطلاع رسانی به اشخاص در خصوص روش تعمیر

کاربر باید به روش های ایمنی و بهداشت مصرف آگاهی داشته و آنها را رعایت کند. ACI هیچ مسئولیتی را در خصوص ایمنی ، در ارتباط با این سند ندارد. استفاده کننده باید پیش از مصرف از همه موارد ایمنی و محدودیتها اطلاع داشته باشد.

 

جلسه هماهنگی پیش از اجرا :

قبل شروع به تعمیر با جلسه ای برگزار گردد.  در این جلسه باید کلیه دست اندرکاران شامل پیمانکار ، کارفرما ، ناظر ، تولید کننده و ایمنی شرکت و کلیه مسائل از جمله هدف از تعمیر ، روش ، ایمنی ، ظاهر کار و موارد لازم برای رسید به نتیجه مورد نظ  مورد بررسی قرار گیرد.

 

روش تعمیر :

نصب پکر – پس از آماده سازی سطح باید اقدام به نصب پکر ها نمود. دو نوع پکر برای تزریق وجود دارد.

 • پکر های سطحی
 • و پکر هم عمقی

پورت یا پکر ورودی رابط بین دستگاه و سازه ها برای تزریق و ورود رزین اپوکسی تحت فشار می باشد. البته گان های مخصوص با نازل واشر دار برای تزریق بدون پکر نیز موجود می باشد. فواصل پکر ها به طور معمول 8 اینچ بر روی مرکز ترک در نظر گرفته می شود و با افزایش عرض ترک ، فواصل نیز بیشتر می شود. فواصل بین پکر هم با ضخامت بتن هم مرتبط می باشد. پکر ها سطحی برای اکثر مواقع مناسب می باشند مگر زمانی که سطح کار مسدود بوده و دسترسی به ترک وجود ندارد. پکر ها می توانند به هم با استفاده از یک شلنگ یا شبکه متصل شوند زمانی که تزریق همزمان در همه پکر ها مناسب باشد.

بستن و آب بندی ترک :

ترک باید به وسیله ملات یا بتونه اپوکسی بسته شود به نحویل که در برابر تزریق تحت فشار مقاوم باشد. در تزریق رزین اپوکسی از نقطه در یک عضو ترک خورده زمانی بهترین نتیجه حاصل می شود که ترک از دو طرف به خوبی بسته شود. فرآیند بستن ترک را می توان به خوبی  با اپوکسی ، سیلکون و پلی استر انجام داد. در انتخاب موارد برای مهر و موم ترک در عملیات تعمیر باید به موارد ذیل توجه داشت :

 1. بدون شره ( برای سطوح عمودی یا بالای سر )
 2. تحمل رطوبت
 3. زمان سفت شدن و گیرش
 4. سفتی ( مدول الاستسیته )

 

 

پس از اجرای بستن ترک و قبل تزریق ممکن دمای بتن تغییراتی داشته باشد بنابراین اگر محصول مهر و موم دارای الاستسیته کافی نباشد آسیب می بیند. در این صورت می بایست پیش از تزریق اپوکسی ، ترمیم گردد. پیش از اجرای مهر و موم کردن ترک باید محل و محدوده اعمال ، با توجه به موارد ذیل مشخص گردد :

 1. از مواد استفاده شود که دارای عمر مفید خلیلی زیاد نباشد ( زمان گیرش زیاد نداشته باشد)
 2. پیمانه کردن دقیق اجزاء مختلف ترکیب
 3. پیمانه های کوچک برای نگهداری محصول آماده شده تازه و دفع حرارت
 4. فاصله پکر ها
 5. مقدار مصرف برابر 25 میلیمتر در 5 میلیمتر ضخامت در طول ترک به طور پیوسته می باشد

 

تزریق اپوکسی :

برای یک تزریق اپوکسی موفق باید اجزا با نسبت مناسب و به طور دقیق براساس توصیح سازنده مخلوط گردند.قبل از شروع تزریق اصلی ، اطمینان یابید که مهر و موم ترک به خوبی انجام و قابلیت تحمل فشار را دارا می باشد.

تزریق را از عریض ترین بخش یک ترک افقی شروع کنید.( این محل ها را – عریض ترین بخش – ابتدا علامت گزاری و بعد نبست به بستن و مهر و موم ترک اقدام نماید ). در ترک های عمودی تزریق از پایین به بالا انجام می گردد.

تزریق را به حد کفایت و پایان رزین خوری و امتناع پمپاژ ( مرحله ای که دیگر امکان پمپاژ وجود ندارد ) ادامه دهید. هرگاه رزین از پورت کناری خارج گردید ، نازل را جدا و به پکر بعد از آن ( پکر کناری ، از پکری که رزین از آن خارج شده ) نصب و به تزریق ادامه دهید. در ترک های مویی گاهی دستیابی به مرحله امتناع پمپاژ مشکل می باشد. در این مواقع سعی گردد تزریق اپوکسی با فشار 200 PSI ( 1.3 مگاپاسکال ) به مدت 5 دقیقه صورت پذیرد. همچنین می توان پکر ها را نزدیک تر در نظر گرفت.زمانی که تزریق در یک پکر تمام می شود بلافصله بسته می شود. از فشارهای بالاتر برای ترکهای بسیار باریک و یا مواقعی که می خواهیم تزریق بیشتری انجام دهیم استفاده می شود. با این حال استفاده از فشار بالا باید با دقت صورت پذیرد تا منجر به تخریب و کنده شدن پکر و بتونه یا مصالح مهر و موم ترک نگردد.

 

حذف پکر و برداشت مصالح مهر و موم:

پس از اتمام عملیات تزریق ، پکر و مصالح یا بتونه مهر و موم ترک به وسیله پیکور ، ساب و یا حرارت برداشته می شود. اگر شکل ظاهری برای کارفرما اهمیت نداشته باشد می تواند پکر و مصالح مهر و موم در محل خود باقی بماند. اگر حذف کامل مصالح برای ایجاد بستر لازم برای اجرای یک پوشش محافتظی و آرایشی لازم باشد ، باید سطح کار ساب زده شود.

 

Iاین مواقع سعی گردد تزریق اپوکسی با فشار 200وجود ندارد )ج شده ) نصب و به تزریق ادامه دهید.ارا می باشد.ای الاستسیته لازم باشد.چگونه تعمیر را چک کنیم ؟

برای اطمینان از اینکه تعمیر و تزریق موفق بوده است باید برای تضمین کیفیت تست  کرگیری یا آزمایش های غیرمخرب انجام شود.

تست کرگیری :

 • محل کرگیری باید در مکانی در نظر گرفته شود که اطمینان حاصل کرد به شیرآلات و لوله کشی آسیب نمی زند ، در مناطق با حساسیت سازه ای و در مکان های با تراز آب بالا و امکان نشت آب نباشد. در مواقعی که این شرایط وجود داشته باشد مهندس ناظر باید محل کرگیری را تعیین نماید.
 • قبل از کرگیری محل تزریق را تعیین نماید.
 • دقت شود که کر گیری به طور کامل در محل تزریق ( معمولا با قطر 2 اینچ یا 50 میلیمتر ) انجام شود و اپوکسی در کر نفوذ کرده باشد..
 • بازرسی چشمی کر برای اطمینان از میزان نفوذ رزین در ترک.
 • برای کنترل بیشتر می توان از تست مقاومت فشاری و کششی دو نیم کردن براساس استاندارد  ASTM C 42; and استفاده نمود.
 • سپس ، محل کرگیری ها ( بعد از آماده سازی سطح ) با استفاده ملات پایه سیمانی یا گروت اپوکسی ترمیم و پر می گردد.

 

تست های غیرمخرب :

 • • تاثیر اکو (IE
 • • سرعت پالس فراصوتی (UPV)؛ و
 • • تجزیه و تحلیل طیفی از امواج سطحی (SASW).

 

Sources for additional information

 

ACI Committee 224, 1993, “Causes, Evaluation, and Repairs of Cracks in Concrete Structures (224.1R-93),” American Concrete Institute, Farmington Hills, Mich., 22 pp.

 

ACI Committee 364, 1994, “Guide for Evaluation of Concrete Structures Prior to Rehabilitation (364.1R-94),” American Concrete Institute, Farmington Hills, Mich., 22 pp.

 

ACI Committee 503, 1998, “Use of Epoxy Compounds with Concrete (ACI 503R-93 (Reapproved 1998)),” American Concrete Institute, Farmington Hills, Mich., 28 pp.

 

ACI Committee 546, 1988, “Guide for Repair of Concrete Bridge Structures (546.1R-80 (Reapproved 1988)),” American Concrete Institute, Farmington Hills, Mich., 20 pp.

 

ACI Committee 546, 1996, “Concrete Repair Guide (546R-96),” American Concrete Institute, Farmington Hills,

Mich., 41 pp.

 

ASTM C 881-90, 1990, “Standard Specification for Epoxy-Resin Based Bonding Systems for Concrete,”

ASTM International, West Conshohocken, Pa., 5 pp. Emmons, P. H., 1994, Concrete Repair and Maintenance Illustrated, R. S. Means Co., Inc., Kingston, Mass., 300 pp.

 

“Guide for Verifying Performance of Epoxy Injection of Concrete Cracks,” 1998, ICRI Technical Guideline No. 03734.

Murray, M. A., 1987, “Epoxy Injection Welds Cracks Back Together,” Concrete Repair, V. 3.

Promboon; Y.; Olsen, L. D.; and Lund, J., 2002, “Nondestructive Evaluation (NDE) Methods for Quality Assurance,” ICRI Bulletin, V. 15, No. 1, Jan.-Feb., pp. 12-16.

“State-of-the-Art Adhesives for Concrete Construction,” 1998, Construction Canada Magazine, May-June.

Trout, J. F., 1998, Epoxy Injection in Construction, The Aberdeen Group, 80 pp.

 

مقدار مصرف گروت اپوکسی ( وزن مخصوص گروت اپوکسی )

مقدار مصرف گروت اپوکسی

مقدار مصرف گروت اپوکسی بسته به وزن مخصوص آن متغییر می باشد. مقدار مصرف گروت اپوکسی مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( Dezoflow 650 ) با توجه به وزن مخصوص خود ، 2000 کیلوگرم در مترمکعب یا 2 کیلوگرم برای هر دسیمترمکعب است.

شما می توانید برای مشاوره و استعلام قیمت و خرید گروت اپوکسی یا گروت پایه سیمانی بابخش بازرگانی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمائید.

 

DEZOFLOW 650

گروت اپوکسی با مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا ( گروت G3 )

شرح :

DEZOFLOW 650  ملات یا بتن اپوکسی روان و بدون حلال می باشد که برای تحمل بارهای فعال و با کاربردهای بسیار زیادی طراحی شده است. DEZOFLOW 650  برای ضخامت های 10 تا 150 میلی متر مناسب است . این محصول به شکل سه جزئی تحویل و به آسانی در کارگاه مخلوط شده و ملات روانی به دست می آید.

کاربردها :

 •  ریل ها و کابل های اتصال
 • پایه های ماشین های نو وقدیمی
 • پرکردن فضای خالی زیر شاسی و بیس پلیت ها
 • پر کردن سازه ای سوراخ ها و گودال های بتن
 • نصب تجهیزات ماشین آلات صنعتی که دارای فشاری ثابت و فعال هستند
 • ثابت سازی ماشین آلات دینامیک روی فونداسیون ها
 • کارگذاری آرماتورها
 • تجهیزاتی که ریزش اسید و یا محلول های شیمیایی دارند
 • رگلاژ سطوح بتنی زیر کف سازی ها

 

 

 

امتیازات :

 • نیاز به پرایمر ندارد
 • دارای روانی عالی است
 • کارآیی طولانی دارد
 • مقاومت های کششی ، خمشی و فشاری زیادی دارد
 • چسبندگی آن به بتن و فولاد بسیار عالی است
 • نصب و کسب مقاومت سریع
 • مقاومت زیاد در برابر بارهای فعال و مواد شیمیایی
 • فاقد جمع شدگی و قابل اجرا بر روی سطوح در معرض رطوبت

 

امتیازات :

 • نیاز به پرایمر ندارد
 • دارای روانی عالی است
 • کارآیی طولانی دارد
 • مقاومت های کششی ، خمشی و فشاری زیادی دارد
 • چسبندگی آن به بتن و فولاد بسیار عالی است
 • نصب و کسب مقاومت سریع
 • مقاومت زیاد در برابر بارهای فعال و مواد شیمیایی
 • فاقد جمع شدگی و قابل اجرا بر روی سطوح در معرض رطوبت

 

 

بسته بندی :

DEZOFLOW 650 در بسته های 20 کیلوگرمی ( جز پودر 15.5 کیلوگرم + جز رزین 3 کیلوگرم + جز هاردنر 1.5 کیلوگرم ) عرضه می شود.

 

ویژگی ها :

زمان کارآیی : در دمای 25 درجه سانتیگراد به مدت 70 دقیقه و در دمای 40 درجه سانتیگراد به مدت 40 دقیقه .

مقاومت کششی : 7 روزه ، 25 مگاپاسکال

مقاومت فشاری : 7 روزه ،  40 مگاپاسکال / 28 روزه ، 85 مگاپاسکال براساس استانداردهای (ASTM C579 2007  / BS 6319  )

مقاومت خمشی : 7 روزه، 30 مگاپاسکال BS 6319 Part 3 1990) )

چگالی : 2000 کیلوگرم در مترمکعب

سخت شدن : در دمای 25 درجه سانتیگراد ، 7 روز و در دمای 40 درجه سانتیگراد ، 3 روز

توجه : اعداد ذکر شده فوق مربوط به تست در شرایط آزمایشگاهی این شرکت بوده و مصرف کننده می بایست  پیش از مصرف نسبت به تست و استخراج اعداد در شرایط پروژه و کارگاه و انطباق آن با مشخصات خواسته شده، اقدام نماید. مسئولیت عدم انطباق نتایج در کارگاه با دیتا شیت یا مشخصات خواسته شده توسط خریدار بر عهده مصرف کننده می باشد.

ترکیبات :

این محصول متشکل از رزین اپوکسی ، بیس فنول A ، سخت کننده مایع رقیق و سنگدانه های مخصوص می باشد که پس از اختلاط تشکیل یک ملات بسیار روان می دهد و به راحتی قابل استفاده می باشد.

پایداری شیمیایی :

پایداری DEZOFLOW 650  در برابر اکثر مواد شیمیایی خورنده زیر بسیار عالی است :

 • قلیایی های رقیق و غلیط
 • اکثر اسیدهای رقیق
 • روغن و مواد نفتی
 • آمونیاک
 • فرمالدئید
 • محلول های نمکی
 • روغن های معدنی ، چربی های گیاهی و ...

 

 

روش اجرا :

آماده سازی سطح :

همانند سایر اجراهای اپوکسی ، آماده سازی مناسب سطح تاثیر مستقیم در اجرا و دوام محصول دارد. سطوح بتنی بایستی سفت ، استوار ، تمیز و عاری از پوسته ، رنگ ، روغن ، گریس ، روغن قالب و مواد عمل آوری باشد. سطوح ناصاف ترجیح داده می شوند .سطوح فلزی بایستی آماده سازی ، عاری از زنگ زدگی ، جرم گرفتگی و یا زنگ باشد.

 

اختلاط :

هرگز اقدام به تقسیم مواد نکنید . همچنین مقدار رزین را تغییر ندهید . به کمک همزن دور کند آن را مخلوط نمایید. ابتدا فعال کننده را به رزین پایه اضافه کرده و آن را به هم بزنید . مطمئن شوید که تمامی مایع فعال کننده به رزین افزوده شده باشد.

قبل از افزودن سنگ دانه به مدت یک دقیقه آن را به هم بزنید . سپس به آرامی تمامی پودرها را به مخلوط اضافه کرده و آن را هم زده تا ملات روان و یکنواختی به دست آید . توجه نمایید که همزدن اضافه باعث ورود هوا به داخل ملات می شود.

قبل از افزودن سنگ دانه به مدت یک دقیقه آن را به هم بزنید . سپس به آرامی تمامی پودرها را به مخلوط اضافه کرده و آن را هم زده تا ملات روان و یکنواختی به دست آید . توجه نمایید که همزدن اضافه باعث ورود هوا به داخل ملات می شود.

 

ریختن :

 بلافاصله پس از اختلاط اقدام به ریختن در محل آماده شده نمایید و ملات را از طرفی بریزید که حداقل فاصله را طی کند. برای طی مسافت های بیشتر لازم است ملات را از ارتفاع بالاتری بریزید تا فشار لازم برای حرکت ملات فراهم گردد.

مطمئن شوید که محل ملات یا بتن ریزی به طور کامل مسدود نبوده و راهی برای خروج هوا وجود داشته باشد . ملات را به طور مداوم و فقط از یک سو بریزید.

قبل از باز کردن قالب مطمئن شوید که گیرش ملات کامل شده باشد  ( حداقل 6 ساعت ) و اگر ضخامت ملات یا بتن ریزی بیش از 80 میلیمتر باشد لازم است  در لایه های متعدد ریخته شود . لایه دوم به فاصله 6 ساعت از اتمام مرحله اول ریخته شود.

 

محافظت از ابزار کار :

وسایل کار را پس از اتمام کار با حلال شماره 2 شستشو دهید و در صورت وجود ملات سخت شده آن را با وسایل مکانیکی بتراشید .

 

انبار داری :

این محصول را به دور از تابش خورشید نگهداری و از افزایش دمای انبار جلوگیری کنید. محصول مورد نظر می بایست در بازه دمایی 25 تا 35 درجه سانتیگراد نگهداری شود. در مناطق گرمسیری نصب وسایل تهویه هوا ضروری است . در صورت رعایت شرایط فوق عمر مفید محصول تا یکسال می باشد .عدم رعایت روش صحیح انبارداری موجب فاسد شدن ، آسیب دیدن محصول و یا ظرف آن می شود . جهت اطلاع از روش انبارداری با بخش فنی شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایارن مشورت نمایید.

 

نکات ایمنی :

همانند تمامی محصولات شیمیایی دقت شود تا از تماس با چشمها ، دهان ، پوست و مواد غذایی پرهیز گردد . در صورت تماس با پوست و چشمها بلافاصله آن را تمیز نماید . اگر به طور اتفاقی بلعیده شد . اقدامات پزشکی انجام شود . در ظرف ها را پس از استفاده ببندید و برای اطلاع از انبار داری ویژه یا انهدام باقیمانده مواد به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه کیفیت :

تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد .

 

روش اجرای ترمیم ستون بتنی ( تعمیر ستون بتن )

روش اجرای ترمیم ستون بتنی ( تعمیر ستون بتن )

سازه های بتنی به لحاظ اجرایی و بهره برداری نیازمند تعمیر و نگهداری می باشند. ستون ها به لحاظ ماهیت بهره برداری و مشخصات و محدودیت های اجرایی مانند ابعاد کوچک ، ارتفاع زیاد و دسترسی کم و تراکم آرماتور ، به طور همومی مستعد آسیب های اجرایی مانند کرموشدگی و جداشدگی می باشند. در این متن به روش های انواع آسیب های ستون و سازه های بتنی پرداخته می شود. شما می توانید برای مشاوره ، دریافت دیتاشیت ، تهیه مواد و مصالح ترمیم بتن و نیز اجرای ترمیم سازه های بتنی با شماره تماس 44618462-44618379 تماس حاصل فرمایید.

ترمیم و تعمیر بتن چیست ؟

تعمير، جايگزيني يا اصلاح مصالح، اجزاء يا اعضاي خراب شده، آسيب ديده، يا معيوب يك سازه است. به عبارت ديگر، تعمير در واقع شيوه‌اي است كه به طولاني‌تر شدن عمر مفيد واقعي سازه و رسيدن به عمر مفيد طراحي آن كمك مي‌كند.

در واقع ما در ترمیم بتن می خواهیم شرایط را به نحوی فراهم سازیم تا سازه مشخصات خود را در دوره بهره برداری حفظ نماید.

 

انواع سازه های بتنی بنا به مشکلات بهره برداری ، شرایط محیطی و اشکلات ساخت نیازمند ترمیم و بازسازی می باشند. امروزه روش های استاندارد متنوعی برای ترمیم و بازسازی سازه های بتنی وجود دارد که هر یک دارای مزایا ، معایب و مجدودیت هایی می باشند. به کارگیری هر یک از این روش های ترمیم و بازسازی نیازمند شناخت دقیق پتانسیل هر یک از این روش های ، معایب آنها ، علت ایجاد عیب و تخریب ، ابعاد ، اکسپوز یا غیر اکسپوز بودن ، شرایط بهره برداری ، محدودیت های اقتصادی و زمانی ، محدودیت های اجرایی ، توقعات از عملیات می باشد.

انواع عیوب سازه های بتنی را می توان به عیوب و تخریب سازه های سازه ای و غیر سازه ای تقسیم بندی کرد. عیوب و تخریب های سازه ای به مشکلاتی اطلاق می شود که بر ظرفیت باربری سازه تاثیر داشته و باعث اختلال در باربری سازه می گردد. این تعمیرات و ترمیم ها باید به نحوی باشد که بتواند بخشی از بار وارده به خود و سازه را بدون مشکل تحمل نماید.

از جمله منشا و عوامل تخریب بتن می توان به این موارد اشاره کرد : خوردگی میلگردها ، سولفات شدن ، کربناتاسیون ، فرآیند ذوب و یخ ، تبلور نمک ، تماس اسیدی ، حوادث طبیعی مانند زلزله و آتش سوزی ، واکنش قلیایی سنگ دانه ها ، سایش و پدیده کاویتاسیون ، مشکلات اجرایی و عمل آوری و ...

در ترمیم بتن و تعمیرات غیر سازه ای ، عملیات انجامی باربر نبوده و صرفا به منظور زیباسازی ، جلوگیری از معضلات بهره برداری مانند نشت آب ، حفظ دوام دارای اهمیت می باشد.

از جمله انواع روش های تعمیرات و ترمیم سازه های بتنی می توان به : قالب بندی و بتن ریزی با بتن حاوی افزودنی های بتن ، بتن پیش آکنده ، بتن پاشی یا شاتکریت ، ترمیم دستی ، تزریق رزین اپوکسی و پلی یورتان ، بتن اصلاح شده با پلیمر و چسب اپوکسی یا لاتکس ، بتن های پلیمری و ... اشاره کرد.

از جمله عوامل موثر در انتخاب روش و مواد ترمیم می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

ابعاد منطقه تخریب شده ، اکسپوز یا غیر اکسپوز بودن ، محدودیت زمان اجرا ، محدودیت بهره برداری ، شرایط دمایی بهره برداری ، شرایط شیمیایی بهره برداری ، شرایط اقتصادی ، دوام مورد نظر ، اکیپ تخصصی در دسترسی ، تجهیزات در اختیار ، شرایط دمایی و فصلی ، مشخصات مکانیکی مورد نیاز اشاره کرد.

بنابراین برای گزینش روش و مواد ترمیمی سازه های بتنی پس ارزیابی آزمایشگاهی غیرمخرب سازه بتنی و کارشناسی شرایط محیطی و بهره برداری ، با توجه به موارد ذکر شده ، محدودیت ها و مزایا نسبت به انتخاب روش پاسخگو  و کاربردی اقدام می گردد.

از جمله عوامل کلیدی موثر در موفقیت  عملیات ترمیم و بازسازی می توان به استفاده از مصالح و روش استاندارد ، شناسایی درست علل تخریب و نوع آسیب ، استفاده از اکیپ تخصصی ، رعایت روش و شرایط اجرایی ، کیورینگ مناسب و کامل فرآیند ترمیم .

 

1-ترمیم سازه های بتنی ، ترمیم ستون های بتنی :

عمده مشکلات موجود در ستون های بتنی را می توان به دو نوع سازه ای و غیر سازه های تقسیم کرد.

مشکلات سازه ای ستون : ترک های با عرض و عمق زیاد بر اثر حوادث ، خوردگی و ... – شکستی بتن با ابعاد زیاد –درزهای اجرایی به علت قطع بتن – کپ موجود در اتصال بتن ستون به تیر یا دال و...

مشکلات غیر سازه ای ستون : کرمو بودن و تخلخل در بتن ، شکستگی کم عمق ، ترک های سطحی

 

روش های ترمیم ستون های بتنی :

 1. ترمیم ترک های ستون ها با استفاده از تزریق رزین اپوکسی
 2. ترمیم با استفاده از چسب اپوکسی و ملات پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر در شکستی و خوردگی ستون ها
 3. ترمیم با استفاده از چسب اپوکسی اتصال قدیم به جدید و ملات منبسط شونده در کپ های اتصال
 4. ترمیم سطحی و دوامی با استفاده از ملات ترمیم کننده پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر
 5. پوشش ترک های سطحی با پوشش های محافظتی الاستومری به منظور حفظ دوام
 6. استفاده از الیاف های CFRP به صورت ترکیبی با سایر روش ها با توجه به حجم آسیب
 7. ترمیم با استفاده از دوخت سازه به وسله تزریق رزین و کاشت میلگرد

 

 

2-ترمیم سازه های بتنی ، ترمیم دیوار های بتنی :

عمده مشکلات موجود در دیوار های بتنی را می توان به دو نوع سازه ای و غیر سازه های تقسیم کرد.

مشکلات سازه ای دیوارهای بتنی : ترک های با عرض و عمق زیاد بر اثر حوادثی چون زلزله و آتش سوزی ، خوردگی و ... – شکستی بتن با ابعاد زیاد –درزهای اجرایی به علت قطع بتن – کپ موجود در اتصال بتن دیوار به تیر یا دال و...

مشکلات غیر سازه ای دیوارهای بتنی : کرمو بودن و تخلخل در بتن ، شکستگی کم عمق ، ترک های سطحی

 

روش های ترمیم دیوار های بتنی :

 1. ترمیم ترک های ستون ها با استفاده از تزریق رزین اپوکسی
 2. ترمیم با استفاده از چسب اپوکسی و ملات پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر در شکستی و خوردگی دیوارها
 3. ترمیم با استفاده از چسب اپوکسی اتصال قدیم به جدید و ملات منبسط شونده در کپ های اتصال
 4. ترمیم سطحی و دوامی با استفاده از ملات ترمیم کننده پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر
 5. پوشش ترک های سطحی با پوشش های محافظتی الاستومری به منظور حفظ دوام
 6. استفاده از الیاف های CFRP به صورت ترکیبی با سایر روش ها با توجه به حجم آسیب
 7. ترمیم با استفاده از دوخت سازه به وسله تزریق رزین و کاشت میلگرد

 

 

3-ترمیم سازه های بتنی ، ترمیم  سقف ،تیر و پل های بتنی :

عمده مشکلات موجود در سقف ، تیر و پل های بتنی می توان به دو نوع سازه ای و غیر سازه های تقسیم کرد.

مشکلات سازه ای سقف ، تیر و پل های بتنی : وجود گرده ماهی ناشی از مشکلات اجرایی ، ترک های عریض و عمق زیاد ، خوردگی ، ضعف در اتصالات و نشیمن تیر به ستون ، تیرچه به تیر و ... ، شکستی بتن به علت ضربه ، زلزله یا خوردگی

مشکلات غیر سازه ای سقف ، تیر و پل های بتنی : ناصاف بودن و لبه داشتن قالب در بتن های اکسپوز ، کرمو بودن و تخلخل در بتن ، شکستگی کم عمق ، ترک های سطحی ،

 

روش های ترمیم  سقف ،تیر و پل های بتنی :

 1. ترمیم ترک های سقف ، تیر و پل ها با استفاده از تزریق رزین اپوکسی
 2. استفاده از بتن های پلیمری برای ترمیم سطح روی پل ها و عرشه عبور با تردد زود هنگام
 3. ساب زدن سطح بتن در سطوح ناصاف و نما
 4. ترمیم با استفاده از چسب اپوکسی و ملات پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر در شکستی و خوردگی تیر ، پل و سقف ها
 5. ترمیم با استفاده از چسب اپوکسی اتصال قدیم به جدید و ملات منبسط شونده در کپ های اتصال
 6. ترمیم سطحی و دوامی با استفاده از ملات ترمیم کننده پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر
 7. پوشش ترک های سطحی با پوشش های محافظتی الاستومری به منظور حفظ دوام
 8. استفاده از الیاف های CFRP به صورت ترکیبی با سایر روش ها با توجه به حجم آسیب
 9. دوخت ترک با استفاده از تزریق رزین و میلگرد

 

 

4-ترمیم سازه های بتنی ، ترمیم فونداسیون های رادیه ( گسترده ) و نواری  بتنی :

عمده مشکلات موجود فونداسیون های رادیه ( گسترده ) و نواری  بتنی را می توان به دو نوع سازه ای و غیر سازه های تقسیم کرد.

مشکلات سازه ای سقف ، تیر و پل های بتنی :  انواع ترکها ، خوردگی و شکستی بتن

مشکلات غیر سازه ای سقف ، تیر و پل های بتنی : کرمو شدگی و تخلخل ، ترک های سطحی که می توانند برای دوام فونداسیون با توجه به مدفون بودن و تماس با آب و خاک زیاد بار باشد

 

روش های ترمیم  فونداسیون های رادیه ( گسترده ) و نواری  بتنی :

 1. ترمیم ترک های فونداسیون و پی با استفاده از تزریق رزین اپوکسی
 2. ترمیم با استفاده از چسب اپوکسی و ملات پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر در شکستی و خوردگی میلگرد فونداسیون
 3. ترمیم سطحی و دوامی با استفاده از ملات ترمیم کننده پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر
 4. پوشش ترک های سطحی با پوشش های محافظتی الاستومری به منظور حفظ دوام
 5. دوخت ترک با استفاده از تزریق رزین و میلگرد

 

 

5-ترمیم سازه های بتنی ، ترمیم کف سازی بتنی و بتن کف کارخانجات ، سوله ها و انبارها بتنی :

عمده مشکلات موجود در کف سازی بتنی و بتن کف کارخانجات ، سوله ها و انبارها بتنی می توان به دو نوع سازه ای و غیر سازه های تقسیم کرد.

مشکلات سازه ای کف سازی بتنی و بتن کف کارخانجات ، سوله ها و انبارها بتنی : وجود ترک ها و خوردگی

مشکلات غیر سازه ای کف سازی بتنی و بتن کف کارخانجات ، سوله ها و انبارها بتنی : ناصافی و متخلخل بودن سطح بتن ، عدم تراز سطح بتن  ، سایش و از آسیب سطحی ، شکستی لبه درزها ، شستگی ناشی از ریزش اسید

 

روش های ترمیم  کف سازی بتنی و بتن کف کارخانجات ، سوله ها و انبارها ی بتنی :

 1. ترمیم ترک های کف سازی بتنی و بتن کف کارخانجات ، سوله ها و انبارها بتنی با استفاده از تزریق رزین اپوکسی
 2. استفاده از بتن پلیمری در ترمیم شکستی بتن ها
 3. استفاده از ملات خود تراز شونده برای لول کردن سطح
 4. استفاده از کف پوش های صنعتی برای جلوگیری و ترمیم سایش
 5. اجرای پوشش های آب بند به منظور جلوگیری از خوردگی و نخریب سطحی
 6. استفاده از پوشش های با ملات شیمیایی بالا

 

بی شک ترمیم و بازسازی سازه های بتنی امروزه امری بسیار تخصصی است که با توجه به اهمیت سازه ها از منظر دوام و شرایط اقتصادی نیازمند به کارگیری کارشناسان و تیم های تخصصی برای ترمیم و نگهداری می باشند.

 

 

الف : مراحل اجرای ترمیم ترک ها به روش تزریق رزین اپوکسی :

 • پاکسازی درون ترک با استفاده از فشار هوا و یا آب
 • خشک کردن درون ترک در صورت شستشو با آب
 • سوراخ کاری محل نصب پکر ها با فواصل معین و عمق لازم به وسط ترک به صورت مورب با زاویه 45 درجه
 • بتونه کاری سطح ترک برای جلوگیری از فرار رزین تحت تزریق
 • آماده سازی رزین و تزریق آن به درون ترک از پایین به بالا
 • خارج کردن پکر ، تمیزکاری سطح بتن

 

ب : مراحل اجرای ترمیم بتن های کرمو و سطحی :

 • حذف بتن های ضعیف
 • مربوط کردن سطح کار
 • اختلاط ملات ترمیم ریز دانه اصلاح شده با پلیمر ( یا ملات ترمیمی اپوکسی ) و اجرای آن بر روی سطح
 • کیورینگ سطح تا سه روز برای ملات های پایه سیمانی
 • در صورتی که بتن اکسپوز باشد ساب سطح بتنی
 • توجه : در صورتیکه بتن اکسپوز و نما باشد باید از ملات با حداکثر مطابقت رنگ برای ترمیم استفاده نمود.

 

ج : مراحل اجرای بتن طبله شده ، شکسته با تخریب حجیم و عمق زیاد ( بیش از پنج میلیمتر ) :

 • تخریب بتن های ضعیف تا عمق حصول بتن سالم ، با پلان هندسی ، عمق یکنواخت و زوایای قائم
 • زنگ زادیی و تقویت میلگرد ها در صورت خوردگی
 • اعمال لایه پیوند زا از چسب لاتکس یا چسب اپوکسی بسته به سازه ای بودن یا غیر سازه ای بودن
 • اجرای هر یک از ملات ترمیم کننده بسته به شرایط بهره برداری ، محدودیت مقاومتی و زمانی و شرایط اجرا
 • کیورینگ و عمل آوری بسته به نوع ملات اجرا شده

 

شما می توانید برای مشاوره و اخذ اطلاعات تکمیلی از زمینه تعمیرات ، بازسازی ، مقاوم سازی ، ترمیم و آب بندی سازه های بتنی ، استخر ها ، تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، دیوارها ، سازه های صنعتی ، فونداسیون تجهیزات و ... با بخش فنی و مهندسی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379-021   و 09120916271 ) تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

ژل میکروسیلیکا را از کجا تهیه کنیم؟( ژل میکروسیلیکا از کجا بخرم )

ژل میکروسیلیکا را از کجا تهیه کنیم؟( ژل میکروسیلیکا از کجا بخرم )

Silica gel چیست ؟ پودر میکروسیلیس یا پوزولان میکروسیلیس یکی از افزودنی های معدنی بتن می باشد. میکروسیلیس با توجه به مزایای منحصربه فرد و نیز در دسترس بودن در ایران ، امروزه در بسیاری از بتن ریزی ها به خصوص در سواحل جنوبی و بتنهای با احتمال خوردگی محیطی ، استفاده ای رایج دارد. در این متن سعی می گرد به مطالبی از جمله عوارض میکروسیلیس ، خواص پودر میکروسیلیس ، مشصخات فنی میکروسیلیس ، msds میکروسیلیس ، ملات میکروسیلیس ، میزان مصرف ژل میکروسیلیس در بتن ، قیمت میکروسیلیس و ... پرداخته شود.

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( رایحه بتن سبز ) یکی از شرکتهای تخصصی و معتبر در زمینه تولید افزودنی های بتن و انواع ژل میکروسیلیس ( پاور ژل میکروسیلیس و ژل میکروسیلیس الیافدار ) می باشد. ژل میکروسیلیس محصولی متشکل از پودر میکروسیلیکا ، فوق روان کننده بتن ، الیاف بتن ، دیرگیر کننده ، آب و سایر مواد مورد نیاز می باشد. شما می توانید برای مشاوره و تهیه انواع افزودنی های بتن از جمله انواع ژل میکروسیلیس ، دریافت مشخصات فنی و کاتالوگ ژل میکروسیلیس با بخش بازرگانی مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379-09120916271 ) تماس حاصل فرمایید.

 

DEZOMIX  M- 4500

افزودنی سوپر ژل میکروسیلیکا

( ارتقاء دهنده خصوصیات بتن براساس کنترل بر روی بتن ساخته شده استانداردهای ASTM  C1202 AND  BS EN 12390-8، BS 1881-122 )

 

شرح :

Dezomix M-4500  علاوه براستفاده در ساخت بتن های با مقاومت بالا ، آب بند ، نفوذ پذیری کم ، دوام بالا و ملات های ویژه  ، در بتنهایی که کاهش ترکهای پلاستیک ، ارتقاء نسبی مقاومتهای کششی و خمشی بتن مد نظر می باشد کاربرد دارد . همچنین در شرایطی که بتن در معرض ضربه و بارهای متناوب دینامیکی است استفاده از Dezomix M-4500 توصیه می شود .

 

 

کاربردها :

سازه های ساحلی

سازه های نگهدارنده آب

روسازی های بتنی

بتن های پر مقاومت

سازه های در معرض بارهای دینامیکی ، ضربه و خستگی

مقاطع نازک بتنی

سازه های بتنی در معرض سیکل های شدید ذوب و انجماد

بتن های نظامی و پدافندی

 

 

مزایا :

کاربرد آسان و مرتفع سازی مشکلات ناشی از استفاده مستقیم از پودر میکروسیلیس

کاهش هزینه حمل در مقایسه با میکروسیلیس

افزایش مقاومت فشاری

کاهش نسبت آب به سیمان

کاهش نفوذ پذیری

افزایش دوام ناشی از افزایش مقاومت الکتریکی و در نتیجه افزایش مقاومت در برابر خوردگی

افزایش دوام ناشی از کاهش نفوذ پذیری

 

 

میزان مصرف :

میزان  دقیق مصرف  Dezomix M-4500 می بایست از طریق آزمایشهای کارگاهی مشخص گردد لذا به عنوان راهنمایی  توصیه می شود به میزان 3 تا 5  درصد وزن سیمان مصرفی به بتن افزوده گردد . این مقدار را می توان در هنگام ساخت بتن و یا پس از ساخت به بتن اضافه نمود.

در صورت اضافه نمودن Dezomix M-4500 در تراک میکسر باید از اختلاط آن در بتن اطمینان حاصل نمود. بدن منظور می بایست پس از افزودن  Dezomix M-4500  بین 3 تا 5 دقیقه زمان نیاز می باشد .

عوارض مصرف خارج از محدوده :

مصرف کمتر از 1 درصد Dezomix M-4500 باعث عدم ظهور کیفیت و عملکرد مناسب  ، افت اسلامپ سریع ، کاهش قدرت میزان جذب آهک آزاد و پایین آمدن نسبی کلیه خواص برای بتن می گردد .

مصرف بیش از 3  درصد وزن سیمان مصرفی از Dezomix M-4500 در بتن توصیه نمی شود وصرفا با انجام آزمایشات کارگاهی  امکان پذیر خواهد بود . 

 

 

مشخصات ظاهری :

حالت : در وضعیت سکون ژله ای و پس از تکان دادن مایع

رنگ : خاکستری

وزن مخصوص : 1.35

میزان کلراید : فاقد کلر و یا بسیار کمتر از حد مجاز استاندارد

 نیترات : ندارد

نقطه انجماد : صفر درجه سانتیگراد

نقطه اشتعال : ندارد

 

سازگاری :

این محصول با هیچ ماده دیگری نباید مخلوط شود مگر توسط متخصصین شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران تایید شده باشد .   

 

 

انبارداری :

Dezomix M-4500  بایستی در ظروف اصلی خود و در دمای بیش از 5+ درجه سانتیگراد نگهداری شود . در صورت یخ زدن می توانید آن را به آرامی گرم نموده و هم بزنید تا دوباره بازیافت شود.عدم  رعایت شرایط انبار داری مناسب ممکن است باعث آسیب دیدن محصول و یا ظرف آن گردد . برای کسب اطلاع بیشتر از روش انبارداری مناسب با بخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن تماس حاصل نمایید.

 

نکات ایمنی :

Dezomix M-4500   محتوی هیچ ماده خطرناکی نمی باشد . برای آگاهی بیشتر به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه فنی :

تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن  ایران عرضه می گردد مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد.

 

 

 

میکروسیلیس چیست ؟

پودر میکروسیلیس یکی از افزودنی های معدنی بتن به حساب می آید . میکروسیلیس یا میکروسیلیکا  یک محصول جانبی از فرآیند تولید شیشه می باشد. میکروسیلیس به علت خواص منحصر به فرد خود امروزه جایگاه بزرگی در ساخت بتن بدست آورده است. استفاده از پودر میکروسیلیس به ویژه در مناطق ساحلی و یا مناطقی که بتن نیازمند محافظت ویژه ای در برابر فرآیند خوردگی می باشد رو به گسترش می باشد. از جمله خواص استفاده از میکروسیلیس در بتن می توان به افزایش مقاومت فشاری  بتن ، افزایش مقاومت سایشی بتن  ، کاهش نفوذ پذیری ، کاهش واکنش قلیایی و سولفاته شدن ، کاهش اثر فرآیند ذوب و یخ و ... اشاره کرد. میکروسیلیس  در حال حاضر به سه صورت پودر میرکوسیلیس ، دوغاب میکروسیلیس و ژل میکروسیلیس مورد استفاده قرار می گیرد.

مقدار مصرف بهینه پودر میکروسیلیس در بتن بین پنج تا ده درصد وزن سیمان مصرفی می باشد. در استفاده از پودر میکروسیلیس باید توجه ویژه ای جهت رعایت مسائل ایمنی به خصوص استفاده از ماسک تنفسی استاندارد به کار گمارد.

 

 

شرح : استفاده از میکروسیلیس در بتن ریزی های مجاور سواحل دریاها به طور جدیدی مورد توجه مهندسین ساختمان قرار گرفته است . به دلیل خصوصیات بارز پوزولانی میکروسیلیس ، استفاده از آن جهت بهبود خواص مکانیکی و افزایش دوام بتن در کشورهای پیشرفته رو به افزایش است . میکروسیلیس یک محصول فرعی از کوره های قوس الکتریکی در جریان تولید آلیاژهای فروسیلیس می باشد . این ماده با داشتن بیش از 90 درصد سیلیس با حالت غیر کریستالی و به شکل ذرات بی نهایت ریز با قطر متورسط 0.1 متوسط میکرون شدیدا پوزولانی است و برای استفاده به عنوان یک ماده سیمانی در بتن بسیار مناسب است و با استاندارد ASTM C1240  مطابقت دارد .

مزایای مصرف : افزودن میکروسیلیس به مخلوط بتن باعث می گردد Sio2 فعال آن با محلول هیدروکسیدکلسیم Ca(OH)2  آزاد موجود در منافذ موئین بتن ترکسیب گردد و کریستال سیلیکات کلسیم نامحلول تولید نماید و در نهایت باعث تراکم ساختار خمیر سیمان و کاهش نفوذپذیری و افزایش مقاومت فشاری ، الکتریکی، خمشی و کششی بتن ، افزایش مقاومت بتن در برابر فرسایش ، کاهش مقابل توجه نفوذپذیری ، جلوگیری از نفوذ یون کلر ، سولفات ها و سایر مواد شیمیایی مخرب به داخل بتن گردد .

موارد مصرف :

 • اجرای بتن در سواحل دریا ، اسکله ها و پلها
 • ساخت بتن های با مقاومت بالا
 • یاخت بتن سدها ، کانالها ، تونلها ، مخازن و منبع آب
 • کف سازی و نماسازی
 • ساخت بتنهای در معرض خوردگی

 

میزان مصرف : میکروسیلیس را می توان به نسبت 5 تا 10 درصد وزن سیمان به بتن افزود ( با توجه به اینکه باعث افزایش مقاومت بتن می گردد جایگزین همان مقدار سیمان گردد ) با توجه به اینکه میکروسیلیس خاصیت کاهندگی آب دارد حتما می بایست به همراه یکی از فوق روان کننده ها استفاده گردد . در غیر این صورت باعث ترک خوردن بتن و کاهش کارائی و عدم تراکم بتن گردد .

.طریقه مصرف : به میزان لازم در زمان ساخت بتن با اجزای خشک مخلوط کرده و سپس آب و فوق روان ساز به آن افزوده شود .

 

مشخصات فنی :

حالت فیزیکی : پودر پوزولان

رنگ : خاکستری روشن

وزن مخصوص : 250 گرم در سانتیمترمکعب

شکل ذرات : کروی و غیرکریستاله ( آمورف )

 

انبار داری : میکروسیلیس  را  به دور از سرما ، گرما و روطبت به مدت یکسال می توان نگهداری کرد. عدم توجه به روش انبارداری مناسب باعث آسیب دیدن محصول و یا کیسه آن می شود.

بسته بندی : در کیسه های 25 و 40 کیلوگرمی و یا به صورت جامبوبک 1 تنی

آنالیز :

0.08  درصد

H2O

0.5 درصد

Sic

0.3 درصد

C

96.4 درصد

Sio2

0.87 درصد

Fe2O3

1.32 درصد

Al2O3

0.49 درصد

CaO

0.97 درصد

MgO

0.31 درصد

Na2O

1.01 درصد

K2O

0.16 درصد

P2O5

0.10 درصد

SO3

0.04 درصد

CL

 

 

نکات ایمنی : همانند تمامی محصولات شیمیایی دقت شود تا از تماس با چشمها ، دهان ، پوست و مواد غذایی پرهیز گردد .در صورت تماس با پوست و چشمها  بلافاصله آن را به مدت 15 دقیقه با آب شستشو داده و به پزشک مراجعه نمایدد. اگر به طور اتفاقی بلعیده شد ، می بایست اقدامات پزشکی انجام شود . در ظرف ها را پس از استفاده ببندید و برای اطلاع از انبار داری ویژه یا انهدام باقیمانده مواد به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه کیفیت : تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد

 

 

 

 

ژل میکروسیلیس الیاف دار

شرح :

Dezomix 4500  علاوه براستفاده در ساخت بتن های با مقاومت بالا ، آب بند ، نفوذ پذیری کم ، دوام بالا و ملات های ویژه  ، در بتنهایی که کاهش ترکهای پلاستیک ، ارتقاء نسبی مقاومتهای کششی و خمشی بتن مد نظر می باشد کاربرد دارد . همچنین در شرایطی که بتن در معرض ضربه و بارهای متناوب دینامیکی است استفاده از Dezomix 4500 توصیه می شود .

کاربردها :

 • سازه های ساحلی
 • سازه های نگهدارنده آب
 • روسازی های بتنی
 • بتن های پر مقاومت
 • سازه های در معرض بارهای دینامیکی ، ضربه و خستگی
 • مقاطع نازک بتنی
 • سازه های بتنی در معرض سیکل های شدید ذوب و انجماد
 • بتن های نظامی و پدافندی

 

مزایا :

 • کاربرد آسان و مرتفع سازی مشکلات ناشی از استفاده مستقیم از پودر میکروسیلیس
 • کاهش هزینه حمل در مقایسه با میکروسیلیس
 • افزایش مقاومت فشاری
 • کاهش نسبت آب به سیمان
 • کاهش نفوذ پذیری
 • افزایش دوام ناشی از افزایش مقاومت الکتریکی و در نتیجه افزایش مقاومت در برابر خوردگی
 • افزایش دوام ناشی از کاهش نفوذ پذیری

 

میزان مصرف : میزان  دقیق مصرف  Dezomix 4500 می بایست از طریق آزمایشهای کارگاهی مشخص گردد لذا به عنوان راهنمایی  توصیه می شود به میزان 5 تا 10 درصد وزن سیمان مصرفی به بتن افزوده گردد . این مقدار را می توان در هنگام ساخت بتن و یا پس از ساخت به بتن اضافه نمود.  در صورت اضافه نمودن Dezomix 4500 در تراک میکسر باید از اختلاط آن در بتن اطمینان حاصل نمود. بدن منظور می بایست پس از افزودن  Dezomix 4500  بین 3 تا 5 دقیقه زمان نیاز می باشد .

 

عوارض مصرف خارج از محدوده : مصرف کمتر از 5 درصد Dezomix 4500 باعث عدم ظهور کیفیت و عملکرد مناسب  ، افت اسلامپ سریع ، کاهش قدرت میزان جذب آهک آزاد و پایین آمدن نسبی کلیه خواص برای بتن می گردد .  مصرف بیش از 10 درصد وزن سیمان مصرفی از Dezomix 4500 در بتن توصیه نمی شود وصرفا با انجام آزمایشات کارگاهی  امکان پذیر خواهد بود .  

 

 

مشخصات ظاهری :

حالت : در وضعیت سکون ژله ای و پس از تکان دادن مایع

رنگ : خاکستری

وزن مخصوص : 1.35

میزان کلراید : فاقد کلر و یا بسیار کمتر از حد مجاز استاندارد

نیترات : ندارد

نقطه انجماد : صفر درجه سانتیگراد

نقطه اشتعال : ندارد

 

سازگاری : این محصول با هیچ ماده دیگری نباید مخلوط شود مگر توسط متخصصین شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن تایید شده باشد .   

 

 

انبارداری :

Dezomix 4500  بایستی در ظروف اصلی خود و در دمای بیش از 5+ درجه سانتیگراد نگهداری شود . در صورت یخ زدن می توانید آن را به آرامی گرم نموده و هم بزنید تا دوباره بازیافت شود.عدم  رعایت شرایط انبار داری مناسب ممکن است باعث آسیب دیدن محصول و یا ظرف آن گردد . برای کسب اطلاع بیشتر از روش انبارداری مناسب با بخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن تماس حاصل نمایید.

 

نکات ایمنی :

Dezomix 4500   محتوی هیچ ماده خطرناکی نمی باشد . برای آگاهی بیشتر به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه فنی : تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن عرضه می گردد مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد.

 

 

كاربرد دوغاب ميكروسيليس در صنعت بتن

 

امروزه استفاده از مواد جايگزين سيمان كه خاصيت پوزولاني دارند در صنعت بتن، رشد روز افزوني دارد. در كشور ما، ميكروسيليس بيشترين مصرف را در بين ساير مواد پوزولاني دارد. ميكروسيليس محصول ثانويه كارخانه هاي فرو سيليس است كه در حالت اوليه به صورت پودري نرم و سبك است به طوري كه حمل و نقل آن را مشكل مي كند و همچنين در حين اختلاط با ساير اجزاي بتن به خوبي پخش نمي شود و ممكن است باعث كاهش دوام بتن شود. دوغاب ميكروسيليس به عنوان محصولي جديد مي تواند جايگزين مناسبي براي پودر ميكروسيليس باشد به طوري كه حمل و نقل آنرا راحت تر و كم هزينه تر كرده همچنين ميكروسيليس دوغابي به خوبي در بتن پخش مي شود. در اين مقاله موارد ذكر شده بيشتر توضيح داده شده است و نهايتا نتايج آزمايش مقاومت فشاري انجام شده بر روي نمونه هاي حاوي پودر ميكروسيليس و نمونه بدون ميكروسيليس و نمونه حاوي دوغابميكروسيليس ارايه شده است. نتايج حاكي از بازدهي بيشتر دوغاب ميكروسيليس نسبت به پودر ميكروسيليس مي باشد.

 

 

پودر ميكروسيليس يك ماده پوزولاني قوي مي باشد كه جهت بهبود خواص مكانيكي و افزايش دوام بتن به كار مي رود. اين ماده

محصول جانبي صنعت فروسيليس است كه از روي فيلتر هواي خروجي از كوره هاي قوس الكتريكي در صنايع فروسيليس بدست 110 تن پودر ميكروسيليس در دنيا به مصرف مي رسد كه بر اين اساس برآورد مي شود سالانه 6 ميليون متر / مي آيد. سالانه 000مكعب بتن حاوي ميكروسيليس در دنيا به مصرف برسد. در دهه پنجاه ميلادي اولين آزمايش ها بر روي تاثيرات ميكروسيليس بر

روي بتن در نروژ به انجام رسيد. در دهه 80 ميلادي استفاده آن در بتن شكل اقتصادي به خود گرفت.

-2 خواص فيزيكي و ساختار شيميايي ميكروسيليس

پودر ميكروسيليس به رنگ خاكستري روشن تا تيره عرضه مي شود. رنگ مشاهده شده به دليل حضور اكسيد آهن و كربن در ساختار ميكروسيليس مي باشد. هرچه ميكروسيليس تيره تر باشد مقدار كربن بيشتري دارد. ذرات ميكروسيليس داراي سطح kg/mمخصوص تقريبي 20/000 مي باشد. ذرات منفرد ميكروسيليس تقريبا" صد برابر ريزتر از ذارات سيمان مي باشند. پودر 0 ميكرون بوده كه /1-0/ ميكروسيليس ذرات بسيار ريز با ساختار غير كريستالي و آمورف است كه اندازه ذرات آن در حدود 2 بخشي از آن ذرات به هم جوش خورده و تشكيل كلوخه مي كند. مقايسه ابعاد ذرات سيمان و ميكروسيليس در شكل 1 آمده است. درجه كلوخه شدن ذرات بستگي به فرآيند توليد و دماي كوره دارد. اين ذرات به دليل سطح موثر بالا داراي جاذبه زيادي بوده و تمايل به كلوخه شدن دارند. يك آزمون مهم در خصوص توزيع ذرات ميكروسيليس، ميزان باقيمانده ميكروسيليس روي الك 45 ميكرون مي باشد.

شكل 1.سيمان پرتلند (سمت چپ) و ذرات ميكروسيليس (سمت راست) با بزرگي تصوير يكسان. ميله سفيد طولاني تر در عكس تخمين مي زند كه با جايگزيني 15 درصد سيمان توسط ACI 234R . مربوط به ميكروسيليس 1 ميكرومتر مي باشد

2 ذره ميكروسيليس به ازاي هر ذره سيمان وجود خواهد داشت. /000/ ميكروسيليس تقريبا000 3مي باشد كه خود نشانگر سبك بودن / 2 مي باشد در حاليكه وزن مخصوص سيمان 1 / وزن مخصوص ميكروسيليس حدودا" 2 پودر ميكروسيليس است. بعضا مشاهده مي شود برخي افراد سودجو سيليس ميكرونيزه را به جاي دوده سيليسي به فروش مي رسانند كه هيچ خاصيت پوزولاني ندارد. راه تشخيص آن وزن بسيار سنگين تر آن نسبت به وزن دوده سيليسي در حجم مساوي

مي باشد. 6مي باشد. مقادير جزئي عنصر سيليسيم در پودر ميكروسيليس مي - سوسپانسيون % 20 ميكروسيليس در آب در حدود 7 pH تواند در واكنش هيدراتاسيون، توليد هيدروژن كرده و در استحكام بتن تاثير بگذارد. مطالعات زيادي بر روي تغييرات خواص بتن نسبت به تغييرات ساختار شيميايي و فيزيكي ميكروسيليس صورت نگرفته است. در SiO ميكروسيليس را در بتن واكنش پذيرتر مي كند. اغلب استانداردهاي مهم حداقل ميزان % 85 را براي 2 ، SiO درصد بالاتر 2 به معناي كمتر بودن ناخالصي ها در ميكروسيليس است. چنانچه ميزان كربن SiO ميكروسيليس اعلان كرده اند. بيشتر بودن 2 ميكروسيليس زياد باشد، براي تامين هواي مورد نياز در بتن حاوي اين ميكروسيليس افزودني هوازا به كار مي رود. هيچ گزارشي از ارتباط بين كيفيت بتن و نرمي ميكروسيليس مشاهده نشده است. ميكروسيليس نرم تر واكنش پذيرتر بوده و به علت نرمي بالا نياز به آب بيشتري دارد و با نرم شدن ميكروسيليس نياز به فوق روان كننده بيشتر مي شود.

-3 اثرات ميكروسيليس بر بتن تازه و بتن سخت شده

-1-3 بتن تازه

-1-1-3 افزايش چسبندگي

بتن تازه حاوي ميكروسيليس نسبت به بتن معمولي بدون ميكروسيليس، چسبندگي بيشتري داشته و با افزايش ميكروسيليس اين چسبندگي افزايش مي يابد. نتايج تحقيقات حاكي از اين است كه بتن حاوي ميكروسيليس بايد داراي اسلامپ اوليه به اندازه50 - ميليمتر بيشتر از بتن فاقد ميكروسيليس باشد تا همان كارپذيري را داشته باشد. منظور از افزايش چسبندگي سه مورد است: 1 چسبندگي خمير سيمان به سنگدانه 2-چسبندگي خمير سيمان به ميلگرد 3-چسبندگي بتن قديم به بتن جديد.

-2-1-3 كاهش آب انداختگي

به دليل كاهش سطح مخصوص زياد ميكروسيليس و مقدار كم آب موجود در بتن هاي حاوي ميكروسيليس، آب انداختگي در اين گونه بتن ها مقدار كم و جزئي دارد. با افزايش ميزان ميكروسيليس، آب انداختگي به صفر مي رسد. در اثر نشست سنگدانه آب كه سبكتر است به سمت سطح كشيده مي شود. بخشي از آب در زير سنگدانه ها و يا زير ميرگرد محبوس شده و بخشي از آن به سطح مي رسد. اين جابجايي آب از طريق كانال هاي مويينه صورت مي گيرد. وقتي آب تبخير مي شود اين مجاري مويينه تبديل به راهي مناسب براي نفوذ مواد مخرب از خارج به داخل بتن مي شود. بنابراين كاهش آب انداختگي و در نتيجه كاهش اين كانال ها باعث بهبود دوام بتن مي گردد. از طرف ديگر، ، با كاهش آب انداختگي خطر ترك خوردن بتن در اثر جمع شدگي پلاستيك 1 افزايش مي يابد كه خود اين ترك ها در صورت كنترل نشدن، راهي براي نفوذ مواد مخرب به داخل بتن مي شوند. لذا بايد بتن هاي حاوي ميكروسيليس را پس از اجرا به دقت عمل آوري كرد. تغييرات دماي هوا، وجود باد در محيط، دماي بالاي بتن و رطوبت كم محيط، عوامل مهم در اين نوع تركها مي باشند. گوني كشي مرطوب و پوشاندن بتن با فيلم هاي پلاستيكي بهترين روش عمل آوري اين نوع بتن ها مي باشند كه بين 3 تا 7 روز بايد انجام گيرد.

-2-3 بتن سخت شده

-1-2-3 بهبود خواص مكانيكي

-1-1-2-3 افزايش واكنش هيدراسيون

پودر ميكروسيليس يك ماده پوزولاني با واكنش پذيري بالاست، اين ماده با آهك آزاد شده در اثر هيدراتاسيون سيمان واكنش داده و توليد كلسيم سيليكات هيدرات مي كند كه محصول اصلي هيدراتاسيون مي باشد. جايگزيني % 10 ميكروسيليس با سيمان، مقدار آهك آزاد بتن را نسبت به بتن شاهد پس از 28 روز تا نصف كاهش مي دهد و تبديل به محصولات ثانويه هيدراسيون مي نمايد.

-2-1-2-3 بهبود لايه مرزي 2

ضعيف ترين بخش بتن، لايه مرزي روي سنگدانه ها مي باشد كه ضخامت حدود 50 ميكرون دارد. اين لايه به اين علت كه تراكم ذرات جامد به خوبي انجام نمي شود و از طرفي اّب انداختگي بتن در اين لايه زياد اتفاق مي افتد، غلظت u1576 بالايي از كلسيم هيدروكسيد خواهد داشت. ميكروسيليس به خاطر ساختار نرمي كه دارد در اين لايه نفوذ كرده و علاوه بر واكنش پوزولاني كه منجر به كاهش غلظت كلسيم هيدروكسيد مي شود، تراكم اين لايه را بالا مي برد.

-2-2-3 بهبود دوام

-1-2-2-3 كاهش نفوذ پذيري

همان طور كه در شكل 1 توضيح داده شد، ساختار ميكروسيليس بقدري ريز مي باشد كه اگر % 10 سيمان را با آن جايگزين كنيم به ازاي هر ذره سيمان بيش از يك ميليون ذره ميكروسيليس وجود خواهد داشت. ذرات ميكروسيليس در بتن سخت شده، فضاهاي خالي ايجاد شده در اطراف ذرات سيمان را پر مي كند و بنابر اين نفوذ پذيري كاهش مي يابد. همچنين افزايش واكنش هيدراسيون و بهبود لايه مرزي نيز باعث كاهش نفوذ پذيري مي گردد. كاهش نفوذ پذيري در بتن هاي حاوي ميكروسيليس در مقابل موادي مانند يون كلر، باعث شده است كه معمولا" عرشه پل ها، سازه هاي پاركينگ و سازه هاي دريايي به وسيله ميكروسيليس مقاوم گردند. جايگزيني % 5 ميكروسيليس با سيمان نسبت به 0 در مقابله با نفوذ يون كلر موثرتر عمل مي كند. ،/ 0 به 4 / بتن از 5 w/c كاهش

-2-2-2-3 افزايش مقاومت سايشي

مقاومت بتن ميكروسيليسي در برابر خوردگي سايشي به علت تراكم بيشتر بتن و افزايش استحكام لايه مرزي سنگدانه و توليد خمير سيمان بيشتر مي باشد.

1 Plastic shrinkage

2 Transition zone

-3-2-2-3 افزايش مقاومت در برابر واكنش سيليكاتي قليايي 3

مقاومت بتن ميكروسيليس در برابر انبساط ناشي از واكنش سليكاتي قليايي، به شرطي كه پخش شوندگي ميكروسيليس به خوبي اتفاق بيافتد، افزايش خوبي دارد. چنانچه ذرات ميكروسيليس به خوبي پخش نشوند نتيجه معكوس داشته و خود آنها باعث واكنش سيليكاتي قليايي مي شوند. جايگزيني % 10 سيمان با ميكروسيليس، مقدار قلياي بتن را تا 3 برابر كاهش مي دهد كه همين عامل، باعث بهبود اين خاصيت مي شود. تركيب ميكروسيليس با ديگر پوزولانها مقاومت در برابر انبساط قليايي را بهتر مي كند.

-4-2-2-3 افزايش مقاومت در برابر حمله يون سولفات

بتن ميكروسيليس مقاومت بسيار خوبي در برابر حمله يون سولفات دارد و اين مقاومت با افزايش درصد ميكروسيليس بالا مي رود.

-5-2-2-3 افزايش مقاومت الكتريكي

مقاومت الكتريكي بتن ميكروسيليسي نسبت به بتن معمولي بيشتر مي باشد و همين عامل باعث كاهش واكنش خوردگي ميلگردها در بتن مي شود.

-4 شكل هاي مصرفي ميكروسيليس

ميكروسيليس عمدتاً به سه شكل پودر خشك، ژل و دوغاب به صورت تجاري در دسترس مي باشد. همه شكل هاي ميكروسيليس داراي نقاط ضعف و قوت مي باشند u1603 كه بر روي كيفيت بتن ، حمل و نقل مواد، و راندمان و سرعت اجراي كار تاثير مي گذارند.

-1-4 پودر خشك: اين شكل ميكروسيليس ساختار پودر نرم دارد اين شكل ميكروسيليس به صورت فله و كيسه بسته بندي و عرضه مي شوند. نرمي بسيار زياد ميكروسيليس باعث ايجاد مشكلاتي در حمل و نقل اين محصول مي شود. گرفتگي تاسيسات و لوله هاي انتقالي، چسبندگي به سطوح و تشكيل پل در مخازن نگهداري از مشكلات اين شكل از ميكروسيليس مي باشد. امروزه پودر خشك تازه توليد شده با مكانيسمهايي متراكم شده و سپس عرضه مي شود و افزودن مستقيم پودر سبك به بتن رايج نمي باشد. هزينه هاي زياد مربوط به حمل و نقل و ايجاد گرد و خاك زياد دو عامل اصلي اين كار مي باشد.

-3-4 ژل ميكروسيليس: از اختلاط آب و پودر ميكروسيليس به همراه مقادير مشخصي افزودني روان كننده بدست مي آيد و حاوي 40 الي 45 درصد ميكروسيليس مي باشند كه نسبت به دوغاب ميكروسيليس كمتري دارد.

-2-4 دوغاب ميكروسيليس: براي غلبه بر مشكلات استفاده از پودر سبك، اين محصول با آب مخلوط شده و مخلوط هاي

42-60% ميكروسيليس در آب تهيه مي شود كه نسبت به ژل ميكروسيليس حاوي مقدار بيشتر پودر ميكروسيليس مي باشد.

kg/m دوغاب % 50 ميكروسيليس در آب داراي دانسيته 3

m 1400 بوده كه داراي ميكروسيليس خشك به مقدار 700 است. kg/mاين دانسيته نسبت به شكل پودري ميكروسيليس كه دانسيته حدود 300 دارد تقريبا" 2 برابر بوده و لذا هزينه هاي حمل kg/ و نقل را تا 2 برابر كاهش مي دهد. تركيب دوغاب مي تواند شامل روان كننده يا فوق روان كننده بتن باشد ولي محصول فعلي شركت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران  بدون افزودني روان كننده است تا به مصرف كننده اين امكان را بدهد تا ميزان افزودني روان كننده مورد نياز بتن خود را تعيين كند. از آنجا كه پودر ميكروسيليس ريز ساختار بوده، سطح موثر بالايي دارد و مقدار زيادي از آب بتن را جذب سطح مي كند و استفاده از ميكروسيليس در بتن، نياز به آب را بيشتر مي كند كه بايد با افزودني هاي كاهنده آن نياز را جبران كرد. دوغاب ميكروسيليس به دليل رواني بيشتر نسبت به ژل توانايي پخش شدگي بيشتري نسبت به ژل دارد. دوغاب ميكروسيليس در بسته بندي سطل و بشكه قابل عرضه مي باشند و نحوه نگهداري و استفاده از آن بايد توسط توليد كنندگان ارائه شود.

5 -نتايج آزمايش انجام شده بر روي بتن حاوي دوغاب و پودر خشك ميكروسيليس

در ادامه به نمونه اي از آزمايش هاي انجام شده بر روي بتن حاوي دوغاب ميكروسيليس توليدي شركت كپكو اشاره مي شود. لازم به ذكر u1575 است كه اين آزمايش ها در انستيتو مصالح ساختماني دانشگاه تهران انجام شده است.

3 Alkali Silica Reaction (ASR)

طرح اختلاط نمونه هاي مورد آزمايش در جدول 1 آمده است. لازم به ذكر است عيار مواد سيماني در نمونه حاوي دوغاب، 360 و كمتر از نمونه هاي شاهد مي باشد و همچنين سيمان كمتري دارد. مقاومت فشاري بر روي نمونه هاي بتني مكعبي با ابعاد 15 سانتي متر انجام شده است. مقدار مصالح سنگي در تمامي نمونه ها برابر بوده و از سيمان تيپ 2 تهران در تمامي *15*15 نمونه ها استفاده شده است.

 

جدول 1. طرح اختلاط نمونه ها

m نمونه نسبت آب به مواد سيماني عيار مواد سيماني 3

m ميكروسيليس kg/ 3

سيمان kg/

360 40 400 0/35 * شاهد 1

400 0 400 0/35 ** شاهد 2

320 ***40 360 0/ نمونه حاوي دوغاب 35

*نمونه حاوي پودر خشك ميكروسيليس است.

**نمونه بدون ميكروسيليس است.

80 كيلو در متر مكعب دوغاب استفاده شده است. چون 50 درصد دوغاب ميكروسيليس است بنابراين مقدار ميكروسيليس ***

40 كيلو در متر مكعب به دست مي آيد.

نتايج آزمايش مقاومت فشاري در جدول 2 و شكل 2 آمده است.

 

جدول 2. مقاومت فشاري (مگا پاسكال)

نمونه 1 روزه 3 روزه 28 روزه

56 45/63 30/9 شاهد 1

49/6 34/47 24/4 شاهد 2

57/5 43/29 30/ نمونه حاوي دوغاب 1

70

28 روزه 3 روزه 1 روزه

نمونه حاوي دوغاب با عيار مواد سيماني کمتر RCPT شكل 3. مقايسه نتايج شار عبوري براي آزمايش همانطور كه در جدول 2 و شكل 2 مشاهده مي شود، نمونه حاوي دوغاب، با اينكه عيار مواد سيماني كمتري دارد، نسبت به نمونه حاوي پودر ميكروسيليس دچار افت مقاومت نشده و همچنين، نسبت به نمونه بدون ميكروسيليس با عيار سيمان بيشتر مقاومت بيشتري دارد. اين مطلب به دليل پخش شدن بهتر ميكروسيليس در بتن حاوي دوغاب ميكروسيليس است به طوري كه پخش مناسب باعث افزايش بيشتر هيدراتاسيون و افزايش بازده نمونه حاوي دوغاب گردد. همان طور كه در شكل 3 نشان داده شده است، آزمايش نفوذ تسريع شده يون كلر 4 نشان مي دهد نمونه حاوي دوغاب ميكروسيليس با عيار مواد سيماني كمتر تقريبا شاري برابر با نمونه حاوي پودر دارد و در دسته بتن با نفوذ پذيري كم قرار دارد.

-6 نتيجه گيري:

1. دانسيته دوغاب ميكروسيليس بر اساس ماده خشك، بالاتر از پودر ميكروسيليس مي باشد و لذا هزينه هاي حمل و نقل و انبارش را كاهش مي دهد. دانسيته دوغاب 50 % در حدود 1400 كيلوگرم در متر مكعب بوده كه بر اساس 50 % ماده خشك، دانسيته ميكروسيليس خالص، 700 كيلو گرم u1576 بر متر مكعب مي باشد ولي دانسيته پودر در بهترين حالت حدود 450 كيلوگرم در متر مكعب مي باشد.

2. انتقال دوغاب ميكروسيليس به داخل بتن راحتتر و سريعتر مي باشد و عاري از هر گونه گرد و غبار مي باشد.

3. اختلاط ذرات ميكروسيليس داخل بتن، زماني كه به شكل دوغاب وارد بتن مي شود راحتتر و سريعتر از زماني بوده كه به شكل پودر وارد شده است. پخش شدگي مؤثر ميكروسيليس در بتن يكي از نكات بسيار مهم استفاده از اين افزودني مي باشد به طوري كه بازده اين محصول را نسبت به پودر ميكروسيليس افزايش مي دهد.

4. دوغاب ميكروسيليس مي تواند مصرف سيمان در بتن را كاهش داده منجر به صرفه جويي در مصرف سيمان و افزايش سود

گردد.

5. عدم وجود هرگونه روان كننده بتن در اين محصول دوغاب نسبت به ژل، علاوه بر كاهش قيمت اين محصول، باعث مي شود تنظيم مقدار افزودني روان كننده مورد نياز طرح توسط پيمانكار راحت تر انجام شود.

 

مرکز بتن ایران

مرکز بتن ایران

مجموعه مرکز بتن ایران در قالب دو شرکت تولید رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر از سال 1385 فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با شناخت خلا موجود در زمینه ارائه خدمات تخصصی بتن در سطح کشور ، با بکارگیری پرسنل تخصصی و نیز تجهیزات ویژه ، در این سالهای سعی نموده گامی کاربردی و موثر در زمینه رفع نیاز متخصصین ، کارفرمایان ، مهندسین ، دانشجویان ، مشاورین و پیمانکاران بردارد. در این قالب و بهره گیری از تجربیات روزافزودن خود ، با عنایت به اخذ استانداردهای بین المللی ( استاندارد CE  اتحادیه اروپا و استاندارد ایزو 9001 ) ، این مجموعه  همواره سعی است خدماتی به روز و تخصصی و کاربردی تر ارائه نماید. شرح خلاصه خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل بخشهای زیر می باشد. این شرکت در حال حاضر عضو وندور لیست صنایع دفاع ، لیست بلند وزارت نفت ، وندورلیست سازمان تامین اجتماعی و عضو انجمن ملی بتن ایران می باشد.

 

مجموعه تولیدی و بازرگانی رایحه بتن سبز :

 

مجموعه مهندسی ژرف تابان مهر :

 

در حال حاضر مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، دارای دفتار و نمایندگی هایی در بسیاری از مناطق و شهر ها می باشد.علاقمندان می توانند برای بهره گیری از خدمات و محصولات این شرکت و یا مشاوره و دریافت رزومه فعالیت ها و یا مشخصات فنی محصولات این شرکت ، با نمایندگی این مجموعه و یا دفتر مرکزی این شرکت ( 44618462-44618379) تماس حاصل فرمایند. همچنین علاقمندان به همکاری با این شرکت می توانند جهت اخذ نمایندگی و عاملیت فروش خدمات و محصولات این شرکت با شماره تلفن 09120916272 تماس حاصل نمایند.

 

 

 

 

مرکز بتن ایران ، علاوه بر دفتر مرکزی خود واقع در تهران ، پونک، خیابان حیدری مقدم ، تقاطع اشرفی اصفهانی ، پلاک 4 ، واحد سه ، طبقه دوم ، و نیز دفتر جنوب کشور خود، واقع در استان خوزستان ، شهرستان اهواز ، زیتون کارمندی ، فلکه پارک ، جنب بانک تجارت ، ساختمان 88 ، در بسیاری از استان های دیگر از جمله  استان هرمزگان (بندرعباس ، قشم، خارک و ... ) ، استان بوشهر (شهرستان بوشهر ، عسلویه ، جم ، برازجان، کنگان و ... ) ، استان اصفهان (شهرستان اصفهان ،  شهرضا، فولاد شهر، شاهین شهر ، زرین شهر ( ، استان یزد ، استان کرمان ، استان فارس (شهرستان شیراز ، نورآباد ممحسنی ، جهرم و( ... ، استان کرمانشاه ، استان کردستان )شهرستان سنندج ( ، استان لرستان خرم آباد ، بروجرد ، دورود، نورآباد ، الشتر و ... ) ، استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی ( شهرستان های تبریز و ارومیه ) ، استان اردبیل، استان زنجان، استان سمنان، استان های خراسان رضوی ، خراسان جنوبی و شمالی (شهرستان های مشهد ، بیرجند و ... ) ، استان سیستان و بلوچستان (شهرستان های زاهدان ، ایرانشهر ، زابل ، سیرجان، پیرانشهر و( ... ، استان البرز )شهرستان کرج و ... ملارد ، اشتهارد ، هشتگردو ... ) ، شهر کاشان ، استان قم (شهرستان قم ( ،استان مرکزی ( شهرستان اراک ، شازند ) ،  استان مازندران (شهرستان های ساری ، بابل ، بابلسر، نوشهر ، چالوس ، محمود آباد و( ... ، استان گیلان (شهرستان های رشت ، بندرانزلی و ... )، استان ایلام (شهرستان های ایلام و دهلران، مهران و ... ) ،استان همدان (شهرستان های همدان ، تویسرکان و کبودرآهنگ ( ،استان گلستان شهرستان گرگان ( ،استان قزوین ،  استان خوزستان )شهرستان اهواز ، دزفول ، ماهشهر، سربندر ، آبادان ، خرمشهر ، بهبهان ، شوشتر، شوش ، مسجدسلیمان، رامهرمز ، گتوند و( ... ، استان چهارمحال بختیاری )شهرکرد ( ، جزیره کیش ،  کشور عراق استان بصره، الاماره و نجف ( ، کشور افغانستان )کابل و هرات ) ،  دارای دفاتر فروش و ارائه خدمات مهندسی می باشد. شما می توانید با مراجعه  یا تماس با این دفاتر و یا تماس با شماره تلفن های ( 44618462-44618379 -09120916272 ) ضمن مشاور از خدمات و محصولات ارائه شده بهره مند شوید.

 

نمایندگی فروش ماستیک و چسب پلی یورتان کالباسی انعطاف پذیر

قیمت و مشخصات فنی ماستیک پلی یورتان درزبند تک جزئی کالباسی

با سلام و شادباش ، از جمله محل هایی که در اجرای سازه های آب بند مانند مخازن آب و فاضلاب ، تصفیه خانه ها و استخر مورد توجه قرار داد ، درزبندی درزهای انبساطی می باشد. از جمله روش های آب بندی درزها در بتن استفاده از ماستیک پلی یورتان می باشد. شما می توانید برای مشاوره و خرید ماستیک پلی یورتان ، دریافت کاتالوگ، مشخصات فنی، دریافت تاییدیه آب شرب ماستیک پلی یورتان و نمونه محصول با بخش فروش و بازرگانی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمایید.

 

ماستیک چیست ؟

یکی از مواد و محصولات آب بندی می باشد و انواع مختلفی دارند.از جمله انواع آن موضوع آب بندی می توان به ماستیک های قیر گرم اجرا ، ماستیک قیری سرد اجرا ، ماستیک پلی یورتان ، ماستیک سیلکون، ماستیک اکرولیکی ، ماستیک پلی سولفید و … می باشد. این محصول بسته به نوع خود دارای کاربردها مختلفی می باشند. برخی از ماستیک ها ویژه آب بندی کانال های آب و فاضلاب می باشند. برخی دیگر از آنها ویژه آب بندی مخازن آب و فاضلاب می باشند یا کف سازی ها و برخی دیگر ویژه آب بندی کانالهای آبیاری می باشند. برخی دیگری از ماستیک دارای خواصی مانند مقاومت در برابر مواد نفتی و بعضی دیگر برای  ترمیم ترکهای آسفالت کاربرد دارند . نوعی دیگری از ماستیک جهت آب بندی دور پنجره ها و یا مصارف سبک به کار برده می شود و بسته به نوع و کیفیت در عملکرد های متفاوتی در آب بندی دارند و بسته به نوع اجرا به دو نوع ماستیک های سرد اجرا و ماستیک های گرم اجرا تقسیم می شود. این امر مربوط به درجه حرارت اجرای مواد در زمان اعمال می باشد که در زمان اجرای آن باید شرایط ایمنی به درستی مد نظر قرار گیرد.

 

باید توجه داشت که در زمان اجرای آن گرم اجرا دمای کار بیش از حد بالا نباشد تا باعث سوخته شدن آن نگردد. همچنین سطح زیر کار اجرای ماستیک ها باید کاملا عاری از رطوبت ،  تمیز و پاکیزه باشد. همچینین باید اجازه داد تا بسته به نوع محصول، قبل از بهره برداری کیورینگ ماستیک مورد نظر به اتمام رسیده باشد.

 

DEZOFLEX   360

Single component , polyurethane based ,elastomeric joint sealants

ماستیک پلی یورتان با انعطاف پذیری بالا ، با مقاومت شیمیایی بالا و مناسب برای آب شرب ( دارای تاییدیه آب شرب )

شرح :

این ماستیک نوعی درزگیر بر پایه پلی یورتان ، تک جزئی ،Moisture Cure ، کاملا تیکسوتروپ است که تحت تاثیر واکنش با رطوبت خشک شده و به محصول الاستیک و نرمی تبدیل می شود .  زمان سخت شدن ( گیرش ) به رطوبت ، دما و عمق درز وابسته است .بسته به نوع سطح استفاده از پرایمر مناسب توصیه می شود .

موارد مصرف :

 • آب بندی درزهای انبساطی سازه های بتنی ، مخازن آب و فاضلاب ، تصفیه خانه ها و درز دور لوله ها
 • پر نمودن  درزهای انبساط .
 • آب بندی درز در مخازن پساب صنعتی
 • پر نمودن درزهای انبساطی در پل ها
 • سیل نمودن ترکهای تصادفی و ترمیم درزهای کنترل .
 • ترمیم بتن تخریب شده .
 • پر نمودن درز اطراف شیشه ، در و ... در وسایل نقلیه .
 • درز بندی سطوح فلزی و آلومینیومی در ساختمان و سوله ها
 • آب بندی و پر کردن درز کاشی، سرامیک و سنگ ها

 

 

خصوصیات و مزایا :

 • سریع خشک
 • مقاومت بالا در برابر اشعه UV
 • دوام عالی
 • مقاومت شیمیایی بالا
 • مناسب جهت استفاده در محل های دارای تماس با آب شرب
 • مقاومت در برابر پساب و فاضلاب
 • چسبندگی عالی به بتن ، شیشه ، سرامیک ، سطوح رنگ آمیزی شده و ...
 • مقاومت بالا در برابر تنشهای برشی

 

 

خواص فیزیکی در دمای 24 درجه سانتیگراد

مشکی، سفید و طوسی

رنگ

خمیر نرم بدون شره

غلظت

1.25 گرم در سانتیمتر مکعب

جرم حجمی

صفر گرم در لیتر

مواد فرار

صد در صد

جامد حجمی

1 متر مربع در لیتر

پوشش تئوری( 1000 میکرون )

 

 

سخت شونده با رطوبت

مکانیزم خشک شدن

30 Min

DIN50014زمان تشکیل رویه اولیه

4 میلی متر در 24 ساعت

DIN50014سرعت خشک شدن

1.5 مگا پاسکال

DIN53504مقاومت کششی

5-6 مگاپاسکال پس از خشک شدن کامل

مقاومت برشی (ضخامت 5 میلیمتر)

DIN 53283

50

DIN 53505 سختی

بیش از یک درصد

DIN 52451 تغییر حجم

5 تا 35 درجه سانتیگراد

دمای اعمال

40- تا 90+ سانتیگراد

دمای سرویس دائم

130 درجه سانتیگراد

حداکثر دمای سرویس به مدت محدود (تا 1 ساعت )

ندارد

حساسیت نسبت به یخ زدگی

10+ تا 25+ درجه سانتیگراد

شرایط انبار داری

حلب بیست و پنج کیلویی یا کاتریج 310  میلی لیتری

بسته بندی

 

 

 

آماده سازی سطح :

درزگیر پلی یورتان DEZO FLEX 360      به سطوح تمیز و آماده سازی شده چشبندگی خوبی دارد . بنابراین کلیه آلودگی ها ، ذرات سست ، گرد و غبار ، گریس ، روغن ، رطوبت ، درزگیرهای قبلی باید به طور کامل از سطح زدوده شود .

بتن تازه درزهای کنترل  :

بتن تازه ریخته شده حداقل به مدت 30 روز  قبل از  اجرای درزگیر DEZO FLEX 360  باید سخت گردد. برای آماده سازی درز با استفاده از تیغه الماس ( با عرض مناسب ) تماس مواد سست درون درز را خارج کرده و سطح داخل درز را تحت سایش قرار دهید  . عملیات سایش را تا عمق   25 میلیمتر انجام دهید . درز باید به آرامی عریض و عمیق گردد تا در بتن مادر عارضه ای ایجاد نشود . دیواره درزها باید عاری از رطوبت ، مواد سست و غبار باشد . سطح داخل درز را با ایربلاست یا خلا تمیز کنید تا سطح عاری از مواد خارجی گردد . در شرایطی که بار ترافیکی سبک یا ملایم بر روی سطح وجود دارد Backing Rod   باید قبل از اجرای درزگیر در عمق درز قرار گیرد .در شرایط بار ترافیکی سنگین درزگیر در عمق زیاد اعمال گردد.

بتن قدیمی درزهای کنترل :

مواد کهنه باید به طور کامل از سطح زدوده گردد. به وسیله الماس یا سایر ابزار مناسب درز را تا زاویه 90 درجه و عمق 25 میلیمتر بسابید . لبه های تیز باید به صورت عمودی سابیده شود . دیواره درز باید عاری از رطوبت ، مواد خارجی و رطوبت باشد .سطح به وسیله ایربلاست یا خلا کاملا تمیز شود .

 

شکاف تصادفی :

به وسیله تیغه الماس یا وسیله مناسب دیگر درز را تا زاویه 90 درجه و عمق 25 میلیمتر بسابید . لبه های تیز باید به صورت عمودی سابیده شود . دیواره درز باید عاری از رطوبت ، مواد خارجی و رطوبت باشد .سطح به وسیله ایربلاست یا خلا کاملا تمیز شود .

 

اعمال پوشش :

اعمال در سطوح داخل ساختمان :

سر کارتریج را در داخل درز قرار دهید . درز را در یک جهت و به صورت پیوسته پر کنید . طوری که میزان 2 میلیمتر از لبه درز به سمت خارج پر شود . خشک شدن سطحی به مدت 30 دقیقه صورت می پذیرد. پس از این مدت زمان مقدار اضافی بوسیله اسکراچر مخصوص بریده و جدا کنید .

 

اعمال در سطوح خارجی ساختمان :

سر پمپ کاتریج را در داخل درز قرار دهید . درز را در یک جهت و به صورت پیوسته پر کنید. در اعمال خارجی لبه درز به میزان 2 میلیمتر از لبه درز خالی باشد .

 

موارد ایمنی :

این محصول حاوی عواملی است که در تماس با پوست و استنشاق بخارات ممکن است باعث آلرژی شود .پرسنل کاربر باید لباس و ماسک مخصوص و دست کش ضد مواد شیمیایی پوشیده و از کرم محافظتی روی پوست صورت و دست و سایر سطوح بدون پوشش استفاده گردد .

 

توصیه :

پیش از اعمال از باز کردن ظرف و تماس آن با رطوبت خود داری نماید و اطمینان از یل بودن کامل ظرف پس از مصرف الزامیست .

 

انبارداری :

نگهداری محصول تا 12 ماه در ظروف  دربسته ، به دور از گرما ، تابش مستقیم نور آفتاب ،  یخ زدگی و رطوبت امکان پذیر است . دمای مطلوب انبار داری 10 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد.

 

تاییدیه کیفیت :

DEZO FLEX 360 محصول کشور ایران با مواد اولیه اروپایی می باشد . تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران عرضه می گردد مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشند.

 

 

عبارات مرتبط :

چسب پلی یورتان کالباسی ، قیمت چسب کالباسی ، انواع چسب های پلی یورتان ، چسب پلی یورتان انعطاف پذیر ، نمایندگی فروش چسب پلی یورتان ، نمایندگی خرید چسب پلی یورتان ، کاربرد چسب پلی اورتان ، ماستیک پلی اورتان ، ماستیک پلی اورتان چیست ، فروش عمده چسب پلی اورتان ، فروش عمده چسب پلی یورتان ، ماستیک پلی یورتان سوسیسی ، انواع ماستیک پلی یورتان ، مشخصات فنی ماستیک پلی یورتان ، قیمت ماستیک درزبندی ، قیمت ماستیک پلی یورتان تک جزئی ، درزگیر ماستیک پلی یورتان.

 

کاتالوگ روان کننده بتن ( روغن روان کننده بتن )

کاتالوگ روان کننده بتن ( روغن روان کننده بتن )

امروزه انواع رو ان کننده بتن کاربرد و تاثیر غیر قابل انکاری در کیفیت و دوام و اجرای بتن دارد. فوق روان کننده ها انواع مختلفی دارد که هر یک بسته به شرایط می تواند موثر و کاربردی باشد. شما می توانید برای تهیه انواع روان کننده و فوق روان کننده بتن ، دریافت مشخصات فنی و کاتالوگ و برگ اطلاعات ایمنی روغن روان کننده بتن ( msds روان کننده بتن ) ، اخذ لیست قیمت فروش فوق روان کننده های بتن با بخش فنی و یا بازرگانی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( رایحه بتن سبز ) 44618462-44618379-09120916272  تماس حاصل فرمایید..

 

DEZOBUILD D-30

فوق روان کننده بتن بر پایه کربوکسیلات اتر با خواص روان کننده بالا و افزایش مقاومت

 

شرح محصول :

DEZOBUILD D-30 ، فوق روان کننده ای از  نسل سوم بر پایه تکنولوژی پلی کربوکسیلات اتر می باشد.. این محصول برای ساخت بتن با بیشترین کاهش نسبت آب و کسب مقاومت بالا در سنین اولیه ، با حفظ اسلامپ در زمان کوتاه طراحی و تولید گردیده است. DEZOBUILD D-30 قابلیت کاهش آب اختلاط بتن را تا 30 % با اسلامپ ثابت دارد که همین امر عامل افزایش مقاومت فشاری در سنین اولیه و نهایی و همچنین دوام بتن می گردد.

 

نحوه اثرگذاری :

DEZOBUILD D-30 دارای مکانیسم اثر گذاری به دو صورت به شرح ذیل می باشد :

 • ایجاد غشاء بر روی سطح ذرات سیمان نموده و ممانعت فضایی ناشی از ضخامت لایه جذب شده ، از تجمع ذرات سیمان جلوگیری می کند.
 • ایجاد نیروی دافعه بین ذرات سیمان ناشی از جذب ذرات پلیمر و تشکیل بارهای همنام .

 

کاربرد و موارد استفاده :

DEZOBUILD D-30 برای استفاده در انواع بتن از جمله بتن های خودتراکم،  بتن ریزی در تراکم بالای میلگرد،  بتن های پمپی ، بتن پیش ساخته ، بتن حاوی پوزولان، بتن پیش تنیده، بتن ریزی زیر آب ، بتن های اکسپوز و تزئینی ، بتن های کف سازی ، بتن های صنعتی و ... مناسب می باشد.

مزایای DEZOBUILD D-30     :

 • تولید بتن چسبنده ، بدون جداشدگی در نسبت های پایین آب به سیمان
 • تولید بتن با اسلامپ بالا با نسبت آب به سیمان پایین
 • کسب مقاومت بالا در سنین اولیه و نهایی
 • کاهش زمان بتن ریزی و هزینه های اجرایی
 • قالب برداری سریع
 • کاهش نفوذپذیری در برابر آب ، کلراید ، سولفات به دلیلی کاهش نسبت آب به سیمان
 • افزایش مقاومت سایشی و افزایش دوام در سیکل های یخ و ذوب به دلیل نسبت پایین آب به ترکیبات سیمان

 

مطابقت با استاندارد :

 • ASTM C494 TYPE F
 • EN 934-2-TABLE 3.1/3.2
 • ISIRI 2930 –TABLE 3/4

 

 

خصوصيات فيزيكي و شيميايي :

ترکیبات شیمیایی

کوپلیمرهای اصلاح شده پلی کربوکسیلیک اسید

رنگ

قهوه ای تیره

طبیعت یونی

آنیونی

حالت فیزیکی

مایع

کلراید ( PPM )

حداکثر 500

وزن مخصوص ( کیلوگرم بر لیتر ) در دمای 20 درجه سانتیگراد

0.02+- 1.05

 

 

میزان مصرف  :

 • DEZOBUILD D-30 قابل استفاده به میزان 0.4 تا 1.2 درصد نسبت به وزن ترکیبات سیمانی می باشد.
 • میزان مصرف با توجه به طرح اختلاط و خصوصیات مورد نیاز تعیین می شود.
 • پیشنهاد می شود جهت تعیین میزان مصرف DEZOBUILD D-30 و تاثیر آن بر روی خواص بتن تازه و سخت شده مانند کارایی ، حفظ کارایی ، گیرش و مقاومت های اولیه و نهایی تست هایی در محل کارگاه و با مصالح و شرایط موجود انجام شود.

 

روش استفاده :

 • آماده مصرف و با هر نسبتی با آب مخلوط می شود.
 • هم زمان با آب اختلاط به میکسر میتوان اضافه کرد.
 • به طور مستقیم به سیمان و ترکیبات خشک افزوده نشود.
 • DEZOBUILD D-30 را در پایان عمل اختلاط میتوان به میکسر بچینگ و یا به داخل تراک میکسر افزود. در این حالت به ازاء هر مترمکعب یک دقیقه اختلاط با دور تند انجام شود.

 

سازگاری با ترکیبات سیمان :

مناسب برای استفاده با انواع سیمان و یا ترکیبات جایگزین سیمانی از جمله : خاکستر بادی میکروسیلیس و سرباره می باشد.

 

سازگاری با افزودنی های دیگر :

 • با سایر افزودنی ها از پیش مخلوط یا مصرف نشود مگر آنکه تولید کننده مجاز بداند.
 • توصیه می شود که در چنین شرایطی با واحد فنی شرکت رایحه بتن سبز ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) مشورت شود.

 

بسته بندی :

DEZOBUILD D-30 در گالن های 20 ، بشکه های 220 و مخازن 1100 کیلوگرمی عرضه می گردد.

 

انبار داري :

توصیه می شود که انباداری در دمای 5 تا 40 درجه سانتیگراد به دور از تابش مستقیم آفتاب باشد. در صورت یخ زدگی دمای مواد را بالا آورده تا ذوب شود و سپس توسط یک میکسر مخلوط شود.

 

عمر نگهداري :

در صورت حفظ و نگهداری در شرایط مناسب پیشنهادی و در بسته بندی اولیه تا 12 ماه قابل نگهداری می باشد.

 

ایمنی :

DEZOBUILD D-30 ماده ای کم ضرر می باشد. در شرایط عادی آسیبی به پوست نمی رساند. اما به عنوان یک ترکیب شیمیایی و رعایت موارد احتیاطی برای جلوگیری از تماس با پوست و با چشم از دستکش های محافظ و عینکاستفاده شود و یا پس از تماس مستقیم با پوست و یا چشم با آب شسته شود.

 

خدمات فني :

بخش فني شرکت رایحه بتن سبز ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) در جهت ارائه مشاوره فنی مربوط به بتن و بتن ریزی و نحوه استفاده صحیح از مواد خود در کارگاه آماده همکاری و انجام خدمات می باشد.

 

افزودني هاي شيميايي بتن

( مشخصات فني و لزوم استفاده از آنها )

 

انتظارات گوناگون از كيفيت بتن جهت توليد بتني  با كارآئي مناسب، در مرحله اول، و با مقاومت و دوام كافي در برابر شرايط محيطي گوناگون، در مرحله نهائي و سخت شده ،  نقش افزودني هاي شيميايي در برآورده نمودن اين انتظارات رابرجسته ساخته است.

 لزوم شناخت جامع و كامل دست اندركاران صنعت بتن با ويژگي هاي اين مواد و آشنايي با كاربرد آنها  انجمن بتن ايران را بر آن داشت تا با تدوين نشريه فني ويژه افزودني هاي شيميايي بتن دو هدف مشخص را دنبال نمايد: ابتدا بيان ويژگي هاي اين مواد در چهارچوب آيين نامه و استانداردهاي داخلي و بين المللي ،و دوم ارايه طبقه بندي و لزوم كاربرد آنها مطابق با نياز كارگاه ها و شرايط اقليمي ايران .

اين مسئوليت بر عهده كميته افزودني هاي بتن كه گروهي از متخصصين دست اندركار توليد ،مصرف ودانش اين مواد را تشكيل مي دهند قرارگرفت .

 اين كميته طي جلسات متعدد و با مطالعه و بررسي اطلاعات و مدارك فني موجود و مطابقت آن­ها با شرايط اقليمي ايران اقدام به تدوين نشريه فنی افزودني­هاي بتن نموده است كه  با آماده شدن هر بخش به همراه فصلنامه انجمن بتن ايران در اختيار صاحبنظران  قرار مي­گيرد تا باارسال نظرات وپيشنهادات خود كميته را درتكميل وظيفه اي كه بعهده گرفته است ياري نمايند.

 متن حاضر قسمت اول از اين مجموعه است که شامل کلياتی در باره افزودنی های شيميايی بتن می باشد. پس از درج كليه بخش ها درمجله انجمن و جمع آوري نظرات و پيشنهادات دريافت شده انجمن  اقدام به چاپ نشريه فنی جامع افزودني­هاي بتن خواهد نمود.

از تمامي صاحب نظران ارجمند درخواست مي­گردد جهت بهبود كيفيت و افزايش بار علمي اين نشريه نظرات ارزشمند  و سازنده خود را به انجمن بتن ارسال دادند تا در ويرايش نهايي  مورد توجه قرارگيرد.

 

کليات

افزودني[1] ماده‌اي به غير از سيمان پرتلند، سنگدانه، و آب است که به صورت پودر (گَرد) يا مايع(آبکی)، به عنوان يکي از مواد تشکيل‌دهنده بتن و براي اصلاح خواص بتن، کمي قبل از اختلاط، در حين اختلاط و يا قبل ازدرجا ريختن به آن افزوده مي‌شود[1]. به عبارت ديگر، افزودني‌ها اجزايي از بتن به غير از سيمان هيدروليکي، آب، سنگدانه‌ها و الياف هستند كه براي اصلاح و بهبود خواص بتن و ملات تازه و سخت‌شده، به بتن افزوده مي‌شوند[2]. افزودني‌هاي بتن به دو گروه مواد افزودني شيميايي و معدني تقسيم مي‌شوند.

 افزودني‌هاي شيميايي[2] از فرآوري، ترکيب کردن يا آميزه‌کاري مواد آلي و معدني در يک فرآيند شيميايي به دست مي‌آيند و در حالتهاي پودر يا مايع و در مقاديرکم معمولا تا حداکثر 5 درصد وزن مواد سيماني در زمان ساخت و اختلاط و يا درست پيش از ريختن بتن، به مخلوط اضافه مي‌شوند.

افزودني‌هاي معدني[3] که يا به طور طبيعي يافت مي‌شوند و يا از محصولات جانبي صنعتي هستند، به سه دسته مواد خنثي، پوزولان‌ها، و مواد شبه سيماني تقسيم مي‌شوند[1] و براي بهبود و اصلاح خواص مخلوط‌هاي سيماني در مقادير مصرف عموما بيشتر از 5 درصد وزن سيمان و در زمان اختلاط به بتن افزوده مي‌شوند.

گستره اين نشريه (نوشتار) دربرگيرنده افزودني‌هاي شيميايي بتن است و بررسي مواد افزودني معدني به ديگر نشريه‌هاي انجمن بتن ايران واگذار شده است. 

 

اندرکنش بتن و افزودني‌هاي شيميايي

افزودني‌هاي شيميايي با مواد سيماني در حال هيدراته شدن( آبگيري 4)  اندرکنش نشان مي‌دهند و بر اساس نوع عملکردشان به سه رده مواد افزودني با عملکرد فيزيکي، شيميايي، و فيزيکي- ‌‌شيميايي تقسيم مي‌شوند[3].

مواد افزودني با عملکرد فيزيکي آن رده از افزودني‌هاي شيميايي هستند که در فرآيند واکنش آبگيري[4] سيمان تاثير مستقيم ندارند گو اينکه ممکن است بر روند و آهنگ آن تاثير بگذارند. اين افزودني‌ها عموما تا پيش از گيرش اوليه بتن، تاثير و کارکرد خود را نشان مي‌دهند و تاثير آنها پس از گيرش، در بتن سفت‌شده و سخت‌شده ادامه نمي‌يابد[3]. از جمله اين افزودني‌ها مي‌توان به کاهنده‌هاي آب، هوازاها، گازسازها، کف‌زاها، هوازُداها، ضد آب‌شستگي‌ها، آسان‌کننده‌هاي پمپاژ، رنگ‌بخش‌ها، و پيوندزاها اشاره کرد.

مواد افزودني با عملکرد شيميايي يا در فرآيند و روند واکنش آبگيري سيمان پيش از گيرش تاثير مي‌گذارند و يا ريزساختار محصولات آبگيري را پيش و پس از گيرش، دستخوش تغيير مي‌کنند. بنابراين واکنش افزودني‌هاي شيميايي علاوه بر زمان پيش از گيرش، ممکن است در مراحل سخت‌شدن بتن نيز ادامه يابد[3]. کُندگيرکننده‌ها، زودگيرکننده‌ها، زودسخت‌کننده‌ها (زودرَس‌کننده‌ها)، منبسط‌کننده‌ها، کنترل‌کننده‌هاي واکنش آبگيري (هيدراسيون)، و ناگيرکننده‌ها در زمره افزودني‌هاي با عملکرد شيميايي هستند.

مواد افزودني با عملکرد فيزيکي- ‌‌شيميايي اگرچه در فرآيند واکنش شيميايي آبگيري سيمان دخالت  نمي‌کنند ولي با وارد شدن اين مواد شيميايي ويژه به درون بتن، برخي از واکنش‌هاي شيميايي يا رفتارهاي فيزيکي بتن سخت‌شده  در آينده را کنترل مي‌کنند[3]. بازدارنده‌هاي خوردگي، کاهنده‌هاي انبساط واکنش قليايي سيليسي، نم‌بندها، کاهنده‌هاي تراوايي، قارچ‌کُش‌ها، ميكروب‌كش‌ها، و حشره‌كش‌ها در اين رده از افزودني‌ها قرار مي‌گيرند.

 

دسته‌بندي‌افزودني‌هاي شيميايي

افزودني‌هاي شيميايي بر اساس نوع تاثير و کارکرد اصلي که در بتن دارند به هفت دسته کلي تقسيم مي‌شوند.

دسته 1 - کاهنده‌هاي آب

افزودني‌هاي كاهنده براي افزايش رواني بتن در مقدار آب معين، يا كاهش مقدار آب مصرفي با حفظ رواني، يا هر دو به كار مي‌روند و شامل روان‌کننده‌ها، فوق روان‌کننده‌ها، و فراروان‌کننده‌ها مي‌شوند.

 دسته 2 – هوازا ها

افزودني هائي هستند  که در حين اختلاط، ساختاري همگن از ريزحباب‌هاي ناپيوسته در بتن، ملات، يا خمير سيمان پديد مي‌آورند و باعث بهبود کارآيي و افزايش دوام در برابر چرخه‌هاي يخ‌زدن و آب‌شدن مي‌شوند.

دسته 3 - کُندگيرکننده‌ها

کُندگيرکننده‌ها با کُندکردن روند آبگيري سيمان، گيرش بتن را به تاخير مي‌اندازند و شامل ديرگيرکننده‌ها و ناگيرکننده‌ها مي‌شوند.

دسته 4 – شتاب‌دهنده‌ها (تسريع‌کننده‌ها)

شتاب‌دهنده‌ها (تسريع‌کننده‌ها) با تندکردن روند آبگيري سيمان موجب زودگيري، زودسخت‌شدن، يا هر دو مي‌شوند. شتاب‌دهنده‌ها شامل زودگيرکننده‌ها، آني‌گيرها، و زودسخت‌کننده‌ها هستند.

دسته 5 - منبسط‌کننده‌ها

منبسط‌کننده‌ها براي افزايش حجم در بتن (ملات) تازه، جبران جمع‌شدگی بتن (ملات) سخت‌شده، يا ايجاد انبساط کنترل شده در بتن (ملات) سخت‌شده به کار مي‌روند. اين افزودني‌ها دربرگيرنده  جبران‌کننده‌هاي جمع‌شدگي، گازسازها، و کف‌زاها هستند.

دسته 6  - پاياگر‌ها (دوام‌‌بخش‌ها)

پاياگرها با کاستن از درون‌رفت (نفوذ) عوامل زيان‌آور، پايش (محافظت) ميلگردها، يا کنترل واکنش‌هاي زيانبار، پايايي بتن سخت‌شده را بهبود مي‌بخشند. کاهنده‌هاي تراوايي، نم‌بندها، بازدارنده‌هاي خوردگي، و کاهنده‌هاي انبساط واکنش قليايي سيليسي در اين دسته از افزودني‌ها جاي مي‌گيرند.

دسته 7 - افزودني‌هاي خاص (متفرقه )

افزودني‌هاي خاص دسته‌اي از افزودني‌هاي شيميايي با کاربرد ويژه و محدود هستند. ضديخ‌ها، رنگ‌بخش‌ها، هوازداها، آسان‌کننده‌هاي پمپاژ، ضد آب‌شستگي‌ها، کنترل کننده‌هاي واکنش آبگيري، پيوندزاها (لاتکس)، قوام‌بخش‌ها نمونه‌هايي از افزودني هاي خاص هستند.

 

کارکرد ‌افزودني‌هاي شيميايي

هر ماده افزودني‌ با کارکرد اصلي آن تعريف و گروه‌بندي مي‌شود. کاركرد اصلي يك ماده افزودني عمده‌ترين اثر مورد انتظاري است كه بر بتن دارد و بيانگر عملکرد شاخص آن افزودني است. کاركرد فرعي، اثر يا اثراتي است كه ماده افزودني در مقياس كوچك‌تر از کاركرد اصلي بر بتن مي‌گذارد. برخي از افزودني‌ها ممکن است چند منظوره باشند و بر چند خاصيت بتن تازه يا سخت‌شده تاثير بگذارند. براي نمونه، کاهنده‌هاي آب کُندگير كننده علاوه بر کاهش مقدار آب، موجب کُندگيري بتن نيز مي‌شوند.

نکته 1-1- برخي از افزودني‌ها ممکن است داراي اثرات جانبي باشند. ‌به طور مثال کارکرد اصلي افزودني‌هاي كاهنده آب، كاهش آب بتن است ولي ممکن است اثرات جانبي کُندگيري يا هوازايي نيز داشته باشند. اثر جانبي تاثير ناخواسته و در مواردي حتي نامطلوبي است که افزودني بر ساير ويژگي‌هاي بتن دارد و بايد به خاطر داشت که با کارکرد فرعي تفاوت دارد.

نکته 1-2 - گسترش روزافزون انواع افزودني‌ها و کاربردهاي موثر آن‌ها ممکن است به پيدايش افزودني‌هاي جديدي بيانجامد که در اين دسته‌‌بندي هفت‌‌گانه جاي نگيرند. در چنين مواردي نقش آيين‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و مشخصات فني خاص که از طرف توليدکنندگان و يا مجامع علمي ‌معتبر بين‌المللي صادر مي‌شوند جايگاه ويژه‌اي براي ارزيابي و پذيرش اين افزودني‌ها به خود اختصاص مي‌دهند و معياري براي سنجش اين نوع مواد به شمار مي‌آيند.

 

- دلايل و مزاياي استفاده از افزودني‌هاي شيميايي

بتن بايد همگن، كارآ، پرداخت‌پذير، مقاوم، پايا ، و کم‌تراوا باشد. در بسياري از موارد با انتخاب مصالح و نسبت اختلاط مناسب و به کاربستن روش‌ها و استفاده از تجهيزات مناسب و افراد کارآزموده مي‌توان به اين ويژگي‌ها دست يافت. بهره‌گيري از افزودني‌هاي شيميايي در کنار مزاياي بيشماري که دارند، دستيابي به اين ويژگي‌ها را امکان‌پذيرتر و آسان‌تر خواهد کرد. در اين راستا، مهمترين دلايل و مزاياي استفاده از افزودني‌هاي شيميايي را مي‌توان به شرح زير دسته‌بندي کرد.

 

كاهش هزينه ساخت و ساز

کاربرد افزودني‌ها مي‌تواند موجب صرفه‌جويي‌هاي گوناگوني گردد و علاوه بر جبران هزينه‌هاي ناشي از خريد افزودني، امتيازات اقتصادي نيز به همراه داشته باشد. کاهش هزينه‌هاي ساخت و ساز به سه دسته صرفه‌جويي مستقيم، غيرمستقيم، و نهان تقسيم مي‌شوند.

صرفه‌جويي مستقيم آن بخش از کاهش هزينه‌ها است که به آساني قابل محاسبه و سنجش است. از جمله اين صرفه‌جويي‌ها مي‌توان به ‌کاهش مقدار سيمان و آب، افزايش بهره‌وري نيروي انساني، کم‌شدن زمان اجرا، سهولت و افزايش راندمان عمليات بتني، فراهم کردن امکان استفاده از سنگدانه‌ها و مصالح در دسترس، سهولت انتقال و ريختن بتن، سرعت بخشيدن در بازکردن قالب و سهولت در بسياري ديگر از موارد اجرايي اشاره کرد.

صرفه‌جويي غيرمستقيم، کاهش هزينه‌هاي حاصل از بهبود کيفيت بتن، افزايش مقاومت‌هاي مکانيکي، اطمينان از يکنواختي توليد، کاهش مشکلات و کاستي‌هاي هنگام اجرا، کاهش يا حذف دوباره کاري‌ها، بهبود شکل ظاهري و کاهش تعميرات سطوح بتني، و موارد بيشمار ديگري را دربرمي‌گيرد.

صرفه‌جويي نهان دربرگيرنده کاهش هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري است. از جمله اين موارد مي‌توان به کاهش استهلاک تجهيزات و ماشين‌آلات، کاهش احجام و ابعاد اعضاي سازه، امکان طراحي‌هاي متنوع، استفاده بهينه از زمين با طراحي سازه‌هاي بلندتر، و امکان حذف نماسازي اشاره کرد.

هر يک از افزودني‌ها ممکن است تنها يک يا چند مزيت اقتصادي را به ارمغان آورند که بايستي در هنگام محاسبه هزينه‌هاي صرفه‌جويي شده مورد ارزيابي قرار گيرند.

 

تنظيم و بهبود ويژگي‌هاي بتن

اگرچه با انتخاب مصالح و نسبت اختلاط مناسب مي‌توان به بسياري از خواص مورد نظر بتن دست يافت ولي تنظيم و دستيابي به برخي از خواص بتن تازه و سخت‌شده با استفاده از افزودني‌ها، كارآمدتر، اقتصادي‌تر، و موثرتر از هر روش ديگري است. با استفاده از افزودني‌هاي شيميايي مي‌توان خواص بتن تازه را متناسب با شرايط اجرايي و محيطي تنظيم و ويژگي‌هاي بتن سخت‌شده را مطابق با ضوابط فني و شرايط بهره‌برداري اصلاح کرد.

خواصي از بتن تازه را که مي‌توان با استفاده از افزودني‌هاي شيميايي تنظيم کرد عبارتند از: افزايش کارآيي بدون مصرف آب اضافي، کاهش آب مصرفي بدون کاهش در کارآيي، تسريع و يا کندکردن گيرش اوليه و نهايي، ايجاد انبساط جهت جبران جمع‌شدگي، کاهش آب انداختن، حفظ قوام، کاهش جداشدگي دانه‌ها، بهبود پمپ‌شوندگي، اصلاح روند افت اسلامپ، و کنترل روند گرمازايي در سنين اوليه.

آن دسته از ويژگي‌هاي بتن سخت شده را که مي‌توان با استفاده از افزودني‌هاي شيميايي اصلاح کرد يا بهبود بخشيد عبارتند از: تسريع و يا تاخير در روند کسب مقاومت، افزايش مقاومت‌هاي مکانيکي، بهبود پايايي، کاهش نفوذپذيري، کنترل انبساط و آسيب‌هاي ناشي از واکنش قليايي، افزايش چسبندگي به فولاد، بهبود چسبندگي بتن جديد به بتن موجود، توليد بتن يا ملات رنگي، و کنترل خوردگي ميلگرد.

 

امکان اجرا در شرايط سخت و دشوار

برخي از افزودني‌هاي شيميايي امکان اجرا و ادامه عمليات بتن‌ريزي را، با حفظ کيفيت خواسته‌شده، در شرايط آب و هوايي نامساعد فراهم مي‌آورند. براي مثال با استفاده از روان‌کننده‌هاي کندگير مي‌توان بتن را در مسافت‌هاي طولاني حمل يا تا فواصل زياد پمپ کرد؛ قوام‌بخش‌ها و ضد آب‌شستگي‌ها، عمليات بتن‌ريزي در زير آب را آسان‌تر مي‌کنند؛ زودسخت‌کننده‌ها امکان بتن‌ريزي در هواي سرد را فراهم مي‌کنند؛ و با استفاده از فراروان‌کننده‌ها مي‌توان بتن را در نقاط با ‌دسترسي کم، مانند زير لوله‌هاي آبرسان به توربين در نيروگاه‌هاي برق‌آبي، بدون نياز به لرزاندن (بتن خودتراکم) اجرا کرد.

 

غلبه بر پيشامد‌هاي ناگهاني

در حين عمليات بتن‌ريزي، احتمال رخداد پيشامد‌هاي ناگهاني و پيش‌بيني نشده‌اي مانند گرفتگي لوله‌هاي پمپ، دررفتن قالب، افت ناگهاني دما و ... وجود دارد. با کمک افزودني‌هاي شيميايي مي‌توان بر برخي از اين پيشامدها غلبه کرد. نمونه‌اي از اين دست، استفاده از مواد کنترل‌کننده‌هاي آبگيري براي جلوگيري از گيرش و استفاده دوباره بتن ساخته شده در مواردي است که وقفه‌اي در اجرا پيش مي‌آيد.

 

دستيابي به خواص ويژه

برخي از خواص و ويژگي‌هاي بتن، هر چقدر هم که در انتخاب مصالح و نسبت اجزاي بتن دقت شود، جز با استفاده از افزودني‌ها قابل دستيابي نيستند. از جمله اين ويژگي‌ها و خواص منحصر به فرد که تنها با استفاده از افزودني‌هاي شيميايي به دست مي‌آيند مي‌توان به هوازايي، کف‌زايي، خودتراکمي، زودگيري، زودسخت‌شدگي، کُندگيري، و انبساط‌زايي اشاره کرد.

 

هماهنگي با مسايل زيست محيطي و بهداشت کار

کاهش آلودگي‌هاي صوتي، افزايش ايمني و بهره‌وري نيروهاي کار (نيروي انساني)، کاهش گرماي حاصل از اصطکاک تجهيزات و ماشين‌آلات، دور نريختن و استفاده از بتن باقيمانده در ماشين‌آلات براي نوبت کاري بعدي (افزودني کنترل‌کننده آبگيري)، عدم نياز به شستشوي تجهيزات بتن‌سازي در پايان هر نوبت‌کاري و عدم تخليه آب شستشو در محيط (افزودني ناگيرکننده)، از جمله موارد دوستي با محيط زيست است که با کمک افزودني‌هاي شيميايي قابل دستيابي هستند.

 

کمک به توسعه پايدار

کاهش مصرف سيمان از يک سو با صرفه‌جويي در مصرف منابع طبيعي (مواد خام اوليه) و از سوي ديگر با کاهش گازهاي گلخانه‌اي ناشي از توليد سيمان، در راستاي کمک به حفظ محيط زيست و توسعه پايدار است. دستيابي به مقاومت‌هاي زودرس با استفاده از افزودني‌ها و بي‌نيازي به بخاردهي در روند توليد قطعات پيش‌ساخته که اصطلاحا "بي‌نياز از انرژي"[5] ناميده مي‌شود، به صرفه جويي در مصرف انرژي مي‌انجامد و به توسعه پايدار کمک مي‌کند. بهبود پايايي سازه‌هاي بتني در زمان بهره‌برداري که در اثر استفاده از مواد افزودني به دست مي‌آيد نيز با افزايش عمر مفيد سازه به توسعه پايدار کمک خواهد کرد.

نکته 1-3- صرف‌نظر از تمامي موارد گفته شده، بايد به خاطر داشت كه هيچ افزودني را، از هر نوع و مقداري كه باشد، نمي‌توان جانشيني براي طرح مخلوط و اجراي مناسب بتن انگاشت.

 

مشخصات افزودني‌هاي شيميايي

افزودني‌هاي مصرفي بايستي پاسخگوي نيازها و ضوابط آيين‌نامه بتن و استانداردهاي ملي ايران و استانداردهاي بين‌المللي معتبر مانند AASHTO, ASTM, BS, DIN, EN باشند. اين منابع مشخصات فني، حداقل انتظارات از مصرف، و نحوه تاثيرگذاري هر افزودني را به تفصيل بيان مي‌نمايند و راهنماي بسيار مناسبي براي استفاده افزودني‌ها هستند. در کنار اين استانداردها، توليدکنندگان اين افزودني‌ها همواره مشخصات فني دقيقي از محصولات خود و دامنه مصرف و تاثير آنها در بتن را ارايه مي‌نمايند که در مواردي مي‌توانند راهگشا باشند. اگرچه مشخصات فني ارايه‌شده توسط توليدکنندگان دربردارنده‌ي دامنه مصرف پيشنهادي هستند ولي مقدار مصرف افزودني بايد بر اساس نتايج به دست آمده با مصالح مصرفي در کارگاه موردنظر تعيين شود. برخي از استانداردهاي افزودني‌هاي شيميايي در جدول شماره 1-1 آورده شده است.

 

نمونه‌برداري

براي آزمودن، ارزيابي و بازرسي افزودني‌ها بايستي نمونه‌هايي مطابق با دستورالعمل و مشخصات فني از پيش تعيين شده براي هر افزودني، برداشته شوند. چنين نمونه‌هايي بايد به روش نمونه‌گيري اتفاقي از واحد توليد،  بسته‌بندي‌ها يا ظروف بازنشده، يا از محموله‌هاي فله‌اي که تازه وارد کارگاه شده‌اند برداشته شوند.

 

 آزمودن

مواد افزودني با اهداف زير آزموده مي‌شوند:

الف- تعيين مطابقت با مشخصات فني.

ب- ارزيابي تاثير افزودني روي خواص بتن ساخته شده با مصالح كارگاهي تحت شرايط محيطي و روش‌هاي اجرايي مورد انتظار (پيش‌بيني شده).

پ- کنترل کيفيت و اطمينان از يکنواختي محموله‌هاي متعدد وارده به کارگاه.

ت- آشکارشدن هر گونه ناسازگاري افزودني با اجزاي تشکيل دهنده بتن، به ويژه سيمان، و پديدار شدن هر گونه اثر نامطلوب افزودني بر روي بتن.

توليدكننده مواد افزودني ملزم است گواهي نمايد كه هر محموله‌ي جداگانه با استانداردهاي ملي ايران يا با مشخصات فني ديگر آيين‌نامه‌هاي معتبر بين‌المللي پذيرفته شده در پروژه مطابقت دارد. مشخصات فني ارايه شده از سوي توليدکننده بايستي بيان‌کننده توانايي‌ها و محدوديت‌هاي کاربرد هر افزودني باشد.

شيوه‌ها و دستورالعمل‌هاي كنترل كيفيت که توسط توليدكنندگان مواد افزودني به کار مي‌روند بايد تضمين‌کننده يكنواختي محصول توليدي و مطابقت آن با ضوابط و ديگر شرايط استانداردهاي ملي ايران يا با مشخصات فني ديگر آيين‌نامه‌هاي معتبر بين‌المللي باشند. از آن‌جا كه روش‌هاي آزمايش و شيوه‌هاي کنترل کيفيت مورد استفاده توليد کنندگان ممكن است بر اساس خواص يك محصول ويژه پايه‌گذاري شوند، نمي‌توانند براي كاربرد عمومي يا استفاده توسط مصرف‌کنندگان به کار روند.

گو اينکه استانداردهاي ملي ايران يا ديگر آيين‌نامه‌هاي معتبر و بين‌المللي دستورالعمل گام به گام با ارزشي براي ارزيابي و انتخاب مواد افزودني فراهم مي‌كنند، بايد پيش از توليد بتن و استفاده مداوم از افزودني‌ها در توليد بتن، آزمايش‌هايي كه نشان دهنده عملكرد افزودني در شرايط کارکرد واحد بتن‌ساز همراه با مصالح مورد استفاده در ساخت بتن باشند انجام گيرد. يکنواختي و ناپراکندگي نتايج مربوط به هر ويژگي مورد نظر افزودني يا بتن، به همان اندازه‌ي ميانگين اين نتايج داراي اهميت است.

نکته 1-4- نتايج حاصله از مصرف و افزودني در يک کارگاه به معناي ويژگي مطلق آن افزودني نمي‌باشد و نمي‌توان اين نتايج را به ساير کارگاه‌ها تعميم داد و حتي تغييرات در نوع سيمان، سنگدانه‌ها، يا روش‌هاي بتن‌ريزي نيازمند تکرار آزمايش‌ها مي‌باشد.

نکته 1-5- پس از اطمينان از عملکرد يک افزودني در مراحل آزمايشگاهي، لازم است عملکرد آن در احجام واقعي ساخت بتن و در دستگاه بتن‌ساز نيز آزمايش و ارزيابي شود و در هنگام بتن‌ريزي با انجام نمونه‌گيري‌هاي منظم از يکنواختي بتن‌هاي توليد شده اطمينان حاصل گردد.

 

 ارزيابي افزودني‌ها

از آنجا که ترکيبات و ويژگي‌هاي مواد سيماني، آب و سنگدانه و نيز نسبت اختلاط آنها تاثير به سزايي بر کارکرد افزودني‌ها دارند، ارزيابي هر افزودني بايد بر اساس نتايج بدست آمده با مصالح مصرفي کارگاه انجام گيرد.

در ارزيابي يك ماده افزودني، تاثير آن روي حجم مخلوط بايد در نظر گرفته شود. اگر اضافه كردن ماده افزودني بازده حجمي[6]  مخلوط را تغيير دهد، همان‌گونه كه اغلب پيش مي‌آيد، تغيير در خواص بتن تنها به دليل تاثيرات مستقيم افزودني نخواهد بود و مي‌تواند ناشي از تغيير در نسبت اجزاي تشکيل‌دهنده بتن نيز ‌باشد. در چنين مواردي ماده افزودني بايد مانند مواد سيماني، سنگ‌دانه و آب به عنوان يكي از اجزاي تشکيل‌دهنده بتن در طرح اختلاط به شمار آيد.

چنانچه در بتن بيش از يک افزودني استفاده شود، ممکن است بر کارکرد يکديگر تاثير بگذارند. براي نمونه، در بتن داراي افزودني هوازا، استفاده از روان‌کننده مي‌تواند راندمان هوازا را افزايش دهد در حالي که برخي از فراروان‌کننده‌ها باعث کاهش راندمان آن مي‌شوند. در ارزيابي افزودني‌ها بايد تاثير متقابل آنها بر کارکرد يکديگر، بررسي و در نظر گرفته شود.

عوامل محيطي مانند دما و رطوبت تاثير چشمگيري بر رفتار بتن و بر کارکرد افزودني‌ها دارند. مواد افزودني كه کاركرد آنها در دماهاي معمول شناخته شده است ممكن است در دماهاي خيلي زياد يا خيلي كم، کاركرد بسيار متفاوتي داشته باشند. کاركرد هر ماده افزودني را بايستي در شرايط محيطي مورد انتظار در زمان اجرا ارزيابي کرد و به نتايج آزمايشگاهي که در دماهاي استاندارد انجام مي‌شوند، بسنده نکرد.

در ارزيابي کارکرد مواد افزودني بايد شرايط اجرايي مانند چگونگي و زمان اختلاط، نحوه و زمان حمل، دماي بتن تازه، چگونگي ريختن و پخش‌کردن بتن، نحوه متراکم‌کردن و پرداخت کردن بتن، و روش عمل‌آوري در نظر گرفته شوند زيرا هر يک از اين موارد مي‌توانند بر کارکرد افزودني تاثير بگذارند. براي نمونه، اختلاط بيش از اندازه باعث کاهش راندمان هوازاها مي‌شود.

زمان و نحوه افزودن مواد افزودني به مخلوط بتن نيز بر کارکرد آنها اثر مي‌گذارد که بايستي در ارزيابي آنها مورد توجه قرار گيرد. براي نمونه، چنانچه افزودني‌هاي كاهنده آب را به مخلوط خشک سيمان و سنگدانه افزود راندمان آنها به شدت کاهش مي‌يابد در حالي که اگر آنها را بعد از افزودن بخشي از آب اختلاط و تشکيل خمير سيمان به بتن اضافه كرد، کارکرد بهتري خواهند داشت.

در ارزيابي اقتصادي هر افزودني بايستي افزايش هزينه ناشي از تهيه،حمل، نگهداري و افزودن آن را در کنار صرفه‌جويي‌هاي اقتصادي که افزودني در اجراي عمليات بتني به همراه دارد مورد بررسي و توجه قرار داد.

اگرچه کارکرد و تاثير اصلي يک ماده افزودني بر روي خواص بتن تازه و سخت شده معمولا ملاک اصلي ارزيابي و انتخاب افزودني است ولي مزيت‌هاي جنبي هر محصول نيز قابل توجه توليدکنندگان بتن آماده، پيمانکاران، مجريان و کارفرمايان مي‌باشد و از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. از جمله اين مزيت‌ها مي‌توان به خواصي چون: کارپذيري، سهولت پمپاژ و قالب پذيري، پرداخت سطح، کسب مقاومت‌هاي زودرس، استفاده سريع‌تر از قالب‌ها، شکل ظاهري سطوح بتني و حذف و يا کاهش زمان لرزاندن اشاره نمود.

براي کنترل کيفيت افزودني‌ها، علاوه بر يکنواختي مشخصات ظاهري، يکنواختي عملکرد آن‌ها بر بتن نيز بايستي مورد ارزيابي قرار گيرد.

 

 ملاحظاتي در مصرف مواد افزودني

مواد افزودني بايد با استانداردهاي ملي ايران يا ديگر آيين‌نامه‌هاي معتبر بين‌المللي مطابقت داشته باشند. علاوه بر اين بايد دستورالعمل‌ها و توصيه‌هاي ارايه شده از طرف توليدکننده مواد افزودني مورد توجه دقيق قرار گيرند. اثرات يک ماده افزودني بايد تا آنجا که ممکن است با استفاده از مصالح مصرفي مورد نظر و در شرايط کارگاهي ارزيابي شود. اين موضوع وقتي اهميت ويژه پيدا مي‌كند كه:

 • ماده افزودني پيش از اين با مصالح مورد نظر يا ترکيب آنها استفاده نشده باشد؛
 • استفاده از انواع ويژه مواد سيماني مورد نظر باشد؛
 • بيش از يك نوع افزودني مصرف شود؛ يا
 • اختلاط و بتن‌ريزي در دماهاي خارج از محدوده‌اي كه معمولاً براي بتن‌ريزي توصيه مي‌شود، انجام گيرد.

افزون بر اين، استفاده از افزودني‌ها ممکن است نيازمند اصلاحاتي در طرح اختلاط بتن باشد که از آن جمله مي‌توان به تغيير در نوع يا مقدار سيمان، تغيير در نوع يا دانه‌بندي سنگ‌دانه، يا اصلاح نسبت اختلاط اشاره کرد. با تنظيم مقدار آب و مواد سيماني مخلوط و اصلاح نوع و طول زمان اختلاط، اثرات برخي از مواد افزودني به‌طور چشمگيري بهبود مي‌يابند.

بسياري از افزودني‌ها بيش از يك خاصيت بتن را تحت تاثير قرار مي‌دهند و حتي ممکن است روي خواص مطلوب تاثير نامطلوبي بگذارند. افزودني‌هايي كه خواص بتن تازه را اصلاح مي‌کنند ممكن است موجب سفت شدن زودهنگام يا كندگيري بيش از اندازه بتن شوند و مشکلاتي پديد آورند. با بررسي چگونگي تاثير افزودني‌ها روي مواد سيماني مورد مصرف، مي‌توان رفتارهاي گيرشي ناهنجار را شناسايي کرد. سفت شدن زود هنگام اغلب به دليل تغييرات در روند واكنش بين تري‌كلسيم‌آلومينات و يون سولفات موجود رخ مي‌دهد. کندگيري بيش از اندازه مي‌تواند ناشي از به تاخير افتادن آبگيري سيليكات كلسيم به دليل استفاده بيش از اندازه افزودني‌ يا كاهش دماي محيط اطراف باشد.

از ملاحظات مهم ديگر در استفاده از مواد افزودني مي‌توان به محدوديت مقدار مجاز يون كلر در بتن اشاره کرد. اين محدوديت‌ها در آيين‌نامه‌ بتن ايران داده شده است. معمولاً اين محدوديت‌ها به صورت حداكثر درصد يون كلر نسبت به جرم (وزن) سيمان بيان مي‌شوند، اگرچه گاهي مقدار يون کلر "حل‌شونده در آب" موجود در بتن نيز ملاک سنجش قرار مي‌گيرد. صرف‌نظر از آن‌كه اين حد چگونه تعيين مي‌شود، مصرف كننده بايد ميزان يون كلر موجود در افزودني مورد نظر را بداند تا در هنگام تعيين مقدار مصرف افزودني، از حدود تعيين شده براي مقدار يون کلر فراتر نرود.

نکته 1-6 - استفاده كننده بايد آگاه باشد كه حتی با فرض نبودن يون کلر در ساختار يک افزودنی شيميايی، همواره احتمال وارد شدن يون کلر از طريق آب مصرفی برای توليد افزودنی مايع وجود دارد، زيرا افزودني‌ها اغلب به كمك آب ساخته‌ مي‌شوند كه حاوي مقادير كم ولي قابل اندازه‌گيري يون كلر هستند. بنابراين در برخورد با اصطلاحاتي نظير "بدون كلر" بايد احتياط کرد.

 

 آماده‌سازي و پيمانه‌كردن مواد افزودني

استفاده موفقيت‌آميز از افزودني‌ها تا حدود زيادي به روش‌هاي آماده‌سازي و پيمانه‌کردن آنها بستگي دارد. هرگونه کوتاهي در آماده‌سازي و پيمانه‌کردن مي‌تواند تاثيرات چشمگيري بر خواص، عملكرد و يكنواختي بتن داشته باشد. بيشتر مواد افزودني رايج در بازار به صورت مايعات آماده مصرف هستند كه يا در هنگام اختلاط در مرکز بتن‌ساز به مخلوط يا در پاي کار به بتن افزوده مي‌شوند.

مواد افزودني پودري مانند رنگ‌دانه‌ها،  منبسط‌كننده‌ها و آسان‌کننده‌هاي پمپاژ كه داراي مقدار مصرف اندک هستند اغلب به صورت دستي و با پيمانه اضافه مي‌شوند. برخی ديگر مانند شتاب‌دهنده‌ها، كاهنده‌هاي تراوايي، و پيوندزاها كه اغلب در مقادير كافي براي يك  واحد وزنی سيمان و يا يک حجم بتن بسته‌بندي مي‌شوند.

طرح های اختلاط جديد برای توليد بتن  با عملكرد بالا( بتن توانمند )  گاه به تعداد دو يا بيشتر، مواد افزودني آميخته مي‌شوند. اين افزودني‌ها در دستگاه توليد بتن به مخلوط بتن يا از مخزن مخصوص مواد افزودني كه روي كاميون مخلوط كننده (تراك ميكسر) سوار است در محل كار به بتن افزوده مي‌شوند. هرچند اندازه‌گيري و افزودن مواد شيميايی در دستگاه  بتن ساز و يا مخزن تراك ميكسر غالباً به‌وسيله سيستم های توزين كننده پيشرفته مكانيكي يا الكترومكانيكي انجام می شود. يك مخزن ذخيره و مدرج بايد جزيي از سيستم باشد تا اپراتور واحد بتن بتواند يقين پيداكند كه مقدار لازم مواد افزودني به مخلوط بتن يا داخل مخزن تراك ميكسر اضافه شده است.

1-11- آماده‌سازي (ساخت)

مقدار ماده افزودني مورد مصرف نسبت به ساير مواد متشكله مخلوط كم است اما تاثير آن بسته به مقدار استفاده شده و زمان افزودن آن مي‌تواند بسيار قوي باشد.

بنابراين مواد افزودني بايد طوري تهيه شوند كه مصرف كننده را از غلظت مطلوب مواد شيميايي داخل آن مطمئن سازد. مواد افزودني اختصاصي عموماً به صورت مايعات آماده براي مصرف تامين مي‌شوند كه نيازي به آماده‌سازي بيشتر در محل مصرف ندارد. در واقع آماده‌سازي كارگاهي براي اين محصولات از طرف سازندگان آنها جداً منع مي‌شود. اما مواد افزودني معيني از اين قاعده مستثني هستند كه عبارتند از:

1- مواد افزودني كه به ‌صورت غليظ شده تامين مي‌شوند تا هزينه‌هاي زياد باربری  كه  به دليل حمل احجام زياد آب برآن تحميل مي‌شود را به حداقل برساند.

2- كلروكلسيم  پولکي كه توسط بعضي از توليدكنندگان بتن در واحد توليد بتن آماده در آب حل مي‌شود.

3- مواد افزودني پودري كه لازم است در كارگاه يا در محل مصرف تبديل به مايع شوند. اين عمل مستلزم نصب ماشين آلات مناسب، انتصاب نيروی انسانی مجرب، و رعايت دقيق دستورالعمل های توليد کننده جهت توليد افزودنی با غلظت و درصد جامد مناسب می باشد.

اين توليدات ممكن است برای ساختن محلول‌هاي استاندارد (مانند كلروكلسيم و افزودني‌هاي پودري) يا رقيق كردن مايعات براي تسهيل در توزين و كاربرد مقدار مصرف توصيه شده توسط سازنده باشد. در توليد انبوه گارکاهی عدم توجه به نسبت های دقيق مواد و يا عدم تطبيق دستگاه همزن با غلظت  محصول مشكلاتی مانند همزدن ناکافی، حل نشدن کامل مواد موثر، و رسوب اجزاء غير محلول به‌وجود آيد. در صورت بروز هر‌گونه مشكلي در مورد توليدات کارگاهی رعايت توصيه‌هاي سازنده لازم است.

همزدن ماده افزودني پودری بايد در مخزنی مجزا از مخزن ذخيره ماده افزودني كه به توزيع كننده متصل است انجام شود. ماده افزودني ذخيره شده بايد به طور روزانه يا زماني كه ماده جديد به آن افزوده مي‌شود با استفاده از هيدرومتر كنترل شود. مخزن ذخيره بايد مجهز به يك همزن براي نگهداري  ماده افزودني به حالت معلق  باشد، چون بسياري از محلول‌ها حتی با غلظت كم محتوي مقدار قابل توجهي ذرات ريز غير محلول ويا اجزاء فعالي هستند كه ممكن است به راحتي محلول نشده و يا در اثر سکون مايع رسوب کنند . ضروري است احتياط‌هاي لازم به عمل آيد تا حفظ حالت معلق يكنواخت قبل از اضافه كردن افزودنی تضمين شود.

 

انبار كردن

سه عامل در نگهداري مواد افزودني مهم هستند: سهولت در شناسايي،  رطوبت و دمايي كه در آن نگهداري مي‌شوند، و وجود برچسب بر روی ظروف و بشكه‌ها بگونه ايکه محتويات آنها را به وضوح نشان دهد. مواد افزودني خشك (پودري) در مقايسه با سيمان پرتلند حساسيت بيشتري به دي‌اكسيد كربن و رطوبت دارند. لذا اين مواد بايد در كيسه هاي ضد رطوبت بسته‌بندي شوند و براي جلوگيري از كلوخه شدن آنها به دور از رطوبت و دماهاي زياد نگهداري شوند.

 مخازن ذخيره مايعات بايد داراي دريچه‌هاي مناسب ورودي و بازشو باشند و اين دريچه‌ها بايد در هنگامي كه مورد استفاده قرار نمي‌گيرند كاملاً بسته شوند.

بيشتر مواد افزودني به جز بعضي از ضد رطوبت‌ها و مواد تسريع كننده بدون كلر و مواد هوازا به شكل محلول‌هايي هستند كه در 3- درجه سيليسيوس يخ مي‌زنند. بنابر اين بايد در مقابل يخ‌زدن حفاظت شوند.  انباركردن بعضي از مواد مانند امولسيون‌ها نياز به مراقبت بيشتري دارد و دستورالعمل‌هاي سازنده آن بايد دقيقاً رعايت شود.

در مناطقی با زمستان‌‌هاي ملايم مي‌توان اكثر مواد را در بشكه‌ و در انبارهاي محصور، بدون وسيله گرمايي، بدون نگرانی از يخ‌زدگي انباركرد. در زمستان‌هاي سخت امكانات ويژه‌اي براي جلوگيري از يخ‌زدن افزودني‌هاي مايع بايد به‌كاربرد. استفاده از انبارهاي محصور وگرم در اين شرايط رايج است. لازم است از كليه تجهيزات شامل مخازن نگهداري، خطوط انتقال و خطوط متصل به بتن‌ساز نيز محافظت شود. در مناطق با آب‌ و هواي معتدل استفاده از مخازن فلزي عايق‌بندي شده يا پلاستيكي نيز امكان‌پذير است. در شرايط يخ‌بندان و هوای سرد، مخازن ذخيره‌سازي و محتويات آنها يا بايد گرم شوند و يا در يك محيط گرم قرار داشته باشند. روش دوم به دلايل زير ترجيح داده مي‌شود.

1- چنانچه مخزن ذخيره مجهز به لوله‌هاي مارپيچ آب گرم يا بخار باشد، بايد دقت شود كه گرم كردن از حد مجاز ارايه شده توسط سازنده تجاوز نكند زيرا دماي زياد مي‌تواند بر برخي از اين مواد تاثير منفي داشته باشد.

2- بعضي از المنت‌هاي حرارتي ممكن است به‌طور موضعي ماده افزودني را بيش از اندازه گرم كنند و باعث تجزيه حرارتي و ايجاد گازهاي انفجاري شوند.

3- ممكن است اتصالات الكتريكي گرم كننده‌ها  (نواري، ميله‌اي و غيره) قطع شوند و باعث يخ‌زدن ماده افزودني  و يا آسيب ديدن  سيستم حرارتی و دستگاه های اندازه گيری شوند .

4- معمولاً هزينه به‌كارگيري المنت‌هاي ميله‌اي و نواري  بيشتر از هزينه گرم نگهداشتن يك انبار در بالاتر از دماي انجماد است.

5- يك انبار گرم  نگهداري ماده‌ افزودني نه تنها مخازن ذخيره، بلكه پمپ‌ها، دستگاه‌هاي اندازه‌گيري، شيرها و شيلنگ‌هاي ماده افزودني را از يخ‌زدگي و از ساير مسايل مانند گردوخاك، باران و افراد متفرقه حفاظت مي‌نمايد، به‌علاوه چون دماي نگهداري در طول سال كمتر در معرض تغييرات شديد قرار مي‌گيرد، گرانروي ماده افزودني ثابت‌تر مي‌ماند و دستگاه‌هاي اندازه‌گيري احتياج به تنظيم كمتري پيدا مي‌كنند.

6- اگر مخازن نگهداري و شلنگ‌ها، پلاستيكي باشند بايد دقت شود از گرم كردن بيش از اندازه آنها پرهيز شود تا اين مواد به نقطه نرم‌شدگي و پارگي نرسند.

7- سيستم‌ هواكش مخازن بايد به گونه‌اي طراحی شود كه از ورود هرگونه مواد خارجي به داخل مخزن جلوگيري شود. به همين صورت براي اجتناب از آلودگي بايستی ب روی مجاري پركردن و ديگر بازشوها در مواقعي كه استفاده نمي‌شوند درپوش گذاشته شوند.

 

جدول 1-1 - استانداردهاي مواد افزودني شيميايي

گروه افزودني

نام افزودني

استاندارد

ايران

اروپا

آمريکا

ASTM

AASHTO

کاهنده‌هاي آب

روان‌کننده

ISIRI-2930

EN 934-2

ASTM C494

AASHTO     M 194

روان‌کننده کُندگير

ISIRI-2930

EN 934-2

ASTM C494

AASHTO      M 194

روان‌کننده تندگير

 

 

 

 

فوق‌روان‌کننده

ISIRI-2930

EN 934-2

ASTM C494

 

فوق‌روان‌کننده کُندگير

 

 

ASTM C494

 

فراروان‌کننده

ISIRI-2930

EN 934-2

ASTM C494 & C1017

 

هوازاها

هوازا

ISIRI-2930

EN 934-2

ASTM C260

AASHTO       M 154

کُندگيرکننده‌ها

ديرگيرکننده

ISIRI-2930

EN 934-2

ASTM C494

AASHTO       M 194

ناگيرکننده

 

 

 

AASHTO       M 194

شتاب‌دهنده‌ها (تسريع‌کننده‌ها)

زودگير

ISIRI-2930

EN 934-2

ASTM C494

 

زودسخت‌کننده

ISIRI-2930

EN 934-2

ASTM C494

 

افزودني بتن‌پاشي

 

EN 934-5

ASTM C1141

 

منبسط‌کننده‌ها

جبران‌کننده جمع‌شدگي

 

 

ASTM C878

 

گازساز

 

EN 934-4

 

 

کف‌زاها

 

 

ASTM C869

 

پاياگرها (دوام‌بخش‌ها)

بازدارنده خوردگي

 

BS 1881

ASTM G109

AASHTO T277

کاهنده واکنش قليايي

 

 

 

 

کاهنده تراوايي

ISIRI-2930

EN 934-2

ASTM C836

 

نم‌بند / آب‌بند

ISIRI-2930

EN 934-2

ASTM C836

 

افزودني‌هاي خاص

هوازدا

 

 

 

 

ضديخ

 

 

 

 

رنگ‌بخش

 

BS 1014

ASTM C979

 

آسان‌کننده پمپاژ

 

 

 

 

ضد آب‌شستگي

 

 

 

 

کنترل کننده واکنش آبگيري

 

 

 

 

پيوندزا (لاتکس)

 

BS 5270

 

 

قوام‌بخش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مراجع

1- آيين‌نامه بتن ايران (آبا)، تجديد نظر اول، نشريه شماره 120 سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور.

2- ACI 212.3R – 04, "Chemical Admixtures for Concrete", MCP-ACI 2007.

3 – ايراجيان محمود، "كاربرد مواد افزودني در پروژه‌هاي سدسازي"، چهارمين كنفرانس بين‌المللي سدسازي، ايران، تهران، 1380.

 

 

 

 


[1] Admixture

[2] Chemical admixtures

[3] Mineral admixtures

[4] Hydration

[5] Zero Energy

[6] Yield

 

        صفحه: 1 از  177