پاور ژل میکروسیلیس بتن Dezomix P-4500

 پاور ژل میکروسیلیس بتن  Dezomix P-4500

افزودنی ژل میکروسیلیس حاوی فوق روان کننده ، میکروسیلیس  ، الیاف و سایر مواد لازم با خواص منحصر به فرد  در دوام و مقاومت

شرح :

Dezomix P-4500ژل میکروسیلیس  علاوه براستفاده در ساخت بتن های با مقاومت بالا ، آب بند ، نفوذ پذیری کم ، دوام بالا و ملات های ویژه  ، در بتنهایی که کاهش ترکهای پلاستیک ، ارتقاء نسبی مقاومتهای کششی و خمشی بتن مد نظر می باشد کاربرد دارد . همچنین در شرایطی که بتن در معرض ضربه و بارهای متناوب دینامیکی است استفاده از زل میکروسیلیس Dezomix P-4500   توصیه می شود .

 

کاربردهای ژل میکروسیلیس Dezomix P-4500 :

 • سازه های ساحلی
 • سازه های نگهدارنده آب
 • روسازی های بتنی
 • بتن های پر مقاومت
 • سازه های در معرض بارهای دینامیکی ، ضربه و خستگی
 • مقاطع نازک بتنی
 • سازه های بتنی در معرض سیکل های شدید ذوب و انجماد
 • بتن های نظامی و پدافندی

 

مزایا زل میکروسیلیس Dezomix P-4500 :

 • کاربرد آسان و مرتفع سازی مشکلات ناشی از استفاده مستقیم از پودر میکروسیلیس
 • کاهش هزینه حمل در مقایسه با میکروسیلیس
 • افزایش مقاومت فشاری
 • کاهش نسبت آب به سیمان
 • کاهش نفوذ پذیری
 • افزایش دوام ناشی از افزایش مقاومت الکتریکی و در نتیجه افزایش مقاومت در برابر خوردگی
 • افزایش دوام ناشی از کاهش نفوذ پذیری

 

میزان مصرف :

میزان  دقیق مصرف  Dezomix P-4500  می بایست از طریق آزمایشهای کارگاهی مشخص گردد لذا به عنوان راهنمایی  توصیه می شود به میزان 1 تا 3 درصد وزن سیمان مصرفی به بتن افزوده گردد . این مقدار را می توان در هنگام ساخت بتن و یا پس از ساخت به بتن اضافه نمود.

در صورت اضافه نمودن Dezomix P-4500   در تراک میکسر باید از اختلاط آن در بتن اطمینان حاصل نمود. بدن منظور می بایست پس از افزودن  Dezomix P-4500    بین 3 تا 5 دقیقه زمان نیاز می باشد .

 

عوارض مصرف خارج از محدوده :

مصرف کمتر از 1 درصد Dezomix P-4500   باعث عدم ظهور کیفیت و عملکرد مناسب  ، افت اسلامپ سریع ، کاهش قدرت میزان جذب آهک آزاد و پایین آمدن نسبی کلیه خواص برای بتن می گردد .

مصرف بیش از 3 درصد وزن سیمان مصرفی از Dezomix P-4500   در بتن توصیه نمی شود وصرفا با انجام آزمایشات کارگاهی  امکان پذیر خواهد بود .   

 

 

مشخصات ظاهری :

حالت : در وضعیت سکون ژله ای و پس از تکان دادن مایع

رنگ : خاکستری

وزن مخصوص : 1.35

میزان کلراید : فاقد کلر و یا بسیار کمتر از حد مجاز استاندارد

نیترات : ندارد

نقطه انجماد : صفر درجه سانتیگراد

نقطه اشتعال : ندارد

 

سازگاری :

این محصول با هیچ ماده دیگری نباید مخلوط شود مگر توسط متخصصین شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن تایید شده باشد .   

 

انبارداری :

Dezomix P-4500  بایستی در ظروف اصلی خود و در دمای بیش از 5+ درجه سانتیگراد نگهداری شود . در صورت یخ زدن می توانید آن را به آرامی گرم نموده و هم بزنید تا دوباره بازیافت شود.عدم  رعایت شرایط انبار داری مناسب ممکن است باعث آسیب دیدن محصول و یا ظرف آن گردد . برای کسب اطلاع بیشتر از روش انبارداری مناسب با بخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن تماس حاصل نمایید.

 

نکات ایمنی :

Dezomix P-4500     محتوی هیچ ماده خطرناکی نمی باشد . برای آگاهی بیشتر به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه فنی :

تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران عرضه می گردد مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد.

 

 

 

 

 

خواص میکروسیلیس در بتن

میکروسیلیس چیست ؟ پودر میکروسیلیس یکی از افزودنی های معدنی بتن به حساب می آید . میکروسیلیس یا میکروسیلیکا  یک محصول جانبی از فرآیند تولید شیشه می باشد. میکروسیلیس به علت خواص منحصر به فرد خود امروزه جایگاه بزرگی در ساخت بتن بدست آورده است. استفاده از پودر میکروسیلیس به ویژه در مناطق ساحلی و یا مناطقی که بتن نیازمند محافظت ویژه ای در برابر فرآیند خوردگی می باشد رو به گسترش می باشد. از جمله خواص استفاده از میکروسیلیس در بتن می توان به افزایش مقاومت فشاری  بتن ، افزایش مقاومت سایشی بتن  ، کاهش نفوذ پذیری ، کاهش واکنش قلیایی و سولفاته شدن ، کاهش اثر فرآیند ذوب و یخ و ... اشاره کرد. میکروسیلیس  در حال حاضر به سه صورت پودر میرکوسیلیس ، دوغاب میکروسیلیس و ژل میکروسیلیس مورد استفاده قرار می گیرد.

مقدار مصرف بهینه پودر میکروسیلیس در بتن بین پنج تا ده درصد وزن سیمان مصرفی می باشد. در استفاده از پودر میکروسیلیس باید توجه ویژه ای جهت رعایت مسائل ایمنی به خصوص استفاده از ماسک تنفسی استاندارد به کار گمارد.

 

 

شرح : استفاده از میکروسیلیس در بتن ریزی های مجاور سواحل دریاها به طور جدیدی مورد توجه مهندسین ساختمان قرار گرفته است . به دلیل خصوصیات بارز پوزولانی میکروسیلیس ، استفاده از آن جهت بهبود خواص مکانیکی و افزایش دوام بتن در کشورهای پیشرفته رو به افزایش است . میکروسیلیس یک محصول فرعی از کوره های قوس الکتریکی در جریان تولید آلیاژهای فروسیلیس می باشد . این ماده با داشتن بیش از 90 درصد سیلیس با حالت غیر کریستالی و به شکل ذرات بی نهایت ریز با قطر متورسط 0.1 متوسط میکرون شدیدا پوزولانی است و برای استفاده به عنوان یک ماده سیمانی در بتن بسیار مناسب است و با استاندارد ASTM C1240  مطابقت دارد .

مزایای مصرف : افزودن میکروسیلیس به مخلوط بتن باعث می گردد Sio2 فعال آن با محلول هیدروکسیدکلسیم Ca(OH)2  آزاد موجود در منافذ موئین بتن ترکسیب گردد و کریستال سیلیکات کلسیم نامحلول تولید نماید و در نهایت باعث تراکم ساختار خمیر سیمان و کاهش نفوذپذیری و افزایش مقاومت فشاری ، الکتریکی، خمشی و کششی بتن ، افزایش مقاومت بتن در برابر فرسایش ، کاهش مقابل توجه نفوذپذیری ، جلوگیری از نفوذ یون کلر ، سولفات ها و سایر مواد شیمیایی مخرب به داخل بتن گردد .

موارد مصرف :

 • اجرای بتن در سواحل دریا ، اسکله ها و پلها
 • ساخت بتن های با مقاومت بالا
 • یاخت بتن سدها ، کانالها ، تونلها ، مخازن و منبع آب
 • کف سازی و نماسازی
 • ساخت بتنهای در معرض خوردگی

 

میزان مصرف : میکروسیلیس را می توان به نسبت 5 تا 10 درصد وزن سیمان به بتن افزود ( با توجه به اینکه باعث افزایش مقاومت بتن می گردد جایگزین همان مقدار سیمان گردد ) با توجه به اینکه میکروسیلیس خاصیت کاهندگی آب دارد حتما می بایست به همراه یکی از فوق روان کننده ها استفاده گردد . در غیر این صورت باعث ترک خوردن بتن و کاهش کارائی و عدم تراکم بتن گردد .

.طریقه مصرف : به میزان لازم در زمان ساخت بتن با اجزای خشک مخلوط کرده و سپس آب و فوق روان ساز به آن افزوده شود .

 

مشخصات فنی :

حالت فیزیکی : پودر پوزولان

رنگ : خاکستری روشن

وزن مخصوص : 250 گرم در سانتیمترمکعب

شکل ذرات : کروی و غیرکریستاله ( آمورف )

 

انبار داری : میکروسیلیس  را  به دور از سرما ، گرما و روطبت به مدت یکسال می توان نگهداری کرد. عدم توجه به روش انبارداری مناسب باعث آسیب دیدن محصول و یا کیسه آن می شود.

بسته بندی : در کیسه های 25 و 40 کیلوگرمی و یا به صورت جامبوبک 1 تنی

آنالیز :

0.08  درصد

H2O

0.5 درصد

Sic

0.3 درصد

C

96.4 درصد

Sio2

0.87 درصد

Fe2O3

1.32 درصد

Al2O3

0.49 درصد

CaO

0.97 درصد

MgO

0.31 درصد

Na2O

1.01 درصد

K2O

0.16 درصد

P2O5

0.10 درصد

SO3

0.04 درصد

CL

 

 

نکات ایمنی : همانند تمامی محصولات شیمیایی دقت شود تا از تماس با چشمها ، دهان ، پوست و مواد غذایی پرهیز گردد .در صورت تماس با پوست و چشمها  بلافاصله آن را به مدت 15 دقیقه با آب شستشو داده و به پزشک مراجعه نمایدد. اگر به طور اتفاقی بلعیده شد ، می بایست اقدامات پزشکی انجام شود . در ظرف ها را پس از استفاده ببندید و برای اطلاع از انبار داری ویژه یا انهدام باقیمانده مواد به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه کیفیت : تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد

تاییدیه کیفیت : تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد

 

 

 

شرح :

Dezomix 4500  علاوه براستفاده در ساخت بتن های با مقاومت بالا ، آب بند ، نفوذ پذیری کم ، دوام بالا و ملات های ویژه  ، در بتنهایی که کاهش ترکهای پلاستیک ، ارتقاء نسبی مقاومتهای کششی و خمشی بتن مد نظر می باشد کاربرد دارد . همچنین در شرایطی که بتن در معرض ضربه و بارهای متناوب دینامیکی است استفاده از Dezomix 4500 توصیه می شود .

کاربردها :

 • سازه های ساحلی
 • سازه های نگهدارنده آب
 • روسازی های بتنی
 • بتن های پر مقاومت
 • سازه های در معرض بارهای دینامیکی ، ضربه و خستگی
 • مقاطع نازک بتنی
 • سازه های بتنی در معرض سیکل های شدید ذوب و انجماد
 • بتن های نظامی و پدافندی

 

مزایا :

 • کاربرد آسان و مرتفع سازی مشکلات ناشی از استفاده مستقیم از پودر میکروسیلیس
 • کاهش هزینه حمل در مقایسه با میکروسیلیس
 • افزایش مقاومت فشاری
 • کاهش نسبت آب به سیمان
 • کاهش نفوذ پذیری
 • افزایش دوام ناشی از افزایش مقاومت الکتریکی و در نتیجه افزایش مقاومت در برابر خوردگی
 • افزایش دوام ناشی از کاهش نفوذ پذیری

 

میزان مصرف : میزان  دقیق مصرف  Dezomix 4500 می بایست از طریق آزمایشهای کارگاهی مشخص گردد لذا به عنوان راهنمایی  توصیه می شود به میزان 5 تا 10 درصد وزن سیمان مصرفی به بتن افزوده گردد . این مقدار را می توان در هنگام ساخت بتن و یا پس از ساخت به بتن اضافه نمود.  در صورت اضافه نمودن Dezomix 4500 در تراک میکسر باید از اختلاط آن در بتن اطمینان حاصل نمود. بدن منظور می بایست پس از افزودن  Dezomix 4500  بین 3 تا 5 دقیقه زمان نیاز می باشد .

 

عوارض مصرف خارج از محدوده : مصرف کمتر از 5 درصد Dezomix 4500 باعث عدم ظهور کیفیت و عملکرد مناسب  ، افت اسلامپ سریع ، کاهش قدرت میزان جذب آهک آزاد و پایین آمدن نسبی کلیه خواص برای بتن می گردد .  مصرف بیش از 10 درصد وزن سیمان مصرفی از Dezomix 4500 در بتن توصیه نمی شود وصرفا با انجام آزمایشات کارگاهی  امکان پذیر خواهد بود .  

 

 

مشخصات ظاهری :

حالت : در وضعیت سکون ژله ای و پس از تکان دادن مایع

رنگ : خاکستری

وزن مخصوص : 1.35

میزان کلراید : فاقد کلر و یا بسیار کمتر از حد مجاز استاندارد

نیترات : ندارد

نقطه انجماد : صفر درجه سانتیگراد

نقطه اشتعال : ندارد

 

سازگاری : این محصول با هیچ ماده دیگری نباید مخلوط شود مگر توسط متخصصین شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن تایید شده باشد .   

 

 

انبارداری :

Dezomix 4500  بایستی در ظروف اصلی خود و در دمای بیش از 5+ درجه سانتیگراد نگهداری شود . در صورت یخ زدن می توانید آن را به آرامی گرم نموده و هم بزنید تا دوباره بازیافت شود.عدم  رعایت شرایط انبار داری مناسب ممکن است باعث آسیب دیدن محصول و یا ظرف آن گردد . برای کسب اطلاع بیشتر از روش انبارداری مناسب با بخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن تماس حاصل نمایید.

 

نکات ایمنی :

Dezomix 4500   محتوی هیچ ماده خطرناکی نمی باشد . برای آگاهی بیشتر به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه فنی : تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن عرضه می گردد مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد.

 

 

كاربرد دوغاب ميكروسيليس در صنعت بتن

 

چكيده:

امروزه استفاده از مواد جايگزين سيمان كه خاصيت پوزولاني دارند در صنعت بتن، رشد روز افزوني دارد. در كشور ما، ميكروسيليس بيشترين مصرف را در بين ساير مواد پوزولاني دارد. ميكروسيليس محصول ثانويه كارخانه هاي فرو سيليس است كه در حالت اوليه به صورت پودري نرم و سبك است به طوري كه حمل و نقل آن را مشكل مي كند و همچنين در حين اختلاط با ساير اجزاي بتن به خوبي پخش نمي شود و ممكن است باعث كاهش دوام بتن شود. دوغاب ميكروسيليس به عنوان محصولي جديد مي تواند جايگزين مناسبي براي پودر ميكروسيليس باشد به طوري كه حمل و نقل آنرا راحت تر و كم هزينه تر كرده همچنين ميكروسيليس دوغابي به خوبي در بتن پخش مي شود. در اين مقاله موارد ذكر شده بيشتر توضيح داده شده است و نهايتا نتايج آزمايش مقاومت فشاري انجام شده بر روي نمونه هاي حاوي پودر ميكروسيليس و نمونه بدون ميكروسيليس و نمونه حاوي دوغابميكروسيليس ارايه شده است. نتايج حاكي از بازدهي بيشتر دوغاب ميكروسيليس نسبت به پودر ميكروسيليس مي باشد.

 

-1 مقدمه

پودر ميكروسيليس يك ماده پوزولاني قوي مي باشد كه جهت بهبود خواص مكانيكي و افزايش دوام بتن به كار مي رود. اين ماده

محصول جانبي صنعت فروسيليس است كه از روي فيلتر هواي خروجي از كوره هاي قوس الكتريكي در صنايع فروسيليس بدست 110 تن پودر ميكروسيليس در دنيا به مصرف مي رسد كه بر اين اساس برآورد مي شود سالانه 6 ميليون متر / مي آيد. سالانه 000مكعب بتن حاوي ميكروسيليس در دنيا به مصرف برسد. در دهه پنجاه ميلادي اولين آزمايش ها بر روي تاثيرات ميكروسيليس بر

روي بتن در نروژ به انجام رسيد. در دهه 80 ميلادي استفاده آن در بتن شكل اقتصادي به خود گرفت.

-2 خواص فيزيكي و ساختار شيميايي ميكروسيليس

پودر ميكروسيليس به رنگ خاكستري روشن تا تيره عرضه مي شود. رنگ مشاهده شده به دليل حضور اكسيد آهن و كربن در ساختار ميكروسيليس مي باشد. هرچه ميكروسيليس تيره تر باشد مقدار كربن بيشتري دارد. ذرات ميكروسيليس داراي سطح kg/mمخصوص تقريبي 20/000 مي باشد. ذرات منفرد ميكروسيليس تقريبا" صد برابر ريزتر از ذارات سيمان مي باشند. پودر 0 ميكرون بوده كه /1-0/ ميكروسيليس ذرات بسيار ريز با ساختار غير كريستالي و آمورف است كه اندازه ذرات آن در حدود 2 بخشي از آن ذرات به هم جوش خورده و تشكيل كلوخه مي كند. مقايسه ابعاد ذرات سيمان و ميكروسيليس در شكل 1 آمده است. درجه كلوخه شدن ذرات بستگي به فرآيند توليد و دماي كوره دارد. اين ذرات به دليل سطح موثر بالا داراي جاذبه زيادي بوده و تمايل به كلوخه شدن دارند. يك آزمون مهم در خصوص توزيع ذرات ميكروسيليس، ميزان باقيمانده ميكروسيليس روي الك 45 ميكرون مي باشد.

شكل 1.سيمان پرتلند (سمت چپ) و ذرات ميكروسيليس (سمت راست) با بزرگي تصوير يكسان. ميله سفيد طولاني تر در عكس تخمين مي زند كه با جايگزيني 15 درصد سيمان توسط ACI 234R . مربوط به ميكروسيليس 1 ميكرومتر مي باشد

2 ذره ميكروسيليس به ازاي هر ذره سيمان وجود خواهد داشت. /000/ ميكروسيليس تقريبا000 3مي باشد كه خود نشانگر سبك بودن / 2 مي باشد در حاليكه وزن مخصوص سيمان 1 / وزن مخصوص ميكروسيليس حدودا" 2 پودر ميكروسيليس است. بعضا مشاهده مي شود برخي افراد سودجو سيليس ميكرونيزه را به جاي دوده سيليسي به فروش مي رسانند كه هيچ خاصيت پوزولاني ندارد. راه تشخيص آن وزن بسيار سنگين تر آن نسبت به وزن دوده سيليسي در حجم مساوي

مي باشد. 6مي باشد. مقادير جزئي عنصر سيليسيم در پودر ميكروسيليس مي - سوسپانسيون % 20 ميكروسيليس در آب در حدود 7 pH تواند در واكنش هيدراتاسيون، توليد هيدروژن كرده و در استحكام بتن تاثير بگذارد. مطالعات زيادي بر روي تغييرات خواص بتن نسبت به تغييرات ساختار شيميايي و فيزيكي ميكروسيليس صورت نگرفته است. در SiO ميكروسيليس را در بتن واكنش پذيرتر مي كند. اغلب استانداردهاي مهم حداقل ميزان % 85 را براي 2 ، SiO درصد بالاتر 2 به معناي كمتر بودن ناخالصي ها در ميكروسيليس است. چنانچه ميزان كربن SiO ميكروسيليس اعلان كرده اند. بيشتر بودن 2 ميكروسيليس زياد باشد، براي تامين هواي مورد نياز در بتن حاوي اين ميكروسيليس افزودني هوازا به كار مي رود. هيچ گزارشي از ارتباط بين كيفيت بتن و نرمي ميكروسيليس مشاهده نشده است. ميكروسيليس نرم تر واكنش پذيرتر بوده و به علت نرمي بالا نياز به آب بيشتري دارد و با نرم شدن ميكروسيليس نياز به فوق روان كننده بيشتر مي شود.

-3 اثرات ميكروسيليس بر بتن تازه و بتن سخت شده

-1-3 بتن تازه

-1-1-3 افزايش چسبندگي

بتن تازه حاوي ميكروسيليس نسبت به بتن معمولي بدون ميكروسيليس، چسبندگي بيشتري داشته و با افزايش ميكروسيليس اين چسبندگي افزايش مي يابد. نتايج تحقيقات حاكي از اين است كه بتن حاوي ميكروسيليس بايد داراي اسلامپ اوليه به اندازه50 - ميليمتر بيشتر از بتن فاقد ميكروسيليس باشد تا همان كارپذيري را داشته باشد. منظور از افزايش چسبندگي سه مورد است: 1 چسبندگي خمير سيمان به سنگدانه 2-چسبندگي خمير سيمان به ميلگرد 3-چسبندگي بتن قديم به بتن جديد.

-2-1-3 كاهش آب انداختگي

به دليل كاهش سطح مخصوص زياد ميكروسيليس و مقدار كم آب موجود در بتن هاي حاوي ميكروسيليس، آب انداختگي در اين گونه بتن ها مقدار كم و جزئي دارد. با افزايش ميزان ميكروسيليس، آب انداختگي به صفر مي رسد. در اثر نشست سنگدانه آب كه سبكتر است به سمت سطح كشيده مي شود. بخشي از آب در زير سنگدانه ها و يا زير ميرگرد محبوس شده و بخشي از آن به سطح مي رسد. اين جابجايي آب از طريق كانال هاي مويينه صورت مي گيرد. وقتي آب تبخير مي شود اين مجاري مويينه تبديل به راهي مناسب براي نفوذ مواد مخرب از خارج به داخل بتن مي شود. بنابراين كاهش آب انداختگي و در نتيجه كاهش اين كانال ها باعث بهبود دوام بتن مي گردد. از طرف ديگر، ، با كاهش آب انداختگي خطر ترك خوردن بتن در اثر جمع شدگي پلاستيك 1 افزايش مي يابد كه خود اين ترك ها در صورت كنترل نشدن، راهي براي نفوذ مواد مخرب به داخل بتن مي شوند. لذا بايد بتن هاي حاوي ميكروسيليس را پس از اجرا به دقت عمل آوري كرد. تغييرات دماي هوا، وجود باد در محيط، دماي بالاي بتن و رطوبت كم محيط، عوامل مهم در اين نوع تركها مي باشند. گوني كشي مرطوب و پوشاندن بتن با فيلم هاي پلاستيكي بهترين روش عمل آوري اين نوع بتن ها مي باشند كه بين 3 تا 7 روز بايد انجام گيرد.

-2-3 بتن سخت شده

-1-2-3 بهبود خواص مكانيكي

-1-1-2-3 افزايش واكنش هيدراسيون

پودر ميكروسيليس يك ماده پوزولاني با واكنش پذيري بالاست، اين ماده با آهك آزاد شده در اثر هيدراتاسيون سيمان واكنش داده و توليد كلسيم سيليكات هيدرات مي كند كه محصول اصلي هيدراتاسيون مي باشد. جايگزيني % 10 ميكروسيليس با سيمان، مقدار آهك آزاد بتن را نسبت به بتن شاهد پس از 28 روز تا نصف كاهش مي دهد و تبديل به محصولات ثانويه هيدراسيون مي نمايد.

-2-1-2-3 بهبود لايه مرزي 2

ضعيف ترين بخش بتن، لايه مرزي روي سنگدانه ها مي باشد كه ضخامت حدود 50 ميكرون دارد. اين لايه به اين علت كه تراكم ذرات جامد به خوبي انجام نمي شود و از طرفي اّب انداختگي بتن در اين لايه زياد اتفاق مي افتد، غلظت u1576 بالايي از كلسيم هيدروكسيد خواهد داشت. ميكروسيليس به خاطر ساختار نرمي كه دارد در اين لايه نفوذ كرده و علاوه بر واكنش پوزولاني كه منجر به كاهش غلظت كلسيم هيدروكسيد مي شود، تراكم اين لايه را بالا مي برد.

-2-2-3 بهبود دوام

-1-2-2-3 كاهش نفوذ پذيري

همان طور كه در شكل 1 توضيح داده شد، ساختار ميكروسيليس بقدري ريز مي باشد كه اگر % 10 سيمان را با آن جايگزين كنيم به ازاي هر ذره سيمان بيش از يك ميليون ذره ميكروسيليس وجود خواهد داشت. ذرات ميكروسيليس در بتن سخت شده، فضاهاي خالي ايجاد شده در اطراف ذرات سيمان را پر مي كند و بنابر اين نفوذ پذيري كاهش مي يابد. همچنين افزايش واكنش هيدراسيون و بهبود لايه مرزي نيز باعث كاهش نفوذ پذيري مي گردد. كاهش نفوذ پذيري در بتن هاي حاوي ميكروسيليس در مقابل موادي مانند يون كلر، باعث شده است كه معمولا" عرشه پل ها، سازه هاي پاركينگ و سازه هاي دريايي به وسيله ميكروسيليس مقاوم گردند. جايگزيني % 5 ميكروسيليس با سيمان نسبت به 0 در مقابله با نفوذ يون كلر موثرتر عمل مي كند. ،/ 0 به 4 / بتن از 5 w/c كاهش

-2-2-2-3 افزايش مقاومت سايشي

مقاومت بتن ميكروسيليسي در برابر خوردگي سايشي به علت تراكم بيشتر بتن و افزايش استحكام لايه مرزي سنگدانه و توليد خمير سيمان بيشتر مي باشد.

1 Plastic shrinkage

2 Transition zone

-3-2-2-3 افزايش مقاومت در برابر واكنش سيليكاتي قليايي 3

مقاومت بتن ميكروسيليس در برابر انبساط ناشي از واكنش سليكاتي قليايي، به شرطي كه پخش شوندگي ميكروسيليس به خوبي اتفاق بيافتد، افزايش خوبي دارد. چنانچه ذرات ميكروسيليس به خوبي پخش نشوند نتيجه معكوس داشته و خود آنها باعث واكنش سيليكاتي قليايي مي شوند. جايگزيني % 10 سيمان با ميكروسيليس، مقدار قلياي بتن را تا 3 برابر كاهش مي دهد كه همين عامل، باعث بهبود اين خاصيت مي شود. تركيب ميكروسيليس با ديگر پوزولانها مقاومت در برابر انبساط قليايي را بهتر مي كند.

-4-2-2-3 افزايش مقاومت در برابر حمله يون سولفات

بتن ميكروسيليس مقاومت بسيار خوبي در برابر حمله يون سولفات دارد و اين مقاومت با افزايش درصد ميكروسيليس بالا مي رود.

-5-2-2-3 افزايش مقاومت الكتريكي

مقاومت الكتريكي بتن ميكروسيليسي نسبت به بتن معمولي بيشتر مي باشد و همين عامل باعث كاهش واكنش خوردگي ميلگردها در بتن مي شود.

-4 شكل هاي مصرفي ميكروسيليس

ميكروسيليس عمدتاً به سه شكل پودر خشك، ژل و دوغاب به صورت تجاري در دسترس مي باشد. همه شكل هاي ميكروسيليس داراي نقاط ضعف و قوت مي باشند u1603 كه بر روي كيفيت بتن ، حمل و نقل مواد، و راندمان و سرعت اجراي كار تاثير مي گذارند.

-1-4 پودر خشك: اين شكل ميكروسيليس ساختار پودر نرم دارد اين شكل ميكروسيليس به صورت فله و كيسه بسته بندي و عرضه مي شوند. نرمي بسيار زياد ميكروسيليس باعث ايجاد مشكلاتي در حمل و نقل اين محصول مي شود. گرفتگي تاسيسات و لوله هاي انتقالي، چسبندگي به سطوح و تشكيل پل در مخازن نگهداري از مشكلات اين شكل از ميكروسيليس مي باشد. امروزه پودر خشك تازه توليد شده با مكانيسمهايي متراكم شده و سپس عرضه مي شود و افزودن مستقيم پودر سبك به بتن رايج نمي باشد. هزينه هاي زياد مربوط به حمل و نقل و ايجاد گرد و خاك زياد دو عامل اصلي اين كار مي باشد.

-3-4 ژل ميكروسيليس: از اختلاط آب و پودر ميكروسيليس به همراه مقادير مشخصي افزودني روان كننده بدست مي آيد و حاوي 40 الي 45 درصد ميكروسيليس مي باشند كه نسبت به دوغاب ميكروسيليس كمتري دارد.

-2-4 دوغاب ميكروسيليس: براي غلبه بر مشكلات استفاده از پودر سبك، اين محصول با آب مخلوط شده و مخلوط هاي

42-60% ميكروسيليس در آب تهيه مي شود كه نسبت به ژل ميكروسيليس حاوي مقدار بيشتر پودر ميكروسيليس مي باشد.

kg/m دوغاب % 50 ميكروسيليس در آب داراي دانسيته 3

m 1400 بوده كه داراي ميكروسيليس خشك به مقدار 700 است. kg/mاين دانسيته نسبت به شكل پودري ميكروسيليس كه دانسيته حدود 300 دارد تقريبا" 2 برابر بوده و لذا هزينه هاي حمل kg/ و نقل را تا 2 برابر كاهش مي دهد. تركيب دوغاب مي تواند شامل روان كننده يا فوق روان كننده بتن باشد ولي محصول فعلي شركت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران  بدون افزودني روان كننده است تا به مصرف كننده اين امكان را بدهد تا ميزان افزودني روان كننده مورد نياز بتن خود را تعيين كند. از آنجا كه پودر ميكروسيليس ريز ساختار بوده، سطح موثر بالايي دارد و مقدار زيادي از آب بتن را جذب سطح مي كند و استفاده از ميكروسيليس در بتن، نياز به آب را بيشتر مي كند كه بايد با افزودني هاي كاهنده آن نياز را جبران كرد. دوغاب ميكروسيليس به دليل رواني بيشتر نسبت به ژل توانايي پخش شدگي بيشتري نسبت به ژل دارد. دوغاب ميكروسيليس در بسته بندي سطل و بشكه قابل عرضه مي باشند و نحوه نگهداري و استفاده از آن بايد توسط توليد كنندگان ارائه شود.

5 -نتايج آزمايش انجام شده بر روي بتن حاوي دوغاب و پودر خشك ميكروسيليس

در ادامه به نمونه اي از آزمايش هاي انجام شده بر روي بتن حاوي دوغاب ميكروسيليس توليدي شركت كپكو اشاره مي شود. لازم به ذكر u1575 است كه اين آزمايش ها در انستيتو مصالح ساختماني دانشگاه تهران انجام شده است.

3 Alkali Silica Reaction (ASR)

طرح اختلاط نمونه هاي مورد آزمايش در جدول 1 آمده است. لازم به ذكر است عيار مواد سيماني در نمونه حاوي دوغاب، 360 و كمتر از نمونه هاي شاهد مي باشد و همچنين سيمان كمتري دارد. مقاومت فشاري بر روي نمونه هاي بتني مكعبي با ابعاد 15 سانتي متر انجام شده است. مقدار مصالح سنگي در تمامي نمونه ها برابر بوده و از سيمان تيپ 2 تهران در تمامي *15*15 نمونه ها استفاده شده است.

 

جدول 1. طرح اختلاط نمونه ها

m نمونه نسبت آب به مواد سيماني عيار مواد سيماني 3

m ميكروسيليس kg/ 3

سيمان kg/

360 40 400 0/35 * شاهد 1

400 0 400 0/35 ** شاهد 2

320 ***40 360 0/ نمونه حاوي دوغاب 35

*نمونه حاوي پودر خشك ميكروسيليس است.

**نمونه بدون ميكروسيليس است.

80 كيلو در متر مكعب دوغاب استفاده شده است. چون 50 درصد دوغاب ميكروسيليس است بنابراين مقدار ميكروسيليس ***

40 كيلو در متر مكعب به دست مي آيد.

نتايج آزمايش مقاومت فشاري در جدول 2 و شكل 2 آمده است.

 

جدول 2. مقاومت فشاري (مگا پاسكال)

نمونه 1 روزه 3 روزه 28 روزه

56 45/63 30/9 شاهد 1

49/6 34/47 24/4 شاهد 2

57/5 43/29 30/ نمونه حاوي دوغاب 1

70

28 روزه 3 روزه 1 روزه

 

مقاومت فشاري (مگا پاسکال) سن نمونه

 

شاهد 1

شاهد 2

نمونه حاوي دوغاب با عيار مواد سيماني کمتر RCPT شكل 3. مقايسه نتايج شار عبوري براي آزمايش همانطور كه در جدول 2 و شكل 2 مشاهده مي شود، نمونه حاوي دوغاب، با اينكه عيار مواد سيماني كمتري دارد، نسبت به نمونه حاوي پودر ميكروسيليس دچار افت مقاومت نشده و همچنين، نسبت به نمونه بدون ميكروسيليس با عيار سيمان بيشتر مقاومت بيشتري دارد. اين مطلب به دليل پخش شدن بهتر ميكروسيليس در بتن حاوي دوغاب ميكروسيليس است به طوري كه پخش مناسب باعث افزايش بيشتر هيدراتاسيون و افزايش بازده نمونه حاوي دوغاب گردد. همان طور كه در شكل 3 نشان داده شده است، آزمايش نفوذ تسريع شده يون كلر 4 نشان مي دهد نمونه حاوي دوغاب ميكروسيليس با عيار مواد سيماني كمتر تقريبا شاري برابر با نمونه حاوي پودر دارد و در دسته بتن با نفوذ پذيري كم قرار دارد.

-6 نتيجه گيري:

1. دانسيته دوغاب ميكروسيليس بر اساس ماده خشك، بالاتر از پودر ميكروسيليس مي باشد و لذا هزينه هاي حمل و نقل و انبارش را كاهش مي دهد. دانسيته دوغاب 50 % در حدود 1400 كيلوگرم در متر مكعب بوده كه بر اساس 50 % ماده خشك، دانسيته ميكروسيليس خالص، 700 كيلو گرم u1576 بر متر مكعب مي باشد ولي دانسيته پودر در بهترين حالت حدود 450 كيلوگرم در متر مكعب مي باشد.

2. انتقال دوغاب ميكروسيليس به داخل بتن راحتتر و سريعتر مي باشد و عاري از هر گونه گرد و غبار مي باشد.

3. اختلاط ذرات ميكروسيليس داخل بتن، زماني كه به شكل دوغاب وارد بتن مي شود راحتتر و سريعتر از زماني بوده كه به شكل پودر وارد شده است. پخش شدگي مؤثر ميكروسيليس در بتن يكي از نكات بسيار مهم استفاده از اين افزودني مي باشد به طوري كه بازده اين محصول را نسبت به پودر ميكروسيليس افزايش مي دهد.

4. دوغاب ميكروسيليس مي تواند مصرف سيمان در بتن را كاهش داده منجر به صرفه جويي در مصرف سيمان و افزايش سود

گردد.

5. عدم وجود هرگونه روان كننده بتن در اين محصول دوغاب نسبت به ژل، علاوه بر كاهش قيمت اين محصول، باعث مي شود تنظيم مقدار افزودني روان كننده مورد نياز طرح توسط پيمانكار راحت تر انجام شود.

 

 

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، علاوه بر دفتر مرکزی خود واقع در تهران ، اشرفی اصفهانی ، گلزار سوم ، پلاک ، واحد 4 ، و نیز دفتر جنوب کشور خود، واقع در استان خوزستان ، شهرستان اهواز ، زیتون کارمندی ، فلکه پارک ، جنب بانک تجارت ، ساختمان 88 ، در بسیاری از استان های دیگر از جمله  استان هرمزگان ( بندرعباس ، قشم، خارک و ... ) ، استان بوشهر ( شهرستان بوشهر ، عسلویه ، جم ، برازجان، کنگان و ... ) ، استان اصفهان ( شهرستان اصفهان ،  شهرضا، فولاد شهر، شاهین شهر ، زرین شهر ) ، استان یزد ، استان کرمان ، استان فارس ( شهرستان شیراز ، نورآباد ممحسنی ، جهرم و ... ) ، استان کرمانشاه ، استان کردستان ( شهرستان سنندج ) ، استان لرستان ( خرم آباد ، بروجرد ، دورود، نورآباد ، الشتر و ... ) ، استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی ( شهرستان های تبریز و ارومیه ) ، استان اردبیل، استان زنجان، استان های خراسان رضوی ، خراسان جنوبی و شمالی ( شهرستان های مشهد ، بیرجند و ... ) ، استان زاهدان ( شهرستان های زاهدان ، ایرانشهر ، زابل ، سیرجان، پیرانشهر و ... )، استان البرز ( شهرستان کرج و ... ) ، استان کاشان ، استان قم ( شهرستان قم ) ، استان مازندران ( شهرستان های ساری ، بابل ، بابلسر، نوشهر ، چالوس ، محمود آباد و ... ) ، استان گیلان ( شهرستان های رشت ، بندرانزلی و ... ) ، استان ایلام ( شهرستان های ایلام و دهلران، مهران و ... )، استان همدان ( شهرستان های همدان ، تویسرکان و کبودرآهنگ ) ،استان گلستان ( شهرستان گرگان ) ،  استان خوزستان ( شهرستان اهواز ، دزفول ، ماهشهر، سربندر ، آبادان ، خرمشهر ، بهبهان ، شوشتر، شوش ، مسجدسلیمان، رامهرمز ، گتوند و ... ) ، استان چهارمحال بختیاری ( شهرکرد ) ، جزیره کیش ،  کشور عراق ( استان بصره، الاماره و نجف ) ، کشور افغانستان ( کابل و هرات ) ،  دارای دفاتر فروش و ارائه خدمات مهندسی می باشد. شما می توانید با مراجعه  یا تماس با این دفاتر ضمن مشاور از خدمات و محصولات ارائه شده بهره مند شوید.

افزودنی زودگیر سیلیکاتی بتن

افزودنی زودگیر سیلیکاتی بتن

افزودنی مناسب برای استفاده در تزریق بتن در سد ها

 

شرح :

زودگیر سیلیکاتی مایعی است فاقد کلر که به عنوان افزودنی زود گیرکننده به بتن و دوغاب اضافه شده و باعث تسریع در هیدارسیون سیمان و در نتیجه دستیابی به مقاومت زودرس بتن می شود . این زودگیرگیر کننده معولا در آخرین لحظه به مخلوط اضافه می شود .   ( اغلب  در سر لوله دستگاه بتن پاش و یا پمپ مصرف می شود )

 

کاربرد :

هرگاه گیرش زودهنگام و یا مقاومت اولیه زودرس مد نظر باشد استفاده از زودگیر سیلیکاتی بسیار مفید است مثل قطعات پیش ساخته ، بتن پاشی ، تسریع در گیرش دوغاب های پایه سیمانی و یا بتن ریزی در هوای سرد برای جلوگیری از یخ زدگی.

 

اهداف مصرف :

 • بتن پاشی با سیستم تر
 • تزریق بتن یا ملات به منظور پر کردن حفره ها
 • کاهش ضایعات و دور ریز بتن ریزی
 • بتن پاشی در تونل ها ، آبراه ها و معادن
 • پاشیدن بتن محتوی الیاف فولادی

 

بسته بندی :

زودگیر سیلیکاتی در گالن های پلی اتیلنی 25 ، 250 و 1500 کیلوگرمی.

 

ویژگیها :

شکل ظاهری : مایع بیرنگ

تاثیرات فیزیولوزیکی : قلیایی

وزن مخصوص : 1.2 تا 1.4 گرم در سانتی مترمکعب

مقاومت اولیه بتن : تا 7 نیوتن بر میلی متر مربع در 8 ساعت اولیه

درجه : قلیایی : 1 تا 12

 

 

رزین سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست DEZOBUILD R-44

DEZOBUILD   R-44

افزودنی رزین سنگ های مصنوعی یا رزین سمنت پلاست بر پایه پلی کربوکسیلات اتر با خواص منحصر به فرد

شرح:

رزین  DEZOBUILD   R-44  برای مصرف در تولید سنگ های مصنوعی ، بتن آماده ، کارخانه های بتن پیش ساخته  و تولید بتن های توانمند که انتظار کسب مقاومت های زیاد و عملکرد خوب می رود طراحی شده است. DEZOBUILD   R-44   فاقد کلر می باشد.

 

عملکرد شیمیایی و رفتار :

فوق روان کننده های متداول که به طور عموم بر پایه ملامین سولفونات و یا نفتالین فرمالدئید می باشند ، در هنگام اختلاط جذب سیمان می شوند و در لحظات اولیه هیدارسیون سیمان ، این گروه از پلیمرها بار منفی ذرات سیمان را افزایش داده و باعث پخش شدن آنها می گردند که ناشی از خاصیت دافعه الکتریسیته ساکن می باشد.

DEZOBUILD   R-44  با فوق روان کننده های متداول در عمل تفاوت می کند . بدین ترتیب که پایه این محصول پلی کربوکسیلیک اتر بوده و دارای زنجیره های جانبی ملکولی نیز می باشد . در شروع هیدراسیون همانند فوق روان کننده های متداول به کمک خاصیت افزایش الکتریسیته ساکن ذرات سیمان را به خوبی پخش می کند . در ادامه حضور زنجیر ه های جانبی باعث ممانعت شدید از تجمع مجدد ذرات سیمان می گردند و کماکان آن ها را به صورت مجزا و پخش شده نگه می دارند . این رفتار پدید آورنده بتنی روان با مقادیر آب بسیار کم می باشد.

 

کاربردها :

خاصیت عالی پخش کنندگی سیمان توسط DEZOBUILD   R-44  ، آن را تبدیل به افزودنی ایده آل برای سنگ های مصنوعی ،صنایع بتن آماده و بتن پیش ساخته نموده است .  به خصوص در   طرحهایی که نسبت آب به سیمان خیلی کم است .

این خاصیت امکان تولید بتن هایی با مقاومت های اولیه و دراز مدت بسیار زیاد را فراهم می آورد که حاوی حباب کمتری بوده و در نتیجه بسیار فشرده می باشند . این ویژگی ها ( نوسعه مقاومت ) امکان صرفه جویی در انرژی عمل آوری با بخار در کارخانه های قطعات پیس ساخته را به وجود می آورد .

 

بسته بندی :

DEZOBUILD   R-44 در گالن های 22 کیلوگرمی ، بشکه های 220 کیلویی و مخازن بزرگ عرضه می شود .

 

ویژگیها :

شکل ظاهری : مایع غلیظ

رنگ : زرد

وزن مخصوص : 15/1 گرم در سانتیمترمکعب

عدد قلیایی : 6.5

حمل و نقل : در رده بندی غیر خطرناک

 

 

تاثیر بر روی بتن سخت شده :

 • افزایش مقاومت فشاری در سنین اولیه و دراز مدت
 • افزایش مقاومت خمشی
 • مدول الاستیسیته بیشتر
 • بهبود چسبندگی به آرماتورها و فولاد
 • مقاومت بهتر در برابر کربناسیون
 • نفوذپذیری کمتر
 • مقاومت بهتر در برابر عوامل آسیب رسان محیطی
 • کاهش انقباض و خزش
 • دوام بیشتر

 

سازگاری :

این محصول با هیچ ماده دیگری نباید مخلوط شود مگر توسط متخصصین شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران تایید شده باشد .  برای مخلوط های بتنی

 

 

حاوی مواد زیر مناسب است :

 • میکروسیلیس
 • رنگ دانه های بتن
 • خاکستر بادی
 • سیمان های محتوی خاکستر سرباره کوره ها

 

مقادیر مصرف :

مصرف متداول DEZOBUILD   R-44  بین 0.2 تا 1.4 لیتر برای 100 کیلوگرم سیمان ( مواد سیمانی ) می باشد . مقادر خارج از این محدوده به شرط انجام آزمایشات کارگاهی مجاز می باشد.

 

راهنمایی طریق مصرف :

DEZOBUILD   R-44  افزودنی آماده مصرف است و باید در زمان ساخت بتن اضافه گردد . تاثیر بهتر زمانی است که حدود 50 تا 70 درصد آب مصرفی اضافه شده باشد . هرگز این محصول را به مصالح خشک اضافه نکنید . اختلاط کامل بایستی انجام شود و برای این منظور پس از افزودن DEZOBUILD   R-44   به مدت 60 ثانیه با دور تند مخلوط را هم بزنید.

 

انبارداری :

DEZOBUILD   R-44     بایستی در ظروف اصلی خود و در دمای 5+ درجه سانتیگراد نگهداری شود . در صورت یخ زدن می توانید آن را به آرامی گرم نموده و هم بزنید تا دوباره بازیافت شود.عدم  رعایت شرایط انبار داری مناسب ممکن است باعث آسیب دیدن محصول و یا ظرف آن گردد . برای کسب اطلاع بیشتر از روش انبارداری مناسب با بخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن تماس حاصل نمایید.

 

نکات ایمنی :

DEZOBUILD   R-44   محتوی هیچ ماده خطرناکی نمی باشد . برای آگاهی بیشتر به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه فنی :

تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران عرضه می گردد مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد.

 

پودر میکروسیلیس ( میکروسیلیکا ) Microsilica

پودر میکروسیلیس یا میکروسیلیکا Microsilica

پودر میکروسیلیکا جهت تقویت خواص آب بندی و دوام سازه های بتنی به خصوص در سازه های ساحلی ، آبی و بتنهایی که در معرض حمله ی شدید سولفات ها و خوردگی آرماتورها قرار دارند .

 

شرح : استفاده از میکروسیلیس در بتن ریزی های مجاور سواحل دریاها به طور جدیدی مورد توجه مهندسین ساختمان قرار گرفته است . به دلیل خصوصیات بارز پوزولانی میکروسیلیس ، استفاده از آن جهت بهبود خواص مکانیکی و افزایش دوام بتن در کشورهای پیشرفته رو به افزایش است .

میکروسیلیس یک محصول فرعی از کوره های قوس الکتریکی در جریان تولید آلیاژهای فروسیلیس می باشد . این ماده با داشتن بیش از 90 درصد سیلیس با حالت غیر کریستالی و به شکل ذرات بی نهایت ریز با قطر متورسط 0.1 متوسط میکرون شدیدا پوزولانی است و برای استفاده به عنوان یک ماده سیمانی در بتن بسیار مناسب است و با استاندارد ASTM C1240  مطابقت دارد .

 

مزایای مصرف :

افزودن میکروسیلیس به مخلوط بتن باعث می گردد Sio2 فعال آن با محلول هیدروکسیدکلسیم Ca(OH)2  آزاد موجود در منافذ موئین بتن ترکسیب گردد و کریستال سیلیکات کلسیم نامحلول تولید نماید و در نهایت باعث تراکم ساختار خمیر سیمان و کاهش نفوذپذیری و افزایش مقاومت فشاری ، الکتریکی، خمشی و کششی بتن ، افزایش مقاومت بتن در برابر فرسایش ، کاهش مقابل توجه نفوذپذیری ، جلوگیری از نفوذ یون کلر ، سولفات ها و سایر مواد شیمیایی مخرب به داخل بتن گردد .

 

موارد مصرف :

 • اجرای بتن در سواحل دریا ، اسکله ها و پلها
 • ساخت بتن های با مقاومت بالا
 • یاخت بتن سدها ، کانالها ، تونلها ، مخازن و منبع آب
 • کف سازی و نماسازی
 • ساخت بتنهای در معرض خوردگی

 

میزان مصرف :

میکروسیلیس را می توان به نسبت 5 تا 10 درصد وزن سیمان به بتن افزود ( با توجه به اینکه باعث افزایش مقاومت بتن می گردد جایگزین همان مقدار سیمان گردد ) با توجه به اینکه میکروسیلیس خاصیت کاهندگی آب دارد حتما می بایست به همراه یکی از فوق روان کننده ها استفاده گردد . در غیر این صورت باعث ترک خوردن بتن و کاهش کارائی و عدم تراکم بتن گردد .

 

 

طریقه مصرف :

به میزان لازم در زمان ساخت بتن با اجزای خشک مخلوط کرده و سپس آب و فوق روان ساز به آن افزوده شود .

 

مشخصات فنی :

حالت فیزیکی : پودر پوزولان

رنگ : خاکستری روشن

وزن مخصوص : 250 گرم در سانتیمترمکعب

شکل ذرات : کروی و غیرکریستاله ( آمورف )

 

انبار داری :

میکروسیلیس  را  به دور از سرما ، گرما و روطبت به مدت یکسال می توان نگهداری کرد. عدم توجه به روش انبارداری مناسب باعث آسیب دیدن محصول و یا کیسه آن می شود.

 

بسته بندی :

در کیسه های 25 و 40 کیلوگرمی و یا به صورت جامبوبک 1 تنی

 

آنالیز :

0.08  درصد

H2O

0.5 درصد

Sic

0.3 درصد

C

96.4 درصد

Sio2

0.87 درصد

Fe2O3

1.32 درصد

Al2O3

0.49 درصد

CaO

0.97 درصد

MgO

0.31 درصد

Na2O

1.01 درصد

K2O

0.16 درصد

P2O5

0.10 درصد

SO3

0.04 درصد

CL

 

 

نکات ایمنی :

همانند تمامی محصولات شیمیایی دقت شود تا از تماس با چشمها ، دهان ، پوست و مواد غذایی پرهیز گردد .در صورت تماس با پوست و چشمها  بلافاصله آن را به مدت 15 دقیقه با آب شستشو داده و به پزشک مراجعه نمایدد. اگر به طور اتفاقی بلعیده شد ، می بایست اقدامات پزشکی انجام شود . در ظرف ها را پس از استفاده ببندید و برای اطلاع از انبار داری ویژه یا انهدام باقیمانده مواد به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه کیفیت :

تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

خواص و خصوصیات مصرف میکروسیلیس

میکروسیلیس چیست ؟ پودر میکروسیلیس یکی از افزودنی های معدنی بتن به حساب می آید . میکروسیلیس یا میکروسیلیکا  یک محصول جانبی از فرآیند تولید شیشه می باشد. میکروسیلیس به علت خواص منحصر به فرد خود امروزه جایگاه بزرگی در ساخت بتن بدست آورده است. استفاده از پودر میکروسیلیس به ویژه در مناطق ساحلی و یا مناطقی که بتن نیازمند محافظت ویژه ای در برابر فرآیند خوردگی می باشد رو به گسترش می باشد. از جمله خواص استفاده از میکروسیلیس در بتن می توان به افزایش مقاومت فشاری  بتن ، افزایش مقاومت سایشی بتن  ، کاهش نفوذ پذیری ، کاهش واکنش قلیایی و سولفاته شدن ، کاهش اثر فرآیند ذوب و یخ و ... اشاره کرد. میکروسیلیس  در حال حاضر به سه صورت پودر میرکوسیلیس ، دوغاب میکروسیلیس و ژل میکروسیلیس مورد استفاده قرار می گیرد.

مقدار مصرف بهینه پودر میکروسیلیس در بتن بین پنج تا ده درصد وزن سیمان مصرفی می باشد. در استفاده از پودر میکروسیلیس باید توجه ویژه ای جهت رعایت مسائل ایمنی به خصوص استفاده از ماسک تنفسی استاندارد به کار گمارد.

 

 

 

 

مشخصات فنی ژل میکروسیلیس

شرح :

Dezomix 4500  علاوه براستفاده در ساخت بتن های با مقاومت بالا ، آب بند ، نفوذ پذیری کم ، دوام بالا و ملات های ویژه  ، در بتنهایی که کاهش ترکهای پلاستیک ، ارتقاء نسبی مقاومتهای کششی و خمشی بتن مد نظر می باشد کاربرد دارد . همچنین در شرایطی که بتن در معرض ضربه و بارهای متناوب دینامیکی است استفاده از Dezomix 4500 توصیه می شود .

کاربردها :

 • سازه های ساحلی
 • سازه های نگهدارنده آب
 • روسازی های بتنی
 • بتن های پر مقاومت
 • سازه های در معرض بارهای دینامیکی ، ضربه و خستگی
 • مقاطع نازک بتنی
 • سازه های بتنی در معرض سیکل های شدید ذوب و انجماد
 • بتن های نظامی و پدافندی

 

مزایا :

 • کاربرد آسان و مرتفع سازی مشکلات ناشی از استفاده مستقیم از پودر میکروسیلیس
 • کاهش هزینه حمل در مقایسه با میکروسیلیس
 • افزایش مقاومت فشاری
 • کاهش نسبت آب به سیمان
 • کاهش نفوذ پذیری
 • افزایش دوام ناشی از افزایش مقاومت الکتریکی و در نتیجه افزایش مقاومت در برابر خوردگی
 • افزایش دوام ناشی از کاهش نفوذ پذیری

 

میزان مصرف : میزان  دقیق مصرف  Dezomix 4500 می بایست از طریق آزمایشهای کارگاهی مشخص گردد لذا به عنوان راهنمایی  توصیه می شود به میزان 5 تا 10 درصد وزن سیمان مصرفی به بتن افزوده گردد . این مقدار را می توان در هنگام ساخت بتن و یا پس از ساخت به بتن اضافه نمود.  در صورت اضافه نمودن Dezomix 4500 در تراک میکسر باید از اختلاط آن در بتن اطمینان حاصل نمود. بدن منظور می بایست پس از افزودن  Dezomix 4500  بین 3 تا 5 دقیقه زمان نیاز می باشد .

 

عوارض مصرف خارج از محدوده : مصرف کمتر از 5 درصد Dezomix 4500 باعث عدم ظهور کیفیت و عملکرد مناسب  ، افت اسلامپ سریع ، کاهش قدرت میزان جذب آهک آزاد و پایین آمدن نسبی کلیه خواص برای بتن می گردد .  مصرف بیش از 10 درصد وزن سیمان مصرفی از Dezomix 4500 در بتن توصیه نمی شود وصرفا با انجام آزمایشات کارگاهی  امکان پذیر خواهد بود .  

 

 

مشخصات ظاهری :

حالت : در وضعیت سکون ژله ای و پس از تکان دادن مایع

رنگ : خاکستری

وزن مخصوص : 1.35

میزان کلراید : فاقد کلر و یا بسیار کمتر از حد مجاز استاندارد

نیترات : ندارد

نقطه انجماد : صفر درجه سانتیگراد

نقطه اشتعال : ندارد

 

سازگاری : این محصول با هیچ ماده دیگری نباید مخلوط شود مگر توسط متخصصین شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن تایید شده باشد .   

 

 

انبارداری :

Dezomix 4500  بایستی در ظروف اصلی خود و در دمای بیش از 5+ درجه سانتیگراد نگهداری شود . در صورت یخ زدن می توانید آن را به آرامی گرم نموده و هم بزنید تا دوباره بازیافت شود.عدم  رعایت شرایط انبار داری مناسب ممکن است باعث آسیب دیدن محصول و یا ظرف آن گردد . برای کسب اطلاع بیشتر از روش انبارداری مناسب با بخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن تماس حاصل نمایید.

 

نکات ایمنی :

Dezomix 4500   محتوی هیچ ماده خطرناکی نمی باشد . برای آگاهی بیشتر به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه فنی :

تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن عرضه می گردد مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد.

 

 

 

 

كاربرد دوغاب ميكروسيليس در صنعت بتن

 

امروزه استفاده از مواد جايگزين سيمان كه خاصيت پوزولاني دارند در صنعت بتن، رشد روز افزوني دارد. در كشور ما، ميكروسيليس بيشترين مصرف را در بين ساير مواد پوزولاني دارد. ميكروسيليس محصول ثانويه كارخانه هاي فرو سيليس است كه در حالت اوليه به صورت پودري نرم و سبك است به طوري كه حمل و نقل آن را مشكل مي كند و همچنين در حين اختلاط با ساير اجزاي بتن به خوبي پخش نمي شود و ممكن است باعث كاهش دوام بتن شود. دوغاب ميكروسيليس به عنوان محصولي جديد مي تواند جايگزين مناسبي براي پودر ميكروسيليس باشد به طوري كه حمل و نقل آنرا راحت تر و كم هزينه تر كرده همچنين ميكروسيليس دوغابي به خوبي در بتن پخش مي شود. در اين مقاله موارد ذكر شده بيشتر توضيح داده شده است و نهايتا نتايج آزمايش مقاومت فشاري انجام شده بر روي نمونه هاي حاوي پودر ميكروسيليس و نمونه بدون ميكروسيليس و نمونه حاوي دوغابميكروسيليس ارايه شده است. نتايج حاكي از بازدهي بيشتر دوغاب ميكروسيليس نسبت به پودر ميكروسيليس مي باشد.

 

-1 مقدمه

پودر ميكروسيليس يك ماده پوزولاني قوي مي باشد كه جهت بهبود خواص مكانيكي و افزايش دوام بتن به كار مي رود. اين ماده

محصول جانبي صنعت فروسيليس است كه از روي فيلتر هواي خروجي از كوره هاي قوس الكتريكي در صنايع فروسيليس بدست 110 تن پودر ميكروسيليس در دنيا به مصرف مي رسد كه بر اين اساس برآورد مي شود سالانه 6 ميليون متر / مي آيد. سالانه 000مكعب بتن حاوي ميكروسيليس در دنيا به مصرف برسد. در دهه پنجاه ميلادي اولين آزمايش ها بر روي تاثيرات ميكروسيليس بر

روي بتن در نروژ به انجام رسيد. در دهه 80 ميلادي استفاده آن در بتن شكل اقتصادي به خود گرفت.

-2 خواص فيزيكي و ساختار شيميايي ميكروسيليس

پودر ميكروسيليس به رنگ خاكستري روشن تا تيره عرضه مي شود. رنگ مشاهده شده به دليل حضور اكسيد آهن و كربن در ساختار ميكروسيليس مي باشد. هرچه ميكروسيليس تيره تر باشد مقدار كربن بيشتري دارد. ذرات ميكروسيليس داراي سطح kg/mمخصوص تقريبي 20/000 مي باشد. ذرات منفرد ميكروسيليس تقريبا" صد برابر ريزتر از ذارات سيمان مي باشند. پودر 0 ميكرون بوده كه /1-0/ ميكروسيليس ذرات بسيار ريز با ساختار غير كريستالي و آمورف است كه اندازه ذرات آن در حدود 2 بخشي از آن ذرات به هم جوش خورده و تشكيل كلوخه مي كند. مقايسه ابعاد ذرات سيمان و ميكروسيليس در شكل 1 آمده است. درجه كلوخه شدن ذرات بستگي به فرآيند توليد و دماي كوره دارد. اين ذرات به دليل سطح موثر بالا داراي جاذبه زيادي بوده و تمايل به كلوخه شدن دارند. يك آزمون مهم در خصوص توزيع ذرات ميكروسيليس، ميزان باقيمانده ميكروسيليس روي الك 45 ميكرون مي باشد.

2 ذره ميكروسيليس به ازاي هر ذره سيمان وجود خواهد داشت. /000/ ميكروسيليس تقريبا000 3مي باشد كه خود نشانگر سبك بودن / 2 مي باشد در حاليكه وزن مخصوص سيمان 1 / وزن مخصوص ميكروسيليس حدودا" 2 پودر ميكروسيليس است. بعضا مشاهده مي شود برخي افراد سودجو سيليس ميكرونيزه را به جاي دوده سيليسي به فروش مي رسانند كه هيچ خاصيت پوزولاني ندارد. راه تشخيص آن وزن بسيار سنگين تر آن نسبت به وزن دوده سيليسي در حجم مساوي

مي باشد. 6مي باشد. مقادير جزئي عنصر سيليسيم در پودر ميكروسيليس مي - سوسپانسيون % 20 ميكروسيليس در آب در حدود 7 pH تواند در واكنش هيدراتاسيون، توليد هيدروژن كرده و در استحكام بتن تاثير بگذارد. مطالعات زيادي بر روي تغييرات خواص بتن نسبت به تغييرات ساختار شيميايي و فيزيكي ميكروسيليس صورت نگرفته است. در SiO ميكروسيليس را در بتن واكنش پذيرتر مي كند. اغلب استانداردهاي مهم حداقل ميزان % 85 را براي 2 ، SiO درصد بالاتر 2 به معناي كمتر بودن ناخالصي ها در ميكروسيليس است. چنانچه ميزان كربن SiO ميكروسيليس اعلان كرده اند. بيشتر بودن 2 ميكروسيليس زياد باشد، براي تامين هواي مورد نياز در بتن حاوي اين ميكروسيليس افزودني هوازا به كار مي رود. هيچ گزارشي از ارتباط بين كيفيت بتن و نرمي ميكروسيليس مشاهده نشده است. ميكروسيليس نرم تر واكنش پذيرتر بوده و به علت نرمي بالا نياز به آب بيشتري دارد و با نرم شدن ميكروسيليس نياز به فوق روان كننده بيشتر مي شود.

-3 اثرات ميكروسيليس بر بتن تازه و بتن سخت شده

-1-3 بتن تازه

-1-1-3 افزايش چسبندگي

بتن تازه حاوي ميكروسيليس نسبت به بتن معمولي بدون ميكروسيليس، چسبندگي بيشتري داشته و با افزايش ميكروسيليس اين چسبندگي افزايش مي يابد. نتايج تحقيقات حاكي از اين است كه بتن حاوي ميكروسيليس بايد داراي اسلامپ اوليه به اندازه50 - ميليمتر بيشتر از بتن فاقد ميكروسيليس باشد تا همان كارپذيري را داشته باشد. منظور از افزايش چسبندگي سه مورد است: 1 چسبندگي خمير سيمان به سنگدانه 2-چسبندگي خمير سيمان به ميلگرد 3-چسبندگي بتن قديم به بتن جديد.

-2-1-3 كاهش آب انداختگي

به دليل كاهش سطح مخصوص زياد ميكروسيليس و مقدار كم آب موجود در بتن هاي حاوي ميكروسيليس، آب انداختگي در اين گونه بتن ها مقدار كم و جزئي دارد. با افزايش ميزان ميكروسيليس، آب انداختگي به صفر مي رسد. در اثر نشست سنگدانه آب كه سبكتر است به سمت سطح كشيده مي شود. بخشي از آب در زير سنگدانه ها و يا زير ميرگرد محبوس شده و بخشي از آن به سطح مي رسد. اين جابجايي آب از طريق كانال هاي مويينه صورت مي گيرد. وقتي آب تبخير مي شود اين مجاري مويينه تبديل به راهي مناسب براي نفوذ مواد مخرب از خارج به داخل بتن مي شود. بنابراين كاهش آب انداختگي و در نتيجه كاهش اين كانال ها باعث بهبود دوام بتن مي گردد. از طرف ديگر، ، با كاهش آب انداختگي خطر ترك خوردن بتن در اثر جمع شدگي پلاستيك 1 افزايش مي يابد كه خود اين ترك ها در صورت كنترل نشدن، راهي براي نفوذ مواد مخرب به داخل بتن مي شوند. لذا بايد بتن هاي حاوي ميكروسيليس را پس از اجرا به دقت عمل آوري كرد. تغييرات دماي هوا، وجود باد در محيط، دماي بالاي بتن و رطوبت كم محيط، عوامل مهم در اين نوع تركها مي باشند. گوني كشي مرطوب و پوشاندن بتن با فيلم هاي پلاستيكي بهترين روش عمل آوري اين نوع بتن ها مي باشند كه بين 3 تا 7 روز بايد انجام گيرد.

-2-3 بتن سخت شده

-1-2-3 بهبود خواص مكانيكي

-1-1-2-3 افزايش واكنش هيدراسيون

پودر ميكروسيليس يك ماده پوزولاني با واكنش پذيري بالاست، اين ماده با آهك آزاد شده در اثر هيدراتاسيون سيمان واكنش داده و توليد كلسيم سيليكات هيدرات مي كند كه محصول اصلي هيدراتاسيون مي باشد. جايگزيني % 10 ميكروسيليس با سيمان، مقدار آهك آزاد بتن را نسبت به بتن شاهد پس از 28 روز تا نصف كاهش مي دهد و تبديل به محصولات ثانويه هيدراسيون مي نمايد.

-2-1-2-3 بهبود لايه مرزي 2

ضعيف ترين بخش بتن، لايه مرزي روي سنگدانه ها مي باشد كه ضخامت حدود 50 ميكرون دارد. اين لايه به اين علت كه تراكم ذرات جامد به خوبي انجام نمي شود و از طرفي اّب انداختگي بتن در اين لايه زياد اتفاق مي افتد، غلظت u1576 بالايي از كلسيم هيدروكسيد خواهد داشت. ميكروسيليس به خاطر ساختار نرمي كه دارد در اين لايه نفوذ كرده و علاوه بر واكنش پوزولاني كه منجر به كاهش غلظت كلسيم هيدروكسيد مي شود، تراكم اين لايه را بالا مي برد.

-2-2-3 بهبود دوام

-1-2-2-3 كاهش نفوذ پذيري

همان طور كه در شكل 1 توضيح داده شد، ساختار ميكروسيليس بقدري ريز مي باشد كه اگر % 10 سيمان را با آن جايگزين كنيم به ازاي هر ذره سيمان بيش از يك ميليون ذره ميكروسيليس وجود خواهد داشت. ذرات ميكروسيليس در بتن سخت شده، فضاهاي خالي ايجاد شده در اطراف ذرات سيمان را پر مي كند و بنابر اين نفوذ پذيري كاهش مي يابد. همچنين افزايش واكنش هيدراسيون و بهبود لايه مرزي نيز باعث كاهش نفوذ پذيري مي گردد. كاهش نفوذ پذيري در بتن هاي حاوي ميكروسيليس در مقابل موادي مانند يون كلر، باعث شده است كه معمولا" عرشه پل ها، سازه هاي پاركينگ و سازه هاي دريايي به وسيله ميكروسيليس مقاوم گردند. جايگزيني % 5 ميكروسيليس با سيمان نسبت به 0 در مقابله با نفوذ يون كلر موثرتر عمل مي كند. ،/ 0 به 4 / بتن از 5 w/c كاهش

-2-2-2-3 افزايش مقاومت سايشي

مقاومت بتن ميكروسيليسي در برابر خوردگي سايشي به علت تراكم بيشتر بتن و افزايش استحكام لايه مرزي سنگدانه و توليد خمير سيمان بيشتر مي باشد.

1 Plastic shrinkage

2 Transition zone

-3-2-2-3 افزايش مقاومت در برابر واكنش سيليكاتي قليايي 3

مقاومت بتن ميكروسيليس در برابر انبساط ناشي از واكنش سليكاتي قليايي، به شرطي كه پخش شوندگي ميكروسيليس به خوبي اتفاق بيافتد، افزايش خوبي دارد. چنانچه ذرات ميكروسيليس به خوبي پخش نشوند نتيجه معكوس داشته و خود آنها باعث واكنش سيليكاتي قليايي مي شوند. جايگزيني % 10 سيمان با ميكروسيليس، مقدار قلياي بتن را تا 3 برابر كاهش مي دهد كه همين عامل، باعث بهبود اين خاصيت مي شود. تركيب ميكروسيليس با ديگر پوزولانها مقاومت در برابر انبساط قليايي را بهتر مي كند.

-4-2-2-3 افزايش مقاومت در برابر حمله يون سولفات

بتن ميكروسيليس مقاومت بسيار خوبي در برابر حمله يون سولفات دارد و اين مقاومت با افزايش درصد ميكروسيليس بالا مي رود.

-5-2-2-3 افزايش مقاومت الكتريكي

مقاومت الكتريكي بتن ميكروسيليسي نسبت به بتن معمولي بيشتر مي باشد و همين عامل باعث كاهش واكنش خوردگي ميلگردها در بتن مي شود.

-4 شكل هاي مصرفي ميكروسيليس

ميكروسيليس عمدتاً به سه شكل پودر خشك، ژل و دوغاب به صورت تجاري در دسترس مي باشد. همه شكل هاي ميكروسيليس داراي نقاط ضعف و قوت مي باشند u1603 كه بر روي كيفيت بتن ، حمل و نقل مواد، و راندمان و سرعت اجراي كار تاثير مي گذارند.

-1-4 پودر خشك: اين شكل ميكروسيليس ساختار پودر نرم دارد اين شكل ميكروسيليس به صورت فله و كيسه بسته بندي و عرضه مي شوند. نرمي بسيار زياد ميكروسيليس باعث ايجاد مشكلاتي در حمل و نقل اين محصول مي شود. گرفتگي تاسيسات و لوله هاي انتقالي، چسبندگي به سطوح و تشكيل پل در مخازن نگهداري از مشكلات اين شكل از ميكروسيليس مي باشد. امروزه پودر خشك تازه توليد شده با مكانيسمهايي متراكم شده و سپس عرضه مي شود و افزودن مستقيم پودر سبك به بتن رايج نمي باشد. هزينه هاي زياد مربوط به حمل و نقل و ايجاد گرد و خاك زياد دو عامل اصلي اين كار مي باشد.

-3-4 ژل ميكروسيليس: از اختلاط آب و پودر ميكروسيليس به همراه مقادير مشخصي افزودني روان كننده بدست مي آيد و حاوي 40 الي 45 درصد ميكروسيليس مي باشند كه نسبت به دوغاب ميكروسيليس كمتري دارد.

-2-4 دوغاب ميكروسيليس: براي غلبه بر مشكلات استفاده از پودر سبك، اين محصول با آب مخلوط شده و مخلوط هاي

42-60% ميكروسيليس در آب تهيه مي شود كه نسبت به ژل ميكروسيليس حاوي مقدار بيشتر پودر ميكروسيليس مي باشد.

kg/m دوغاب % 50 ميكروسيليس در آب داراي دانسيته 3

m 1400 بوده كه داراي ميكروسيليس خشك به مقدار 700 است. kg/mاين دانسيته نسبت به شكل پودري ميكروسيليس كه دانسيته حدود 300 دارد تقريبا" 2 برابر بوده و لذا هزينه هاي حمل kg/ و نقل را تا 2 برابر كاهش مي دهد. تركيب دوغاب مي تواند شامل روان كننده يا فوق روان كننده بتن باشد ولي محصول فعلي شركت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران  بدون افزودني روان كننده است تا به مصرف كننده اين امكان را بدهد تا ميزان افزودني روان كننده مورد نياز بتن خود را تعيين كند. از آنجا كه پودر ميكروسيليس ريز ساختار بوده، سطح موثر بالايي دارد و مقدار زيادي از آب بتن را جذب سطح مي كند و استفاده از ميكروسيليس در بتن، نياز به آب را بيشتر مي كند كه بايد با افزودني هاي كاهنده آن نياز را جبران كرد. دوغاب ميكروسيليس به دليل رواني بيشتر نسبت به ژل توانايي پخش شدگي بيشتري نسبت به ژل دارد. دوغاب ميكروسيليس در بسته بندي سطل و بشكه قابل عرضه مي باشند و نحوه نگهداري و استفاده از آن بايد توسط توليد كنندگان ارائه شود.

5 -نتايج آزمايش انجام شده بر روي بتن حاوي دوغاب و پودر خشك ميكروسيليس

در ادامه به نمونه اي از آزمايش هاي انجام شده بر روي بتن حاوي دوغاب ميكروسيليس توليدي شركت كپكو اشاره مي شود. لازم به ذكر u1575 است كه اين آزمايش ها در انستيتو مصالح ساختماني دانشگاه تهران انجام شده است.

3 Alkali Silica Reaction (ASR)

طرح اختلاط نمونه هاي مورد آزمايش در جدول 1 آمده است. لازم به ذكر است عيار مواد سيماني در نمونه حاوي دوغاب، 360 و كمتر از نمونه هاي شاهد مي باشد و همچنين سيمان كمتري دارد. مقاومت فشاري بر روي نمونه هاي بتني مكعبي با ابعاد 15 سانتي متر انجام شده است. مقدار مصالح سنگي در تمامي نمونه ها برابر بوده و از سيمان تيپ 2 تهران در تمامي *15*15 نمونه ها استفاده شده است.

 

جدول 1. طرح اختلاط نمونه ها

m نمونه نسبت آب به مواد سيماني عيار مواد سيماني 3

m ميكروسيليس kg/ 3

سيمان kg/

360 40 400 0/35 * شاهد 1

400 0 400 0/35 ** شاهد 2

320 ***40 360 0/ نمونه حاوي دوغاب 35

*نمونه حاوي پودر خشك ميكروسيليس است.

**نمونه بدون ميكروسيليس است.

80 كيلو در متر مكعب دوغاب استفاده شده است. چون 50 درصد دوغاب ميكروسيليس است بنابراين مقدار ميكروسيليس ***

40 كيلو در متر مكعب به دست مي آيد.

نتايج آزمايش مقاومت فشاري در جدول 2 و شكل 2 آمده است.

 

جدول 2. مقاومت فشاري (مگا پاسكال)

نمونه 1 روزه 3 روزه 28 روزه

56 45/63 30/9 شاهد 1

49/6 34/47 24/4 شاهد 2

57/5 43/29 30/ نمونه حاوي دوغاب 1

70

28 روزه 3 روزه 1 روزه

 

مقاومت فشاري (مگا پاسکال) سن نمونه

نمونه حاوي دوغاب با عيار مواد سيماني کمتر RCPT شكل 3. مقايسه نتايج شار عبوري براي آزمايش همانطور كه در جدول 2 و شكل 2 مشاهده مي شود، نمونه حاوي دوغاب، با اينكه عيار مواد سيماني كمتري دارد، نسبت به نمونه حاوي پودر ميكروسيليس دچار افت مقاومت نشده و همچنين، نسبت به نمونه بدون ميكروسيليس با عيار سيمان بيشتر مقاومت بيشتري دارد. اين مطلب به دليل پخش شدن بهتر ميكروسيليس در بتن حاوي دوغاب ميكروسيليس است به طوري كه پخش مناسب باعث افزايش بيشتر هيدراتاسيون و افزايش بازده نمونه حاوي دوغاب گردد. همان طور كه در شكل 3 نشان داده شده است، آزمايش نفوذ تسريع شده يون كلر 4 نشان مي دهد نمونه حاوي دوغاب ميكروسيليس با عيار مواد سيماني كمتر تقريبا شاري برابر با نمونه حاوي پودر دارد و در دسته بتن با نفوذ پذيري كم قرار دارد.

-6 نتيجه گيري:

1. دانسيته دوغاب ميكروسيليس بر اساس ماده خشك، بالاتر از پودر ميكروسيليس مي باشد و لذا هزينه هاي حمل و نقل و انبارش را كاهش مي دهد. دانسيته دوغاب 50 % در حدود 1400 كيلوگرم در متر مكعب بوده كه بر اساس 50 % ماده خشك، دانسيته ميكروسيليس خالص، 700 كيلو گرم u1576 بر متر مكعب مي باشد ولي دانسيته پودر در بهترين حالت حدود 450 كيلوگرم در متر مكعب مي باشد.

2. انتقال دوغاب ميكروسيليس به داخل بتن راحتتر و سريعتر مي باشد و عاري از هر گونه گرد و غبار مي باشد.

3. اختلاط ذرات ميكروسيليس داخل بتن، زماني كه به شكل دوغاب وارد بتن مي شود راحتتر و سريعتر از زماني بوده كه به شكل پودر وارد شده است. پخش شدگي مؤثر ميكروسيليس در بتن يكي از نكات بسيار مهم استفاده از اين افزودني مي باشد به طوري كه بازده اين محصول را نسبت به پودر ميكروسيليس افزايش مي دهد.

4. دوغاب ميكروسيليس مي تواند مصرف سيمان در بتن را كاهش داده منجر به صرفه جويي در مصرف سيمان و افزايش سود

گردد.

5. عدم وجود هرگونه روان كننده بتن در اين محصول دوغاب نسبت به ژل، علاوه بر كاهش قيمت اين محصول، باعث مي شود تنظيم مقدار افزودني روان كننده مورد نياز طرح توسط پيمانكار راحت تر انجام شود.

 

 


 

 

 
 
 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، علاوه بر دفتر مرکزی خود واقع در تهران ، اشرفی اصفهانی ، گلزار سوم ، پلاک ، واحد 4 ، و نیز دفتر جنوب کشور خود، واقع در استان خوزستان ، شهرستان اهواز ، زیتون کارمندی ، فلکه پارک ، جنب بانک تجارت ، ساختمان 88 ، در بسیاری از استان های دیگر از جمله  استان هرمزگان ( بندرعباس ، قشم، خارک و ... ) ، استان بوشهر ( شهرستان بوشهر ، عسلویه ، جم ، برازجان، کنگان و ... ) ، استان اصفهان ( شهرستان اصفهان ،  شهرضا، فولاد شهر، شاهین شهر ، زرین شهر ) ، استان یزد ، استان کرمان ، استان فارس ( شهرستان شیراز ، نورآباد ممحسنی ، جهرم و ... ) ، استان کرمانشاه ، استان کردستان ( شهرستان سنندج ) ، استان لرستان ( خرم آباد ، بروجرد ، دورود، نورآباد ، الشتر و ... ) ، استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی ( شهرستان های تبریز و ارومیه ) ، استان اردبیل، استان زنجان، استان های خراسان رضوی ، خراسان جنوبی و شمالی ( شهرستان های مشهد ، بیرجند و ... ) ، استان زاهدان ( شهرستان های زاهدان ، ایرانشهر ، زابل ، سیرجان، پیرانشهر و ... )، استان البرز ( شهرستان کرج و ... ) ، استان کاشان ، استان قم ( شهرستان قم ) ، استان مازندران ( شهرستان های ساری ، بابل ، بابلسر، نوشهر ، چالوس ، محمود آباد و ... ) ، استان گیلان ( شهرستان های رشت ، بندرانزلی و ... ) ، استان ایلام ( شهرستان های ایلام و دهلران، مهران و ... )، استان همدان ( شهرستان های همدان ، تویسرکان و کبودرآهنگ ) ،استان گلستان ( شهرستان گرگان ) ،  استان خوزستان ( شهرستان اهواز ، دزفول ، ماهشهر، سربندر ، آبادان ، خرمشهر ، بهبهان ، شوشتر، شوش ، مسجدسلیمان، رامهرمز ، گتوند و ... ) ، استان چهارمحال بختیاری ( شهرکرد ) ، جزیره کیش ،  کشور عراق ( استان بصره، الاماره و نجف ) ، کشور افغانستان ( کابل و هرات ) ،  دارای دفاتر فروش و ارائه خدمات مهندسی می باشد. شما می توانید با مراجعه  یا تماس با این دفاتر ضمن مشاور از خدمات و محصولات ارائه شده بهره مند شوید.

 

افزودنی آب بند کننده بتن Dezoseal G-330

پودر یا مایع آب بند کننده بتن Dezoseal G-330

افزودنی آب بندی یا آب بند کننده بتن مناسب برای استفاده در بتن ریزی مخازن ، استخر ها ، ملات ها و ... - افزودنی کاهش دهنده نفوذپذیری و آب بند کنند بتن که علاوه بر ایجاد روانی و افزایش مقاومت ، باعث انسداد کاپیلارهای بتن از نفوذ آب می گردد  

 

شرح :

Dezoseal G-330آب بند کننده بتن     ماده کاهش دهنده نفوذپذیری بتن می باشد که افزودن آن به بتن علاوه بر ایجاد روانی و افزایش مقاومت ، با مسدود نمودن کاپیلارهای بتن از نفوذ آب نیز جلوگیری می نماید .

 

کاربرد آب بند کننده بتن Dezoseal G-330 :

Dezoseal G-330 آب بند کننده بتن   جهت آب بند نمودن بتن های فونداسیون ، منابع آب ، استخرها ، ساخت لوله های بتنی ، کانالهای آب و گالری بسیار مناسب می باشند. آب بند کننده بتن Dezoseal G-330  را می توان در مراحل تولید بتن و یا در محل بتن ریزی به بتن آماده اضافه نمود و کافیست به مدت 2 دقیقه با بتن مخلوط گردد.از آنجا که این ماده محتوی روانساز پودری بوده ، موجب افزایش روانی می گردد.ضروریست در هنگام تولید بتن نسبت آب به سیمان به دقت کنترل شده و از 40 درصد تجاور ننماید ، در غیر این صورت آب اضافی موجود باعث ایجاد تخلخل و در نتیجه نشت آب می گردد.

 

توجه :

در صورت طولانی شدن زمان مصرف بتن و در نتیجه افت اسلامپ آن ، افزودن دوباره آب بند کننده بتن Dezoseal G-330  بی مانع است اگر چه در چنین مواقعی استفاده از روان کننده Dezoplaste D-130 نیز بسیار کارساز می باشد.

 

ویژگی ها آب بند کننده بتن Dezoseal G-330:

شکل ظاهری : پودر کرم رنگ

وزن مخصوص : 1.02 تا 1.03 گرم در سانتیمترمکعب

در صد یون کلر : صفر

ایجاد حباب هوا : کمتر از یک درصد

 

مقدار مصرف :

Dezoseal G-330  به طور معمول بین 0/5 درصد وزن سیمان موجود در بتن مصرف می شود و در صورت نیاز به تکرار آن مقدار یک درصد وزن سیمان اضافه شود.

 

بسته بندی :

Dezoseal G-330   در کیسه های پلاستیکی 25 کیلوگرمی عرضه می گردد.

 

نگهداری :

در صورت دوربودن کیسه ها از تابش آفتاب و رطوبت ، تا یک سال قابل نگهداری و مصرف می باشد .

 

نکات ایمنی :

. Dezoseal G-330  حاوی مواد سمی و خطرناک نمی باشد ولی همانند سایر مواد شیمیایی ، در هنگام کار با این ماده از دستکش و ماسک استفاده نماید و از تماس با چشم ها ، دهان و مواد غذایی اجتناب گردد.

 

تاییدیه کیفیت :

تمامی محصولاتی که توسط کلینیک فنی و تخصصی بتن ارائه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشند.

 

 

 

 

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، علاوه بر دفتر مرکزی خود واقع در تهران ، اشرفی اصفهانی ، گلزار سوم ، پلاک ، واحد 4 ، و نیز دفتر جنوب کشور خود، واقع در استان خوزستان ، شهرستان اهواز ، زیتون کارمندی ، فلکه پارک ، جنب بانک تجارت ، ساختمان 88 ، در بسیاری از استان های دیگر از جمله  استان هرمزگان ( بندرعباس ، قشم، خارک و ... ) ، استان بوشهر ( شهرستان بوشهر ، عسلویه ، جم ، برازجان، کنگان و ... ) ، استان اصفهان ( شهرستان اصفهان ،  شهرضا، فولاد شهر، شاهین شهر ، زرین شهر ) ، استان یزد ، استان کرمان ، استان فارس ( شهرستان شیراز ، نورآباد ممحسنی ، جهرم و ... ) ، استان کرمانشاه ، استان کردستان ( شهرستان سنندج ) ، استان لرستان ( خرم آباد ، بروجرد ، دورود، نورآباد ، الشتر و ... ) ، استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی ( شهرستان های تبریز و ارومیه ) ، استان اردبیل، استان زنجان، استان های خراسان رضوی ، خراسان جنوبی و شمالی ( شهرستان های مشهد ، بیرجند و ... ) ، استان زاهدان ( شهرستان های زاهدان ، ایرانشهر ، زابل ، سیرجان، پیرانشهر و ... )، استان البرز ( شهرستان کرج و ... ) ، استان کاشان ، استان قم ( شهرستان قم ) ، استان مازندران ( شهرستان های ساری ، بابل ، بابلسر، نوشهر ، چالوس ، محمود آباد و ... ) ، استان گیلان ( شهرستان های رشت ، بندرانزلی و ... ) ، استان ایلام ( شهرستان های ایلام و دهلران، مهران و ... )، استان همدان ( شهرستان های همدان ، تویسرکان و کبودرآهنگ ) ،استان گلستان ( شهرستان گرگان ) ،  استان خوزستان ( شهرستان اهواز ، دزفول ، ماهشهر، سربندر ، آبادان ، خرمشهر ، بهبهان ، شوشتر، شوش ، مسجدسلیمان، رامهرمز ، گتوند و ... ) ، استان چهارمحال بختیاری ( شهرکرد ) ، جزیره کیش ،  کشور عراق ( استان بصره، الاماره و نجف ) ، کشور افغانستان ( کابل و هرات ) ،  دارای دفاتر فروش و ارائه خدمات مهندسی می باشد. شما می توانید با مراجعه  یا تماس با این دفاتر ضمن مشاور از خدمات و محصولات ارائه شده بهره مند شوید.

روان کننده بتن Dezoplaste D-130

روان کننده بتن ( روانساز بتن یا کاهنده آب بتن )  Dezoplaste D-130

افزودنی روان کننده بتن با روان کنندگی بالا ، مناسب برای بتن های قابل پمپاژ و اقتصادی 

 

شرح Dezoplaste D-130 روان کننده بتن :

Dezoplaste D-130 روان کننده بتن  یک افزودنی مایع است که بر ذرات سیمان تاثیر می گذارد . Dezoplaste D-130 روان کننده بتن عامل روان کنندگی قوی و پراکندگی ذرات سیمان می باشد و تاثیر کندگیری کنترل شده ای دارد.

 

موارد کاربرد Dezoplaste D-130 روان کننده بتن :

 • بتن ریزی در هوای گرم و جائیکه تاخیر کنترل شده در گیرش ابتدایی مدنظر باشد.
 • بتن های حاوی میکروسیلیس و مواد پوزولانی.
 • بتن حجیم مانند بدنه و پی سد.
 • برای بهبود چسبندگی داخلی ، کارآیی و تراکم در بتن هایی که دانه بندی و یا شکل سنگدانه مناسب نباشد .
 • تیرهای بزرگ و عرشه پل ها و غیره ، در جایی که کاهش لرزاندن موجب جلوگیری از بروز درز اجرایی می شود .

 

امتیازات Dezoplaste D-130 روان کننده بتن:

 • مقدار لرزاندن را محدود می کند و در نتیجه وقوع پدیده های لانه زنوبری و درزهای اجرایی کاهش می یابد.
 • مشکلات بتن ریزی در هوای گرم کاهش می یابد . این امر با بهبود و حفظ کارآئی بتن میسر می شود.
 • ماله کشی و پرداخت سطح را بهبود می بخشد.
 • پمپ پذیری بتن بهتر می شود.
 • فرصت صرفه جویی در طرح اختلاط بتن را به وجود می آورد.
 • کاهش نفوذ پذیری.
 • بهبود دوام بتن.

   

  سازگاری :

  Dezoplaste D-130    با انواع سیمان ها از جمله سیمان ضد سولفات و سیمان تیپ 2 اصلاح شده و میکروسیلیس سازگار است . برای مصرف با سیمان های ویژه با بخش فنی شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن تماس حاصل فرمائید.

   Dezoplaste D-130        نباید با سایر افزودنی ها مخلوط گردد . اگر افزودنی دیگر در طرح وجود دارد به طور جداگانه به مخلوط بتن اضافه گردد.

   

  ویژگیها :

  رنگ : مایع قهوه ای تیره

  وزن مخصوص : 1.185 تا 1.195 گرم در سانتیمتر مکعب در 25 درجه سانتیگراد

  هوای وارده : کمتر از یک درصد

  مقدار کلر : کمتر از 0.1 درصد

  مقدار نیترات : فاقد نیترات

  درجه انجماد : صفر درجه سانتیگراد ، در صورت یخ زدن با گرم کردن و هم زدن قابل بازیافت است

  درجه اشتعال : غیر آتشزا

   

  راهنمای مصرف :

  Dezoplaste D-130    بایستی در مراحل ساخت بتن به همراه آب و سنگدانه مصرف شود . هرگز آن را به سیمان خشک اضافه ننماید. افزایش زمان اختلاط لازم نمی باشد.

   

  مقدار مصرف :

  در همه موارد پیشنهاد می گردد آزمایشهای کارگاهی برای تعیین مقدار دقیق افزودنی مورد نیاز انجام پذیرد. ارقام زیر می تواند در شروع این آزمایشها مورد استفاده قرار گیرند :

  در تولید بتن کارگاهی و جایی که زمان لرزاندن و پرداخت سطح بتن اولویت دارد ، مقادیر 160 تا 280 میلی لیتر به ازای هر 100 کیلوگرم سیمان برای شروع آزمایش به کار گرفته شوند .

  برای بتن آماده که کارآیی طولانی تر بتن مدنظر است ، مقادیر 280 تا 420 میلی لیتر به ازای هر 100 کیلوگرم سیمان و بر حسب ویژگیهای مورد نیاز طرح این مقدار تا 700 میلی لیتر به ازای هر 100 کیلوگرم سیمان ممکن است افزایش یابد . مقادیر بیشتر با توجه به شرایط و مصالح موجود تعیین می گردد.

   

  زمان گیرش :

  Dezoplaste D-130     تاثیر کنترل شده ای بر زمان گیرش اولیه دارد . گیرش اولیه بتن وابسته به نوع سیمان و دمای محیط می باشد.

   

  اثرات مصرف اضافی:

  مصرف بیش از اندازه Dezoplaste D-130      می تواند موارد زیر را موجب شود :

  اگر عمل آوری صحیح انجام شود ، تاثیر قابل توجهی بر مقاومت های بتن به وجود نمی آید و حتی ممکن است کمی بیشتر از بتن معمولی می گردد . در مقادیر مصرف خیلی زیاد و استفاده از سیمان ضد سولفات خاصیت کندگیری تشدید می گردد.

   

  توزیع نمودن :

  Dezoplaste D-130       بایستی توزیع کننده مخصوص همانند نمونه ای که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن عرضه می گردد به مخلوط اضافه شود

   

  انبارداری :

  Dezoplaste D-130    بایستی در محیط سر پوشیده و به دور از تابش مستقیم خورشید و گرمای زیاد نگهداری شود . عمر مفید این ماده یکسال در شرایط نگهداری فوق می باشد .عدم رعایت شرایط انبار داری پیشنهادی موجب آسیب رسیدن به محصول و یا ظرف آن می شود . برای کسب اطلاعات در شرایط ویژه انبارداری با بخش فنی شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن تماس حاصل فرمائید.

   

  نکات ایمنی :

  Dezoplaste D-130  حاوی مواد خطرناک و آتشزا نیست . در صورت پاشیده شدن بلافاصه موضع را با آب سرد بشوید و برای آگاهی بیشتر به برشور ایمنی محصول مراجعه فرمایید.

   

  تاییدیه کیفیت :

  تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد .

 

 

 

 

افزودنی های روان کننده یا کاهنده های آب بتن

PLASTICIZERS OR WATER REDUCING ADMIXTUREES(WRA)

SUPER PLASTICIZERS OR HIGH REDUCING ADMIXTURES(HRWRA)

 

 

1-    مقدمه و تاریخچه

بتن جسمی مرکب از سنگدانه ها و خمیر چسباننده است. سنگدانه های بتن معمولی از نوع طبیعی معدنی یا مصنوعی معدنی است و خمیر چسباننده آن شامل آب و سیمان پرتلند یا آمیخته می باشد. در بتن سخت شده ، ویژگیهای مقاومتی ، پایایی و نفوذ پذیری از اهمیت زیادی برخوردار است. برای دستیابی به خواص مطلوب در بتن سخت شده به ناچار باید از مرحله بتن خمیری گذر کنیم و ویژگی های بتن خمیری و تازه در دستیابی به این خواص از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. کارآیی ، آب انداختن ، جداشدگی ، جمع شدگی و گیرش جزء خواص بتن تازه است که باید به آن توجه شود.

نسبت آب به سیمان علاوه بر تأثیر جدی بر خواص بتن سخت شده ، بر خواص بتن تازه اثرگذار است.

برای بهبود کیفیت بتن سخت شده ، کاهش نسبت آب به سیمان از ابتدای قرن بیستم در دستور کار ساخت بتن پایاتر و مقاومتر و با نفوذپذیری کمتر بوده و می باشد. همواره این کاهش W/C به کاهش کارآیی و روانی بتن منجر می شد و تضادی وجود داشت که حل آن در گرو تغییر روش های ساخت و اجرا بود اما تا بکارگیری مواد کاهنده آب ( روان کننده) تحول اساسی و عظیمی رخ نداد.

در دهه 50 میلادی مواد روان کننده و خواص آن در بتن شناخته و مصرف شد در حالی که قبل از آن برخی افزودنی های دیگر مانند آب بند کننده ها کاربرد جدی داشتند.

مصرف افزودنی های روان کننده تحولی عظیم را در اواخر دهه 50 و دهه 60 میلادی در صنعت بتن بوجود آورد که با بکارگیری روان کننده های ممتاز (فوق روان کننده ها) در دهه 70 میلادی به اوج رسید.

در دهه 80 میلادی روان کننده های بسیار قوی ( ابر روان کننده ها) ابداع شدند و در دهه 90 بکارگیری آن ها رایج شد و انقلابی اساسی در تکنولوژی بتن و اجرای آن حاصل گشت. قبل از کاربرد این مواد در بتن ، امکان تغییر کارآیی (روانی) بتن فقط با تغییر مقدار آب و در نتیجه نسبت آب به سیمان در بتنی با سنگدانه معین و عیار سیمان خاص متصور بود. اگر عیار سیمان ثابت نگهداشته می شد با افزایش آب کارآیی زیاد می گشت که مسلماً با افزایش نسبت آب به سیمان همراه بود و مسلماً مقاومت و دوام بتن کاهش می یافت و نفوذپذیری زیاد می شد. در صورتی که هدف ثابت ماند نسبت آب به سیمان بود باید عیار سیمان بتن را بالا می بردیم تا با افزایش آب و کارآیی بتوانیم به دوام و مقاومت نسبتاً مطلوب و دلخواه دست یابیم. در این حالت مقاومت و دوام چنین بتنی در مقایسه با بتنی با همین نسبت آب به سیمان ولی با آب و سیمان کمتر ، پایین تر به نظر می رسید که خود نوعی ضعف و محدودیت به شمار می آمد. 

به ویژه در کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی مشکلات زیادی را شاهد بودیم زیرا تغییر نسبت آب به سیمان عملاً به تغییر و روانی بتن منجر می شد و شرایط یکسانی برای محقق بوجود نمی آمد.

2-    تأثیر W/C و عیار سیمان بر کیفیت بتن

همانگونه که در بالا عنوان شد کاهش نسبت آب به سیمان در افزایش مقاومت های بتن (فشاری،خمشی،کششی،برشی،سایشی) ، ویژگیهای مکانیکی (مدول ارتجاعی ، ضریب پواسون و...) و پایایی آن به ویژه در کاهش نفوذپذیری در برابر آب ، نمک های زیان آور و کلریدها موثر است. دوام بتن را در برابر تری و خشکی پی در پی ، یخبندان و آب شدگی پی در پی و موارد مشابه بهبود می بخشد و عامل مهمی است که همه خواص بتن را بهتر می کند.

آن چه معمولاً برای برخی از مهندسین و دست اندرکاران روشن نیست ، تأثیر عیار سیمان در کیفیت بتن است. امروزه دانشمندان عرصه بتن ، اعتقاد راسخ دارند که به ازاء نسبت آب به سیمان یکسان و ثابت معمولاً با کاهش عیار سیمان مقاومت و دوام بتن افزایش می یابد و نفوذپذیری آن کم می شود.

اگر فرض کنیم در نسبت آب به سیمان ثابت ، درصد فضای خالی در خمیر سیمان ثابت باشد بنابر این با افزایش خمیر سیمان با توجه به افزایش سیمان و آب ، حجم کل فضای خالی در بتن افزایش می یابد که به نوبه خود به افزایش نفوذپذیری و کاهش دوام منجر می شود.

خمیر سیمان در مرحله گیرش و سخت شدن دچار جمع شدگی خمیری(خودزا و تبخیر و کاهش آب ) می شود در حالی که سنگدانه حجم ثابتی را دارد بنابر این در حد فاصل خمیر سیمان و سنگدانه ها ، ترك های مویینه پدید می آید و حتی این ترك ها در خمیر سیمان نیز ایجاد می شود.هر قدر خمیر سیمان بیشتر شود و نقش پر کنندگی آن بیشتر گردد ، احتمال ایجاد ترك های مویینه بیشتر می شود. بنابر این افزایش عیار سیمان بر مقاومت و دوام، تأثیر منفی باقی می گذارد و نفوذپذیری نیز زیاد می شود. مسلماً با افزایش خمیر سیمان ، حجم سنگدانه مصرفی به عنوان قید خمیر سیمان کم می گردد. پس به دلایل فوق، افزایش عیار سیمان با W/C ثابت به کاهش کیفیت بتن منجر می شود.

این تصور که همواره با افزایش عیار سیمان شاهد افزایش مقاومت و دوام و کاهش نفوذپذیری خواهیم بود کاملاً غلط است. مسلماً اگر با فرض ثابت بودن آب ، عیار سیمان را افزایش دهیم ، با کاهش W/C روبرو خواهیم شد و افزایش در مقاومت و دوام را شاهد خواهیم بود که نتیجه کاهش W/C می باشد نه عیار سیمان. اگر با حفظ W/C بخواهیم کارآیی را زیاد نماییم ، آب و سیمان باید به همراه هم بیشتر شود که افزایش حجم خمیر سیمان را در پی دارد. بنابر این در برخی منابع تأثیر افزایش روانی را کاهش مقاومت و دوام دانسته اند که همان مفهوم فوق را با عباراتی دیگر در بر دارد.

کاهش عیار سیمان به کاهش جمع شدگی بتن منجر می شود و هم چنین کاهش خزش را نیز در پی دارد که در قطعات پیش تنیده اهمیت ویژه خواهد داشت. افزایش عیار سیمان معمولاً تردی بیشتری به بتن می دهد.

کاهش عیار سیمان معمولاً برای کنترل گرمازایی و سرعت گرمازایی بتن از ضروریات مهم به حساب می آید و یک نیاز جدی در بتن حجیم و ساخت بدنه سدهای بتنی و شالوده های بزرگ است.

 

3-    فلسفه و دلایل بکارگیری افزودنی های روان کننده(کاهنده آب )

 به طور کلی می توان گفت امروزه اکثر بتن ها در کشورهای پیشرفته با افزودنی های مختلف منجمله روان کننده ها ساخته می شود افزودنی ها طبق ASTM C125 به موادی غیر از آب ، سنگدانه ، سیمان هیدرولیکی و الیاف گفته می شود که در هنگام اختلاط و یا درست قبل از اختلاط به بتن یا اجزاء آن اضافه می شود تا خاصیت جدیدی را در بتن خمیری یا سخت شده بوجود آورد. کمیته ACI 212 بیست هدف از مصرف افزودنی ها را فهرست کرده است.

از دهه 40 میلادی که مصرف افزودنی ها در بتن آغاز شد ظرف مدت 20 سال ، 275 محصول در بازار بریتانیا 340 محصول متنوع در آلمان عرضه شد. امروزه اکثر بتن های تولید شده در کشورهای پیشرفته حاوی یک یا چند مده افزودنی می باشند. در دهه 90 میلادی 88 درصد از بتن های کانادا ، 85 درصد از بتن های استرالیا و 77 درصد از بتن های ایالات متحده آمریکا دارای مواد افزودنی شیمیایی بوده اند !

سه دلیل مستقل و یک دلیل ترکیبی را می توان برای افزودنی های روان کننده (کاهنده آب) برشمرد.

 

3-1- افزایش روانی (کارآیی) بتن و ملات ها

اگر این مواد را به بتن یا ملات بیفزاییم روانی و کارآیی آن ها را اضافه تر می کند بدون این که در مقادیر و نسبت سایر اجزاء بتن و ملات تغییری حاصل شود.

این امر نحول مهمی را در صنعت ساخت و ساز ، حمل و ریختن و تراکم بتن فراهم آورد ، زیرا با داشتن W/C و W آب امکان ریختن بتن روان تری را در قالب بوجود می آورد و می توانستند آن را به راحتی در قالب جایدهی کنند و متراکم نمایند. علی القاعده در این حالت نباید تغییری در مقاومت و دوام بتن و نفوذپذیری آن بوجود آید اما تجربیات آزمایشگاهی نشان داد که علیرغم ثابت بودن W/C ، مقاومت و دوام بهبود می یابد و نفوذپذیری کم می شود. علت این پدیده را می توان پراکندگی و توزیع یکنواخت تر و بهتر سیمان در بتن و ملات دانست زیرا سیمان از حالت کلوخه بودن خارج می شود و آب می تواند به نحو کاملتری اطراف دانه های سیمان را بگیرد و پخش شدگی بهتر و همگنی توزیع سیمان در بتن و ملات را شاهد خواهیم بود.

البته در این حالت به دلیل افزایش روانی باید نگران جداشدگی و آب انداختن بیشتر بتن باشیم ولی به دلیل توزیع بهتر سیمان و مجزا شدن ذرات آن از یکدیگر عملاً رشد مقاومتی بهتری را انتظار داریم.

3-2- کاهش آب مصرفی (کاهندگی یا تقلیل آب)

اگر بخواهیم روانی بتن را ثابت نگهداریم ، می توان با مصرف این افزودنی ها ، مقدار آب را با توجه به قدرت کاهندگی آب و میزان مصرف این مواد کاهش داد. در این حالت اگر عیار سیمان بتن و ملات ثابت فرض شود ، نسبت آب به سیمان کاهش می یابد و مسلماً مقاومت و دوام بتن و ملات افزایش چشمگیری را نشان می دهد و نفوذپذیری کاهش خواهد داشت. یک طریقه ساخت بتن های آب بند و با نفوذپذیری کم ، کاهش W/C است. این قابلیت تحول عظیمی را در صنعت بتن بوجود آورد زیرا امکان افزایش دوام و مقاومت فراهم آمده بود.

کاهش آب انداختن و جمع شدگی از جمله مزایای کاهش W/C می باشد. در این حالت حجم خمیر سیمان نیز کمتر می شود.

3-3- کاهش عیار سیمان بتن و ملات

اگر W/C و روانی بتن و ملات را ثابت نگهداریم ، با توجه به خاصیت کاهش آب که توسط این مواد ایجاد می شود ، می توان عیار سیمان را به همان نسبت کاهش داد. با توجه به مطالبی که قبلاً مطرح گردید. علاوه بر کاهش جمع شدگی و ترک خودگی بتن و ملات در مرحله خمیری بودن ، جمع شدگی و ترک خوردگی بتن سخت شده نیز کاهش می یابد.این کاهش عیار سیمان در واقع باعث افزایش مقاومت و پایایی بتن و کاهش نفوذپذیری بتن می گردد.

علاوه بر این ممکن است کاهش عیار سیمان به عنوان یک هدف برای کاهش گرمازایی بتن باشد و یا یک هدف اقتصادی محسوب گردد. باید گفت با مصرف این مواد همواره نمی توان بتن یا ملات ارزانتری را ساخت و این هدف ممکن است با وجود قیمت های خاصی برای سیمان و افزودنی مورد نظر و میزان مصرف آن و تأثیر این مواد بر کاهش آب و در نتیجه کاهش سیمان عملی گردد. با کاهش قیمت های این مواد و افزایش قدرت تأثیر و کاهش میزان مصرف آن ها و هم چنین افزایش قیمت سیمان در سال های اخیر ، کاهش هزینه ساخت بتن با روان کننده ها در کشورهای دیگر عملی شده و در ایران نیز گاه این کاهش محقق شده و انتظار می رود در آینده به طور کامل شاهد آن باشیم.

3-4- دستیابی به مجموعه ای از اهداف

با توجه به فلسفه و دلایل مصرف افزودنی های روان کننده ( کاهنده آب) ، می توان مجموعه ای از اهداف فوق را نشانه روی کرد.

بدین ترتیب مجموعه ای از اهداف فنی و اقتصادی ممکن است حاصل گردد اما به هر حال در این حالت ، تاکید و فشار بر یک هدف وجود ندارد.

 

4-    موارد کاربرد افزودنی های کاهنده آب (روان کننده)

امروزه کاربردهای متعددی برای این مواد با قدرت کاهندگی متفاوت وجود دارد که به برخی از آن ها اشاره می شود:

4-1- ریختن بتن در قطعات نازک و پر میلگرد با ساخت بتن روان تر

4-2- بتن ریزی با لوله ترمی termie و بتن ریزی زیر آب

4-3- بتن ریزی با پمپ و لوله با ایجاد بتن روان تر و کارآتر

4-4- ایجاد نماهای بهتر با ساخت و ریختن بتن روان تر

4-5- ساخت بتن های خود تراکم یا خود تراز    Self-compacting or self-levelling con     

4-6- ساخت بتن پر مقاومت (با مقاومت زیاد)High strength con(HSC)    

4-7- ساخت بتن توانمند (با عملکرد بالا)High performance con(HPC)        

4-8- سخت بتن آب بند Water – Proofing con.                         

4-9- ساخت بتن های با دوام در برابر یخ بندان و آب شدگی

4-10- ساخت بتن های با دوام در برابر سولفاتها و سایر مواد شیمیایی

4-11- ساخت بتن های مناسب مناطق خورنده برای کاهش نفوذ یون کلر در بتن و حفظ میلگردها

4-12- ساخت بتن حجیم و بدنه سدها  Mass con.        

 4-13- ساخت قطعات پیش ساخته و پیش تنیده

4-14- ساخت بتن های حاوی دوده سلیسی

4-15- ساخت بتن ها و ملات های تعمیری و ترمیمی

4-16- پر کردن زیر صفحه کف ستون با ملات یا بتن روان

4-17- ساخت ملات های روان برای تزریق در توده سنگدانه درشت و تولید بتن با سنگدانه پیش آکنده

Pre Placed Aggregate con. Or Injected.Agg.con.                               

4-18- تزریق دوغاب و ملات به داخل درزها و حفرات سنگ و خاک و پشت قطعات بتنی تونل ها

 

5-    مواد تشکیل دهنده افزودنی های کاهنده آب و طبقه بندی و دسته بندی آن ها

افزودنی های روان کننده یا کاهنده آب را می توان از نظر نوع و ماده بکار رفته در آن ها ، قدرت روان کنندگی یا کاهندگی آب ، تک کاره بودن یا چند منظوره بودن دسته بندی و طبق بندی نمود.

5-1- طبقه بندی روان کننده ها (کاهنده آب) از نظر نام مواد تشکیل دهنده

این افزودنی ها را می توان با نام های کلی شیمیایی زیر دسته بندی و طبقه بندی کرد اما به دلیل گستردگی آن ها نمی توانیم ادعا نماییم که نام همه آن ها را ذکر کرده ایم.

5-1-1- مواد حباب زا متشکل از چربی های حیوانی یا گیاهی ، پروتئین ها ، صمغ ها و شیره های گیاهی ، پودر آلومینیوم و... .

5-1-2- اسیدهای لیگنو سولفونیت و نمک های آن ها ( لیگنوسولفونات ها)

Ligno Sulfonic Acids and their Salts (Ligno Sulfonates)                        

5-1-3- مشتقات و مواد تغییر یافته یا اصلاح شده اسیدهای لیگنوسولفونیت و نمک های آن ها

5-1-4- اسیدهای کربوکسیلیک هیدروکسیلاتی و نمک های آن ها

Hydroxylated Carboxylic Acids and Their Salts                                    

5-1-5- مشتقات و مواد تغییر یاقته یا اصلاح شده اسیدهای کربوکسیلیک هیدروکسیلاتی و نمک های آن ها

5-1-6- فرم آلدئید ملامین سولفوناته فشرده

5-1-7- فرم آلدئید نفتالین سولفوناته فشرده

5-1-8- مخلوط ردیف های قبلی

5-1-9- برخی کربوهیدرات ها اپلی ساکاریدها ، اسیدهای شکر ، گلوکونات ها

5-1-10- ترکیبات پلیمری خاص مانند سلولزها- اترها، مشتقات ملامین ، مشتقات نفتالین ، سیلیکون ها ، هیدروکربورهای سولفوناته

5-1-11- برخی مواد غیر آلی مانند نمک های روی ، برات ها ، فسفات ها و کلریدها

5-1-12- آمین ها و مشتقات آن ها

5-1-13- اسیدهای پلی کربوکسیلیک اترها و مشتقات آن ها

5-1-14- برخی پلیمرها مانند آکریلات ها  Acrylates               

5-2- طبق بندی روان کننده ها (کاهنده های آب) بتن از نظر قدرت کاهندگی آب و میزان نحوه عملکرد

اصولاً این مواد بر سطح سنگدانه ها و سیمان اثر می کنند و در سطح مشترک آب و این اجزاء بتن تغییراتی ایجاد می کنند. در سطح سیمان بار منفی به وجود می آورند و ذرات یکدیگر را دفع و پراکنده می نمایند. حباب های هوا نیز از دانه ها و سیمان جدا می شوند و کارآیی افزایش می یابد اما هر چند به دلیل افزایش سطح تماس آب با ذرات پراکنده شده سیمان هیدراسیون بهتر آن ها می شود اما معمولاً ساختار خمیر سیمان هیدراته تغییر نمی کند.