مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services

بتن ریزی شالوده ( فونداسیون )

بتن ریزی شالوده

پس از رسیدن به پی و بستر مناسب ، پیمانکار باید با توجه به بارهای وارده به شالوده از طریق روشهای مورد تأیید دستگاه نظارت نسبت به تحکیم پی اقدام نماید . در صورت سست بودن محل پی، باید عملیات پیکنی تا تراز زمین سخت (با مقاومت موردنظر) ادامه یافته و حفاری اضافی با مصالح مورد تأیید دستگاه نظارت تا تراز زیر شالوده، پر شده و تحکیم یابد. بستر پی باید با حداقل 10 سانتیمتر بتن رده C10 ،آماده و رگلاژ شود. پس از نصب قالب باید نسبت به بستن آرماتورها، صفحات زیر ست ون، میل مهار و قطعات مدفون در بتن اقدام شود. در صورتی که به علت شرایط زمین پی، با تأیید دستگاه نظارت، بستن قالب ضرورت نداشته باشد پیمانکار باید با تعبیه پوششهای پلاستیکی و دیگر روشهای مشابه، از جذب آب بتن تازه توسط زمین اطراف شالوده جلوگیری نماید.

 

 

 

دسترسی به مطالب مرتبط :

اسکن میلگرد و یا آرماتور در بتن ، روان کننده بتن ، افزودنی های بتن ، گروت چیست ، گروت اپوکسی ، ترمیم کننده بتن ، ترمیم بتن ، فوق روان کننده بتن ، افزودنی بتن ، مقاوم سازی بتن ، تعمیر بتن ، بتن ریزی در هوای گرم ، بتن ریزی در هوای سرد ، عمل آوردن بتن ، ماستیک پلی یورتان ، کف پوش اپوکسی ، واتراستاپ بتن ،ژل میکروسیلیس ،  آب بندی استخر ، محصولات کلینیک بتن ایران ، پودر میکروسیلیس ، انواع ترک های بتن ( انواع ترک خوردگی بتن ) ، خمیر یا چسب کاشت میلگرد و آرماتور ،  فوق روان کننده پلی کربوکسیلات بتن ،  چسب بتن ، الیاف بتن ،  آب بندی بتن ، مدت زمان مجاز حمل بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، عمل آوری بتن با بخار ، آزمایش چکش اشمیت ، مزایای کف پوش اپوکسی ، انواع مصالح ترمیم بتن ، چسب بتن اپوکسی ، مقاوم سازی با الیاف FRP ، انواع روش کیورینگ بتن ، طرح اختلاط بتن ، نکات اجرایی بتن حجیم ، وزن مخصوص ماستیک پلی یورتان ، وزن مخصوص گروت اپوکسی و استاندارد اجرا ، اثرات هوای گرم بر بتن ریزی ، آزمایش هافسل بتن ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش ذوب و یخ بتن ، آزمایش کربناتاسیون بتن ، آزمایش نفوذ یون کلر ، اسکن بتن ، ترمیم تیر بتنی ، اسکن میلگرد در بتن ، کیورینگ بتن ، تراکم بتن ، کارایی بتن ،

 

تاریخ: 1398/1/28
بازدید: 23

اسکن بتن مسلح ( انواع اسکنر بتن )

اسکن بتن مسلح ( اسکن و شناسایی میلگرد و آرماتور در بتن- تعیین تعداد و سایز میلگرد در بتن  )

در این متن سعی می شود توضیحاتی کاربردی در زمینه اسکن بتن و میلگرد و قطعات فلزی مربوطه به مخاطبین داده شود. شما می توانید جهت مشاوره و یا اجرای عملیات اسکن سازه های بتنی ( اسکن میلگرد یا آرماتور در بتن ) با بخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) حاصل فرمایید.

 

اسکن بتن

اسکن بتن یکی از آزمایش هایی است که به دلایل مختلفی از آن بهره گرفته می شود. این آزمون جدای از دشواری های فنی و نیاز به تجهیزات مخصوص، هزینه نسبتا بالایی نیز دارد، بنابراین به صورت گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد. با این حال در مواردی برای درک بهتر شرایط سازه و المان های آن از این آزمون بهره گرفته می شود.

 

همچنین انجام این آزمایش می تواند به شیوه های مختلفی صورت پذیرد که با توجه به تفاوت در هزینه ها و تجهیزات مورد نیاز هر یک از این روش ها، انتخاب روش بهینه برای انجام آزمایش منوط به دانش کافی نسبت به هریک از این روش ها است.

 

شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر در این رابطه و دریافت مشاوره در ارتباط با اسکن بتن و روش های مختلف انجام آن و همچنین انجام این آزمون با دفتر فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) در ارتباط باشید.

 

اسکن بتن

اسکن آرماتور بتن

اسکن آرماتور بتن یکی از آزمایش های غیر مخرب است که برای تعیین وضعیت بتن موجود از آن بهره برده می شود. به کمک این آزمایش می توان میزان تسلیح بتن، محل آرماتورها و موارد دیگری را مشخص نمود. از این آزمایش برای پروژه های مختلف جهت ارزیابی ظرفیت المان و یا در مواردی برای تشخیص محل میلگردها جهت جلوگیری از آسیب دیدن آن ها تحت فرآیندهای مختلف استفاده می شود.

 

اسکن بتن مسلح

اسکن بتن مسلح برای شناسایی میزان و محل دقیق آرماتورهای موجود در بتن به کار می رود. جدای از بحث ارزیابی بتن برای مشخص شدن وجود یا عدم وجود آرماتور کافی در آن، برای انجام برخی کارهای بتنی نیز ممکن است از اسکن بتن مسلح استفاده شود. از جمله در مواردی که قرار است فعالیت هایی چون سوراخکاری، کرگیری، تخریب جزئی، برش و …. روی آن انجام شود و به دلیل اهمیت سازه و یا المانی که تحت این موارد قرار می گیرد، نباید به آرماتورهای مدفون درون آن آسیب رساند.

 

همان طور که اشاره شد یکی از کاربردهای اسکن بتن در پروژه های بتنی در حال ساخت است. در صورتی که میزان آرماتور به کار رفته در یک المان اجرا شده مورد تردید باشد، این روش مورد استفاده قرار می گیرد. با قرار دادن دستگاه اسکن و با توجه به نوع عملکرد آن می توان به راحتی قطر، تعداد و محل آرماتورها را مشخص نمود.

 

یکی دیگر از کاربردهای اسکن بتن در مباحث مربوط به کاشت میلگرد است. خصوصا در مواردی که کاشت در اعضای با تراکم بالای میلگرد مانند فونداسیون انجام می شود، معمولا از سیستم کرگیری برای سوراخکاری استفاده می شود که می تواند آرماتورهای مدفون در بتن را برش دهد. در این گونه موارد برای ایجاد آسیب کمتر در آرماتورها می توان پیش از انجام سوراخکاری از اسکن بتن بهره برد.

 

اما معمولا پرکاربردترین حالت برای استفاده از اسکن بتن، مباحث مقاوم سازی است. پیش از انجام هرگونه عملیات و در مرحله بررسی و ارزیابی سازه، جهت شناخت دقیق سازه و اطلاع از شرایط آن، آزمایش های مختلفی بر روی سازه انجام می گیرد. معمولا یکی از آزمایش هایی که در این پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد، اسکن بتن است که به کمک آن میزان تسلیح المان و در نتیجه ظرفیت المان ارزیابی می شود.

 

اسکن بتن مسلح

اسکن میلگرد در بتن

اسکن میلگرد در بتن می تواند با استفاده از روش های مختلفی انجام شود. از جمله روش های متداول آن می توان به تست الترومغناطیس و تست رادار نافذ به زمین یا GPR اشاره نمود. معمولا روش الترومغناطیس در پروژه های ساختمانی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در روش الکترومغناطیس دستگاه امواجی را در محدوده فراصوت تولید و به سمت قطعه مورد بررسی انتشار می دهد. با برخورد این امواج با جسم مورد نظر و بازتاب آن دستگاه موج بازگشتی را دریافت می کند. دستگاه از روی زمان بازگشت موج و کیفیت آن می تواند وجود مواد مختلف را تشخیص دهد. با توجه به مشخصات موج بازگشتی می توان به محل و نوع متریال ماده مورد آزمایش پی برد و در مورد بتن می توان محل، تعداد و سایز آرماتورها را مشخص نمود.

 

در روش GPR نیز از ساز و کار تقریبا مشابهی استفاده می شود. در این جا امواج ارسالی از نوع الکترومغناطیسی بوده و طول موج آن ها در محدوده موج های رادیویی است. بر اثر برخورد این امواج به مواد مختلف موج می تواند بازتاب شده و یا دچار انحراف گردد. با بررسی رفتار این موج ها می توان به ساختار درونی بتنی پی برد.

 

اسکن میلگرد در بتن

 

دستگاه اسکن بتن

پیش از انتخاب دستگاه اسکن بتن باید چند نکته را مد نظر قرار داد و انتخاب دستگاه را با توجه به این نکات انجام داد. در ابتدا باید هدف از انجام این آزمایش مشخص گردد. در مورد پروژه های مقاوم سازی چون سازه باید با دقت تحلیل شده و ظرفیت فعلی آن ارزیابی گردد تا بتوان میزان مقاوم سازی مورد نیاز را به درستی برآورد نمود، اسکن بتن باید با دقت بالا صورت پذیرد ولی در پروژه هایی مانند کاشت آرماتور دانستن محل آرماتورها کفایت می کند و نیازی به دانستن میزان آرماتور و دیگر متغیرها نیست. بنابراین می توان از دستگاه های با دقت پایین تر استفاده نمود.

 

در ادامه باید شرایط مختلف پروژه را لحاظ نمود. به عنوان مثال باید شرایطی از قبیل محدودیت ها، میزان دقت و حساسسیت کار، انتظارات مهندسین از نتیجه آزمایش، ابعاد المان های مورد بررسی، نیروی فنی در دسترس و … با دقت ارزیابی گردند. در اکثر پروژه ها از دستگاه های اسکن بتن معمولی استفاده می شود که غالبا تکنولوژی آن ها الترومغناطیس است. با این حال برخی از این دستگاه های محدودیت هایی داشته و تا عمق خاصی را می توانند ارزیابی نمایند و یا در برخی موارد که دقت بالایی مورد نیاز است ممکن است نتوان از این روش استفاده نمود. به همین دلیل شرایط پروژه پیش از آغاز کار و انتخاب روش برای انجام آن باید بررسی گردد.

 

نیروی فنی در دسترس و قابلیت تحلیل نتایج آزمایش نیز از نکات دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد. انجام آزمایش بدون امکان بررسی و تحلیل نتایج حاصل از آن امر بیهوده ای است.

 

هزینه انجام آزمایش با توجه به اهمیت آن نیز یکی از نکات بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. استفاده از روش های بسیار دقیق اگرچه بسیار خوب است، در مواردی که ممکن است مورد نیاز نبوده و استفاده از این روش ها و دستگاه ها تنها هزینه اضافی را به همراه داشته باشد.

 

برای دریافت مشاوره در خصوص انتخاب روش و دستگاه اسکن بتن با توجه به شرایط پروژه خود می توانید با کارشناسان دفتر فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) در ارتباط باشید.

 

دستگاه اسکن بتن

انواع دستگاه اسکن بتن

انواع دستگاه اسکن بتن با توجه به روش انتخاب شده برای اسکن بتن می تواند مختلف باشد. شرکت های مختلفی در دنیا دستگاه های اسکن بتن را چه برای روش الکترومغناطیس و چه برای روش GPR تولید می کنند. این دستگاه ها اگرچه ممکن است تفاوت هایی با هم داشته باشند، روش کار مشابهی دارند و از روی تغییرات ایجاد شده در موج تابیده شده به بتن قادر به اسکن آن می باشند.

 

از جمله برندهای معتبری که اقدام به تولید دستگاه های اسکن بتن می کنند می توان به شرکت های هیلتی، بوش و … اشاره نمود.

 

 

انواع دستگاه اسکن بتن

قیمت اسکنر میلگرد بتن

اسکنرهای بتن فارغ از تکنولوژی مورد استفاده در آن ها چه از نوع الترومغناطیس و چه از نوع GPR وارداتی هستند. این دستگاه ها با توجه به شرکت سازنده، کیفیت ساخت، دقت ارزیابی، محدوده امواج تولیدی، میزان نفوذ و … قیمت های متفاوتی دارند. با این حال معمولا قیمت دستگاه های الکترومغناطیس با توجه به تکنولوژی ساده تر و دقت پایین تر آن ها ارزان تر است.

 

همان طور که اشاره شد پیش از انتخاب نوع دستگاه برای اسکن بتن باید شرایط پروژه، محدودیت ها و عوامل دیگر دخیل با دقت مورد ارزیابی قرار بگیرند. برای دریافت مشاوره در خصوص روش مناسب برای اسکن بتن و همچنین انجام اسکن بتن به روش های مختلف می توانید با کارشناسان دفتر فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462 44618379 ) در ارتباط باشید.

 

تاریخ: 1398/1/28
بازدید: 32

قیمت و مشخصات فنی ماستیک پلی یورتان تک جزئی سوسیسی

قیمت و مشخصات فنی ماستیک پلی یورتان  تک جزئی سوسیسی 

باسلام و شادباش ، از جمله محل هایی که در اجرای سازه های آب بند مانند مخازن آب و فاضلاب ، تصفیه خانه ها و استخر مورد توجه قرار داد ، درزبندی درزهای انبساطی می باشد. از جمله روش های آب بندی درزها در بتن استفاده از ماستیک پلی یورتان می باشد. شما می توانید برای مشاوره و خرید ماستیک پلی یورتان ، دریافت کاتالوگ، مشخصات فنی و نمونه محصول با بخش فروش و بارگانی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمایید.

 

ماستیک چیست ؟

یکی از مواد و محصولات آب بندی می باشد و انواع مختلفی دارند.از جمله انواع آن موضوع آب بندی می توان به ماستیک های قیر گرم اجرا ، ماستیک قیری سرد اجرا ، ماستیک پلی یورتان ، ماستیک سیلکون، ماستیک اکرولیکی ، ماستیک پلی سولفید و … می باشد. این محصول بسته به نوع خود دارای کاربردها مختلفی می باشند. برخی از ماستیک ها ویژه آب بندی کانال های آب و فاضلاب می باشند. برخی دیگر از آنها ویژه آب بندی مخازن آب و فاضلاب می باشند یا کف سازی ها و برخی دیگر ویژه آب بندی کانالهای آبیاری می باشند. برخی دیگری از ماستیک دارای خواصی مانند مقاومت در برابر مواد نفتی و بعضی دیگر برای  ترمیم ترکهای آسفالت کاربرد دارند . نوعی دیگری از ماستیک جهت آب بندی دور پنجره ها و یا مصارف سبک به کار برده می شود و بسته به نوع و کیفیت در عملکرد های متفاوتی در آب بندی دارند و بسته به نوع اجرا به دو نوع ماستیک های سرد اجرا و ماستیک های گرم اجرا تقسیم می شود. این امر مربوط به درجه حرارت اجرای مواد در زمان اعمال می باشد که در زمان اجرای آن باید شرایط ایمنی به درستی مد نظر قرار گیرد.

 

باید توجه داشت که در زمان اجرای آن گرم اجرا دمای کار بیش از حد بالا نباشد تا باعث سوخته شدن آن نگردد. همچنین سطح زیر کار اجرای ماستیک ها باید کاملا عاری از رطوبت ،  تمیز و پاکیزه باشد. همچینین باید اجازه داد تا بسته به نوع محصول، قبل از بهره برداری کیورینگ ماستیک مورد نظر به اتمام رسیده باشد.

 

DEZOFLEX   360

Single component , polyurethane based ,elastomeric joint sealants

ماستیک پلی یورتان با انعطاف پذیری بالا ، با مقاومت شیمیایی بالا و مناسب برای آب شرب ( دارای تاییدیه آب شرب )

شرح :

این ماستیک نوعی درزگیر بر پایه پلی یورتان ، تک جزئی ،Moisture Cure ، کاملا تیکسوتروپ است که تحت تاثیر واکنش با رطوبت خشک شده و به محصول الاستیک و نرمی تبدیل می شود .  زمان سخت شدن ( گیرش ) به رطوبت ، دما و عمق درز وابسته است .بسته به نوع سطح استفاده از پرایمر مناسب توصیه می شود .

موارد مصرف :

 • آب بندی درزهای انبساطی سازه های بتنی ، مخازن آب و فاضلاب ، تصفیه خانه ها و درز دور لوله ها
 • پر نمودن  درزهای انبساط .
 • آب بندی درز در مخازن پساب صنعتی
 • پر نمودن درزهای انبساطی در پل ها
 • سیل نمودن ترکهای تصادفی و ترمیم درزهای کنترل .
 • ترمیم بتن تخریب شده .
 • پر نمودن درز اطراف شیشه ، در و ... در وسایل نقلیه .
 • درز بندی سطوح فلزی و آلومینیومی در ساختمان و سوله ها
 • آب بندی و پر کردن درز کاشی، سرامیک و سنگ ها

 

 

خصوصیات و مزایا :

 • سریع خشک
 • مقاومت بالا در برابر اشعه UV
 • دوام عالی
 • مقاومت شیمیایی بالا
 • مناسب جهت استفاده در محل های دارای تماس با آب شرب
 • مقاومت در برابر پساب و فاضلاب
 • چسبندگی عالی به بتن ، شیشه ، سرامیک ، سطوح رنگ آمیزی شده و ...
 • مقاومت بالا در برابر تنشهای برشی

 

 

خواص فیزیکی در دمای 24 درجه سانتیگراد

مشکی، سفید و طوسی

رنگ

خمیر نرم بدون شره

غلظت

1.25 گرم در سانتیمتر مکعب

جرم حجمی

صفر گرم در لیتر

مواد فرار

صد در صد

جامد حجمی

1 متر مربع در لیتر

پوشش تئوری( 1000 میکرون )

 

 

سخت شونده با رطوبت

مکانیزم خشک شدن

30 Min

 DIN50014زمان تشکیل رویه اولیه

4 میلی متر در 24 ساعت

DIN50014سرعت خشک شدن

1.5 مگا پاسکال

DIN53504مقاومت کششی

5-6 مگاپاسکال پس از خشک شدن کامل

مقاومت برشی (ضخامت 5 میلیمتر)

DIN 53283

50

DIN 53505 سختی

بیش از یک درصد

DIN 52451 تغییر حجم

5 تا 35 درجه سانتیگراد

دمای اعمال

40- تا 90+ سانتیگراد

دمای سرویس دائم

130 درجه سانتیگراد

حداکثر دمای سرویس به مدت محدود (تا 1 ساعت )

ندارد

حساسیت نسبت به یخ زدگی

10+ تا 25+ درجه سانتیگراد

شرایط انبار داری

حلب بیست و پنج کیلویی یا کاتریج 310 میلی لیتری

بسته بندی

 

 

 

آماده سازی سطح :

درزگیر پلی یورتان DEZO FLEX 360      به سطوح تمیز و آماده سازی شده چشبندگی خوبی دارد . بنابراین کلیه آلودگی ها ، ذرات سست ، گرد و غبار ، گریس ، روغن ، رطوبت ، درزگیرهای قبلی باید به طور کامل از سطح زدوده شود .

بتن تازه درزهای کنترل  :

بتن تازه ریخته شده حداقل به مدت 30 روز  قبل از  اجرای درزگیر DEZO FLEX 360  باید سخت گردد. برای آماده سازی درز با استفاده از تیغه الماس ( با عرض مناسب ) تماس مواد سست درون درز را خارج کرده و سطح داخل درز را تحت سایش قرار دهید  . عملیات سایش را تا عمق   25 میلیمتر انجام دهید . درز باید به آرامی عریض و عمیق گردد تا در بتن مادر عارضه ای ایجاد نشود . دیواره درزها باید عاری از رطوبت ، مواد سست و غبار باشد . سطح داخل درز را با ایربلاست یا خلا تمیز کنید تا سطح عاری از مواد خارجی گردد . در شرایطی که بار ترافیکی سبک یا ملایم بر روی سطح وجود دارد Backing Rod   باید قبل از اجرای درزگیر در عمق درز قرار گیرد .در شرایط بار ترافیکی سنگین درزگیر در عمق زیاد اعمال گردد.

بتن قدیمی درزهای کنترل :

مواد کهنه باید به طور کامل از سطح زدوده گردد. به وسیله الماس یا سایر ابزار مناسب درز را تا زاویه 90 درجه و عمق 25 میلیمتر بسابید . لبه های تیز باید به صورت عمودی سابیده شود . دیواره درز باید عاری از رطوبت ، مواد خارجی و رطوبت باشد .سطح به وسیله ایربلاست یا خلا کاملا تمیز شود .

 

شکاف تصادفی :

به وسیله تیغه الماس یا وسیله مناسب دیگر درز را تا زاویه 90 درجه و عمق 25 میلیمتر بسابید . لبه های تیز باید به صورت عمودی سابیده شود . دیواره درز باید عاری از رطوبت ، مواد خارجی و رطوبت باشد .سطح به وسیله ایربلاست یا خلا کاملا تمیز شود .

 

اعمال پوشش :

اعمال در سطوح داخل ساختمان :

سر کارتریج را در داخل درز قرار دهید . درز را در یک جهت و به صورت پیوسته پر کنید . طوری که میزان 2 میلیمتر از لبه درز به سمت خارج پر شود . خشک شدن سطحی به مدت 30 دقیقه صورت می پذیرد. پس از این مدت زمان مقدار اضافی بوسیله اسکراچر مخصوص بریده و جدا کنید .

 

اعمال در سطوح خارجی ساختمان :

سر پمپ کاتریج را در داخل درز قرار دهید . درز را در یک جهت و به صورت پیوسته پر کنید. در اعمال خارجی لبه درز به میزان 2 میلیمتر از لبه درز خالی باشد .

 

موارد ایمنی :

این محصول حاوی عواملی است که در تماس با پوست و استنشاق بخارات ممکن است باعث آلرژی شود .پرسنل کاربر باید لباس و ماسک مخصوص و دست کش ضد مواد شیمیایی پوشیده و از کرم محافظتی روی پوست صورت و دست و سایر سطوح بدون پوشش استفاده گردد .

 

توصیه :

پیش از اعمال از باز کردن ظرف و تماس آن با رطوبت خود داری نماید و اطمینان از یل بودن کامل ظرف پس از مصرف الزامیست .

 

انبارداری :

نگهداری محصول تا 12 ماه در ظروف  دربسته ، به دور از گرما ، تابش مستقیم نور آفتاب ،  یخ زدگی و رطوبت امکان پذیر است . دمای مطلوب انبار داری 10 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد.

 

تاییدیه کیفیت :

DEZO FLEX 360 محصول کشور ایران با مواد اولیه اروپایی می باشد . تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران عرضه می گردد مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشند.

 

 

عبارات مرتبط :

ماستیک پلی یورتان سوسیسی ، انواع ماستیک پلی یورتان ، مشخصات فنی ماستیک پلی یورتان ، قیمت ماستیک درزبندی ، قیمت ماستیک پلی یورتان تک جزئی ، درزگیر ماستیک پلی یورتان.

 

 

تاریخ: 1398/1/25
بازدید: 70

قیمت پیمانکاراجرای آرماتور بندی سازه های بتنی

پیمانکار آرماتور بندی سازه های بتنی

   اجرای آرماتور بندی سازه های بتنی ، تاثیر مهمی در کیفیت ، دوام و هزینه های سازه های بتنی دارد. استفاده از گروه های فنی و با تجربه در فرآیند اجرا می تواند تا حد زیادی مجریان و کارفرمایان و مشاوران را از ارتقا کیفی و کاهش هزینه ها مطمئن کرد.

              مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، آمادگی خود را جهت همکاری با پروژه های مختلف در زمینه آرماتوربندی فونداسیون ، تیر و ستون و همچنین آرماتور بندی همه سازه ها و در همه مناطق ( با احجام اقتصادی ) اعلام می دارد.

کارفرمایان عزیز می توانند برای مشاوره ، ارسال نقشه ها و احجام کار آرماتور بندی ، و اخذ قیمت با این بخش فنی و اجرایی مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379-021 ) تماس حاصل فرمایند.

 

آرماتور بندی یا ميلگردگذاري سازه های بتنی ( نکات آرماتور بندی تیر ، ستون ، دیوار برشی ، سقف ، دال ، فونداسیون نواری ، فونداسیون رادیه ، دیوار حائل ، سازه های صنعتی )

 

نوع و مشخصات ميلگردهاي مصرفي در بتن

ميلگردهاي مصرفي بايد  تميز بوده و عاري از هر گونه آلودگي نظير چربيها، دوغاب سيمان سخت شده،  گرد و خاك، زنگ، ضد زنگ، قير و مواد كند گير كننده و يا مواد زائد ديگر باشد. ميلگردها قبل از مصرف بايد كاملاً پاكيزه باشند تا اثري در پيوستگي بتن و ميلگردها نداشته باشد. مقطع ميلگرد مصرفي نبايد به علت زنگ‌زدگي تضعيف شده باشد. استفاده از ميلگردهاي زنگ زده به شرطي مجاز است كه اولاً زنگزدگي قبلاً ً كاملاً پاك شود، ثانياً قطر ميلگرد پس از زدودن زنگ اندازه‌گيري و حداكثر كاهشي به اندازه رواداري‌هاي مجاز داشته باشد.   

در صورتي كه زنگ‌زدگي به صورت ناچيز باشد و بتوان با ناخن يا كشيدن گوني به سطح ميلگرد آن را پاك نمود، نياز به زنگ‌زدايي نمي‌باشد. تمامي ميلگردهاي مصرفي در بتن (باستثناي خاموتها) بايد از نوع ميلگرد آجدار باشند. قطر اسمي ميلگرد ساده قطري است كه در برگ شناسايي آن ذكر مي‌شود و معادل قطر دايره‌اي است كه مساحت آن برابر مساحت مقطع عرضي ميلگرد باشد. در مورد ميلگرد آجدار، قطر اسمي معادل قطر اسمي ميلگرد صاف هم وزن آن اختيار مي‌شود.

حمل و انبار كردن ميلگردها

ميلگردها به صورت كلاف، شاخه، شبكه جوش شده يا بافته شده در كارخانه، تحويل مي‌شوند. ميلگردهاي مصرفي در بتن بايد بدون خم‌شدگي تحويل كارگاه شوند، معمولاً ميلگردهاي به قطر 8  ميليمتر و كمتر مي‌تواند به صورت كلاف تحويل ‌شوند. مصرف ميلگردها با قطرهاي بالاتر از 10 ميليمتر به صورت كلاف مجاز نيست. باز كردن كلاف با وسيله مناسب و با تأييد دستگاه نظارت در كارگاه انجام مي‌گيرد.

در تمام مدت حمل، تخليه، نگهداري و كارگذاري ميلگردها بايد آنها را در مقابل هر گونه زنگزدگي و يا ديگر آسيب‌هاي فيزيكي و شيميايي محافظت نمود. ميلگردها نبايد در تماس با خاك يا مصالحي باشند كه رطوبت را در خود نگه مي‌دارد و عموماً نبايد ميلگردها براي مدت طولاني در معرض باران و برف و هواي مرطوب قرار گيرند، بدين منظور توصيه مي‌شود در زير كلافها و يا بنديل‌هاي ميلگرد، خرك‌هاي چوبي قرار داده شود.

گاه براي محفاظت ميلگردها از پوشش‌هاي نايلوني استفاده مي‌شود كه مي‌تواند به زنگ زدگي بيشتر منجر شود، لذا توصيه مي شود براي پوشش ميلگردها از پوشش‌هايي نظير برزنت استفاده شود. 

در فاصله زماني ورود ميلگردها به كارگاه تا قرار گرفتن آنها در سازه، ضوابط زير در مورد جابجايي و انبار كردن آنها بايد رعايت شود :

 

1.بايد از هر نوع صدمه مكانيكي يا تغيير شكل‌هاي زياد در ميلگردها نظير له‌شدگي، ضربه حاصل از  سقوط از ارتفاع و نظاير اينها جلوگيري شود.

 

2.بايد از گسيختگي جوشها درشبكه‌هاي جوش شده جلوگيري شود.

 

3.نشانه‌هاي مشخص كننده نوع ميلگرد نبايد از بين بروند.

 

4.ميلگردها نبايد در معرض هيج نوع آلودگي با اثر زيان‌آور بر چسبندگي آنها از قبيل گل، روغن و  ساير پوششهاي غير فلزي قرار گيرند.

 

بريدن و خم كردن ميلگرد  یا آرماتور ها

بريدن و خم كردن ميلگردها بايد مطابق نقشه‌ها و مشخصات اجرايي در كارگاه انجام شود.

بريدن ميلگردها بايد حتي‌الامكان با وسائل مكانيكي صورت گيرد (بويژه براي فولادهاي با مقاومت  بيشتر و اصلاح سرد شده به روش پيچاندن). خم كردن ميلگرد بايد به روش سرد انجام شود. استفاده از حرارت (بيش از  oC 100) براي خم كردن ميلگرد مجاز نيست. خم كردن ميلگردهاي داخل بتن نظير ميلگردهاي انتظار يا باز كردن ميلگردهاي خم شده مجاز نيست مگر با اجازه دستگاه نظارت و پيش بيني در طرح . همچنين رعايت نكات زير الزامي است :

 

1.حداقل قطر فلكه خم كن متناسب با نوع فولاد است و اين حداقل بايد با اعداد مندرج در جدول 1، مطابقت نمايد.

 

جدول 1:  حداقل قطر خم براي ميلگردهاي مختلف

S-500(A- IV)

S-400(A- III)

S-300 (A-II)

S-350

S-220

(1)  (A-I)

نوع ميلگرد

D  قطر ميلگرد (mm)

d 6

D 5

d 5

D كوچكتر از 28

d 8

d 6

d 5

34 <d 28

d 10

d 10

d 7

55 <d 36

 

 

طبقه‌بندي   A-I و نظير آن مربوط به  كشور روسيه بوده و در برخي از كارخانه‌هاي ايران مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

2.سرعت خم كردن متناسب با نوع فولاد و دماي محيط انتخاب مي‌شود. در هواي سرد و هنگام استفاده از ميلگردهاي با مقاومت بالاتر و قطر بيشتر، بايد از سرعت خم كردن كاسته شود، زيرا در موارد فوق ميلگردها شكل پذيري خود را تا حدودي از دست مي‌دهند.

 

3. دردماي كمتر از  5-  درجه سيلسيوس خم كردن ميلگردها مجاز نيست.

4. قطر داخلي خم براي خاموت (ميلگردهاي عرضي) با قطر بيش از 16 ميليمتر بر اساس جدول 1 بوده و براي خاموت با قطر 16 ميليمتر و كمتر، حداقل قطر خم براي ميلگردهاي مختلف در جدول به ترتيب d 5/2  و d 4  خواهد بود.

 

5. در مواردي كه خم كردن ميلگردها به وسيله دست انجام مي‌گيرد، ميز مناسبي براي خم كردن بايد انتخاب نمود تا در هنگام خم كردن ميلگرد را به شكل مطلوب نگاه دارد، تا ميلگرد خم شده مسطح باشد. بديهي است كه در خم كاري ميلگردها با دست نمي‌توان به خوبي محدوديت قطر خم و سرعت خم‌كاري را رعايت نمود. همچنين قطر خم درقسمتهاي مختلف يكسان نخواهد بود، بويژه اگر در هواي سرد خم كاري انجام مي‌شود و يا از ميلگردهاي  پر مقاومت و ترد يا قطر زياد استفاده شود لازم است از دستگاه‌هاي خم كن مكانيكي بهره گرفته شود.  

 

6.چنانچه شكل خم ميلگرد پيچيده ‌باشد، قبل از خم كردن، شكل آن به اندازه واقعي رسم مي‌گردد تا براي كنترل مورد استفاده قرار گيرد.

 

7.قبل از برش و خم كردن اندازه قطر ميلگرد بايد كنترل گردد، زيرا هميشه نمي‌توان تنها به اتكاي قضاوت چشمي قطر ميلگردها را تشخيص داد. به همين دليل در آيين نامه بتن ايران استفاده از قطرهاي مرجح توصيه شده است تا تشخيص آنها از يكديگر با سهولت بيشتر انجام شود. انبار كردن ميلگردها از يك قطر و يك نوع به صورت جداگانه در كارگاه لازم است، حتي گاه توصيه مي‌شود، ميلگردهاي كارخانه‌هاي مختلف قبل از كنترل كيفيت در محلهاي متفاوتي انبار شوند (قرنطينه ميلگردها). 

 

جاگذاري و بستن ميلگرد  یا آرماتور

هنگام نصب، ميلگردها بايد عاري از هر گونه آلودگي نظير زنگ زدگي، گل، چربي، رنگ و ذرات خارجي كه مانع چسبندگي بين بتن و ميلگردها مي‌‌گردد، باشند. كليه آلودگي‌ها بايد قبل از نصب و كارگذاري زدوده شود و تا شروع مرحله بتن‌ريزي از آلودگي‌ها محفوظ بماند. ميلگردها با توجه به قطر، طول و شكل بايستي در محلهاي تعيين شده به نحوي مستحكم و ثابت شوند كه هنگام بتن‌ريزي هيچگونه تغييرو جابجايي در آنها صورت نگيرد. به منظور كنترل و تضمين پوشش بتن، با تأييد دستگاه نظارت مي‌توان از قطعات بتني (لقمه‌ها) يا خركهاي فلزي و  پلاستيكي با ابعاد موردنظر به   تعداد لازم استفاده نمود. در صورتي كه در محيط‌هاي خورنده هستيم استفاده از خرك فولادي كه در سطح بتن قرار گيرد مجاز نيست. لقمه‌هاي بتني به ضخامت مورد نظر بايد با بتن يا ملات و با نسبت آب به سيمان مساوي يا كمتر از بتن اصلي ساخته شود. بتن يا ملات آن بايد به خوبي متراكم و عمل‌آوري شود. استفاده از چوب، آجر و مصالح كم  دوام توصيه نمي‌شود.  

در روش معمول براي بستن ميلگردهاي اصلي به تنگها و خاموتها از مفتولهاي سيمي گالوانيزه به قطر 1 تا 5/1 ميليمتر استفاده مي‌شود. استفاده از جوشكاري براي بستن ميلگردهاي متقاطع، مگر براي فولادهاي جوش پذير و با تأييد دستگاه نظارت مجاز نمي‌باشد.

در مهارهايي كه انتهاي آنها خم شده است بايد خم آنها به طرف پايين يا داخل باشد به نحوي كه قلاب آنها در منطقه پوشش بتني قرار نگيرد، در غير اين صورت امكان زنگ زدگي و نمايان شدن آنها از سطح بتن وجود خواهد داشت. در مورد بستن ميلگردها با مفتول (سيم) ميلگردبندي در مناطق خورنده، سر سيم نبايد در پوشش بتني روي ميلگرد واقع شود، زيرا ضخامت  پوشش را كاهش مي‌دهد. 

وصله كردن ميلگرد

بايد سعي شود حتي الامكان در طراحي و هنگام اجرا به گونه‌اي عمل گردد تا ميلگردهاي مصرفي در يك عضو به صورت يكپارچه باشند. تمام جزئيات اتصال ميلگردها بايد در نقشه‌هاي اجرايي منعكس ‌گردد و تعداد اتصالات به حداقل ممكن كاهش يابد. در صورتي كه وجود وصله اجتناب‌ناپذير باشد، اين اتصالات بايد در مقطعي قرار داده شوند كه نيروها و تنشهاي وارده بر ميلگردها حداقل باشند، و از تمركز تمامي وصله‌ها در يك مقطع نيز خودداري شود.

وصله كردن ميلگردها بايد به روشهاي پوششي، اتكايي، مكانيكي جوشي و يا وصله‌هاي مركب مطابق آئين نامه بتن ايران و زير نظر دستگاه نظارت انجام شود. 

طول وصله براي ميلگردهاي صاف دو برابر طول وصله مشابه در ميلگردهاي آجدار مي‌باشد. در صورتي كه محل وصله‌ها در نقشه‌هاي اجرايي و دستورالعمل‌هاي بعدي دستگاه نظارت منعكس نباشد رعايت نكات زير الزامي است :

 

1- در قطعات تحت خمش، خمش توأم با فشار (نظير تيرها يا تير-ستونها) نبايد بيش از نصف ميلگردها در يك مقطع وصله شوند.

 

2-در صورت وجود كشش يا كشش ناشي از خمش، حداكثر يك سوم ميلگردها در يك مقطع را مي‌توان به وسيله پوشش وصله نمود.

 

3- وصله كردن ميلگردهاي تحتاني قطعات خمشي دروسط دهانه يا نزديك به آن و يا ميلگردهاي بالايي قطعه خمشي روي تكيه گاه يا نزديك آن مجاز نيست.

 

4- به طور كلي هر وصله بايد به اندازه 40 برابر قطر ميلگرد با وصله مجاور فاصله داشته و در يك مقطع قرار نگيرد.

 

 

 

کلمات کلیدی  :

 قیمت آرماتوربندی ، استعلام قیمت آرماتور بندی ، اجرای آرماتور بندی ، پیمانکاری آرماتور بندی ، قیمت آرماتور بندی ، آرماتوربندی استخر ، آرماتوربندی به انگلیسی ، کاربرد سنجاقی در آرماتور بندی ، آرماتور بندی فوندسایون اسکلت فلزی ، فیلم آرماتور بندی فونداسیون ، پیمانکار آرماتور بندی ، اکیپ آرماتور بندی ، آرماتور بندی کیلویی چند ، قیمت هر متر آرماتور ، آرماتور بندی در کرج ، دانلود نمونه قرارداد آرماتور بندی ، قیمت آرماتور بندی در مشهد ، قیمت آرماتور بندی 97 ، درآمد آرماتور بندی .

تاریخ: 1398/1/24
بازدید: 87

محاسبه حجم مصرف گروت آماده

محاسبه حجم گروت آماده

برای محاسبه حجم گروت مورد نیاز ، می بایست ابتدا ابعاد محلی که نیاز به گروت ریزی دارد با واحد متر حساب نموده و سپس مقدار محاسبه شده را در عدد 2000 ( وزن مخصوص گروت به کیلوگرم ) ضرب نموده و وزن گروت مورد نیاز را محاسبه نمود.

 

زمان گروت ریزی و آیین نامه گروت ریزی

زمان گروت ریزی از دو منظر تایم و فصل اجرای گروت و نیز مدت زمان مجاز اجرای گروت ساخته شده قابل توجه است. مدت زمان ریختن گروت تازه بسته به پایه سیمانی بودن یا پایه اپوکسی بودن متفاوت می باشد( می بایست به دیتاشیت و یا استاندرد آن و یا کتب مرتبط مراجعه کرد.

لذا از نظر زمان اجرا باید در فصول با دمای مناسب و در زمان هایی که دما در حد اعتدال و بین 5 تا 25 درجه سانتیگراد باشد و همچنین بارندگی و روطبت کمتر از 4 درصد باشد اجرا گردد.

 

امروز گروت یکی از مصالح پر مصرف ساختمانی و صنعتی می باشد. گروت در انواع پایه سیمانی و اپوکسی می باشد. هر کی از این نوع گروتها کاربرد خاص خود را دارد. شما می توانید برای آشنایی با موارد کاربرد ، روش اجرای انواع گروت ، دستورالعمل و استاندارد گروت ریزی و یا اطلاع وزن مخصوص گروت سیمانی و اپوکسی ، و سایر مباحث فنی به کتاب راهنمای گام به گام گروت ریزی تالیف کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران مراجعه نماید . همچین شما می توانید جهت مشاوره در زمینه زمان گروت ریزی ، عمل آوری گروت ریزی ، ترک خوردگی گروت ، روش ترمیم ترک های گروت ، مقاومت گروت اپوکسی ، انواع گروت ، روش و میزان مصرف ، دریافت مشخصات فنی و کاتالوگ انواع گروت و نیز استعلام قیمت خرید گروت و در صورت تمایل ثبت سفارس خرید گروت با بخش فروش و بازرگانی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران تماس ( 44618462-44618379-09120916271 ) حاصل فرماید.

برخی از اطلاعات کلی و اجرای گروت های پایه سیمانی و اپوکسی در این متن اشاره شده است.

 

 

گروت چیست و انواع گروت چیست؟

فروش گروت با مشخصات و خصوصیات متفاوتی انجام میگیرید. خرید و کابرد هرکدام متفاوت هست. برای مثال فروش گروت پایه سیمانی و گروت های اپوکسی دو و سه جزئی. قبل از خرید گروت باید به کاربرد و موارد مصرف توجه کرد. شما میتوانید قبل از خرید گروت با مهندسان و یا بخش فروش کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران تماس بگیرید تا مشاوره رایگان دریافت نمایید.

 

اما گروت چیست و تعریف گروت

گروت تشکیل شده از آب ، سیمان ، ماسه و افزودنی های متداول دیگر می باشد. از گروت ها جهت پر کردن فضاهای خالی و ترک های بزرگ ، لایه لایه شدن و یا خرد شدن استفاده می شود.از این لحاظ کاربرد گروت مشابه ملات می باشد. گروت کاربردی در زیر صفحه ستون ها، آنکربلت ها، نصب ریل ماشین آلات، برینگ پل ها، بلت ها، ریل ها، حایل ها دارند. مهم ترین مزایای گروت ها این است که مکانی که در آن گروت ریخته می شود را کامل پر می کند. چون گروت منبسط شونده خاصیت غیر انقباضی دارد از گروت آماده جهت مصارف مختلفی مثل، زیر صفحه ستون ها، آنکربلت ها، نصب ریل ماشین آلات، برینگ پل ها، بلت ها، ریل ها، حایل ها و ...استفاده می شود.

 

گروت ها به گونه ای طراحی شده اند که توان جذب نیروهای وارد و انتقال آن ها را به بخش زیرکار داشته باشد برای مثال در هنگام نصب انواع ماشین آلات نیروهای وارده از آن ها توسط گروت یا ملات به فنداسیون بتنی منتقل می شود. ملات ها و گروت ها باعث مقاومت های مطلوب و مطمئن و همچنین اتصال پایدار بین ملات یا گروت و سازها قرار گیرد و بر روی آن گروت یا ملات قرارگیرد از یک طرف و سطح زیرکار از طرف دیگر می شود. بطور کلی دو روش ملات ریزی یا گروت ریزی در داخل حفرات در محل اتصال آنکرو وجود دارد.

 

گروت ریزی با گروت یا ملات خشک در روش اول گروت ریزی با گروت یا ملات خشک در روش اول در این روش گروت را با استفاده از نیروی تراکمی جایگذاری می شود. در زمان استفاده از گروت یا ملات سیال به علت روانی بودن این ماده در هنگام گروت ریزی خود به خود جایگذاری می شود. مصرف گروت یا ملات های نوع خشک کاملاً رضایت بخشی است و در عمل در کارهای ساختمانی استفاده می شود ولی این روش جایگذاری همیشه مناسبی نیست، به همین خاطر است که در عمل تمایل با استفاده از روش گروت سیال افزایش روز افزونی دارد. گروت ریزی با گروت سیال روش گروت سیال در محل هایی که حفرات تقریباً بسته و مسدود و غیر قابل دسترسی بوده استفاده می شود ولی بیرون از آن، گروت کاری براحتی امکان پذیراست.

 

عملکردهای گروت چیست؟

گروت باید قوام یافته و سیال باشد و در حالت معمولی جاری شود. گروت نباید دچار جداشدگی آب و سنگدانه از هم شود و ته نشین نشود. گروت نباید دچار جمع شدگی قابل ملاحظه ای شود. گروت باید توان نگهداری آب ملات بتنی و سیمان را داشته باشد. گروت باید در حداقل زمان به مقاومت مطلوبی دست یابد. مجموعه موارد ذکر شده نیازمند همگونی مخلوط، مواد چسباننده و مصالح سنگی و مواد افزودنی باشد. اگر مخلوط گروت در کارگاه ساختمانی ساخته شود و از مصالح سنگی موجود استفاده شود، دانه بندی مناسب در گروت بدست نخواهد آمد و ضمانت لازم نیز امکان پذیر نخواهد بود. برای بدست آوردن گروت درصد بهینه مواد چسباننده و افزودنی و مصالح سنگی در چنین شرایطی از نظر تکنیکی تقریباً غیر ممکن خواهد بود و از نظر اقتصادی نیز کاملاً غیر اقتصادی است. به همین دلیل است که از گروت مخلوط آماده ایده آلی برای گروت ریزی و گروت کاری استفاده می شود. این نوع گروت های مخلوط آماده تحت شرایط کنترل شده و فرموله شده و از پیش مخلوط شده در کارخانه بسته بندی می شوند. از آنجایی که خصوصیات عملکرد این مواد بطور دقیق مشخص و معلوم است، چنانچه طبق راهنمای سازنده بکار برده شوند و همچنین بطور مناسب مخلوط، تحکیم و عمل آوری شود، نتایج مثبت و رضایت بخشی را خواهید داشت. مهمترین عامل در انتخاب گروت چیست؟ برای یک کاربرد مشخص بستگی به شرایط و خواسته های مورد نیازسرویس، گروت ریزی و یا گروت کاری دارد. هریک از این نوع گروت ها دارای خصوصیات و عملکرد مشخص و منحصر بفردی می باشند که پاسخگوی نیاز خواهند بود.

 

انواع گروت چیست؟

گروت منبسط شونده بر پایه سیمان. گروت سیمانی اصلاح شده با مواد پلیمری بسپار. گروت اپوکسی دوجزیی و یا سه جزیی. گروت آماده منبسط شونده .

گروت سیمانی منبسط شونده چیست؟ گروت سیمانی منبسط شونده با مقاومت اولیه و نهایی بالا و زودرس است که بستگی به دمای آب و هوایی محیط و زمان مصرفی دارد. این گروت بصورت پودر خشک بسته بندی شده، آماده مصرف می باشد و در هنگام ترکیب با آب، دارای خصوصیات انبساط حجمی دو مرحله است. انبساط اولیه گروت حاصل تصعید گازها بوده و هنگامی بوقوع می آید که پودر آن با آب ترکیب شود و به مدت 15 تا 30 دقیقه به طول انجامد. فاز دوم انبساط گروت نیز در اثر واکنش شیمیایی گیرش ملات است که یک یا دو روز بعد از اختلاط ملات آغاز می شود. به منظور حصول انبساط اولیه بهینه باید ملات را پس از اختلاط با آب سریعاً مورد استفاده قرارداد. گروت مخلوط آماده ای از نوع گروت ضد سولفات بوده و دارای سیمان پرتلند ضد سولفات بر طبق نوع و پودر میکروسیلیکا می باشد. این گروت مخصوص دمای بالای 40-10سانتی گراد بوده و چنانچه گروت ریزی در زیر دمای گفته شده صورت گیرد میزان کسب مقاومت کندتر خواهد شد.

 

 

 

DEZOFLOW H-530

High  strength ,non shrink cementitious Construction gruot

گروت پایه سیمانی با مقاومت و روان بالا و بدون جمع شدگی ( منبسط شونده )

 

شرح :

DEZOFLOW H-530  یک محصول آماده مصرف پودری است که با افزودن آب در محل کارگاه تبدیل به ملاتی بسیار روان و بدون جمع شدگی می گردد.

 

کاربردها :

DEZOFLOW H-530  به گونه ای فرموله.شده است که بتوان آن را به شکل خمیری و یا روان استفاده نمود و به آسانی می توان آن را برای تسطیح ، گروت ریزی و یا پر کردن گودال ها به کار برد.

 

امتیازات :

 • بدون جمع شدگی
 • غلظت قالب تنظیم ( به کمک آب )
 • عملکرد قابل  پیش بینی و معین شده
 • اتصال بسیار خوب به فولاد و بتن
 • توسعه مقاومت زودرس حتی در شکل روان
 • آب بند کننده بتن

 

 

بسته بندی :

 DEZOFLOW H-530  در کیسه های 25 کیلوگرمی عرضه می شود.

 

ویژگیها :

آب مصرفی : در حالت روان 4 لیتر برای 25 کیلوگرم

                در حالت خمیری 3.5 لیتر برای 25 کیلوگرم

چگالی : در حالت روان 2230 کیلوگرم در مترمکعب

          در حالت خمیری 2250 کیلوگرم در مترمکعب

انبساط آزاد : 2 تا 4 درصد

انبساط ماندگار : 0 تا 0.4 درصد

مقاومت فشاری در حالت خمیری :

                            1 روزه 230 کیلوگرم بر سانتیمترمربع

                            3 روزه 430  کیلوگرم بر سانتیمترمربع

                             28 روزه 800 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع

مقاومت خمشی در حالت روان :    28 روزه 7.95 مگاپاسکال

مقاومت کششی در حالت روان :    28 روزه 5.04 مگاپاسکال

نفوذ آب :                              کمتر از 10 میلی متر

 

 

روش اجرا :

آماده سازی سطح :

سطوحی که در معرض گروت ریزی قرار می گیرند بایستی خراشیده شوند تا پوشته های احتمالی جدا شده و سنگدانه ها نمایان گردند. از چکش های سنگین و بادی و سایر ابزار مشابه که باعث شود سنگدانه ها شکسته شده و در عین حال در جای خود باقی بمانند استفاده نکنید . سطوح بایسنی از وجود روغن ، گرد و خاگ ، رنگ ، ماده عمل آوری و دیگر آلودگی ها که باعث کاهش چسبندگی می شوند پاک گردند . سطوح در مرعض گروت ریزی را خیس نمایید تا آب ملات را جذب نکند . به گونه ای که سطوح مرطوب بوده ولی آب آزاد وجود نداشته باشد . در هنگام کاشت پیچ یا میلگرد خالی بودن پال ها و عدم آب و یا روغن مورد توخه خاص قرار گیرد و در صورت لزوم هوای فشرده برای تخلیه آن ها استفاده کنید.

صفحه ستون ها و پیچ ها بایستی تمیز و عاری از چربی ، گریس و رنگ باشند . تجهیزات نصب شدنی را تنظیم و ثابت نمایید . اگر لازم است صفحات فاصله گذار برداشته شوند آنها را کمی پرب نمایید تا برداشتن آن ها آسان شود .

مطمئن شوید که قالب بندی محکم و آب بند است تا از حرکت و خروج گروت جلوگیری شود.

 

اختلاط :

مطمئن شوید سطوح داخلی مخلوط کن مرطوب بوده ولی آب آزاد وجود نداشته باشد .سپس مقدار آب را اندازه گیری و به داخل مخلوط کن بریزید . در حین چرخیدن مخلوط کن و به آرامی DEZOFLOW H-530 را به آن اضافه نمایید . به مدت 3 تا 5 دقیقه همزدن را ادامه دهید تا ملاتی همگن ، روان ، نرم و بدون حباب به دست آید.

ریختن :

بلافاصله پس از اختلاط اقدام به ریختن نمایید ، همواره از نقطه ای ملات را بریزید که کمتریت فاصله را با اطراف داشته باشد. ملات را به صورت پیوسته بریزید و در صورت امکان ارتفاع لازم برای تامین فشار حرکتی را ایجاد نمایید

گروت های Dezoflow   با انواع پمپ های تزریق قابل استفاده اند . پس از ریختن DEZOFLOW H-530 بلافاصله روی سطوح باز را با گونی مرطوب به طور کامل بپوشانید و آن راخیس نگهدارید تا زمانی که گروت آماده پرداخت سطحی شود و یا اینکه گیرش ملات کامل گردد . در صورت عدم امکان مصرف آب می توانید از مواد عمل آوری سطحی به نام Dezocure  استفاده نماید.

 

انبارداری :

این محصول را در مکان سرپوشیده و به دور تابش خورشید و بارندگی و روی پالت نگهداری نمایید. از فشار زیاد پرهیز شود . عمر مفید محصول حدود 12 ماه است اگر در شرایط مناسب و در کیسه های اصلی نگهداری گردد.

 

نکات مهم :

دمای ملات و اجسامی که در درون آن گذارده می شوند بایستی بین 5+ تا 35 + درجه سانتی گراد باشد . مقدار و دمای آب را افزایش ندهید زیرا موجب روانی بیش از حد ملات و در نتیجه بروز پدیده آب انداختگی و یا جداشدگی می شود.

DEZOFLOW H-530 در ضخامت های بین 10 تا 80 میلی متر ریخته می شود . برای تامین ضخامت های کمتر از 10 میلی متر با بخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن مشورت نماید.

از انجام عملیات اضافی و استفاده از ویبره پرهیز نمایید .

تحت هیچ شرایطی DEZOFLOW H-530  را دوباره رقیق ننماید و از مصرف بیش از حد تعیین شده خود داری نمایید.

برای تولید احجام بزرگ از مخلوط کن و برای اختلاط یک کیسه گروت از دریل و همزن استفاده کنید.

 

 

مقادیر مصرف :

هر کیسه 25 کیلوگرمی 12.9 لیتر فضا را پر می کند و در حالت روان 78 کیسه 25 کیلوگرمی برای پر کردن یک مترمکعب لازم است .

 

 

احتیاط و  ایمنی :

همانند تمامی محصولات پایه سیمانی گروت DEZOFLOW H-530  نیز ممکن است باعث آسیب شود . در صورت تماس احتمالی با چشم ها بلافاصله آن را به مدت 15 دقیقه با آب شستشو داده و به پزشک مراجعه نمایدد. در صورت تماس با پوست آن را به دقت بشوید.

 

تاییدیه کیفیت :

تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المملی می باشد .

 

 

 

گروت پلیمری چیست؟ گروت سیمانی اصلاح شده با مواد پلیمری دارای دو جزء می باشد.

جزء مایع گروت پلیمری چیست؟ جزء مایع پلیمری مخلوط سیمان با مقاومت بالا و دانه بندی ویژه با ماسه سیلیسی شکری، با بهترین خواص روان کنندگی است. در هنگام گروت ریزی مایع پلیمری تنها کافیست دو جزء با هم مخلوط شود.

 

فواید گروت پلیمری چیست؟ گروت دارای مقاومت کششی و خمشی بالااست. گروت دارای خاصیت آب بند کنندگی مطلوب است. گروت دارای خاصیت مقاومت سایشی بالااست. گروت دارای پیوند قوی با زیرسازی معدنی است. گروت دارای مقاومت بالا در برابر اثر آب شور دریا است.

 

گروت اپوکسی چیست؟ گروت اپوکسی شکل پذیر و بدون حلال و شامل 3 جزء می باشد. گروت اپوکسی دارای رزین اپوکسی، سخت کننده، عمل آورنده آمین و دانه بندی ویژه سیلیسی است. در هنگام مصرف گروت اپوکسی کافیست سه جزء آن با هم مخلوط شوند.

 

فواید گروت اپوکسی چیست؟ گروت اپوکسی باعث سخت شدن سریع سازه می شود که بستگی به دمای اطراف دارد . گروت اپوکسی دارای قابلیت بالای چسبندگی به زیر کارهای معدنی و فولادی دارد. گروت اپوکسی دارای مقاومت در برابر ارتعاشات شدید است. گروت اپوکسی باعث سخت شدن بدون جمع شدگی است. گروت اپوکسی دارای مقاومت بالا در برابر حملات مواد شیمیایی است. گروت اپوکسی دارای مقاومت مکانیکی بسیار بالایی است.

 

موارد مصرفی گروت اپوکسی چیست؟ گروت اپوکسی برای گروت کاری و ملات ریزی برای پیوند محکم سازه ای در شرایط باربری دینامیکی مناسب است.

 

گروت اپوکسی در صنایع چیست؟ گروت ریزی درکارخانه جات و ماشین آلات موتوری. گروت ریزی در ژنراتورها. گروت ریزی در پمپ ها. گروت ریزی در ریل جرثقیل ها گروت ریزی در سیستم های انبارهای بلند.

 

 

 

DEZOFLOW 650

High strength ,free flowing

گروت سه جزئی پرمقاومت و روان بر پایه رزین های اصلاح شده اپوکسی

شرح :

DEZOFLOW 650  ملات یا بتن اپوکسی روان و بدون حلال می باشد که برای تحمل بارهای فعال و با کاربردهای بسیار زیادی طراحی شده است.DEZOFLOW 650  برای ضخامت های 10 تا 150 میلی متر مناسب است . این محصول به شکل سه جزئی تحویل و به آسانی در کارگاه مخلوط شده و ملات روانی به دست می آید.

 

 

کاربردها :

 •  ریل ها و کابل های اتصال
 • پایه های ماشین های نو وقدیمی
 • پرکردن فضای خالی زیر شاسی و بیس پلیت ها
 • پر کردن سازه ای سوراخ ها و گودال های بتن
 • نصب تجهیزات ماشین آلات صنعتی که دارای فشاری ثابت و فعال هستند
 • ثابت سازی ماشین آلات دینامیک روی فونداسیون ها
 • کارگذاری آرماتورها
 • تجهیزاتی که ریزش اسید و یا محلول های شیمیایی دارند
 • رگلاژ سطوح بتنی زیر کف سازی ها

 

 

امتیازات :

 • نیاز به پرایمر ندارد
 • دارای روانی عالی است
 • کارآیی طولانی دارد
 • مقاومت های کششی ، خمشی و فشاری زیادی دارد
 • چسبندگی آن به بتن و فولاد بسیار عالی است
 • نصب و کسب مقاومت سریع
 • مقاومت زیاد در برابر بارهای فعال و مواد شیمیایی
 • فاقد جمع شدگی و قابل اجرا بر روی سطوح در معرض رطوبت

 

امتیازات :

 • نیاز به پرایمر ندارد
 • دارای روانی عالی است
 • کارآیی طولانی دارد
 • مقاومت های کششی ، خمشی و فشاری زیادی دارد
 • چسبندگی آن به بتن و فولاد بسیار عالی است
 • نصب و کسب مقاومت سریع
 • مقاومت زیاد در برابر بارهای فعال و مواد شیمیایی
 • فاقد جمع شدگی و قابل اجرا بر روی سطوح در معرض رطوبت

 

 

بسته بندی :

DEZOFLOW 650 در بسته های 20 کیلوگرمی عرضه می شود.

 

ویژگی ها :

زمان کارآیی : در دمای 25 درجه سانتیگراد به مدت 70 دقیقه و در دمای 40 درجه سانتیگراد به مدت 40 دقیقه .

مقاومت کششی : 7 روزه ، 15 مگاپاسکال

مقاومت فشاری : 7 روزه ، 104 مگاپاسکال

مقاومت خمشی : 7 روزه ، 27.5 مگاپاسکال

چگالی : 2000 کیلوگرم در مترمکعب

سخت شدن : در دمای 25 درجه سانتیگراد ، 7 روز و در دمای 40 درجه سانتیگراد ، 3 روز

 

 

ترکیبات :

این محصول متشکل از رزین اپوکسی ، بیس فنول A ، سخت کننده مایع رقیق و سنگدانه های مخصوص می باشد که پس از اختلاط تشکیل یک ملات بسیار روان می دهد و به راحتی قابل استفاده می باشد.

 

پایداری شیمیایی :

پایداری DEZOFLOW 650  در برابر اکثر مواد شیمیایی خورنده زیر بسیار عالی است :

 • قلیایی های رقیق و غلیط
 • اکثر اسیدهای رقیق
 • روغن و مواد نفتی
 • آمونیاک
 • فرمالدئید
 • محلول های نمکی
 • روغن های معدنی ، چربی های گیاهی و ...

 

 

روش اجرا :

آماده سازی سطح :

همانند سایر اجراهای اپوکسی ، آماده سازی مناسب سطح تاثیر مستقیم در اجرا و دوام محصول دارد. سطوح بتنی بایستی سفت ، استوار ، تمیز و عاری از پوسته ، رنگ ، روغن ، گریس ، روغن قالب و مواد عمل آوری باشد. سطوح ناصاف ترجیح داده می شوند .سطوح فلزی بایستی آماده سازی ، عاری از زنگ زدگی ، جرم گرفتگی و یا زنگ باشد.

 

 

اختلاط :

هرگز اقدام به تقسیم مواد نکنید . همچنین مقدار رزین را تغییر ندهید . به کمک همزن دور کند آن را مخلوط نمایید. ابتدا فعال کننده را به رزین پایه اضافه کرده و آن را به هم بزنید . مطمئن شوید که تمامی مایع فعال کننده به رزین افزوده شده باشد.

قبل از افزودن سنگ دانه به مدت یک دقیقه آن را به هم بزنید . سپس به آرامی تمامی پودرها را به مخلوط اضافه کرده و آن را هم زده تا ملات روان و یکنواختی به دست آید . توجه نمایید که همزدن اضافه باعث ورود هوا به داخل ملات می شود.

 

 

قبل از افزودن سنگ دانه به مدت یک دقیقه آن را به هم بزنید . سپس به آرامی تمامی پودرها را به مخلوط اضافه کرده و آن را هم زده تا ملات روان و یکنواختی به دست آید . توجه نمایید که همزدن اضافه باعث ورود هوا به داخل ملات می شود.

 

ریختن :

 بلافاصله پس از اختلاط اقدام به ریختن در محل آماده شده نمایید و ملات را از طرفی بریزید که حداقل فاصله را طی کند. برای طی مسافت های بیشتر لازم است ملات را از ارتفاع بالاتری بریزید تا فشار لازم برای حرکت ملات فراهم گردد.

مطمئن شوید که محل ملات یا بتن ریزی به طور کامل مسدود نبوده و راهی برای خروج هوا وجود داشته باشد . ملات را به طور مداوم و فقط از یک سو بریزید.

قبل از باز کردن قالب مطمئن شوید که گیرش ملات کامل شده باشد  ( حداقل 6 ساعت ) و اگر ضخامت ملات یا بتن ریزی بیش از 80 میلیمتر باشد لازم است  در لایه های متعدد ریخته شود . لایه دوم به فاصله 6 ساعت از اتمام مرحله اول ریخته شود.

 

محافظت از ابزار کار :

وسایل کار را پس از اتمام کار با حلال شماره 2 شستشو دهید و در صورت وجود ملات سخت شده آن را با وسایل مکانیکی بتراشید .

 

انبار داری :

این محصول را به دور از تابش خورشید نگهداری و از افزایش دمای انبار جلوگیری کنید.در مناطق گرمسیری نصب وسایل تهویه هوا ضروری است . در صورت رعایت شرایط فوق عمر مفید محصول تا یکسال می باشد .عدم رعایت روش صحیح انبارداری موجب آسیب دیدن محصول و یا ظرف آن می شود . جهت اطلاع از روش انبارداری با بخش فنی شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن مشورت نمایید.

 

نکات ایمنی :

همانند تمامی محصولات شیمیایی دقت شود تا از تماس با چشمها ، دهان ، پوست و مواد غذایی پرهیز گردد . در صورت تماس با پوست و چشمها بلافاصله آن را تمیز نماید . اگر به طور اتفاقی بلعیده شد . اقدامات پزشکی انجام شود . در ظرف ها را پس از استفاده ببندید و برای اطلاع از انبار داری ویژه یا انهدام باقیمانده مواد به برشور ایمنی محصول مراجعه نمایید.

 

تاییدیه کیفیت :

تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد .

 

 

کلمات مرتبط و کلیدی :

دستورالعمل گروت ریزی ، مقاومت گروت ، قیمت گروت ، نحوه محاسبه حجم گروت ، آیین نامه گروت ریزی ، مواد تشکیل دهنده گروت ، اساندارد گروت ، گروت G2 ، گروت آماده ، وزن مخصوص گروت اپوکسی ، اجرای گروت اپوکسی ، قیمت گروت اپوکسی ، قیمت هر کیسه گروت ، قیمت گروت کیسه ای ، قیمت گروت منبسط شونده ، قیمت گروت آماده ، لیست قیمت گروت ، مشخصات گروت ، وزن مخصوص گروت G3 ، قیمت گروت ساختمانی ، گروت چیست ، گروت اپوکسی چیست،   موارد مصرف گروت چیست ، انواع گروت چیست ؟ روش اجرای صحیح گروت چیست ؟ کیورینگ و عمل آوری گروت به چه شکل می باشد ؟ ، دمای مناسب گروت ریزی ، چه دمایی می باشد ؟ ، استاندارد گروت و گروت ریزی چیست ؟ حداقل و حداکثر ضخامت گروت ریزی چیست ؟ ، بهترین گروت برای اجرا زیر صفحه ستون و بیس پلیت ها چیست ؟ ،  گروت مناسب جهت نصب تجهیزات و ماشین آلات صنعتی ، چه گروتی است ؟ ، طرح اختلاط ملات گروت چیست ؟ ، گروت پایه سیمانی مناسب تر است یا گروت اپوکسی ؟ ، فرق گروت اپوکسی و سیمانی چیست ؟ ، فرق گروت جی 1 ، جی 2 و جی 3 در چیست ؟

 

 

تاریخ: 1398/1/20
بازدید: 88

جداشدگی بتن (Segregation ) چیست ؟

جداشدگی بتن (Segregation ) چیست ؟

• جداشدگی عبارت است از برهم خوردن یکنواختی پخش ذرات که سبب جدا شدن اجزاء یک مخلوط ناهمگن می شود. درخصوص بتن، علت اولیه جداشدگی در مخلوط، اختالف بین اندازه های دانه ها می باشد.

• دو نوع جدایی مشاهده شده است:

• دانه های درشت تر به علت حرکت سریع تر در شیب ها نسبت به ریزدانه ها تمایل به جدایی از بقیه دانه ها دارند.

• نوع دوم که معموالً در مخلوط های آب دار اتفاق می افتد، جدا شدن دوغاب )سیمان و آب( از سایر اجزاء مخلوط می باشد که عموما در اثر تراکم بیش از حد است.

• علاوه بر دانه بندی، جداشدگی به روش های حمل و ریختن و جا دادن بتن بستگی دارد.

• اگر بتن به مسافت های طوالنی حمل نشود و مستقیماً در محل نهایی خود ریخته شود، خطر جدایی دانه ها کم خواهد شد.

• اما از طرف دیگر، پرتاب بتن از یک فاصله قابل مالحظه به داخل قالب و یا عبور آن از ناودانی های طوالنی که گاه با تغییر جهت نیز همراه است و تخلیه بتن برعکس یک مانع موجود، همه عواملی هستند که به جدایی بیشتر کمک می کنند.

• نباید بتن در قالب جریان یافته و یا آنرا در طول قالب حرکت داد.

• همچنین باید از پخش توده بلندی از بتن در قالب توسط ویبراتور به فاصله و مساحت زیاد، جداً خودداری کرد.

• انجام کار زیاد روی بتن به هنگام لرزاندن آن، خطر جدایی دانه ها دراثر استفاده ناصحیح از ویبراتور افزایش می یابد که دانه های درشت در کف قالب و دوغاب سیمان در باالی آن جمع می شود.

• چنین بتنی ضعیف بوده و پس از خشک شدن در شیرة بتن باالی آن ترک های ریز ایجاد می شود و با سایش به آسانی به صورت گرد درمی آید.

 

 

 

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت تولید رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر از سال 1385 فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با شناخت خلا موجود در زمینه ارائه خدمات تخصصی بتن در سطح کشور ، با بکارگیری پرسنل تخصصی و نیز تجهیزات ویژه ، در این سالهای سعی نموده گامی کاربردی و موثر در زمینه رفع نیاز متخصصین ، کارفرمایان ، مهندسین ، دانشجویان ، مشاورین و پیمانکاران بردارد. در این قالب و بهره گیری از تجربیات روزافزودن خود ، با عنایت به اخذ استانداردهای بین المللی ( استاندارد CE  اتحادیه اروپا و استاندارد ایزو 9001 ) ، این مجموعه  همواره سعی است خدماتی به روز و تخصصی و کاربردی تر ارائه نماید. شرح خلاصه خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل بخشهای زیر می باشد.

 

مجموعه تولیدی و بازرگانی رایحه بتن سبز :

 

مجموعه مهندسی ژرف تابان مهر :

 

در حال حاضر مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، دارای دفتار و نمایندگی هایی در بسیاری از مناطق و شهر ها می باشد.علاقمندان می توانند برای بهره گیری از خدمات و محصولات این شرکت و یا مشاوره و دریافت رزومه فعالیت ها و یا مشخصات فنی محصولات این شرکت ، با نمایندگی این مجموعه و یا دفتر مرکزی این شرکت ( 44618462-44618379) تماس حاصل فرمایند. همچنین علاقمندان به همکاری با این شرکت می توانند جهت اخذ نمایندگی و عاملیت فروش خدمات و محصولات این شرکت با شماره تلفن 09120916272 تماس حاصل نمایند.

 

 

تاریخ: 1398/1/19
بازدید: 84

استاندارد نمونه برداری از بتن

 استاندارد نمونه گيري از بتن تازه

نمونه گيري از بتن تازه براي انجام آزمايشهائي بر روي بتن تازه يا بتن سخت شده انجام مي شود.

بهرحال اولين گام در هر نوع كنترل و براي هر محصول مانند بتن، نمونه گيري يا نمونه برداري از آن  مي باشد به نحوي كه نمونه را بتوان معرف و نماينده مجموعه اصلي دانست وگرنه نمي توان به نتيجه لازم يعني كنترل آن محصول دست يافت و قضاوتي را در مورد مجموعه به انجام رسانيد و ارائه داد.

استانداردهاي معتبر دنيا، دستورالعمل هاي مشخصي را براي نمونه برداري از بتن تازه ارائه داده اند. در اين بخش صرفنظر از تواتر نمونه برداري (تعداد نوبت هاي نمونه برداري براي حجم يا ميزان معيني از بتن توليدي) به نحوة نمونه برداري از بتن تازه براي كنترلهاي كيفي پرداخته مي شود. تا حد امكان سعي شده است از دستورهاي استاندارد ملي ايران و در غياب آنها از استانداردهاي ASTM و EN استفاده مي شود. همچنين با توجه به اينكه در برخي از كارهاي عمراني مشخصات ASTM و ACI حاكم است سعي مي شود به اين موارد اشاره شود.

 

 1. كليات نمونه برداري

نمونه برداري بايد بصورت غير گزينشي (تصادفي يا اتفاقي Random ) صورت گيرد تا بتوان مشت را نمونه خروار دانست. هم چنين بايد از روشهاي مشخصي در مراحل نمونه برداري و آماده سازي آن جهت آزمايشهاي مختلف بهره گرفت وگرنه ممكن است مشكلاتي در اين راه پيش آيد كه نتيجه معتبري از آن حاصل نگردد. بهرحال بتن از درون وسيله اختلاط يا وسيله حمل بايد خارج گردد و در حين خروج يا پس از آن نمونه گيري انجام شود. بنابراين با توجه به تغيير وسيله ساخت و حمل و ريختن بتن ممكن است تغييراتي در شيوه كار ايجاد گردد.

معمولاً كنترل كيفي بتن تازه در آخرين مراحل اجرائي و قبل از مصرف (قبل از ريختن در قطعه) بايد انجام شود و نمونه گيري يا نمونه برداري نيز در اين زمان مرسوم است مگر اينكه كنترل كيفي در زمان ديگري نيز مورد نظر باشد كه مسلماً آزمايشهائي در مراحل ديگر ضرورت پيدا مي كند. براي انجام اين آزمايش ها، نمونه برداري، يا نمونه گيري در موعد مقرر (براي مثال بلافاصله پس از ساخت بتن) لازم خواهد شد. حداقل حجم نمونه برداري جهت آزمايشهاي مقاومتي براي بتن هائي با حداكثر اندازه 25 ميلي متر، 25 ليتر مي باشد كه براي حداكثر اندازه هاي بزرگتر، افزايش مي يابد. براي آزمايشهاي بتن تازه، مقدار حجم نمونه مي تواند كاهش يابد. حجم بتن نمونه حداقل بايد 5/1 برابر حجم بتن مورد نياز باشد.

در مراحل نمونه برداري و آماده سازي نمونه يا آزمونه ها، حتي الامكان شرايط محيطي نبايد تاثير چنداني بر نمونه باقي گذارد مگر اينكه قيد شود، نتيجه آزمايش در شرايط محيطي موجود و پس از تاثير اين شرايط بر بتن براي كنترل كننده اهميت دارد. نمونه ها بلافاصله بايد به محل آزمايشگاه يا آزمايش و قالب گيري حمل گردد تا از باد و آفتاب و تبخير مصون بماند.

گذشت زمان بر خواص بتن اثر گذار است. بنابراين لازم است براي بسياري از آزمايش، نمونه ها در فاصله زماني خاص تهيه و يا طي زمان خاصي، آماده سازي نمونه ها انجام گردد تا كار قضاوت در مورد نتيجه ها با سهولت بيشتري به انجام رسد. در اين رابطه آزمايشهاي اسلامپ، دماي بتن و درصد هواي بتن بايد حداكثر 5 دقيقه پس از آخرين بخش نمونه گيري شروع شود. براي قالب گيري بتن جهت آزمايشهاي بتن سخت شده، شروع آن حداكثر 15 دقيقه پس از اختلاط بخش هاي مختلف نمونه برداري خواهد بود.

 

 1. نمونه برداري از تراك ميكسر يا اتوميكسر

 از 15 درصد اول و آخر آن نبايد نمونه برداري براي آزمايشهاي مختلف (بجز كنترل يكنواختي اختلاط) انجام شود. عمليات نمونه برداري بايد پس از افزودن آب يا افزودني لازم به تراك ميكسر يا اتوميكسر (در صورتي كه مجاز به اين كار باشيم) و اختلاط كامل آن صورت پذيرد. حداقل 2 بخش نمونه برداري در فواصل منظم زماني در هنگام تخليه بتن از بخش مياني (70 درصد مياني) بايد انجام شود. توصيه مي شود در هنگام تخليه پس از حدود تخليه 20 درصد، 40 درصد، 60 درصد و 80 درصد حجم بتن، چهار بخش نمونه برداشته شود. اين بخش هاي نمونه بايد از تمام سطح جريان بتن روي ناوه تراك ميكسر اخذ شود و نبايد از يكطرف آن نمونه گيري صورت گيرد. بخش هاي نمونه بايد از تمام سطح جريان بتن روي ناوه تراك ميكسر اخذ شود و نبايد از يكطرف آن نمونه گيري صورت گيرد. بخش هاي مختلف بلافاصله بايد با يكديگر به خوبي مخلوط شود و سپس مورد آزمايشهاي مختلف واقع گردد. فاصله زماني بين اولين و آخرين بخش نمونه گيري نبايد از 15 دقيقه تجاوز كند .

 

 1. نمونه برداري از بتونير يا مخلوط كن هاي ديگر بجز بچينگ پلانت

پس از تخليه بتونير حداقل از 5 نقطه دپوي بتن، 5 بخش مساوي بتن برداشته و با يكديگر مخلوط مي شود. سطحي كه بتن بروي آن تخليه مي شود نبايد جاذب باشد و مواد مضر و گل و لاي را به داخل بتن وارد كند. در اختلاط بخش هاي اخذ شده بايد بتن ها در يك طرف بزرگ (مانند طشت يا فرقون) ريخته و بخوبي با بيلچه و سرتاس، مخلوط شود. رعايت حداكثر فاصله زماني بين بخش اول و آخر نمونه برداري ضروري است.

 

 1. نمونه برداري از بتن ديگر بچينگ پلانت

از 10 درصد ابتدائي و انتهائي بتن خروجي از ديگ بچينگ نبايد نمونه گرفت . از قسمت­هاي مياني در فواصل منظم زماني در هنگام تخليه بتن ، دو بخش يا بيشتر نمونه بتن تهيه كنيد و سپس آنهارا با هم بخوبي مخلوط نمائيد . بتن بايد از تمام جريان بتن خروجي اخذ شود. رعايت حداكثر فاصله زماني 15 دقيقه بين بخش اول و آخر نمونه­برداري ضروري است.

 

 1. نمونه برداري از وسيله حمل روباز (غير چرخان)، تسمه نقاله و شوت (ناوه)

 در صورتي كه وسيله حمل و ريختن بجز وسايل فوق باشد نمونه­گيري بايد به روشي نزديك باشد كه شباهت بيشتري به آن دارد.

رعايت حداكثر فاصله زماني 15 دقيقه بين بخش اول و آخر يك نمونه­برداري ضروري است .

درنگارش ضوابط فوق ASTM C172 و استانداردهاي 3201 ايران و EN 12350-1 و ISO منظور شده است.

 

 1. آماده سازي نمونه

در همه روش هاي نمونه برداري ، اختلاط بخش­هاي نمونه اخذ شده در يك ظرف بزرگ ضرورت دارد. اينكار با يك بيل يا بيلچه در يك تشت يا فرغون انجام مي شود . اينكار بايد بايد با سرعت انجام گردد به نحوي كه بتوان در موعد مقرر آزمايشهاي تعيين اسلامپ، دماو هواي بتن را شروع نمود زيرا نتايج اين آزمايشها متأثر از گذشت زمان در شرايط محيطي حاكم بر بتن خواهد بود و مسلماً لازم است در طول اين عمليات بتن در معرض باد، تابش مستقيم خورشيد و تبخير شديد و جدي قرار نداشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت تولید رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر از سال 1385 فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با شناخت خلا موجود در زمینه ارائه خدمات تخصصی بتن در سطح کشور ، با بکارگیری پرسنل تخصصی و نیز تجهیزات ویژه ، در این سالهای سعی نموده گامی کاربردی و موثر در زمینه رفع نیاز متخصصین ، کارفرمایان ، مهندسین ، دانشجویان ، مشاورین و پیمانکاران بردارد. در این قالب و بهره گیری از تجربیات روزافزودن خود ، با عنایت به اخذ استانداردهای بین المللی ( استاندارد CE  اتحادیه اروپا و استاندارد ایزو 9001 ) ، این مجموعه  همواره سعی است خدماتی به روز و تخصصی و کاربردی تر ارائه نماید. شرح خلاصه خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل بخشهای زیر می باشد.

 

مجموعه تولیدی و بازرگانی رایحه بتن سبز :

 

مجموعه مهندسی ژرف تابان مهر :

 

در حال حاضر مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، دارای دفتار و نمایندگی هایی در بسیاری از مناطق و شهر ها می باشد.علاقمندان می توانند برای بهره گیری از خدمات و محصولات این شرکت و یا مشاوره و دریافت رزومه فعالیت ها و یا مشخصات فنی محصولات این شرکت ، با نمایندگی این مجموعه و یا دفتر مرکزی این شرکت ( 44618462-44618379) تماس حاصل فرمایند. همچنین علاقمندان به همکاری با این شرکت می توانند جهت اخذ نمایندگی و عاملیت فروش خدمات و محصولات این شرکت با شماره تلفن 09120916272 تماس حاصل نمایند.

 

 

 

تاریخ: 1398/1/18
بازدید: 116

عایق الاستومری آب بندی مخازن آب شرب و تصفیه خانه های آب ( دارای تاییدیه معتبر آب شرب )

عایق الاستومری آب بندی مخازن آب شرب و تصفیه خانه های آب ( دارای تاییدیه معتبر آب شرب )

یکی از پارامتر های مهم در آب بندی مخازن و تصفیه خانه آب شرب ، مناسب بودن پوشش مذکور برای تماس با آب شرب می باشد. بسیاری از پوشش ها با توجه به دارا بودن ترکیبات سمی برای این امر مناسب نمی باشند.  در این چارچوب می بایست کارفرمایان و مهندسین ناظر توجه لازم را در این زمینه برای کنترل اسناد معتبر آزمایشگاهی ، مبنی بر تاییدیه مناسب بودن پوشش برای تماس با آب شرب به کار گمارند.

 

 

BETOGARD SF-127

عایق دو جزئی سوپر الاستیک، پایه سیمانی اصلاح شده  اکرلیکی ( دارای تاییدیه آب شرب از پژوهشگاه رازی )

 

شرح :

BETOGARD SF-127 پوششی دو جزئی بر پایه ترکیبات شبه سیمانی اصلاح شده و اکرلیک ، سوپر الاستیک ، مناسب برای  آب بندی و محافظت سطوح بتنی و پلاستر در سطوح داخلی و خارجی تحت فشار  می باشد.

 

موارد مصرف :

 • آب بندی تحت فشار استخر و مخازن آب
 • آب بندی سطوح افقی و عمودی در محیط های داخلی و خارجی
 • محافظت و آب بندی دیوراهای مدفون ، دیوارهای حائل و زیر زمین ها
 • آب بندی تراسها ، سرویس های بهداشتی، آشپزخانه ها و حمام
 • محافظت از بتن فونداسیون و دیوارها در برابر نمک ، کربناتاسیون ، سولفات و آب
 • عایق و آب بندی روف گاردن و باغچه ها
 • آب بندی تونلها و حوضچه ها

 

مزایا و ویژگیها :

 • مقاوم در برابر خاک حاوی کلر
 • ایجاد یک لایه یک پارچه و منعطف آب بند ، با چسبندگی بالا ، زیر کاشی و ملات
 • مقاومت در برابر نمک و مواد شیمیایی موجود در خاک .
 • آب بندی سطوح دارای لزرش و جابجایی
 • بسیار منعطف بدون ترک خوردن
 • ایجاد پل بر روی ترک ها تا عرض 0.92 میلیمتر در ضخامت 2 میلیمتر
 • امکان خروج بخارات از بتن به بیرون پوشش
 • زمان اجرای طولانی و با محدودیت کم
 • اعمال آسان ( سرد جرا )
 • امکان استفاده در مخازن آب شرب
 • آب بندی یکپارچه ، بدون درز و مفاصل سرد

 

مشخصات فنی :

 Content

 

Color

Mixing

Mixture Density

Adhesion Strength

Resistance to Pressurized Water

Component A: Polymer modified admixtures and special cement

Component B: Copolymer acrylic dispersion

Greenish Gray

20 kg A component : 10 kg B component

1,70 g/cm3

≥1,00 N/mm2

7 bars positive

 

 

Capillary Water Absorption

Usage Period

Maturity Period

Application Temperature

Service Temperature

Application Tools

Drying Time

Mechanical Strength

Water Impermeability Topcoated by plaster/ceramic

Final Strength

HS Code

≤0,10 g (after 4 hours)

2 hours

3 – 5 minutes

+5°C to +25°C

-20°C to +80°C

Brush

2 days

7 days

3 days

14 days

3824.90.70.00.00

 

 

 

روش مصرف :

آماده سازی سطح : سطح باید از کلیه مواد ضعیف ، گرد و غبار ، روغن قالب ، رنگ ، گل و ... عاری گردد. به طور کلی سطح باید از هر گون موادی که مانع چسبندگی گردد پاک سازی شود. بتن های شکسته و نخریب شده باید پیش اجرای پوشش ترمیم شده ، همچنین بتن و ملات های ضعیف برداشته شود. سطح کار باید صاف و بدون تخلخل باشد. منافذ و ترک های استاتیک باید با استفاده از ملات حاوی چسب لاتکس و یا ترمیم کننده پایه سیمانی Dezosive 1010   تعمیر و پر شود.  سطح اجرا باید با مرطوب کردن در حالت اشباع با سطح خشک  قرار گیرد. در کنج های اتصالات ، پس از اجرای لایه اول BETOGARD SF-127  با استفاده از ملات ترمیم کننده  آب بند BETOSIVE WM ، ماهیچه کشی و محافظت شده و سپس لایه دوم اجرا شود.

روش اجرا :  بخش پودر محصول را در یک سطل یا ظرف تمیز ریخته و بخش مایع محصول را به آرامی به آن اضافه کنید و همزمان با همزنی با دور پایین مخلوط نماید. اختلاط را به مدت 3 تا 5 دقیقه ادامه دهید تا مخلوطی یکنواخت و همگن و بدون رسوب حاصل شود. BETOGARD SF-127 آماده شده پس از اختلاط را به وسیله برس در دو تا سه لایه بر روی سطح اجرا نماید. 

در اجرا با برس لایه ها باید عمود بر هم اعمال شود. لایه دوم باید ، در حالی که لایه اول در حال سفت شدن بوده و پیش از خشک شدن آن ، اجرا شود. سطح باید پیش از اجرای لایه دوم مرطوب گردد. مخلوط آماده شده را به مدت دو ساعت می توانید استفاده نماید.

 

مقدار مصرف :

1  تا 1.5 کیلوگرم مخلوط در هر مترمربع ، در هر لایه باید اجرا شده و حداقل نیاز به دو لایه می باشد. جهت محافظت بیشتر می توان سه لایه اجرا نمود.

 

بسته بندی ، مدت زمان و شرایط نگهداری :

 • ست 30 کیلوگرمی ( جزء پودری A  : کیسه 20 کیلوگرمی ، جزء مایع B  : گالن 10  کیلوگرمی )
 • 12 ماه در بسته بندی اولیه و اصلی .
 • در محیط خشک و دمای 5 تا 35 درجه سانتیگراد نگهداری شود. در برابر حرارت زیاد و یخبندان محافظت گردد.

 

پاکسازی تجهیزات :

تجهیزات و لوازم استفاده شده باید بلافاصله پس از استفاده با آب شستشو شود. در صورت خشک شدن ملات بر روی تجهیزات پاکسازی صرفا به روش های مکانیکی میسر خواهد بود.

هشدارها و محدودیت ها :

 • از تماس با پوست و چشم خود داری شود.
 • در زمانی که عملیات در آب و هوای گرم یا در معرض وزش باد اجرا می گردد ، در لایه اول می توان از 10 درصد وزن  جز مایع،  آب تمیز استفاده نمود.
 • در زمان یخبندان و بارندگی از اجرا ممانعت گردد.
 • در سطوح خارجی ،پس از اجرا تا 24 ساعت ، در برابر تابش مستقیم آفتاب، یخ زدگی ، باران ، تردد و رطوبت شدید محافظت شود.

 

 

 • از اعمال پوشش در دمای هوا و سطح کمتر از 5 درجه سانتیگراد و بیش از 35 درجه سانتیگراد خود داری نمایید.
 • زمانی که سطح در برابر تردد آسیب نبیند می توان نسبت به اجرای کاشی یا ملات اقدام نمود.

 

نکات ایمنی :

از تماس با چشم و پوست خود داری شده و پس از استفاده دست های خود را شستشو دهید. در صورت تماس با چشم، پوست و یا بلعیده شدن ، سریعا به پزشک مراجعه شود و یا به بخش ایمنی دیتا شیت مراجعه گردد. درب ظرف را زمانی که استفاده نمی گردد بسته و به دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

 

نگهداری :

مدت زمانی نگهداری ، در بسته بندی اولیه و در شرایط مناسب ، 12 ماه می باشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران تماس حاصل نماید.

 

 

 

تاریخ: 1398/1/18
بازدید: 91

حمل بتن ( حداکثر زمان مجاز حمل و ریختن بتن در کارگاه )

حمل بتن ( حداکثر زمان مجاز حمل و ریختن بتن در کارگاه ) براساس نشریه 55

حمل بتن

روشهای مختلفی برای حمل بتن از محل ساخت تا مصرف، معمول و متداول است. هریک از روشهای حمل دارای محاسن و معایبی میباشد و انتخاب هریک از آنها بستگی به شرایط پروژه، مشخصات مصالح متشکله، میزان و حجم بتن، زمان حمل و بالاخره شرایط آب و هوایی محل ساخت خواهد داشت.

انتخاب روش حمل باید چنان صورت گیرد که در ف اصله زمانی حمل، نسبت آب به سیمان، اسلامپ، میزان هوا و نهایتاً یکنواختی بتن، دستخوش تغییرات قابل ملاحظهای نگردد. در انتخاب روش حمل باید به جدا شدن مواد از یکدیگر، آب انداختن و یا داخل شدن مواد خارجی به داخل بتن توجه خاص مبذول گردد. حتیالامکان باید محل ساخت بتن و محل اجرا به هم نزدیک باشد تا نقل و انتقال بتن به حداقل ممکن کاهش یابد. بدین لحاظ پیمانکار باید محل ساخت بتن، روش حمل و نقل و نوع و مشخصات ماشین آلات حمل را قبلاً به تأیید دستگاه نظارت برساند . در پارهای موارد ساخت بتن در دستگاه حمل کننده بتن صورت میگیرد که بعداً بدان اشاره خواهد شد.

وسایل حمل و نقل بتن باید دارای اندازه و مشخصاتی باشند که با توجه به برنامه اجرایی کارها همواره بتوان با ضریب اطمینانی قابل قبول، جریان یکنواخت و ممتد بتن را به محل اجرا تضمین نمود . پیمانکار موظف است در انتهای هر مرحله بتنریزی (در پایان هر قسمت از کار یا پایان هر روز کاری ) وسایل حمل و نقل را، تمیز و پاکیزه نموده و آنها را برای مرحله بعدی آماده نماید . وسایل و روشهای مختلف حمل، عبارتند از:

کامیون با جام دوار

مقدار دوران و چگونگی اختلاط، هم زدن و تخلیه، باید بر اساس توصیه های کارخانه سازنده و زیر نظر دستگاه نظارت تعیین شود. حداکثر زمان برای حمل پس از اضافه شدن سیمان به جام مخلوط کن با احتساب زمان تخلیه بتن، نباید از 90 دقیقه تجاوز نماید. چنانچه به علت گرمای محیط، امکان گیرش سریعتر بتن وجود داشته باشد، با نظر دستگاه نظارت زمان مذکور تقلیل خواهد یافت.

 

تراک میکسر

ممکن است تمامی مراحل ساخت بتن در تراک میکسر انجام شود . در این حالت پس از وارد شدن همه عوامل متشکله بتن به جام مخلوطکن، چرخش جام باید بر اساس توصیه کارخانه سازنده با توجه به مشخصات آن صورت گیرد. در این حالت در شرایط معمولی، جام بایستی با سرعت اختلاط حدود 70 تا 100 دور دوران نماید. چنانچه زمان حمل و تخلیه بیش از زمان لازم برای دوران فوق باشد ، در بقیه مدت زمان حمل باید جام با سرعت همزن یا بدون هم زدن حمل شود و قبل از تخلیه بتن درون قالب، 10 تا 15 دور با سرعت اختلاط بچرخد. در این روش ساخت، حداکثر بتن ساخته شده در هر مرحله، نباید تراک میکسر تجاوز نماید. 2 از (63 (%حجم اسمی

 

اختلاط دو مرحله ای

در این روش عمل اختلاط به مدت 15 تا 30 ثانیه در بتنساز ثابت و بقیه تا تکمیل اختلاط در تراک میکسر انجام میشود. مشخصات اختلاط و حجم بتن عیناً مانند بتن ساخته شده در بند 5-6-2-1 است، با این تفاوت که زمان اختلاط در تراک میکسر تا رسیدن به بتنی یکنواخت بر اساس استاندارد (د ـ ت 501 (تقلیل خواهد یافت.

 

 

اختلاط خشک

در این روش مصالح خشک به صورت جداگانه در جام ریخته و آب در مخزنی مجزا و خارج از جام اصلی توسط تراک میکسر تا محل مصرف حمل میشود . در محل مصرف آب با فشار از ابتدا و انتهای مخزن وارد جام شده و جام با سرعت اختلاط 70 الی 100 دور میچرخد. این روش برای مواقعی مورد استفاده است که نقاط مصرف اجباراً نسبت به منبع اصلی مصالح دور بوده و کار به صورت پراکنده انجام میشود. باید توجه داشت که مصالح سنگی وارد شده به جام کاملاً خشک باشد ، تا عمل آبگیری سیمان شروع نشود. حجم بتن ساخته شده در هر ساخت ، نباید از (63 (%ظرفیت اسمی تراک میکسر تجاوز نماید.

 

حمل بتن ساخته شده توسط بتن ساز مرکزی

روشهای زیر برای حمل بتن ساخته شده توصیه میشود:

 

تراک میکسر

میتوان بتن ساخته شده در بتنساز مرکزی را با تراک میکسر حمل نمود . تراک میکسر باید بعد از بارگیری با سرعت هم زدن یا ثابت بسته به فاصله حمل حرکت نماید . کل زمان حمل، نباید از مدتهای مندرج در بند 5-6-2 تجاوز نماید و حجم بتن حمل شده، نباید از (80 (%ظرفیت اسمی تراک میکسر بیشتر باشد.

 

تراک یا جام ثابت

در این روش جام بتن با همزن یا بدون همزن با بازشو از بالا یا از کف بر روی تراک حمل میشود . سیستم دارای دریچه تخلیه و ویبراتور در محل تخلیه برای تأمین جریان منظم بتن میباشد. این روش، خاص جادههای هموار است و زمان حمل، نباید از 45 دقیقه تجاوز نماید.

 

جام انتقال با ریل

هنگامیکه محل مصرف به کارگاه ساخت بتن نزدیک باشد، معمولترین روش برای انتقال بتنهای حجیم، استفاده از جام، ریل و کابل است. باید هنگام حمل و تخلیه با جام دقت شود که جداشدگی در اجزای متشکله بتن رخ ندهد. زمان حمل با روشهای فوق نباید از 45 دقیقه تجاوز نماید.

 

روش دستی

حمل بتن با انواع چرخهای دستی، فرغون و دامپر مجاز نیست، مگر در کارهای کوچک که حجم ساخت بتن از 300 لیتر در هر نوبت تجاوز ننماید، رده بتن از C20 پایینتر و فواصل حمل کوتاه باشد (کمتر از 120 متر برای دامپر و 60 متر با چرخ دستی بدون موتور)، شرایط جوی مساعد بوده و قبلاً تأیید دستگاه نظارت کسب شده باشد. وسایل مزبور باید دارای چرخهای لاستیکی بوده، مسیر حمل کاملاً صاف و افقی باشد و حمل با دقت کامل انجام شود تا جداشدگی اجزای بتن رخ ندهد.

 

ناوه شیبدار

ناوه شیبدار، باید فلزی یا دارای روکش فلزی بوده، کاملاً آببند باشد و شیب آن ، ثابت و به گونهای اختیار شود که هنگام حمل، عمل جدایی در اجزای بتن حادث نشود. در انتهای ناوه، باید قیف قائم برای تخلیه بتن به قالب پیشبینی شود. با توجه به شرایط آب و هوایی محل کار، کنترل اسلامپ و سایر مشخصههای اصلی بتن توسط دستگاه نظارت صورت میگیرد.

 

تلمبه کردن بتن

منظور از تلمبه کردن بتن، نقل و انتقال آن به صورت تحت فشار با استفاده از لوله است. با توجه به شرایط محل، نحوه تلمبه کردن باید قبلاً به تصویب دستگاه نظارت برسد . حتیالامکان باید محل پمپ در نزدیکی محل تخلیه انتخاب شود. قبل از شروع بتنریزی به منظور پرهیز از قطع ناگهانی پمپاژ، باید از صحت و کارایی تمامی لوازم و ادوات اطمینان حاصل شود. تأیید دستگاه نظارت، لازمه شروع عملیات بتن ریزی با پمپ است.

 

تاریخ: 1398/1/17
بازدید: 111

آزمايش تعيين تطويل و تورق سنگدانه های بتن

عنوان آزمايش: تعيين تطويل و تورق سنگدانه ها

 

هدف: تعيين اندازه بزرگترين دانه شن و نحوه توزيع دانه هاي سنگي در اندازه هاي گوناگون جهت مقايسه و تطبيق با منحني استاندارد

اهميت و كاربرد : دانه بندي و بزرگترين اندازه دانه روي مقادير نسبي دانه ها ,همچنين روي مقادير مـورد نيـاز سـيمان و آب اثـر مـي گذارد , جداشدگي را كنترل مي كند , بر روي آب انداختن بتن موثر است و بر روي دوام و پوكي و نحوخ در جا ريختن و پرداخـت سـطح بتن اثر دارد.

 

وسايل :

لگن كوچك وبزرگ 5 - كيلوگرم شن – الكهاي ، 1" 4/3" ، 2/1" ، 8/3 10 ، 4 . ، دستگاه هاي تطويل وتورق

 

شرح:

الكها را به ترتيب از بزرگ به كوچك قرار داده و 5 كيلوگرم شن را از الكها عبور دهيد و الكها را در دستگاه لرزاننده مكانيكي(شيكر ) به مدت چند دقيقه قرار داده،سپس الكها را از دستگاه خارج كرده و از هم جدا و وزن هر كدام را جداگانه محاسبه نماييد .

سپس از شن دانه بندي الك "2/1 ،200 عدد سنگدانه جدا نموده،وزن (كرده 1000 و ) گرم از صافي هاي طولي و عرضي دستگاههاي تطويل وتورق عبور دهيد.

 وزن دانه هاي عبور نكرده از صافي طولي گرم 95 :

وزن دانه هاي عبور كرده از صافي عرضي: گرم 275

 

موضوع : آزمايش تطويل و تورق سنگدانه

الف -روش آزمايش تطويل :

ـ از شن مانده روي الك"2/1 ، 200 دانه شن جدا ميكنيم و وزن نماييد ( 1/325 kg(

 

 

 

 

 

 

 

 

ـ اكنون دانه هاي شن را از دستگاه تطويل عبور .دهيد آن دانههايي كه از قسمت مذكور عبور نميكنند را جدا كـرده و وزن نماييـد .از نظـر طولي 0/255 كيلوگرم درصد عبور نكرده به دست مي آيد .

ـ كاربرد تطويل در كارگاه: درصد دانههاي عبور نكرده براي بتن در طرح اختلاط مناسب نيست .

دانه هاي شن را از نظر عرضي از دستگاه تورق عبور دهيد

 

ب روش آزمايش تورق :

در اين آزمايش وزن دانه هاي عبوري را حساب نموده و درصد ها عبور كرده را بدست آوريد .

 0/090 كيلوگرم - اين مقدار سنگدانه براي تهيه بتن

هدف:

تعيين درصد وزني سنگ دانه (ها هاي معيوب در پر كننده سوزني يا پولكي بودن )

 

اهميت كاربرد:

 دانههاي سنگي معمولاً 60 الي 80 درصد حجم بتن را اشغال ميكنند و روي خواص بتن، نسبتهاي اختلاط، اقتصادي بودن بسيار مؤثر هستند. سنگي كه در بتن مصرف ميگردد بايد سالم باشد، پوشيده نباشد، پوسيدگي هم نداشته باشد، وزن فضائياش بيش از 3 m/t 1/5

2 باشد، مقاومت فشاري بالات از cm/lg 800 داشته باشد، درصد جذب آب كمي داشته باشد، در آب حل نشود، با آب تركيب فيزيكي و شيمايي نداشته باشد، سختي آن كمتر از 3 نباشد. در ساختن بتن نبايد از سنگ دانههاي پولكي و سوزني استفاده كرد . وجود سنگدانه هاي پولكي و سوزني و كشيده و طويل در سنگدانههاي ريز و درشت ميتواند به افزايش آب اختلاط و كاهش كارائي و كاهش تراكم پذيري بتن تازه منجر شود. همچنين اين دانهها در بتن سخت شده ميتوانند باعث كاهش مقاومت و پايايي گردند . اگر در ازاي سنگ نسبت به پهنا و ضخامت آن زياد باشد سنگ سوزني شكل است و چنانچه درازا و پهناي سنگ نسبت به ضخامت آن زياد باشد سنگ پولكي شكل است. مصالح سنگي بايد نسبتاً عاري از سنگ دانههاي پولكي و سوزني شكل باشند . برحسب تعريف، ضريب تورق سنگ دانه ها عبارت است از درصد وزني دانههايي كه ضخامت آنها كمتر از 0/6 اندازه متوسط دانه ها باشد، ضريب تطويل مصالح عبارت است از درصد وزني دانه هايي كه طول آنها بيشتر از 1/8 اندازه متوسط دانه ها باشد .  دانه هايي با نسبت زياد مساحت به حجم مورد توجه خاص ميباشند، زيرا اين نوع دانهها نياز به آب مخلوط بتن را، براي كارايي معين، افزايش ميدهند .

 در اين آزمايش روي شكل و بافت سطحي دانههاي مطالعاتي صورت ميگيرد، شكل و بافت سطحي يك دانه روي خواص بتن تازه بيشتر از بتن سخت شده اثر دارد دانه. هاي زبر، گوشهاي، سوزني، در مقايسه با دانههاي صاف، و گرد، و كروي آب بيشتري را براي توليد بتن نياز دارند. بنابراين دانه هاي گوشهاي و زبر و پولكي و سوزني براي همان مقدار نسبت آب به سيمان، به سيمان بيشتري نياز دارند. چسبندگي بين خمير سيمان و يك دانه داده شده عموماً با تغيير حالت دانه از نرم و گرد و به گوشه . يابد اي و زبر افزايش مي اين افزايش در چسبندگي  در انتخاب دانه اي بتوني كه مقاومت خمشي آنها مهم بوده يا به مقاومت فشاري بالا نياز بوده از اهميت ويژهاي برخوردار است .

سنگدانه هاي پولكي و سوزني به نحوه نامطلوبي بر دوام بتن اثر ميگذارند زيرا دانههاي پولكي تماي به قرا رگرفتن در يك جهت را دارند و

آبي كه در اثر آب انداختن بتن به وجود ميآيد، و همچنين منافذ هوا (دراثر ويبره) در زير اين سطوح جمع مي شود و بعلاوه در سنگدانه هاي سوزني و پولكي براي ايجاد كارايي مطلوب به آب بيشتري نسبت به سنگدانههاي سالم نياز دارند. همچنين ميزان تورق و شكل سنگدانه هاي درشت اثر قابل ملاحظهاي بر ميزان كارايي بتن خواهد داشت . در آيين نامه ASTM درصد سنگ دانههاي پولكي و سوزني در شن و ماسه مجموعاً بايد در حد 15 درصد وزني كل دانه ها محدود گردد. اين ضابطه براي دانههاي ريز شكسته و براي دانههاي درشت از اهميت يكساني برخوردار است. ماسه شكسته، كه از شكستن سنگ دانه هاي درشت از اهميت يكساني برخوردار است. ماسه شكسته، كه از شكستن سنگ دانههاي درشتتر بدست ميآيند حاوي دانههاي سوزني و پولكي بيشتري است دانه. هاي سوزني و پولكي به آب اختلاط بيشتري نياز دارند. بنابراين دانههاي پولكي و سوزني روي مقاومت بتن بويژه در خمش اثر ميگذارند. ضريب تورق سنگدانه هاي درشت را براي شن طبيعي به 50 درصد و براي دانههاي درشت كاملاً و يا بخشي خرد شده به 40 درصد محدود مينمايد. البته براي سطوح تحت سايش، مقادير كمتري از ضريب تورق اعمال ميگردد .

دانه سنگ ها بايد داراي چندين خصوصيت باشند كه مهمترين آنها عبارتند از :

-1 مقاومت فشاري و خمشي

-2 ها نوع جنس و مواد متشكله سنگ دانه

-3 وزن مخصوص ويژه

-4 وزن مخصوص ظاهري

-5 دانه بندي

-6 شكل دانه و بافت سطحي

-7 درصد جذب آب و رطوبت سطحي

-8 مقاومت در برابر يخ زدن و آب شدن

-9 ها مقاومت در برابر سولفات

-10 مقاومت در برابر سايش و ضربه

 

وسايل آزمايش:

ترازو با دقت 0/1 گرم

 الكهاي دانه بندي شن ـ ـ ـ ـ 8و 4ـ در سي م ست ASTM

 

اصول آزمايش:

ضريب تورق سنگ دانهها عبارت است از درصد وزني دانههايي كه ضخامت آنها كمتر از 0/6 اندازه متوسط دانه ها باشد .ضريب تطويل مصالح عبارت است از درصد وزني دانههايي كه طول آنها بيشتر از 1/8 اندازه متوسط دانه ها باشد .

منظور از اندازه متوسط دانهها در تعريف بالا ميانگين اندازه سوراخ دو الك متوالي است كه توسط آنها مصالح را دانه بندي نموده اند به عنوان مثال : اندازه متوسط مصالحي كه از الك اينچ رد شده و روي الك اينچ باقي م . آيد انده است چنين بدست مي حال چنانچه ضخامت دانه هاكمتر از cm = 9/5 in× 0/6 =0/375 0/625 باشد دانههاي مورد آزمايش متورق محسوب ميگردد. و چنانچه طول همان دانه ها بيشتر از cm = 9/5 in× 1/8=1/125 0/625 باشد دانه هاي مورد آزمايش طويل محسوب ميگردد. لازم به ذكر است اين روش آزمايش شامل دانههاي كوچكتر از 1/4 اينچ يا 6/35 ميليمتر نميگردد .

 

روش آزمايش:

ابتدا به وسيله الك مقدار مناسبي از نمونه مورد آزمايش را الك نموده و دانهبندي نموده، سپس مانده روي هر الك را به طور جداگانه مورد

آزمايش قرار .دهيد حداقل وزن نمونه در اين آزمايش معادل وزن 200 دانه براي هر اندازه متوسط ميباشد كه با دقت 0/1 گرم وزن نماييد.

برطبق استاندارد BS وزن 200 دانه بايد بيشتر از 15 درصد وزن نمونه باشد واگر حداقل 100 عدد سنگدانه انتخاب گردد وزن آنها بايد بين 5 الي 15 درصد وزن نمونه باشد. براي اندازه دانههايي كه كمتر از 5 درصد كل نمونه باشد آزمايش تطويل و تورق برروي نمونه انجام نميگيرد .

ابتدا با استفاده از دستگاه تورق و دقت در انتخاب شيار مورد آزمايش با توجه به نوع دانهبندي سنگدانهها هر كدام از سنگ دانه ها را به تفكيك و دانه دانه از شيار مخصوص به خود عبور داده و دانههايي كه عبور نميكنند به طور جداگانه جمعآوري ميشوند و وزن دانه هاي رد

شده از شيار را با دقت 0/1 گرم اندازهگيري كنيد . براي استفاده از دستگاه تطويل همانند دستگاه تورق ابتدا با توجه به نوع دانه هاي دانه بندي شده فاصله دو ميله را از روي دستگاه انتخاب كرده و سپس هر كدام از سنگ دانهها را به تفكيك و دانه دانه از ميان ميلهها عبور داده و دانههايي كه عبور نميكنند به طور جداگانه جمع آوري نموده و با دقت گرم وزن نماييد .

 

محاسبات:

ضريب تورق و ضريب تطويل طبق فرمولهاي زير محاسبه ميگردد .

 وزن دانه هاي رد شده از شيارها

100 = × ضريب تورق وزن كل نمونه

وزن دانه ها هاي رد نشده از ميان لوله

× 100 = ضريب تطويل وزن كل نمونه

 

تذكر: تعيين ضريب تطويل و تورق براي دانه هاي ريز شكسته (ماسه) و براي دانههاي درشت ( ) شن از اهميت يكساني برخوردار است زيرا ماسه تهيه شده از شكستن سنگها اغلب حاوي دانههاي سوزني و پولكي است . به هرحال بدليل مشكل تعيين ميزان دانه هاي پولكي و سوزني در سنگدانه هاي ريز، اين محدوديت صرفاً براي سنگدانه هاي درشت مورد آزمايش قرار ميگيرد.

 

تاریخ: 1398/1/17
بازدید: 79

روش استاندارد آزمایش و تست چکش اشمیت بتن

آزمونهاي غیر مخرب بر روي بتن سخت شده روش آزمون

1 هدف و دامنه کاربرد

هدف از تدوین این استاندارد تعیین روشهاي آزمون غیرمخرب براي بتن سخت شده میباشد. ایـن روش هـا عبارتند از:

الف. تعیین نمره برجهندگی،

ب. تعیین سرعت پالس فرا صوت ،و

ج. تعیین نیروي بیرون کشیدن.

یادآوري- این نوع روشهاي آزمون به منظور جایگزینی روشهاي آزمون تعیین مقاومت فشاري بتن نیسـتند، بلکـه بـا اعمـال ضریب تصحیح مناسب، می توان از آنها، براي تخمین مقاومت مورد نیاز استفاده کرد.

2 اصطلاحات و تعاریف

در این استاندارد، اصطلاحات و تعاریف زیر به کار میرود:

1 -2 نمره برجهندگی

(آزمون نمره برجهش) از روي چکش جهش خوانده می شود، این عدد عبارتست از میزان انرژي بازگشتی بـه چکش بعد از ضربه زدن به سطح بتن

 

2 -2منطقه آزمون

(آزمون نمره برجهش) آن قسمت از بتن که ارزیابی می شود و قسمتی که براي اهداف عملی با یک کیفیت یکنواخت در نظر گرفته می شود

3 -2 حدفاصل

(آزمون نمره برجهش) ارزش میانه تعدادي از اعداد که بر اساس ترتیب عددي مرتب شدهاند.

4 -2 زمان گذر

(آزمون سرعت پالس فرا صوت) زمان لازم براي عبور یک پالس فرا صوت از میان بتن، از مبدل فرسـتنده بـه مبدل گیرنده

5 -2 آغازه پالس

(آزمون سرعت پالس فرا صوت) زودترین قسمت پالس که توسط مبدل گیرنده دریافت میشود.

6 -2 زمان خیزش

(آزمون سرعت پالس فرا صوت) زمان مورد نیاز براي اینکه رشد دامنه زودترین پالس، از 10 درصـد بـه 90 درصد برسد.

3 تعیین نمره برجهش

اصول 1 -3 جرمی که توسط ضربه فنر به جلو رانده می شود به شناور متصل به سطح برخورد می کند. نتیجه آزمون بـر حسب، فاصله جهش از جرم بیان می شود.

یادآوري- پیوست الف روش کسب رابطه موجود بین مقاومت و نمره برجهش را شرح می دهد.

وسایل 2 -3

3 -2 -1 چکش بر جهندگی، این چکش عبارت است از یک چکش استیل فنري که بعد از رها شدن بـ ا یـک شناور استیل متصل به سطح بتن برخورد می کند.

چکش فنري باید با یک سرعت ثابت و قابل تکرار، حرکت کند. فاصله جهش چکش استیل از شـناور اسـتیل باید بر اساس یک مقیاس خطی متصل به قاب دستگاه، اندازهگیري شود. چکش برجهش باید حداقل سالی دوبار، واسنجی شود. همچنین هـر گـاه کـه صـحت کـارکرد آن مشـکوك ارزیابی شد باید دوباره آن را واسنجی کرد.

یادآوري- چکشهاي برجهندگی در انواع و اندازههاي مختلف براي آزمون مقاومتها و انواع مختلف بتنها در بازار وجود دارند. هر نوع و سایز از این چکش باید فقط و فقط در مورد بتنی که این چکش برایش طراحی شده است مورد اسـتفاده قـرار گیـرد . براي آزمون بتنهاي داراي مقاومت کم، مانند بتن سبک، یک چکش جهش پاندولی شکل، با انرژي کم مناسب است.

3 -2 -2 سندان فولادي مرجع ، براي تایید چکـش، کـه حـداقل سـختی آن، 52 راکـول و وزن آن (1±16( کیلوگرم می باشد. قطري معادل 150 میلی متر دارد، مگر آنکه دراستاندارد جرم متفاوتی براي آن تعریف شده باشد.

یادآوري- تایید شدن در یک سندان مرجع، به منزله تضمین این نیست که چکشهـاي مختلـف همـان نتـایج در دیگـر نقـاط مقیاس برجهش ارائه خواهند داد.

3 -2 -3 سنگ سایش، سنگ کربید سیلیکونی با بافت متوسط یا یک جنس مشابه

3 -3 منطقه آزمون

 -3 -3 انتخاب

اگر بتنهایی که آزمون میشوند، کمتر از 100 میلی متر ضخامت داشته باشند و یا در یک سـاختار تثبیـت شده قرار نگرفته باشند، باید در طول آزمون محکم نگه داشته شوند. از انجام آزمـون درمحـدوده هـاي کـه داراي بافتهاي کرمو،پوست پوست شده، یا بسیار متخلخل، باید اجتناب کرد. در انتخاب یک منطقه براي آزمون، عوامل شرح داده شده در پیوست ب را باید در نظر گرفت. یک منطقه آزمون باید حداقل ابعادي حدود 300 میلیمتر در 300 میلیمترداشته باشد.

یادآوري - بهتر است خواندنها، محدود به یک منطقه آزمون باشند و از خواندنهاي تصادفی در کـل سـاختار، حتـی الامکـان پرهیز نمود.

2 -3 -3  ـآماده سازی سطوح با بافت زبر(درشت) و سطوح داراي ملات سست، باید با استفاده از سنگ سایش، ساییده شوند. سطوح هموار یا ماله کشیده شده، ممکن است بدون ساییدن،آزمون شوند. هر گونه آب روي سطح بتن، تمیز شود.

3 -4 روش انجام

1 -4 -3 مقدمات

از چکش بر جهنده طبق دستورالعمل سازندهاش، استفاده کنید. آنرا حداقل سه بار قبل از هر گونه خواندنی امتحان کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار میکند. قبل از انجام یک سري آزمون روي سطوح بتن، با استفاده از سندان استیلی مرجع، فرآیند خوانـدن را انجـام داده و ثبت کنید تا مطمئن شوید که دامنه پیشنهاد شده توسط سازنده، بدست می آیـد . اگـر چنـ ین نشـد، چکش را تمیز و یا تنظیم نمایید.

از چکش باید معمولاً در دماي بین 10 درجه سلیسیوس تا 35 درجه سلیسیوس استفاده نمود.

 

2 -4 -3 تعیین

چکش را محکم در موقعیتی نگه دارید که شناور بتواند بصورت عمود بر سطحی که قرار اسـت آزمـون شـود فرود آید. به تدریج فشار روي شناور را افزایش دهید تا چکش با آن تماس حاصل نماید. بعد از تماس چکش با سطح، نمره برجهش را ثبت کنید.

یادآوري- در بازار چکشهایی با تجهیزات نوشتاري خودکار وجود دارند، در این موارد، نمره برجهش بصورت خودکار ثبت مـی گردد.

از حداقل 9 خواندن براي کسب یک تخمین قابل اعتماد در مورد نمره برجهش براي منطقه آزمـون اسـتفاده نمایید. موقعیت و جهت هر دسته از خواندنها را ثبت نمایید. هیچ دو نقطه تماسی نباید نزدیکتر از 25 میلیمتر باشند و هیچکدام نباید از یک لبـه 50 میلـی متـر فاصـله داشته باشد. بعد از برخورد هرگونه عوارضی را در سطح کنترل کنید. اگر تماس از طریق یک ترك نزدیک به سطح مختل گردد، نتیجه باید تخفیف داده شود.

یادآوري- ترسیم یک شبکه منظم از خطوط با فاصله 25 تا 50 میلی متر از یکدیگر و تصور محل برخورد این خطوط به عنوان

نقاط آزمون ترجیح داده می شود.

 

3 -4 -3 مرجع بررسی

بعد از آزمون بتن، با استفاده از سندان استیل اقدام به خواندن نمایید (بند 3 -2 -2 .(سپس ارقام بدست آماده را ثبت نموده و بعد آنها را با مواردي که پیش ازآزمون بدست آمده اند مقایسه نمایید( بند3 -4 -1 .(اگر نتایج با همدیگر فرق داشته باشند، چکش را تمیز و یا تنظیم کرده و آزمون را تکرار نمایید.

 

3 -5 نتایج آزمون

نتیجه منطقه آزمون، باید به عنوان میانگین و حد واسط تمام خواندنها در نظر گرفته شود، در صورت لـزوم جهت چکش را طبق دستورالعمل سازنده تنظیم نمایید و بصورت یک رقم کلی بیان کنید. اگر از بیش از یک چکش استفاده می گردد، تعداد مناسبی از آزمونها باید روي سطوح مشـابه بـت ن صـورت گیرند تا بزرگی تفاوتهاي مورد نیاز تعیین گردد. اگر بیش از 20 درصد از تمام خواندنها با مقدار میـانگین ، بـیش از 10 واحـد اخـتلاف داشـته باشـند، کـل مجموعه خواندنها باید باطل شوند.

یادآوري 1 -یک روش براي بدست آوردن رابطه بین مقاومت و نمره برجهش در پیوست الف آمده است.

یادآوري 2 -براي کسب اطلاعات در باره عوامل موثر بر نمره برجهش به پیوست ب مراجعه کنید.

 

3 -6 گزارش آزمون

یک مثال از گزارش آزمون در پیوست ث ارائه شده است.

علاوه بر جزئیات مورد نیاز بند 6 ،این گزارش باید مشتمل بر موارد ذیل نیز باشد:

3 -6 -1معرفی چکش ؛

3 -6 -2خواندنهاي سندان مرجع قبل و بعد از انجام آزمونها؛

3 -6 -3 نتیجه آزمون (مقدار میانگین) و جهت چکش براي هر منطقه آزمون؛

3 -6 -4 هر یک از ارقام حاصل از چکش ( در صورت نیاز)؛

3 -6 -5 نتایج تنظیم شده آزمون براي تعیین جهت چکش (اگر مناسب باشد).

 

 

 

تاریخ: 1398/1/17
بازدید: 103

خسارت ، مشکلات و اثرات اجرای بتن ریزی در هوای گرم

اثر خسارت بار شرايط هواي گرم

اين اثرات را مي توان به دو بخش بتن تازه و سخت شده تقسيم نمود. مسلما براي داشتن بتن سخت شده مناسب بايد از مرحله بتن تازه به سلامت عبور كنيم لذا از اين نظر كيفيت بتن تازه از اهميت زيادي برخوردار مي باشد. اثرات نا مطلوب هواي گرم بر بتن تازه خميري عبارتست از :

الف) افزايش آب مورد نياز در طرح مخلوط

ب) افزايش آهنگ افت اسلامپ و تمايل دست اندركاران به افزودن آب به بتن در كارگاه به دليل افزايش تبخير و افزايش سرعت آبگيري سيمان و از دست دادن خواص خميري در زمان كوتاه تر

ج) افزايش زمان آهنگ سفت شدن بتن و كاهش زمان گيرش به نحوي كه بر عمليات ريختن، تراكم، پرداخت سطح و نگهداري و عمل آوري بتن اثر منفي مي گذارد و امكان ايجاد درز سرد را افزايش مي دهد. اين امر پيوستگي را در بتن ريزي مختل مي كند كه نياز به آن جزء اصول بتن ريزي صحيح است.

د) افزايش امكان ترك خوردگي خميري بتن تازه به دليل تبخير زياد و جمع شدگي بيش از حد در اثر تبخير

ه) افزايش بروز مشكل در کنترل مقدار حباب هواي بتن حبابدار در بتن تازه به نحوي كه عملا حباب هاي هوا بزرگ شده و با مي تركند و تأثير مثبت آن ها در بتن سخت شده از بين مي رود.

اثرات نامطلوب شرايط هواي گرم بر بتن سخت شده

الف) كاهش مقاومت بتن به دليل مصرف بيشتر آب در ميان مدت و دراز مدت

ب) كاهش مقاومت بتن به دليل دماي بالاي آن در هنگام بتن ريزي و پس از آن در ميان مدت و دراز مدت عليرغم افزايش مقاومت زود هنگام بتن (به ويژه در روزهاي اول، 1 تا 7 روز)

ج) افزايش تمايل به جمع شدگي ناشي از خشك شدن و ايجاد ترك هاي حرارتي

د) كاهش دوام بتن در برابر شرايط محيطي نامناسب در حين بهره برداري مانند يخ زدن وآب شدگي مكرر، سايش و فرسايش تري و خشكي مكرر بتن، حمله سولفات ها و حمله يون كلر محيط به دليل افزايش نفوذپذيري بتن در اثر ايجاد كريستال هاي درشت و كاهش مقاومت الكتريكي بتن كه نقش مهمي در افزايش نفوذپذيري در برابر يون كلر و ساير عوامل مزاحم شيميايي دارد و هم چنين كاهش دوام به دليل ترك خوردگي

ه) ايجاد خوردگي سريعتر ميلگردها به دليل افزايش نفوذپذيري بتن و يا ايجاد درزهاي سرد

و) كاهش يكنواختي سطح بتن و نا زيبائي سطح بتن نمايان به ويژه در مجاورت قالب، تغيير رنگ بتن به دليل تفاوت در آهنگ آبگيري، منظره بد به دليل وجود درز سرد

عوامل تشديد كننده خسارات در هواي گرم

برخي عوامل مي توانند در هواي گرم خسارت ها را تشديد نمايند. هرچند اين عوامل مستقيما در ايجاد شرايط هواي گرم بي تأثير است اما در اين شرايط مي تواند باعث بحراني تر شدن اثرات زيانبار گردد. اين عوامل عبارتند از :

الف) مصرف سيمان هائي با ريزي زياد كه موجب افزايش سرعت آبگيري سيمان و ايجاد گرمازايي بيشتر در زمان كوتاه مي گردد.

ب) مصرف سيمان هاي زودگير (مقاومت اوليه زياد) مانند نوع 3 و حتي استفاده از سيمان هاي نوع 1 به ويژه با وجود افزودني هاي تسريع كننده (زودگير كننده) كه مي تواند زمان گرايش را كوتاه نمايد و سرعت آبگيري و گرمازايي را بيشتر كند.

ج) مصرف بتن هاي پر سيمان در رابطه با بتن هاي پر مقاومت و با نسبت آب به سيمان كم كه سرعت آبگيري را بيشتر مي كند و زمان گرايش را كوتاه و گرمازايي و سرعت آنرا افزايش مي دهد. بديهي است اغلب در شرايط محيطي نا مناسب از نسبت آب به سيمان كم استفاده نماييم لذا بايد سعي شود بتن پر سيمان مصرف ننماييم.

د) استفاده از مقاطع بتني نازك با درصد ميلگرد زياد.

ه) بكارگيري وسايل حمل با حجم زياد كه مي تواند به ايجاد درز سرد و عدم پيوستگي منجر شود.

و) حركت دادن بتن در مسير افقي يا قائم بصورت طولاني مدت به ويژه براي بتن هاي كم اسلامپ (شوت، شوت سقوطي يا ترمي)

ز) استفاده از پمپاژ بتن در مسيرهاي طولاني، زيرا اصطكاك بتن با لوله باعث ايجاد گرما مي شود و در شرايط هواي گرم نيز اين مسير طولاني و گرماي لوله مي تواند مشكل زا باشد.

ح) استفاده از تسمه نقاله براي حمل بتن به دليل ايجاد سطح هواخور خيلي زياد و تبخير شديد و تبادل گرمايي زياد با محيط.

ط) ضرورت انجام و تداوم كار در شرايط هوايي خيلي گرم به دلايل اقتصادي

ي) استفاده از سيمان هاي انبساطي و يا بدون جمع شدگي كه مي تواند مشكل زا باشد. در اين رابطه برخي مواد انبساط زا يا برخي ملات ها يا بتن ها مانند گروت مي تواند عامل ايجاد خسارت بيشتر باشد.

مسلما بايد گفت اگر شرايطي بر خلاف شرايط فوق ايجاد شود مسلما در كاهش خسارات نقش خواهد داشت. اما بر ايجاد شرايط هواي گرم تأثيري ندارد.

 

 

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت تولید رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر از سال 1385 فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با شناخت خلا موجود در زمینه ارائه خدمات تخصصی بتن در سطح کشور ، با بکارگیری پرسنل تخصصی و نیز تجهیزات ویژه ، در این سالهای سعی نموده گامی کاربردی و موثر در زمینه رفع نیاز متخصصین ، کارفرمایان ، مهندسین ، دانشجویان ، مشاورین و پیمانکاران بردارد. در این قالب و بهره گیری از تجربیات روزافزودن خود ، با عنایت به اخذ استانداردهای بین المللی ( استاندارد CE  اتحادیه اروپا و استاندارد ایزو 9001 ) ، این مجموعه  همواره سعی است خدماتی به روز و تخصصی و کاربردی تر ارائه نماید. شرح خلاصه خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل بخشهای زیر می باشد.

 

مجموعه تولیدی و بازرگانی رایحه بتن سبز :

 

مجموعه مهندسی ژرف تابان مهر :

 

در حال حاضر مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، دارای دفتار و نمایندگی هایی در بسیاری از مناطق و شهر ها می باشد.علاقمندان می توانند برای بهره گیری از خدمات و محصولات این شرکت و یا مشاوره و دریافت رزومه فعالیت ها و یا مشخصات فنی محصولات این شرکت ، با نمایندگی این مجموعه و یا دفتر مرکزی این شرکت ( 44618462-44618379) تماس حاصل فرمایند. همچنین علاقمندان به همکاری با این شرکت می توانند جهت اخذ نمایندگی و عاملیت فروش خدمات و محصولات این شرکت با شماره تلفن 09120916272 تماس حاصل نمایند.

 

 

تاریخ: 1398/1/14
بازدید: 103


        صفحه: 1 از  69      

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 117   نفر    بازدید امروز : 5079   نفر    بازدید دیروز : 6257   نفر    بازدید  این ماه :  288272   نفر    بازدید ماه گذشته : 337185   نفر    بازدید کل : 7990328   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده