مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services
روش اجرای ترمیم و تعمیر و آب بندی ولو پیت های بتنی ( حوضچه شیرآلات بتنی )

روش اجرای ترمیم و تعمیر و آب بندی ولو پیت های بتنی ( حوضچه شیرآلات بتنی )

 

از جمله مشکلات خاص مناطق جنوبی و ساوحل خلیج فارس به خصوص در محیط های صنعتی ، مشکل نشت آب از سازه های با تراز پایین تر از تراز آب منطقه می باشد. این امر به خصوص در سازه های ولوپیت به لحاظ شکل خاص سازه ( وجود لوله های ورودی و خروجی به سازه و درزهای اجرایی متعدد ) از یک سو و از سوی دیگر سهل انگاری مجریان به لحاظ صعوبت اجرایی و کم اهمیت تلقی کردن با توجه به ابعاد کوچک باعث گردیده تا اغلب ولو پیت ها  دارای مشکل عدیده ای از جمله نشت آب و مشکلات بهره برداری ، خوردگی تجهیزات موجود در پیت ها و تخریب بتن مذکور می باشند.

بدیهی است که بهترین روش برای عدم بروز این امر کنترل های لازم در زمان اجرا ، اجرای پوشش های مناسب با دوام از بیرون سازه می باشد تا علاوه بر حفاظت بتن ، منجبر به جلوگیری از نشت آب گردد.

آنچه معین است در وضعیت موجود صرفا می توان در خصوص تعمیرات اقدام نمود.  با توجه به قدمت بلند تعیرات ولو پیت ها پتروشیمی ها و پالایشگاه در نواحی جنوبی ، لزوم تمرکز در خصوص سیستم های تعمیری و آب بندی متناسب با فشار منفی آب می باشد.

تجربه چندین ساله تعمیرات ولوپیت ها نشان داده بسیاری از پوشش ها برای این امر مناسب نمی باشد ، چرا که به علت چسبندگی پایین و فشار وارده از سوی نشت آتی آب ( چرا که با وجود آب بندی به علت سطحی بودن پوشش ها این امکان وجود دارد که آب وارد بتن شده و پس از خوردگی آرماتور با طبله شدن بتن ، ترک ها و نقاط نشت شدت یافته و با فشار بر پوشش سطحی اعمال شده ، باعث کندن یا ترک خوردن آن می گردد. لذا با توجه به عدم وجود آب از سمت مثبت ، صرف هزینه ها زیاد برای پوشش های سطحی منطقی نبوده و صرفا باعث مدفون شدن مشکلات شده و جنبه دکوراتیو دارد.

در خصوص شرح کار ارائه شده به نظر می رسد که بیشترین اتکا بر روی پوشش فایبرگلاس با ضخامت بالا گذاشته شده است،  که این امر با توجه به فشار منفی بودن آب ، کارآیی لازم را ندارد. از طرف دیگر توجه زیادی به فرآیند مهار آب های فشار منفی نشده و صرفا به آب بندی با ملات پلیمری و ترمیم بتن ها اشاره گردیده است و این شبهه ایجاد می گردد که اهمیت اصلی پروژه اجرای فایبرگلاس می باشد که شاید در این پروژه خاص کارایی و اهمیت چندانی نداشته باشد.

 

از این رو، این شرکت پیشنهاد تعمیرات خود را به شرح ذیل به حضور تقدیم می دارد. خواهشمند بررسی لازم را انجام و نسبت به این روش اعلام نظر فرمایید.

 

عملیات پیشنهادی شامل سه فاز آب بندی دور لوله ها ، ترمیم و آب بندی بتن های آسیب دیده و آب بندی درزهای اجرای اتصال بتن کف به دیواره می باشد :

 

آب بندی دور لوله ( در پیت های که دور لوله ها دارای نشت می باشد) :

 • باز کردن دور لوله های به عمق 10 سانتیمتر و عرض 1 سانیتمتر
 • تمیز کاری درون درز از بتن های ضعیف و خاک
 • نشت بندی موقت درون درز با  استفاده از ملات های انی گیر
 • اجرای پرکردن درز با ملات اپوکسی Betoflow 310 تا عمق 3 سانتیمتر از سطح
 • پر کردن فضای باقیمانده با استفاده از ماستیک پلی یورتان دو جزئی Dezoflex 380

 

آب بندی درز اتصال کف به دیواره و درزهایا جرایی در صورت نیاز :

 • تمیز کاری سطح زیر کار
 • باز کردن محل های نشت
 • پرکردن و نشت بندی محل نشت موضعی با استفاده از ملات آب بند آنی گیر Betofix S-10
 • اجرای چسب اپوکسی بتن قدیم به جدید Dezobond P-1800
 • اجرای ماهیچه کشی با ملات پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر ، به ابعاد 15*15 سانتیمتر

 

آب بندی بتن های آسیب دیده موضعی و کل بدنه حوضچه :

 • تمیز کاری سطح بتن
 • ترمیم بتن های آسیب دیده با ملات ترمیم کننده بتن Dezosive 1020 و در صورت نیاز اجرای یک لایه ملات اصلاح شده بر روی سطح کل کار
 • نشت بندی محل های نشت با استفاده از آنی گیر آب بند منبسط شونده Betofix S-10
 • اجرای پوشش دو جزئی Betogard F-125 به میزان 2 کیلوگرم در مترمربع به همراه توری فایبرگلاس- از مزایای این سیستم مقاومت مکانیکی خوب ، آب بندی از عمق و عدم آسیب بر اثر ضربه یا سایش ، دوام خوب ، مقاومت در برابر کلر و ... می باشد

 

تاریخ: 1397/12/16      بازدید:127

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 121   نفر    بازدید امروز : 5116   نفر    بازدید دیروز : 6257   نفر    بازدید  این ماه :  288309   نفر    بازدید ماه گذشته : 337185   نفر    بازدید کل : 7990365   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده