مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services
کاربرد و مزایای مصرف ژل میکروسیلیس در بتن

ژل میکروسیلیسکا

اگر به سواحل و جزایر خلیج فارس سفر نمایید بعضی سازه های بتنی را مشاهده خواهید کرد که علیرغم گذشت زمان نه چندان دور از احداث آنها در مقابله با خوردگی فولاد ناشی از نفوذ یون کلر موجود در آب و هوای ساحل ناتوان و اغلب آسیب دیده و در حال فرسایش هستند. در حالی که در ساخت اکثر این سازه های بتنی مقررات آیین نامه ای رعایت شده است.


در ساخت بتن با آب شیرین و عمل آوری آن در محیط خارج از شرایط اقلیمی ( پیش ساخته ) ، اعمال روش های حفاظت کاتدیک وموانع نفوذ یون کلر ، خوردگی فولاد همچنان به عنوان معضلی اساسی پابرجا مانده است. در زمینه حفظ حاشیه ایمنی نیز طراحان و مهندسین محاسب با افزایش ابعاد ستونها و تیرها رغبت مهندسین معمار به سازه های بتنی را کاهش داده و به لحاظ اقتصادی نیز سازندگان برجها و ساختمانهای بزرگ را با تردید مواجه ساخته اند . امروز استفاده صحیح از میکروسیلیکا در بتن با دستاوردهای اساسی افزایش مقاومت ، نفوذ ناپذیری و دوام سازه بتنی جایگاه مناسبی در جهان یافته و همه روزه مشاوران و مجریان بیشتری را به جمع مصرف کنندگان میکروسیلیکا می افزاید.

تاریخچه میکروسیلیکا:

میکروسیلیکا محصول جنبی در فرآیند تولید فروسیلیس است که خود از مواد اولیه مورد نیاز در زنجیره تولید فولاد و چدن بوده و خوشبختانه هم اینک در داخل کشور تولید و بخشی از نیازهای صنایع مرتبط را تامین می سازد. این ماده که در واقع غبار حاصل از فرآیند تولید می باشد تا اواخر دهه 60 میلادی به عنوان ضایعات تلقی و نهایتاً با صرف هزینه اضافی و اختلاط آن با آب و سیمان به صورت گندله از محیط کاری خارج و یا در سنگفرش های پارکها و پیاده روها بعنوان نوعی سنگ ریز مصرف می گردید. امروزه با توجه به دست یابی به نتایج تحقیقات ، خواص فیزیکی و شیمیایی آن شناسایی و بدانجا رسید که استفاده از میکروسیلیکا در بتن تنها یکی از دهها مورد مصرف آن در صنعت است. صنایعی همچون تولید پودرهای پوششی، پودرهای عایقی ، نساجی ، لنت ترمز ، لوازم آرایشی و .... از این ماده سود می برند

.
میکروسیلیکا حاوی 85 تا 95 درصد دی اکسید سیلیسم می باشد. این ماده با ساختاری غیر کریستالی و ذرات کروی شکل دارای میانگین ابعادی حدوداً 15/0 میکرون و به عبارت دیگر این ماده تا اندازه ای مشابه ذرات خاکستر سیگار و تقریباً یکصد برابر کوچکتر از دانه های سیمان بوده و دارای سطح مخصوص 20m2/g و به تبع آن سطح واکنشی بسیار بالا در فرآیند هیدراتاسیون دارد

.
میکروسیلیکا جایگزین بخشی از سیمان در مخلوط خشک بتن یا ملات می شود و SiO2 فعال آن در بتن سخت شده با هیدروکسید کلسیم  Ca (OH)2 آزاد محلول موجود در منافذ مویینه ساختار بتن ترکیب شده و تولید کریستالهای سیلیکات نامحلول می کند و موجب تراکم ساختار خمیر سیمان و افزایش مقاومت می گردد از طرفی میکروسیلیکا به خاطر میکرونی بودن ذرات آن به صورت یک فیلر همگن عمل کرده و با پر کردن خلل و فرج اطراف دانه های خمیر سیمان موجب انسداد منافذ نفوذ پذیر شده و از طرفی چسبندگی بتن به فولاد را افزایش می دهد.
باید توجه داشت که بر خلاف تصور مصرف کنندگان میکروسیلیکا این ماده به تنهایی در بتن قابل مصرف نمی باشد زیرا که سطح ویژه بالای پودر میکروسیلیکا 20m2/g  موجب جذب آب بتن می گردد و موجب می شود که برای حفظ کارایی بتن نسبت آب به سیمان را به اندازه قابل توجهی افزایش داد که خود موجب کاهش مقاومت و دوام بتن می گردد.


برای رفع این معضل استفاده از یک روان کننده ( با توجه به توصیه متخصصین ) در کنار استفاده از پودر میکروسیلیکا توصیه می گردد.


استفاده از پودر میکروسیلیکا علاوه بر مشکل اشاره شده به علت وزن حجمی و ریزی ذرات مشکلات دیگری در حمل و نقل، نگهداری، دپو و مصرف آن ایجاد می کند که همگی اثرات سویی بر کارگران و محیط زیست دارد.
جهت رفع مشکلات اشاره شده و تسهیل در استفاده از پودر میکروسیلیکا شرکت های تولید کننده افزودنیهای شیمیایی بتن پس از مطالعات و بررسی های کامل با توجه به اینکه پودر میکروسیلیکا با آب واکنش شیمیایی از خود نشان نمی هد و اینکه استفاده از پودر میکروسیلیکا مستلزم استفاده از روان کننده یا فوق روان کننده ها می باشد محصول جدیدی را به نام ژل میکروسیلیکا به بازار ارائه دادند این محصول جدید جایگزین سیستم پیشین استفاده از پودر میکروسیلیکا و فوق روان کننده ها در کنار یکدیگر شده است

.
مصرف ژل میکرو سیلیکا علاوه بر برطرف کردن مشکلات فوق الذکر خصوصیات بتن رانیز بهبود می بخشد.
استفاده از ژل میکروسیلیکا علاوه بر افزایش مقاومت مکانیکی و شیمیایی بتن، کارایی بتن را هم صرف نظر از روان کننده موجود در آن افزایش می دهد.


مزایای استفاده از ژل میکروسیلیکا عبارتند از:

افزایش کارآیی و قوام بتن

 افزایش مقاومت های شیمیایی و مکانیکی

 کاهش نفوذ پذیری

جابجایی ، نگهداری و مصرف آسان

 حفظ سلامتی کارگران و دوستدار محیط زیست

شایان ذکر است با توجه به طیف گسترده کاربرد ژل میکروسیلیکا در صنعت ساختمان و پروژه های مختلف سازه ای این محصول در انواع مختلف با کلیه روان کننده ها ، آب بند کننده ها و فوق روان کننده ها قابل تولید می باشد تا در زمینه های مختلف گره از مشکل مهندسین طراح و مجری باز نماید.

تاریخ: 1397/10/11      بازدید:281

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 118   نفر    بازدید امروز : 5094   نفر    بازدید دیروز : 6257   نفر    بازدید  این ماه :  288287   نفر    بازدید ماه گذشته : 337185   نفر    بازدید کل : 7990343   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده