مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services
کربنات سدیم ( کربنات دو سود ) چیست ؟

کربنات سدیم:

نام محصول : کربنات دو سود.


نام های دیگر : سودا اش، بی سدیم کربنات، کلسینید سودا، اسید بونیک، نمک دی سدیم، نمک سدیم، کریستول کربنات، دی سدیم کربنات، سودا، خاکستر سودا، سودامونو هیدرات، سدیم کربنات، آنهیدروس، سدیم کربنات مونو هیدرات، سدیم کربنات پنتا هیدرات، کربنات دی سدیم.گرید :

 1. کربنات دو سود صنعتی

2. کربنات دو سود آزمایشگاهی.

فرمول شیمیایی : C-NA2-O3.


كاربرد های خاص این محصول:


اين ماده در تولید شسشه و سایر ترکیبات سدیم دار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در تهیه صابون، دترژنت و مواد قوی پاک کننده، شیرین کردن آب و لوله های گاز دی سولفوره کردن، در تهیه خمیر کاغذ، پروسه پارچه بافی، تصفیه و تخلیص پتروشیمی، عکاسی و تولید آلومینیوم، پروسه های مختلف شیمیایی، کاتالیست گدازش ذغال، پروسه مواد افزودنی به غذا، ماده افزودنی به غذا و کنترل PH مورد استفاده قرار می گیرد.

خصوصیات : این محصول جامد پودری ، کریستالی ، بدون بو ، جاذب رطوبت می باشد. کربنات سدیم سفید رنگ می باشد.


کاربرد :

سدیم کربنات در آب محلول است. این محصول به طور طبیعی در بخش های خشک، به خصوص در رسوب های معدنی شکل گرفته از تبخیر آب دریاچه ها یافت می شود. رسوبات معدنی نمک های قلیایی طبیعی، ترکیبی از سدیم کربنات و سدیم بی کربنات است که از کف دریاچه های خشک شده موجود در مصر از زمان های گذشته استخراج می شده است تا در تهیه مومیایی و نیز ساخت ابتدایی شیشه استفاده شوند. سدیم کربنات به سه صورت ترکیب هیدراته شناخته شده است: سدیم کربنات 2 آبه، سدیم کربنات 7 آبه و سدیم کربنات تک آبه.

کاربرد :
1. مهمترین کاربرد کربنات سدیم در شیشه سازی می باشد.

 2. در صنایع شوینده و صابون 

3. صنایع رنگ

4. صنایع نساجی

5. چرم سازی

6.کاغذ

7. صنایع فلزات

8. باطری سازی

9. ریخته گری

10. تصفیه نمک 

11. کربنات سدیم به عنوان یک افزودنی در مخازن شهری جهت خنثی سازی اثر اسیدی کلر و افزایش PH استفاده می شود

12. کربنات سدیم به عنوان یک رسانای خوب در الکترولیز عمل می کند.

13. کربنات سدیم به عنوان نرم کننده آب در شست و شوی لباس به کار می رود.

14. در چوب شور تا PH سطح ماده غذایی را تغییر میدهد

15. به عنوان استاندارد اصلی تیتراسیون اسید و باز به کار می رود.

16. این ماده با یون های منیزیم و کلسیم موجود در آب سخت مقابله می کند.

17.کربنات سدیم در کارگاه های آجرپزی به عنوان عامل خمیرکننده.

18. جهت تهیه فوری ماکارونی

19. در تولید بستنی چوبی

20.. به عنوان جایگزین برای سدیم هیدروکسید برای قلیایی کردن

21. برای از بین بردن کپک و کپک زدایی استفاده می شود.

22. تهیه چسب سیلیکات

 23. تصفیه آلومینا و دیگر فلزات غیر آهنی

 24.گوگرد زدایی از دود

25. متالوژی

26.کاهش سختی آب و تصفیه آب

صنعت شیشه سازی : حدود 45% تولید جهانی کربنات سدیم در صنعت شیشه سازی استفاده می شود. بکارگیری این ماده در شیشه سازی سبب کاهش دمای تشکیل شیشه از 1700 به 1500-1450 درجه سانتی گراد می شود که از طرفی در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و عمر نسوز را کاهش می دهد.

کربنات سدیم کمتر از 20% از حجم تمام شیشه های نوع آهک را شامل می شود ولی 60% هزینه را به خود اختصاص می دهدمانند شیشه های تخت ، شیشه های پنجره و ظروف شیشه ای.

انواع دیگر شیشه می تواند از کربنات سدیم کمتری استفاده کند چون مقدار کمتری سود نیاز دارد. مانند شیشه های بوروسیلیکات ، پیرکس ، فایبرگلاس ، ظروف تخت شیشه ای ، لوازم آزمایشگاهی، شیشه تلویزیون ، مانیتور ....


 


روش استخراج:


رسوبات باقي‌مانده ميرابيليت از لايه‌هاي درياچه‌اي يا شورابه‌ هاي سطح درياچه را طي زمستان و پاييز استخراج مي كنند. در موارد ديگر آب داغ به رويه‌هاي نمکدار تزريق و با انحلال ميرابيليت آن را تبخير و در خشك‌كن‌هاي چرخان، خشك مي‌كنند.


دفع ضایعات : تخلیه محوطه. با استفاده از تجهیزات ایمنی، ضایعات را جارو نموده، در بسته هایی برای دفع نگهدارید. مراقب غبارهای در حال نشست آن باشید. تهویه و شستشوی محیط. مقادير كم ضايعات را با احتياط به مقدار زياد آب در حال همزدن بيفزائيد. pH را به حد خنثي برسانيد. جامدات را فيلتر نموده، در بسته هايي براي دفع در منطقه مواد شيميايي خطرناك نگهداريد. محلول مانده را با آب زياد درين كنيد. واكنش هاي هيدروليز و خنثي سازي ممكن است توليد گرما و بخار نمايد كه با تنظيم سرعت افزايش، قابل كنترل است.


روش انبارداری : در ظروف کاملا سربسته، در محل خشک و خنک و دور از رطوبت نگهداری شود

 

تاریخ: 1397/10/9      بازدید:445

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 77   نفر    بازدید امروز : 5323   نفر    بازدید دیروز : 6257   نفر    بازدید  این ماه :  288516   نفر    بازدید ماه گذشته : 337185   نفر    بازدید کل : 7990572   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده