مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services

گروت ترمیم کننده بتن

ترمیم ترک خوردگی گروت

ترمیم گروت با توجه به ماهیت کاربری و حجم استفاده مناسب و صحیح نمی باشد. ولی اگر نیاز به ترمیم گروت های ترک خورده وجود داشته باشد بهترین روش تزریق گروت ، تزریق رزین اپوکسی و تزریق دوغاب می باشد. لازم به ذکر است سازه ای ترین و بهترین روش با توجه به ماهیت سازه ای بودن گروت تزریق رزین اپوکسی است.  در صورتی که دسترسی مناسبی به ترک ها وجود داشته باشد و عمق ترک زیاد نباشد می توان برای ترمیم رزین اپوکسی را به صورت شره و ریزشی اجرا نمود. همچنین در صورتی که بخشهای کمی از گروت آسیب دیده باشد می توان اقدام به تخریب و اجرای گروت ریزی مجدد همراه با استفاده از چسب بتن اتصال قدیم به جدید ، نمود.

 

 

گروت های استاندارد در صورتی که به نحوه صحیح و درستی اجرا گردند نباید ترک بخوردند. دلایل مختلفی برای ترک خوردن گروت ها می تواند وجود داشته باشد. عمده ترین علت ترک خوردن گروت را می توان به مقدار زیاد آب اختلاط ، ضخامت زیاد گروت ریزی در یک مرحله ، کیورینگ و عمل آوری نامناسب به خصوص در فصول گرم ،  بار گذاری پیش از کسب مقاومت ، بارگذاری بیش از مقاومت در دوره بهره برداری و ... می باشد.

 

 

عبارت گروت ترمیم بتن ، شرکت ترمیم بتن ، تعمیر بتن ، قیمت ترمیم بتن ، مواد ترمیم بتن ، مصالح ترمیم کننده بتن ، چسب ترمیم بتن ، ترمیم گروت ، روش ترمیم گروت ها ، روش ترمیم ترک در گروت ، روش اجرای ترگ خوردگی گروت ، مواد ترمیم ترک در گروت  در سایت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران –شما می توانید جهت دسترسی به مطالب ، استانداردها و محصولات مورد نظر خود از طریق پنجره جستجو در سمت راست صفحه اقدام نماید.

 

 

گروت  چیست ؟

گروت یک ملات آماده مصرف می باشد که برای کابرد خاص از جمله پر کنندگی و نصب تجهیزات کاربرد دارد. از جمله مهمترین موارد کاربرد گروت ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 1. پر کردن گپ های خالی در زیر بیش پلیت ها
 2. ترمیم سطوح بتنی
 3. نصب تجهیزات صنعتی
 4. رگلاژ سطوح بتنی
 5. ترمیم محل بولت ها در قالب بندی
 6. نصب ریل ها
 7. رگلاژ تجهیزات صنعتی
 8. نصب آرماتور و بولت ها

 

مزایا و خصوصیات گروت ها :

 • فاقد جمع شدگی
 • مقاومت فشاری بالا ( بیش از بتن های معمولی )
 • دارای روانی بالا
 • مقاومت چسبندگی بالا ( در گروت های پلیمری )
 • کسب مقاومت سریع ( در گروت های اپوکسی )
 • مقاومت شیمیایی بالا ( در گروت های اپوکسی )

 

انواع گروت ها :

 • گروت اپوکسی ( گروت پلیمری سه جزئی )
 • گروت پایه سیمانی
 • گروت های سیمانی – پلیمری ( گروت دو جزئی )
 • افزودنی منبسط کننده بتن ( کامبکس )

 

گروت اپوکسی چیست ( گروت G3 ) :

گروت اپوکسی یه محصول آماده مصرف سه جزئی بر پایه رزین های ا پوکسی ( به عنوان ماده چسباننده – جایگزین سیمان ) می باشد. اجزاء و مواد تشکیل دهنده گروت اپوکسی شامل رزین اپوکسی ، هاردنر رزین اپوکسی و سنگدانه های سیلیسی دانه بندی شده با افزودنی های لازم می باشد.

از مزایای گروت های اپوکسی می توان به به مقاومت شیمیایی بالا ، چسبندگی بالا به سطح زیر کار ، بدون جمع شدگی ، فاقد کیورینگ آبی ، بدون ترک خوردگی در ضخامت مشخص شده ، تحمل بارهای لرزشی و دینامیکی ، دارای مقاومت فشاری و خمشی بالا ، کسب مقاومت سریع ، مقاومت در برابر اسید های ضعیف ،   می باشد.

از  معایب گروت های اپوکسی می توان به هزینه های بالای آن اشاره کرد.

از موارد کاربرد گروت های اپوکسی یا گروت های پلیمری می توان به موارد چون نصب تجهیزات صنعتی ، نصب بولت و ریل ها ، نصب الکترومورها ، پر کردن زیر بیس پلیت ها با بار بالا ، پر کردن انکرباکس ها ، ترمیم بتن های موجود در محیط های خورنده ، ترمیم بتن های کف و دیوارهایی که نیاز به بهره برداری سریع می باشد.

 

گروت های پایه سیمانی ( G1  و G2 )  :

گروت های سیمانی یک محصول آماده مصرف تک جزئی بر پایه ترکیبات سیمانی می باشد. این محصول برای استفاده صرفا نیازمند اضافه شدن مقادیری آب می باشد. مواد تشکل دهنده گروت های پایه سیمانی شامل سنگ دانه با دانه بندی مشخص ، سیمان و افزودنی های مورد نیاز می باشد.

گروت های پایه سیمانی بسته به دانه بندی سنگدانه های به دو نوع G1 و G2 تقسیم بندی می شوند. این دانه بندی و تقسیم بندی در ضخامت مجاز اجرا بدون ترک خوردگی مجاز می باشد.

گروت های پایه سیمانی قابلیت های اجرا با استفاده از پمپ تزریق و یا به صورت دستی را دارا می باشند.

از مزایای گروت های پایه سیمانی می توان به مقاومت فشاری بالا ، فاقد جمع شدگی ، هزینه پایین نسبت به سایر گروت ها ،  فاقد ترک خوردگی و روانی بالا اشاره کرد.

از موارد کاربرد گروت های پایه سیمانی می توان به ترمیم سطوح کرمو ، پر کردن محل بولت ها در قالب بندی ، پر کردن زیر بیس پلیت ها یا صفیحه پلیت ها و نصب تجهیزات صنعتی می باشد.

 

گروت های سیمانی پلیمری ( گروت های اصلاح شده با پلیمر ) :

این محصول حد وسطی از گروت های اپوکسی و پایه سیمانی می باشد که خصوصیاتی بینابینی با هم دارند. این محصول می تواند دارای مزایا و کاربرد های هر دو نوع گروت پیشین را داشته باشد. گروت های سیمانی پلیمری دو جزئی می باشد و ماده چسبنده آن شامل سیمان و رزین های پلیمری می باشد.

افزودنی منبسط کننده بتن ( کامبکس ) :

این محصول یک افزودنی در تولید ترکیبات گروت پایه سیمانی می باشد. عموما این محصول که سابقا کاربرد زیادی در پروژه های عمرانی داشت تک جزئی بوده و به عنوان افزودنی تهیه گروت های شناخته می شود. از خواص این افزودنی ایجاد روانی بالا و کاهش جمع شدگی یا به عنوانی افزایش حجم ملات می گردد.

این محصول پس از آماده شدن ملات سیمانی با دانه بندی مناسب به آن اضافه شده و خصوصیات مذکور را تامین می کند. از موارد مصرف این محصول می توان به گروت ریزی های ساختمانی و تزریق دوغاب در بتن های پس تنیده یا نیلیگ اشاره کرد. عموما بزرگترین مزیت این محصول هزینه پایین آن در مقایسه با سایر گروت ها به خصوص در حجم های بالای گروت ریزی می باشد . عمده مشکل این امر آماده مصرف نبودن محصول نهایی و نیاز به کنترل های دقیق بر حفظ خصوصیات مورد نیاز می باشد.

 

شما می توانید برای مشاوره در خصوص انواع گروت ، روش مصرف و تهیه گروت با بخش فروش و بازرگانی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379-021 ) تماس حاصل فرماید.

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، علاوه بر دفتر مرکزی خود واقع در تهران ، اشرفی اصفهانی ، گلزار سوم ، پلاک ، واحد 4 ، و نیز دفتر جنوب کشور خود، واقع در استان خوزستان ، شهرستان اهواز ، زیتون کارمندی ، فلکه پارک ، جنب بانک تجارت ، ساختمان 88 ، در بسیاری از استان های دیگر از جمله  استان هرمزگان ( بندرعباس ، قشم، خارک و ... ) ، استان بوشهر ( شهرستان بوشهر ، عسلویه ، جم ، برازجان، کنگان و ... ) ، استان اصفهان ( شهرستان اصفهان ،  شهرضا، فولاد شهر، شاهین شهر ، زرین شهر ) ، استان یزد ، استان کرمان ، استان فارس ( شهرستان شیراز ، نورآباد ممحسنی ، جهرم و ... ) ، استان کرمانشاه ، استان کردستان ( شهرستان سنندج ) ، استان لرستان ( خرم آباد ، بروجرد ، دورود، نورآباد ، الشتر و ... ) ، استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی ( شهرستان های تبریز و ارومیه ) ، استان اردبیل، استان زنجان، استان های خراسان رضوی ، خراسان جنوبی و شمالی ( شهرستان های مشهد ، بیرجند و ... ) ، استان زاهدان ( شهرستان های زاهدان ، ایرانشهر ، زابل ، سیرجان، پیرانشهر و ... )، استان البرز ( شهرستان کرج و ... ) ، استان کاشان ، استان قم ( شهرستان قم ) ، استان مازندران ( شهرستان های ساری ، بابل ، بابلسر، نوشهر ، چالوس ، محمود آباد و ... ) ، استان گیلان ( شهرستان های رشت ، بندرانزلی و ... ) ، استان ایلام ( شهرستان های ایلام و دهلران، مهران و ... )، استان همدان ( شهرستان های همدان ، تویسرکان و کبودرآهنگ ) ،استان گلستان ( شهرستان گرگان ) ،  استان خوزستان ( شهرستان اهواز ، دزفول ، ماهشهر، سربندر ، آبادان ، خرمشهر ، بهبهان ، شوشتر، شوش ، مسجدسلیمان، رامهرمز ، گتوند و ... ) ، استان چهارمحال بختیاری ( شهرکرد ) ، جزیره کیش ،  کشور عراق ( استان بصره، الاماره و نجف ) ، کشور افغانستان ( کابل و هرات ) ،  دارای دفاتر فروش و ارائه خدمات مهندسی می باشد. شما می توانید با مراجعه  یا تماس با این دفاتر ضمن مشاور از خدمات و محصولات ارائه شده بهره مند شوید.

 

 

 

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت تولید رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر از سال 1385 فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با شناخت خلا موجود در زمینه ارائه خدمات تخصصی بتن در سطح کشور ، با بکارگیری پرسنل تخصصی و نیز تجهیزات ویژه ، در این سالهای سعی نموده گامی کاربردی و موثر در زمینه رفع نیاز متخصصین ، کارفرمایان ، مهندسین ، دانشجویان ، مشاورین و پیمانکاران بردارد. در این قالب و بهره گیری از تجربیات روزافزودن خود ، با عنایت به اخذ استانداردهای بین المللی ( استاندارد CE  اتحادیه اروپا و استاندارد ایزو 9001 ) ، این مجموعه  همواره سعی است خدماتی به روز و تخصصی و کاربردی تر ارائه نماید. شرح خلاصه خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل بخشهای زیر می باشد.

 

مجموعه تولیدی و بازرگانی رایحه بتن سبز :

 

مجموعه مهندسی ژرف تابان مهر :

 

در حال حاضر مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، دارای دفتار و نمایندگی هایی در بسیاری از مناطق و شهر ها می باشد.علاقمندان می توانند برای بهره گیری از خدمات و محصولات این شرکت و یا مشاوره و دریافت رزومه فعالیت ها و یا مشخصات فنی محصولات این شرکت ، با نمایندگی این مجموعه و یا دفتر مرکزی این شرکت ( 44618462-44618379) تماس حاصل فرمایند. همچنین علاقمندان به همکاری با این شرکت می توانند جهت اخذ نمایندگی و عاملیت فروش خدمات و محصولات این شرکت با شماره تلفن 09120916272 تماس حاصل نمایند.

 

 

تاریخ: 1397/10/30
بازدید: 5

ملات ، مصالح و شرکت ترمیم بتن

سازه های بتنی نیز مانند اغلب مخلوقات و مصنوعات برای حفظ دوام بهره برداری نیازمند تعمیر ونگهداری می باشند . این امر به علل مختلف از جمله شرایط متنوع و متفاوت بهره برداری ، معایب ذاتی بتن ، عمر بالای مورد نیاز بهره برداری و سرمایه گذاری و اهمیت بالای اقتصادی و استراتژیک سازه های بتنی اهمیت مضاعفی دارد.

سازه های بتنی به دلایل گوناگون دچار آسیب های موضعی،  کوچک و گسترده می شوند که می تواند به موارد ذیل اشاره کرد .

1- تخریب ناشی از اکسید شدن میلگردها و قطعات مدفون فلزی

2-خوردگی بتن و یا میلگرد ناشی از مجاورت با مواد اسیدی

3-خوردگی ناشی از کربناتاسیون

4-تخریب ناشی از حمله سولفاته

5-اشتباهات طراحی اجرائی و ساخت

6-تخریب ناشی از ضربه ،سایش و بارهای پیش بینی نشده

7-تبلور نمک

8-تخریب ناشی از فرآیند انجماد و ذوب در بتن

9-تخریب ناشی از تاثیر گونه ای از باکتری ها بر بتن  (1)

در بسیاری از موارد تخریب و آسیب سازه های بتنی ناشی از دو یا چند عامل می باشد. امروزه روش های مختلف و متنوع استاندارد و یا غیر استانداردی برای ترمیم و بازسازی سازه های بتنی وجود دارد. هریک از روشهای مذکور می توانند بسته به شرایط اجرا، بهره برداری و انتظارات بهره برداری موثر و موفقیت آمیز باشد.

برخی از روش های تعمیر استفاده از بتن یا ملات ماسه سیمان، ساب زدن سطح بتن ، استفاده از ملات یا بتن بهمراه چسب اپوکسی یا پلیمری، بتن پیش آکنده، شاتکریت، بتن پلیمری، استفاده از تزریق دوغاب رزین اپوکسی یا پلی یورتان ، استفاده از انواع پوشش های اپوکسی ، پلی یورتان و... ، اجرای لایه جدید بتن ،اجرای قالب بندی و بتن ریزی ، اجرای ملاتهای سیمانی و اکرلیکی ترمیم با الیاف پلیمری ، اجرای بتن پلیمری و چسب اپوکسی و... می باشد.

بدیهی است که تعمیر و بازسازی موفقیت آمیز و کارآمد ، علاوه بر ارزیابی صحیح وضعیت سازه و شناخت صحیح دلیل تخریب و ایجاد آسیب ، ناشی از گزینش صحیح و درست روش تعمیر می باشد.

عوامل و گزینه های مختلفی در انتخاب مناسب و صحیح روش تعمیر وجود دارد که می توان به عوامل زیر در ای خصوص اشاره کرد. تعمیر های بهینه و متناسب با افکار کارفرمایان و بهره برداران ارتباط مستقیمی به تسلط و شناخت این موارد و البته اجرای صحیح فرآیند دارد :

 • علت ایجاد آسیب
 • ابعاد آسیب
 • نما یا غیرنما نبودن تعمیر
 • سازه ای و یا غیرسازه ای بودن آسیب و تعمیر
 • محل آسیب( افقی یا عمودی بودن و دسترسی به محل تعمیر )
 • زنده یا مرده بودن آسیب
 • محدودیت زمانی اجرای تعمیر
 • زمان تعمیر
 • شرایط بهره برداری از نظر سایش ، بارهای مکانیکی ، ضربه ، مشخصات شیمیایی و اسیدیته
 • انتظارات روانی کارفرما
 • محدودیت ها  و شرایط مالی و اقتصادی
 • شرایط منطقه ای و محیطی ( میزان تغییرات دمایی و تابش مستقیم خورشید )
 • تجهیزات و پرسنل تخصصی موجود
 • نوع و کیفیت سازه

در ارزیابی و گزینش روش تعمیر در هر سازه بتنی بسته به شرایط خاص پروژه ممکن است یک ، دو و یا چندین آیتم از عوامل موثر در انتخاب روش تعمیرات ،تعیین کننده باشد. چراکه هر پروژه با شرایط ویژه می تواند روش منحصر بفرد داشته باشد. هریک از عوامل ذکر شده به نوبه خود اثری پر رنگ در انتخاب فرآیند بازسازی خواهند داشت اما آنچه در این بین بخصوص در مورد پروژه های تعمیراتی  و استراتژیک دارای اهمیت چندگانه در انتخاب روش و مواد تعمیراتی و در نهایت موفقیت کلی عملیات می باشد ،زمان می باشد.زمان خود به تنهایی دارای اهمیت چند بعدی در فرآیند بازسازی می باشد که این امر خود گواهی بر اهمیت زمان در کل روند تعمیر می باشد . عدم توجه مناسب به زمان در هر مرحله از تعمیرات می تواند تمام فرآیند را با شکست مواجه نماید. از این رو با توجه به اهمیت زمان در این چارچوب به تاثیر ابعاد مختلف آن در تعمیرات سازه های بتنی می پردازیم. نقش زمان در مراحل مختلف بازسازی را میتوان به موارد ذیل تقسیم بندی نمود :

 • تاثیر زمان در انتخاب تعیین برنامه ریزی فرآیند تعمیر
 • تاثیر زمان بر انتخاب مصالح تعمیر
 • نقش زمان بر  انخاب روش تعمیر

این بدین معنی است که زمان نقش بدون مثالی در کلیه مراحل تعمیر سازه های بتنی برعهده خواهد داشت. اغلب سازه های بتنی تحت تعمیر ، سازه های در جریان بهره برداری میباشند(البته ممکن است خلاف این امر هم صادق باشد بطور مثال زمانی که نیاز به تعمیر سازه درحال ساخت بعلت مشکل اجرائی باشد) .

 

تاثیر زمان در برنامه ریزی فرآیند تعمیر :

 فرآیندهای تعمیر در سازه های بتنی بیشتر به شرایط بهره برداری ، کاربری سازه ، اهمیت سازه ، وجود سازه های جایگزین مشابه و برنامه جامع تعمیرات کارخانجات و سازه ها، دارای محدوده زمانی می باشند . به طور مثال اکثر کارخانجات دارای برنامه تعمیرات سالانه یا دو سالانه یا چند سالانه میباشند . که می بایست تعمیرات سازه های بتنی نیز در آن بازه زمانی صورت گیرد . لازم به ذکر است در بسیاری از مواقع با توجه به حساسیت مستقیم بهره برداری و تولید ، اهمیت تعمیرات تجهیزات مکانیکی و برقی از منظر کار فرمایان و بهره برداران در اولویت بوده و زمان تعمیرات از نظر جایگاه سالیانه و یا مدت زمان تحت تاثیر تعمیرات بخشهای مورد اشاره می باشد.

از این رو کل فرآیند تعمیر سازه بتن ارتباط مستقیمی با طرح جامع تعمیرات دارد . این تعمیرات بسته به شرایط بهره برداری ، محدودیت های دمایی و مناسبات تولید و عرضه و تقاضا می تواند در فصول مختلف سال اتفاق بیافتد . از سوی دیگر این تغییرات تاثیر مستقیم بر فرایند تعمیرات سازه های بتنی خواهد داشت. به عنوان مثال برای تعمیر یک ترک به روش تزریق رزین اپوکسی بهترین زمان فصول سرد سال می باشد که در حالی که ممکن است برنامه تعمیرات در فصول گرم برنامه ریزی شده باشد، و یا اینکه اگر تعمیرات سالانه به علت شرایط بهتر آب مورد نیاز فرآیند تولید در زمستان برنامه ریزی شده باشد استفاده از بتن های پلیمری یا پوشش های رزینی مانند اپوکسی ، یا فایبر گلاس با مشکلات اجرایی مواجه خواهد بود و عملا شاید با وجود توجیهات فنی روش مناسبی به حساب نیایند. از این رو زمان تعمیرات تاثیر مستقیمی بر برنامه کلی تعمیرات خواهد داشت .

 

تاثیر زمان بر انتخاب مصالح تعمیر :

بسیاری از فرآیند تعمیر از نظر زمان اجرا بسیار محدودیت بیشتری از پروژه های ساخت دارند . این امر به خصوص در سازه های استراتژیک مانند اسکله ، پتروشیمی ها ، کارخانه های فولاد سازی سازه های بتنی تصفیه خانه ها و غیره شدت بیشتری دارد . بسیاری از سازه ها به لحاظ محدودیت های بهره برداری زمان تعمیرات آنها محدود به چند ساعت ، جند روز و یا چند ماه می باشد . برای مثال زمان تعمیر یک اسکله ممکن است محدود به جدا شدن یک کشتی یا پهلوگیری کشتی بعدی باشد . یا تعمیر یک کولینگ تاور در یک پتروشیمی یا کارخانه فولاد محدود به چند روز گردد، و یا تعمیر بتن از یک سازه تصفیه خانه آب شهری محدود به چند ساعت در یک روز و یا یک تصفیه خانه پساب صنعتی در یک پالایشگاه محدود به یک ماه می باشد .

از همین رو یک طراح تعمیرات باید بداند که از چه مصالحی استفاده نماید که زمان زیر سازی ، آماده سازی ، مراحل مختلف اجرا و عمل آوری در آن بازه زمانی با حداکثر کیفیت قابل انجام باشد. به عنوان مثال زمانی که فرآیند تعمیرات ، محدود به 5 روز می باشد . پر واضح می باشد که در این شرایط ما نخواهیم توانست سطح و عمق بتن را به طور کامل خشک نماییم . همچنین نمی توانیم بخش زیادی از این زمان را برای انجام کیورینگ مصالح تعمیر در نظر بگیریم . یا تصور کنید کارخانه ای را که برای تعمیر بتن کف سالن تولید صرفا امکان تحویل هشت ساعته و مرحله به مرحله را به متخصصین تعمیرات در نظر می گیرند . بی شک در این شرایط استفاده از ملات های پایه سیمانی معمولی با وجود هزینه های پایین تر نمی توانند مورد استفاده قرارگیرند. یا کانالی را در نظر بگیرید که مسولیت انتقال آب به خط تولید کارخانه ذوب آهن را به عهده داشته و روند کاری به صورت هشت ساعت به هشت ساعت پر و خالی میباشد . کاملا مشخص است که استفاده از محصولات رایج نمی تواند دراین فرآیند به کار گرفته شود . چرا که نه امکان خشک شدن سطح وجود داشته ونه امکان کیورینگ هوازی مصالح تعمیری پس از اجرا میسر می باشد .

 کاملا مشخص است که در یک سازه آبی محدودیتهای زمانی تا چه حد در انتخاب مصالح موثر می باشد. این محدودیت ها تا حدی است که در بسیاری از مواقع با نظر کارفرمایان با وجود گزینه های مناسب تر ( با توجه به شرایط بهره برداری ) به علت این محدودیت ها مصالح با قابلیت اجرای کار آمد تر انتخاب می گردد. حتی اگر این امر به تکرار فرآیند تعمیرات در بازه های مشخص منجر گردد. در این شرایط کارشناسان باید با مقایسه اولویت ها نسبت به گزینش و به کار گیری بهترین روش اقدام نمایند .

 

نقش زمان در انتخاب روش تعمیر :

محدودیت های زمانی تاثیر مستقیمی بر تجهیزات پروژه خواهد داشت . محدودیت های زمانی از نظر نوع تجهیزات و تعداد تجهیزات می تواند بر فرآیند تعمیر و باسازی سازه های بتنی تاثیر بگذارد .

 • نوع تجهیزات به کار گرفته شده : از جمله عوامل موثر در روش تعمیرتجهیزات موجود و پرسنل بهره بردار از آنها می باشد . حال اگر محدودیت زمانی ما را به سوی پیش ببرد که استفاده از روشهای خاص غیر قابل اجتناب باشد می بایست تدارک لازم برای بکارگیری تجهیزات ویژه انجام گیرد . این تجهیزات و پرسنل مجری آنها ممکن است بعضی در منطقه یا کشور نایاب و یا کمیاب باشد . و تهیه آنها همراه با هزینه های مضاعف باشد . مانند استفاده از پمپ های تزریق فشار بالا و یا دستگاه شاتکریت با قابلیت پاشش بتن در ضخامت های زیاد برای تعمیرات سازه های بتنی زیر آب و تعمیر سطح زیرین عرشه اسکله ها .
 • تعداد تجهیزات به کار گرفته شده : اجرای تعمیرات در محدودیت های زمانی زیاد نیازمند تاجهیزات غیر معمول نسبت به شرایط معمول می باشد . چرا که در فشردگی زمانی به خصوص در مکانهای کوجک راندمان تجهیزات تا 50% پایین می آید . ( به خصوص در شیفت های شب ) همچنین به لحاظ اهمیت زمانی همواره می بایست تجهیزات کمکی و آماده به کار در پای کار و محل پروژه موجود باشد تا در صورت بروز هرگونه نقص فنی در تجهیزات در حال کار از تجهیزات جایگزین استفاده کرد . این امر به نوبه خود باعث افزایش هزینه تمام شده پروژه تعمیراتی می گردد.

 

تاثیر زمان بر هزینه های تعمیر سازه های بتنی :

به طور معمول استفاده از محصولات با شرایط اجرا  و عمل آوری کوتاه تر نسبت به سایر مصالح دارای هزینه بالاتری می باشند . بنابر این از آنجا که بخش اعظمی از هزینه های پروژهی تعمیراتی مربوط به مصالح مصرفی و تجهیزاتی می باشد ، محدودیت های زمانی باعث افزایش هزینه های تعمیرات می شود . البته در برخی مواقع زمان کوتاه اجرا ما را ملزم به استفاده از محصولات گران قیمت مانند اپوکسی ها نمی کند . به عنوان مثال زمانی که تعمیر ات بسیار کوتاه مدت ( در حد چند ساعت ) می شود معمولا بهترین مصالح استفاده از رزین ها از جمله اپوکسی با تمهیدات خاص می باشد . اما زمانیکه این زمان به چند روز افزایش می یابد به لحاظ زمانی و کیفی استفاده از انواع مصالح پایه سیمانی مناسب تر می باشد .

 تاثیر زمان بر هزینه های تعمیر مربوط به تجهیزات می باشد . چرا که امکان اجرای تعمیرات در بازه های بسیار کوتاه نیازمند به کار گیری تجهیزات ویژه و پرسنل متخصص با تعداد زیاد در دو یا سه شیفت کاری می باشد که این امر به علت پرت  تا 50% ناگزیر بهره وری باعث افزایش هزینه ها به صورت تصاعدی می گردد. این امر معمولا به علت اهمیت موضوع و اجباری بودن محدودیت از سوی کار فرمایان مورد توافق قرار می گیرد .          

 

نتیجه گیری :

متاسفانه در تعمیرات امکان به کار گیری بهترین و فنی ترین روش تعمیرات وجود ندارد و در اغلب اوقات محدودیت هایی همراه با تعمیرات وجود دارد که صرفا کارشناسان را به سمت بهترین روش ممکن پیش می برد . آنچه گزینش انتخاب روش و مصالح تعمیرات چند بعدی می کند پارامتر زمان می باشد . چرا که همانطور که گفته شد محدودیت های مختلف ناشی از آن با گشایش معادلات چند مجهولی باعث می گردند تا اولویت ها به گونهای تعریف شود که محدودیت های تعریف شده اولیو یت  ها در نظر گرفته شود .  عدم توجه به این امر باعث می گردد که متاسفانه در بسیاری از کارخانجات شاهد باشیم با عدم تطابق بهینه عوامل موثر شاهد تکرار تعمیرات در بازه های زمانی کوتاه مدت با صرف هزینه های بالا باشیم . چرا که بسیاری از مصالح تعمیری مانند اپوکسی ها با وجود خصوصیات کیفی بالا ، اغلب در محدودیت های زمانی دارای مشکلاتی می باشد که در صورت استفاده از آنها تعمیرات با دوامی را شاهد خواهیم بود . بنابراین همواره استفاده از مصالح با کیفیت از نظر پایه با مشخصات ویژه و هزینه بالا نمی تواند کارآمد باشند بلکه گزینش هرگونه مصالح و روش صرفا با لحاظ تاثیر زمانی بر آن می توانند تعیین کننده کیفیت فرآیند تعمیرات موفقیت آمیز باشد .

 

 

 

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت تولید رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر از سال 1385 فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با شناخت خلا موجود در زمینه ارائه خدمات تخصصی بتن در سطح کشور ، با بکارگیری پرسنل تخصصی و نیز تجهیزات ویژه ، در این سالهای سعی نموده گامی کاربردی و موثر در زمینه رفع نیاز متخصصین ، کارفرمایان ، مهندسین ، دانشجویان ، مشاورین و پیمانکاران بردارد. در این قالب و بهره گیری از تجربیات روزافزودن خود ، با عنایت به اخذ استانداردهای بین المللی ( استاندارد CE  اتحادیه اروپا و استاندارد ایزو 9001 ) ، این مجموعه  همواره سعی است خدماتی به روز و تخصصی و کاربردی تر ارائه نماید. شرح خلاصه خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل بخشهای زیر می باشد.

 

مجموعه تولیدی و بازرگانی رایحه بتن سبز :

 

مجموعه مهندسی ژرف تابان مهر :

 

در حال حاضر مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، دارای دفتار و نمایندگی هایی در بسیاری از مناطق و شهر ها می باشد.علاقمندان می توانند برای بهره گیری از خدمات و محصولات این شرکت و یا مشاوره و دریافت رزومه فعالیت ها و یا مشخصات فنی محصولات این شرکت ، با نمایندگی این مجموعه و یا دفتر مرکزی این شرکت ( 44618462-44618379) تماس حاصل فرمایند. همچنین علاقمندان به همکاری با این شرکت می توانند جهت اخذ نمایندگی و عاملیت فروش خدمات و محصولات این شرکت با شماره تلفن 09120916272 تماس حاصل نمایند.

 

 

تاریخ: 1397/10/30
بازدید: 7

حد مجاز کرموشدگی بتن

حد مجاز کرمو شدگی بتن

 

شیوع کرموشدگی ستون و دیوار در سازه‌های بتنی

 

کرموشدگی ناشی از جداشدگی در بتن در اکثر قریب به‌اتفاق ستون‌ها و دیوارهای برشی سازه‌های بتنی ایران مشاهده می‌شود.

دلایل اصلی و عمده کرمو شدن بتن:

1- مجموعه عوامل درونی: وجود استعداد جداشدگی مصالح مصرف‌شده در بتن.

2- مجموعه عوامل بیرونی: عدم به‌کارگیری روش مناسب در ریختن و جای دادن بتن در قالب.

 

قابل ذکر است که در بسیاری از موارد ترکیب دو عامل فوق باعث بروز کرموشدگی بتن می‌گردد.

عوامل بیرونی (استعداد جداشدگی مصالح در بتن):

1- بالا بودن نسبت آب به سیمان.

2- افزایش روانی بتن به‌ویژه برای پمپ کردن آن.

3- کمبود ماسه در بتن و یا استفاده از ماسه با بافت درشت.

4- کمبود ذرات ریزدانه در ماسه به دلیل شستشوهای غلط و زیاده از حد.

 

عوامل بیرونی (عدم به‌کارگیری روش مناسب در ریختن و جای دادن بتن در قالب):

1- پرتاب کردن بتن با بیل به درون ستون یا دیوار.

2- استفاده از جام‌های بغل ریز.

3- استفاده از شوت مایل.

4- افقی گرفتن لوله پمپ برای ریختن بتن درون ستون یا دیوار.

5- استفاده از جام‌های معمولی و ریختن بتن به‌نحوی‌که با میلگردهای افقی ستون و دیوار، پی‌درپی برخورد نماید و ارتفاع زیادی را طی کند.

6- طراحی و یا اجرای غیراصولی آرماتوربندی اعضاء.

توجه: پرتاب کردن بتن با بیل به درون ستون یا دیوار، یکی از اصلی‌ترین علل بروز جداشدگی و کرموشدن بتن در کشور است. این روش بتن‌ریزی معمولاً در کارگاه‌های کوچک به‌ویژه در شرایطی که بتن با دست یا بتونیر در کارگاه مخلوط می‌گردد مشاهده می‌شود.

 

به طور کلی راهکارهای مقابله با کرموشدگی در 3 دسته طبقه بندی می شوند.

دسته اول: طراحی مناسب قطعه و میلگردگذاری مطلوب و قالب بندی بدون درز شامل تمهیداتی به شرح زیر:

1- طراحی قطعه با ابعاد مناسب برای بتن مصرفی.

2- رفع پیچیدگی ها از شکل و ظاهر قطعه.

3- فاصله مناسب میلگرد تا قالب.

4- کاهش شلوغی و درهمی میلگردها با تدابیری نظیر:

1-4- افزایش مقاومت میلگردها.

2-4- عدم ایجاد وصله پوششی در یک مقطع.

3-4- کاهش میلگردهای عرضی بویژه در ستون و دیوار.

5- قالب بندی بدون نقص و بدون درزهایی که باعث نشت شیره و ملات بتن شود.

 

دسته دوم: کاهش استعداد درونی جداشدگی بتن

توجه مهم: این مطلب با توجه به "وضعیت و کیفیت کنونی" ساخت‌وساز در کشور تهیه و تنظیم و پیشنهادشده است.

1- پیشنهاد می‌گردد در ستون یا دیوار حداکثر اندازه سنگدانه ها به 15 تا 20 میلی‌متر محدود گردد (حذف شن بادامی).

2- پیشنهاد می‌گردد که از سنگدانه هایی با بافت دانه بندی نسبتاً ریز استفاده گردد (استفاده از ماسه بیشتر در طرح اختلاط).

3- استفاده از ترکیب سنگدانه هایی شامل شن شکسته یا نیمه شکسته و ماسه گردگوشه در طرح اختلاط.

4- پیشنهاد می‌گردد محدوده اسلامپ (روانی) بتن در بتن‌ریزی دیوار یا ستون 10 تا 12.5 سانتی‌متر لحاظ گردد:

1-4- سهولت در تراکم ضمن پرهیز از افزایش استعداد جداشدگی از جمله مزایای این حدود روانی و کارآیی است.

2-4- این روانی برای پمپ کردن بتن هم مناسب است.

3-4- پیشنهاد می‌گردد ایجاد روانی با مواد روان کننده و کاهنده آب حاصل گردد تا نسبت آب به سیمان بالا نرود.

4-4- قابل‌ذکر است که مواد روان کننده مناسب معمولاً ضمن ایجاد روانی و قوام بتن، انسجام درونی آن را نیز بهبود می‌بخشند.

5- پرهیز از استفاده بیش‌ازحد مجاز مواد روان کننده یا فوق روان کننده که می‌تواند باعث جداشدگی شدید قبل از ریختن بتن که غالباً همراه با آب انداختن زیاد و کندگیری شدید بتن است.

6- پیشنهاد می‌گردد در طرح اختلاط بتن ستون و دیوار حداکثر "نسبت آب به سیمان" از 0.55 فراتر نرود.

7- پیشنهاد می‌گردد به‌منظور کاهش استعداد جداشدگی بتن در طرح اختلاط از پودر سنگ یا ماسه خیلی ریز استفاده شود که هرچند نیاز به آب و سیمان را افزایش می‌دهد ولی با استفاده از روان کننده یا فوق روان کننده می‌توان این نسبت را کنترل نمود.

 

دسته سوم: استفاده از وسایل و روش‌های مناسب جهت ریختن و جای دادن بتن در قالب

تجهیزات و روش‌های مناسب در جلوگیری از ایجاد جداشدگی بتن تأثیر زیادی دارند که در اینخصوص تکنیک ها و روش های زیر معمول است:

1- استفاده از قیف هادی یا لوله یا شوت سقوطی به همراه جام (باکت) و ریختن بتن در "راستای قائم" و هدایت‌شده: در این حالت یک قیف با حداقل طول 60 سانتی‌متر یا یک لوله انعطاف‌ناپذیر و یا لوله پارچه‌ای انعطاف‌پذیر در انتهای خروجی جام بسیار کارساز است به‌ویژه اگر بتوان این لوله یا شوت سقوطی را درون دیوار یا ستون تا نزدیک کف عبور داد و به‌تدریج در حین تخلیه، جام و لوله را بالا کشید.

2- استفاده از شوت سقوطی در انتهای لوله پمپ به‌ویژه پمپ‌های دکلی و حتی‌الامکان فروبردن آن در دیوار یا ستون.

3- استفاده از دریچه‌های جانبی در ارتفاع‌های مختلف در بدنه قالب و به فواصل حدود 1.5 متر از یکدیگر و ریختن بتن بدون استفاده از شوت شیب‌دار و به‌صورت قائم بر روی سکوی زیر دریچه و اجازه برای سرازیر شدن بتن به درون ستون یا دیوار و بستن دریچه پس از پرشدن و متراکم کردن بتن و پس‌ازآن بتن‌ریزی از دریچه بالاتر.

 

 

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت تولید رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر از سال 1385 فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با شناخت خلا موجود در زمینه ارائه خدمات تخصصی بتن در سطح کشور ، با بکارگیری پرسنل تخصصی و نیز تجهیزات ویژه ، در این سالهای سعی نموده گامی کاربردی و موثر در زمینه رفع نیاز متخصصین ، کارفرمایان ، مهندسین ، دانشجویان ، مشاورین و پیمانکاران بردارد. در این قالب و بهره گیری از تجربیات روزافزودن خود ، با عنایت به اخذ استانداردهای بین المللی ( استاندارد CE  اتحادیه اروپا و استاندارد ایزو 9001 ) ، این مجموعه  همواره سعی است خدماتی به روز و تخصصی و کاربردی تر ارائه نماید. شرح خلاصه خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل بخشهای زیر می باشد.

 

مجموعه تولیدی و بازرگانی رایحه بتن سبز :

 

مجموعه مهندسی ژرف تابان مهر :

 

در حال حاضر مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، دارای دفتار و نمایندگی هایی در بسیاری از مناطق و شهر ها می باشد.علاقمندان می توانند برای بهره گیری از خدمات و محصولات این شرکت و یا مشاوره و دریافت رزومه فعالیت ها و یا مشخصات فنی محصولات این شرکت ، با نمایندگی این مجموعه و یا دفتر مرکزی این شرکت ( 44618462-44618379) تماس حاصل فرمایند. همچنین علاقمندان به همکاری با این شرکت می توانند جهت اخذ نمایندگی و عاملیت فروش خدمات و محصولات این شرکت با شماره تلفن 09120916272 تماس حاصل نمایند.

 

 

تاریخ: 1397/10/30
بازدید: 6

مسایل اجرایی و مشکلات اجرای بتن اکسپوز و نما

بررسی اجمالی مسایل و مشکلات بتن نمایان


امروزه علاقه به صنعت سیمان سازی در سراسر دنیا بسیار کاهش یافته است.دیگر هیچ شعار و تبلیغاتی هر چند مردم پسند و فریبنده نمی تواند طرز تلقی مردم را نسبت به بتن تغییر دهد.به نظرمی رسد شهرت و نیکنامی بتن کاملا ویران شده و تمامی تلاش ها برای بازگرداندن این ماده ضروری ساختمانی به حالت اول خود،با لطمه ها و تضعیف موقعیت هایی که توسط رسانه ها و مردم عادی صورت گرفته نا امید کننده به نظر می آید.سابقا ساختمان های بتنی بیشتر بودند.غالب اسکله ها،گنبدها،سیلو ها و کارخانه ها تماما از بتن ساخته می شدند.اما این ساختمان ها همگی در زیر یک پوسته دیگر با ماده ای متفاوت پوشانده می شدند.مثلا گنبدها زیر پوسته ای از سنگ گرانیت،سیلوها پشت یک لایه گچ و کارخانه با یک نمای آجری روکش می شدند.بعداز دهه 1940فقط ساختمان های خاصی همچون ایستگاههای راه آهن، پایانه های حمل و نقل،کارخانه ها و نیروگاهها با بتن نمایان کار می شد و ساختمان های بتنی از محبوبیت چندانی برخوردار نبودند.اما در دهه شصت و هفتاد بر خلاف چهره ترسیم شده پیشین از بتن،این ماده به شکوفایی بسیار چشمگیری رسید که سه دلیل عمده داشت.

نخستین آنها تخلیه هیجانی سیاسی معماران بود که با بازگشت به روش های ملی گرا و ارتجاعی قهرمانان گذشته تجددگرایی بین المللی معماری در دوران قبل از جنگ در بازسازی و احیاء شیوه های پیشین داشتند.دوم اینکه،پروژه های جدید ساخت و ساز و انواع طرح های عمرانی به چنان حدود و اندازه های در مقیاس خود رسیده بودند که دیگر با شیوه های قدیمی ساختمان سازی و راهکارهای کهنه نمی توانستند به لحاظ کمی و کیفی از پس آنها بر آیند.همچنین به علت نیاز فراوان به بناهای متعدد و زیر ساخت های پشتیبانی کننده و رشد روزافزون جمعیت،سرعت اجرای بتن به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد عامل بسیار مهمی بود.برای بنا کردن ساختمان هایی از قبیل شهرک های اقماری و حاشیه نشین،ورزشگاه ها،سالن های مجلس،دانشگاهها،مراکز آموزشی و کلیساها،بتن به عنوان به صرفه ترین گزینه ممکن تشخیص داده شد.سوم اینکه،پروژه های وسیع و استفاده از قطعات بسیار بزرگ و سازه های عظیم در مهندسی سازه به تازگی شروع شده بودند که پیش تر ناشناخته بودند،از جمله بزرگراهها،پل ها،تونل ها،تغییر مسیر رودها،ساخت سدها،تغییر خطوط توپوگرافی و پستی و بلندی های زمین همگی نیازمند شیوه ها و مصالح نوینی بودند و باید پابهپای رشد و پیشرفت بشر در تمامی عرصه ها متحول می شدند.

 

بعد از دهه های شصت و هفتاد مسئله دیگری مطرح شد که اهمیت یافتن شیوه های ساخت و فرآوری و نحوه اجرا و کار با بتن بود.بتن تولید راحتی داشت و بسیار محکم و با دوام به نظر می آمد ، اما بعدا نشان داده شد که این تصورات،خطاهای پر هزینه ای بود چرا که بسیاری از پل ها و ساختمان های بلند که در آن زمان ساخته شده بودند حالا ترک خورده یا فرو ریخته اند و اکنون نیاز به تخریب و نوسازی ویا مرمت دارند که هر دوی این موارد هزینه های زیادی در پی دارند.چون امکان مشاهده درون بتن وجود ندارد،کلیه ساختمان های بتنی به لحاظ مورد اطمینان بودن مشکل دارند و مثل ساختمان های فولادی امکان وارسی مجدد و تصحیح کار وجود ندارد. در واقع زمانی که قالب ها برداشته می شوند و بتن سخت می شود ،بعد از مدت کوتاهی دیگر نمی توانید ایرادات آن را رفع و نقایص را جبران کنید تا در ساختار ایجاد شده تغییری بدهید.مثلا نمی توانید دیگر نقص های مسلح سازی و پوشش نا مناسب اجزاء فلزی را برطرف کنید.تخریب ساختمان و اسکلت آن بسیار سخت و هزینه بر است و اجزاء باقی مانده به علت از دست دادن حالت اوایه خود قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را ندارد .اگر لایه کربن به فولاد برسد و یا آب در داخل ترک های بتن نفوذ کند،همه چیز تمام می شود.از لک افتادن و تخریب سطحی بتن که با جلوه زشت خود و از بین بردن نمای ساختمان جزو کم ترین مسایلی است که رخ می دهد تا تضعیف های جدی سازه که باعث خرابی بنا می شود،همگی جزو آسیب های بالقوه بتن هستند.بتن پیش تنیده که در کارخانه و تحت کنترل و آزمایش های دقیق ساخته می شود در مرحله اول از شیوه های جدید ساختمان سازی می داد که مزیت های بسیاری نسبت به بتن در جا داشت.اما بعدا ثابت شد که آن نیز در موارد خاص حساس و آسیب پذیر است.دهانه هایی که به طرز حیرت آوری بزرگ هستند،مقاطع بسیار باریک سازه،قطعات بزرگ و سنگین که با وجود ابعاد عظیمشان از اتصال قطعات بسیار باریک سازه،قطعات کوچک تر پیش ساخته در محل ساخته می شوند و صرفه جویی در مصرف مواد و مصالح ، همگی قابلیت ها و مزایایی است که با این صنعت قابل دستیابی است.اما این بتن محدودیت های خاص خود را هم دارد ،از جمله مشکل حمل و نقل قطعات تا کارگاه و سپس مسایل اتصال بدون نقص و کارآمد قطعات با یکدیگر و نهایتا محدودیت تعداد طبقات و ارتفاع سازه از جمله این مسایل هستند.

جو حاکم بر دنیای امروز که تا این حد حضور بتن نمایان در معماری را پذیرفته است تا حد زیادی مدیون نیم قرن تجربه در مورد این ماده و نتایج بدست آمده از تحقیقات جدید در این زمینه است.اشتباهات گذشته در این مورد نباید دوباره تکرار شوند.اما هنوز خیلی از نتایج احتمالی و موقتی هستند.معماران به دلایلی،از جمله صداقت و صرافت ماده و نشان دادن ارزش آن ،تاکید بر روی جرم،حالت مینی مالیستی بتن نمایان،حال و هوای تجریدی بودن آن وحالت خلوص زاهدانه ای که به علت بی پیرایگی به بنا می دهد از بتن به عنوان ماده ای محبوب استفاده می کنند.این مسایل باید در ابتدا برای مردم عادی و غیر حرفه ای خوب روشن شوند تا آنها نیز بتوانند این نوع معماری را بپذیرند.

این اختلاف نظر چشمگیر میان مردم غیر حرفه ای و هنرمندان ساختمان سازی در تمامی راه های استفاده از بتن ،حتی در تزئینات و معماری داخلی بنا نیز وجود دارد.

«کلیسای اتوبان»کار «فردریش زویینگمن»با تزئینات بتنی مجسمه وار و غنی خود در نزد عامه مردم بسیار محبوب تر از «خانه مراقبه روحانی»کار«پیتر کولکا»است که در سال 2001 در آلمان ساخته شده و معماری ساده ای دارد. برای مردم عادی مفاهیمی همچون صداقت و خلوص ماده سادگی و بی پیرایگی و رنگ طبیعی آن قابل فهم نیست.برای مردم نا آشنا و غیر متخصص رنگ خاکستری بتن فقط رنگ خاکستری است و هیچ ارتباط مثبتی با روانشناسی رنگی و معناشناسی ندارد.بنابراین چگونه باید بتن را نزد مردم پذیرفتنی کرد و کارهای بتنی وسیع تری صورت داد؟

 بسیاری از معماران حتی کار پرسیدن این سؤال را از خود انجام نمی دهند و به جای آن روی موضوع خود و دیدگاههای شخصی هنری پافشاری می کنند.با این همه معماری،هنری در خدمت جامعه و برای عامه مردم است که باید تک تک آنها خدمات دهد،و به ندرت آن نوع از خودمختاری را در خود می پذیردکه «پیتر مارکلی»در موزه ای که برای مجسمه های «هانس جوزفسون»در سال 2001 در سوئیس ساخت،منعکس کرده است.در این ساختمان با زیباشناسی خاص و استفاده بی باکانه و سازش ناپذیر از بتن اثر مثبتی بر روی بیننده پدید می آید،چرا که معمار آن مجبور نبوده تا سازش و توافقی میان کالبد و عملکرد ساختمان و زیبایی آن برقرار کند.به نظر نگارنده دو راه برای ارائه بتن نمایان به لحاظ زیبایی شناسی در دید اهل فن (و نه مردم بی اطلاع)وجود دارد.یکی اینکه بتن در ترکیب ظریف ومتعادلی با سایر مواد ودر کنار هم استفاده شود.اگر سطوح تمیز و خالص بتنی در ترکیب با اجزاء و عناصر چوبی و فلزی،با جزئیات اجرایی بسیار دقیق و با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند و یا در نزدیکی سطوح شیشه ای به کار برده شوند،فرد عامی نیز می تواند به راستی جذابیت و زیبایی این ترکیب ها و آرایش ها را ببیند.فلزات با جلوه نقره ای و خاکستری های متفاوتی از روشن تا تیره ،در کنار خاکستری مات بتن ترکیب هارمونی زیبایی ایجاد می کند که در عین حال تقابل نیز دارد.در این مسیر تمایل معماران به استفاده از رنگ ها و سطوح طبیعی با سلیقه کاربران و سکنه ساختمان اصطکاک مزاحمی پیدا نمی کند راه دوم به وسیله تکامل و تجدید است که با این کار لا اقل آنهایی که در هنرهای معاصر و سبک های آن آشنایی کمی دارند پذیرش و توجه بیشتری نشان خواهند داد.

 ستایش هایی که از کارهای استادانه «تادائوآندو»با بتن و عمل ماهرانه او با نور وسایه می شود از یک جنبه مربوط به سطوح بتنی نرم و لطیف مخمل مانند و کامل اوست که راهی است به سوی درک ودقیق و هوشمندانه از بتن.از زمانی که این بحث گشوده شد و یک پس زمینه شناختی خاص برای آن پایه ریزی شد،معماران در کار خود موفق تر شده اند.بنابراین،از این پس فرد عامی می تواند راحت و بی پروا ساختمان هایی سراسر بتنی را همانند مرکز کنفرانس آندو و موزه او در نئوس مورد ارزیابی و درک صحیح قرار دهد.اما عملا زندگی در یک مکعب بتنی برای مدت های طولانی به عنوان حق انحصاری باقی خواهد ماند.چشمان ساده مردم عادی باید کاملا تعلیم دیده شود و مورد تربیت هنری قرار گیرد تا بتواند زیبای های این معماری را دیده و آن را بپذیرد.همچنین نقایص و شکل های نادرست کار را نیز دریافته و آنها را از شکل صحیح کار تمیز دهد.مطمئنا چشم های آموزش دیده ای برای دیدن کلیسای کیستر شیتاور گراس در فرایبورگ مورد نیاز است.این صخره بتنی یکپارچه و غول آسا که فاقد هرگونه برج و بارو و قطعه الحاقی است و بازشوهای محدود و کوچکش باعث شده تا صلب و سنگین بنظر برسد،با دیوارهای تاخورده و شیب دار و هیکل قاطع و نیرومند خود،روی جرم و ذات ماده تاکید داشته و از هر مصالح یا عنصر الحاقی دیگری،حتی قاب پنجره ها در آن پرهیز شده است.

 این ساختمان مجسمه وار بسیار بزرگ با ویژگی های برجسته و قوی خود حتی کیفیت نسبتا پایین بتن استفاده شده در آن را متعادل می کند.«اکسل شولتز»و شریک سابق او«بنگرت» در ساختمان های ممتاز بتنی خود تعادل استادانه ای را میان کیفیت بتن قابل اجرا و عملیات ساخت و ساز برقرار کردند.نه پروژه های کوره های مرده سوزی«شولتر»در برلین و نه نماهای ساختمان «پناهگاه حیوانات»کار «بنگرت»در لبه شهر «هان شان هاوزن»پوسته کاملی ندارند.اما کیفیت اجرا و عمل آوری بتن در آنها صحیح و فنون کار درست است.با وجود نقایص طرح،کیفیت بتن به لحاظ تکنیکی،بی نظمی و نقایص موجود در تمامی ساختمان را تحت الشعاع قرار داده و قابلیت ایجاد یک زنگار زیبا را روی سطوح به ما میدهد.اما در این

 میان نکته ای نباید دور از نظر بماند.در حالی که کوره مرده سوزی با سالن ستون دارش پر از نور وآرامش می شود و رنگ افسرده و مالیخولیایی بتن بسیار مناسب حال و هوای مورد نیاز در چنین مکانی است،دیوارهای هیجان انگیز و شکل دایره در دایره پناهگاه حیوانات به لحاظ شکلی به نظر تا حدی اغراق شده می آید.قهرمان کوشای دیگر در ساختمان سازی بتنی «استفان براونفلر»اهل آلمان است.با وجود مقاومت رئیس مجمع ساختمانی مجلس فدرال،او در مبارزه برای استفاده از بتن نمایان در دو ساختمان اداری مجموعه ((بوندستگ)) پیروز شد.این دو ساختمان در دو طرف رودخانه «اسپری»قرار داشتند.

او در این کار خواستار ایجاد ساختمان هایی یکپارچه سنگی بود تا به قول خودش جوهره ساختمان به مفهوم واقعی آن را آشکار کند و به خاطر زیبایی عمق و جذابیت های حسی ماده ،رنگ و بافت آن مورد ستایش قرار گرفت.اما او به خاطر کمبود کارشناس و متخصص در امر ساختمان و رشته های مرتبط متسف بود،تخصصی که لویی کان در زمان خودش می توانست بطور مستند مدعی آن باشد و امروزه به نظر می آید در میان معماران سوئیسی و اتریشی تا حدی وجود داشته باشد.بنابراین مشکلات بتن مسایلی از این دست هستند.قالب بندی و عمل آوری بتن نیاز به مراقبت های ویژه ای در تمام مدت،از زمان ریختن تا بعد از گرفتن آن دارد.قالب بندی با فولاد یا چوب سفید خط های تغییر رنگ روی سطح را که معمولا بر روی سطح،پس از گیرش باقی می ماند کاهش می دهد و سطحی یکدست و یکپارچه می دهد.

 برای جلوگیری از نفوذ پذیر شدن بتن و حالت تراوایی آن،ورقه های قالب بندی باید فقط یک بار مورد استفاده قرار گیرند و پس از آن در کارهای دیگر مورد مصرف باشند. محاسبه بارهای فشاری متفاوت برای ارتفاع های مختلف بتن ریزی و طبقات مختلف،شغلی برای مهندسان کارآزموده است و فقط می توان آن را با ابزار اندازه گیری دقیق بدست آورد.حجم های بالای بتن ریزی باید با احتیاط و بصورت بخشی،با آرماتور انتظار مورد نیاز انجام شودتا ضمن فراهم آوردن امکان برای گیرش بتن میانی،اتصال و پیوستگی این بخش ها به بهترین نحو حفظ شود.همچنین برای مسافت های طولانی میان کارخانه محل ساخت بتن و کارگاه ساختمانی،خوب است بتن بصورت در محل ساخته شود تا کیفیت بتن در ضمن زمان طولانی حمل و نقل آن تا کارگاه افت نکند.البته نتایج رضایت بخش در مورد بتن فقط می تواند در دمای ما بین 15-5در جه سانتی گراد بدست آید.داشتن شناخت و مهارت در مورد کیفیت لرزاندن بتن برای فشرده سازی و خروج حباب های هوا از آن امری اساسی است و فقط یک بتن کار مجرب می تواند اهمیت برداشتن سریع قالب های بتن را دریابد.همچنین آب آلوده نباید به سطح بتن تازه برسد،چرا که لکه های حاصله را نمی توان بعدا رفع کرد و برای همیشه روی سطح بتن باقی مانده نمای ساختمان را خراب می کند.«برنفلد»در طی تجارب پرزحمت بنا کردن ساختمان های دولتی یاد شده به این حقایق دست یافت.او مدت زیادی در مورد راه های گوناگون از بین بردن اثر قالب ها از روی بتن به تفکر و آزمایش پرداخت.گزینه هایی که در دسترس بود شامل بکارگیری یک لایه روغن و لاک روی قالب ها برای خمثی کردن اثر چسبندگی،دوغاب ریزی و پاشیدن شن بود.اما زحمات او به نتایج دلخواه نرسید.گروه معماران «دینر ودینر»نیز که سفارت سوئیس را ما بین مجلس و ساختمان اداری صدر اعظم،که به فاصله پرتاب یک سنگ از ساختمان های «برنفلد»فاصله دارند بنا کردند نیز برای رسیدن به نتیجه دلخواه از استفاده دانه های رنگی در بتن پرهیز کردند

 «راجردینر»بخشی را تحت عنوان توسعه ساختمان نئوکلاسیک سفارت ساخته و به آن اضافه کرده بود و افتخار می کرد که بتن این حجم یکپارچه بتنی شامل پنج طبقه را،بصورت یکدست و بدون درز در مدت زمان 30 ساعت ریخته است.بتن این ساختمان یک درخشش آبی با ته رنگ قرمز دارد،جلوه ای که در اثر رنگ شن وماسه مصرفی در آن و خاصیت ظاهری آنها بوجود آمده است.این شن و ماسه از مکان خاصی بدست آمده و به خاطر چنین اثرهایی در نما معروف است.اما حتی در اینجا نیز ممکن نشد که خط مابین بتن ریزی هایی که بصورت متوالی و بخش بخش انجام گرفته بود کاملا حذف شود.فقط در کشور سوئیس است که کارشناسان رشته بتن (ساخت و عمل آوری )می دانند چگونه بتن را در بهترین حالت خود بریزند و زیباترین جلوه را ایجاد کنند.آنها استادکارانشان را وادار به رعایت اصول و استانداردهای مربوطه می کنند.در میان این کارها،به خصوص در موزه«کانست لیختن اشتاین»در «مردوز»به یاد کلام تادائو آندو می افتیم که می گوید:«بتن سنگ مرمر قرن بیستم است»ومعمارانی همچون «مینراد مورگر» و«هنریش دگلو»ملات نما را چنان آسیاب کرده وصاف و براق و صیقلی می کردند که بتن سیاه رنگ و سنگ ریزه های مات آن به چشم ناظر همچون سنگ مرمر می آمدند.دیوار در خشنده بلند و یکدست آن بدون هیچگونه درز انبساط،یک تکه به طول شصت متر ساخته شده،منظر نفس گیری را ساخته است.راز پایداری این دیوار در استفاده از بتن پیش تنیده است که با عمل آوری بتن در شرایط نسبتا ایده آل و کنترل شده آزمایشگاه،از خطر ایجاد ترک های ناشی از انبساط جلوگیری کرده است.موفقیت بتن بستگی به جزییات و ریزه کاری های اجرایی دارد؛همچنین به اینکه شما چگونه کیفیت سطح اجرا شده را به حد کیفیت برنامه ریزی شده می رسانید و اینکه در کجا باید تخته های چوبی با الیاف درشت و خشن را برای سطح قالب استفاده کنیم و کجا کاغذ نرم منسوخ را بدون چوب به عنوان سطح مرجع خود قرار دهیم؛و در نهایت به اینکه بتن و سایر مواد را به درستی به سایت طرح برسانید،به نحوی که کیفیت آن افت نکند.

اگر فرد معمار بخواهد از رسیدن به بهترین نتیجه ها مطمئن شود،واقعا هیچ گزینه دیگری جز برنامه ریزی،مراقبت و کنترل مناسب در حین اجرا وجود ندارد

 

تاریخ: 1397/10/11
بازدید: 85

کاربرد و مزایای مصرف ژل میکروسیلیس در بتن

ژل میکروسیلیسکا

اگر به سواحل و جزایر خلیج فارس سفر نمایید بعضی سازه های بتنی را مشاهده خواهید کرد که علیرغم گذشت زمان نه چندان دور از احداث آنها در مقابله با خوردگی فولاد ناشی از نفوذ یون کلر موجود در آب و هوای ساحل ناتوان و اغلب آسیب دیده و در حال فرسایش هستند. در حالی که در ساخت اکثر این سازه های بتنی مقررات آیین نامه ای رعایت شده است.


در ساخت بتن با آب شیرین و عمل آوری آن در محیط خارج از شرایط اقلیمی ( پیش ساخته ) ، اعمال روش های حفاظت کاتدیک وموانع نفوذ یون کلر ، خوردگی فولاد همچنان به عنوان معضلی اساسی پابرجا مانده است. در زمینه حفظ حاشیه ایمنی نیز طراحان و مهندسین محاسب با افزایش ابعاد ستونها و تیرها رغبت مهندسین معمار به سازه های بتنی را کاهش داده و به لحاظ اقتصادی نیز سازندگان برجها و ساختمانهای بزرگ را با تردید مواجه ساخته اند . امروز استفاده صحیح از میکروسیلیکا در بتن با دستاوردهای اساسی افزایش مقاومت ، نفوذ ناپذیری و دوام سازه بتنی جایگاه مناسبی در جهان یافته و همه روزه مشاوران و مجریان بیشتری را به جمع مصرف کنندگان میکروسیلیکا می افزاید.

تاریخچه میکروسیلیکا:

میکروسیلیکا محصول جنبی در فرآیند تولید فروسیلیس است که خود از مواد اولیه مورد نیاز در زنجیره تولید فولاد و چدن بوده و خوشبختانه هم اینک در داخل کشور تولید و بخشی از نیازهای صنایع مرتبط را تامین می سازد. این ماده که در واقع غبار حاصل از فرآیند تولید می باشد تا اواخر دهه 60 میلادی به عنوان ضایعات تلقی و نهایتاً با صرف هزینه اضافی و اختلاط آن با آب و سیمان به صورت گندله از محیط کاری خارج و یا در سنگفرش های پارکها و پیاده روها بعنوان نوعی سنگ ریز مصرف می گردید. امروزه با توجه به دست یابی به نتایج تحقیقات ، خواص فیزیکی و شیمیایی آن شناسایی و بدانجا رسید که استفاده از میکروسیلیکا در بتن تنها یکی از دهها مورد مصرف آن در صنعت است. صنایعی همچون تولید پودرهای پوششی، پودرهای عایقی ، نساجی ، لنت ترمز ، لوازم آرایشی و .... از این ماده سود می برند

.
میکروسیلیکا حاوی 85 تا 95 درصد دی اکسید سیلیسم می باشد. این ماده با ساختاری غیر کریستالی و ذرات کروی شکل دارای میانگین ابعادی حدوداً 15/0 میکرون و به عبارت دیگر این ماده تا اندازه ای مشابه ذرات خاکستر سیگار و تقریباً یکصد برابر کوچکتر از دانه های سیمان بوده و دارای سطح مخصوص 20m2/g و به تبع آن سطح واکنشی بسیار بالا در فرآیند هیدراتاسیون دارد

.
میکروسیلیکا جایگزین بخشی از سیمان در مخلوط خشک بتن یا ملات می شود و SiO2 فعال آن در بتن سخت شده با هیدروکسید کلسیم  Ca (OH)2 آزاد محلول موجود در منافذ مویینه ساختار بتن ترکیب شده و تولید کریستالهای سیلیکات نامحلول می کند و موجب تراکم ساختار خمیر سیمان و افزایش مقاومت می گردد از طرفی میکروسیلیکا به خاطر میکرونی بودن ذرات آن به صورت یک فیلر همگن عمل کرده و با پر کردن خلل و فرج اطراف دانه های خمیر سیمان موجب انسداد منافذ نفوذ پذیر شده و از طرفی چسبندگی بتن به فولاد را افزایش می دهد.
باید توجه داشت که بر خلاف تصور مصرف کنندگان میکروسیلیکا این ماده به تنهایی در بتن قابل مصرف نمی باشد زیرا که سطح ویژه بالای پودر میکروسیلیکا 20m2/g  موجب جذب آب بتن می گردد و موجب می شود که برای حفظ کارایی بتن نسبت آب به سیمان را به اندازه قابل توجهی افزایش داد که خود موجب کاهش مقاومت و دوام بتن می گردد.


برای رفع این معضل استفاده از یک روان کننده ( با توجه به توصیه متخصصین ) در کنار استفاده از پودر میکروسیلیکا توصیه می گردد.


استفاده از پودر میکروسیلیکا علاوه بر مشکل اشاره شده به علت وزن حجمی و ریزی ذرات مشکلات دیگری در حمل و نقل، نگهداری، دپو و مصرف آن ایجاد می کند که همگی اثرات سویی بر کارگران و محیط زیست دارد.
جهت رفع مشکلات اشاره شده و تسهیل در استفاده از پودر میکروسیلیکا شرکت های تولید کننده افزودنیهای شیمیایی بتن پس از مطالعات و بررسی های کامل با توجه به اینکه پودر میکروسیلیکا با آب واکنش شیمیایی از خود نشان نمی هد و اینکه استفاده از پودر میکروسیلیکا مستلزم استفاده از روان کننده یا فوق روان کننده ها می باشد محصول جدیدی را به نام ژل میکروسیلیکا به بازار ارائه دادند این محصول جدید جایگزین سیستم پیشین استفاده از پودر میکروسیلیکا و فوق روان کننده ها در کنار یکدیگر شده است

.
مصرف ژل میکرو سیلیکا علاوه بر برطرف کردن مشکلات فوق الذکر خصوصیات بتن رانیز بهبود می بخشد.
استفاده از ژل میکروسیلیکا علاوه بر افزایش مقاومت مکانیکی و شیمیایی بتن، کارایی بتن را هم صرف نظر از روان کننده موجود در آن افزایش می دهد.


مزایای استفاده از ژل میکروسیلیکا عبارتند از:

افزایش کارآیی و قوام بتن

 افزایش مقاومت های شیمیایی و مکانیکی

 کاهش نفوذ پذیری

جابجایی ، نگهداری و مصرف آسان

 حفظ سلامتی کارگران و دوستدار محیط زیست

شایان ذکر است با توجه به طیف گسترده کاربرد ژل میکروسیلیکا در صنعت ساختمان و پروژه های مختلف سازه ای این محصول در انواع مختلف با کلیه روان کننده ها ، آب بند کننده ها و فوق روان کننده ها قابل تولید می باشد تا در زمینه های مختلف گره از مشکل مهندسین طراح و مجری باز نماید.

تاریخ: 1397/10/11
بازدید: 102

ملامین نوع F چیست ؟

 • ملامین نوع f:

فرم آلدئید ملامین سولفاته فشرده نوع F

فوق روان کننده زودگیر بر پایه ملامین سولفونیت با قدرت روان کنندگی فوق العاده که امکان میدهد میزان مصرف آب در بتن تقلیل باید بدون آنکه از روانی (Slump) بتن بکاهد و یا افزایش کارایی و روانی را موجب میشود بدون آنکه از مقاومت فشاری کاسته گردد، ضمن آنکه با تسریع زمان گیرش در کسب مقاومت های اولیه در زمان کمتر، نقش مهمی را ایفا میکند.

بکارگیری از آن موجب صرفه جویی در مصرف آب، سیمان، عملیات ویبره و حتی زمان اجرای کار میگردد و با احتساب دقیق در نوع و کیفیت بتن بدست آمده، صرفه جویی اقتصادی را نیز بدنبال خواهد داشت.

این مورد، در تولید بتن و یا موزائیک های ویبره و پرس معمولی مورد استفاده میباشد.

 

تاریخ: 1397/10/3
بازدید: 132

نیتریت سدیم و کلسیم ( ضد یخ بتن ) چیست ؟

 • نیتریت سدیم:   سدیم نیتریت (sodium nitrite) با فرمول شیمیایی Nano2 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاپ کم 24269 است که جرم مولی آن g/mol 68,9953 میباشند. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید و یا کمی است.

نیتریت سدیم نوعی نمک می باشد و خاصیت زودگیر و یا ضد یخ را ایجاد میکند.همچنین در صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده نیز مورد مصرف میباشند.

واکنش هیدراتاسیون سیمان تحت تاثیر ابعاد بتن، دمای هوای محیط، نسبت آب به سیمان و مواد افزودنی قرار دارد این واکنش بهتر است در حرارت 10 الی 25 درجه سانتیگراد و در طول 28 روز صورت گیرد در غیر این صورت مقاومت بتن کمتر از استاندارد و میزان مورد نیاز خواهد شد بطور معمول در حرارت 20 c گیرش و بسته شدن بتن حدود 12 ساعت بطول می انجامد.

ضدیخ مایع بدون کلراید که بر پایه نیتریت های سدیم و کلسیم تولید گردیده است عمل واکنش سیمان را تسریع میکند و گیرایی بتن را از 12 ساعت به 4 الی 5 ساعت تقلیل میدهد.

این ماده حاوی یونهایفعال واکنش گر میباشد و مصرف آن در بتن در هوای سرد و یخبندان برتری های زیر را دارد:

 1. در جریان فعل و انفعلات شیمیایی با سیمان حرارت هیدراتاسیون درونی بتن تازه را بالا میبرد و روند گیرش آن سرعت میبخشد.
 2. ضمن کاهش نقطه انجماد آب، خطرات ناشی از افت سریع حرارت محیط و یخ زدن آب در جسم بتن و ملات تازه را برطرف میسازد.
 3. و در نتیجه به استحکام و دوام بتن در مقابل سیکلهای متناوب یخبندان – ذوب می افزاید.
 4. نوع مایع آن فاقد یون کلر میباشد و برای مصرف در بتون های مسلح مناسب است.
 5. قابل مصرف در شرایطی که بتن ریزی در هوای سرد و یخبندان و در محدوده دمای محیط +5 تا -15 درجه سانتیگراد انجام می شود.
 6. قابلیت سازگاری با کلیه تیپ های مختلف سیمان

 

تاریخ: 1397/10/3
بازدید: 137

امولسی فایر چیست ؟

امولسی فایر:   همانظور که می دانید روغن و آّب در هم حل نمیشوند و آن ها را غیر قابل اختلاط می نامند. چنانچه مخلوط روغن و آب را به شدت تکان دهیم دو مایع در یکدیگر پخش شده و در نتیجه تشکیل امولسیون می دهند. وقتی یک امولسیون برای مدتی ساکن می ماند قطره های روغن شروع به جدا شدن از آب می کنند. برای متوقف کردن این فرایند از امولسی فایر استفاده می شود. امولسی فایر در واقع از شکستن امولسیون جلوگیری می کند.امولسی فایرها دسته بزرگی از ترکیبات هستند که به عوامل فعال سطحی یا سورفکتانت نیز معروفند. لغت سورفاکتانت برای مولکول هایی به کار میرود که به سطوح بین دو فاز فیزیکی مهاجرت کنند و از این رو در آن ناحیه غلظت بیشتری نسبت به سایر قسمت های دو فاز دارند. امولسی فایرها دارای خواص دوگانه چربی دوست (لیپوفیلیک) و آبدوست (هیدروفیلیک) می باشند. از طرفی امولسیون ها یا به صورت روغن در آب (O/W) و یا آب در روغن (W/O) میباشند. امولسیون روغن در آب امولسیونی است که در آن قطرات کوچک روغن تشکیل فاز پراکنده ای را میدهند و در آب پخش میشوند در حالی که در امولسیون آب در رئغن قطرات کوچک آب در روغن پخش میگردند.

با افزودن امواسی فایر به دو مایع که در حالت عادی غیرقابل اختلاط هستند کشش سطحی بین دو فاز کاسته می شود و از دو فازی شدن جلوگیری میشود. بنابراین دو مایع قادر خواهند بود که یک امولسیون تشکیل بدهند. از آنجا که یک امولسی فایر شامل بخش های محلول در آب و بخش های محلول در روغن است. وقتی به مخلوط آب و روغن اضافه میشود امولسی فایر بر روی سطح تماس بین این دو مایع (آب و روغن) به صورت لایه نازکی قرار میگیرد به نحوی که بخش آب دوست آن به سمت آب و بخش چربی دوست به سمت روغن متمایل میگردد.

 

تاریخ: 1397/10/3
بازدید: 122

انواع رزین های اپوکسی (EPOXIES)

اپوكسيها

 (EPOXIES)

نام اپوكسي از اين واقعيت منشأ مي گيرد كه مولكولهاي اين سيستم از رزينها، داراي كربنو اكسيژن هستند و به همين علت اپوكسيدها ناميده مي شوند. اتم اكسيژن به دو اتمكربن اتصال دارد كه خود اين اتمهاي كربن نيز به طرق ديگري به يكديگر متصل هستند.بنابراين ساده ترين نوع اپوكسيدها، اكسيد اتيلين مي باشد كه واكنش(REACTIVITY)  رزينهاي اپوكسي وابسته به نوع گروههاي اكسيد ايتلن مي باشد. گروههاي اپوكسيد به خاطر داشتن ساختمان مولكولي خاص، داراي مشخصهعكس العمل (REACTIVITY) بسياربالايي بوده و در واقع مي توانند با بيش از 50 نوع نمونه (SPECIES)شيميايي مخلوط شده و سيستمهاي عمل آمده و سخت شده رزيني را ايجاد كنند. از انواعمواد عمل آورنده اي كه بعضي از اوقات سخت كننده (HARDENERS)نيز گفته مي شوند، مي توان آمين ها، آميدها، استرها، تريفلوريدبرن و غيره را نامبرد.

بايدتوجه داشت كه تفاوت در به كارگيري مواد عمل آورنده(CURINGAGENTS) ، با محصولات رزيني سخت شده (SET)خصوصيات مختلفي را ايجاد مي نمايد. لذا با توجه به عملكرد فيزيكي كه از يك سيستمرزيني انتظار مي رود، مواد عمل آورنده يا (CURING– AGENTS) را بايستي طوري انتخاب كرد كه انتظار مذكورحاصل گردد. با اين حال رزينهايي كه در عمل مورد استفاده قرار مي گيرند هر كدامحاصل اختلاط و تركيب چند سيستم مي باشند كه با نسبتهاي دقيق مخلوط و تركيب شدهاند. اين امر از عهده يك عمل آورنده خارج بوده و معمولاً به اين طريق فرمولدهندگان، عوامل اصلي تشكيل دهنده رزينها را خريداري و با اطلاع كافي از خصوصياتعمل آورنده هاي مختلف، با دقت و توجه به سيستم رزين در عمل و پس از توزين و مخلوطنمودن دقيق نسبتهاي لازم از پايه و عمل آورندهء رزينها، رزين مورد نظر را ميسازند.

نكتهقابل توجه اين است كه بعضي اوقات براي دسترسي به خصوصياتي، ممكن است علاوه بر پايهو عمل آورنده رزيني، از موادي نيز به صورت پر كننده و تغيير دهنده، در ساخت اوليهرزين مورد نظر كمك گرفته شود. از سال 1940 كه اپوكسي ها در صنعت راه و ساختمان بهكار گرفته شدند، از آنها براي چسباندن قطعه هاي ساختماني، تزريق تركها، پوششها،تعميرات تكه اي (PATCH)، تحكيمپيچها، تحكيم پايهء ماشين آلات، به كارگيري در سطوح قابل سايش، اعمال در كارهايزير آبي و به عنوان ماده چسباننده استفاده شده است. دلايل عمده علاقه و موارداستفاده مهندسين از رزينهاي اپوكسي را، مي توان به شرح زير توصيف نمود:

(الف)دارا بودن ويسكوزيته (غلظت) پايين كه نفوذ آن را آسان مي سازد.

(ب)بسته به نوع عمل آمرنده و دماي محيط، رزينهاي اپوكسي در مدت زمان كوتاهي عمل آمدهو سخت مي شوند.

(پ)با توجه به اينكه سيستم اپوكسي رزينها طوري فرمول بندي شده است كه خالي از حلال ميباشد، تغييرات در نحوه قرار گيري و ترتيب مجدد مولكولها در زمان عمل آوري (CURING)سيستم بسيار اندك بوده و جمع شدگي در موقع سفت شدن نيز در حد پايين مي باشد.همچنين اين سيستمها به هنگام عمل آوري و تركيبات داخلي، دچار واكنشهاي غيره منتظرهنمي گردند.

(ت)دارا بودن قدرت چسباندن بسيار بالا.

باوجود امتيازات فوق الذكر اپوكسيها، عوامل محدود كننده اي نيز وجود دارند كه موقعانتخاب اين سيستمها بايستي دقيقاً مد نظر قرار گيرند. بعضي از اين عوامل محدودكننده را مي توان به صورت زير بيان نمود:

1-      سطح بتن مادر بايستي مقاوم، تميز و برايبيشتر سيستمهاي اپوكسي خشك باشد.

2-      حرارت حاصل از تركيب و عمل آوري اپوكسيهامي تواند به خاطر اثر حرارت زاي آنها(EXOTHERMAL)،به طور فاحشي بالاتر از سيستمهاي تعميري با سيمان معمولي باشد.

3-      با اينكه قدرت انقباض (جمع شدگي) سيستمهاياپوكسي به گفتهء توليد كنندگان آنها در حد ناچيزي مي باشد، معذالك نمي توان ازاثرات منفي آنها صرفنظر نمود. اين موضوع خصوصاً وقتي با اثرت حاصل از حرارت ايجادشده (EXOTHERMIC) همراهباشد، ممكن است نتايج مخربي را به بار آورد.

4-      براي مصرف اپوكسيها حداقل درجه حرارت محيطمعمولاً 5 درجه سانتيگراد قيد مي شود كه بايستي كاملاً مراعات گرديده و ممكن استكنترل دوباره اين موضوع ضرورت يابد. البته اين محدوديتها در صورتي است كه انتظارداشته باشيم سيستم حداكثر مقاومت خود را در مدت زمان نسبتاً كوتاهي به دست آورد.

5-      اغلب سيستمهاي اپوكسي در مقابل رطوبت حساسمي باشند. بنابراين هنگام استفاده از سيستمهاي اپوكسي، رطوبت و خيسي محيط، بايستيمورد توجه و مطالعه قرار گيرد.

6-      نسبت اجزا و همچنين اختلاط كامل اجزايسيستمهاي اپوكسي بايستي دقيقاً مورد كنترل و بررسي قرار گيرد. بايستي يادآور شد كهاهميت اين مطلب در نظر افرادي كه دائم با مواد سيماني معمولي سر و كار دارند بهقدري نيست كه توجه دست اندكاران را آن گونه كه شايسته است به خود معطوف دارد.

7-      مسأله ايمني از اهميت ويژه اي برخورداربوده و بايستي حتماً در تمامي مراحل مراعات شود. بايد توجه داشت كه اجزاي سيستمهاياپوكسي در صورت تماس با پوست و يا استشمام بخار اپوكسي توسط افراد، ايجاد ناراحتيبسيار جدي مي نمايد. علاوه بر اين بعضي از اجزا قابل احترق بوده كه رعايت اصول وملاحظات ايمني را حتمي و ضروري مي سازد. اماكني كه در آنها اقدام به مصرف آپوكسيمي گردد، بايستي از تهويه مؤثر و مطلوبي برخوردار باشند. خصوصاً هنگامي كه اپوكسيها در فضايي محدود و سر بسته به كار گرفته مي شوند.

8-      بايد توجه داشت كه بين مدول الاستيسيته(ضريب ارتجاعي) اپوكسي ها و ضريب ارتجاعي بتن مادر و همچنين بين ضريب انبساطحرارتي اين دو، اختلاف فاحش و قابل تأملي وجود دارد كه در صورت نياز، انجام مقايسهو به كارگيري تمهيدات لازم ضروري است. اختلاف قابل ملاحظهء ضرايب فوق الذكر باعثتشكيل تنشهاي برشي در مرز بين لايه اپوكسي و بتن قديم گرديده و در صورت ازدياد بيشاز حد، باعث جدا شدگي دو سيستم از يكديگر مي شود.

 
تاریخ: 1397/9/18
بازدید: 254

رزین پلي استر (POLYESTER) چیست ؟

پلي استرها

 (POLYESTERS)

عملگيرش و سخت شدن پلي استرها كاملاً با گيرش و سخت شدن اپوكسيها تفاوت دارد. در موردپلي استرها بايد گفت كه در صورت وجود كاتاليست ها، عمل و عكس العمل پليمري بيننقاط مشابه در زنجيره هاي رزيني يكسان صورت مي گيرد. بنابراين كنترل دقيق نسبتهاياختلاط به آن اندازه كه در مورد رزينهاي اپوكسي ضرورت دارد، حساس و بحراني نيست.براي بهبود بخشيدن به قدرت عمل و عكس العمل تركيبي و ويسكوزيته پلي استرها،معمولاً از حلالهايي مانند استيرن كمك گرفته مي شود. هنگامي كه يك سيستم رزينيداراي پر كننده باشد، معمولاً كاتاليست مربوطه به صورت پودر كه به ماده پر كنندهءخنثي (از نظر تركيب شدن) مخلوط شده، به كار گرفته مي شود. نكتهء حائز اهميت اينكه،نه نتها از نظر خواص مكانيكي پلي استرها و اپوكسي ها به هم شباهت دارند، بلكهموارد كاربرد آنها نيز به مشابه هم مي باشد. با اين همه تا آنجا كه به تعميراتبتني مربوط مي شود، تفاوتهايي بين اين دو سيستم يعني پلي استرها و اپوكسيها وجوددارد كه اهم آنها را مي توان به شرح زير بيان نمود:

1-      در مقايسه با اپوكسي ها، پلي استرها حداكثرمقاومت نهايي خود را در مدت زمان كمتري به دست مي آورند.

2-      با توجه به مدت زمان عمل آوري كوتاه پلي استرها،اثرات اگزوترمي آنها بيش از اثرات اگزوترمي اپوكسي هاست. در نتيجه به هنگام مصرفپلي استرها بايد ضخامت لايه هاي اجرايي كمتر از زماني باشد كه اپوكسي به كار گرفتهمي شود.

3-      حساسيت سيستمهاي پلي استري نسبت به رطوبت،بيشتر از حساسيت سيستمهاي اپوكسي در شرايط مرطوب مي باشد.

4-      امكان حملات شيميايي از طرف خمير حاصل ازسيمان پرتلند كه آلكالين (قليايي) است، در مورد سيستمهاي پلي استري بيشتر ازسيستمهاي اپوكسي است.

5-      مقدار جمع شدگي (SHRINKAGE)سيستمهاي پلي استري حين عمل آوري بيشتر از مقدار همين نوع جمع شدگي در سيستمهاياپوكسي است.

   با توجه به امكان تأثير حملات شيميايي بر رويسيستمهاي پلي استري و اينكه اين سيستمها داراي حساسيت بيشتري (در مقايسه با اپوكسيها) در مقابل رطوبت مي باشند، نمي توان از اين سيستمها به عنوان پر كننده تركهابهره جست.

 
تاریخ: 1397/9/18
بازدید: 249

سقف تیرچه و بلوک چیست ؟

سقف تیرچه و بلوک :

سقف تیرچه بلوک تشکیل یافته است از :

 1- تیرچه هایی که معمولا به فاصله محور تا محور 50 سانتیمتر به موازات یکدیگر روی تیر های باربر قرار می گیرند.

2- بلوک هابی توخالی که مابین تیرچه ها قرار می گیرند .

3- بتن که فضای روی تیرچه و بلوک را پر می کند و ضخامت آن روی بلوک ها معمولاٌ 5 تا 10 سانتیمتر می باشد .

این نوع سقف در واقع دال یک طرفه ای می باشد که در آن برای کاستن بار مرده از بلوک های سفالی یا بتنی توخالی برای پر کردن حجم استفاده می شود.

مراحل اجرای سقف تیرچه بلوک :

1- حمل و انبار کردن مصالح تشکیل دهنده سقف

2- نصب تیرچه ها

3- نصب تکیه گاه های موقت ( بسته به طول دهانه ، نقاط وسط و ثلث زیر تیرچه ها با استفاده از

چهارتراش و جک بسته می شود ) .

4- نصب بلوک ها

5- آرماتوربندی ( میلگرد های حرارتی که غالباٌ با قطر 6 میلیمتر و با فاصله 25 سانتیمتر در 2 امتداد می باشند ).

6- قالب بندی

7- بازدید سقف و آماده سازی آن برای بتن ریزی

8- ساختن بتن

9- انتقال بتن

10- بتن ریزی و متراکم کردن آن

11- پرداخت سطح بتن

12- عمل آوردن

13- بازکردن قالب ها و جمع آوری تکیه گاه های موقت

 

تاریخ: 1397/9/13
بازدید: 340

سقف طاق ضربی چیست ؟

سقف طاق ضربی :

این نوع سقف که از قدیمی ترین سقف ها می باشد علی رغم مورد تایید قرار نگرفتن در بسیاری از مجامع علمی هنوز در برخی از مناطق مورد استفاده قرار می گیرد .در این سقف جهت تحمل بارهای ثقلی از آجر فشاری و تیرآهن فولادی و ملات گچ و خاک به نسبت 1 به 1 و جهت تحمل بارهای جانبی از مهار های ضربدری استفاده می گردد و با دوغاب گچ روی آن پوشانیده می شود.حداکثر فاصله تیرهای حمال 1 متر می باشد و تیرها در محل تکیه گاه به نحو مطلوبی ثابت می شوند. سقف طاق ضربی معمولاٌ دارای ضخامت نیم آجر یعنی در حدود  11-10 سانتی متر می باشد .عمل طاق زدن باید از طرفین تیر آهن شروع و به وسط آن ختم شود و در انتها باید نیمرخ ها به نحو مطلوبی به دیوار مهار شوند.حداکثر خیز این سقف 4 سانتیمتر می باشد.

ضعف های عمده سقف های طاق ضربی عبارتند از :

1- عدم کفایت تیرآهن های موجود و داشتن لرزش زیاد در سقف

2- عدم اتصال تیرآهن های سقف به یکدیگر

3- صلبیت نامناسب سقف

4- سنگین بودن سقف

5- اتصال نامناسب سقف با دیوار در ساختمان های بنایی

6-عدم توانایی سقف در مقابله با بارهای جانبی با وجود مهارهای ضربدری در سقف

 

تاریخ: 1397/9/13
بازدید: 277


        صفحه: 1 از  54      

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 146   نفر    بازدید امروز : 7301   نفر    بازدید دیروز : 15533   نفر    بازدید  این ماه :  380250   نفر    بازدید ماه گذشته : 418030   نفر    بازدید کل : 6988886   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده