مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services

انواع دلایل ترک‌خوردگی در گروت اپوکسی

ترک‌خوردگی در گروت اپوکسی

 

تنها دو چیز سبب ترک‌خوردگی در گروت اپوکسی می‌شود: تنش حرارتی و تنش مکانیکی. ترک به معنای تسلیم گروت نیست. بلکه در حقیقت به این معناست که گروت در حال آزادسازی نوعی تنش مکانیکی یا حرارتی است. به بیان ساده‌تر، گروت جایی که باید درزهای انبساط می‌بودند نشان می‌دهد.

ترک‌های ناشی از تنش حرارتی

افت دماهای سریع می‌توانند تأثیر جدی روی گروت اپوکسی عمل‌آوری شده بگذارند. در صورتی که گروت‌های اپوکسی در معرض اختلاف دمایی بیش از ۵۰ درجه قرار گیرند در گروت‌ریزی‌های طولانی‌ یا عریض باعث ترک‌خوردگی می‌شوند؛ یعنی در صورتی که طی یک سیکل فصلی گروت در معرض دماهایی قرار گیرند که از دمای زمان اجرا بیش از ۵۰ درجه فارنهاید کمترند. در مناطق استوایی این اتفاق مشکل‌ساز می‌شود زیرا به ندرت اختلاف دمای تابستان و زمستان به ۳۰ درجه فارنهاید می‌رسد. با این حال، در اقلیم‌هایی که اختلاف دما ۱۰۰ درجه فارنهاید یا بیشتر می‌تواند بین فصول تابستان و زمستان بوجود آید، احتمال ترک‌خوردگی ناشی از حرارت وجود دارد و رخ می‌دهد، به جز مواردی که تمهیدات درستی اتخاذ شده باشد.

ترک‌های ناشی از تنش مکانیکی

این ترک‌ها می‌توانند در جایی رخ دهند که در آن تمرکز تنش بیشترین مقدار را دارد
 مانند انکربولت‌های بدون دورپیچ، بلوک‌های فاصله پرکن گونیاشده، صفحات پلیت یا پدهای جک پیچش. ترک‌های ناشی از تنش مکانیکی نتیجهٔ تغییرات حرارتی‌اند و جاهایی که انقباض گروت اپوکسی و زائده‌های فولادی قابل‌جاسازی در گروت با یکدیگر اختلاف دارد.

ترک‌های قائم

این نوع ترک را باید بلافاصله آب‌بندی کنید تا روغن (یا مواد نفتی) یا آلاینده‌ها داخل گروت نفوذ نکند و به بتن زیر نرسد. نوع درزگیر به نوع سرویس و شرایط محیطی بستگی دارد که گروت در تماس با آن قرار می‌گیرد. اگر درزگیری ترک در اصل برای جلوگیری از جمع‌شدگی آب و خرابی ناشی از یخ‌زدگی - آب‌شدگی است، از بتونهٔ صنعتی یک‌جزسی مانند سیلیکون RTV استفاده کنید. اگر روغن روان‌کاری، سوخت ریخته‌شده یا سایر آلاینده‌ها همواره در سطح ترک باشند، از درزگیر الاستومری مقاومتر استفاده کنید. اغلب تولیدکنندگان گروت اپوکسی محصولی دارند که برای پر کردن درزهای انبساط در اجرای گروت اپوکسی بکار می‌رود.

جهت ترمیم ترک‌های قائم، راهکارهای زیر را امتحان کنید:

1.    رویهٔ ترک را با ایجاد شیار V شکل ۰.۲۵-۰.۵ اینچی تراشیده یا بسابید یا آن را در همان حالت نتراشیده بگذارید و بندی به ارتفاع ۰.۵ اینچ با درزگیر داکت در یک طرف ایجاد کنید. بعد از ایجاد شیار V شکل، گرد و خاک را با هوای بدون روغن و آب تمیز کنید و شیار را خشک نگه دارید.

2.   

 
  Text Box: تذکر: زمان استفاده از روش بندکشی، حتماً قبل از سفت شدن اپوکسی درزگیر داکت و اپوکسی اضافی را تمیز کنید. نوار چسبی که در ابتدا در امتداد یک وجه ترک نصب می‌شود به تمیزکاری کمک می‌کند.


از گروت اپوکسی مایع دوجزيی یا دو جزء مایع از یک واحد گروت اپوکسی سه‌جزئی عادی استفاده کنید. این ماده نسبت به ترکیب درز انبساط یا بتونه‌ای مانند سیلیکون ضخامت کمتری دارد. مخلوط اپوکسی مایع می‌تواند به داخل ترک جاری شود و چند اینج نفوذ کند.

 

3.    اگر آبی داخل ترک‌ها است، با تزریق حلال با تبخیر سریع و بدون پسماند، مانند استون، متانول یا الکل بی‌آب به داخل ترک، به تمیز کردن آب و خشک‌ کردن آن سرعت دهید. این مواد جاذب آب هستند و در حین تبخیر آب را جذب می‌کنند.

 

 
  Text Box: احتیاط:از حلال نفتی که پسماند هیدروکربنی دارد استفاده نکنید.
احتیاط: همهٔ اپوکسی‌ها و حلال‌ها بطور بالقوه خطرناکند. از شیوه‌های اجرای ایمن و دستورالعمل‌های اختلاط و اجرای تولیدکننده پیروی کنید.


ترک‌های افقی

این ترک‌ها، که اغلب ترک‌های ناشی از بالازدگی لبه یا تاب‌خوردگی نامیده می‌شوند، فقط در محل اتصال گروت و بتن یا کمی زیر این سطح، معمولاً در فاصله ۰.۲۵ تا ۰.۵ اینچ، زیر محل اتصال گروت و بتن ظاهر می‌شوند. در برخی موارد، این نوع ترک‌خوردگی همانند ترک‌های قائم جدی محسوب نمی‌شود، زیرا به ندرت زیر ماشین‌آلات جابجا می‌شود. محل اتصال گروت و بتن با نزدیکتر شدن به کف تجهیزات ماندگار می‌شود زیرا گروت تحت اثر وزن ماشین‌آلات و پیش‌بار انکربولت‌ها در فشار قرار می‌گیرد. بالازدگی لبه هنوز هم باعث نگرانی است زیرا ظاهری ایجاد می‌کند که شبیه به لایه‌لایه‌شدگی کل پوشش گروت است. معمولاً این نوع ترک در صورتی ظاهر می‌شود که پوشش گروت ۶ اینچ عریض‌تر از کف ماشین‌آلات امتداد یابد. احتمال بالازدگی لبه در سطحی بزرگ که در آن گروت اپوکسی بصورت درزگیری در رویهٔ فنداسیون یا برای زیبایی اجرا شده است بیشتر است. در چنین مواردی، بدون دیدن ترک روی وجه قائم، می‌توانید حدود فاصلهٔ واقعی پوشش گروت را با ضربه زدن روی سطح افقی از لبهٔ بیرونی تا کف تجهیزات تعیین کنید.

جلوگیری از ترک‌خوردگی افقی نسبت به ترمیم آن بسیار ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است. برخی تدابیر پیشگیری به این شرح است:

1.    میخ‌های پیرامونی را طوری جا بگذارید که همانند مهار عمل کنند و گروت را در محل نگه دارند.

2.    لبهٔ بیرونی فنداسیون بتنی را با زاویه ۴۵ درجه بتراشید تا پوشش میلگرد از بین رود.

3.    عرض شانهٔ گروت را به حداکثر دو برابر عمق پوشش گروت محدود کنید. در برخی موارد، زمانی که موقع اجرای گروت می‌رسد به دلیل دسترسی ناکافی بین قالب و تجهیزات این امر می‌تواند مشکل‌ساز شود.

اگر ترک‌های افقی تنها ترک مویی در امتداد وجه قائم بدون فاصله زیاد باشد، درزگیری ترک‌های قائم و رها کردن ترک‌های افقی در وجوه قائم فنداسیون معمولاً قابل‌قبول است. با این حال، اگر فاصله زیاد باشد، باید آن مقطع را بردارید و مجدد آن سطح را گروت‌ریزی کنید.
 اگر سطح قابل‌دسترس است، می‌توانید برای برش اطراف سطح بد از کاردک استفاده کنید تا پاکسازی پوشش گروت سست راحت‌تر انجام گیرد. بتن را تمیز کنید و مجدد سطح را گروت‌ریزی کنید تا مرمت بطور بی‌نقص انجام شود. در اغلب موارد، درزهای انبساط باید در محل شیار اره یا درز سرد کار گذاشته شوند یا طول بلندی از گروت اپوکسی است که باید درز انبساط در آن قرار گیرد در اولین مرحله تفکیک شود.

اگر قرار است پوشش تفکیک‌شده‌ای در محل گذاشته شود، باید با دریل‌های بنایی سوراخ‌های ۳/۸-۱/۲ اینچی بصورت عمودی در پوشش گروت ایجاد شود و گروت اپوکسی در فضای تفکیک‌شده پمپاژ یا ریخته شود.

بسته به سطحی که باید پر شود، می‌توانید از تلمبه گریس‌کاری دستی بدون ملحقات گریس‌پرکن و سر بطری پلاستیکی به عنوان درزبند استفاده کنید. درزبند را داخل سوراخ‌ها بگذارید و اپوکسی مایع را داخل‌اش پمپاژ کنید.

راه دیگر این است که سوراخ‌هایی به فاصلهٔ مرکز به مرکز ۱۲ تا ۱۴ اینچ دور پوشش تفکیک‌شده گروت ایجاد کنید و از لوله ایستاده مسی با قیفی مخصوص ریختن اپوکسی استفاده کنید. از مرکز سطح شروع کنید و کم کم به سمت لبه‌های بیرونی پیش روید. با نزدیک شدن به لبه، دنبال نشانه‌هایی از مایع اپوکسی در ترک افقی پیدا کنید. نوار چسب را در امتداد ترک افقی بچسبانید که تا زمانی که مایع اپوکسی می‌گیرد آن را نگه دارد.

 

 
  Text Box: احتیاط: ممکن است بعد از اینکه اپوکسی آزادانه از ترک افقی شروع به جاری شدن کرد، نتوانید نوار چسب را بچسبانید. پیش از پمپاژ اپوکسی مایع نوار چسب باید چسبانده شود و بادخورهایی در امتداد وجه فوقانی نوار باید تعبیه شود.


می توانید گروت اپوکسی‌ای تهیه کنید که ترک نخورد. با این حال، چنین محصولی در حال حاضر استانداردهای موردنیاز برای گروت ماشین‌آلات را ندارد. برای حفظ هم‌ترازی دقیق بلندمدت باید از مواد صلب ضدخزش استفاده کرد. مدول بسیار پائین می‌تواند سبب خزش ماده تحت بارگذاری ثابت باشد. چنین تغییرات ابعادی می‌توانند روی هم‌ترازی تجهیزات دورانی و پیستونی مهم و سایر ماشین‌آلات تنظیم‌شده تأثیر بگذارند. زمانی که موقع تنظیم دقت گروت‌ریزی ماشین‌آلات می‌رسد، بهترین کار این است که گروتی صلب‌تر با خواص تکیه‌گاهی بهتر داشته باشید، حتی اگر آن محل احتمال ترک‌خوردگی داشته باشد. ترک‌ها قابل‌ترمیم‌اند، اما گروتی که تا این اندازه فشرده می‌شود که هم‌ترازی‌اش از بین می‌رود باید دیر یا زود جایگزین شود.

 

همه این روش‌ها، و سایر موارد، سال‌ها برای ترمیم ترک‌های عمودی و افقی استفاده می‌شدند. زمانی که این روش به‌درستی استفاده شود، تمام ترک‌ها بطور کامل و محکم چفت می‌شوند که همین امر طول عمر گروت و ماشین‌آلاتی که نگه می‌دارد می‌افزاید.

 

تاریخ: 1397/2/27
بازدید: 169

کاربرد و انتخاب انواع گروت اپوکسی یا جی 3( گروت G3)

انتخاب گروت اپوکسی

«تلخی کیفیت پائین مدتی طولانی بعد از شیرینی قیمت پائین فراموش می‌شود»

انتخاب یک گروت اپوکسی جهت استفاده در پروژه‌ای بزرگ اغلب ظاهراً به خریدار واگذار می‌شود. اغلب مشخصات آئین‌نامه‌ای مصالح که تاکنون برای گروت نوشته شده است بعد از عنوان کردن محصولات مجاز به نوعی به «معادل‌های آن محصول» اشاره می‌کنند. ممکن است مهندس این جمله را نیز بنویسد که «از ارزان‌ترین محصولی که پیدا می‌کنید استفاده کنید». اما همهٔ تولیدکنندگان گروت ماشین‌آلات محصولاتشان را از طریق پخش‌کنندگانی که خدمات درمحل و محصول عرضه می‌کنند بازاریابی نمی‌کنند. برخی از این پخش‌کنندگان گروت را با قیمت لیست می‌فروشند و تخفیف کلی می‌دهند. قیمت خدمات فنی آنها جزء این قیمت است. زمانی که باید قیمت را خیلی پائین آورد، اولین چیزی که از کیفیت‌اش کاسته می‌شود خدمات است. بعدها، موقعی که مشکلات پیش آمد و لازم بود فردی در کارگاه حضور داشته باشد، به سختی می‌توان بودجه‌ای مناسب کار خدماتی ضروری تهیه کرد.

برآورد تعداد تولیدکنندگان گروت اپوکسی در دنیای امروزی دشوار است. تعداد آنها کم و زیاد می‌شود و تولیدکنندگان منطقه‌ای و آنهایی که محصولاتشان را در گاراژشان تولید می‌کنند در بر می‌گیرند. تبدیل شدن به تولیدکننده گروت اپوکسی دشوار نیست. تمام کاری که باید انجام دهید تماس گرفتن با تولیدکننده داخلی مواد شیمیایی و سفارش پک رزین اپوکسی و مادهٔ سفت‌کننده است. با اضافه کردن مقداری سنگدانه گروت اپوکسی بدست می‌آورید. خیلی ساده بنظر می‌رسد درسته؟ بله.

دو نوع سیستم گروت اپوکسی وجود دارد: گروت‌های اپوکسی ساختمانی عادی و گروت‌های اپوکسی که بطور ویژه برای نصب ماشین‌آلات طراحی شده‌اند. گروت‌های ساختمانی عادی را می‌توان برحسب عمق محدودیت اجرای‌شان (یک تا دو اینچ)، واکنش گرمازای زیاد، و ضریب انبساط حرارتی زیاد (COTE) طبقه‌بندی یا شناسایی کرد.

خواص فیزیکی زیر خواص گروت‌های ماشین‌آلات‌اند. این نوع گروت‌ها بیش از ۲۵ سال بطور مستمر تولید می‌شدند و در سراسر جهان عرضه می‌شوند. این دسته از گروت‌ها مطابق با آزمایش‌هایی که کمیته ASTM-C3 به عنوان مرجع گروت‌های اپوکسی ماشین‌آلات تدوین کرده است آزمایش می‌شوند. تکنولوژی و توانایی این محصولات در گروت‌ریزی‌های بازسازی عمیق تکی به عمق ۱۸ اینچ یا بیشتر این محصولات را از سایر محصولات جدا می‌کند. روش‌های آزمایش ASTM زیر و خواص فیزیکی حاصل برای گروت‌های اپوکسی مهمی که جهت نصب ماشین‌آلات بکار می‌روند از داده‌های منتشرشده و جداگانهٔ این تولیدکنندگان بدست آمده‌اند.

ASTM C 307: روش آزمایش استاندارد برای ملات، گروت‌ها و روکاری‌های یکنواخت مقاوم در برابر مواد شیمیایی (با استفاده از قالب‌ها کششی «خمشی استخوانی»).

Chockfast Red SG

۳۰۰۰psi

Chockfast Red

2460psi

Ceilcote 648CP + Std

۲۲۰۰psi

Escoweld 7505E/7530

۲۱۰۰psi

Ceilcote 648 CP + hf

۲۰۰۰psi

Five Star Epoxy Grout DP

۱۷۰۰psi

Five Star Epoxy Grout

۱۵۰۰psi

ASTM C579 روش استاندارد B

روش‌های آزمایش

مقاومت فشاری ملات‌ها، گروت‌ها و روکاری‌های یکپارچهٔ مقاوم در برابر مواد شیمیایی

با استفاده از مکعبی ۲ اینچی در دمای اتاق

 

Chockfast Red SG

۱۸۱۲۱psi

Five Star

۱۶۰۰۰psi

Chockfast Red

۱۵۲۵۰psi

Five Star DP

۱۵۰۰۰psi

Ceilcote 648 CP + Std.

۱۴۰۰۰psi

Escoweld 7505E/7530

۱۴۰۰۰psi

Ceilcote 648 CP + hf

۱۱۵۰۰psi

 

 

 

 

 

مقاومت فشاری منتشرشده نسبتاً تأثیرگذار است تا زمانی که کسی عملاً دست به قلم نبرد. بعدها شاهد داستان واقعی آن خواهید بود.

 

داده‌های مقالات تخصصی که در مارس ۱۹۹۶ در مورد تولیدکننده گروت اپوکسی (که در مقایسه ما نیامده است) منتشر شدند ارقام زیر را برای مقاومت فشاری ارائه کردند:

دمای آزمایش مقاومت فشاری

۷۳°

۱۹۷۰۰

۱۲۰°

۱۱۲۰۰

۱۴۰°

۷۵۰۰*

۱۶۰°

۶۲۰۰

۱۸۰°

۵۰۰۰

۲۰۰°

۳۷۰۰

 

*دمای کاری نرمال کمپرسورهای پیستونی

 

 

 

 

بازهم این ارقام تا زمانی تأثیرگذارند که آنها را در عمل استفاده کنید.

دمای آزمایش

مقاومت فشاری

t

کاهش مقاومت

۷۳°F

۱۹۷۰۰

 

 

۱۲۰°F

۱۱۲۰۰

۴۷°F

۴۷.۰٪ (۸۵۰۰psi)

۱۴۰°F

۷۵۰۰*

۶۷°F

۶۲% (۱۲۲۰۰psi)

۱۶۰°F

۶۲۰۰

۸۷°F

۶۸.۶% (۱۳۵۰۰psi)

۱۸۰°F

۵۰۰۰

۱۰۷°F

۷۴.۷% (۱۴۷۰۰psi)

۲۰۰°F

۳۷۰۰

۱۲۷°F

۸۱.۲% (۱۶۰۰۰psi)

زمانی که این ارقام را با یکی از چهار محصولی که پیش‌تر نام بردیم مقایسه کنید، متوجه تفاوت محسوس بین محصول با مقاومت فشاری بیشتر در دمای محیط و دمای کاری می‌شوید.

۷۳°

۱۵۰°

t

کاهش مقاومت

۱۵۲۵۰psi

۹۶۰۰psi

۷۷°F

۳۸.۵% (۶۰۰۰psi)

۱۹۷۰۰psi

۷۵۰۰psi

۶۷°F

۶۱.۹% (۱۲۲۰۰psi)

 
 

 

 
 
  Text Box: احتیاط: از مقاومت فشاری دمای آزمایش صرفنظر کنید. در عوض، به مقاومت در دمای کاری توجه کنید.

 

 

این محصول در اختلاف دمای کمتر کاهش مقاومت بیشتری دارد.

روش آزمایش استاندارد ASTM C 531 برای انقباض خطی و ضریب انبساط حرارتی (COTE) ملات‌ها، گروت‌ها و روکاری‌های یکپارچه مقاوم در برابر مواد شیمیایی (با استفاده از قالب‌های گل‌میخ‌دار

با ابعاد ۱۰×۱×۱ اینچ)

 

 

COTE ln./ln.°F

افت

Chockfast Red SG

۱۰۶×۱۰.۸

۰.۰۰۰۲۱in/in

Chockfast Red

۱۰۶×۱۱.۲

۰.۰۰۰۲in/in

Escoweld 7505E/7530

۱۰۶×۱۴.۰

۰.۰۰۰۳۶in/in

Five Star Epoxy Grout*

۱۰۶×۱۵.۰

۰.۰۰۰۰in/in

Five Star Epoxy Grout DP*

۱۰۶×۱۸.۰

۰.۰۰۰۰in/in

Ceilcote 648CP + Std

۱۰۶×۱۹.۰

۰.۰۰۰۵in/in

Ceilcote 648CP + hf

۱۰۶×۲۳.۰

۰.۰۰۰۶۵in/in

• روش استاندارد ASTM C 827-87 تغییرارتفاع آزمایش

در سنین اولیه نمونه‌های استوانه‌ای مخلوط‌های سیمانی این آزمایش بیشتر برای اندازه‌گیری انبساط گاز در حالت پلاستیک بکار می‌رود و تنها یک تولیدکننده گروت اپوکسی از آن استفاده کرده است. هیچ داده ای در مورد فشار مورد انتظار ناشی از تورم در مقابل وجه تحتانی بیس‌پلیت در فضای محدودشده یا محصورشده منتشر نشده است. همچنین، هیچ تولیدکننده‌ دیگری از این آزمایش استفاده نمی‌کند. ASTM توجهی به این آزمایش گروت اپوکسی ندارد.

 

 

 

ASTM C 580-85روش آزمایش استاندارد برای مقاومت خمشی و مدول ارتجاعی ملات‌ها، گروت‌ها و روکاری‌های یکپارچهٔ مقاوم در برابر مواد شیمیایی

 

 ( با استفاده از میله

۱×۱×۱۰ اینچی)

 

مدول خمشی

 

 

Five Star Epoxy Grout DP

۵۲۰۰psi

۱۰۶×۲.۴۸ پوند/اینچ مربع

Escoweld 7505E/7530

۴۷۰۰psi

۱۰۶×۱.۸ پوند/اینچ مربع

Ceilcote 648-CP + STD

۴۵۰۰psi

۱۰۶×۲.۱ پوند/اینچ مربع

Chockfast Red

۴۱۸۰psi

۱۰۶×۲.۰۷ پوند/اینچ مربع

Five Star Epoxy Grout

۴۰۰۰psi

۱۰۶×۱.۶۷ پوند/اینچ مربع

Ceilcote 648-CP + HF

۴۰۰۰psi

۱۰۶×۱.۶ پوند/اینچ مربع

Chockfast Red SG

۳۷۳۷psi

۱۰۶×۱.۷ پوند/اینچ مربع

 
 

 

 

استاندارد ASTM C 1181-91 روش‌های آزمایش برای خزش فشاری گروت‌های پلیمری مقاوم در برابر مواد شیمیایی ویژهٔ ماشین‌آلات

Chockfast Red SG

۲.۰

X

۱۰۳

in./in. @

۱۴۰°F

۴۰۰

psi

Five Star Epoxy Grout DP

۲.۷

X

۱۰۳

in./in. @

۱۴۰°F

۴۰۰

psi

Chockfast Red

۲.۸

X

۱۰۳

in./in. @

۱۴۰°F

۴۰۰

psi

Ceilcote 648 CP + STD

۴.۰

X

۱۰۳

in./in. @

۱۴۰°F

۶۰۰

psi

Five Star Epoxy Grout

۴.۴

X

۱۰۳

in./in. @

۱۸۰°F

۴۰۰

psi

Escoweld 7505E/7530

۴.۶

X

۱۰۳

in./in. @

۱۴۰°F

۶۰۰

psi

Ceilcote 648 CP + STD

۶.۰

X

۱۰۳

in./in. @

۱۴۰°F

۶۰۰

psi

 

 

تاریخ: 1397/2/25
بازدید: 185

گروت اپوکسی ویژه با مقاومت فشاری بالا و بدون جمع شدگی BETOFLOW 310

BETOFLOW 310

گروت اپوکسی با مقاومت بالا و بدون جمع شدگی

شرح محصول :

BETOFLOW 310 ، ماده ای بر پایه اپوکسی سالونت فری به صورت سه جزئی ( A,B,C ) در دو تیپ زیر می باشد :

 • تیپ 1 : با دانه بندی تا یک میلیمتر برای گروت ریزی به ضخامت تا 3 سانتیمتر
 • تیپ 2 : با دانه بندی تا 2.5 میلیمتر برای گروت ریزی به ضخمات تا 10 سانتیمتر

 

کاربرد و موارد استفاده BETOFLOW 310 :

مقاومت شیمیایی :

آب دریا

خوب

توئولن

خوب

الکل

خوب

روغن

خوب

آمونیاک

خوب

روغن های معدنی

خوب

 
 • گروت ریزی زیر ماشین آلاتی که دارای لرزش مدام می باشند.
 • گروت ریزی کمپرسور گاز ، سنگ شکن ، ماشین آلات صنایع پتروشیمی و نصب تجهیزات سنگبری و جرثقیل
 • گروت ریلی ریلی در صنایع سنگین و ژنراتورهای نیروگاه ها
 • گروت ریزی باکس ها ، نصب بولت ها ، آب بندی دریچه های آب و فاضلاب
 • نصب صفحه ستون هایی که نیاز به کاربری سریع دارند
 • مناسب برای مقاوم سازی ستونها و فونداسیون ها
 • گروت ریزی ما بین ستون بتنی و غلاف فلزی
 • تعمیر کف های بتنی در کارخانجات صنایع سنگین

 

مزایای BETOFLOW 310  :

 • مقاومت فشاری و خمشی و کششی بالا در سنین اولیه
 • مقاوم در مقابل مواد نفتی و مواد شیمیایی
 • مقاوم در مقاابل تکان و لرزش دستگاه
 • چسبندگی فوق العاده به فلز و بتن بدون انقباض و جداشدگی از روی سطح
 • مناسب برای گروت ریزی با کاربری سریع
 • دارای خواص روانی و خود تراز شونده

 

استاندارد ها :

قابل ارزیابی با استاندارد های ASTM C 576 , D 2566 , C 531 , D 638

خصوصيات فيزيكي:

حالت فیزیکی A,B

مایع

حالت فیزیکی C

پودر

وزن مخصوص A,B

0.2+-1 کیلوگرم به لیتر

وزن مخصوص C

1.6 کیلوگرم بر لیتر

وزن مخصوص گروت خیس A,B,C

0.02+- 1.95

رنگ A,B

بی رنگ و عسلی

رنگ پودر C

گرم

 

 

 

مشخصات فنی :

مقاوم فشاری بر حسب کیلوگرم بر سانتیمتر مربع در دمای 25 درجه سانتیگراد برابر استاندارد ASTM C 579

1 روزه 400>

7 روزه 850 <

28 روزه 950 <

مقاوم خمشی بر حسب کیلوگرم بر سانتیمتر مربع در دمای 25 درجه سانتیگراد برابر استاندارد ASTM C 580

7 روزه 250<

مقاوم کششی بر حسب کیلوگرم بر سانتیمتر مربع در دمای 25 درجه سانتیگراد برابر استاندارد ASTM C 638

7 روزه 120<

جمع شدگی خطی

براساس ASTM D 2566

ناچیز

 

 

طریقه آماده سازی ، ساخت و اجرا :

نصب انکربولت : در صورتیکه غلاف بولت ها نیاز به گروت ریزی دارد، لازم است غلاف عاری از هر گونه آلودگی ، گرد و غبار، چربی و آب باشد. ضروریست پیش از اجرای گروت ریزی زیر صفحه ، ابتدا غلاف ها به طور جداگانه پر و سپس در مرحله دوم گروت ریزی صفحه انجام گیرد.

 

آماده سازی سطح :

 • قبل از گروت ریزی سطح بتن نسبتا هموار گردد تا مانعی در مسیر جریان گروت وجود نداشته باشد.
 • پیشنهاد می گردد که سطح بتن توسط عملیات CHIPPING  زیر و هرگونه سستی سطح برداشته شود. باید دقت شود که استفاده از وسیل با قدرت بالا بدلیل احتمال ایجاد ترک در سطح فونداسیون ح.د داری شود.
 • گروت ریزی پس از کیورینگ 28 روزه بتن اصلی انجام گردد.
 • سطح فلز تمیز و عاری از هوگونه آلودگی سطحی و  زنگ باشد.
 • چنانچه پس از عملیات تمیز کاری فلزی( سندبلاست ) عملیات گروت ریزی تاخیر زیاد داشته باشد به منظور جلوگیری از زنگ زدایی از پرایمر اپوکسی استفاده شود.
 • قالب های استفاده شده آب بند ، مقاوم در برابر فشار در زمان گروت ریزی باشد.
 • به منظور سهولت در جداسازی قالب ها با استفاده از روغن قالب سازگار یا پوشش نایلون پوشیده شود.
 • به منظور ایجاد فشار در محل گروت ریزی و جریان بهتر گروت زیر صفحه در مقطع ورودی از HEAD BOX به ارتفاع 50 تا 100 میلیمتر بالاتر از صفحه استفاده شود.
 • ارتفاع قالب در سمت دیگر حداقل 25 میلیمتر بالاتر از صفحه و فاصله قالب ها در جهت موازی با جریان گروت ریزی حداکثر 25 میلیمتر از صفحه ستون باشند.
 • برای ساخت گروت جزء B را داخل ظرف حاوی A ریخته و بخوبی مخلوط شوند تا ترکیب همگنی حاصل شود.
 • در مرحله دوم پودر C به آرامی اضافه و همزمان عملیات اختلاط انجام و تا کسب یک گروت همگن ادامه یابد.
 • در زمان مخلوط کردن از میکسرهای دور پایین بدون تلاطم استفاده تا از ورود هوا جلوگیری شود.
 • در زمان اجرا از افزایش شدید دمای داخلی گروت جلوگیری گردد.
 • گروت BETOFLOW 310 به صورت یکنواخت و سمتمر در یک مرحله از طریق هدباکس اجرا شود.
 • دمای مناسب داخلی گروت بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد پیشنهاد می گردد.
 • اطراف محل گروت ریزی سایه و سعی شود که دمای محیط اطراف گروت ریزی از 35 درجه سانتیگراد بالاتر نرود.
 • دمای داخلی گروت را میتوان با خنک نگهداشتن اجزای گروت قبل از اجرا حفظ نمود.
 • در صورت افزایش دما و از آنجائیکه توع واکنش گرمازا است گرما تشدید یافته و احتمال ترک یا جداشدگی از سطح در هنگام سرد شدن زیاد می باشد.
 • میزان مصرف با توجه به وزن مخصوص BETOFLOW 310 و حجم اجرا محاسبه می گردد.
 • در گروت های حجیم لازم است از وسایل مناسب استفاده گردد تا گروت ریزی در سرع وقت و در یک مرحله اجرا شود.

بسته بندي :

A,B.C = 6.1 Kg ( A=1 Kg , B=0.5 Kg و C=4.6 Kg   )

A,B.C = 12.2 Kg ( A=2 Kg , B=1 Kg و C=9.2 Kg   )

A,B.C = 36.3 Kg ( A=6 Kg , B=3 Kg و C=27.6 Kg   )

 

انبار داري :

ظروف در محل خشک ، خنک و با تهویه مناسب نگهداری شود.

 

عمر نگهداري :

در محیط سرپوشیده و خنک و  در بسته بندي اوليه تا 12 ماه قابل استفاده ميباشد .

 

خدمات فني :

بخش فني شرکت رایحه بتن سبز ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) در جهت استفاده صحيح از مواد خود ، آماده همكاري و انجام خدمات ميباشد .

 

 

تاریخ: 1397/2/22
بازدید: 197

پوشش آب بند کریستال شونده پایه سیمانی BETOGARG P 1

BETOGARG P 1

پوشش آب بند کریستال شونده پایه سیمانی

 

شرح :

 BETOGARG P 1، تک جزئی و بر پایه ترکیبات سیمانی بوده،  با قابلیت اجرا در فشار منفی و مثبت، در ترکیب با آب، طی فرآیند شیمیایی کریستاله شده و  پوششی نفوذناپذیر بر روی سطوح  و عمق سازه های بتنی قدیمی و جدید ایجاد می نماید. این محصول قابلیت ارائه در رنگ های خاکستری و قرمز را دارا می باشد. 

موارد مصرف :

 • جهت آب ‌بندی سطوح داخلی و خارجی انواع سازه‌های بتنی تحت اثر فشار هیدرواستاتیکی مثبت و منفی
 • مخازن آب آشامیدنی
 • مخازن بتنی نگهدارنده پساب‌های شهری و صنعتی (سطح بتن در برابر مواد خورنده مقاوم می شود)
 • مخازن تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب
 • سیستم‌های انتقال آب و فاضلاب،سازه‌های دریایی و حوضچه‌های پرورش آبزیان
 • ساختمان برج‌های خنک‌کننده صنعتی (کولینگ تاور)
 • قابل استفاده در سازه های زیرزمینی و روی زمین
 • قابل استفاده در سطوح داخلی و خارجی سازه ها
 • قابل استفاده در تونل ها

 

ویژگیها و مزایا :

 • مقاوم در برابر فشار هیدرواستاتیکی مثبت و منفی
 • قابلیت مسدود کردن ترک‌ها و  لوله های موئین و کاهش نفوذپذیری
 • غیر سمی و مورد تأیید در تماس با آب آشامیدنی
 • مقاوم در برابر ضربه و سایش
 • سهولت در اجرا
 • قابلیت نفوذ بسیار زیاد به داخل بتن و تشکیل بافت یکنواخت با بتن
 • مقاومت در برابر خوردگی ناشی از فاضلاب شهری و صنعتی
 • مقاوم در برابر آب دریا ، یون کلر و سولفات ها

 

 

مشخصات فنی :

 

               Content

          

 

Color

Mixing

 

Pot Life

Adhesion Strength

Capillary Water Absorption

Maturity Period

Application Temperature

Service Temperature

Application Tools

Drying Time

Mechanical Strength

Water Impermeability

Re-coat

Final Strength

Mineral fillers, Polymer Modified Additives and Special Cement

Grey

25 kg BETOGARG P 1: 7-8 L water

20 minutes

≥ 1.0 N/mm2

 

w<0.1 kg/m2.h0,5

 

3-5 minutes

+5°C to +30°C

 

-20°C to +80°C

 

Brush

1 day

 

7 days

 

3 to 5 hours

 

14 days

 

 

مکانیزم اثر :

پس از اجرای محصول BETOGARG P 1 روی سطح بتن، طبق قانون لوله‌های موئین و با مکانیزم اسمزی به داخل بتن نفوذ نموده و با آهک آزاد و رطوبت موجود واکنش داده و تمامی ترک‌ها و لوله‌های موئین را با ساخت کریستال‌های سوزنی پر می‌کند و مانع از رسیدن آب یا هر نوع سیال دیگری به داخل بتن می‌گردد.

 میزان مصرف :

میزان مصرف محصول BETOGARG P 1 در هر مترمربع حدود 1000 گرم در یک لایه می باشد که حداقل دو لایه می بایست اعمال گردد. لازم به ذکر است میزان دقیق مصرف ، متاثر از کیفیت و خلل و فرج سطح بتن می باشد.

 

 روش مصرف :

ابتدا 7 الی 8 لیتر آب را درون ظرف مناسبی می‌ریزیم و در حین به هم زدن با دریل برقی دور متوسط مجهز به هم زن مناسب 25 کیلوگرم از محصول BETOGARG P 1 را به‌آرامی و طی چند مرحله به آن می‌افزاییم، عمل به هم زدن را تا حصول مخلوطی همگن و بدون کلوخه ادامه می‌دهیم. حداقل زمان لازم برای به هم زدن 3 دقیقه می‌باشد.(مقداری از محصول را آماده نمائید که بتوانید ظرف 30 دقیقه استفاده نمائید)

سطوح زیر کار را پس از لکه‌گیری با محصول BETOSIVE WP  که ملاتی ترمیمی با خاصیت کریستال شوندگی است، با آب مرطوب می‌نماییم و لایه اول نفوذگر کریستال شونده  BETOGARG P 1 را با فرچه یا  اسپری  به طوری که تمام خلل و فرج‌ها در تماس با مخلوط قرار گیرند اعمال کرده، سپس لایه دوم را در جهت عمود بر لایه اول اجرا می کنیم.

سطح بتن پس از اعمال لایه دوم می بایست با اسپری نمودن آب به مدت 24 ساعت (سه الی چهار بار در روز) کیورینگ شود. پس از حداکثر 5 الی 7 روز سطوح به حداکثر کارایی خود می رسند.

 

بسته‌بندی و نگه‌داری :

محصول BETOGARG P 1 در کیسه‌های 25 کیلوگرمی قابل‌ارائه می‌باشد. بهترین زمان مصرف در بسته‌بندی اولیه به‌دوراز رطوبت، یخ زدگی و تابش مستقیم نور خورشید یک سال است.

 

 

تاریخ: 1397/2/22
بازدید: 214

پوشش ضد آب کننده سطوح بتنی با خواص نفوذپذیری BETOGARD P-30

BETOGARD P-30

پوشش ضد آب کننده سطوح بتنی با خواص نفوذپذیری

 

مشخصات :

BETOGARD P-30 ساخته شده بر پایه سیمان مخصوص و فیلرهای شیمیایی و معدنی میکرونیزه که در اثر واکنش شیمیایی و نفوذ در روزنه ها و حفره های بتن تشکیل کریستال های مقاوم و ضد آب در عمق بتن می نماید.

 

موارد استفاده :

بعنوان یک پوشش آب بند:

 • در منابع آب و فاضلاب
 • سردابه ها و کانالهای آب رسانی
 • مخازن بتنی آب در تصفیه خانه ها و سازه هایی که در مجاورت با آب دریا میباشند.
 • تونل ها و دریچه های آدم رو
 • فونداسیون های بتنی
 • ترمیم ترکها و درزهای روی بتن
 • دیوار های برشی بتنی در مجاورت خاک

 

مزایای استفاده از BETOGARD P-30 :

 • هیچگونه اثر نامطلوبی روی سطوح در منابع آب آشامیدنی ندارد .
 • ذرات و مولکولهای کریستال فرتکس 2000 پس از کیورینگ و جذب به عمق بتن فقط عامل جلوگیری از نفوذ آب گردیده و مانع تنفس سازه نمی گردد.
 • مانع از تجزیه و تخریب بتن در مقابل کربناته شدن، هوازدگی و انبساط و انقباض در مقابل سیکل های یخبندان میگردد.
 • دارای خواص دائمی است و کریستال های فرتکس 2000 جهت آب بندی همیشه در حال رشد میباشد به همین لحاظ در سازه هایی که در اثر مرور زمان دچار حركات سازه ای و ترک میشوند در اسرع زمان رشد و ترک را ترمیم می نماید.
 • نیاز به صاف و هموار کردن سطح ندارد.
 • نیاز به اجرای پرایمر برای آماده سازی سطح زیر کار ندارد.
 •  قابلیت اجرا بر روی سطوح بتنی از دو طرف را دارد.

 

آماده سازی:

 • سطوح بتنی از آلودگی و گرد غبار تمیز گردد.
 • روکش های قدیمی غیر قابل جذب مثل انواع رنگ و روغن ها از روی سطح برداشته شود .
 • سطوح بتن صیقلی و صاف بوسیله سندبلاست یا واتربلاست با اسید شوئی ( اسید کلریدریک رقیق ) آماده گردد.
 •  پوکی ها و سستی های سطحی بتن با وسایل مکانیکی از روی سطح برداشته شود .
 • سطح بتن قبل از اجرا کاملا اشباع گردد.
 • محل و مواضع تخریب شده با BETOGARD P-30 خمیری شکل تعمیر گردد.
 • محل های تعمیر شده بعد از ۸ ساعت مرطوب نگهداری شود.
 • برای تعمیر مواضع با وسعت زیاد از ملات اصلاح شده با SA12 با SA46 مطابق با مشخصات بروشورهای مربوطه استفاده شود.

 

طريقه ترکیب :

 • BETOGARD P-30 با آب مخلوط و با غلظت مناسب با استفاده از برس های نرم و زیر قابل اجرا میباشد .
 •  BETOGARD P-30 دو پیمانه با یک پیمانه آب برای اجرا با قلم مو
 • BETOGARD P-30 دو پیمانه با یک پیمانه آب برای اجرای پاششی با دستگاه
 • BETOGARD P-30 سه پیمانه با یک پیمانه آب برای تهیه خمیر جهت تعمیرات موضعی

 

طريقه استفاده:

 • سطح زیر کار قبلا مرطوب شود.
 • برای سطوح افقی با برس زیر و برای سطوح عمودی با برس نرم اجرا گردد.
 • محل ترکها و مواضع تعمیراتی با کاردک یا ماله از خمیر BETOGARD P-30 استفاده میگردد.
 • باید توجه داشت BETOGARD P-30 دارای سیمان است لذا دوغاب به اندازه محدود در سطل یا استانبولی برای مصرف تا ۲۰ دقیقه تهیه و بلافاصله اجرا تا فعل و انفعال اولیه دوغاب بر روی سطح بطور کامل انجام گیرد.
 • شرایط دما جهت اجرا بالاتر از ده درجه سانتیگراد است و در شرایط بارانی و یخبندان اجرا نگردد.
 • بر روی سطوحی که از BETOGARD P-30 استفاده گردیده نمیتوان از پوشش های رنگی بطور مستقیم استفاده نمود و برای اجرای رنگ لازم است لایه اضافی با اسید کلریدریک رقیق یا وسایل مکانیکی برداشته سپس رنگ مورد نظر اجرا گردد.
 • بفاصله ۲۰ روز از اجرای BETOGARD P-30 تست آب بندی انجام پذیر می باشد.

 

عمل آوری :

 • پس از اجرا BETOGARD P-30 بفاصله ۸ ساعت سطوح تا ۵ روز بصورت ممتد و پا ششی مرطوب شود ، پس از ۱۰ روز سطوح آماده بهره برداری است.
 • خاطر نشان میگردد مرطوب نگاه داشتن سطوح عامل رشد کریستالهای فرتکس 2006 میگردد. به همین دلیل در مرطوب نگاه داشتن سطوح دقت لازم بعمل آورده شود. گرما و عدم آب دهی عامل توقف رشد کریستالهای BETOGARD P-30 میگردد.
 • در بتنهایی که بصورت عمقی و سطحی حفره و تخلخل زیاد دارند برای رشد کریستالهای BETOGARD P-30 نیاز به زمان بیشتری می باشد.
 • بتن هایی که تخلخل های عمیق غیر متعارف و بزرگ دارند برای رشد BETOGARD P-30 و مسدود کردن تخلخل ها نیاز به کیورینگ طولانی تری دارند.
 • میزان مصرف در هر متر مربع ۷۰۰ الی ۱۲۰۰ گرم است در هر لایه میباشد.

 

 بسته بندی :

BETOGARD P-30 در پاکت ۲۰ کیلویی عرضه میشود.

 

عمر نگهداری :

در صورت حفظ و نگهداری در شرایط مناسب و خشک تا ۱۲ ماه قابل استفاده میباشد.

 

خدمات فنی :

بخش فنی رایحه بتن سبز در جهت ارائه مشاوره فنی و نحوه استفاده صحیح از مواد خود در کارگاه، آماده همکاری و انجام خدمات میباشد.

 

 

تاریخ: 1397/2/22
بازدید: 227

چسب واسط بتن و ملات ، آب بند کننده سطوح سیمانی و بتنی BETOBOND SA 12

BETOBOND SA 12

چسب واسط بتن و ملات ، آب بند کننده سطوح سیمانی و بتنی

 

شرح محصول :

BETOBOND SA 12 ، بر پایه پلیمرهای اصلاح شده مناسب جهت ساخت ملات های چسبنده بر روی سطوح بتن ، و به عنوان ماده آب بند و واسط چسبنده قوی برای تعمیرات سطوح بتنی و سیمانی تولید گردیده است.

 

کاربرد و موارد استفاده BETOBOND SA 12 :

 • تهیه ملات و اندود های آب بندی منابع آب و استخر های شنا ، طرح های فاضلاب ، تصفیه خانه ها ، سطوح بتنی دیوار و کف کارخانجات مختلف و انبارها و پارکینگ ها و زیرسازی جهت کف پوش
 • عامل چسبندگی در پودر بتونه کاسماتیک جهت صافکاری سطوح بتنی اکسپوز و زیرسازی رنگ های اپوکسی ، اکرلیک و پلی اورتان
 • تهیه ملات های چسبنده با ماسه و سیمان ،خاک سنگ جهت نصب سرامیک و سنگ
 • تقویت چسب سرامیک پودری
 • تقویت ملات های بندکشی
 • تهیه بتونه سنگ جهت پرکردن تخلخل های سنگ پس از نصب و یا در سنگبری
 • تهیه ملات چسبنده برای صافکاری سراسری سطح بتن بجای استفاده از توری فلزی

 

مزایای BETOBOND SA 12  :

 • افزایش مقامت چسبندگی ملات به بتن قدیم بدون استفاده از توری فلزی
 • کاهش ترک ناشی از عدم جمع شدگی
 • انعطاف پذیری مناسب
 • افزایش مقاومت در برابر سیکل های یخبندان
 • مقاوم در برابر نمک های یخ زدا
 • مناسب جهت آب بندی مناب آب آشامیدنی و استخر
 • افزایش مقاومت کششی و خمشی و مقاومت سایشی
 • ملات های ساخته شده با BETOBOND SA 12 تا 30 دقیقه قابل مصرف می باشند.

 

 

استاندارد ها :

قابل ارزیابی با استاندارد های C1440  ،  C 1042 ، ASTM C 1059

 

خصوصيات فيزيكي و شيميايي :

رنگ

شیری

وزن مخصوص

1.05 کیلوگرم در لیتر

PH

6.5

چسبندگی سطح بتن و ملات اصلاح شده

بیش از 20 کیلوگرم در سانتیمترمربع

چسبندگی بتن نو به قدیم

بیش از 30 کیلوگرم در سانتیمتر مربع

 

 

آماده سازي  سطح:

 • سطوح بتن و سیمان از هر گونه آلودگی های محیطی ، چربی ، گرد و غبار و پوسیدگی زدوده گردد.
 • سطوح در مقابل تابش آفتاب در هوای گرم به وسیله چادر پوشانده شود.
 • ترک های عمیق و سطحی با وسایل مکانیکی باز شود..

 

طریقه ساخت پرایمر :

تهیه پرایمر به فرمول یک پیمانه BETOBOND SA 12 ، سه پیمانه آب آماده شده و محلول حاصله قبل از اجرا بر روی سطح بتن با فلمو اجرا می گردد.

 

طریقه ساخت ملات آستر تعمیراتی و اندود کشی سراسری :

 • تهیه ملات تعمیراتی به فرمول : ( یک پیمانه BETOBOND SA 12 + یک یا دو پیمانه آب ) مخلوط و محلول بدست آمده به عنوان آب ملات در ملات خشک آماده به فرمول ( ماسه صفر تا 2.5 میلیمتر 15 کیلوگرم + سیمان 5 کیلوگرم + الیاف پلی پروپیلن 10 گرم ) به اندازه مورد نیاز اضافه گردد. تهیه ملات با توجه به میزان کاری به اندازه مصرف تا یک ساعت مخلوط شود.
 • این ملات به عنوان اندود آستری به ضخامت حداکثر 15 میلیمتر بر روی سطح بتنی و آجری به صورت سنتی قابل اجرا می باشد.
 • برای ضخامت ههای بیشتر با فاصله  زمانی حداقل 4 ساعت عملیات  تکرار می گردد.
 • ملات فوق به صورت تعمیرات موضعی و اجرای انداد سراسری قابل استفاده می باشد.

 

طریقه ساخت ملات نرمه کشی موضعی و سراسری :

 • تهیه اندود نرمه کشی به فرمول ( خام سنگ سیلیسی سه پیمانه + سیمان یک پیمانه ) به جای آب از محلول ( یک پیمانه BETOBOND SA 12 + یک یا دو پیمانه آب ) به اندازه مورد نیاز اضافه تا ملات نرمه کشی اماده گردد.
 • ملات حاصله به ضخامت حداکثر 3 میلیمتربر روی سطح آستر بعد از پرایمر با ماله فلزی اجرا و صافکاری می گردد.
 • از این ملات می توان به فاصله 24 ساعت بر روی نقاط ضعیف در منابع آب در دو لایه جهت آب بندی استفاده نمود.
 • در مواضعی که نیاز به هم سطح کردن سطح می باشد بلافاصله پس از اجرا میتوان از مش اکرلیک یا فایبرگلاس بر روی سطح خوابانده و ماله کشی نمود تا ملات از روزنه های مش خارج شده و روی سطح ایجاد یک پوشش از اندود نماید.
 • ملات آستر یا رویه بالا را میتوان به تنهایی جهت آب بندی استفاده نمود.
 • برای بالا بردن ضریب اطمینان میتوان از مش اکرلیک یا فایبرگلاس به صورت موضعی با سراسری استفاده نمود.
 • جهت آب بندی منابع آب و فاضلاب بدون استفاده از مش اکرلیک ، از پرایمر ، آستر ، پرایمر و ملات ترمه کشی فوق به ترتیب استفاده می گردد.
 • پس از اجرای اندود 5 روز سطح دور از تابش آفتاب نگهداشته و پس از 10 روز سطح جهت آب گیری قابل استفاده می باشد.

 

تعمیر بتن اکسپوز و آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی :

 • برای مواضعی که دامنه تخریب زیاد و عمیق است از ملات آستر در چند مرحله و نرمه کشی بالا استفاده می گردد.
 • بتونه کاسماتیک برای مواضعی که سطح بتن نیاز به بتونه کاری دارد از پودر کاسماتیک سفید و طوسی همراه با محلول 50 درصد BETOBOND SA 12 با آب استفاده می گردد.
 • بتونه حاصله بوسیله کاردک در چند نوبت روی سطح کشیده تا سطح صاف گردد ( ( مراجعه به مشخصات فنی BETOSIVE 1030 ) .
 • از بتونه فوق جهت صافکاری روی سطوح سیمانی در نمای ساختمان ، سقف ، بدنه و محوطه استخر استفاده می گردد.

ملات نصب سنگ :

از محلول 30 درصد BETOBOND SA 12 با آب در ماسه و سیمان ملات چسبنده جهت نصب سنگ بر روی کف تهیه می گردد ، میزان مصرف در هر مترمربع به ضخامت 2 میلیمتر یک کیلوگرم می باشد.

 

ميزان مصرف :

 • جهت ملات سیمانکاری در هرمترمربع به ضخامت یک سانتیمتر حدود 800 گرم BETOBOND SA 12 مصرف می گردد.
 • برای ملات ترمه کشی هر مترمربع به ضخمات 3 میلیمتر 300 گرم BETOBOND SA 12 مصرف می شود.

 

تقویت چسب سرامیک پودری :

از محلول 50 درصد BETOBOND SA 12 با آب به عنوان عامل تقویت کننده در چسب پودری استفاده می شود.

 

بتونه سنگ :

از محلول 30 تا 50 درصد BETOBOND SA 12 با آب با پودر سنگ نرم و سیمان سفید ، بتونه جهت پر کردن تخلخل های سنگ تراورتن استفاده می گردد. میزان مصرف بستگی به تخلخل سنگ دارد 100 گرم تا 200 گرم در مترمربع می باشد.

 

بسته بندي :

BETOBOND SA 12   در ظروف 8 و 20 کیلوگرمی عرضه می گردد.

 

انبار داري :

در محيط خشك و خنك و بدور از تابش مستقيم آفتاب نگهداري شود .

عمر نگهداري :

در محیط سرپوشیده و خنک و  در بسته بندي اوليه تا 12 ماه قابل استفاده ميباشد .

 

خدمات فني :

بخش فني شرکت رایحه بتن سبز ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) در جهت استفاده صحيح از مواد خود ، آماده همكاري و انجام خدمات ميباشد .

 

 

تاریخ: 1397/2/22
بازدید: 227

ابر روان کننده بتن بر پایه پلی کربوکسیلات DEZOBUILD D-20

DEZOBUILD D-20

فوق روان کننده بتن بر پایه کربوکسیلات اتر با خواص روان کننده بالا و افزایش مقاومت

 

شرح محصول :

DEZOBUILD D-20 ، فوق روان کننده ای از  نسل سوم بر پایه تکنولوژی پلی کربوکسیلات اتر می باشد.. این محصول برای ساخت بتن با بیشترین کاهش نسبت آب و کسب مقاومت بالا در سنین اولیه ، با حفظ اسلامپ در زمان کوتاه طراحی و تولید گردیده است. DEZOBUILD D-20 قابلیت کاهش آب اختلاط بتن را تا 35 % با اسلامپ ثابت دارد که همین امر عامل افزایش مقاومت فشاری در سنین اولیه و نهایی و همچنین دوام بتن می گردد.

 

نحوه اثرگذاری :

DEZOBUILD D-20 دارای مکانیسم اثر گذاری به دو صورت به شرح ذیل می باشد :

 • ایجاد غشاء بر روی سطح ذرات سیمان نموده و ممانعت فضایی ناشی از ضخامت لایه جذب شده ، از تجمع ذرات سیمان جلوگیری می کند.
 • ایجاد نیروی دافعه بین ذرات سیمان ناشی از جذب ذرات پلیمر و تشکیل بارهای همنام .

 

کاربرد و موارد استفاده :

DEZOBUILD D-20 برای استفاده در انواع بتن از جمله بتن های خودتراکم،  بتن ریزی در تراکم بالای میلگرد،   بتن های پمپی ، بتن پیش ساخته ، بتن حاوی پوزولان، بتن پیش تنیده، بتن ریزی زیر آب ، بتن های اکسپوز و تزئینی ، بتن های کف سازی ، بتن های صنعتی و ... مناسب می باشد.

مزایای DEZOBUILD D-20     :

 • تولید بتن چسبنده ، بدون جداشدگی در نسبت های پایین آب به سیمان
 • تولید بتن با اسلامپ بالا با نسبت آب به سیمان پایین
 • کسب مقاومت بالا در سنین اولیه و نهایی
 • کاهش زمان بتن ریزی و هزینه های اجرایی
 • قالب برداری سریع
 • کاهش نفوذپذیری در برابر آب ، کلراید ، سولفات به دلیلی کاهش نسبت آب به سیمان
 • افزایش مقاومت سایشی و افزایش دوام در سیکل های یخ و ذوب به دلیل نسبت پایین آب به ترکیبات سیمان

 

مطابقت با استاندارد :

 • ASTM C494 TYPE F
 • EN 934-2-TABLE 3.1/3.2
 • ISIRI 2930 –TABLE 3/4

 

 

خصوصيات فيزيكي و شيميايي :

ترکیبات شیمیایی

کوپلیمرهای اصلاح شده پلی کربوکسیلیک اسید

رنگ

قهوه ای تیره

طبیعت یونی

آنیونی

حالت فیزیکی

مایع

کلراید ( PPM )

حداکثر 500

وزن مخصوص ( کیلوگرم بر لیتر ) در دمای 20 درجه سانتیگراد

0.02+- 1.08

 

 

میزان مصرف  :

 • DEZOBUILD D-20 قابل استفاده به میزان 0.3 تا 1 درصد نسبت به وزن ترکیبات سیمانی می باشد.
 • میزان مصرف با توجه به طرح اختلاط و خصوصیات مورد نیاز تعیین می شود.
 • پیشنهاد می شود جهت تعیین میزان مصرف DEZOBUILD D-20 و تاثیر آن بر روی خواص بتن تازه و سخت شده مانند کارایی ، حفظ کارایی ، گیرش و مقاومت های اولیه و نهایی تست هایی در محل کارگاه و با مصالح و شرایط موجود انجام شود.

 

روش استفاده :

 • آماده مصرف و با هر نسبتی با آب مخلوط می شود.
 • هم زمان با آب اختلاط به میکسر میتوان اضافه کرد.
 • به طور مستقیم به سیمان و ترکیبات خشک افزوده نشود.
 • DEZOBUILD D-20 را در پایان عمل اختلاط میتوان به میکسر بچینگ و یا به داخل تراک میکسر افزود. در این حالت به ازاء هر مترمکعب یک دقیقه اختلاط با دور تند انجام شود.

 

سازگاری با ترکیبات سیمان :

مناسب برای استفاده با انواع سیمان و یا ترکیبات جایگزین سیمانی از جمله : خاکستر بادی میکروسیلیس و سرباره می باشد.

 

سازگاری با افزودنی های دیگر :

 • با سایر افزودنی ها از پیش مخلوط یا مصرف نشود مگر آنکه تولید کننده مجاز بداند.
 • توصیه می شود که در چنین شرایطی با واحد فنی شرکت رایحه بتن سبز ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) مشورت شود.

 

بسته بندی :

DEZOBUILD D-20 در گالن های 20 ، بشکه های 220 و مخازن 1100 کیلوگرمی عرضه می گردد.

 

انبار داري :

توصیه می شود که انباداری در دمای 5 تا 40 درجه سانتیگراد به دور از تابش مستقیم آفتاب باشد. در صورت یخ زدگی دمای مواد را بالا آورده تا ذوب شود و سپس توسط یک میکسر مخلوط شود.

 

عمر نگهداري :

در صورت حفظ و نگهداری در شرایط مناسب پیشنهادی و در بسته بندی اولیه تا 12 ماه قابل نگهداری می باشد.

 

ایمنی :

DEZOBUILD D-20 ماده ای کم ضرر می باشد. در شرایط عادی آسیبی به پوست نمی رساند. اما به عنوان یک ترکیب شیمیایی و رعایت موارد احتیاطی برای جلوگیری از تماس با پوست و با چشم از دستکش های محافظ و عینکاستفاده شود و یا پس از تماس مستقیم با پوست و یا چشم با آب شسته شود.

 

خدمات فني :

بخش فني شرکت رایحه بتن سبز ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) در جهت ارائه مشاوره فنی مربوط به بتن و بتن ریزی و نحوه استفاده صحیح از مواد خود در کارگاه آماده همکاری و انجام خدمات می باشد.

 

تاریخ: 1397/2/22
بازدید: 213

مشخصات استاندارد مصالح آب بندی درز های سازه های بتنی براساس استاندارد ACI 504R-90

مشخصات لازم برای آب­بندهای درزها

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، ارائه دهنده انواع درزبند های سازه های بتنی ، انواع واتراستاپ ها و ماستیک های درزبند

 

هر درزگیر باید برای ارائه­ی عملکردی رضایتبخش از ویژگی­های ذیل برخوردار باشد:

 1. از مصالحی نفوذناپذیر تشکیل یافته باشد.
 2. برای سازگاری با حرکات و نرخ وقوع حرکات در درز قادر به تغییر شکل باشد.
 3. در صورت قرار گرفتن در معرض تغییر شکل­های چرخه­ای، تا حد کافی قادر به حفظ و بازیابی مشخصات و شکل اولیه­اش باشد.
 4. به بتن بچسبد، بدان معنا که به استثنای درزگیرهای پیش­ساخته­ای که بر سطوح بتن نیرو وارد می­کنند و یا به صورتی مکانیکی با نوعی مهار یا لنگر درهم­تنیده شده­اند، تمامی درزگیرها باید به سطوح بتنی بچسبند و در پیوندشان خللی ایجاد نگردد (یعنی اتصال و تماس­شان با بتن را از دست ندهند) و یا در کنج­ها و یا دیگر سطوح­ پرتنش­شان دچار پوسته­شدگی نشوند ).
 5. در درون­شان دچار گسیختگی و یا پارگی نشوند (یعنی به گسیختگی همچسبی دچار نشوند) .
 6. در مقابل جاری­شدگی گرانشی (یا فشار سیالی) و یا نرم­شوندگی غیرقابل قبول در دماهای خدمتی بالا مقاوم باشند.
 7. در دماهای خدمتی پایین سخت نشوند و یا به طرز غیر قابل قبولی شکننده نشوند.
 8. در اثر گذر زمان، هوازدگی و یا سایر عوامل دوره­ی خدمت­رسانی دچار آسیب نشوند و در بازه­ی دمایی معین شده برای آن­ها و تحت دیگر شرایط محیطی قابل وقوع، طول عمر خدمتی معقولی داشته باشند .

علاوه بر این­ها، بسته به شرایط خاص خدمتی ممکن است درزگیر ملزم به مقاومت در برابر یک یا دو عامل ذیل نیز باشد: نفوذ مواد خارجی، پوسیدگی، دندانه­دارشدگی، گیرایی در اثر عبور و مرور، آتش­سوزی و یا حمله­ی مواد شیمیایی. شاید یک الزام دیگر نیز آن باشد که درزگیر رنگ ویژه­ی خودش را حفظ کند و در مقابل تغییر رنگ مقاوم باشد و لکه­دار نشود.

در نهایت، درزگیر نباید در طول زمانی که برای مدتی معقول پیش از استفاده انبار می­شود به خرابی و پوسیدگی دچار شود، باید با سهولتی نسبی قابل اجرا و نصب باشد، و عاری از مواد مضر برای کاربران و بتن و یا برای سایر مصالح مجاورش باشد . در برخی از نقاط شاید مقررات محلی برای استفاده از درزگیرهای حاوی حلال­هایی که آلاینده پنداشته می­شوند محدودیت­هایی را نیز لحاظ کرده باشند.  

جدول (1) – مصالح مورد استفاده برای آب­بندی درزها

گروه

درجا-قالبگیری شده

پیش­ساخته

نوع

I ماستیک

مواد ترموپلاستیک

مواد سختی­پذیر حرارتی یا ترموستینگ

VI درز فشاری

II اجرای گرم

III اجرای سرد

IV عمل­آوری شیمیایی

V انتشار حلال

ترکیب

 1. روغن­های خشک­شونده
 2. روغن­های غیرخشک­شونده
 3. آسفالت با نقطه­ی ذوب پایین
 4. پلی­بوتن­ها
 5. پلی­ایزوبوتیلن­ها یا ترکیبی از D و E

برای تمامی این مواد از پرکننده استفاده می­شود، تمامی آن­ها حاوی صد درصد جامدات هستند و تنها موارد D و E حاوی حلالند.

 1. آسفالت­ها
 2. آسفالت­های لاستیکی
 3. قیر
 4. قطران ذغال­سنگ
 5. قطران ذغال­سنگ لاستیکی

تمامی آن­ها حاوی صد درصد جامدات هستند

(W) قطران ذغال­سنگ PVC داغ اجرا شده

(K) آسفالت­های لاستیکی

(L) وینیل­ها

(M) آکریلیک­ها

(K) حاوی 80/70 درصد جامدات است.

تمامی این مواد حاوی حلال هستند.

 1. ممکن است به صورت امولسیون نیز باشد (با 60 الی 70 درصد جامدات).

(X) لاستیک بوتیل اصلاح شده

(N) پلی­سولفید

(O) قطران ذغال­سنگ پلی­سولفیدی

(P) پلی­یورتان

(Q) قطران ذغال­سنگ پلی­یورتانی

(R) سیلیکون­ها

(S) اپوکسی

(N) و (R) حاوی 95 تا 100 درصد جامدات هستند.

(O)، (Q) و (S) حاوی 90 تا 100 درصد جامدات هستند.

(P) حاوی 75 تا 100 درصد جامدات است.

(N)، (P) و (R) می­توانند سیستم­هایی تک­جزئی یا دوجزئی داشته باشند.

(O)، (Q) و (S) سیستم­هایی دوجزئی دارند.

(T) نئوپرن

(U) بوتادین استایرن

(V) پلی­اتیلن کلروسولفاتی

(T) و (V) حاوی 80 تا 90 درصد جامدات هستند.

(U) حاوی 85 تا 90 درصد جامدات است.

(R) سیلیکون­ها

(3) لاستیک نئوپرن

رنگ

 (A) و (B) متغیرند

(C) فقط سیاه

(D) و (ٍE) دارای رنگ­های محدودند

فقط سیاه

(K) فقط سیاه

(L) و (M) متغیرند

(N)، (R) و (S) متغیرند

(O) و (P) محدودند

(Q) فقط سیاه

(T) محدود است

(V) متغیر است

 

سیاه. سطوح بیرونی را می­توان با رنگ­های مختلف پرداخت کرد.

گیرش

یا

عمل­آوری

غیرقابل عمل­آوری هستند. به حالتی ویسکوز باقی می­مانند. A و B پوسته­هایی را در سطح بیرونی­شان شکل می­دهند.

غیرقابل عمل­آوری هستند. به موازات خنک شدن گیرش حاصل می­کنند. با حرارت نرم می­شوند و با سرما سخت می­شوند. (W) دارای خاصیت ارتجاعی است.

غیرقابل عمل­آوری هستند. با انتشار حلال یا تبخیر آب، گیرش حاصل می­کنند. (M) به غیر از در پوسته­ی سطحی­اش نرم باقی می­ماند.

سیستم کاتالیزوری دوجزئی دارند.

یک جزء آن­ها از هوا رطوبت می­گیرد.

انتشار حلال

....

مقاومت در برابر سالخوردگی و هوازدگی

پایین

متوسط

(W) مقاومت بالایی در برابر هوازدگی دارد.

متوسط

بالا

بالا

بالا

افزایش سختی نسبت به

 1. سن

بالا

بالا تا متوسط

(W) فاقد سختی است.

بالا

(S) بالا

(N)، (O)، (P)، (Q) و (R) پایین

بالا

پایین

 1. دمای پایین

بالا

بالا تا متوسط

(W) فاقد سختی است.

بالا

(S) بالا

(N)، (O)، (P)، (Q) و (R) پایین

بالا

پایین

بازگشت­پذیری

پایین

متوسط

(W) بالا

پایین

(N) و (O) متوسط

 (P)، (Q) و (R) بالا (S) پایین

پایین

بالا

مقاومت در برابر خوردگی

پایین

متوسط

متوسط

(P)، (Q)، (R) و (S)

(N) و (O)

متوسط

بالا

مقاومت در برابر دندانه­دارشدگی و نفوذ جامدات

پایین

پایین در دماهای بالا

(W) بالا

پایین در دماهای بالا

 

بالا

پایین

بالا

انقباض پس از نصب

بالا

متغیر

(W) بدون انقباض

بالا

پایین

بالا

بدون انقباض

مقاومت در برابر مواد شیمیایی

بالا به استثنای حلال­ها و سوخت­ها

(F) و (G) بالا به استثنای حلال­ها و سوخت­ها

(H)، (I) و (J) بالا  و مقاوم در برابر سوخت­ها

(W) بالا

(K) بالا به استثنای حلال­ها و سوخت­ها

(L) و (M) بالا به استثنای بازها و اسیدهای اکسیدکننده

(N) و (P) پایین در مقابل حلال­ها، سوخت­ها و اسیدهای اکسیدکننده

(O) و (Q) پایین در مقابل حلال­ها، ولی میانه در برابر سوخت­ها

(R) پایین در مقابل بازها

(S) بالا

پایین در مقابل حلال­ها، سوخت­ها و اسیدهای اکسیدکننده

بالا

مدول الاستیسیته در حالت 100 درصد کشیدگی

قابل اعمال نیست

پایین

پایین

(R)، (O)، (P) و (Q) پایین

(R) بالا و پایین

(S) قابل اعمال نیست

متوسط

قابل اعمال نیست

کشیدگی و فشردگی مجاز

 

 

(W
 کشش

 

 به استثنای (S) که کمتر از
 است

(R)

 

باید همواره تا حدود 45 تا 85 درصد پهنای اولیه­اش فشرده شود.

سایر مشخصات

(A)، (B)، (D) و (E)  لکه­دار نمی­شوند

(D) و (E) گرد و غبار به خود می­گیرند و باید فقط در موقعیت­های بسته از آن­ها استفاده شود.

به دلیل نرم­شوندگی در هوای گرم، فقط در درزهای افقی قابل استفاده هستند.

(W) در دماهای بالا جاری نمی­شود.

(K) قابل استفاده در درزهای مایل

(N)، (P)، (R) و (S) لکه­دار نمی­شوند

 (U) و (V) لکه­دار نمی­شوند.

(V) درزبند خوبی برای بخار و گرد و غبار است.

 

هزینه­ی واحد

(A)، (B) و (C)  بسیار پایین

(D) و (E) پایین

 

(F)، (G)، (H)، (I) و (J) بسیار پایین

(W) متوسط

(K) بسیار پایین

(L) پایین

(M) بالا

(O)، (Q) و (R) بالا

(N)، (P)، (R) و (S) بسیار بالا

(T)، (U) و (V) پایین

 

 1. بالا
 

 

جدول (2) – مصالح پیش­ساخته­ی مورد استفاده برای پرکننده­ها و پشتیبان­ها در درزگیرهای درجا-قالبگیری­شده

ترکیب و نوع

موارد استفاده و مشخصات اصلی

نصب

 1. لاستیک طبیعی
 1. اسفنجی
 2. جامد

پرکننده­ی درز انبساطی. به خوبی فشار می­پذیرد و به شکل اولیه­اش بازمی­گردد. سلول­بسته و غیرجاذب است. لاستیک جامد نیز می­تواند به عنوان پرکننده کار کند، ولی عمدتاً به عنوان واشر از آن استفاده می­شود (جدول (8)3 را ملاحظه نمایید).

انعطاف­پذیری بالای آن ممکن است مشکلاتی در نصب ایجاد کند. وزن بتن پلاستیکی ممکن است آن را تحت پیش­فشار قرار دهد. در درزهای ساختمانی با چسب به محل استقرار متصل می­گردد.

(12) لوله­های نئوپرنی یا اسفنج بوتیلی

مصالح پشتیبان در شرایطی که انعطاف­پذیری در درزهای بزرگ ضرورت داشته باشد. سازگاری آن با درزگیر در رابطه با لک­شدگی را نیز بررسی نمایید.

با استفاده از ابزارهای دستی به درون درز فشرده می­شود.

(13) میله­های نئوپرنی یا اسفنج بوتیلی

مصالح پشتیبان برای درزهای باریکتر نظیر درزهای ساختمانی در کانال­ها، دال­های پوششی و روسازی­ها. سازگاری آن با درزگیر در رابطه با لک­شدگی را نیز بررسی نمایید.

با استفاده از ابزارهای دستی یا غلتک به درون درز فشرده می­شود.

(14) فوم­های منعطف و کشیده شده­ی پلی­اتیلنی پلی­یورتانی و پلی­پروپیلنی پلی­وینیل کلرایدی

(a) پرکننده­های درزهای انبساطی. به خوبی فشار می­پذیرد و به شکل اولیه­اش بازمی­گردد، و غیرجاذب است.

(b) مصالح پشتیبان سازگار با اغلب درزها.

باید در خلال بتن­ریزی در تمام طولش به نحوی صلب و محکم تحت پشتیبانی قرار گیرد.

 

با استفاده از ابزارهای دستی به درون درز فشرده می­شود.

(15) فوم­های صلب و کشیده شده­ی پلی­اتیلنی، پلی­یورتانی و پلی­استیرنی

پرکننده­ی درز انبساطی. برای ایجاد گپ قابل استفاده است، ولی پس از تحمل فشار زیاد قادر به بازگشت به شکل اولیه­اش نیست.

در خلال بتن­ریزی باید در مکان مورد نظر محکم شود. در درزهای ساختمانی به محل استقرار اولیه­اش چسبانده می­شود. پاره­ای اوقات، پس از بتن­ریزی و در شرایطی که دیگر نیازی به آن نباشد از جایش بیرون آورده می­شود.

(16) صفحه­ی چوب­پنبه­ای تلقیح شده با قیر یا رزین

پرکننده­ی درز انبساطی. به خوبی فشار می­پذیرد و ارتجاعی عمل می­کند. با اغلب درزگیرهای غیرآسفالتی سازگاری ندارد و باید از آن­ها جدا نگاه داشته شود.

در خلال بتن­ریزی باید در مکان مورد نظر محکم شود و یا به محل استقرارش چسبانده شود. این صفحات در صورت بی­دقتی در هنگام اجرا و کار بسیار آسیب­پذیر هستند.

(17) بنتونیت یا چوب­پنبه­ی دی­هیدراته

پرکننده­ای با مشخصات خود-درزگیری. جذب آب پس از نصب موجب تورم این ماده می­شود. چوب­پنبه قابل­فشرده­سازی است، ولی بنتونیت فشارپذیر نیست.

چوب­پنبه­ها در شکل آستری­­های آب­بندی­ای قابل دسترس هستند که باید پس از نصب برداشته شوند. بنتونیت شکلی پودری دارد و به وسیله­ی آستری­های نرم یا مقوایی اجرا می­شود.

(18) تخته­های پرداخت نشده­ی چوب سدر، چوب سرخ، چوب کاج، و نئوپان

پرکننده­ی درز انبساطی که در گذشته استفاده از آن­ها برای این منظور بسیار معمول بوده است. این مواد زمانی که آب جذب کنند متورم می­شوند. به اندازه­ی سایر پرکننده­ها فشارپذیر نیستند و بازگشت­پذیری کمتری دارند. چوب­های طبیعی باید عاری از هرگونه گره باشند.

در هنگام بتن­ریزی به شکلی محکم و آسان در امتداد مورد نظر برای آن­ها نگاه داشته می­شوند.

(19) تخته­ی تلقیح شده با قیر

پرکننده­ی درز انبساطی که به نحوی گسترده در شکل فیبرهای چوبی ارتجاعی برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته­اند. آن­ها دارای قابلیت بازگشت­پذیری متوسطی پس از تحمل فشار هستند. نباید بیش از 50 درصد تحت فشار قرار گیرند، زیرا در غیر این صورت، قیر از درون آن­ها بیرون می­زند که ممکن است موجب آسیب­دیدگی درزگیر شود.

دارای استحکامی معقول برای حفظ امتداد در هنگام بتن­ریزی و یا تعبیه در محل استقرارشان هستند.

(20) فلز یا پلاستیک

(a) پرکننده­ی درز انبساطی که به شکل قوطی­های باریک فشارپذیر در برخی کاربری­های خاص مورد استفاده قرار می­گیرند.

(b) پشتیبان در شکل ورقه­هایی خنثی در درزگیرهای دارای اشکالی نامنظم.

مانند مصالح چوبی یا تخته­ها نصب می­شوند.

 

 

به شکلی مچاله شده در درون درز جا داده می­شوند.

(21) پشم شیشه یا پشم معدنی

(a) پرکننده­ی درز انبساطی که به شکل تخته­هایی تلقیح شده با قیر یا رزین تهیه می­شوند و به خوبی تحت فشار قرار می­گیرند.

(b) پشتیبان در شکلی خنثی و بدون تلقیح به منظور آسیب نزدن به درزگیر.

مانند مصالح چوبی یا تخته­ها نصب می­شوند.

 

 

به شکل ورقه­ای و یا مصالح نرم و فشرده و یا الیاف نصب می­شوند.

(22) ریسمان و الیاف کنفی، جوتی، مانیلی، و بند لوله­کشی

آن­ها مصالحی سنتی برای بسته­بندی درزها پیش از نصب درزگیرها محسوب می­شوند. در شرایطی که به عنوان مصالح پشتیبان از آن­ها استفاده شود نباید به روغن و یا سایر مواد آغشته شوند.

تا عمق لازم در درون درز فشرده می­شوند.

(23) گروت یا ملات سیمان پرتلند

در درزهای قطعات پیش­ساخته و لوله­ها از آن­ها برای پرسازی گپ­های باز باقیمانده در شرایطی استفاده می­شود که انتظار حرکت متعاقبی وجود نداشته باشد و در برخی مواقع نیز در پشت آب­بندها از آن­ها استفاده می­شود.

لایه­ریزی (ملات)

تزریق (گروت)

 

 

جدول (3) – مصالح پیش­ساخته­ی مورد استفاده برای درزهای فشاری، درزهای نواری، درزهای کششی-فشاری، آب­بندها، واشرها و سایر منظورهای مرتبط با درزگیری

ترکیب و نوع

مشخصات حائز اهمیت برای کاربری

اشکال قابل دسترس

موارد استفاده

 1. بوتیل – لاستیک متعارف عمل­آوری شده

مقاومت بالا در برابر آب، تغییر شکل ماندگار اندک با امکان تنظیم مدول الاستیسیته جهت دستیابی به قابلیت همچسبی و بازگشت­پذیری بالا، سفتی و سختی،رنگ سیاه و قابلیت رنگ­کاری.

زبانه­ای، میله­ای، لوله­ای، ورقه­ای تخت، نواری، و اشکال مختلف برای کاربری­های مورد نظر.­

آب­بندها، ترکیبی از القاکننده­ی ترک و درزگیر، و نوارهای درزگیری حساس به فشار مقاوم در مقابل نفوذ گرد و غبار و آب برای شیشه­کاری­ها و دیوارهای تیغه­ای.

 1. بوتیل – خام به همراه پلیمر اصلاح شده با رزین­ها و پلاستیسایزرها

مقاومت بالا در برابر آب، بخار و هوازدگی، چسبندگی خوب به فلز، شیشه و پلاستیک، دارای قابلیت قالب­گیری درجا، مقاوم در مقابل حرکات، سفت و سخت و دارای همچسبی خوب، رنگ سیاه و قابلیت رنگ­کاری.

زبانه­ای، نواری، واشرها و حلقه­های پوششی.

درزبندی شیشه­کاری­ها، درزبندی اتصالات پوششی در روکش­های فلزی، و درزگیری پنل­های دیوارهای تیغه­ای.

 1. نئوپرن – لاستیک متعارف عمل­آوری شده

مقاومت بالا در برابر روغن، آب، بخار و هوازدگی، تغییر شکل ماندگار اندک، و به رنگ اصلی سیاه، ولی دارای قابلیت استفاده از سایر رنگ­ها بر روی سطوحش.

زبانه­ای، میله­ای، لوله­ای، ورقه­ای تخت، نواری، اشکال مختلف برای کاربری­های مورد نظر، و در شکل سلول­های اسفنجی جامد یا باز و یا بسته.

آب­بندها، درزبندی شیشه­کاری­ها، عایقکاری و جداسازی خطوط سرویس، درزبندی­های کششی-فشاری، درزبندی­های فشاری، واشرها، و آب­بندهای نواری و زبانه­ای.

 1. PVC – پلی­وینیل­کلراید ترموپلاستیک زائده­ای یا قالبی

مقاومت بالا در برابر آب و بخار، مقاومت متوسط در مقابل مواد شیمیایی، تغییر شکل ماندگار اندک با امکان تنظیم مدول الاستیسیته جهت دستیابی به قابلیت همچسبی و بازگشت­پذیری بالا، سفت و سخت، امکان برش­زنی در هنگام نرم­شوندگی در اثر حرارت، و دارای رنگدانه­های سیاه، قهوه­ای، سبز و غیره.

دانه­ای، میله­ای، لوله­ای، ورقه­ای تخت، نواری، واشری و اشکال مختلف برای کاربری­های مورد نظر.­

آب­بندها، واشرها، و ترکیبی از القاکننده­ی ترک و درزگیر.

 1. پلی­ایزوبوتیلن غیر قابل عمل­آوری

مقاومت بالا در برابر آب و بخار، انعطاف­پذیری بالا در دماهای پایین، جاری­شوندگی تحت فشار، دارای حساسیت به فشار سطحی، دارای چسبندگی بالا، دارای قابلیت استفاده در پاره­ای موارد به همراه ترکیبات بوتیلی به منظور کنترل درجه­ی عمل­آوری، و دارای رنگ­های سیاه، خاکستری و سفید.

زبانه­ای، نواری، حلقه­ای و واشری.

واشرها، درزبندی شیشه­کاری­ها، آب­بندی پنل­های دیوارهای تیغه­ای، و پارتیشن­های آکوستیک.

a(6) SBR (لاستیک استیرن بوتادین)

b(6) NBR (لاستیک نیتریل بوتادین) پلی­سوپرین، پلی­دین با قابلیت عمل­آوری متعارف لاستیک­ها

مقاومت بالا در برابر آب، و مقاومت بالای NBR در مقابل روغن.

زبانه­ای، میله­ای، لوله­ای، ورقه­ای تخت، واشری، حلقه­ای، اشکال مختلف برای کاربری­های مورد نظر، و در شکل اسفنج­های جامد یا سلولی.

آب­بندها، واشرهای لوله­ها، و عایق­بندی و جداسازی خطوط سرویس.

(7)  a پلی­یورتان – فوم تلقیح شده با پلی­بوتیلن

(7)  b اتیلن وینیل استات (EVA)

بازگشت­پذیری پایین در دماهای پایین، قابل نصب در درزهای نمدار یا رطوبتی، و دارای رنگ­های متنوع.

میله­ای، ورقه­ای تخت (نواری)، اسفنج­های سلولی باز، و EVA در شکل سلول­های بسته.

واشرها و درزهای فشاری

(8)  a  لاستیک طبیعی – عمل­آوری شده (ولکانیده)

(8)  b  EPDM

(8) c  سیلیکون­ها

مقاومت بالا در برابر آب، فرسایش­پذیری در صورت قرار گرفتن در معرض هوا و نور خورشید، مقاومت پایین در مقابل روغن­ها و حلال­ها که اکنون تا حد زیادی با مواد مصنوعی یا سنتتیک جایگزین شده­اند، و دارای رنگ سیاه.

اشکال مختلف برای کاربری­های مورد نظر.

آب­بندها، واشر لوله­ها، آب­بندهای نواری و زبانه­ای، و درزهای کششی-فشاری و فشاری.

(9) فلزات

(a) مس

(b) فولاد (ضدزنگ)

(c) سرب

(d) برنز

برای آب­بندها:

 1. چکش­خوار و انعطاف­پذیر است، ولی تحت خمش دچار سختی و گسیختگی می­شود.
 2. انواع سخت و صلب آن­ باید برای سازگاری با تمامی حرکات و لنگرها به شکل V یا U درآورده شوند.
 3. به راحتی تغییر شکل می­دهد، ولی در مقابل تغییر شکل­های ناشی شده از حرکت، رفتاری غیرالاستیک دارد.

نوارهای تخت و از پیش شکل داده شده، سرب به شکل مذاب یا رشته­ای نیز موجود است.

(a) و (b) آب­بندها

(c) حفاظت از لبه­های درزها در کف طبقات

(d) جداکننده­ی پنل­ها در لایه­ی فوقانی طبقات

(10) آسفالت­های لاستیکی

لاستیک طبیعی (8)، بوتیل (1) و یا نئوپرن (3) به آسفالت افزوده می­شود. این آسفالت­ها دارای ویسکوزیته­ی بالا، قدری کشسانی و قابلیت قالب­ریزی درجا هستند.

زبانه­ای، میله­ای، ورقه­ای تخت (نواری)، و واشری برای IIG و IIIK

جایگزینی برای آسفالت­های لاستیکی گرم یا سرد اجرا شده (IIG و IIK)، و واشرهای لوله­ها.

 

 

جدول (4) – موارد استفاده­ی درزگیرهای درجا-قالبگیری­شده و پیش­ساخته*

نوع کاربری

درجا-قالبگیری­شده

پیش­ساخته

I ماستیک

ترموپلاستیک

ترموستینگ

VI درز نواری فشاری

VII آب­بندها

VIII واشرها

IX موارد متفرقه

II گرم اجرا شده

III سرد اجرا شده

IV عمل­آوری شیمیایی

V انتشار حلال

سازه­ها تحت فشار سیال قرار ندارند، نظیر ساختمان­ها، پل­ها، انبارها و دیوارهای نگهبان

 

 

 

نکته­ی (3)

بتونه­کاری و شیشه­کاری

پنل­های پیش­ساخته­

 دیوارها (درزهای عمودی)

عرشه­ی بام­ها (افقی و عمودی)

طبقات یا کف­های معمولی

طبقات یا کف­های صنعتی

طبقات در معرض روغن­ها و حلال­ها

سرویس­ها

پل­ها

A B D E

A B D E

A B D E

 

 

 

F G W

 

G H W

H I J W

 

G W

L M

M

 

 

 

K

 

N P R S

N P R

N P R

N O P Q R

N O P Q R

N P Q R

N O Q R S

 

N O Q R

T U V

T V

T V

T V

3 8

3 8

3 7 8

3 7 8

3 8

3 8

3 8

 

3 7 8

 

1 3 4 5

1 3 4 5 7

7

7

 

 

 

3 6

 

1 2

1 2 10

10

10

1 4 9d

1 3 9c

 

11

10 3

نکته­ی (2)

مخازنی که تحت فشار سیال قرار دارند، نظیر سازه­های ذخیره­سازی آب و یا سازه­های جداکننده

کانال­ها

لوله­های پیش­ساخته

تانک­ها و لوله­های یکپارچه

استخرهای شنا

سدها

دیوارها و کف­های مجاور با آب

C

C

C

G W

G W

G W

G W

 

G W

K

 

K

 

 

K

O R+

 

N O P

N P

O P R

N O P R

 

3 8

 

3 8

3 8

3 8

3 8

1 4

 

1 3 4 6 8 9a 9b 1 3 4 6

4 9a 9b

1 3 4 6 9b

 

1 3 4 5 6 8

 

10

10

 

 

3

نکته­ی (2)

روسازی­ها

پیاده­روها

بزرگراه­ها

فرودگاه­ها

سطوحی که در معرض تراوش سوخت­ها قرار دارند

 

F G W

GW

GW

HJW

K

N O P Q R

N O Q R

O Q R

O Q R

 

3

3

3

3

 

 

 

گروت­ریزی ترک­های ناکارگر

 

 

K

S

 

 

 

 

2 3

مناسبت برای کاربری­های فوق در شرایطی که حرکت درز...

نکته­ی (4)

در کار نباشد و یا بسیار اندک باشد

اندک باشد

زیاد باشد

بسیار زیاد باشد

A B C D E

F G H I J

 

F G H I J

K L M

K L M

N O P Q R S

N O P Q R

N O P Q R

 

 

T U V

T U V

3 8

3 8

3 8

3 8

1 3 4 6 8 9a 9b

 

1 3 4 6 8 9a 9b

3 4

 

 

1 3 4 5 6 7 8

 

 

 

7

1 2 9c 9d

 

 

3

نکته­ی (2)

طول عمر ذخیره­سازی: محدود (1)، بیش از یک سال (o)

امولسیون­ها در اثر انجماد آسیب ببینند

A B C D E (o)

F G H I J (o)

K L M (o)

N O P Q R S (1)

T (o) U V (1)

3 7 (c) 8 (c)

1-9 (o)

1-8 (o)

1-11 (o)

نصب: با کاردک یا کمچه (k)، جاگذاری (i)، حرارت دادن و ریختن (h)، اختلاط در صورت دوترکیبی بودن (m)، نکته­ی (5)، پیستوله­ی دستی (g)، پیستوله­ی فشاری (p)، پیش­تعبیه (pp)

A B (k)(g)(p)

C (k)(g)

D E (g)(p)

F G H I J (h)

W (h)

 

K L (g)(k)(p)

M (g) پیش­حرارت تا 100 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد)

 

N O P Q R S (m)(k)(g)(p)

T U V (k)(g)(p)

3 (i)

8 (i)

1-9 (pp)

1-8 (pp)

1 2 3 4 9d (pp)

9c (i) (h)

 1. p)
 

*مرجع اعداد و حروف مشخصه­ی مندرج در این جدول را می­توانید در جداول (1) و (3) بیابید.

+ مجهز به آسترکاری.

نکته­ی (1): جدول (4) صرفاً راهنمایی کلی است. پیش از تصمیم­گیری در رابطه با یک ماده­ی مشخص برای نوعی کاربری معین باید بالاخص حرکات قابل انتظار برای درز، طرحی مشخص برای درز (فصل چهارم) و جزییاتی برای درز (فصل پنجم) را مد نظر قرار دهید.

نکته­ی (2): (3) در اینجا به درزهای کششی-فشاری مورد اشاره در بخش 3.6 راجع است.

نکته­ی (3): برخی از درزگیرهای خاص شاید حاوی موادی سمی برای آب آشامیدنی و یا مواد خوراکی باشند. محدودیت­ها و مقررات محلی یا کشوری خودتان را در رابطه با استفاده از این مصالح در مکان­هایی که در معرض آن­ها قرار می­گیرند در نظر بگیرید.

نکته­ی (4): برخی از مواد به یک اندازه برای هر دو گونه از درزهای عمودی و افقی تناسب دارند، ولی برخی دیگر چنین نیستند، و هر چند ممکن است در درزهای افقی قرار گیرند، ولی این امکان وجود دارد که در هوای گرم در درزهای عمودی دچار افتادگی یا جاری­شدگی شوند. مصالح آسفالتی و آسفالت لاستیکی نمونه­هایی از این دست هستند. برخی از مصالح در دو درجه­بندی قابل­دسترس هستند؛ یکی که به عنوان درجه­ی بدون­افتادگی یا پیستولی شناخته می­شود از نوع مواد تیکسوتروپیک است که برای درزهای عمودی مناسبت دارد، و دیگری که به نام درجه­ی خودتراز یا ریزشی معروف است برای استفاده در درزهای افقی تناسب دارد.

نکته­ی (5): عمر ظرفی (Pot life) (یعنی مدت زمانی که مصالح پس از اختلاط قابل استفاده خواهد بود) دارای محدودیت است، و نسبت­بندی صحیح در اختلاط اجزاء تشکیل دهنده­ی مصالح از اهمیتی ویژه برخوردار است.

نکته­ی (6): درزگیرهای درجا-قالب­گیری­شده به صورت­های ذیل تهیه می­شوند:

سیال در استوانه­های دوار، ظروف حلبی و یا کارتریج­ها: A B D E R

سیال در استوانه­های دوار: C K W

سیال در استوانه­ های دوار و ظروف حلبی: O Q

سیال در ظروف حلبی: P S

سیال در ظروف حلبی یا کارتریج­ها: L N T U V

سیال در کارتریج­ها: M

جامد در کیک­های تهیه شده برای ذوب: F G H I J

 

تاریخ: 1397/2/18
بازدید: 240

بتن ریزی در هوای گرم و هوای سرد

بتن‌ریزی در هوای گرم

بتن در هوای گرم‌تر سریعتر می‌گیرد؛ بنابراین، پایداری‌اش بیشتر می‌شود. در نتیجه، کارگران متصدی اختلاط بتن اغلب وسوسه می‌شوند که آب بیشتری به بتن کارگاهی اضافه کنند. زمان گیرش بتن و آب موردنیازش را می‌توان با بتن حاوی افزودنی که آب موردنیاز را کاهش می‌دهند و گیرش‌اش را کُند (یا تند) می‌کنند کنترل کرد. با این افزودنی‌ها بتنی بدست می‌آید که می‌تواند اسلامپ بالا را مدت بیشتری نگه دارد و به آب کمتری نیز نیاز دارد. برخی مزایای دیگر استفاده از افزودنی‌ها عبارتند از:

•    گرمای کمتر ناشی از اصطکاک در حین اختلاط در حمل بتن

•    گرمای کمتر ناشی از عمل‌آوری شیمیایی در بتن

•    طول عمر بیشتر حین جابجایی و بتن‌ریزی

•    خصوصیات جابجایی بهتر

استفاده از کارگر‌ان، مصالح و تجهیزات کافی برای بتن‌ریزی و عملکرد موفقیت‌آمیز بتن فوق‌العاده اهمیت دارد. اگر گاهی خاک اطراف، میلگردها و قالب‌ها را‌ آب‌پاشی کنید، می‌توانید مانع از جذب آب بتن در خاک شوید. برای دفع اثرات دماهای محیطی بالا، رطوبت پائین، یا باد،
برای سایه‌اندازی یا حفاظت از بتن تازه، جلوگیری از سفت‌شدگی و به حداقل رساندن افت خمیری بتن به اجرای نوعی کنترل محیطی نیاز پیدا می‌کنید.

در صورتی که مشکلاتی در کارگاه پیش آید که بتن‌ریزی را به تأخیر بیندازد، فوراً به کارخانه بتن آماده اطلاع دهید تا بتوانند مجدد برای بچینگ بتن سفارشی‌تان زمان‌بندی کنند و از انتظار برای تحویل بتن خودداری کنید. زمانی که کامیون حمل بتن آماده وارد کارگاه می‌شود، کارگران باید در زودترین زمان ممکن برای تخلیهٔ بار آماده شوند.

احتیاط: اختلاط طولانی در هوای گرم دمای بتن را افزایش می‌دهد و باعث تسریع فرآیند هیدراسیون می‌شود. سرعت هیدراسیون بیشتر زمان موجود برای بتن‌ریزی را کاهش می‌دهد.

بتن تازه را بلافاصله پس از ریختن ویبره کنید، اما این کار را بیش از اندازه تکرار نکنید. پس از پرداخت سطح بتن، از پوستهٔ نگهبان برای جلوگیری از تبخیر رطوبت سریع استفاده کنید، و سپس بتن را با موادی مانند ورق پلاستیکی بپوشانید.

بتن‌ریزی در هوای سرد

واژهٔ هوای سرد دماهای محیطی بین ۳۳ تا ۵۵ درجه فارنهایت تعریف می‌شود. در این دماهای پائین، گیرش و مقاومت‌گیری بتن به تأخیر می‌افتد. برای دفع اثرات سفت‌شدگی بتن در هوای سرد، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

•    حرارت دادن آب مخلوط بتن

•    حرارت دادن مصالح تشکیل‌دهندهٔ بتن

•    کنترل دمای محوطهٔ بتن‌ریزی منظور افزایش دمای کلیهٔ سطوح در تماس با بتن تازه (میلگردها، قالب‌ها و زیراساس) است.

•    استفاده از افزودنی بیشتر در مخلوط

روند عمل‌آوری بتن در هوای سرد باید از ابتدا تا انتها پیوسته باشد و تا زمانی که بتن به مقاومت طرح نرسیده است نباید وقفه‌ای در آن ایجاد شود. از خشک کردن سریع سطح بتن خودداری کنید.

تاریخ: 1397/2/1
بازدید: 3217

کاهش مقاومت بتن بر اثر عدم عمل آوری مناسب بتن

پس از بتن‌ریزی، کمتر به عمل‌آوری بتن فنداسیون توجه می‌شود. سرعت هیدراسیون بتن تازه در اثر اختلاط با آب روی مقاومت نهایی بتن تأثیر می‌گذارد.

بتنی که به‌درستی عمل‌آوری نشده است تا ۵۰٪ افت مقاومت طرح خواهد داشت. واژهٔ عمل‌آوری در حقیقت به‌ معنای نگهداری از بتن در محیطی حفاظت‌شده و به مدت کافی است تا همهٔ اجزای‌اش برای ایجاد چسبندگی قوی که منجر به بتنی قوی و بادوام می‌شود با یکدیگر واکنش شیمیایی دهند. عمل‌آوری خوب به معنای مرطوب نگهداشتن بتن و نگهداری آن در دمای یکنواخت تا زمان حصول مقاومت فشاری مطلوب نیز هست. برای حصول حداقل مقاومت تمام بتن باید به‌‌شکلی صحیح عمل‌آوری شود. چنین بتنی از بتنی که به‌طرز نادرستی عمل‌آوری شده است عملکرد بهتری دارد، زیرا افت کمتر و مقاومت بیشتری در برابر ترک‌خوردگی دارد.

فرآیند عمل‌آوری باید به محض سفت شدن بتن آغاز شود. بدین معنا که، تنها چند ساعت، نه چند روز، پس از بتن‌ریزی باید عمل‌آوری را آغاز کرد. در هوای گرم و طوفانی باید از خشکی زودهنگام بتن جلوگیری کرد. بتن خوب، بتنی که به‌شکلی صحیح عمل‌آوری شده، منافذ و شکاف‌های کمتری دارد. این بتن بادوام‌تر و کمتر مستعد گردگیری، ترک‌خوردگی، پوستماری شدن یا قلوه‌کن شدن است. بطور کلی، هرچه عمل‌آوری بتن بهتر صورت گیرد، بتن بهتری حاصل می‌شود.

چون در دماهای زیر ۴۰ درجه فارنهاید بتن کندتر به مقاومت مطلوب می‌رسد، جز در مواردی که آن را به‌شکلی صحیح عمل‌آوری کرده‌اید، انتظار عملکرد رضایت‌بخشی از آن نداشته باشید. بتن باید در دماهای بسیار بالا یا بسیار پائین حفاظت شده و مصرف نشود تا زمانی که به مقاومت لازم برسد. برای حفاظت از بتن تازه سازه‌های مناسبی را برپا و محیط محوطه را کنترل کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، سعی نموده است با بهره گیری از کارشناس و تجربیات چندین ساله ، فضایی علمی ، مشاوره و مهندسی در زمینه تکنولوژی های روز ، بازرگانی ، مهندسی و مقالات بتن  جهت دسترسی سریع ، آسان و کاربردی مهندسان ، اساتید ، کارفرمایان، کارخانجات بتن آماده ، کارخانجات بتن پیش ساخته و دانشجویان مرتبط با صنعت بتن فراهم آورد. شما می توانید با انتخاب و کلیک بر هریک از مباحث زیر به شرح موضع و کسب اطلاعات مورد نظر از طریق سایت به روز و کاربردی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران دسترسی یابید :

مواد افزودنی بتن ، ژل میکروسیلیس، ژل میکروسیلیس چیست ، نحوه استفاده ژل میکروسیلیس، گروت ، انواع گروت ، روش اجرای گروت ،لیست قیمت گروت و مشخصات فنی ،  آب بندی بتن ، انواع محصولات آب بندی بتن ، مقاوم سازی بتن ،انواع روش های مقاوم سازی بتن ، میکروسیلیس ، کاربرد پودر میکروسیلیس در بتن ، روان کننده های بتن ،انواع روان کننده های بتن ، افزودنی بتن ، انواع افزودنی بتن ، ژل میکروسیلیس ، کاربرد و مزایای ژل میکروسیلیس ، روش مصرف ژل میکروسیلیس ، واتراستاپ بتن ، افزودنی های بتن چیست ، انواع افزودنی های بتن ، لیست قیمت افزودنی های بتن ، روش مصرف افزودنی های بتن ، بتن ریزی در هوای سرد ، بتن ریزی در هوای گرم ، ترمیم بتن ، انواع روش های ترمیم بتن ، ترمیم بتن ترک خورده ، بتن گوگردی ، ترمیم کننده بتن ، چسب بتن چیست ، انواع چسب بتن ، چسب اپوکسی بتن چیست ، چسب های آب بندی بتن ، روان کننده بتن چیست ، انواع فوق روان کننده بتن ، قیمت انواع چسب بتن ، لیست قیمت چسب های بتن ، انواع روش کیورینگ بتن ، مواد کیورینگ بتن ، لیست قیمت کیورینگ بتن ، آب بندی بتن چیست ، انوع روش های آب بندی بتن ، آب بندی بتن به روش تزریق رزین پلی یورتان ، ماستیک پلی یورتان چیست ، لیست قیمت ماستیک های پلی یورتان ، ماستیک های سرد اجرا ، ماستیک های گرم اجرا ، ترمیم بتن یخ زده ، راهنمای طرح اختلاط بتن ،طرح مخلوط بتن چیست ، طرح اختلاط بتن سبک ، کرگیری بتن چیست ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، انواع آزمایش های غیرمخرب بتن ، اسکن میلگرد و آرماتور، کاشت آرماتور در بتن چیست ، آزمایش گالواپالس چیست ، چسب کاشت آرماتور هیلتی ، خمیر کاشت بولت چیست ، لیست قیمت خمیر کاشت آرماتور و بولت ، روش اجرای گروت ریزی ، واتراستاپ بتن چیست ، انواع واتراستاپ بتن ، انتخاب واتراستاپ بتن ، واتراستاپ بنتونیتی ، واتراستاپ های هیدورفیلی چیست ، روش ترمیم بتن های ترک خورده ، سوپر روان کننده بتن ، لیست قیمت واتراستاپ بتن ، رنگ بتن ، بتن خودتراکم ، طرح اختلاط بتن خودتراکم ، بتن غلطکی چیست ، شرکت سیکا ، روش اجرای بتن غلطکی یا RCC ، آزمایش های بتن خود تراکم، روش آب بندی مخازن بتنی ، انواع افزودنی های بتن شرکت فسروک ، مواد افزودنی بتن شرکت آبادگران ،لیست قیمت واتراستاپ های هیدروفیلی ، کف پوش اپوکسی ، فاصله نگهدار یا اسپیسر بتن ، انواع گروت های شرکت آبادگران ، کف پوش پلی یورتان ، میکروسیلیس ، فوق روان کننده بتن ، ژل میکروسیلیس ، میکروسیلیس چیست، لیست قیمت ژل میکروسیلیس ،  اسپیسر بتن چیست ، روغن قالب چیست ، روش مقاوم سازی ساختمان ، مقاوم سازی ساختمان و ساز های بتنی با الیاف FRP ، گروت چیست ، گروت اپوکسی چیست ، لیست قیمت انواع گروت اپوکسی، الیاف پلی پروپیلن چیست ،پرداخت سطح بتن چیست ، بتن حجیم چیست ، روش ساخت بتن حجیم ، ترمیم ترک های بتن ، مقاوم سازی بتن ، خوردگی بتن در سواحل خلیج فارس ، التراسونیک بتن چیست بتن ترمی ، بتن پلیمری چیست،  بتن ریزی زیر تراز آب ، بتن گوگردی ، طرح اختلاط بتن گوگردی ، بتن پلیمری ، آزمایش هافسل بتن چیست ،روش انجام آزمایش پتانسیل خوردگی ، ابرروان کننده بتن چیست ، سوپر روان کننده بتن چیست ، میزان مصرف روان کننده بتن ، روش آب بندی استخر ، اسلامپ بتن چیست ، میزان روانی مجاز بتن ، زمان بازکردن قالب های بتن پس از بتن ریزی ، زمان حمل مجاز بتن ، روش ساخت و اجرای بتن در کارگاه ، عیار بتن چیست ، روش مصرف الیاف بتن PP ، بتن مگر چیست ، پوشش فایبرگلاس چیست ، انواع بتن های خاص ، بتن خاص چیست ، مواد آب بندی بتن ، آب بندی سازه های بتنی ، حداکثر زمان حمل بتن ، قالب لغزنده بتن ، بتن آماده ، گروت ساختمانی ، بتن پیش ساخته، عوامل موثر در کیفیت بتن آماده ، ضدیخ بتن ، انواع ضد یخ بتن ، قالب بندی بتن چیست ، روش قالب بندی بتن ، روش بتن ریزی خاص ، انواع مواد آب بندی سازه های بتنی ، روش های تراکم بتن ، روش های حمل بتن، روش های مقاوم سازی بتن ، مقاوم سازی بتن ، ضوابط پذیرش بتن کم مقاومت ، روش پرداخت سطح بتن ، انواع کف پوش های صنعتی بتن ، پوشش های ضد حریق ، فایرپروف بتن چیست ، فلای اش چیست ، روش اجرای آب بندی استخر ، نانو سیلیس چیست ، روش ترمیم بتن کرمو ، بتن اکسپوز چیست ، روش ساخت بتن اکسپوز ، ترمیم بتن اکسپوز ، افزودنی حباب زا چیست ، افزودنی دیرگیر بتن چیست ، افزودنی زودگیر بتن چیست ، منبسط کننده بتن چیست ، پنترون چیست ، پنکریت چیست ، پوشش نفوذگر چیست ، فایبرگلاس چیست ، پوشش آب بندی الاستومری چیست ، روش آب بندی با پوشش سوپر الاستومری ، درز اجرایی بتن چیست ، لیست قیمت افزودنی های بتن،  ترمیم کننده ویژه بتن، مصالح ترمیم بتن، روان ساز بتن ، جلوگیری از کرمو شدن بتن ،رنگ نمای بتن ، سوپر روان کننده بتن ، حداقل زمان کیورینگ و عمل آوری بتن ،  کیورینگ بتن با بخار ، دلیل جداشدگی بتن ، تست التراسونیک بتن چیست ، لیست قیمت گروت های شرکت فارس ایران ، لیست قیمت انواع گروت ، روش اجرای پوشش ضد حریق یا فایرپروف .

 

 

تاریخ: 1397/2/1
بازدید: 3232

انواع روش و زمان عمل آوری و کیورینگ بتن

روش‌های عمل‌آوری بتن

رایج‌ترین ترکیبات عمل‌آوری بتن ترکیبات عمل‌آوری پوسته‌ای هستند. این ترکیبات را می‌توانید با اسپری، بُرس، یا غلتک، روی بتن استفاده کنید و از نظر هزینه‌ای نیز محصولات نسبتاً ارزانی‌اند. می توانید از دو نوع ماده شیمیایی همانند پوسته‌های نگهبانبرای بتن استفاده کنید: ترکیبات برپایهٔ آب و ترکیبات برپایهٔ نفت. این پوسته‌ها آب‌بند موقتی ایجاد می‌کنند که از افت رطوبت سریع بتن تازه در حین عمل‌آوری جلوگیری می‌کند. ترکیبات برپایهٔ آب بهترند، زیرا پس از عمل‌آوری بتن شسته می‌شوند. با این حال، برای پاکسازی ترکیبات برپایهٔ نفت باید از روش‌های اسیدپاشی، ماسه‌پاشی یا رنده‌زدن استفاده کنید.

 • آب‌پاشی دوره‌ای روش عمل‌آوری خوبی محسوب نمی‌شود. برای عمل‌آوری صحیح بتن باید همواره مرطوب نگه داشته شود. اگر در بین مراحل آب‌پاشی اجازه دهیم سطح بتن خشک شود باعث پوستماری شدن و ترک‌خوردگی دال خواهد شد.
 • پوشش کاغذی محافظ ضدآب رطوبت و دمای بتن را حفظ می‌کند. برای استفاده ازاین ماده، باید ابتدا بتن را خیس کنید و سپس با پوشش کاغذی ضدآب آن را بپوشانید.
 • پارچهٔ کیسه‌ای مرطوب یک روش عمل‌آوری است که معمولاً در احداث بزرگراه‌ها بکار می‌رود. این روش اغلب سبب رنگ‌رفتگی سطح بتن می‌شود.
 • ورق پلاستیکی کاملاً آب‌بندی‌شده، سبک‌وزن و به راحتی قابل‌حمل است. با این حال، باید بصورت صاف روی سطوح بتنی قرار گیرند تا کاملاً اثرگذار باشند. برای این منظور می‌توانید پس از نصب ورق پلاستیکی روی آن ماسه پخش کنید.
 • آب‌گرفتگی روی فنداسیون‌های بتنی از تبخیر سریع جلوگیری می‌کند و کلیهٔ سطوح (عمودی و افقی) فنداسیون را پوشش می‌دهد. این کار نسبتاً پرزحمت است، زیرا باید بصورت شبانه‌روزی جمع‌شدگی آب را تحت نظارت داشت.

در هر روش عمل‌آوری، باید بتن دستکم به مدت ۷ روز مرطوب نگه داشته شود.

 

 

 

 

 

 

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، سعی نموده است با بهره گیری از کارشناس و تجربیات چندین ساله ، فضایی علمی ، مشاوره و مهندسی در زمینه تکنولوژی های روز ، بازرگانی ، مهندسی و مقالات بتن  جهت دسترسی سریع ، آسان و کاربردی مهندسان ، اساتید ، کارفرمایان، کارخانجات بتن آماده ، کارخانجات بتن پیش ساخته و دانشجویان مرتبط با صنعت بتن فراهم آورد. شما می توانید با انتخاب و کلیک بر هریک از مباحث زیر به شرح موضع و کسب اطلاعات مورد نظر از طریق سایت به روز و کاربردی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران دسترسی یابید :

مواد افزودنی بتن ، ژل میکروسیلیس، ژل میکروسیلیس چیست ، نحوه استفاده ژل میکروسیلیس، گروت ، انواع گروت ، روش اجرای گروت ،لیست قیمت گروت و مشخصات فنی ،  آب بندی بتن ، انواع محصولات آب بندی بتن ، مقاوم سازی بتن ،انواع روش های مقاوم سازی بتن ، میکروسیلیس ، کاربرد پودر میکروسیلیس در بتن ، روان کننده های بتن ،انواع روان کننده های بتن ، افزودنی بتن ، انواع افزودنی بتن ، ژل میکروسیلیس ، کاربرد و مزایای ژل میکروسیلیس ، روش مصرف ژل میکروسیلیس ، واتراستاپ بتن ، افزودنی های بتن چیست ، انواع افزودنی های بتن ، لیست قیمت افزودنی های بتن ، روش مصرف افزودنی های بتن ، بتن ریزی در هوای سرد ، بتن ریزی در هوای گرم ، ترمیم بتن ، انواع روش های ترمیم بتن ، ترمیم بتن ترک خورده ، بتن گوگردی ، ترمیم کننده بتن ، چسب بتن چیست ، انواع چسب بتن ، چسب اپوکسی بتن چیست ، چسب های آب بندی بتن ، روان کننده بتن چیست ، انواع فوق روان کننده بتن ، قیمت انواع چسب بتن ، لیست قیمت چسب های بتن ، انواع روش کیورینگ بتن ، مواد کیورینگ بتن ، لیست قیمت کیورینگ بتن ، آب بندی بتن چیست ، انوع روش های آب بندی بتن ، آب بندی بتن به روش تزریق رزین پلی یورتان ، ماستیک پلی یورتان چیست ، لیست قیمت ماستیک های پلی یورتان ، ماستیک های سرد اجرا ، ماستیک های گرم اجرا ، ترمیم بتن یخ زده ، راهنمای طرح اختلاط بتن ،طرح مخلوط بتن چیست ، طرح اختلاط بتن سبک ، کرگیری بتن چیست ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، انواع آزمایش های غیرمخرب بتن ، اسکن میلگرد و آرماتور، کاشت آرماتور در بتن چیست ، آزمایش گالواپالس چیست ، چسب کاشت آرماتور هیلتی ، خمیر کاشت بولت چیست ، لیست قیمت خمیر کاشت آرماتور و بولت ، روش اجرای گروت ریزی ، واتراستاپ بتن چیست ، انواع واتراستاپ بتن ، انتخاب واتراستاپ بتن ، واتراستاپ بنتونیتی ، واتراستاپ های هیدورفیلی چیست ، روش ترمیم بتن های ترک خورده ، سوپر روان کننده بتن ، لیست قیمت واتراستاپ بتن ، رنگ بتن ، بتن خودتراکم ، طرح اختلاط بتن خودتراکم ، بتن غلطکی چیست ، شرکت سیکا ، روش اجرای بتن غلطکی یا RCC ، آزمایش های بتن خود تراکم، روش آب بندی مخازن بتنی ، انواع افزودنی های بتن شرکت فسروک ، مواد افزودنی بتن شرکت آبادگران ،لیست قیمت واتراستاپ های هیدروفیلی ، کف پوش اپوکسی ، فاصله نگهدار یا اسپیسر بتن ، انواع گروت های شرکت آبادگران ، کف پوش پلی یورتان ، میکروسیلیس ، فوق روان کننده بتن ، ژل میکروسیلیس ، میکروسیلیس چیست، لیست قیمت ژل میکروسیلیس ،  اسپیسر بتن چیست ، روغن قالب چیست ، روش مقاوم سازی ساختمان ، مقاوم سازی ساختمان و ساز های بتنی با الیاف FRP ، گروت چیست ، گروت اپوکسی چیست ، لیست قیمت انواع گروت اپوکسی، الیاف پلی پروپیلن چیست ،پرداخت سطح بتن چیست ، بتن حجیم چیست ، روش ساخت بتن حجیم ، ترمیم ترک های بتن ، مقاوم سازی بتن ، خوردگی بتن در سواحل خلیج فارس ، التراسونیک بتن چیست بتن ترمی ، بتن پلیمری چیست،  بتن ریزی زیر تراز آب ، بتن گوگردی ، طرح اختلاط بتن گوگردی ، بتن پلیمری ، آزمایش هافسل بتن چیست ،روش انجام آزمایش پتانسیل خوردگی ، ابرروان کننده بتن چیست ، سوپر روان کننده بتن چیست ، میزان مصرف روان کننده بتن ، روش آب بندی استخر ، اسلامپ بتن چیست ، میزان روانی مجاز بتن ، زمان بازکردن قالب های بتن پس از بتن ریزی ، زمان حمل مجاز بتن ، روش ساخت و اجرای بتن در کارگاه ، عیار بتن چیست ، روش مصرف الیاف بتن PP ، بتن مگر چیست ، پوشش فایبرگلاس چیست ، انواع بتن های خاص ، بتن خاص چیست ، مواد آب بندی بتن ، آب بندی سازه های بتنی ، حداکثر زمان حمل بتن ، قالب لغزنده بتن ، بتن آماده ، گروت ساختمانی ، بتن پیش ساخته، عوامل موثر در کیفیت بتن آماده ، ضدیخ بتن ، انواع ضد یخ بتن ، قالب بندی بتن چیست ، روش قالب بندی بتن ، روش بتن ریزی خاص ، انواع مواد آب بندی سازه های بتنی ، روش های تراکم بتن ، روش های حمل بتن، روش های مقاوم سازی بتن ، مقاوم سازی بتن ، ضوابط پذیرش بتن کم مقاومت ، روش پرداخت سطح بتن ، انواع کف پوش های صنعتی بتن ، پوشش های ضد حریق ، فایرپروف بتن چیست ، فلای اش چیست ، روش اجرای آب بندی استخر ، نانو سیلیس چیست ، روش ترمیم بتن کرمو ، بتن اکسپوز چیست ، روش ساخت بتن اکسپوز ، ترمیم بتن اکسپوز ، افزودنی حباب زا چیست ، افزودنی دیرگیر بتن چیست ، افزودنی زودگیر بتن چیست ، منبسط کننده بتن چیست ، پنترون چیست ، پنکریت چیست ، پوشش نفوذگر چیست ، فایبرگلاس چیست ، پوشش آب بندی الاستومری چیست ، روش آب بندی با پوشش سوپر الاستومری ، درز اجرایی بتن چیست ، لیست قیمت افزودنی های بتن،  ترمیم کننده ویژه بتن، مصالح ترمیم بتن، روان ساز بتن ، جلوگیری از کرمو شدن بتن ،رنگ نمای بتن ، سوپر روان کننده بتن ، حداقل زمان کیورینگ و عمل آوری بتن ،  کیورینگ بتن با بخار ، دلیل جداشدگی بتن ، تست التراسونیک بتن چیست ، لیست قیمت گروت های شرکت فارس ایران ، لیست قیمت انواع گروت ، روش اجرای پوشش ضد حریق یا فایرپروف .

 

 

تاریخ: 1397/2/1
بازدید: 3211

علت ترک و جداشدگی گروت از بتن فونداسیون

آلودگی فنداسیون ، علت ترک و جداشدگی گروت از بتن فونداسیون

جداشدگی گروت‌های مناسب دیگر، سول‌پلیت یا گروت فشرده از فنداسیون پس از مدتی در اثر نفوذ روغن یا مواد نفتی به داخل بتن اتفاق غیرمعمولی نیست. روغن‌ها، اسیدها یا سایر مواد شیمیایی می‌توانند به‌سرعت مقاومت مصالح سیمانی را کاهش دهند و سبب تسلیم فشاری، کششی یا برشی سازه شوند. هر نوع گروت یا سیستم فشرده‌ای باید با رنگ‌آمیزی کلیهٔ سطوح جاذب با دستکم دو لایه رنگ اپوکسی باکیفیت پوشش داده شود. هر ترکی که بوجود آید یا رشد کند باید متعاقباً پر شود. چون در گذشته به حفاظت بتن اهمیت چندانی نمی‌دادند، امروزه به‌ندرت فنداسیونی در ماشین‌آلات قدیمی دیده می‌شود که ترک یا بتن آلوده نداشته باشد. به یاد داشته باشید که رنگ‌آمیزی سطوح روباز فنداسیونی جدید با رنگ اپوکسی از حمله سولفات‌ها و تشکیل ژل سیلیکای قلیایی جلوگیری می‌کند.

اگر بتن ترک‌خورده اما تمیز باشد، تزریق رزین اپوکسی می‌تواند بتن‌ را ترمیم کند. هر نوع آلودگی سطوح ترک‌خورده به روغن یا مواد نفتی احتمال موفقیت ترمیم این سطوح را از بین می‌برد. جاهایی که ممکن است ترک ضعف سازه‌ای باشد یا اثرگذاری‌اش دیده شود، باید از میلگردهای پس‌کشیده استفاده شود. همهٔ ترک‌ها باید در سطح بتن پر شوند تا از نفوذ روغن یا مواد نفتی، آب و مواد مشابه جلوگیری شود. اگر هر گونه تعمیرات فنداسیون‌های قدیمی باید با بتن یا سیمان انجام گیرد، همواره بین مصالح بتنی جدید و قبلی از مواد چسبنده استفاده کنید. برای بهره‌برداری بلندمدت و موفقیت‌آمیز از ماشین‌آلات وجود یک فنداسیون سالم الزامی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، سعی نموده است با بهره گیری از کارشناس و تجربیات چندین ساله ، فضایی علمی ، مشاوره و مهندسی در زمینه تکنولوژی های روز ، بازرگانی ، مهندسی و مقالات بتن  جهت دسترسی سریع ، آسان و کاربردی مهندسان ، اساتید ، کارفرمایان، کارخانجات بتن آماده ، کارخانجات بتن پیش ساخته و دانشجویان مرتبط با صنعت بتن فراهم آورد. شما می توانید با انتخاب و کلیک بر هریک از مباحث زیر به شرح موضع و کسب اطلاعات مورد نظر از طریق سایت به روز و کاربردی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران دسترسی یابید :

مواد افزودنی بتن ، ژل میکروسیلیس، ژل میکروسیلیس چیست ، نحوه استفاده ژل میکروسیلیس، گروت ، انواع گروت ، روش اجرای گروت ،لیست قیمت گروت و مشخصات فنی ،  آب بندی بتن ، انواع محصولات آب بندی بتن ، مقاوم سازی بتن ،انواع روش های مقاوم سازی بتن ، میکروسیلیس ، کاربرد پودر میکروسیلیس در بتن ، روان کننده های بتن ،انواع روان کننده های بتن ، افزودنی بتن ، انواع افزودنی بتن ، ژل میکروسیلیس ، کاربرد و مزایای ژل میکروسیلیس ، روش مصرف ژل میکروسیلیس ، واتراستاپ بتن ، افزودنی های بتن چیست ، انواع افزودنی های بتن ، لیست قیمت افزودنی های بتن ، روش مصرف افزودنی های بتن ، بتن ریزی در هوای سرد ، بتن ریزی در هوای گرم ، ترمیم بتن ، انواع روش های ترمیم بتن ، ترمیم بتن ترک خورده ، بتن گوگردی ، ترمیم کننده بتن ، چسب بتن چیست ، انواع چسب بتن ، چسب اپوکسی بتن چیست ، چسب های آب بندی بتن ، روان کننده بتن چیست ، انواع فوق روان کننده بتن ، قیمت انواع چسب بتن ، لیست قیمت چسب های بتن ، انواع روش کیورینگ بتن ، مواد کیورینگ بتن ، لیست قیمت کیورینگ بتن ، آب بندی بتن چیست ، انوع روش های آب بندی بتن ، آب بندی بتن به روش تزریق رزین پلی یورتان ، ماستیک پلی یورتان چیست ، لیست قیمت ماستیک های پلی یورتان ، ماستیک های سرد اجرا ، ماستیک های گرم اجرا ، ترمیم بتن یخ زده ، راهنمای طرح اختلاط بتن ،طرح مخلوط بتن چیست ، طرح اختلاط بتن سبک ، کرگیری بتن چیست ، آزمایش التراسونیک بتن ، آزمایش های غیرمخرب بتن ، انواع آزمایش های غیرمخرب بتن ، اسکن میلگرد و آرماتور، کاشت آرماتور در بتن چیست ، آزمایش گالواپالس چیست ، چسب کاشت آرماتور هیلتی ، خمیر کاشت بولت چیست ، لیست قیمت خمیر کاشت آرماتور و بولت ، روش اجرای گروت ریزی ، واتراستاپ بتن چیست ، انواع واتراستاپ بتن ، انتخاب واتراستاپ بتن ، واتراستاپ بنتونیتی ، واتراستاپ های هیدورفیلی چیست ، روش ترمیم بتن های ترک خورده ، سوپر روان کننده بتن ، لیست قیمت واتراستاپ بتن ، رنگ بتن ، بتن خودتراکم ، طرح اختلاط بتن خودتراکم ، بتن غلطکی چیست ، شرکت سیکا ، روش اجرای بتن غلطکی یا RCC ، آزمایش های بتن خود تراکم،