مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services

انعقاد قرارداد ترمیم و آب بندی سازه های مختلف بتنی تصفیه خانه شماره 5 تهران

انعقاد قرارداد ترمیم و آب بندی سازه های مختلف بتنی تصفیه خانه شماره 5 تهران

براساس این قرارداد که فی مابین شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( شرکت مهندسی ژرف تابان مهر ) و شرکت آب و فاضلاب تهران منعقد گردید ، به اجرای ترمیم و آب بندی سازه های مختلف تصفیه خانه شماره 5 آب تهران اقدام گردید.

مدت قرارداد این پروژه 1 ماه بوده و از مشکلات این پروژه می توان به قدمت بالای سازه و مشکلات ناشی از آن و حساسیت مجاورت با آب شرب اشاره کرد.

کارفرمایان محترم می توانند جهت مشاوره ، اخذ شرح کار و مشخصات فنی در خصوص تعیرات و آب بندی ، مقاوم سازی و سایر خدمات تخصصی بتن با بخش مهندس کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمایند.

تاریخ: 1396/6/11
بازدید: 104

انعقاد قرارداد ترمیم و آب بندی ساختمان تجاری-اداری زعفرانیه

انعقاد قرارداد ترمیم و آب بندی ساختمان تجاری-اداری زعفرانیه

براساس این قرارداد که فی مابین شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( شرکت مهندسی ژرف تابان مهر ) و بخش خصوصی منعقد گردید ، اقدام به اجرای ترمیم و آب بندی سه طبقه از ساختمان با تراز منفی در ساختمان تجاری مذکور گردید.

مدت قرارداد این پروژه 2 ماه بوده و از مشکلات این پروژه می توان به کیفیت پایین بتن و نشت شدید آب اشاره کرد.

کارفرمایان محترم می توانند جهت مشاوره ، اخذ شرح کار و مشخصات فنی در خصوص تعیرات و آب بندی ، مقاوم سازی و سایر خدمات تخصصی بتن با بخش مهندس کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمایند.

تاریخ: 1396/6/11
بازدید: 98

انجام آزمایش های غیرمخرب کنترل کیفی بتن ساختمان پست مرکزی تهران

انجام آزمایش های غیرمخرب کنترل کیفی بتن ساختمان پست مرکزی تهران

براساس این این قرارداد که فی مابین شرکت پست ایران و شرکت ژرف تابان مهر ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) منعقد گردید ، اقدام به انجام تست های PULL OFF ، اسکن میلگرد های بتن ، اندازه گیری مقاومت به روش کرگیری و التراسونیک و اندازه گیری ترک های ایجاد شده به روش التراسونیک اقدام گردید.

کارفرمایان محترم می توانند جهت مشاوره ، اخذ شرح کار و مشخصات فنی و لیست قیمت انواع تست های غیرمخرب بتن و نیز سایر خدمات تخصصی بتن با بخش مهندس کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمایند.

تاریخ: 1396/6/11
بازدید: 89

انجام آزمایش کشش میلگردهای کاشت شده پتروشیمی رازی

انجام آزمایش کشش میلگردهای کاشت شده پتروشیمی رازی

براساس این این قرارداد که فی مابین شرکت تعمیرات نیروگاه های ایران و شرکت ژرف تابان مهر ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) منعقد گردید ، اقدام به انجام تست کشش آرماتورهای کاشته شده در پتروشیمی رازی جهت کنترل کیفی عملیات انجام شده اقدام گردد.

کارفرمایان محترم می توانند جهت مشاوره ، اخذ شرح کار و مشخصات فنی و لیست قیمت آزمایش کشش میلگرد کاشته شده و سایر تست های غیرمخرب بتن و نیز سایر خدمات تخصصی بتن با بخش مهندس کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمایند.

تاریخ: 1396/6/11
بازدید: 72

اجرای پوشش کولتار اپوکسی مخازن پساب پتروشیمی آبادان

اجرای پوشش کولتار اپوکسی مخازن پساب پتروشیمی آبادان

براساس این قرار که فی مابین مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( شرکت ژرف تابان مهر ) و بخش خصوصی منعقد گردیده به اجرای پوشش کولتار اپوکسی دیوارهای مخازن پساب پتروشیمی آبادان پرداخته شد. از مشکلات این پروژه گرمای هوا و کیفیت بسیار پایین بتن مخازن بتنی می باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات و مشاوره در خصوص اجرای انواع پوشش های اپوکسی ، کولتار اپوکسی ، پایه سیمانی و ... ، با بخش مهندسی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

آب بندی استخر و مخازن آب

آب بندی استخرها و مخازن آب از دو منظر حفظ و نگهداری آب و نیز دوام و استکام سازه مورد نیاز و توجه می باشد. آب بندی استخر ها  در مرحله ساخت و پس از ساخت قابل اجرا می باشد.

 

آب بندی استخر و مخازن آب در حین ساخت :

استخر و مخازن آب به دو صورت بلوکی یا بتنی و تمام بتنی احداث می گردند. به طور معمول مخازن بنایی و بلوکی در استخر و منابع آب کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و در مخازن بتنی بزرگ با توجه به احتمال نشست و جابجایی از مصالح بتنی مسلح استفاده می گردد. در این جا به نکات کلیدی و مراحل اجرای دو سیستم با دیدگاه آب بندی اشاره می شود.

 

مخازن و استخر های بتنی بلوکی و بنایی :

·         در این استخر ها که می بایست به صورت مدفون اجرا گردند یکی از مهمترین مراحل تحکیم بستر می باشد. عدم استحکام مناسب باعث نشست و ایجاد ترک و نشت آب از استخر و منابع می گردد. سطح زیر کار باید با شفته آهک به میزان حداقل 95 درصد کمپکت شود.

·         دیوراها باید حداقل چهل سانتیمتری با بلوک یا آجر فشاری اجرا گردد. درون بلوک ها باید آرماتور نمره 14 نصب و به طور کامل با بتن پر گردد.

·         پشت دویار با استفاده از شفته آهک به خوبی پر و کوبیده شود.

·         لوله ها باید در حین ساخت نصب و از شکستن دیوار پس از اتمام خود داری شود.

·         کف مخزن یا استخر باید یک لایه بتن عیار 400 با یک لایه مش نمره 14 ، به همراه افزودنی بتن Dezomix 4500 ریخته شود . میزان استفاده از افزودنی 7 درصد وزن سیمان مصرفی می باشد.

·         یک  لایه پلاستر عیار 350 به ضخامت دو تا سه سانتیمتر بر روی سطح دیوار کشیده شود به نحوی که سطح کار صاف و یکنواخت گردد.

·         یک ماهیچه به ابعاد 15*15 با ملات ماسه سیمان به عیار 350 به همراه افزودنی Dezobond P-2200 و الیاف پلی پروپیلین کشیده شود. مقدار افزودنی 5 درصد وزن سیمان مصرفی یعنی 2.5 کیلو برای هر کیسه سیمان و میزان مصرف الیاف 2 کیلو در هرمترمکعب می باشد. این امر برای چسبندگی خوب و عدم ترک خوردگی ماهیچه می باشد.

·         اجرای پوشش آب بندی Chimex 127   به میزان دو کیلوگرم در مترمربع در دو لایه ، بهتر است که در بین دو لایه برای استحکام بیشتر یک لایه مش فایبرگلاس 60 گرم اجرا شود. از مزایای این سیستم آب بندی انعطاف پذیری بالا ، دوام بالا ، عدم ترک خوردگی ، ایجاد پل بر روی ترکها ، مقاومت در برابر گرم و سرد شدن ، مقاومت در برابر سولفات و کلر ، مقاومت در برابر تابش خورشید و ... می باشد. این پوشش قابلیت اجرا بوسیله ایرلس و برس را دارد.

·         تست آبگیری مخزن یا استخر

·         در صورت نیاز اجرای کاشی کار

توجه : یکی از روش هایی که همچنان از سوی برخی مجریان به خصوص اجار کنندگان سنتی مورد توجه و قرار دارد ، استفاده از  انواع چسب بتن با ترکیب ملات پایه سیمانی و اجرا به صورت پلاستر می باشد. واقعیت این است با توه به مشکلات فراوان این امر در اغلب موارد با مشکلاتی رو در رو خواهد بود. مهمترین نطقه ضعف این امر وجود درهای اجرایی در پلاستر می رباشد که خود محلی بر نشت آب می باشد.

 

مخازن و استخر های بتنی :

·         در این استخر ها که می بایست به صورت مدفون یا بیرون از زمین اجرا گردند یکی از مهمترین مراحل تحکیم بستر می باشد. عدم استحکام مناسب باعث نشست و ایجاد ترک و نشت آب از استخر و منابع می گردد. سطح زیر کار باید با شفته آهک به میزان حداقل 95 درصد کمپکت شود.

·         اجرای بتن مگر و آرماتور بندی براساس نقشه ها

·         نصب واتراستاپ پی وی سی 30 سانتیمتری : با توجه به اینکه عمده نشت آب در مخازن و استخر ها از درزها اتفاق می افتد این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. از پاره شده یا سوراخ کردن واتراستاپ خودداری شود. واتراستاپ باید به نحوی نصب گردد که نصف آن در لایه بتن اول مدفون شود. برای این امر نیاز است که دیوار به صورت رامکا اجرا شود تا ارتفاع بتن به نحوی باشد که تا مرکز واتراستاپ به صورت یکپارچه با کف ریخته شود. بهتر است برای نصب واتراستاپ از گیره های مخصوص استفاده شود تا واتراستاپ سوراخ نشود و استجکام کافی را داشته و در حین بتن ریزی جدا نشود. برای اتصال دو واتراستاپ از هویه و چسب پی وی سی استفاده شود و از سوزاندن واتراستاپ خود داری شود. در درزهای اجرایی از واتراستاپ تخت و بدون حفره استفاده شود.

·         در بتن ریزی از افزودنی ژل میکروسیلیس آب بند Dezomix 4500  استفاده شود. میزان مصرف این افزودنی 7 درصد وزن سیمان مصرفی می باشد. باید دقت شود تا بتن به خوبی متراکم شود و از ایجاد درز سرد خود داری شود. در صورت ایجاد درز یا بتن ریزی در چند مرحله باید حتما از واتراستاپ بنتونیتی یا پی وی سی در درزها استفاده شود.

·         در قالب بندی دیوراها از کاور بولت آب بند استفاده شود.

·         ترجیحا باید بتن به صورت پکپارچه ریخته شود.

·         دور لوله های مدفون ورودی و خروجی واتراستاپ هیدروفیلی منبسط شونده نصب گردد و لوله ها پیش از بتن ریزی به چسب اپوکسی آغشته شود.

·         اجرای پوشش آب بند سوپر الاستومری سیمانی- اکرلیکی Chimex 127  بر روی کل سطح کار به میزان 1.5 تا 2 کیلوگرم در مترمربع.

·         انجام تست آب بندی و رفع نقص های احتمالی .

·         اجرای کاشی کاری در صورت نیاز.

 

 

اجرای آب بندی مخازن و استخر های موجود

استخر و مخازن بنایی و بلوکی :

در صورتی که استخر موجود دارای ترک باشد ابتدا باید ترک ها ترمیم شود. برای این امر از چسب بتن Dezobond P-2200 و ملات ترمیم کننده Dezosive 1020 استفاده کنید. ابتدا ترک را باز و سپس با ترکیب دو محصول معرفی شده به میزان 2.5 کیلوگرم برای هر کیسه ، محل را با آن پر نمایید.

سپس در محل اتصال بتن کف به دیوار با استفاده از ملات ماسه و سیمان و چسب Dezobond P-2200 ماهیچه ای به ابعداد 15*15 سانتیمتر اجرا نماید.

اکنون بر روی کل سطح کار پوشش Chimex 125  یا Chimex 127  را به میزان 1.5 تا 2 کیلوگرم در مترمربع در دو لایه به همراه مشکل فایبرگلاس 60 گرم اجرا نماید. در زمان اجرا سطح کار باید مرطوب باشد.

پس از گذشت دو روز ، استخر را آبگیری کنید و در صورت وجود نشت عملیات را به صورت موضعی تکرار فرمایید. از مزایای این سیستم می توان به انعطاف پذیری ، مناسب برای آب شرب ، مقاومت در برابر آفتاب ، مقاومت در برابر سولفات و کلر اشاره کرد.

 

استخر بتنی :

در صورتی که استخر موجود دارای ترک یا نقاط کرمو باشد ابتدا باید ترک ها ترمیم شود. برای این امر از چسب بتن Dezobond P-2200 و ملات ترمیم کننده Dezosive 1020 استفاده کنید. ابتدا ترک را باز و سپس با ترکیب دو محصول معرفی شده به میزان 2.5 کیلوگرم برای هر کیسه ، محل را با آن پر نمایید.

سپس در محل اتصال بتن کف به دیوار با استفاده از ملات ماسه و سیمان و چسب Dezobond P-2200 ماهیچه ای به ابعداد 15*15 سانتیمتر اجرا نماید.

اکنون بر روی کل سطح کار پوشش Chimex 125  یا Chimex 127  را به میزان 1.5 تا 2 کیلوگرم در مترمربع در دو لایه به همراه مشکل فایبرگلاس 60 گرم اجرا نماید. در زمان اجرا سطح کار باید مرطوب باشد. همچنین می توان برای این امر از پوشش نفوذگر کریستال شونده Crystal 25 استفاده کرد.

پس از گذشت دو روز ، استخر را آبگیری کنید و در صورت وجود نشت عملیات را به صورت موضعی تکرار فرمایید. از مزایای این سیستم می توان به انعطاف پذیری ، مناسب برای آب شرب ، مقاومت در برابر آفتاب ، مقاومت در برابر سولفات و کلر اشاره کرد.

 

آب بندی استخر در حالت فشار منفی :

در ابتدا توصیه می شود این امر را به دست متخصصین با تجربه بسپارید. در صورتیکه به علت حجم کم یا در دسترس نبود پرسنل تخصصی تصمیم به اجرای آب بندی فشار منفی نمودید از روش زیر استفاده نماید.

·         ابتدا بتن های ضعیف را تخریب نماید

·         با استفاده از تعبیه شلنگ درون دیوار آب را هدایت نماید تا از نقطه ای مشخص به راحتی خارج شود.

·         سپس با استفاده از ملات آب بند آنی گیر Watershuck محل های نشت باقیمانده را آب بندی نماید . برای این کار ملات مورد نظر را با فشار در محل نشت قرار دهید تا ظرف چند لحظه محل خشک شود.

·         سپس بر روی سطح کار پوشش Chimex 235 را در سه لایه به میزان سه کیلوگرم در مترمربع ، به همراه یک لایه مش ،اجرا نماید.

·         پس از گذشت دو روز ، اکنون می توانید محل شلنگ را ببنید.

 

تاریخ: 1396/4/8
بازدید: 201

اجرای کف پوش کاذب و اپوکسی آنتی استاتیک کارخانه نمک زدایی اهواز

اجرای کف پوش کاذب و اپوکسی آنتی استاتیک کارخانه نمک زدایی اهواز

براساس این قرار که فی مابین مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( شرکت ژرف تابان مهر ) و بخش خصوصی منعقد گردیده به اجرای کف پوش اپوکسی آنتی استاتیک و کف پوش کاذب آلومینیمی آنتی استاتیک اتاق های برق و کنترل کارخانه پرداخته شد. از مشکلات این پروژه گرمای هوا و کیفیت بسیار پایین بتن مخازن بتنی می باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات و مشاوره در خصوص اجرای انواع کف پوش های صنعتی ، کف پوش های اپوکسی و پلی یورتان ، با بخش مهندسی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

سازه های بتنی با وجود خصوصیات منحصر به فردی که باعث استفاده روز افزودن آن در پروژه های عمرانی و ساخت و سازه ها گردیده است ،دارای نقاط ضعفی می باشد که برای حفظ و ایجاد حداکثر دوام بهره برداری نیازمند به کارگیری تمهیدات ویژه ای می باشد. از جمله این موارد می توان به مقاومت سایشی و ضربه ای نسبتا پایین و نفوذپذیری می باشد. این امر در کف سازی پارکینگ ها ، محوطه ها ، انبار ها ، بیمارستان ها ، تعمیرگاه ها و محیط های صنعتی به لحاظ شرایط بهره برداری از اهمیت ویژه ای برخودار است . در کنار انین امر بسته به مشخصات سازه ی مورد نظر گاها نیاز به مشخصات های ویژه مانند آنتی استاتیک بودن ، زیبایی ، مقاومت شیمیایی بالا ، قابلیت شستشو ، ضد خاک بودن نیز مورد توجه کارفرمایان و بهره برداران می باشد. از این رو امروزه برای ارتقاء این موارد و نیز حصول خواسته های ثانویه مذکور از انواع کف پوش ها استفاده می شود. در این راستا کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، در چهارچوب مجموعه فعالیت های تخصصی خویش ، اقدام به ارائه خدمات ترمیم و بهسازی کف سازی ها و اجرای انواع کف پوش ها صنعتی و دکوراتیو می نماید.

انواع کف پوش های صنعتی :

·         کف پوش های پایه سیمانی

·         کف پوش های رزینی

 

کف پوش های پایه سیمانی :

این نوع از کف پوش های که به صورت عمده می بایست به صورت همزمان با بتن ریزی کف اجرا گردنده برپایه ترکیبات شبه سیمانی اصلاح شده می باشند. این نوع از کف پوش ها به صورت عمده برای اغلب محل هایی که نیازمند مقاومت مکانیکی و سایشی بالا می باشند مناسب می باشند. از مزایای این سیستم ها می توان به اقتصادی بودن و مقاومت حرارتی بالا شاره کرد. این نوع کف پوش ها شامل دو نوع خشکه پاشی و هارد ملات می باشند.

خشکه پاشی : در این سیستم پودر اصلاح شده پایه سیمانی ، به میزان 5 تا 7 کیلو در هنگام بتن ریزی ، بین دو مرحله ماله کشی ( ماله اول و ماله دوم ) بر روی سطح بتن پاشیده و پرداخت می گردند. ضخامت این پوشش ها در حدود یک تا سه میلیمتر می باشد. این پوشش ها برای محل ها با ترافیک سبک شامل تردد پیاده و ماشین آلات سیک و همچنین محوطه ها مناسب می باشد. از مزایای این سیستم می توان به هزینه پایین آن و اجرای غیر تخصصی ( اجرا توسط اکیپ های معمول بتن ریزی کف ) اشاره کرد. این سیتم قابلیت اجرا در رنگ های زرد ، طوسی ، سبز ، قرمز و آبی را دارا می باشد.

 

هارد ملات : این سیستم که بر پایه ملات های پایه سیمانی اصلاح شده می باشد همزمان با بتن ریزی کف و پس پرداخت اولیه و پیش از گیرش و سفت شدن بتن بر روی سطح اجرا می گردد. ضخامت این کف پوش ها که به وسیله ماله های پروانه ایی اجرا می گردد به صورت نرمال 2 سانتیمتر می باشد، که البته بسته به شرایط بهره برداری و ترافیک آن می تواند به ضخامت حداقل 1 سانتیمتر نیز اجرا شود. برای هر مترمربع به ضخامت یک سانتیمتر ، 20 کیلوگرم هاردملات مورد نیاز می باشد. این سیستم دارای مقاومت سایشی و مکانیکی بسیار بالا بوده و برای ترافیک های سنگین طراحی شده است. هارد ملات قابلیت اجرا در رنگ های طوسی ، زرد ، قرمز ، آبی و سبز را دارا می باشد.

 

کف پوش های رزینی :

این نوع از کف پوش ها که دارای انواع مختلفی می باشد که پس از بتن ریزی و طی دوره کیورینگ بر روی سطح اجرا می گردند. این کف پوش ها به صورت نرمال در سه لایه پرایمر ، ماستیک یا لایه میانی و روکش ، در 3 میلیمتر بر روی سطح اجرا می شوند.این کف پوش قابلیت اجرا در انواع رنگ ها و طرح ها را دارا می باشند. از مزایای این سیستم می توان به ضخامت پایین ، ضد خش ، مقاومت شیمیایی بالا ، مقاومت مکانیکی خوب ، آب بند ، سرعت اجرای بالا ،زیبایی ، قابلیت اجرا بر روی بتن های جدید و قدیمی اشاره کرد. این سیستم ها قابلیت اجرا در ترافیک ها سبک ، متوسط و سنگین را دارا میباشد. این کف پوش ها میبایست حداقل یک هفته پس از اتمام و کیورینگ بتن بر روی سطح اجرا شوند.

 

کف پوش های اپوکسی :  این نوع از کف پوش ها اپوکسی برپایه رزین ها اپوکسی بوده و به صورت درجا اجرا می گردد. ضخامت بهینه اجرا برای شرایط نرمال سه میلیمتر می باشد ، لذا بسته به شرایط بهره برداری امکان اجرا در لایه های پایین تر و بیشتر نیز وجود دارد. از مزایای این سیستم به مابقی سیستم های رزین می توان به مقاومت شیمیایی بالا اشاره کرد. کف پوش های اپوکسی برای محیط های سربسته مناسب می باشند و دربرابر تابش خورشید تغییر رنگ داده و ممکن است برخی از خواص خود را از دست بدهند. کف پوش های اپوکسی در انواع نرمال ، ضد اسید ، آنتی استاتیک و دکوراتیو قابل اجرا می باشند. کف پوش ها اپوکسی برای تعمیرگاه ها ، بیمارستان ها ، کارخانجات صنایع غذایی و دارویی ، آزمایشگاه ها ، تصفیه خانه آب و فاضلاب ، پارکینگ ها ، ساختمان ها و انبارها مناسب می باشند.

 

کف پوش های پلی یورتان : این سیستم کف پوش بر پایه رزین پلی یورتان می باشد می باشد و به صورت درجا اجرا می شود. ضخمات این سیستم نیز به صورت نرمال 3 میلیمتر در نظر گرفته می شود. لذا بسته به شرایط بهره برداری و انتظارات مورد نظر می تواند در ضخامت های کمتر و بیشتر نیز اعمال شود. این سیستم نیز دارای تنوع رنگ می باشد. این سیتم دارای قابلیت اجرا در محیط های سربسته و سرباز و در معرض آفتاب می باشد. پلی یورتان ها نسبت به کف پوش های اپوکسی دارای براقیت و مقاومت مکانیکی بیشتر می باشد و مقاومت شیمیایی آنها نسبت به اپوکسی ها کمتر می باشد. از مزایای این کف پوش های می توان به تنوع رنگ ، زیبایی ، مقاومت مکانیکی خوب ، مقاومت در برابر آفتاب ، سبک بودن ، آب بندی و بدون درز بودن اشاره کرد. این سیستم قابلیت اجرا در محل های مشابه اپوکسی را دارا می باشد به جز جاهایی که مقاومت شیمیایی بالا مورد نظر می باشد.

 

کف پوش پلی اورا : این سیستم که برپایه رزین های پلی ورا می باشد از جمله جدیدترین نوع کف پوش ها می باشد. این نوع کف پوش همه مزایای کف پوشش های اپوکسی و پلی یورتان را دارا می باشد و  به روش پاششی اجرا می گردد. کف پوش های پلی اورا دارای مشخصات مکانیکی بالاتری نسبت به بقیه کف پوش ها می باشد. از مزایای منحصر به فرد این سیستم می توان به دوام بسیار بالا و سرعت اجرا و بهره برداری سریع اشاره کرد.

 

کف پوش های سیلیکات لیتیم : این سیستم که برپایه محل سیلیکات لیتیم می باشد روشی مناسب و ارزان قیمت برای تقویت نسبی و محافظت سطوح بتنی می باشد. این رزین با نفوذ در سطح بتن باعث افزایش مشخصات مکانیکی و شیمیایی و همچنین آب بندی سطح کار و  از جذب خاک جلوگیری می شود. میزان مصرف این محصول 300 گرم در مترمربع می باشد و برای محل های با ترافیک سبک و نیمه سنگین مناسب می باشد. این سیستم فاقد رنگ بود و صرفا در سزح خیس باعث براقیت سطح می شود. این روش های محل هایی مناسب می باشد که خواستار تقویت، آب بندی و محافظت سطح در برابر مواد شیمیایی و آب با حداقل هزینه باشیم.

 

نکات اجرایی کف پوش ها :

·         در کف پوش های پایه سیمانی سطح کار حتما باید توسط ماله پروانه ای پرداخت شود.

·         در کف پوش های رزینی ، با توجه هزینه بالای رزین مصرفی و ضخامت پایین کفپوش ، می بایست تمهدات لازم برای صاف بودن سطح در مرحله بتن ریزی لحاظ گردد. در غیر این صورت یا سطح نهایی دارای موج بوده و یا هزینه تمام شده به شدت افزایش می یابد.

·         کف پوش های رزینی دارای امکان ترمیم موضعی می باشند.

·         در ترافیک بسیار سنگین کف پوش ها باید به صورت مسلح و با ضخامت بیشتر اجرا گردند.

·         در شرایط مشابه کف پوش های پایه سیمانی هارد ملات دارای مقاومت مکانیکی بیشتری نسبت به رزینی ها می باشد.

·         در مکان هایی مانند انبارها یا کارخانجات که تردد لیفتراک صورت می پذیرد کف پوش پایه سیمانی هاردملات گزینه مناسبی می باشد.

·         گزینه مناسب برای پارکینگ ها با توجه به شرایط بهره برداری کف پوشش اپوکسی و یا هارد ملات می باشد.

·         در مکانهایی که ریزش مواد شیمیایی و روغن انجام می شود کف پوش اپوکسی گزینه مناسبی می باشد.

·         در آزمایشگاه ها ، نیروگا هها و صنایع غذایی و بهداشتی کف پوش اپوکسی گزینه مناسبی می باشد.

·         کف پوش های اپوکسی آنتی استاتیک برای پست های برق و اتاق های عمل بیمارستانی ، پست های برق و مکان هایی که نیاز به تخلیه جریان الکتریسته از طریق ارتینگ می باشد کاربرد دارند.

·         در شهربازی ها ، سالن های ورزشی و ورزشگاه ها گزینه مناسب کف پوش پلی اورتان می باشد.

 

 

تاریخ: 1396/4/8
بازدید: 178

ترمیم و آب بندی مخازن آب شرکت کارخانه مواد شیمیایی گرمسار

ترمیم و آب بندی مخازن آب شرکت کارخانه مواد شیمیایی گرمسار

براساس این قرار که فی مابین مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( شرکت ژرف تابان مهر ) و مدیریت کارخانه منعقد گردیده به اجرای ترمیم و آب بندی دو عدد مخزن 5000 مترمکعبی بتنی پرداخته شد. از مشکلات این پروژه گرمای هوا و کیفیت بسیار پایین بتن مخازن بتنی می باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات و مشاوره در خصوص آزمایش های غیر مخرب ، ارزیابی و کارشناسی ، ترمیم و بازسازی سازه های بتنی ، آب بندی و مقاوم سازی سازه های بتنی با بخش مهندسی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

آب بندی استخر و مخازن آب

آب بندی استخرها و مخازن آب از دو منظر حفظ و نگهداری آب و نیز دوام و استکام سازه مورد نیاز و توجه می باشد. آب بندی استخر ها  در مرحله ساخت و پس از ساخت قابل اجرا می باشد.

 

آب بندی استخر و مخازن آب در حین ساخت :

استخر و مخازن آب به دو صورت بلوکی یا بتنی و تمام بتنی احداث می گردند. به طور معمول مخازن بنایی و بلوکی در استخر و منابع آب کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و در مخازن بتنی بزرگ با توجه به احتمال نشست و جابجایی از مصالح بتنی مسلح استفاده می گردد. در این جا به نکات کلیدی و مراحل اجرای دو سیستم با دیدگاه آب بندی اشاره می شود.

 

مخازن و استخر های بتنی بلوکی و بنایی :

·         در این استخر ها که می بایست به صورت مدفون اجرا گردند یکی از مهمترین مراحل تحکیم بستر می باشد. عدم استحکام مناسب باعث نشست و ایجاد ترک و نشت آب از استخر و منابع می گردد. سطح زیر کار باید با شفته آهک به میزان حداقل 95 درصد کمپکت شود.

·         دیوراها باید حداقل چهل سانتیمتری با بلوک یا آجر فشاری اجرا گردد. درون بلوک ها باید آرماتور نمره 14 نصب و به طور کامل با بتن پر گردد.

·         پشت دویار با استفاده از شفته آهک به خوبی پر و کوبیده شود.

·         لوله ها باید در حین ساخت نصب و از شکستن دیوار پس از اتمام خود داری شود.

·         کف مخزن یا استخر باید یک لایه بتن عیار 400 با یک لایه مش نمره 14 ، به همراه افزودنی بتن Dezomix 4500 ریخته شود . میزان استفاده از افزودنی 7 درصد وزن سیمان مصرفی می باشد.

·         یک  لایه پلاستر عیار 350 به ضخامت دو تا سه سانتیمتر بر روی سطح دیوار کشیده شود به نحوی که سطح کار صاف و یکنواخت گردد.

·         یک ماهیچه به ابعاد 15*15 با ملات ماسه سیمان به عیار 350 به همراه افزودنی Dezobond P-2200 و الیاف پلی پروپیلین کشیده شود. مقدار افزودنی 5 درصد وزن سیمان مصرفی یعنی 2.5 کیلو برای هر کیسه سیمان و میزان مصرف الیاف 2 کیلو در هرمترمکعب می باشد. این امر برای چسبندگی خوب و عدم ترک خوردگی ماهیچه می باشد.

·         اجرای پوشش آب بندی Chimex 127   به میزان دو کیلوگرم در مترمربع در دو لایه ، بهتر است که در بین دو لایه برای استحکام بیشتر یک لایه مش فایبرگلاس 60 گرم اجرا شود. از مزایای این سیستم آب بندی انعطاف پذیری بالا ، دوام بالا ، عدم ترک خوردگی ، ایجاد پل بر روی ترکها ، مقاومت در برابر گرم و سرد شدن ، مقاومت در برابر سولفات و کلر ، مقاومت در برابر تابش خورشید و ... می باشد. این پوشش قابلیت اجرا بوسیله ایرلس و برس را دارد.

·         تست آبگیری مخزن یا استخر

·         در صورت نیاز اجرای کاشی کار

توجه : یکی از روش هایی که همچنان از سوی برخی مجریان به خصوص اجار کنندگان سنتی مورد توجه و قرار دارد ، استفاده از  انواع چسب بتن با ترکیب ملات پایه سیمانی و اجرا به صورت پلاستر می باشد. واقعیت این است با توه به مشکلات فراوان این امر در اغلب موارد با مشکلاتی رو در رو خواهد بود. مهمترین نطقه ضعف این امر وجود درهای اجرایی در پلاستر می رباشد که خود محلی بر نشت آب می باشد.

 

مخازن و استخر های بتنی :

·         در این استخر ها که می بایست به صورت مدفون یا بیرون از زمین اجرا گردند یکی از مهمترین مراحل تحکیم بستر می باشد. عدم استحکام مناسب باعث نشست و ایجاد ترک و نشت آب از استخر و منابع می گردد. سطح زیر کار باید با شفته آهک به میزان حداقل 95 درصد کمپکت شود.

·         اجرای بتن مگر و آرماتور بندی براساس نقشه ها

·         نصب واتراستاپ پی وی سی 30 سانتیمتری : با توجه به اینکه عمده نشت آب در مخازن و استخر ها از درزها اتفاق می افتد این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. از پاره شده یا سوراخ کردن واتراستاپ خودداری شود. واتراستاپ باید به نحوی نصب گردد که نصف آن در لایه بتن اول مدفون شود. برای این امر نیاز است که دیوار به صورت رامکا اجرا شود تا ارتفاع بتن به نحوی باشد که تا مرکز واتراستاپ به صورت یکپارچه با کف ریخته شود. بهتر است برای نصب واتراستاپ از گیره های مخصوص استفاده شود تا واتراستاپ سوراخ نشود و استجکام کافی را داشته و در حین بتن ریزی جدا نشود. برای اتصال دو واتراستاپ از هویه و چسب پی وی سی استفاده شود و از سوزاندن واتراستاپ خود داری شود. در درزهای اجرایی از واتراستاپ تخت و بدون حفره استفاده شود.

·         در بتن ریزی از افزودنی ژل میکروسیلیس آب بند Dezomix 4500  استفاده شود. میزان مصرف این افزودنی 7 درصد وزن سیمان مصرفی می باشد. باید دقت شود تا بتن به خوبی متراکم شود و از ایجاد درز سرد خود داری شود. در صورت ایجاد درز یا بتن ریزی در چند مرحله باید حتما از واتراستاپ بنتونیتی یا پی وی سی در درزها استفاده شود.

·         در قالب بندی دیوراها از کاور بولت آب بند استفاده شود.

·         ترجیحا باید بتن به صورت پکپارچه ریخته شود.

·         دور لوله های مدفون ورودی و خروجی واتراستاپ هیدروفیلی منبسط شونده نصب گردد و لوله ها پیش از بتن ریزی به چسب اپوکسی آغشته شود.

·         اجرای پوشش آب بند سوپر الاستومری سیمانی- اکرلیکی Chimex 127  بر روی کل سطح کار به میزان 1.5 تا 2 کیلوگرم در مترمربع.

·         انجام تست آب بندی و رفع نقص های احتمالی .

·         اجرای کاشی کاری در صورت نیاز.

 

 

اجرای آب بندی مخازن و استخر های موجود

استخر و مخازن بنایی و بلوکی :

در صورتی که استخر موجود دارای ترک باشد ابتدا باید ترک ها ترمیم شود. برای این امر از چسب بتن Dezobond P-2200 و ملات ترمیم کننده Dezosive 1020 استفاده کنید. ابتدا ترک را باز و سپس با ترکیب دو محصول معرفی شده به میزان 2.5 کیلوگرم برای هر کیسه ، محل را با آن پر نمایید.

سپس در محل اتصال بتن کف به دیوار با استفاده از ملات ماسه و سیمان و چسب Dezobond P-2200 ماهیچه ای به ابعداد 15*15 سانتیمتر اجرا نماید.

اکنون بر روی کل سطح کار پوشش Chimex 125  یا Chimex 127  را به میزان 1.5 تا 2 کیلوگرم در مترمربع در دو لایه به همراه مشکل فایبرگلاس 60 گرم اجرا نماید. در زمان اجرا سطح کار باید مرطوب باشد.

پس از گذشت دو روز ، استخر را آبگیری کنید و در صورت وجود نشت عملیات را به صورت موضعی تکرار فرمایید. از مزایای این سیستم می توان به انعطاف پذیری ، مناسب برای آب شرب ، مقاومت در برابر آفتاب ، مقاومت در برابر سولفات و کلر اشاره کرد.

 

استخر بتنی :

در صورتی که استخر موجود دارای ترک یا نقاط کرمو باشد ابتدا باید ترک ها ترمیم شود. برای این امر از چسب بتن Dezobond P-2200 و ملات ترمیم کننده Dezosive 1020 استفاده کنید. ابتدا ترک را باز و سپس با ترکیب دو محصول معرفی شده به میزان 2.5 کیلوگرم برای هر کیسه ، محل را با آن پر نمایید.

سپس در محل اتصال بتن کف به دیوار با استفاده از ملات ماسه و سیمان و چسب Dezobond P-2200 ماهیچه ای به ابعداد 15*15 سانتیمتر اجرا نماید.

اکنون بر روی کل سطح کار پوشش Chimex 125  یا Chimex 127  را به میزان 1.5 تا 2 کیلوگرم در مترمربع در دو لایه به همراه مشکل فایبرگلاس 60 گرم اجرا نماید. در زمان اجرا سطح کار باید مرطوب باشد. همچنین می توان برای این امر از پوشش نفوذگر کریستال شونده Crystal 25 استفاده کرد.

پس از گذشت دو روز ، استخر را آبگیری کنید و در صورت وجود نشت عملیات را به صورت موضعی تکرار فرمایید. از مزایای این سیستم می توان به انعطاف پذیری ، مناسب برای آب شرب ، مقاومت در برابر آفتاب ، مقاومت در برابر سولفات و کلر اشاره کرد.

 

آب بندی استخر در حالت فشار منفی :

در ابتدا توصیه می شود این امر را به دست متخصصین با تجربه بسپارید. در صورتیکه به علت حجم کم یا در دسترس نبود پرسنل تخصصی تصمیم به اجرای آب بندی فشار منفی نمودید از روش زیر استفاده نماید.

·         ابتدا بتن های ضعیف را تخریب نماید

·         با استفاده از تعبیه شلنگ درون دیوار آب را هدایت نماید تا از نقطه ای مشخص به راحتی خارج شود.

·         سپس با استفاده از ملات آب بند آنی گیر Watershuck محل های نشت باقیمانده را آب بندی نماید . برای این کار ملات مورد نظر را با فشار در محل نشت قرار دهید تا ظرف چند لحظه محل خشک شود.

·         سپس بر روی سطح کار پوشش Chimex 235 را در سه لایه به میزان سه کیلوگرم در مترمربع ، به همراه یک لایه مش ،اجرا نماید.

·         پس از گذشت دو روز ، اکنون می توانید محل شلنگ را ببنید.

 

تاریخ: 1396/4/8
بازدید: 172

آزمایش های غیرمخرب ، ارزیابی ، کارشناسی و ارائه روش ترمیم و بازسازی سازه های تصفیه خانه نیروگاه کازرون

آزمایش های غیرمخرب ، ارزیابی ، کارشناسی و ارائه روش ترمیم و بازسازی سازه های تصفیه خانه نیروگاه کازرون

براساس این قرارداد که فی مابین مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران و نیروگاه گازرون منعقد گردیده اقدام به بررسی وضعیت موجود و ارائه گزارش وضعیت و روش تعمیرات سازه های چندگانه تصفیه خانه شیمیایی آب نیروگاه کازرون گردیده است.

سازه های مورد نظر به علت نشت اسید دچار خوردگی و تخریب های موضعی در برخی مناطق گردیده بودند که برای دستابی به وضعیت کیفی موجود سازه ، با استفاده از تست های هافسل ، اسکن بتن ، التراسوینک و چکش اشمیت ، وضعیت بتن مورد ارزیابی قرار گرفت و براساس آن پیشنهاد های لازم جهت تعمیرات سازه ها به کارفرما ارائه شد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات و مشاوره در خصوص آزمایش های غیر مخرب ، ارزیابی و کارشناسی ، ترمیم و بازسازی سازه های بتنی ، آب بندی و مقاوم سازی سازه های بتنی با بخش مهندسی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

 

 

آزمایش های غیرمخرب بتن ( معرفی ،کاربرد و مزایا )

امروزه آزمایشهای غیرمخرب بتن تاثیر و عملکرد مناسب و کابردی در تعمیرات سازه های بتنی دارد. آزمایش های غیرمخرب بتن با در اختیار قرارداد داده های مختلف سازه های موجود ، به کارشناسان و متخصصین این انکان را می دهد تا در خصوص عملکرد ، نیاز ها و روش های تعمیرات و بازسازی سازه های بتنی قضاوت و تصمیم گیری نمایند.

از جمله آزمایش های غیرمخرب بتن ،اسکن بآرماتور بتن،التراسونیک بتن، خوردگی یا هافسل ، نفوذ یون کلر، کربناتاسیون، چکش اشمیت، نفوذپذیری بتن و ... ، به طراحان و کارشناسان فرآیند طرح و اجرای ترمیم و بازسازی سازه های بتنی امکان تصمیم گری برای عملیات های انجامی را می دهد.

در متن زیر به شرح انواع آزمایش های غیرمخرب بتن  ، محدودیت ها ، ضریب اطمینان قرائت ها ، روش کار و .. پرداخته می شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در این خصوص و در صورت نیاز همکاری با این مجموعه در زمینه آزمایش های غیرمخرب بتن در انواع سازه های بتنی با بخش فنی و پشتیبانی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران تماس حاصل فرمایید.

 

 

طبقه بندی ساز و کار دوام و آزمایش های آن

دوام بتن دوام بتن ابعاد مختلفی دارد.

- پایایی در برابر عوامل فیزیکی (آتش، یخبندان و آب شدگی پی در پی، تبلور نمک ها)

- پایایی در برابر تهاجم شیمیایی (سولفات ها، کربناسیون، تاثیر واکنش قلیایی ها با سنگدانه ها بر بتن)

- پایایی در برابر عوامل مکانیکی (سایش، خلازایی، ضربه)

- تخریب در اثر خوردگی میلگرد

پی بردن به دوام بتن در شرایط مختلف نیاز به قرار گرفتن در این شرایط و طی شدن زمان قابل توجه داردو معمولا امکان انجام تحقیق در شرایط واقعی وجود ندارد و یا از حوصله دست اندرکاران خارج است. برای اینکه مشخص شود یک بتن در چنین شرایطی بطور مناسب و مطلوب عمل می کند نیاز به آزمایش هایی کوتاه مدت دارد که در این آزمایش ها عوامل تهاجمی یا اعمالی تشدید می شود (تسریع شده) و یا آزمایش بصورت تسریع نشده و در شرایط معمولی انجام می گردد که در این حالت دوم معیار مقایسه تغییر می کند.

گاه برخی آزمایش های کوتاه مدت مرتبط با دوام و در معرض عاملی غیر از عامل موردنظر مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به تجربیات موجود در پروژه های واقعی و در کارهای تحقیقاتی آزمایشگاهی معیارهایی ارائه می شود.

نمونه ای از آزمایش های کوتاه مدت تسریع شده در برابر عامل تشدید شده موردنظر، سایش یا آزمایش ASTM C1293 می باشد.

نمونه ای از آزمایش تسریع نشده کوتاه مدت در شرایط تشدید نشده را می توان آزمایش یخبندان و آب شدگی دانست.

از میان آزمایش های کوتاه مدت مرتبط با دوام که در معرض عامل اصلی موردنظر قرار نگرفته است می توان آزمایش جذب آب یا جذب آب مویینه را نام برد. شاید بتوان آزمایش های جمع شدگی را نیز مرتبط با دوام دانست. آزمایش های تراوایی (نفوذپذیری) نیز مرتبط با دوام به حساب می آید.

 

ارزیابی کیفیت بتن از نظر دوام و معیارهای آن

ارزیابی دوام از طریق انجام آزمایش هایی بر روی بتن سخت شده در سنین کم و گاه در سن موجود صورت می گیرد. برای این کار نیاز به معیارها و ملاک هایی می باشد. در زیر به برخی از آزمایش های ارزیابی بتن و معیارهای آن اشاره می شود.

آزمایش های یخبندان و آب شدگی

این آزمایش ها به دو صورت در استانداردها وجود دارد:

            - یخبندان و آب شدگی پی در پی در حالت اشباع در آب یا هوا و کنترل کاهش وزن، کاهش مقاومت، افزایش حجم و کاهش مدول ارتجاعی دینامیکی مانند ASTM C666

            - یخبندان و آب شدگی پی در پی در مجاورت آب نمک یا نمک های یخ زدا و کنترل پوسته شدن سطح بتن و کاهش وزن آن مانند ASTM C1262، ASTM C672 و EN 1340

به هرحال این آزمایش ها عمدتا در سنین کم 28 تا 90 روزه بر روی بتن ها در آزمایشگاه انجام می شود و مدت زمان زیادی بطول می انجامد.

امروزه در آزمایش های یخبندان در حالت اشباع مانند ASTM C666 از پارامتر کاهش مدول ارتجاعی دینامیکی استفاده می شود. پس از تعداد معینی سیکل یخبندان، درصد مدول ارتجاعی دینامیکی اولیه بدست می آید.  حداقل درصد قابل قبول مدول ارتجاعی دینامیکی اولیه، یک ملاک یا ضابطه تلقی می شود. مثلا بتنی با دوام تلقی می گردد که پس از 300 سیکل یخبندان و آب شدگی مکرر، حداقل 60 و یا 80 درصد مدول ارتجاعی دینامیکی را دارا باشد.

در مواردی تعداد سیکل های یخبندانی را که مدول ارتجاعی دینامیکی را به 60 درصد مقدار اولیه می رساند مشخص می گردد. بدیهی است در این حالت باید حداقل تعداد سیکل های یخبندان مورد نظر به عنوان یک معیار اعلام گردد.

در آزمایش های یخبندان و آب شدگی پی در پی در معرض مواد یخ زدا معمولا درصد وزن بتن پوسته شده پس از تعداد معینی سیکل یخبندان بدست می آید. با محدود کردن میزان مواد پوسته شده، معیاری ارائه می گردد. به عنوان مثال در ASTM C1372 پس از 100سیکل خاص یخبندان در آزمایش ASTM C1262 نباید از 1درصد وزن اولیه بیشتر شود.

هرچند در این آزمایش نیز می توان تعداد سیکل یخبندان برای دستیابی به درصد خاصی از پوسته شدن را به عنوان یک معیار برگزید، اما این امر سابقه چندانی ندارد.

برای مثال در EN1340 برای جداول بتنی پیش ساخته مقدار مواد پوسته شده نباید از kg/m3 1 پس از 28 سیکل خاص یخبندان در حالی که محلول نمک طعام 3درصد بر روی آن ریخته شده است، بیشتر باشد.

در ASTM C672 معمولا پس از 50 سیکل یخبندان خاص در معرض مواد یخ زدا (محلول کلرید کلسیم 4 درصد) که روی قطعه ریخته می شود و درجه تخریب سطح پس از 5، 10، 15، 25 و 50 سیکل گزارش می شود که معیار درجه تخریب ارائه می شود.

به هر حال باید دانست که در همه انواع آزمایش یخبندان و آب شدگی مکرر در برابر آب یا نمک های یخ زدا، شرایط آزمایش با واقعیت موجود تطابق ندارد اما به ناچار از این آزمایش ها و معیارهای ارزیابی آن استفاده می شود.

در ASTM C1262 که برای قطعات پیش ساخته بتنی و برخی قطعات بنایی بکار می رود و آب یا آب نمک 3درصد (بسته به نیاز) در مجاورت قسمت تحتانی قطعه ریخته می شود و معمولا سیکل های خاص یخبندان اعمال می گردد و درصد کاهش وزن بدست می آید. با توجه به معیار خاص کاهش وزن در برابر تعداد خاصی سیکل یخبندان کیفیت دوامی قطعه کنترل می شود.

 

آزمایش تبلور نمک ها

برای بررسی تاثیر تبلور نمک ها بر دوام بتن، آزمایش خاصی پیش بینی نشده است، هرچند عامل مهمی در مناطق نیمه خشک و خشک در تخریب سطح بتن ها محسوب می شود بویژه اگر املاح در بتن و یا آب و خاک وجود داشته باشد.

 

آزمایش دوام در برابر سولفات ها

برای بررسی دوام بتن در برابر سولفات ها آزمایش استاندارد خاصی در ASTM و EN مشاهده نمی شود. همچنین به طریق اولی معیار خاصی نیز وجود ندارد. پس از سالهای طولانی که از تشخیص خرابی بتن در اثر حمله سولفات ها گذشته است هنوز آزمایش خاص و معیار دوام بتن در برابر حمله سولفات ها و یا سولفات خاصی ارائه نشده است.

سعی می شود با استفاده از سیمان مناسب، محدودیت نسبت آب به سیمان و یا عیار سیمان و یا استفاده از افزودنی های خاصی مانند پوزولان ها و سرباره ها و یا حباب زا و مواد آب بند کننده، دوام بتن را بالا برده اما نحوه تشخیص این افزایش دوام روشن نیست.

 

آزمایش کربناسیون

آزمایش ساده و معمول تعیین عمق کربناسیون تا چندی پیش صرفا بر اساس دستورالعمل RILEM CPC18 انجام می گردید که EN نیز به تازگی دستورالعمل استانداردی را مشابه RILEM ارائه کرده است. در این آزمایش عمق بتن کربناته شده با محلول فنل فتالئین به عنوان یک معرف اندازه گیری می شود. معمولا این آزمایش بر روی بتن سخت شده در شرایط محیطی واقعی اندازه گیری می شود که می توان تحت شرایطی نفوذ CO2 را تسریع نمود.

به هرحال هنوز معیار خاصی برای قدرت مقابله با کربناسیون و عمق نفوذ آن ارائه نشده است، هرچند می توان میزان نفوذپذیری گاز CO2 در بتن را اندازه گیری نمود.

 

آزمایش انبساط ناشی از واکنش قلیایی ها با سنگدانه های بتن

معمولا بیشتر آزمایش ها در این زمینه بر روی ملات می باشد و یا شرایط خاصی همچون تشدید شرایط حاکم و یا افزایش قلیایی ها در ملات و یا محیط نگهداری را دارا می باشد. طبق استاندارد ASTM C1293 و تعدادی از استانداردهای کانادایی، انبساط بتن در شرایطی نزدیک به واقع اما در دمای 38 یا 60 درجه با رطوبت 100درصد را در زمانی طولانی تر از 6ماه و یا یک سال و بیشتر بدست می آورند.

معیارهایی همچون انبساط 04/0 درصد پس از سه ماه در 60 درجه سانتیگراد و یا پس از یک سال در 38 درجه سانتیگراد ارائه شده است. به هرحال در این آزمایش انبساط بالقوه بتن بدست می آید.

برای سنگدانه کربناتی از ASTM C1105 استفاده می شود و معیارهایی برای آن ارائه شده است.

 

آزمایش های سایش

در استاندارد ASTM برای بتن چهار آزمایش سایش ارائه شده است و برای برخی قطعات بتنی نیز از این آزمایش ها و یا آزمایش های دیگری استفاده می شود.

            - ASTM C944 برای سایش بتن یا ملات (روش سمباده چرخان)

            - ASTM C418 برای سایش بتن (روش ماسه پاشی)

            - ASTM C779 برای سایش سطوح افقی بتنی (سه روش صفحه مدور سمباده ای چرخان، چرخ استوانه ای دندانه دار، بلبرینگ چرخان)

            - ASTM C1138 برای سایش بتن (روش زیر آب)

به نظر می رسد در آزمایش های سایش دقت زیادی شده است تا نزدیکی بیشتری با واقعیت موجود باشد که تنوع آزمایش ها را سبب گشته است.

در موارد مختلف برای هر نوع قطعه یا سطح در هر پروژه یا کاربرد خاص معیاری ارائه می شود که نشانه دوام بتن در برابر سایش است. در برخی استانداردهای دیگر آزمایش سایش چرخ عریض و آزمایش سایش Bohme پیش بینی شده است. برای مثال در استاندارد جداول بتنی این دو آزمایش پیش بینی شده است و معیار خاصی در هر مورد ارائه شده است.

 

آزمایش های نفوذپذیری

آزمایش های نفوذپذیری بتن در برابر آب و گازهای مختلف و حتی برخی سیال های خاص دیگر انجام می شود.

آزمایش های نفوذپذیری بتن در برابر آب از گذشته دور براساس رابطه دارسی انجام می شده است. ارتش آمریکا و USBR آزمایش هایی را برای تعیین ضریب نفوذپذیری بتن در برابر آب ارائه کرده اند که بسیار مشکل است. در روش ارتش آمریکا (CRC-C163) فشار 13 اتمسفر و در روش USBR 4913 فشار 5/28 بار بکار می رود. در این آزمایش ها مقدار k با بعد L/T بدست می آید. در هر پروژه مقدار حداکثر k مشخص می شود و لازم است بتن موردنظر این خواسته را برآورد کند.

بتن هایی که در حال حاضر برای پروژه های آبی ساخته می شود دارای نفوذپذیری پایینی است و عملا انجام این آزمایش و تعیین k بصورت مستقیم غیرممکن گشته است.

آزمایش های نفوذپذیری با گاز به ویژه اکسیژن روش های مختلفی دارد که معروف ترین آن مربوط به روش CemBureau (انجمن سیمان اروپا) می باشد که در RILEM و استاندارد ایتالیا (UNI) نیز آورده شده است.

در این روش، نمونه قرصی شکل بتنی در محفظه­ای با تیوب دورگیر تحت فشار قرار گرفته و در فشارهای مختلف اعمالی، دبی عبوری گاز بدست آمده و با رابطه اصلاح­شده دارسی برای سیال تراکم پذیر، ضریب نفوذپذیری محاسبه می­گردد. نتیجه این روش آزمایش به درصد رطوبت نمونه بتنی بسیار وابسته می باشد. به همین دلیل، در روش پیشنهادی این آزمایش، دو رژیم نمونه کاملا خشک و با درصد رطوبت مشخص، پیشنهاد شده است.

معیار میزان نفوذپذیری در برابر اکسیژن در مشخصات فنی داده می شود اما تلاش شده است بتن ها از این نظر تقسیم بندی شوند که در زیر دیده می شود.

جدول 1- تقسیم بندی کیفیت بتن بر اساس نفوذپذیری بتن در برابر اکسیژن به روش CemBureau

کیفیت

عالی

خیلی خوب

متوسط

ضعیف

خیلی ضعیف

ضریب نفوذپذیری (m2 16-10)

کمتر از 1/0

5/0 – 1/0

5/2 – 5/0

5/12 – 5/2

بیشتر از 5/12

 

 

آزمایش های نفوذپذیری در برابر یون کلرید (آزمایش های انتشار یون کلرید)

کامل ترین راه برای تعیین ضریب انتشار یون کلرید در بتن طبق روش جدید ASTM C1556 که مشابه روش NTBuild 443 است، می باشد. در این روش بتن سخت شده در محلول نمک طعام با غلظت معین قرار می گیرد و در سن موردنظر پس از خشک کردن آن، با تعیین یون کلرید و در اعماق مختلف، ضریب انتشار یون کلرید بدست می آید که بعد آن L2/T است.

برای بتن هر پروژه می توان ضریب انتشار خاصی را درنظر گرفت. بتن ها از این نظر به ویژه در شرایط رویارویی با یون کلرید تقسیم بندی می شوند که در زیر مشاهده می گردد.

جدول 2- تقسیم بندی نفوذپذیری بتن بر اساس ضریب انتشار یون کلرید

طبقه بندی نفوذپذیری

شدید

متوسط

کم

ناچیز

ضریب انتشار یون کلرید (cm2/s×8-10)

بیشتر از 5

1 تا 5

2/0 تا 1

کمتر از 2/0

 

 

یکی از پارامترهای منحصربفردی که می توان به کمک آن و بهره گیری از اطلاعات و فرضیات دیگر در هر سنی غلظت یون کلرید پیش بینی نمود در هر عمقی به چه میزان است، ضریب انتشار یون کلر می باشد و بر این اساس زمان رسیدن غلظت یون کلرید در مجاورت میلگرد به حد آستانه تعیین می گردد که زمان شروع خوردگی را مشخص می کند.

معمولا از آنجا که تعیین این پارامتر دشوار است، سعی می شود بجای آن، پارامترهای دیگری مشخص شود و جایگزین آن گردد در حالی که عملا نمی توانند جای آن را بگیرند.

یکی از آزمایش های رایج AASHTO T259 است که سطح بتن در معرض محلول کلرید قرار می گیرد و مقدار یون کلرید در سنین خاص و در عمق های خاص اندازه گیری می شود و عمق نفوذ یون کلرید بدست می آید که به کمک آن می توان کیفیت بتن ها را در مقایسه با یکدیگر ارزیابی نمود و می توان بتن ها را نیز از این نظر طبقه بندی کرد. به هرحال نتیجه این آزمایش از جنس نفوذپذیری نیست اما نفوذپذیری را نشان می دهد.

روش دیگر برای تعیین نفوذ سریع یون کلرید (مهاجرت) توسط دستور NTBuild 492 ارائه شده است که AASHTO T277 روش مشابه آن را ارائه کرده است.

استاندارد ASTM C1202 روش را برای تعیین سریع نفوذپذیری کلرید در بتن سخت شده ارائه می دهد که در این روش در دو سمت یک قرص بتنی به قطر 100میلیمتر و ضخامت 50 میلیمتر محلول های کلرید سدیم و سود سوزآور با غلظت معین قرار می گیرد و جریان الکتریکی با اختلاف پتانسیل 60ولت برقرار می شود و شدت جریان عبوری از بتن اشباع بدست می آید و طی 6ساعت، مقدار جریان عبوری از بتن برحسب کولمب محاسبه می گردد که نشانه مقاومت بتن در برابر این جریان است و به عبارتی به نوعی به مقاومت الکتریکی مربوط می باشد. هرچه این جریان عبوری بیشتر باشد نشانه نفوذپذیری بیشتر بتن به ویژه در برابر یون کلرید است. طبقه بندی بتن ها را می توان طبق ASTM C1202 بصورت زیر دانست.

جدول 3- نفوذپذیری در برابر یون کلرید براساس میزان جریان عبوری

نفوذپذیری در برابر یون کلر

زیاد

متوسط

کم

خیلی کم

ناچیز

میزان جریان عبوری (کولومب)

بیشتر از 4000

2000 تا 4000

1000 تا 2000

100 تا 1000

کمتر از 100

 

 

در آیین نامه پیشنهادی پایایی بتن در محیط خلیج فارس و دریای عمان (نشریه شماره ض428 مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن) معیارهای زیر برای شرایط مختلف طبق روش ASTM C1202 ارائه شده است.

جدول 4- مقادیر مجاز میزان جریان عبوری در شرایط مختلف محیطی در آیین نامه پایایی

شرایط محیطی

A

B و C

D، E و F

میزان جریان عبوری (کولومب)

حداکثر 3000

حداکثر 3000

حداکثر 2000

 

 

به هرحال این آزمایش و نتایج آن محل تردید است. برخی معتقدند که بهتر است اختلاف پتانسیل را کم کرده و مدت را متناسبا زیاد نمود تا دمای بتن و محلول ها حین آزمایش بطور شدید بالا نرود و شرایط واقعی تری برقرار باشد. به هرحال این آزمایش طی یک روز منجر به اخذ نتیجه می شود و این امر بسیار مهم است.

 

آزمایش های عمق نفوذ آب

از آنجا که آزمایش های نفوذپذیری در برابر آب همراه با چالش های فراوانی است، در برخی کشورهای اروپایی مانند آلمان آزمایش دیگری انجام می شد که تحت فشار آب، در زمان معینی، عمق آب نفوذی در بتن بدست می آمد (DIN 1048-5). سپس در EN 12390-8 با تغییرات مختصر، این آزمایش با سهولت بیشتر ارائه شد که در آن نمونه بتنی سه روز از سطح زیرین تحت فشار MPa 5/0 قرار می گیرد و سپس حداکثر عمق نفوذ آب بدست می آید که پارامتری در جهت ارزیابی نفوذ آب در بتن می باشد. در منابع مختلف طبقه بندی بتن ها در آزمایش DIN 1048 آمده است اما هنوز این طبقه بندی برای آزمایش براساس روش EN ارائه نشده است. پراکندگی نتایج آزمونه های مختلف یک نوع بتن در این آزمایش زیاد است و چندان قابل اعتماد نمی باشد.

در آیین نامه پیشنهادی پایایی بتن در حاشیه خلیج فارس، معیارهای زیر برای شرایط مختلف محیطی حاکم ارائه شده است.

جدول 5- مقادیر مجاز عمق نفوذ آب در شرایط مختلف محیطی در آیین نامه پایایی

شرایط محیطی

A

B و C

D، E و F

عمق نفوذ آب در سن 28 روز (mm)

حداکثر 50

حداکثر 30

حداکثر 10

 

به هرحال الزاما در شرایط واقعی، فشار تا این حد وجود ندارد اما این آزمایش به نوعی تعیین کننده کیفیت بتن می باشد.

 

آزمایش های جذب آب

آزمایش های جذب آب به شکل های مختلفی وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

            - جذب آب کوتاه مدت نیم یا یک ساعته (Early Water Absorption)

            - جذب آب نهایی (بلند مدت) 2 روزه یا بیشتر در شرایط عادی یا جوشانده شده (Final Water Absorption)

            - جذب آب سطحی اولیه ISAT (Initial Surface Water Absorption Test)

            - جذب آب مویینه ( Capillary Water Absorption و Water Sorptivity)

هرکدام از این آزمایش ها یک ویژگی خاص از بتن را به نمایش می گذارد و لازم است از هر آزمایش زمانی استفاده نمود که به واقعیت موجود شباهتی داشته باشد.

 

آزمایش جذب آب کوتاه مدت

در BS 1881 در سال های گذشته آزمونه مکعبی خشک 100میلی لیتری در آب غرق می شد و پس از یک ساعت درصد وزنی آب جذب شده بدست می آید که گزارش می شد. در BS 1881 part122 این آزمایش عمدتا برای قطعات بتنی پیش ساخته پس از مغزه گیری به قطر 75 میلیمتر انجام می شود که باید دارای طول معینی باشد و نمونه کاملا خشک شده در آون غرقاب می شود و درصد جذب آب نیم ساعته بدست می آید. این آزمایش کیفیت سطحی بتن موردنظر را بدست می دهد.

در انگلیس کیفیت جداول بتنی و برخی قطعات پیش ساخته با این آزمایش کنترل می شود. برای مثال جذب آب نیم ساعته یک جدول نباید از 2درصد بیشتر باشد. در آزمایش های جذب آب کوتاه مدت حساسیتی به شکل و اندازه نمونه وجود دارد و نسبت سطح به حجم اهمیت دارد.

در توصیه های CIRIA برای مناطق عربی در حاشیه خلیج فارس و دریای سرخ و غیره، حداکثر جذب آب کوتاه مدت طبق BS 1881 را 2درصد طرح نموده است.

در آیین نامه پیشنهادی پایایی بتن در حاشیه خلیج فارس، معیارهای زیر برای شرایط مختلف محیطی حاکم به روش BS 1881 part122 ارائه شده است.

جدول 6- مقادیر مجاز درصد جذب آب کوتاه مدت در شرایط مختلف محیطی در آیین نامه پایایی

شرایط محیطی

A

B و C

D، E و F

درصد جذب آب (%)

حداکثر 4

حداکثر 3

حداکثر 2

 

 

آزمایش جذب آب نهایی

هرچند در آزمایش جذب آب کوتاه مدت قدیمی و جدید BS 1881 می توان با تداوم آزمایش تا رسیدن به وزن ثابت، جذب آب نهایی را بدست آورد و حتی با جوشاندن آن در آب به جذب آب نهایی بیشتری دست یافت، اما در این دستور چنین پیش بینی صورت نگرفته است.

در ASTM C642 مقدار جذب آب نهایی بدست می آید و می توان چگالی و تخلخل را نیز بدست آورد، حتی جوشاندن آب نیز پیش بینی شده است. در این استاندارد در مورد شکل و اندازه نمونه حساسیتی وجود ندارد اما حداقل جرم و حجم مشخص شده است زیرا به جذب نهایی پرداخته است و این آزمایش عمدتا برای قطعات پیش ساخته بکار می رود.

در استاندارد EN 1340 جذب آب نهایی قطعات پیش ساخته ای مانند جداول بتنی به چشم می خورد که حداقل حجم یا جرم نمونه مطرح شده است. در استانداردهایی همچون ASTM C497 جذب آب لوله های بتنی بدست می آید که دو روش A و B با توجه به نحوه خشک کردن و زمان جوشاندن نمونه در آب دارد.

برای مثال در برخی استانداردهای قطعات پیش ساخته در ASTM C76 مانند لوله های بتن مسلح آب و فاضلاب، حداکثر جذب آب نهایی طبق ASTM C497 به میزان 9درصد برای روش A و 5/8درصد برای روش B مطرح شده است و از این نظر می توان معیار و طبقه بندی برای کیفیت دوامی بتن ارائه نمود، بویژه اگر قطعه بتنی بصورت غرقاب باشد و آب همواره در مجاورت آن حضور داشته باشد. در استاندارد لوله های بتنی آب و فاضلاب ایران به شماره 8906 از چنین مشخصاتی استفاده شده است.

در استاندارد EN 1340 در مواردی که شرایط یخبندان - آب شدگی حادی در برابر نمک های یخ زدا وجود ندارد. حداکثر جذب آب نهایی 6درصد برای جداول بتنی پیش ساخته ارائه شده است.

در برخی مشخصات استاندارد قطعاتی مانند بلوک سیمانی و موزاییک و آجرهای سیمانی به جذب آب نهایی پرداخته شده است.

 

آزمایش جذب آب سطحی اولیه

این آزمایش عمدتا در BS 1881 part5 پیش بینی شده است. در این آزمایش سعی می شود مقدار جذب آب ریخته شده روی سطح افقی نمونه بتنی یا قسمتی از قطعات پیش ساخته در حالی که ارتفاع آب چندانی برای اعمال فشار وجود ندارد و به میزان 200میلیمتر محدود شده است. در این آزمایش در فواصل زمانی مختلف مقدار آب جذب شده برحسب گرم یا میلی لیتر بر وحد سطح (m2) گزارش می شود.

طبقه بندی کیفی بتن ها در این آزمایش را می توان بصورت زیر مطرح کرد. در انگلیس از نتایج این آزمایش استفاده می شود اما در آیین نامه پایایی بتن ایران در حاشیه خلیبج فارس و یا در استانداردهای قطعات پیش ساخته مانند جداول مورد اقبال قرار نگرفته است. به هرحال این آزمایش برای موادی که باعث آب بندی سطحی می شوند می تواند با موفقیت بکار رود و کیفیت سطحی را به نمایش گذارد.

جدول 7- تقسیم بندی جذب سطحی بتن با معیار جذب سطحی اولیه (mL/m2/s)

میزان جذب

زمان پس از شروع آزمایش

جذب تجمعی در ساعت (mL/m2)

10 دقیقه

30 دقیقه

1ساعت

2ساعت

زیاد

بیشتر از 50/0

بیشتر از 35/0

بیشتر از 20/0

بیشتر از 15/0

بیشتر از 2000

متوسط

50/0 – 25/0

35/0 – 17/0

20/0 – 10/0

15/0 – 07/0

2000 – 1000

کم

کمتر از 25/0

کمتر از 17/0

کمتر از 10/0

کمتر از 07/0

کمتر از 1000

 

 

جذب آب مویینه

یک ساز و کار جذب آب، حرکت آب به صورت نم مویینه رو به بالا می باشد که نیاز به انجام آزمایش خاص و هماهنگ با این ساز و کار احساس می شود.

در این آزمایش ها معمولا مقدار آب جذب شده در واحد سطح، ارتفاع نم مویینه و آهنگ جذب آب مویینه تعیین و گزارش می شود که در همه دستورها بصورت یکسان نیست و به برخی از این پارامترها پرداخته می شود.

دستور آزمایش RILEM CPC11.2 از جمله دستور آزمایش های قدیمی در این زمینه است که سالها مورد استفاده قرار گرفته است. اخیرا دستور استاندارد ASTM C1585 ارائه شده است که با دقت بیشتری شرایط آزمایش و شکل آزمونه را مشخص نموده است. در این آزمایش از یک قرص بتنی به قطر 100 میلیمتر و ارتفاع 50 میلیمتر استفاده می شود که بخش تحتانی آن 1 تا 3 میلیمتر در آب قرار گرفته است و رطوبت محیط اطراف نمونه نیز کنترل می گردد و درنهایت، آهنگ جذب آب مویینه در بازه های زمانی مختلف بدست می آید. هنوز طبقه بندی خاصی در مورد کیفیت بتن ها توسط این آزمایش مطرح نشده است و آنچه در زیر مشاهده می شود عمدتا مربوط به آزمایش های انجام شده بر اساس دستور RILEM می باشد.

جدول 8- محدوده پذیرش جذب آب مویینه بتن با دوام

کیفیت بتن

عالی

خیلی خوب

خوب

متوسط

ضعیف

جذب آب (mm/h-0.5)

کمتر از 1/0

1/0 تا 15/0

15/0 تا 2/0

2/0 تا 25/0

بیشتر از 25/0

 

 

هرچند ساز و کار برخی خرابی ها در ایران و حتی جنوب کشور مربوط به جذب آب مویینه است، اما در دستورهای استاندارد ایران این آزمایش برای بتن جایگاهی ندارد و طبعا مشخصات استاندارد و محدودیت خاصی نیز مطرح نگردیده است.

 

آزمایش مقاومت ویژه الکتریکی

سهولت یا سختی عبور جریان الکتریکی از بتن اشباع می تواند نشانه ای از نفوذپذیری آن در برابر آب و به ویژه انتشار و مهاجرت یونی (به ویژه یون کلرید) باشد مخصوصا اگر از آب نمک اشباع گردد.

این آزمایش بین پژوهش گران بسیار معروف و رایج است اما دستور استاندارد خاصی برای آن تدوین نشده است.

این آزمایش با استفاده از دو صفحه مسی یا برنجی که بر سطح آزمونه بتنی اشباع از آب به کمک خمیر سیمان تازه می چسبد و مقاومت الکتریکی به کمک اعمال یک جریان متناوب با فرکانس مشخص بدست می آید و می توان با داشتن سطح بتن و فاصله بین دو صفحه فلزی، مقاومت ویژه الکتریکی را بدست آورد. همچنین می توان با چهار الکترود (روش ونر) و تعبیه آن بر سطح بتن یا در سوراخ خاص و برقراری اتصال و تماس الکتریکی، مقاومت الکتریکی و مقاومت ویژه آن را بدست آورد.این روش برای قطعات بتنی موجود نیز قابل استفاده است، در حالی که روش قبلی فقط برای آزمونه های آزمایشگاهی مکعبی، استوانه ای یا منشوری و مکعب مستطیل کاربرد دارد.

در راه انجام این آزمایش مشکلات و مباحث خاصی مطرح می شود که عبارتند از:

            - میزان رطوبت و اطمینان از اشباع بودن بدلیل تاثیر شدید بر مقاومت الکتریکی بتن

            - نوع جریان و فرکانس مصرفی بدلیل تاثیر آن بر نتایج حاصله

            - نقش شکل و اندازه نمونه بر نتایج حاصله

            - نقش روش آزمایش (الکترود چهارگانه یا صفحات)

            - نقش افزودنی های شیمیایی بر نتایج

            - نقش مقاومت الکتریکی سنگدانه های بتن بر نتایج

به هرحال لازم است با محدود کردن تغییرات احتمالی دستور استاندارد واحدی را تدوین کرد و بتن ها را از این نظر مقایسه نمود و طبقه بندی کرد. طبقه بندی زیر که معیاری جهت ارزیابی بتن محسوب می شود، ارائه شده است.

جدول 9- تقسیم بندی احتمال خوردگی میلگرد براساس آزمایش مقاومت الکتریکی

احتمال خوردگی میلگرد

خیلی زیاد

زیاد

کم

ناچیز

مقاومت ویژه الکتریکی بتن (اهم-متر)

کمتر از 50

50 تا 100

100 تا 200

بیش از 200

 

 

 

 

 

برنامه‌ریزی و تفسیر آزمون در محل

آزمون در محل ممکن است زمان، تلاش و هزینه زیادی تلف کند مگر اینکه اهداف پژوهش در آغاز به روشنی تعیین شده باشد. این اهداف بر انتخاب روش تست، وسعت و محل آزمون‌ها و نحوه رسیدگی به نتایج تاثیر خواهد گذاشت. نتایج نامناسب یا گمراه‌ کننده آزمون اغلب حاصل فقدان دانش واقعی یا عدم آگاهی از روش‌های مربوطه است. اگر بخواهیم از اختلافات آینده بر سر این نتایج جلوگیری کنیم، تمام طرفین درگیر در مرحله اول تدوین برنامه آزمون باید باهم همبستگی داشته باشند. لزوم قضاوت مهندسی در زمان تفسیر نتایج اجتناب‌ناپذیر است اما عدم قطعیت را اغلب می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق آزمون به حداقل رساند.

اگر بخواهیم از ناامیدی و دلسردی جلوگیری کنیم بسیار مهم است از دامنه آزمون‌های موجود و به خصوص محدودیت‌ آن‌ها و دقتی که می‌توان به آن دست یافت آگاهی کامل داشته باشیم. برخی روش‌ها بسیار ساده به نظر می‌رسد اما همه آن‌ها در معرض تاثیرات پیچیده‌ قرار دارند و استفاده از اپراتورهای ماهر و یک مهندس با تجربه متناسب، امری حیاتی است.

آزمون سازه‌های موجود در محل چندان ارزان نیست زیرا انجام مقدمات پیچیده دسترسی، اغلب ضروری بوده و روند آن‌ها ممکن است زمان‌بر باشد. در حالت ایده‌آل، نظر به نتایج کسب شده یک برنامه باید به طور متوالی شکل گیرد تا با حداقل هزینه و وقفه حداکثر اطلاعات ارزنده را فراهم کند. با این رویکرد که به تفسیر مداوم نیاز دارد اهدافی که ممکن است طی جریان پژوهش مطرح شود به سهولت تغییر خواهد کرد.

1.1 اهداف آزمون در محل

سه گروه پایه برای آزمون بتن می‌توان مشخص کرد.

(الف) آزمون کنترل معمولا به وسیله پیمانکار یا تولیدکننده بتن برای نشان دادن سازگاری‌های لازم انجام می‌شود تا تضمین کند مصالح عرضه شده قابل قبول است.

(ب) آزمون انطباق که طبق برنامه مورد توافق به وسیله مهندس ناظر یا از طرف او انجام می‌شود تا درباره مطابقت با ویژگی‌ها قضاوت کنند.

(ج) آزمون ثانویه روی بتن سخت شده در سازه یا استخراج شده از آن انجام می‌شود. این آزمون در موقعیت‌هایی لازم است که درباره قابلیت اطمینان نتیجه آزمون کنترل و انطباق تردید وجود داشته باشد یا این نتایج موجود نباشد یا به طور مثال در سازه قدیمی، آسیب‌دیده یا در حال خرابی، نامناسب باشد. تمام آزمون‌هایی که قبل از ساخت برنامه‌ریزی نشده باشد در این دسته قرار می‌گیرد با اینکه کنترل بلندمدت را نیز شامل می‌شوند.

بنا به سنت، آزمون‌های کنترل و انطباق روی نمونه‌های سخت‌شده «استاندارد» انجام می‌شود که از نمونه‌های‌ بتن بکار رفته در یک سازه گرفته شده است؛ آزمون بتن تازه چندان رایج نیست. مثال‌هایی نیز وجود دارد که در آن برای این هدف از آزمون در محل روی بتن سخت‌شده استفاده می‌شود. این آزمون در صنعت پیش‌ساخت برای بررسی کیفیت واحدهای استاندارد رایج‌تر است و برای کنترل یکنواختی واحدهای تولیدی و نیز رابطه آن‌ها با یک حداقل مقدار قابل قبول از پیش تعیین شده می‌توان از این نتایج استفاده کرد. به طور کلی مهندسان بیش از پیش می‌دانند که هر چند نمونه‌های «استاندارد» از نظر مفهوم از یک ماده هستند اما ممکن است کیفیت واقعی بتن در یک سازه را اشتباه نشان دهند که دلایل مختلفی از جمله تامین غیریکنواخت مواد و تفاوت در  تراکم، عمل‌آوری و کیفیت کلی کار دارد که ممکن است تاثیر چشمگیری بر دوام آن در آینده داشته باشد. در نتیجه، گرایش به سوی آزمون انطباق در محل با استفاده از روش‌هایی که غیرمخرب هستند یا صرفا خسارت بسیار محدودی را موجب می‌شوند به خصوص در آمریکای شمالی و اسکاندیناوی در حال بروز است. کاربرد این آزمون‌ها بیشتر پشتیبانی از آزمون متعارف است، با این حال نمونه‌های قابل توجهی نظیر پروژه استوربالت وجود دارد که این آزمون‌ها در آن نقش مهمی ایفا کرده است (1). مزیت این آزمون‌ها، هشدار زودهنگام درباره مقاومت مشکوک و نیز شناسایی عیوبی نظیر پوشش ناکافی، نفوذپذیری بالای سطح، فضاهای خالی، سوراخ سوراخ بودن یا استفاده از مصالح نادرستی است که ممکن است بدون انجام این آزمون‌ها مشخص نشوند اما به مشکلات دوام بلندمدت منجر می‌شود. آزمون یکپارچگی تعمیرات زمینه کاربردی مهم و رو به رشد دیگری است.

با این وجود، استفاده اصلی آزمون‌ در محل مانند آزمون ثانویه است که به دلایل زیادی ضروری است. این دلایل در دو دسته قرار می‌گیرد.

1.1.1 انطباق با مشخصات

رایج‌ترین مثال زمانی است که در مناقشات قراردادی به دنبال عدم مطابقت با نمونه‌های استاندارد، مدارک دیگری مورد نیاز باشد. مثال‌های دیگر شامل بررسی گذشته‌نگر پس از خرابی سازه است و به طور کلی به تسهیم تقصیر در اقدامات قانونی ارتباط پیدا خواهد کرد. شرایط مقاومت بخش مهمی از اکثر ویژگی‌ها را تشکیل داده و مهندس باید مناسب‌ترین روش ارزیابی مقاومت در محل را به عنوان کیروش معرف با علم کامل به تغییرات احتمالی که درون اعضای مختلف سازه در اعضای مختلف سازه انتظار می‌رود، انتخاب کند (همان طور که در بخش 1.5 بیان شده است). برای تعیین تغییرپذیری در محل و نیز مقاومت باید نتایج را تفسیر کرد اما ارتباط دادن مقاومت اندازه‌گیری شده در محل با مقاومت نمونه «استاندارد» مشابه آن با یک سن ویژه اما متفاوت، مشکل اصلی است. بنابراین ممکن است اثبات قطعی موارد مرزی دشوار باشد. این مساله به طور مفصل در بخش 1.5.2 مورد بحث قرار گرفته است.

برای برآوردن شرایط دوام، حداقل میزان سیمان معمولا را باید تعیین کرد و برای تایید انطباق ممکن است آزمون‌های شیمی و پتروگرافیک لازم باشد. برای بررسی وجود ترکیبات ممنوعه، آلودگی مواد تشکیل‌دهنده بتن (برای مثال کلرید در سنگدانه‌های اعماق دریا) یا حباب هوای ایجاد شده و تایید میزان سیمان پس از خرابی، آزمون‌های مشابهی نیز ممکن است لازم باشد. کیفیت ساخت ضعیف اغلب دلیل اصلی مسائل دوام است و آزمون‌هایی نیز با هدف اثبات پوشش یا تراکم ناکافی، مقادیر یا محل آرماتور نادرست یا کیفیت نامناسب فرایندهای عمل‌آوری یا تخصصی نظیر درزگیری سازه پس کشیده انجام شود.

2.1.1 ارزیابی کیفیت و یکپارچگی در محل

این ارزیابی در اصل به کفایت فعلی سازه موجود و عملکرد آن در آینده مربوط می‌شود. اکنون نیاز عادی سازه‌های بتنی به نگهداری کاملا اثبات شده و برای کمک به «پیش‌بینی‌های دائمی» بیش از پیش در آزمون‌های در محل مورد استفاده قرار می‌گیرد (3، 2). لازم است بین نیاز به ارزیابی خواص مواد و عملکرد عضو سازه‌ای به طور کل تمایز قائل شویم. نیاز به آزمون ممکن است ناشی از علل مختلفی باشد که عبارتند از:

(الف) تغییر پیشنهادی کاربری یا گسترش یک سازه

(ب) فراهم بودن امکان خرید یا بیمه سازه

(پ) ارزیابی یکپارچگی یا ایمنی سازه پس از خرابی مصالح یا آسیب سازه‌ای نظیر خسارات ناشی از آتش‌سوزی، انفجار، فرسودگی یا بار بیش از حد

(ت) قابلیت استفاده یا کفایت اعضا معلوم است یا احتمال دارد حاوی ماده‌ای باشد که طبق ویژگی‌ها نبوده یا با خطاهایی در طراحی همراه باشد

(ث) ارزیابی علت و اندازه خرابی به عنوان پیش‌شرط طراحی تمهیدات تعمیر و مرمت

(ج) ارزیابی کیفیت یا یکپارچگی تعمیرات اعمال شده

(چ) کنترل توسعه مقاومت در رابطه با از قالب درآوردن، عمل آوردن، پیش‌تنیدگی یا اعمال بار

(ح) کنترل تغییرات بلندمدت خواص مواد و عملکرد سازه‌ای.

با اینکه در سازه‌های ویژه، مشخصاتی نظیر چگالی یا نفوذپذیری ممکن است مطرح باشد، به طور کلی عملکرد مقاومت یا دوام در محل مهم‌ترین معیار به شمار می‌رود. وقتی قرار است تعمیراتی با استفاده از یک ماده متفاوت از بتن «مادر» انجام شود، مولکول‌های الاستیک را باید اندازه‌گیری کرد تا مشخص شود آیا ممکن است ناسازگاری‌های کرنشی زیر بارهای آینده به خرابی نابهنگام تعمیرات منجر شود. شناخت مولکول‌های الاستیک می‌تواند در تفسیر نتایج آزمون‌های بار نیز مفید باشد. برای کنترل مقاومت طی ساخت معمولا تنها لازم است نتیجه آزمون‌ها را با حدودی که آزمایش‌هایی که در آغاز قرارداد تعیین شده است مقایسه کنیم اما در سایر موارد پیش‌بینی مقاومت واقعی بتن برای تلفیق نتایج مقاومت اعضا ضرورت دارد. وقتی قرار است محاسبات بر مبنای مقاومت اندازه‌گیری شده در محل صورت گیرد، ارقام و محل آزمون‌ها و اعتبار عوامل ایمنی اتخاذشده توجه دقیقی را می‌طلبد که این مساله در بخش 6.1 بیان شده است.

در ارزیابی‌های دوام تمرکز بر شناسایی وجود حفره‌های داخلی یا خمیدگی، موادی که احتمال دارد موجب شکاف در بتن شود (برای مثال، سولفات یا سنگدانه‌های دارای واکنش قلیایی) و اندازه یا خطر خوردگی آرماتور، معطوف خواهد بود. عمق کربوناته کردن، غلظت کلرید، ضخامت پوشش و مقاومت و نفوذپذیری ناحیه سطح عوامل کلیدی مربوط به فرسایش به شمار می‌رود. با استفاده از روش‌های آزمون منفعل و در هم ریخته برای ارزیابی میزان ریسک، فعالیت الکتروشیمیایی مرتبط با فرسایش را می‌توان اندازه‌گیری کرد.

مشکلات دستیابی به یک برآورد کمّی دقیق از ویژگی‌های بتن در محل ممکن است قابل توجه باشد: در صورت امکان هدف آزمون باید مقایسه بتن مشکوک با بتن مشابه در سایر قسمت‌های سازه باشد که معلوم شده رضایت‌بخش است یا کیفیت آن تایید شده است.

بررسی عملکرد یک عضو در کل سازه غالبا هدف اصلی آزمون در محل است و باید اذعان کرد در بسیاری از موقعیت‌ها این عملکرد به وسیله آزمون بار به طور مستقیم به قاطعانه‌ترین شکل اثبات خواهد شد. بنابراین این اطمینان از یافته‌های پژوهش ممکن است بسیار بیشتر از زمانی باشد که مقاومت اعضا به طور غیر مستقیم طبق برآورد مقاومت بر اساس آزمون مواد پیش‌بینی شده باشد. با این حال، آزمون بار می‌تواند به طور سرسام‌آوری گران بوده یا اصلا عملی نباشد.

2.1 راهنمای حاصل از «استانداردها» و سایر اسناد

تعدادی از کشورها، به ویژه انگلیس، ‌آمریکا و اسکاندیناوی دارای استانداردهای ملی هستند که روند روش‌های آزمون قاطعانه تثبیت شده را به تفصیل بیان می‌کند. استانداردهای اصلی انگلیس و انجمن آزمون و مواد آمریکا (ASTM) در انتهای این فصل فهرست شده و مرجع خاص هر کدام نیز در متن آمده است. استانداردهای ایزو در برخی موارد نیز در دست توسعه است. جزئیات تمام روش‌ها به طور گسترده‌ در متن مقالات تحقیقاتی و تخصصی منتشر شده، مجلات، صورت جلسه کنفرانس‌ها و گزارش‌های تخصصی آمده است. منبع منتخب مهمی از آن‌ها در جای مقتضی ذکر شده است.

راهنمای عمومی مربوط به فلسفه بازرسی نگهداری سازه‌های موجود به وسیله FIP (4) و همچنین موسسه مهندسان سازه (5) ارائه شده است که فرایند و روش‌های ارزیابی و نیز شرایط آزمون را مورد بررسی قرار می‌دهند. منابع اطلاعات، گزارش و شناسایی نقائص همراه با علل احتمالی آن‌ها نیز ارائه می‌شود. راهنمای ویژه طبقه‌بندی خسارت به وسیله اتحادیه بین‌المللی آزمایشگاه‌ها و متخصصان مصالح ساختمانی (RILEM) (6) ارائه شده است در حالی که کمیته ACI 364 راهنمای ارزیابی سازه‌های بتنی قبل از نوسازی را تهیه کرده است(7). راهنمای مربوط به رویکردهای ارزیابی موقعیت‌های ویژه نظیر بتن دارای سیمان آلومینایی بالا (8)، سازه‌های خسارت‌دیده در اثر آتش‌سوزی (9) و بمب (10) نیز موجود است. BS 1881: بخش 201، «راهنمای استفاده از روش‌های غیرمخرب آزمون بتن سخت‌شده» (11) شرح کلی 23 روش‌ همراه با راهنمای انتخاب و برنامه‌ریزی آزمون ارائه می‌کند در حالی که BS 6089 (12) به طور ویژه به ارزیابی مقاومت در محل مربوط می‌شود. روش‌ها و لوازمی که به صورت تجاری در دسترس هستند دائما در حال تغییر و توسعه است اما یادداشت تخصصی 143 انجمن اطلاعات و تحقیقات صنعت ساختمان (CIRIA) (13) روش‌های موجود در انگلیس را در سال 1992 بررسی کرد در حالی که شیکرت موقعیت آلمان را در سال 1994 (14) بیان کرده است. کارینو اخیرا توسعه تاریخی جهانی آزمون غیرمخرب بتن را از منظر آمریکای شمالی بررسی کرده و دورنمای آینده را مشخص کرده است (15). با روش‌های جدیدتر، احتمالا استانداردها و گزارش‌های دیگری منتشر خواهد شد. کمیته 228 موسسه بتن امریکا (ACI) در حال حاضر در حال تهیه یک گزارش واقعی است که روش‌های غیرمخرب را بررسی می‌کند در حالی که کمیته 126 RILEM آزمون مقاومت در محل را مورد بررسی قرار می‌دهد. انجمن بتن انگلیس نیز در حال تهیه گزارش‌های تخصصی درباره ارزیابی خوردگی آرماتور و روش‌های رادار زیرسطحی است.

3.1 روش‌های فعلی آزمون

جزئیات تک تک روش‌ها در فصول بعدی آمده است و می‌توان آن‌ها را به شیوه‌های مختلفی طبقه‌بندی کرد. جدول 1.1 آزمون‌های اصلی را از لحاظ ویژگی مورد پژوهش فهرست کرده است. گستره آزمون‌های موجود وسیع است و آزمون‌های دیگری وجود  دارد که در این جدول نیامده است اما در این کتاب بیان شده است. بازرسی بصری در صورت لزوم با استفاده از ابزارهای نوری یک روش ارزیابی ارزشمند است که باید در هر پژوهشی منظور شود. البته استفاده از برخی آزمون‌ها بین کاربردهای فهرست شده (به بخش 3.4.1 رجوع کنید) هم‌پوشانی خواهد کرد و اگر چند گزینه‌ وجود داشته باشد توجه به دسترسی، خسارت، هزینه، زمان و قابلیت اطمینان مهم خواهد بود.

روش‌های آزمون را می‌توان به صورت زیر طبقه‌بندی کرد:

روش‌های غیرمخرب: بنا به تعریف، آزمون غیرمخرب به طور کلی به عملکرد موردنظر عنصر یا عضو مورد آزمون آسیب نمی‌زند و وقتی بر بتن اعمال شود تصور بر این است که شامل روش‌هایی است که موجب خسارت ناحیه سطح محلی می‌شود. این آزمون‌ها معمولا تا حدی مخرب توصیف شده و بسیاری از آزمون‌هایی که در جدول 1.1 فهرست شده است از این نوع هستند. تمام روش‌های غیرمخرب را می‌توان به طور مستقیم بدون نمونه‌برداری، روی بتن در محل انجام داد هر چند احتمال دارد برداشتن لایه‌های سطحی ضروری باشد.

روش‌هایی که مستلزم استخراج نمونه است: نمونه‌برداری بیشتر به شکل core کنده شده از بتن انجام می‌شود که می‌توان در آزمایشگاه برای آزمون مقاومت و سایر آزمون‌های فیزیکی و نیز در تحلیل بصری، پتروگرافیکی و شیمیایی از آن استفاده کرد. برخی آزمون‌های شیمیایی را می‌توان روی نمونه‌های سوراخ شده و پودرشده کوچک‌تر انجام داد که مستقیما از سازه گرفته می‌شود لذا آسیب بسیار کمی را موجب می‌شود اما خطر آلودگی نمونه افزایش یافته و ممکن است دقت کاهش یابد. همان طور که در مورد روش‌های نیمه مخرب صدق می‌کند، تعمیر خسارت نمونه‌برداری ضروری خواهد بود.

جدول 1.1 روش‌های اصلی آزمون

ویژگی مورد پژوهش

آزمون

نوع تجهیزات

فرسایش فولاد تعبیه شده

پتانسیل نیم سلول

مقاومت ویژه

مقاومت قطبش خطی

امپدانس A/C

عمق پوشش

عمق کربوناته شدن

غلظت کلرید

الکتروشیمیایی

الکتریکی

الکتروشمیایی

الکتروشیمیایی

الکترومعناطیسی

شیمیایی/میکروسکوپی

شیمیایی/الکتریکی

کیفیت ، دوام و خرابی بتن

سختی سطح

سرعت پالس التراسونیک

رادیوگرافی

رادیومتری

جذب نوترون

رطوبت نسبی

نفوذپذیری

جذب

پتروگرافیکی

میزان سولفات

انبساط

میزان هوا

نوع و میزان سیمان

مقاومت جذبی

مکانیکی

الکترومکانیکی

رادیواکتیو

رادیواکتیو

رادیواکتیو

شیمیایی/الکترونیک

هیدرولیک

هیدرولیک

میکروسکوپی

شیمیایی

مکانیکی

میکروسکوشی

شیمیایی/میکروسکوپی

مکانیکی

مقاومت بتن

cores

بیرون کشیدگی

پاره شدگی

Break-off

شکستگی داخلی

مقاومت در مقابل نفوذ

پختگی

عمل‌آوری با تطبیق دمایی

مکانیکی

مکانیکی

مکانیکی

مکانیکی

مکانیکی

مکانیکی

شیمیایی/الکتریکی

الکتریکی/الکترونیکی

یکپارچگی و عملکرد

Tapping

پالس – اکو

پاسخ دینامیک

آکوستیک امیشن

نورتابی گرمایی

ترموگرافی

رادار

محل آرماتور

اندازه‌گیری کرنش یا ترک

آزمون بار

مکانیکی

مکانیکی/الکترونیک

مکانیکی/الکترونیکی

الکترونیکی

شیمیایی

مادون قرمز

الکترومغناطیسی

الکترومغناطیسی

نوری/مکانیکی/الکتریکی

مکانیکی/الکترونیکی/الکتریکی

 

        

ماهیت تجهیزات آزمون از ابزار دستی ارزان ساده گرفته تا اقلام گران بسیار تخصصی پیچیده است که احتمالا نیازمند آماده‌سازی گسترده یا احتیاط ایمنی است که تنها زمانی به کار خواهد رفت که ابدا هیچ جایگزینی وجود نداشته باشد. معدودی از روش‌ها ویژگی موردنظر را به طور کمّی و مستقیم اندازه گیری می‌کنند و همبستگی‌ها اغلب لازم خواهد بود. تنوع محدودیت‌های عملی، قابلیت اطمینان و دقت بسیار وسیع است و در بخش‌های این کتاب که مربوط به روش‌های مختلف مجزا است مورد بحث قرار می‌گیرد. انتخاب مناسب‌ترین روش در گروه‌های جدول 1.1 در بخش 3.4.1 این فصل بیان شده است.

4.1 برنامه‌ریزی برنامه آزمون

در این برنامه‌ریزی، مناسب‌ترین آزمون‌ها برای برآوردن اهداف تعیین شده پژوهش، اندازه یا تعداد آزمون‌های موردنیاز برای نشان دادن حالت واقعی بتن و محل این آزمون‌ها در نظر گرفته می‌شود. پژوهش‌ها برای استفاده سیستم‌های خبره جهت کمک به این فرایند انجام می‌شود اما در حال حاضر، به نظر می‌رسد این کاربرد شاید عمدتا به نقش آموزشی محدود خواهد شد (16). اهداف برنامه آزمون هر چه باشد، بازرسی بصری ویژگی لازم برای آن است و ارزشمندترین کاربرد آزمون‌ها را میسر خواهد کرد که در بخش 3.1 خلاصه شده است. برخی مثال‌های عادی گویا از برنامه‌های آزمون برای رفع نیازهای ویژه در پیوست الف آمده است.

1.4.1 رویکرد زنجیره‌ای کلی

علت یا ماهیت یک پژوهش هر چه باشد، یک برنامه کاملا ساختاریافته با تفسیر آن به عنوان یک فعالیت جاری، ضرورت دارد. شکل 1.1 مراحلی را نشان می‌دهد که معمولا این برنامه در بر دارد و به طور کلی تعهد افزایش هزینه را ایجاب خواهد کرد و این پژوهش تنها تا جایی پیش خواهد رفت که برای رسیدن به نتایج قطعی لازم است.

2.4.1 بازرسی بصری

این بازرسی اغلب می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در اختیار چشمان کاملا آموزش‌دیده قرار می‌دهد. ویژگی‌های بصری ممکن است به کیفیت ساخت، قابلیت استفاده سازه و خرابی مواد مربوط باشد و اهمیت ویژه‌ای دارد که مهندس بتواند بین انواع مختلف ترک‌خوردگی که ممکن است با آن مواجه شود تمایز قائل شود. شکل 2.1 چند نوع از این ترک‌ها را به شکل عادی آن‌ها نشان می‌دهد.

همان طور که در مورد ترک‌خوردگی انقباضی بتن پلاستیکی صدق می‌کند، جداشدگی یا هواگیری بیش از حد در مفاصل شاتر می‌تواند نشان‌دهنده وجود مشکل در ترکیب بتن باشد در صورتی که حفره حفره بودن ممکن است نشانه استانداردهای پایین کیفیت کار ساخت باشد. عدم کفایت سازه ممکن است خود را با خمش بیش از حد یا ترک‌خوردگی موجی نشان دهد و این غالبا می‌تواند دلیل ارزیابی سازه در محل باشد. انحراف خزشی بلندمدت، جنبش‌های حرارتی یا جنبش‌های سازه‌ای ممکن است موجب کج شدن قاب درب‌ها، ‌ترک خوردن پنجره‌ها یا ترک خوردن سازه یا نابودی آن شود. مقایسه بصری اجزای مشابه به عنوان مقدمه آزمون تعیین وسعت مساله در چنین  مواردی اهمیت ویژه‌ای دارد.

  

ترک‌خوردگی سطح و پوسته پوسته شدن بتن اغلب نشانگر خرابی مواد است و بررسی الگوهای ترک می‌تواند نشانه اولیه علت باشد. رایج‌ترین علل خوردگی آرماتور ناشی از پوشش ناکافی یا غلظت زیاد کلرید و شکستن بتن ناشی از حمله سولفات، کنش سرما یا واکنش‌های سنگدانه قلیایی است. همان طور که در شکل 2.1 مشاهده می‌شود خوردگی آرماتور معمولا با شکاف و پوسته پوسته شدن در امتداد خط میله‌ها احتمالا همراه با لکه‌های زنگار است در صورتی که حمله سولفات ممکن است الگوی تصادفی همراه با رسوب سفید شسته شده روی سطح ایجاد کند.

گاهی (اما نه لزوما) واکنش سنگدانه قلیایی با الگوی ترک ستاره‌ای شکل مشخص می‌شود و حمله سرما ممکن است موجب پوسته پوسته شدن، تکه تکه و خراشیده شدن سطح شود. به دلیل شباهت‌ها، تعیین علت آن‌ها به تنهایی با بازرسی بصری اغلب امکانپذیر نیست اما مناسبت‌ترین آزمون شناسایی را می‌توان بر این اساس انتخاب کرد. مستندسازی دقیق میدانی حائز اهمیت است (18) و پولاک، کای و فوکز (19) اظهار می‌دارند هنگام تعیین علل و پیشروی خرابی، نقشه‌برداری سیستمیک از ترک اقدام تشخیصی ارزشمندی به شمار می‌رود. آن‌ها درباره شناخت انواع ترک راهنمای مفصلی ارائه کرده‌اند. ترک‌خوردگی غیرسازه‌ای در گزارش فنی 22 انجمن بتن به تفصیل بیان شده است (20) و علایم مربوط به عادی‌ترین منشا خرابی در جدول 2.1 خلاصه شده است که بر اساس اظهارات هیگینز است (21).

جدول 2.1 تشخیص نقائص و خرابی

علت

علایم

سن ظهور

عیب ساختاری

خوردگی آرماتور

حمله شیمیایی

آسیب ناشی از سرما

خسارت ناشی از آتش‌سوزی

واکنش‌های درونی

آثار حرارتی

جمع‌شدگی

خزش

خشک شدن سریع

نشست پلاستیک